Glazen Flacons, Geel Etiket Fosler-Mc Clellan Go. London S. D. LANKHÜYZEN Co's BANK RAAMSDONKSVEER. C. DE KEMP. Uitgave: Firma L, J. VEERMAN, Heusden. No, 4463 Vrijdag 2 Januari 1925 FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor." DAMRUBRIEK. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61535. Wij vestigen er de aandacht op, dat Foster's Rugpijn Nieren Pillen thans uitsluitend verkocht wor den in verpakt in met zwarten opdruk. Weigert alle andere ver pakkingen. T. BOONSTRA. Engstraat HEUSDEN. Und van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT De correspondent van het Handelsblad® meld dat de Duitsche minister Stresemann de vertegenwoordigers van de buitenland - sche pers verzocht naar de rijkskanselarij te komen, teneinde uit zijn mond maar blykhaar namens de geheele lijksregeering eenige verklaringen over den algemee- nen politieken toestand te hooren. Deze rede van den heer Streseman duurde een uur, zonder nu juist veel nieuws te brengen. De minister was beurtelings sarcastisch, droogkomiek, hoogst ernstig of zelfs op vallend nijdig en opgewonden en wel al naar gelang hem daartoe zijn donkere stof het niet-ontruimen van de Keulsche zone op 10 Januari a.s. aanleiding gaf. In het «kort samengevat verklaarde hij nog eens, dat men, wil men het vredes verdrag eerlyk intrepreteeren, het vinden van eenig verroest of nog onbewerkt oor logsmateriaal niet tot aanleiding mag ne men om de opvatting te vertolken, dat Duitschland nog niet ontwapend is. Het gaat immers om de ontwapening in het algemeen en niet om speciale gevallen. Hij trachte nog eens aan te toonen, welk een 92 Zij wilde er een einde aan maken en terugkomende op haar onderhoud met Robert zeide zij Meneer d'Alboize gaat opnieuw Parijs verlaten. Deze woorden zouden de vrees van de jonge gravin hebben doen verdwijnen, wanneer mevrouw de Saint-Hyrieix er niet aan had toegevoegd. Ik heb me verbonden hem op de hoogte van de gebeurtenissen te houden. Wij zullen niet meer over hem spreken, Hélène, tot op den dag dat zijn tus- schenkomst onmisbaar is. Mevrouw de Kerlor riep uit. Je hebt toch niet tegen dien man ge zegd, dat ik zijn geheim kende 1 Neen wees maar gerust. Goddank I zuchtte Hélène. Eenige dagen verliepende angst van Carmen werd hoe langer hoe grooter. Zij had geen enkel pracrisch idee ge vonden 'het toeval, waarop zij rekende, scheen niet gunstig voor haar te zijn. Carmen's moeder kreeg verdenking, maar zij ondervroeg haar dochter niet. Georges had de vermoeide trekken van zijn zuster opgemerkt, maar Carmen had geen moeite gehad haren broeder te misleiden. Firmin de Saint-Hyrieix merkte nog maar niets en leefde zoo kalmpjes mo-j zware taak de Duitsche verbindingsofficie ren van de ontwapeningscommissie hebben, die zich eindelooze chicanes moeten laten welgevallen, eischte de volledige publicatie van het rapport deze commissie, omdat Duitschland de waarheid niet behoeft te vreezen, hekelde de vrees van de gealli eerden voor het militairistisch karakter van de rijksweer .(de Entente heeft deze zelf gewild, zeide Stresemann) en voor de ge kazerneerde groene politie, swelke kazer neering wij nimmer zullen opgeven, noch de rijksregeering, noch minister Severing®. Maar het hoofddoel van zijn rede was wel een poging om door middel van de bultenlandsche pers te waarschuwen dat de wijze, waarop thans zonder onderhan delingen met Duitschland per 3ictaat Keulen verder bezet gehouden wordt, het bankroet van de gemachtigde buitenlandsche politiek van de achtereenvolgende Duitsche regee ringen beteekent. Wy, die steed6 »Ver- sf4ndigung« hebben gewild, voelen zich den grond onder de voeten wegzakken en nu na jaren zal de »grosse Umstellung aller Schichten® komen, dat wil zeggen, de radicale stroomingen zullen weer groeien en van de reeds gebaande nieuwe wegen voor den internationalen handel zal wel niets terecht komen. Over al deze zaken sprak dr. Stresemann zeer uitvoerig en zoo nu en dan tamelyk scherp en agressief. Of het helpen zal moet worden afge wacht I Aan de Moving Post wordt uit Washing ton geseind, dat men in hooge Ameri- kaansche regeeringskringen te verstaan heeft gegeven, dat men thans dan tijd gekomen acht om een duidelijke verklaring van Frankrijk over Frankrijks bedoelingen in zake de fu. deering der Eransche schuld aan de Ver. Staten te verlangen. De Daily Express verneemt nog uit Washington, dat de verklaring van den Franschen gezant, volgens welke Frankrijk niet het voornemen heeft zijn schuld aan de Ver. Staten te loochenen, de spanning, die zich tusschen Washington en Parijs begint te ontwikkelen, niet verminderd heeft. Men stelt in de verklaring van den gezant geen vertrouwen, zoolang een formeele bevestiging van de zijde der Fransche regeering ontbreekt. De zaak is, naar hetzelfde blad verder meldt, ook in den Senaat ter sprake gebracht. Senator Shipstead heeft daar in een rede gezegd, dat Frankrijk aan zyn bondgenooten gelijk voort. Hij zou juist uitgaan naar den Quai d'Orsay toen mevrouw Vernier aange diend werd. Hélène en Carmen waren uitgegaan in een rijtuig met meneer de Kerlor en hunne moeder. Saint-Hyrieix moest de bezoekster ontvangen. Hij deed dit echter gaarne, want Mariana had het vertrouwen van den diplomaat weten te winnen dit was gemakkelijk geweest, want mevronw Vernier, met haar gewoonte om te hui chelen, had haar best gedaan om Firmin te overtuigen, dat zij hem beschouwde als een van de grootste staatslieden van den tegenwoordigen tijd. Deze waardeering had de ijdelheid van meneer de Saint-Hyrieix zoo gestreeld, dat hij tegenover de achternicht van zijne vrouw altijd allerbeminnelijkst was. Hij ontving mevrouw Vernier dan ook met groote minzaamheid, vermengd met een weinigje hooghartige beschermende neerbuigendheid. Na de eerste begroetingen vertelde hij Mariana dat hare nichten uitgereden waren in gezelschap van mijnheer de Kerlor. Mariana antwoordde lachend Georges laat zijn vrouw nooit alleen uitgaanu bent niet zoo wantrouwend, waarde meneer de Saint-Hyrieix. Firmin antwoordde Meneer Paul Vernier is het evenmin als ik. Mijn man werkt. En aan wat voor een meesterstuk is onze Michal Angelo nu weer bezig wel geld voor oorlogsdoeleinden kan leenen. Hij wees er op, dat Frankrijk tot nu toe aan de kleine entente bijna 4 milliard heeft geleend, die uitsluitend voor oorlogstoerus tingen zijn gebruikt. De Westminister Gazette schrijft, dat, indien staatssecretaris Hughes Frankryk er toe kan brengen het Roergebied te ontruimen en er in toe te stemmen, dat Engeland tegen het begin van de lente Keulen zal verlaten, hij aan de zaak van den Europeeschen vrede een grooten dienst zal bewijzen. Engeland en Amerika zullen ongetwijfeld voor een gun stig vergelyk tot regeling van de Fransche schuld 'te vinden zijn, indien Frankryk zich geneigd toont Duitschland verstandig te behandelen. Redacteur: M. J. L. BÉNEKER te Andel (N.-Br.). Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. Probleem no. 15. (9e wedstrijd-probleem.) AuteurC. Blankenaar. De stand was Zwart 2, 8, 44, 47, en dam op 49 en 23. Wit 45, 24, 25, 26, 34, 37 dam op 48. De oplossing is 24—20, 45—10, 20 14a, 25X44, 2.3X46, 44X 5, 9X207 46X10". 26—24, 48X45 47X37, a20—44 26—21 48X45 46X40 17X37 Een stuk uit een gespeelde partij. De slagzet is heel mooi gezien. Als probleem verliest 't echter een gedeelte der waarde, daar zwart by uitstekend spel remise kan maken. Goede oplossingen ontvangen van de heerenP. v. Krieken, P. Wilhelm, G. de Joode Gz., P. v. d. Voort, P. v. Andel, Joh. Berm te Woudrichem H. Vogelaar te Andel C. A. J. v. Herpt te Herpt A. de Graag te Heusden A. A. Tamerus Az A. Colijn Cz„ M. Colijn Az. te Dussen N. Béneker (b. m.) te Andel. Door het niet-verschijnen van dit blad wegens de Kerstdagen, valt de uitslag van den wedstrijd een week later. Van het De Saint-Hyrieix had de lippen min achtend omgekruld, terwijl hij het over den beeldhouwer had, dien hij voor een goeden jongen hield, maar die toch maar een man was, die den beitel hanteerde om steen of marmer te houwen en die dus op een lage sport van de maat schappelijke ladder stond, waar boven op de Saint-Hxrieix zich bevond. Mariana werd boos over de trotsch- heid van den diplomaat en bovendien behoeven wij er niet bij te voegen dat zij nogal wraakzuchtig van aard was. Zij dacht nog altijd aan de onbeschoft heid van Firmin, toen in Kernëis, me vrouw Vernier zich verontschuldigd had, dat zij hare gasten met de noodige weelde kon ontvangen. De Saint-Hyrieix, wiens betrekking hem van een onbeleefd antwoordyhad moeten terughouden, had een even ongelukkig als banaal antwoord gegevenhij had uitgeroepen. Nu jal we zijn ook maar buiten! Mariana vergaf hem dat onschuldige antwoord nooitmaar het strookte met de plannen van de mooie, jonge vrouw om het vertrouwen en de sympathie van den diplomaat te verwerven, opdat zij er van zou kunnen gebruik, zelfs mis bruik maken, als het zoo te pas kwam. Haar eerste gezegde was met een be doeling geuit, maar Firmin had er in het geheel geen waarde aan gehecht. Hij hernam i Maar als uw Phidias werkt, denkt u dan dat ik stil zit? Neen, in 't geheel niet, u hebt het nog druk. Mijn neef Georges werkt niet zoo hard als uhet is hem ook ver AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Telefoon No. 15. Kantooruren van 9 4. Zaterdags van 9—12. Juni, Juli en Augustus Zaterdags gesloten wegens beursvacantie. Handels- en Landbouwcredieten Rekening-Courant Deposito's Elfecten (uitsluitend solide belegging) Coupons Vreemd geld Inschrijvingen Grootboek Assurantiën Reiscredietbrieven op 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE-DEP0SIT-INRICHT1NG (Gegarandeerd Brand-, Smelt- en Inbraakvrye Lipsklnis). Prijzen naar grootte der kastjes ZÉÉR SCHERPE CONDITIES. Indien gewenscht bediening aan huis. SPAARBANK. V Spaarbankboekjes worden bij 1ste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE 40e wedslrijdprobleem zijn nog maar weinig oplossingen binnen, haast U dus 1 Oplossingen van de problemen 46 en 47 in het volgend nummer. 4440 49 44 27X38 36—34 48X37 26-24 6X8 44X3 45X34 38X40 46X48 33X42 46X32 47X37 3X42 25X44 Een schoon kruis is hier nu gevormd, terwijl de rondslag brillarit is, want Wit slaat nu 3X4I en bijna alle zwarte schijven zijn weg, met gewonnen eindstand voor Wit. Een schitterende, diepe studie Bovenstaand fantasie-probleem draagt den titel van het »eere-kruis« en is opge dragen aan president Loubet van Frankryk, door den beroemden Zwitserschen componist Bouquin. De oplossing is als volgt Wit Zwart 40—35 29X40 39-34 40X29 44-36 25X34 46-44 37X46 35-30 34X25 gund altijd zijn vrouw het hof te maken. Firmin zuchtte Ik benijd hem dat voorrecht, zeide hijmaar ik zal mijn schade inhalen wa nneer mevrouw de Saint-Hyrieix de vrouw is van een gezant. U heeft gelijk Carmen weet wel dat u geroepen zult worden tot de hoogste betrekkingen en ik ben overtuigd dat zij dat met recht kan denken. Ach, wat heeft zij een schoonen droom tot werke lijkheid gebracht door met u te trouwen. Mijnheer de Saint-Hyrieix scheen dat ook te meenen en hij was Mariana dank baar voor hare vleiende woorden. Hij besloot dan ook om Paul Vernier niet meer met namén van beroemde oude beeldhouwers te noemen, een ironie die hij toch zelf erg geestig vond. Hij riep op gemaakten toon uit En jij, lief kind, bent je nog altijd even gelukkig? Nog altijd. U weet dat ik niet te veel eisch. Ik hoop maar, hernam de dipiomaat, dat Paul zich een mooie positie zal verwerven en dat hij u zal omringen met de weelde waaraan gij in Kerlor gewoon waart. Zij antwoordde Ik hoop, voor hem, dat hij een groot kunstenaar wordt. Ik houd heusch van mijn man. Daar twijfel ik niet aan. Maar hij is 't toch aan je verplicht. Zij antwoordde, steeds glimlachende. Ik heb toch geen huwelijksgift mee gekregen. Je naam was al voldoende. Correspondentie. M. C. te Almkerk. Damreglementen zijn verkrijgbaar bij G. J. A. van Dam, ïHuize Boschlust«, Asselscheweg 246 te Apeldoorn a f 0,45. GOEDKOOPST ADRES voor Goud- en Zilverwerken, benevens uurwerken. Wekkers k f4.75. Eigen reparatie-inrichting, Ziet mijne etalage met prijzen. Paul is niet ondankbaar, dat bewijst hij me iederen dag door zich als de beste echtgenoot ter wereld voor te doen. Ik ben getroffen door de dankbaarheid die hij steeds zoo teeder mogelijk be wijst. Dat doet iemand nog eens goed te zien dat niet iedereen uit belang trouwt. Hoewel deze toespeling heel duidelijk was, trof zij geen doel. Daar had Mariana ook niet op gere kend zij rekende op geen enkele oogen- blikkelijke uitwerking, wat zij wilde, was, wij herhalen het lakens uitzetten voor de toekomst. Zij hernam, alsof zij er excuns voor moest vragen dat zij meneer de Saint- Hyrieix's tijd in beslag nam Maar u zoudt uitgaan. Ik was van plan naar het ministerie te gaan. Uw tijd is kostbaar. Ik verzoek u, stoor u volstrekt niet aan mij. De Saint-Hyrieix maakte een hoffe lijke buiging, Als ik wist, vervolgde mevrouw Ver nier, dat de dames niet al te laat thuis kwamen, zou ik wachten. Heusch, antwoordde de diplomaat, ik geloof dat ge wel kans hebt ze te zien. De goede gravin is er bij en die houdt niet van lang uitgaan. Ga maar voor de piano van Carmen zitten. Daar lig gen nieuwe muziekstukken. Goede hemel, meneer de Saint-Hyrieix, u bent een allerliefst manmaar ik moet Jean de Kerlor nog gaan omhelzen, tenminste als die ook niet uit is. voir let Laid yii Heusdei ti AltenaJeLanistraat en it Bumelerwaard {Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1