^nd van altena Uitgave: Firma L0 J. VEERMAN, Heusden- No 4464 Woensdag 7 Januari 1925 FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor." Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 4.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 4—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT Uit Rome wordt d.d. 3 Jan. aan de Cour. gemeld Mussolini heeft heden in de Italiaansche Kamer een zeer heftige rede gehouden, welke herhaaldelijk door applaus van de meerderheid werd onderbroken. Zijn uit eenzetting overtrof alles wat tot dusver van hem was gehoord. Bij den aanvang wees hij erop, dat hij geen politieke rede zou houden, maar een rede, aansluitend aan de verklaringen, welke hij kort na de fascistische revolutie in de Kamer had afgelegd, toen hij had gezegd, dat het in zijn hand lag om van het par lement een soldaten bivak te maken. «Artikel 47 van de Grondwet aldus ging hy voort geeft aan de Kamer het recht, de ministers van den koning in staat van beschuldiging te stellen. Ik vraag u, is er iemand hier in de Kamer of daarbuiten, die van dat recht gebruik wil maken. Degenen, die my trouw zijn gebleven, kunnen er zeker van zijn, dat ik hen zal weten te gedenkeno:. Voor de vertegenwoordiging van het volk neem ik de verantwoordelijkheid op mij voor alles wat er is gebeurd. Als er een geheime bond heeft bestaan, dan ben ik daar de leider van. Acht-en-veertig uur na deze rede, moet de toestand zijn opgehelderd tot tevredenheid van allen. Het volk zal zijn vrede krijgen. Deze verklaring maakte grooten indruk op de Kamer, hoewel men niet dadelyk inziet, welke dreigementen daarin zijn verborgen. Nadat de zitting was geschorst, diende een afgevaardigde der oppositie een inter pellatie in betreffende de binnenlandsche politiek en de door de jongste persver ordeningen veroorzaakte incidenten te Florence en Pisa. De minister-president verlangde dat de beslissing hierover voor een maand zou worden verdaagd de oppositie trok haar verzoek daarna in. De Kamer werd vervolgens voor onbepaalden tijd verdaagd. De politieke gevo'gen dezer rede zijn tot uiting gekomen, de lang verwachte kabinets-crisis is er het gevolg van. De liberale minister Casati en Sarrotti hebben hun ontslag aangeboden, dat door Mussolini is aanvaard. De crisus heeft sneller om zich heen gegrepen dan men verwacht had. Zoowel de minister van Binnenlandsche Zaken Denava, als de minister van Justitie 93 Neen, mijn neefje is thuis gebleven, hij is by zjjn kindermeid. Kom aanzeide Mariana op vroo- lijken toon, dan zal ik Jean goeden dag gaan zeggen, omdat het vandaag zijn ontvangdag is. Meneer de Saint-Hyrieix stak haar de hand toe en verzocht haar niet boos te zijn dat hij weg moest. Hij ging heen. Mariana keek hem nahaar gezicht hernam zijne sarcastische uitdrukking zij schudde haar mooi hoofd. Die goede neef, mompelde zij, hij is nog in den tijd dat hij niets ziet en niets hoort. Dit gaf haar een andere gedachte, die niet uit dezelfde bron voortkwam. Ten slotte, voegde zij er bij, schijnt die beste Firmin tot die menschen te behooren, die eens het koninkrijk der hemelen zullen bezitten Na dit laatste gezegde ging zij naar de galerij van de eerste verdieping die toegang gaf tot het aangrenzende huis. Niet Jean de Kerlor wilde zij zien, hoewel zij net deed alsof zij van het kind hield, toen zij tegen meneer de SaintrHyrieix sprak, maar Pélagie Cré- pin. Sinds het laatste bezoek van de huis houdster, dat afgebroken was door de Oviglio, hebben zich niet laten bewegen hun ontslagaanvrage in te trekken. De minister van Marine De Revel en de minister van Oorlog Di Gorgio en daarna ook alle andere ministers en onder-staats secretarissen, hebben hun portefeuille ter beschikking van Mussolini gesteld. Men vermeent, dat Mussolini voornemens is zijn kabinet geheel te reconstrueeren en met een zuiver fascistisch ministerie voor de Kamer te verschijnen. Naar verluidt, zal de huidige president van de Kamer, Rocco, voor de functie van minister van Justitie in aanmerking komen. Evenals in ons land heeft de storm der laatste dagen geducht gewoed in Engeland, Frankrijk en België. Groote rampen worden nog niet gemeld. In het geheel zijn in Engeland thans 222 intercommunale telefoonverbindingen gestoord. Yan de 44 telefoonlijnen naar Parijs is er nog slechts een bruikbaar. Het telegraafverkeer ondervindt daaren tegen weinig storing. De Fransche boot, die elke week de eilanden by Finistère van levensmiddelen voorziet, heeft geen kans gezien daar aan den wal te komen, zoodat de bewoners thans gebrek aan meel, brood en vleesch hebben. De zseprefect heeft besloten een sleepboot met levensmiddelen naar de ei landen te zenden, zoodra het weer wat bedaard zal zijn. Natuurlijk hebben ook de telegraaf- en telefoonlijnen het zwaar te verduren gehad en zijn er tal van verbindingen gestoord. Ook Parijs heeft van den storm zijn deel gehad. In de Sufïrenlaan is een muur ingestort, die het terrein afschutte waar eens het groot rad gestaan heeft. Drie lieden werden onder de brokstukken be dolven, van wie een 23 jarig meisje dade lijk dood was, haar 23 jarige zuster werd slechts licht gewond, doch het derde slacht offer, een 59 jarige man, werd zwaar ge wond en is 's avonds overleden. Verschillende berichten uit België melder) dat de Sambre en de Maas aanzienlijk gewassen zijn. Te Luik werd Zaterdag een klimming van 4.04 M. genoteerd. In de omstreken van Namen wordt de toestand ernstig. komst van meneer Silverstein, had Ma riana zich meer dan eens afgevraagd wat toch die achterhoudendheid van Pélagie te'beteekenen had. Daar Carmen en Hélène afwezig wa ren, was de gelegenheid te mooi, om met de vrouw te praten en dat was mevrouw Vernier dan ook van plan. Mariana had niet vergeefs de bloed verwant van Monique Aubierge bij de Kerlor's geplaatst. Zij had dadelijk in de kleine oogen van de weduwe een geest van schijnheiligheid en achterhou dende huichelarij gelezen, waarvan zij, als het oogenblik daar was, hoopte ge bruik te maken. Mariana, geleid door haar onverzoen- lijken haat, had er een voorgevoel van dat dit schepsel haar van dienst zou kunnen zijn. Mogelijk was zij niet zulk een goede medeplichtige als zij zich wenschte, want Pélagie Crépin bleef achterdochtig en berekenend, maar het was zeker dat de huishoudster aan Mariana alles zou vertellen wat er in het huishouden van de Kerlor's plaats greep. Pélagie, die Mariana bij de Saint-Hy rieix had zien binnengaan, wachtte de vrouw van den beeldhouwer af. Welnu, zeide deze, het schijnt, dat je niet meer om me geeft, Pélagie Je hadt me beloofd om gauw in de Cassi- nistraat aan te komen en ik heb ver geefs gewacht. Och, mevrouw, antwoordde de weduwe Crèpin, op haar scherpen en voorziehti- gen toon, ik ben geen baas over mijzelf. Heb je dan te veel te doen BINNENLAND De Waterleiding voor Noord Ooit-Brabant. Dinsdag is te Oudenbosch de waterlei ding van de N.V. Waterleiding-Maatschappij Noord-Oost-Brabant geopend. Wat de zelfstandige kleine gemeenten niet hebben kunnen volbrengen, is hun door samenwerking gelukt. De thans geopende waterleiding is er op berekend niet minder dan vier-en-twintig gemeenten met te zamen ca. 430.000 zielen en een oppervlakte van Cd. 90.000 hectaren van drinkwater te voorzien zij is door de samenwerking van die gemeenten met steun van Rijk en pro vincie tot stand gebracht. Het plan is gemaakt door ir. G.» Roel- mans Jz oud ingenieur van het Rijks bureau voor Drinkwatervoorziening aldaar. Het verzorgingsgebied van de maatschap pij bestaat eigenlyk uit twee gedeelten, een oostelijk en een westelijk, welker grens ongeveer overeenkomt met de spoorlijn BredaRotterdam. Deze hebben vrywel zelfstandige buizennetten, welke (voorloopig) alleen in het noorden in verbinding staan door middel van enkele distributieleidin gen. Beide gebieden zorgen nagenoeg ge heel voor hun eigen watervoorziening. Zy hebben ook beide een pompstation, het oostelijk gedeelte te Seppe aan den spoorweg Breda-—Roosendaal, het westelyk gedeelte te Oosterhont, niet ver van het Wiihelminakanaal. De waterwinplaatsen, nabij de pomp stations gelegen, bestaan uit 42 punten, elk ter diepte van 8Q 90 meter. Uit den centralen put «ordt het water, door pompwerkingen in het hoofdgebouw van het pompstation, opgevoerd naar een ontijzeringsinrichting. Door de regulateurs vloeit het water naar den reinwaterkelder. Het pompstation pompt het uit dien kelder op naar de watertorens van waar uit de verzorging van de aangesloten gemeenten geschiedt. Beide gedeelten van het gebied der water leiding hebben een dergelijke installatie. Zij hebben ook ieder hun eigen watertorens het oostelijk gebied vier, n.l. te Dongen, Hooge en Lage Zwaluwe, Loon op Zand en Raamsdonk het westelyk gebied acht, n.l. te Dinteloord, Etten en Leur, Fynaart, Zevenbergen, Steenbergen en (twee) te St. Philipsland. Het buizennet, dat de pompstations en de torens onderling en de aangesloten ge- Dat wil zeggen, mevrouw Vernier, dat ik mijn hoofd er bij kwijt raak. Wat is er dan gebeurd? Pélagie Crépin wierp links en rechts een blik als een dienstbode die iets kwaads van haar meesteres zegt en die bang is betrapt te worden. Mariana werd hoe langer hoe nieuws gieriger. Alles gaat hoe langer hoe slechter in dit huis, zeide de weduwe van den griffier. Zoo, is 't waar? Mevrouw Georges de Kerlor maakt me het leven onverdraaglijk. En waarom Ik weet er niets van Ik kan alleen maar verondersrellen dat mevrouw de Kerlor in geldverlegenheid zit. Mariana onderdrukte een gebaar van voldoening. De slag door Ronan-Guinec toegebracht was dus ernstiger dan men gemeend had. Men had hem kunnen vermin deren, maar door gebruik te maken van bezuinigingen. En verder, vervolgde Pélagie, vind ik, dat mevrouw de Saint-Hyrieix tegen woordig anders is dan gewoonlijk. Verklaar u nader, zeide Mariana, die van vreugde sidderde bij de gedachte dat zij onthullingen zou doen hooren, die haar zelve zouden kunnen dienen. Pélagie aarzelde. U begrijpt, zeide zij, dat ik niet mag oordeelen naar kleine aanduidingen. Heb je die dan Ik wil niet onbescheiden worden. Je weet wel dat al wat je me vertelt meenten met de torens verbindt, zal, wan neer het voltooid is een lengte hebben van niet minder dan 396 400 K.M. Dit cijfer alleen is reeds voldoende om duidelijk te maken van wat een omvang de Noord- West Brabantsche waterleiding is. Zij is dan ook de grootste dergelyke instelling van ons land. De pompstations zyn ingericht voor de levering van 250 kub. M. reinwater per uur, waarbij steeds een volledig stel pom pen en een ketel in reserve kan blyven. Het aantal abonnés van het bedryf bestaat op het oogenblik ca. 1500. De genoodigden voor de opening ver zamelden zich in de raadzaal te Ouden bosch. Onder hen waren vertegenwoordigers van de 24 gemeenten, die bij de waterleiding zijn aangesloten, leden van de Ged. Staten van Noord-Brabant, de directeur van de maatschappij 'r- Roelmans en ir. Sangster, die hem voor het bouwkundig gedeelte heeft bijgestaan, ir. Hanegraaf en dr. Van Oldenborgh, oud-directeur van het Rijks bureau voor Drinkwatervoorziening, en de raad van bestuur van de N.V, met den heer J. Moons burgemeester van Raams donk, voorzitter en den heer A. v. Cam- pen, burgemeester van Dinteloord en Fy naart, ondervoorzitter, aan het hoofd. De burgemeester van Oudenbosch, de heer Hoeks, verwelkomde hen met een hartelijk woord van voldoening over het gereed komen van de waterleiding. Daarna begaf het gezelschap zich naar de markt, waar voor de feestelyke gele genheid een standpijp was opgericht, die het nieuwe water in overvloed uitspoot. En vervolgens ging men het magazyn van de N.V., wier hoofdkantoor te Oudenbosch is gevestigd, bezichtigen. De eigenlijke opening van het bedrijf geschiedde echter te Lempe op het pompstation, nadat mi" nister Aalberse, de commissaris der Koningin in Noord-Brabant baron Van Voorst tot Voorst, mr. Van Ryckvorsel, lid van Ged. Staten van Noord-Brabant, mr. Lietaert Peerbolte, chef van de afd. Volksgezond heid van het ministerie van Arbeid, en fr. Krul, directeur van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorzeining, aldaar waren aan gekomen. Burgemeester Moons verwelkomde de gasten. In een kort overzicht schetste hy de geschiedenis van het bedrijf en bracht hulde aan de personen die tot de totstand koming hebben bijgedragen. onder ons blijft. Ja, maar Enfin, wees tevreden dat u weet, mevrouw Vernier dat ik mijn angst niet langer kan inhouden Is het mogelijk? Bang geworden voor al wat ik zag gebeuren, heb ik willen vertrekken. Is het al zoo ver? Mevrouw de gravin heeft me gesmeekt te blijven en ik ben zoo zwak geweest toe te stemmen. Jij hebt dus wat gemerkt? Ach, mevrouw, ik zeg u dat er hier buitengewone dingen gebeuren. U maakt me verschrikt, mevronw Crépin, en u maakt me vooral bedroefd. Ik ben meneer de Kerlor en meneer de Saint-Hyrieix zeer toegedaan Zou men hen niet kunnen waarschuwen Daarvoor zouden we juist feiten moe ten kennen. En u gist alleen nog maar? Ik hoop weldra iets bepaalds te weten. Dan zult u me wel dadelijk waarschu wen, niet waar, mevrouw Crépin Dat beloof ik u. En ik beloof u, dat ik uwe toewijding zal beloonen. Buiten klonk het geratel van een rijtuig. Daar zijn ze I mompelde Pélagie la ten we van elkaar gaan Let op het gezicht van mevrouw de Saint-Hyrieix en kijk eens, of dat het gezicht is van een vrouw met een gerust geweten. En mevrouw de Kerlor dan Mevrouw de Kerlor brengt haar tijd door met heimelijk te beraadslagen met haar schoonzuster Ik heb eenige woor den gehoord, Tot de aandeelhouders, der aangesloten gemeenten, richtte hij een woord van op wekking om de waterleiding, een groot belang voor de heele streek, tot bloei te brengen. Hij besloot met den wensch uit te spreken, dat de nieuwe onderneming in alle opzichten zou slagen. Op zijn uitnoodiging nam vervolgens mi nister Aalberse het woord. Spr. wees op het groote belang dat er voor de bewoners, den landbouw en de veeteelt van Noord- West-Brabant aan de nieuwe waterleiding verbonden is. Terloops bracht hij de moei lijkheden in herinnering, welke overwonnen moesten worden eer de waterleiding er was en spoorde de belanghebbende ge meentebesturen aan om nu ook het bedryf zoo spoedig mogelyk winstgevend te maken. Met den wensch, dat Gods zegen op dit werk, dat in het belang van volksgezond heid en nyverheid is ondernomen en uit gevoerd, moge rusten, verklaarde de mi nister daarop de waterleiding geopend. o Jnblleum dr. A. C. 9. ran Boorsel. J.l. 5 Jan. is dr. A. C. M. van Moorsel te 's Hertogenbosch, naar aanleiding van zijn 25-jarig jubilé als eerste geneesheer aan het Groot Ziekenhuis alhier gehuldigd. Namens het College van Regenten der Godshuizen sprak mr. W. Ummels, die de verdiensten van den jubilaris in het licht stelde, waarby hy er vooral op wees dat de totstandkoming van het nieuwe zieken huis, ondanks verschillende moeilijkheden en beletsels van flnancieelen aard, dank de energie en het doorzettingsvermogen van dr. Van Moorsel is tot stand gekomen. Als een blijvende herinnering aan het groote werk van den jubilaris hebben Regenten diens beeltenis, door den heer Zwollo artistiek in een bronzen plaquette weergegeven, in de hal van het Gasthuis doen aanbrengen. Nog verschillende anderen spraken daarna den jubilaris toe. Burgemeester Van Lanschot huldigde den jubilaris namens het gemeentebestuur en deelde hem zijn benoeming mede tot officier in de orde van Oranje Nassau. Om 3 uur had een druk bezochte receptie plaats, terwijl 's avonds door Goulmy en Baar's Kon. Muziekkorps een serenade werd gebracht. o— Ririerdiefstallen. Te Hardinxveld werd* by nacht uit een op de Merwede liggende ventersboot voor Welke? Later zult u ze te weten komen, als mijn vermoedens bewaarheid worden Tot weerziens, mevrouw Vernier. Kom me morgen maar eens opzoeken. Ik wil dat je of mijn achterdocht te niet doet, of dat je mij nog meer bijzonder heden vertelt. Ik zal doen wat ik kan. Zij wisselnen een handdruk. Mariana's oogen schitterden een wreede glimlach plooide hare lippen en zij liet hare tan den zien als een jonge tijgerin. Mevrouw Crépin, met haar grijze diep liggende oogen, was weer even kalm als gewoonlijk. Zij voelde dat zij door Mariana ge steund werd en zag de mogelijkheid in om mevrouw de Saint-Hyrieix de belee- diging, die onze lezers zich nog wel zul len herinneren, betaald te zetten. Pélagie Crépin verstond uitstekend, misschien nog meer dan men zou den ken, de kunst om hare meesters te be spieden. Zij verscheen op'jhet oogenblik waarop men haar het minst verwachtte, een inlichting voorwendende die haren dienst betrof. Zij gleed over den vloer als een geest, dank zij hare vilten pan toffels en zij had een wonderlijke ma nier om van achter een portière een meubel of een opgehaald gordijn te voor schijn te komen. Zij verontschuldigde zich op zachten toon, scheen altijd bereid zich terug te trekken, maar haar scherpe blilj bemerk te dikwijls blikken van verstandhouding, en haar verbeelding deed het overige. (Wordt vervolgd). voir lull Land hi Heosien en AlteiaJeLaiostraat n u BomBelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1