Tweede Blad mi. 4462 Donflerdao 1 Januari voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. A. Verschuur-Baert, BEHOORENDE BIJ HET Iedereen heeft bij tijden een zacht laxeer middel noodig voor de lever en ingewanden. Foster's Maagpillen werken rechtstreeks op de lever, wekken de vloeiing der gal op en verschaffen natuurlijke werking der ingewanden. Slaap, eetlust en een goed humeur worden door Foster's Maagpillen verzekerd. Piijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogistzaken. PLAATSELIJK NIEUWS. fW7 T Almkerk. Vrijdag 19 Dec. werd alhier de Algem. Ledenvergadering der Coöp. Zuivelfabriek »Altena« gehouden. Na opening door den Voorzitter, den heer j. Snoek, werden enkele huishoudelijke zaken afgedaan. Hierna hield den heer P. J. Lekker- kerker van Benschop een lezing over het nut van goed melken en de goede behan deling van de melk. Tegenover de ouderwetsche manier van melken, d.w.z, met geen extra gewasschen handen, melkpak, blok en spantouw, doel- matigen emmer en gereinigde koe, stelde spr. zijn nieuwerwetsche wijze van melken. Daartoe is noodig een zindelyk melkpak, goed gewasschen handen met kort geknipte nagels, een dagelijks gewasschen blok en spantouw, een naadlooze emmer van ver tinde staalplaat, een emmer met wasch- water, doek en bacteriepotje. Alzoo gewapend begint men met eerst den uier goed te wasschen, vervolgens wrijft men hem droog, en melkt dan de eerste stralen in het bacteriepotje. Deze stralen zyn weinig vetrijk, doch meestal niet arm aan bacteriën en vuil, waarom men ze beter kan verwijderen. Daarna zet men zich tot melken, steeds met de volle hand, regelmatig en krachtig, eerst voor, dan achter. Het melken tusschen duim en vinger is ten sterkste af te raden, dit is vaak aanleiding tot beleediging van het tepelkanaal, en oorzaak, dat de melk ach'er blijft. Het met volle hand melken bootst het zuigen van het kalf na, vindt de koe aangenaam, werkt gunstig op de melkafscheiding, en vei hoogt zoodoende de productie, daar de meeste melk tijdens het melken wordt gevormd. Het melken moet gebeuren voor het voederen, en terwijl geen andere werk zaamheden in den stal plaats hebben. Stof en reuk van het voeder verminderen allicht de kwaliteit van de melk. Ingekuild bietenloof en knollen brengen hun reuk en smaak op de melk over. Direct na het melken moet de melk uit de stal worden verwyderd en door den naadloozen meik- zeeft (met 2 bodems en watje) gegoten worden. Alle nog voorkomende haren en huidschilfers worden dan verwijderd. Ver volgens zet men ze op een koele plaats. Om 't een en ander den melkers goed bij te brengen, raadt spr. het organiseeren van melkerscursussen aan. Spr. wydt ook een enkel woord aan voeding en doelbe wust fokken. Niet te hooi en te gras werken, maar met ernstig overleg en met taai geduld bij allen zoo vaak voorkomenden tegenslag toch steeds op het doel aanhouden. Het wasschen van de uier voor en na het melken is ook een doeltreffend, en tevens goedkoop middel ter genezing van zeere spenen. Treffende illustraties geeft spr. hiervan. Geregeld wasschen werkt ook voorkomend. Tenslotte is nieuwerwetsch gemolken melk voor de zuivelbereiding (vooral van kaas) veel beter geschikt. Van losse kaas krijgen vaak de koeien de schuld. Ten onrechte. Goed gewonnen melk voorkomt dit gebrek. Treffend is dit te Harmeien bewezen. Goede melk alleen kan een goed product geven en brengt ongetwijfeld het meeste geld op. Door verschillende vragen, aan spr. ge steld, werd een en ander nog eens onder streept. Daarop sloot de Voorz. met eeD woord van dank voor het leerzame betoog en de getoonde belangstelling, de vergadering. Zondagmiddag j.l. had het zoontje van den heer D. te Nieuwendijk 't ongeluk zijn arm te breken, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Dezer dagen had een kind van den heer B. het ongeluk van een wagen te vallen, met het gevolg, dat geneeskun dige hulp noodzakelijk was. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer P. J. 't Hooft, Inspecteur van den Vee- artsenijkundigen Dienst te 's Bosch, is wegens het overbodig worden van zijn werkzaamheden, eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst. De verhuring van zitplaatsen za a.s. Zaterdag nam. 2 uur plaats hebben io de Ned. Herv. Kerk alhier. Tot Diaken der Ned. Herv. Kerk alhier is herkozen de heer D. Hagoort terwijl tot Ouderling en Diaken in de Ger. Kerk zijn gekozen de heeren C. G. de Jong en J. de Graaff. 2de Kerstdag vierden de kinderen van de Zondagschool in de Herv. Kerk alhier, onder leiding van Ds. Röth en met medewerking van den heer Mortier van Gorinchem, onder enorme belangstelling het Kerstfeest. 't Laat zich begrijpen, dat de kleine zeer genoten. Een ieder kreeg een pas send geschenk. Dassen. In de gehouden raadsverga dering is besloten, het contract met de P.N E.M. op te zeggen, aangezien de door de ingenieurs verstrekte gegevens geheel onjuist zijn gebleken, tengevolge waarvan de gemeente jaarlijks een verlies van meer dan tienduizend gulden lijdt. Verder werd besloten, er bij de regeeiing op aan te dringen, het kantongerecht te Heusden niet op te heffen. De hoofdingenieur van den rijks waterstaat heeft aanbesteed het onderhoud van het Merwede kanaal in Noord Holland laagste inschrijver was de heer Van der Pluym alhier voor f 26.650. Drnnen. Op den Tweeden Kerstdag werd door het Zangkoor, onder leiding van den directeur, dhr. J. P. van Rooij, een prachtige kerstcantate uitgevoerd. De solisten, de heeren P. Klerkx, H. v. d. Putten, Van Huiten en J. IJpelaar, hadden zich byzonder onderscheiden. Onze dorpsgenoot, dhr Lambooij, behaalde met zijn Patrijs Leghorn, Haan en Kippen (Trio) op de Nationale Ten toonstelling in Den Helder, den eersten prys plus zilv. medaille en 4 eereprijzen. - De nieuwe zaal der Harmonie »de Volharding* is byna gereed. Als het weer gunstig blijft, zal in het begin van het jaar alles gereed zijn en zal de opening plaats hebben. Wybertabletten - Menthapastilles Salmiakpastilles Abdijsiroop Purol Kloosterbalsem Le vertraan. DROGISTERIJ HEUSDEN, Wittebroodstr. 52. Nieuwendijk. De Tweede Kerstdag hield de Krapenvereen. »Benjamin« voor een talrijk publiek, haar gewone jaarver gadering. Ter afwisseling werden voor drachten en opstellen gedaan, alles gaf blyk van flinke studie. De avond was dan ook zeer spoedig voorbijgegaan, zoodat ieder hoogst voldaan huiswaarts keerde. Rijswijk. De gemengde zangvereen. *De Lofstem« alhier, is voornemens op Zaterdag 3 Januari a.s. des avonds 7 uur in de O. L. Schcol eene openbare uitvoering te geven. Raamsdonksveer. De heer J. Bax behaalde op den Karariezangwedstrijd met zijn vogel een 2e en 3e prijs. De heer J. P. van Dongen Torman werd door het college van Kerkvoogden en Notabelen herkozen als lid van het Schoolbestuur der Ned, Herv.6 Scholen. Naar wij vernamen, besloot het Bestuur der Herv. Scholen met 4 tegen 3 stemmen, zich af te scheiden van Chr. Volksonderwijs en zich aan te sluiten bij den Schoolraad. Tot Kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente werd gekozen in de plaats van dhr S. J. Lankhuijzen, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, dhr L, P. Dubbelman. Bij de stemming voor leden van het college van Notabelen werden herkozen dhren J. P. van Dongen Torman met 132 en J. Ruijtenberg met 145 stemmen. Op den tegericandidaat, ^dhr A. C. Ockerse, werden 70 stemmen uitgebracht. Sleeuwijk. Door het volhardend onderzoek van de marechaussee te Woudri- chem is de daderes van een reeks dief stallen bij de kinderen Elshout alhier ont dekt. Het was de dienstbode G, v. R., die het gestolene bij J. v. B. alhier bracht, die het in den fuin begroef. Er werd gevonden in den grond f 2055.en bij de ouders van de dienstbode werden eenige kleinere voorwerpen in bfslag genomen. Door de marechaussee is dienstbode, heler en diens vrouw gevankelijk naar 's Bosch overgebracht. Wijk. A. v. V. kocht te 's Bosch 700 mollen velletjes, de politie kreeg er de lucht van en de velletjes werden in beslag genomen. Voorwaar een grocte schadepost voor den betrokkene. Werkendam. Vanwege den Rijks waterstaat is te 's Hage aanbesteed het onderhoud van de Rijkswegen in de provincie Zuid-Holland, gedurende de jaren 1925 en 1926 in 9 perceelen. Laagste inschrijver was voor perc. 1 de heer J. v. Loon C.Dzn. alhier voor f 6788. Ds. Kalkman alhier, heeft bedankt voor het op hem uitgebracht beroep naar de Herv. Gem. van de Meern en Ouden Rijn. Waspik. Bij den hevigen storm, die Zaterdag boven onze gemeente woedde, stortte de schuur van de wed. H. onder geweldig gekraak in. Bevreesd, dat ook de woning zou bezwijken, brachten de bewoners den nacht bij een ander door, Tweede Kerstdag werd in de Ned. Herv. Kerk het Kerstfeest gevierd. De armen vooral werden goed bedacht. Naast kleedingstukken, door de kinderen zelf vervaardigd, ontvingen zij allen nog eenige versnapering. Op Zondag 4 Januari a.s. zal de Waspiksche Harmonie met medewerking van de Tooneel- en Operettenvereeniging »Entre Nous* hare eerste Winteruitvoering geven in de zaal der vereeniging. Opge voerd zal worden, het blijspel in drie be drijven ïNapoleon's Hoi loge*. Deze uitvoering zal worden gegeven voor de stemgerechtigde leden, terwijl op Dinsdag 6 Januari dezelfde zal worden gehouden voor de niet-stemgerechtigden. INGEZONDEN. HEUSDEN. Onder leiding van Ds. J. H. Huijgens vierden de kinderen der Herv. Zondagschool, den 2e Kerstdag te 6 uur bij een fraai verlichten en versierden Kerstboom, in de Ned. Herv. Kerk met een stampvolle Kerk belangstellenden hun Kerstfeest. Na opening niet gebed en 't zingen van Ps. 68 10 riep zijn Eerw. allen een hartelijk welkom toe sprak er zijn genoegen over uit, dat zoo'n talrijke schare was opgekomen, om tevens met de kinderen de geboorte van hun Heiland te gedenken. Het Kerstverhaal werd allereerst op echt kinderlijke wijze verteld en met groote belangstelling eerbiedig gevolgd, waarna wij werden verrast met vele Kerst liederen, welke door de kleine zoowel als door de grootere klassen heel schoon werden gezongen en welke getuigden van veel studie. In de pauze werden de kinderen rijkelijk onthaald op chocolade en broodjes. Na de pauze kregen we echter het schoone gedeelte van het programma te hooren, n.l. »de Kerstcantate*. Deze getuigden van zeer veel studie en onverflauwde vol harding het schoone gezang daarin gelegen was met geen pen te beschrijven. Na nog van vele Kerstliederen genoten te hebben, kregen we aan het einde wel het mooiste van de kinderen die de Zondagschool ver laten, nl. Wij danken U o Heer voor Uw gena Gij sloegt met mededoogen ons allen ga Uw eeuwige zondaarsliefde schonk ons dit feest Gij zijt ons dezen avond nabij geweest. Daarna werd door zijn Eerw. aan allen dank gebracht, die hadden meegewerkt en hun met hun gave in staat stelden, de kinderen dit feest te bereiden, waarna met 't zingen van Gez. 96 en dankgebed dit Kerstfeest werden besloten. Doch ook van de zijde van de talrijke aanwezige schare, moge wij ook hier onzen oprechten dank niet .onthouden aan Ds. en Mevrouw Huijgens, Zuster Meta en Mej. P. van Rijswijk, welke zich een heel jaar door belangloos beschikbaar stellen, om de kleine van dat nuttige onderwijs te voor zien. Mogen zy nog tal van jaren alzoo werkzaam zyn tot heil der jeugd. Dit is voorzeker de wensch van alle aanwezigen. EEN TOEHOORDER. BUITENLAND. Herige koude in de Ver. Staten Een felle koude heerscht in Chicago. De temperatuur daalde tot 10 graden onder het vriespunt. Dit is de laagste temperatuur sinds 1886, Drie personen kwamen door de koude om. In het ziekenhuis werden 104 gevallen van bezwijming door de koude behandeld. Voo speld wordt dat de koude minstens één week zal aanhouden. Auto-bandieten te flechelen Te Mechelen hebben auto-bandieten schrik en ontsteltenis verspreid. Op het oogenblik dat een juwelier en zyn vrouw bezig waren, de luiken van hun ramen te doen, hield een auto voor hun winkel stil. Twee mannen stapten uit. Ze vroegen gouden horloges te zien en toen er eenige voor hun neergelegd waren, haalde één der quasi-koopers een revolver te voorschijn en riephanden omhoog. De juweliersvrouw greep in haast haar horloge's bijeen, terwijl haar man hulp wilde gaan roepen. De vrouw ontving een schot in het onderlijf, terwij!'de ju welier door den anderen bandiet in de borst getroffen werd. De schurken r.amen ijlings de vlucht en reden weg in hun auto. Het zwaar gewonde echtpaar kon zich naar de buiten deur sleepen, waar zy om hulp riepen. Beiden werden naar het gasthuis ver voerd, waar de vroaw een buik-operatie moest ondergaan, welke goed gelukt is. De toestand van haar man levert geen gevaar op. Inmiddels werd de politie van Antwerpen en Berchem gewaarschuwd om het oog te houden op de binnenkomende auto's. Toen de verdachte auto naderde, werd het sein tot stoppen gegeven," maar de auto reed door en de schurken konden ten tweeden male ontkomen. Brand in een krankzinnigengesticht Meer dan 100 dooderi. In een krankzinnigengesticht te Tokio met 343 verpleegden, is brand uitgebroken. Gemeld wordt dat velen zijn omgekomen. Honderd acht personen worden vermist. 50 huizen in de nabijheid van het ge sticht zijn eveneens een prooi der vlammen geworden. Sneeuwstormen in Rusland Groote sneeuwstormen hebben Trans- Kaukasië geteisterd. De spoorwegverbin ding BankonTiglis is verbroken. De naphtavelden zijn met sneeuw bedekt. De arbeid is op vele plaatsen stopgezet. Een sneeuweycloon, die uit Kaukasië komt, be weegt zich boven de Kaspische Zee. Vliegongeluk Een postvliegtuig van den dienst Chicago- Omaha is door een defect aan den motor van een aanzienlijke hoogte op den grond te pletter gevallen. Men vond het stof felijk overschot van den bestuurder op 800 meter afstand van de overblijfselen van het vliegtuig. Stukken van het valscherm zaten nog aan het lichaam vast. BINNENLAND Herhalingsoefeningen in 1925 "Voor herhalingsoefeningen in 1925 zul len onder de wapenen worden geroepen a. de dienstplichtigen van de lichting 1919 en 1921, fbehoorende tot de regi menten infanterie der He en der IVe Di visie, 3e en 4e schoolcompagnie van het reg. Wielrijders en le en 2e compagnie hospitaal-soldaten (met uitzondering van de ziekenverplegers der lichting 1921) wat betreft de korporaals en soldaten geduren de 17 dagen, de onderofficieren gedurende 24 dagen b. de dienstplichtigen van de lichting 1922 van de regimenten infanterie van alle divisies, alle schoolcompagnieën van het reg. Wielrijders en alle compagnieën hospitaalsoldaten (met uitzondering van de ziekenverplegers) wat betreft de korporaals en soldaten 17 dagen, de onder-officieren 24 dagen c. de dienstplichtigen van de lichting 1919 en 1922 van het regiment Genie troepen, schoolcompagnieën motordienst, compagnie intendance-troepen, regiment Vesting-artillerie, koips Luchtdoelartillerie en compagnie Pontonniers, gedurende 17 dagen voor korps en manschappen, voor onderofficieren 24 dagen d. de dienstplichtigen van de lichting 1922 van de compagnie Torpedisten wat betreft korps en manschappen 17 dageD, de onderofficieren 24 dagen e. de dienstplichtigen van de l'chting 1919 en 1922 van het reg. Kustartillerie korps en manschappen lichting 1919 ge durende 13 dagen, onderofficieren 20 da gen korps en manschappen lichting 1922 gedurende 17 dagen, onderofficieren 24 dagen f. de dienstplichtigen van de lichting 1922 voor het regiment huzaren, wat be treft korps en manschappen 24 dagen, de onderofficieren 31 dagen g. de dienstplichtigen 1918 voor de cavalerie bestemd voor de trein-afdeelin- gen der bereden artilleriekorps en man schappen gedurende 13 dagen, de onder officieren gedurende 20 dagen h. de dienstplichtigen van de lichting 1919 en 1922 vas de regimenten veld artillerie, korps rijdende artillerie en trein- afdeelingen der artillerie-brigade, wat be treft lichting 1919 de korps en manschap pen 13 dagen, de onderofficieren geduren de 20 dagenlichting 1922 de korps en manschappen 17 dagen, de onderoffi cieren gedurende 24 dagen. Het 10.000ste sehip Zaterdagochtend is het 10.000ste schip in dit jaar te Rotterdam aangekomen. Het heeft ligplaats genomen in de IJselhaven. Een gevaarlijk reisje. Een jongmensch uit Hilversum heeft, staande op de buffers van een der wagens van trein no. 1833, een reisje naar Baarn gemaakt. Door het personeel gesignaleerd, viel hij te Baarn bij aankomst van den trein den stationschef onmiddellijk in han den. Auto-ongeval. Te Noordwijkerhout sloeg een autobus om. De ingezetenen werden ernstig ge wond en door dr. Romeyn verbonden. Toen de leege wagen opgevijzeld was en naar de garage gebracht zou worden, reed hij van een hoogen dyk af en kwam op den kop in de zanderij terecht. o Een kind overreden Het dochtertje van den werkman G. H. te Made stak plotseling de straat over toen een auto naderde, bestuurd door den heer v. d. S., uit Geertruidenberg. Het kind werd gegrepen en byna op slag ge dood. o lodcl brandweer In de garage der grossierderij in kolo niale waren van gebr. S. te Echt was brand uitgebroken. De dorpsbrandweer kon, doordat de slangen stuk waren, geen water geven. Er werd hulp verleend door de brandweer van het naburige dorpje Peij. De garage en twee bergplaatsen gingen in vlammen op. Een vrachtauto verbrandde eveneens. motorbootje in brand geraakt Het motorbootje »Harry«, toebehoorde aan de firma Oosting te Delfzijl, dat pro viand wilde brengen aan boord van het Engelsche s.s. ïElveric*, dat in het Doeke gat lag, geraakte op de Eems in brand. Het motorbootje »Carl« vertrok ter assis tentie en na den brand te hebben gebluscht, sleepte dit de »Harry« de haven binnen. Nederlander te Brussel gearresteerd De politie heeft te Brussel den 23-jari- gen S. uit Nymegen gearresteerd wegens diefstal van 3000 francs in een hotel ge pleegd. Een bejaarde vrouw verbrand De 80-jarige vrouw Verhoef te Blokzijl is Zaterdagmorgen verbrand in ha^r huisje gevonden. Aan brandwonden overleden In het hospitaal te Heerlen is overleden het 2-jarig kindje van den heer B. uit PassartNieuwenhagen, dat brandwonden had bekomen, toen het een pot kokend water omstiet en den inhoud over het lichaam kreeg. Autodieven geknipt Dank zij de activiteit van den herbergier Rongen te Heringbosch, gem. Schinveld, gelegen langs de Hollandsch-Duitsche grens, heeft de politie de hand kunnen leggen op drie gevaarlyke Duitschers, die bij fouil leering in het bezit bleken van allerlei inbrekerswerktuigen en revolvers en pon jaards, welke eene door hen van de Engelsche bezetting te Keulen gestolen auto, waarmede ze over de grens waren gekomen, hadden pogen te verkoopen. De auto is in beslag genomen en het gevaar lijke drietal is naar Maastricht overgebracht. Een 103-jarige Vrijdag herdacht mej. Gudde-van Tichel- hoven te Zierikzee haar 103e verjaardag. Hoewel de hooge leeftyd zich bij haar doet gevoelen, is de vrouw helder van geest. o Overreden Het 11-jarig dochtertje van O. te's Her togenbosch, dat dezer dagen door een hondenkar werd overreden, is aan de ge volgen overleden. Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 5