Vughterstraat 19, 's-HERTOGENBOSCH, Het SOLIEDSTE en GOEDKOOPSTE adres HEDEN voor: TAFEL-, THEE- en ONTBIJTSERVIEZEN, MESSEN, LEPELS en VORKEN. KRISTAL EN GLAS. VERLAAGDE PRIJZEN. Telefoon 715. Broedertwist De gebr. B., te Eygelshoven, kregen in een café om een kleinigheid twist. Zij gingen aan het vechten en één der broe ders werd met een mes in het hoofd ge stoken. Zwaar gewond werd hij naar het hospitaal overgebracht. Zijn toestand is zorg wekkend. De andere broeder kreeg twee steken in den buik de caféhouder, die het vechtende broederpaar wilde schei den, liep een snede over den arm op. Fabrieksbrand te Delft. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd te Delft de brandweer gealarmeerd voor een hevigen uitslaanden brand, wel ke was uitgebroken in de machinale fles- schenfabriek van Van Deventer's Glasfa brieken aan den Haagweg. Naar we vernemen moet de brand ont staan zijn door het instorten van een oven, die dien dag juist voor het laatst had gebrand en waarvan de arbeiders waren ontslagen. Tengevolge van de geweldige hitte van het gesmolten glas, raakte de bekapping in brand met het bovengemelde gevolg. De schade moet ongeveer f 100.000 be dragen, welke door verzekering wordt ge dekt. o Nederland en België De Scheldekwestie. De besprekingen in Den Haag van de Belgische afgevaardigden met Nederland over de Scheldekwestie zyn, naar uit Brus sel wordt bericht, opgeschort en zullen in Januari worden hervat. De Belgische af- gevaardigen toonen zich voldaan over de eerste besprekingen en meenen, dat men van weerszijden zijn best zal doen om tol een regeling te komen. Voet afgekiield De arbeider R. S. uit De Krira, varende bij zijn zwager V, schipper van Coevorden naar Noordhorn. is met een been verward geraakt in de staaldraad, met het gevolg, dat hem een voet geheel is afgesneden. Kokend water over het lijf Het drie-jarige meisje H. S., wonende op den Zomerweg te Den Haag, trok by het spelen een emmer kokend water om. Het kind kreeg een groot gedeelte van het water over het lyfje, waardoor het zulke ernstige brandwonden opliep, dat opname in het ziekenhuis noodzakelijk bleek. Ongeluk op een schip Zaterdagmiddag is de 23 jarige Johannes Zoet, uit Nieuwe Wetering, doordat de ketting van een kraan op een schip brak, door een vallanden boom getroffen. Zyn hoofd was verpletterd. Hy was op slag dood. Ergeriyk dierenmishandeling Een erger iyk geval van dierenmishande ling is de politie te Arnhem op het spoor gekomen. Op den Amsterdamschen weg heeft n.l. een tot nu toe onbekend geble ven man twee honden opgehangen en de arme dieren daarna doodgeknuppeld. Rentezcgels De Directeur-Generaai der Posteiijen en Telegrafie maakt bekend, dal rentezegel- boekjes en rentezegelrollen niet meer op de kantoren der posterijen verkrygbaar zuilen zijn. Slaapziekte Te Brunssum ^Limburg) is een geval van slaapziekie geconstateerd bij zekeren W. Een tweede geval van slaapziekte heeft zich voorgedaan te Ophoven. Bikziekte In de gemeente Steenbergen djen zich een paar gevallen van hikziekte voor. 1 persoon is reeds langer dan een week aan deze ziekte lijdende, Brand De boerdery van den landbouwer Rie- ker te Miliingen is Donderdag geheel af gebrand. Groote partijen voederartikelen gingen verloren. Het vee kön met moeite worden gered. o Belastingen, lnvoerechteu en Accynzen Bij besluit van den raad der gemeente Oudheusden is het heffingspercentage voor de plaatselijke inkomstenbelasting voor het belastingjaar 1924'25 vastgesteld op 4 pCt. ontvangen een groote partij alle soorten CHIN AM ATT EN aan veel verminderde prijzen. FIRMA CHARLES SCHREUDER Wijkschepoort N 2, HEUSDEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden. By besluit van Ged. Staten van Noordbrabant d.d. 18 December 1924 G no. 317 is goedkeuring verleend aan de begrooting van inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor het dienstjaar 1925. De Kerstfeestviering der kinderen van de Zondagscholen zal plaats hebben op den tweeden Kerstdag in de Ned. Herv. Kerk om 6 uur en in de Geref. Kerk om half C. In het café «Het Wapen van Am sterdam* alhier zal een groot Barak- Cor.cours worden gehouden, waaraan prach tige prijzen zijn verbonden. (Zie verder advertentie.) De hengelaar W. van Helden alhier had een aardig buitenkansje. Hij ving met zijn hengel een snoek van circa 9 pond. Toen deze het vischje opslokte, pakte hij tegelijk een snoek van circa een half pond, die onzen hengelaar ook op den kant wist te werpen, zoodat hy twee snoeken te geiyk ving. Woensdagavond werd in het Patro naatsgebouw de jaarvergadering gehouden der R. K. kiesvereeniging. De opkomst der leden was niet zeer groot. De voor zitter de heer Hub. Verhoeven opende de vergadering en deelde vervolgens mede, dat het ledental bedraagt 280. Wegens bedanken van het bestuurslid mej. A. de Leeuw was door het bestuur in deze tus- schentijdsche vacature benoemd mej. A. iVlaas, welke deze benoeming had aanvaard. Daarna werden de notulen voorgelezen en onder dank goedgekeurd. Besloten werd eene lijst bij de leden te doen cireuleeren voor bydragen tot meerdere steuri der kas en deze op het maximum te stéllen van fl. Dan werden de rekeningen dooreen commissie bestaande uit de heeren P. Schmiehausen en A de Koning gecontro leerd en goedgekeuid. Tot afgevaardigden van de Statenkiesknn^ Heusden werden herkozen de heer Hub. Verhoeven en tot plaatsvervanger de heer H. J. v. Eggelen. Daarna werd een nadere uiteenzetting ge geven van het nieuwe kiesreglement door den secretaris de heer G. G. Carpay. Bij de rondvraag werd gevraagd naar eene bekendmaking der agenda. Andel. Op Woensdag 24 en Vrijdag 26 Dec. (2e Kerstdag) telkens om 6.30 u. hoopt het «Andei's Fanfarecorps* onder leiding van den WelEd. Heer W. J Fhillipse een uitvoering te geven in de Openbare School. Op medewerking van het publiek voor rust en orde wordt ge rekend, dan kan ieder genieten, want het programma beloofd veel. Almkerk. Tot onderwijzeres a. d. Herv. Chr. school is benoemd mej. J. A. S. van Vugt alhier. A s. Donderdag 1ste en Vrijdag 2de Kerstdag hoopt Ds. Röih beiden keeren des vm. 9.30 uur voor de Herv. gemeente al hier op te treden terwiji 2de Kerstdag 's avonds 5.30 't Kerstfeest voor de kin deren van de Zondagschool in de Herv. kerk zal worden gehouden. Naar wij vernemen heeft ooze vroe gere dorpsgenoot de heer B. A. van Kuijk (onderwijzer te Leerdam) als zoodanig ont slag gevraagd. Beneden Langstraat. In den hooi- handel bestaat aan vaste prijzen geregelde vraag, zoodat de persen ook voortdurend blijven werken. Men besteedt memonteei voor het goede handelshooi f 22 a f 23 per 500 K G., vrij in de pers. Capelle. Woensdagavond kwam de A. R. kiesvereeniging in vergadering bijeenj Na op gebruikelijke wijze door den Voor zitter, de heer H. Kerst te zijn geopend, spreekt deze een kort openingswoord. In verband met het komende Kerstfeest, aldus de Voorzitter, wensch ik Uwe aandacht een oogenblik te bepalen bij de Adverids- dagen, welke we thans doorleven. Doch om die te verstaan moet u in gedachten terug naar de Advendsdagen van voor 20 eeuwen. Alles werd door het voorzienig bestuur Gods dienstbaar gemaakt tot de komst van Jezus. Door allerlei gebeurtenissen toen, en thans volvoert God zijn raad. Het wijst alles heen naar de Wederkomst van Chris- tns. Doch ten opzichte van het groote wereldgebeuren in tweéerlei beschouwing. Die van den geloovige en den ongeloovige. Hoe echter die ongeloovige ook ontkent, ook hij moet medewerken om Gods raad ten uitvoer te helpen brengen. We weten als rner.sch niet hoe de toekomst zich zal ontwikkelen ook de Anti revolutiormaire party weet niet in hoeverre in de toekomst de ontwikkeling der beginselen zich zal kunnen laten gelden, doch dat is niet onze zaak. Onze zaak is het, voort te gaan op den aangewezen en ingeslagen weg door de voormannen onzer partij en vast te houden ook voor het staatkundig terrein aan het devies. »Er staat geschreven,* Daar voor komen we ook dezen winter weer tezamen, om ons voor te bereiden tot den strijd die ons wacht. Thans ontvangt de inleider voor dezen avond de WelEdele Heer M. C. Rijken gelegenheid een overzicht te geven over den gevoerden schoolstrijd, naar aanleiding van artikel 12 van »ons program*. Op helder en leerzame wijze schetste de in leider de verschillende episoden in deze belangrijke zaak, omdat zij de zaak is van ons geheele volk, en bij voorkeur van het Christelijk deel. De vereeniging voor Chr. Nat. Onderwijs en die van Ger. Onderwijs werkten steeds hartelijk samen om het doel te bereiken De Bijzondere School regel, de Openbare aanvulling. De school, aan de ouders, zoodat hun kinderen worden onderwezen naar eisch van Gods woord. In 1893 kwam tot stand de vereeniging «Een School met den Bybek. Allengs kwam het onderwijs in beter con ditie. Tot dat het Ministerie Cort van der Linden rechtsgelijkheid tot stand bracht. Doch deze rechtsgelijkheid is niet, wat wij wenschen. Nog moeten we blijven strijden om het ideaal te zien verwezenlijkt, zooals dit ook in het program van actie van 1920 is omschreven. Op deze inleiding volgt een aangename bespreking. Wij willen geen zoogenaamd neutraal, maar positief Christe lijk onderwijs. De voorzitter dankte den heer Rijken voor zijn leerzaam onderwerp. Met de rondvraag werden door den heer Alblas nog enkeie praktische vragen aan de orde gesteld. Nadat de werkzaamheden voor de vol gende vergadering waren geregeld sluit de Voorzitter deze goed bezochte vergadering, terwijl Ds. Meyers voorging in dankgebed. Met de kinderen der Zondagsschool zal a.s. Vrijdagmiddag (2e Kerstdag) in de Ned. Herv. Kerk onder leiding van Ds. Meyers en het personeel der Zondagsschool het Kerstfeest gevierd worden. Van de in de O. L. School alhier gevestigde bibliotheek wordt een druk ge bruik gemaakt, zoodat alle voorradige num mers iedere week in circulatie zijn. De heer A. Christ alhier, directeur van de Chr. Gemengde Zangvereeniging «Excelsior* te 's Gravenmoer zal a.s. Don- dagavond (le Kerstdag) met die Zangver eeriiging in de Ned. Herv. Kerk te 's Gra venmoer een uivoering geven. Dnsien. De collecte gehouden in de Geref. kerk tijdens het dankuur voor 't gewas, bracht op ruim f 132, 's Gravenmoer. Op den eersten Kerst avond zal in de Ned. Herv. kerk de Chr. Zangvereeniging «Excelsior* en in de Geref. kerk de Chr. Zangvereeniging «Halleluja* eene zanguitvoering geven. Op den tweeden Kerstavond zal de Zon dagschool der Ned. Herv. kerk haar Kerst feest vieren. De zitplaatsen vei huring in de Geref. kerk zal Vrijdagmiddag en in de Herv. kei k Zaterdagmiddag gehouden worden. Herpt. Gekozen als notabel by de Ned. Herv. Gem. alhier, de heer C. J. den Dunnen. Hedel. Aangenomen het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te St. Annaland door ds. A Oskam alhier. In de Vrijdag gehouden raadsver gadering werden tot armmeesters gekozen de aftredende leden, de heereu K. A, van den Bogert en K. Wolfert. Land van Altena. In een door den melkhandel aangevraagde conferentie met het bestur van den Bond van Melkvee houders in Z. H werd een prijsverlaging van 2 cent per liter, over de geheele linie, aangevraagd. Het bestuur ging hierop niet in, doch besloot op een Alg. Verg. deze prijsver laging nader onder 't oog te zien. Meenwen. Zaterdagavond j.l. gaf de Muziek vereeniging «Kunst en Vriendschap* in de zaal van 't café Smits alhier, hare aangekondigde uitvoering. Zooals gewoon lijk was een zeer talrijk publiek aanwezig en vulde de zaal geheel. Tusschen de verschille. de muzieknummers, die blijk ga ven van flinke leiding en stijgende muziek- kennis, werden verschillende voordrachten gehouden; die gezien het luide applaus, goed in den smaak vielen. Het succes nummer was zeer. zeker wel het kluchtige tooneelstuk «de Barbier* opgevoerd door een zestal leden der vereeniging. Het geheel werd vlot en kranig gespeeld en de hoofpersoon de barbier, het mag gezegd worden, barbierde meesterlijk Ook de andere rollen waren in goede handen. Een woord van jjdank moet gebracht worden aan den heer Nolen alhier, die het initiatief tot de opvoering van dit tooneelstuk nam en een werkzaam aandeel had bij de iristudeering daarvan. Zoo heeft onze vereeniging dan weer eens getoond met eigen krachten, niet al leen op muzikaal gebied, doch ook op 't gebied van voordracht en tooneel, de vele aanwezigen een genotvolle avond te kunnen bezorgen. Het Kerstfeest voor de kinderen van de Zondagsschool alhier, zal worden gehouden op Maandagavond 29 December a.s. in de Ned. Herv. kerk onder leiding van den godsdienst-leeraar Verheul van Gies- sndam. Oudheusden, Bij de Ned. Herv. Gem. alhier zijn herkozen als ouderling de heer J. Hopmans en als diaken den heer H. de Waal. Oudendijk. Donderdag-namiddag a.s. 1.30 uur hoopt de Zondagsschool vereen, onder leiding van mej. Schriek in de 2de Openb. school, het Kerstfeest te vieren. Foederoijen. Bij Kon. besluit van 18 December is met ingang van 21 Dec. her benoemd tot burgemeester, S. van Dalen, secretaris van die gemeente. Rijswijk. De Chr. Gem, Zangverven. «De Lofstem« alhier, is voornemens op Zaterdag 3 Januari 1925, in de O. L School haar gewone jaarlijksche uitvoering te geven, waar de Donateurs op vertoon hunner kaarten vrijen toegang zullen heb- bèn, terwijl van het pnbliek een entree zal geheven worden van vyftig cent. De aanvang is des avonds te zeven ure. R&amsdonksveer. Tot Bestuurslid van de Coöper. Roomboterfabriek «Nooit Gedacht« werd gekozen de heer D. Ko- nings Az. Met goed gevolg liep van stapel van de Werf der N.V. Scheepsbouwwerven v,.h. P. en A. Buijtenberg het sleepschip sPalma* groot 900 tou gebouwd voor Nederiandsche rekening. De ZeerEerw. Heer Franken, Pas toor te Raamsdonkdorp werd begiftigd met het gouden eerekruis «Pro Ecclesia et Pon- tifice*. Sleeuwijk. In de Ned. Herv. Kerk zal tweeden Kerstdag om 6 uur Kerstfeest- viering gehouden worden voor de Zondags schoolkinderen. In tegenstelling met andere jaren zal het entree niet vrij 2ijn maar 25 cent per persoon bedragen. De toegang zal niet door de kerkdeur maar uitsluitend door de consistoriekamer zijn. Sprang' De heer L, A. Rijken heeft zijn benoeming tot lid van het college der Kerkvoogd bij de Ned. Herv. gemeente alhier aangeeomen. Met de Kerstdagen zal bij den uit gang van het Ger. keikgebouw alhier een collecte woiden gehouden voor de zeuding onder Isiaël en by het Ned. Herv. kerk gebouw ten bate der verwarmingsinstallatie. Den 2den Kerstdag des nam. 2 uur hopen de kinderen der Geref. Zondags school «Jachin* in het Ger. kerkgebouw Kerstfeest te vieren. Bsreids zyn door enkele dames, voor het doei geldeu inge zameld om alzoo deze kinderen een gezellig Kerstfeest te bereiden. Maandagavond werd in het Ned. Herv. kerkgebouw alhier, door het bestuur der Zondagsschoolvereen. met de kinderen Kerstfeest gevierd. Door de kinderen wer den verschillende toepasselijke liederen ge zongen en werd met hun het Kerst evan gelie behandeld. Verschillende versnaperingen werden toe gediend terwijl aan het einde nog cadautjes werden uitgereikt welke door deze kleinen onder vrolijke stemming werden aanvaard. Druk babbelend onder elkander, keerde deze jeugd in opgewekte stemming huis waarts. Uitwijk. Jl Vrijdagmorgen had alhier onder groote belangstelling een indrukwek kende gebeurtenis plaats. Woensdagnacht overleed na een kortstondige ziekte in haar kosthuis bij D. Kant, Mej. Aafje Hendrika Bouwer, in den ouderdom van 21 jaren en 4 maanden, onderwijzeres aan de Christe- lyke school te Waardhuizen. Door haar vader den heer Bouwer uit Santpoort, werd aan D. Kant opgedragen het lijk naar Bloemendaal te doen vervoeren. Om 10 uur was het schoolbestuur, de onderwijzers en ds. de Wit met den keikeraad uitge- noodigd om aan het sterfhuis de overledene de laatste eer te bewijzen. Om half elf kwam de auto van Westerlaken uit Gies- sen voor en schaarden zich de genoodig- den met de onderwijzers en schoolkinderen onder klokgelui achter de auto tot even buiten het dorp. De heer Kloosterman, hoofd der school, sprak naar aanleiding van Prediker 3 over het komen en het gaan. Daarna sprak ds. de Wit over de kortstondigheid des levens en verzocht de schoolkinderen, ais laatste groet rond de auto te deflleeren, waarna de aanspreker A. Kant namens de fam. Bouwer de aan wezigen dankte en las Psalm 1038. Zeer onder den indruk keerden allen huis waarts. Veen. Naar we vernemen heeft de Heer v, d. Akker te s' Bosch als Directeur der fanfare «Wilhelmina* alhier bedankt, doch zal een zijner zoons deze functie blijven waarnemen. Op 31 Dec. zal in de concistorie der Herv. Keek door Heeren Kerkvoogden zitting worden genomen tot ontvangst van gelden der zitplaatsen over 1924. Daarna zal verhuring der zitplaatsen ge houden worden. Wijk. De Tooneel vereeniging hoopt tweeden Kerstdag das avonds 7 uur een uitvoering te geven in het Gymnastieklo kaal. Het programma bevat een 4-tal nummers, zoodat het een genoeglijken avond zal worden, zie verder advertentie. Werkendam. Beroepen bij de Geref. Keik alhier Ds. Rietberg van Maassluis. Woensdag 7 Januari a.s. hoopt de Chr. Zangvereeniging «Soli Deo Gloria*, directeur de heer A. v. Duist, een uit voering te geven in de Nutszaal alhier. Dinsdag j.l. van 24 uur bestond er gelegenheid de vervaardigde kieeding- stukken te bezichtigen, in 't afgeloopen jaar gemaakt door de Ger. Meisjesvereen. «Dien den armen geeft leent den Heere«. De heer J. Badenkop, Rijksveld wachter in den Biesbosch alhier, is thans benoemd te Lage Zwaiuwe. Tot ouderling in de Ger. Kerk alhier is gekozen de heer D. Koman en tot diaken de heer W. Visser. Donderdagavond j.l. is het schip «Depedent* van den heer T. de Waal alhier even boven Schaftingen (B.) door een zeeboot, komende van Antwerpen, aangevaren en gezonken. De opvarenden wisten zich te redden. Donderdagavond j.l. trad voor de Jongel.-veieen. «Andreas* in haar gebouw op Dr. Severeiju, Ned. Herv. Predikant te Dordrecht. Tot tekst had Z.Eerw. gekozen Genesis 16 9tot onderwerp «Hagar*. Op duidelijke wijze werd dit onderwerp door den begaafden spr. uiteengezet. Een ieder volgde zijn rede met aandacht. De zaal was flink bezet. Donderdag ji. gaf de Chr. Geref. Zangvereen. «Hallelujah* voor een goed bezette zaal een uitvoering in de Nutszaal alhier. De vereen, heeft zich dien avond kranig gehouden. De gezongen nummers werden op schitterende wijze ten gehoore gebracht en vielen bijzonder in den smaak. Allen gingen te ongeveer half elf hoogst voldaan huiswaarts en «Hallelujah* mag er zich van verzekerd houden, dat deze uitvoering den baud tusschen vereeniging en ingezetenen hechter heeft gemaakt. Firma ALPH. HUPSCH

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2