W\ een belangrijke waarde aan kaas, koffie en thee gestolen. De eigenaar, die in de nabijheid was, zette de vluchtende dieven na, doch door de duisternis ontkwamen zij. In verband met dit feit, dat te Woudrichem en te Dalem ook roeibooten werden vermist, werd door de marechaussée's en rivierpolitie te Woudrichem een onder zoek ingesteld en werden de de daders, K. B. en R. v. Z., als verdacht van deze diefstallen gearresteerd. o 9e Koningia eeredoctor De senaat van de Rijksuniversiteit te Leiden heeft in zijn vergadering van 3 Januari aan de Koningin het doctoraat honoris causa in de rechtsgeleerdheid ver leend. De senaat heeft daarop het volgende telegram aan Hare Majesteit verzonden Op heden, den dag, waarop voor drie honderdvijftig jaar op voorstel van Prins "Willem van Oranje door de Staten van Holland en West-Friesland besloten werd tot stichting van de Leidsche Hoogeschool, heeft de senaat der Rijks-universiteit te Leiden op voordracht der juridische faculteit aan Uwe Majesteit het doctoraat honoris causa in de rechtsgeleerdheid verleend en zijnen rector, lid der faculteit, opgedragen Uwe Majesteit met die waardigheid te bekleden. De senaat vraagt eerbiedig verlof deze plechtigheid te doen plaats hebben op 9 Februari a.s. in de Pieterskerk, na het uitspreken van de rectorale oratie. De rector magnificus, (get.) A. J, Blok. Hierop heeft de rector het volgende antwoord ontvangen Het Loo, 3 Januari 4925. Met groote waardeering heb ik kennis genomen van het besluit van den senaat der Leidsche Universiteit om mij op dezen historischen dag het eere-doctoraat in de rechtsgeleerdheid te verleenen en van de aanwijzing van uw hooggeleerde tot promotor Zeer gevoelig voor deze byzondere onder scheiding aanvaard ik haar volgaarne, terwijl ik mij geheel kan vereenigen met het voornemen om de promotie op de voorgestelde wijze te doen plaats hebben op 9 Februari a.s. (get.) Wilhelmina. Vermindering belastingen Naar de »Tel.« weet mede te deelen, heeft de Regeering de reeds eenigen tijd gereedliggende wetsontwerpen inzake de vermindering van den druk der Rijks inkomsten- en Successiebelasting en de afschaffing van een der Verdedigingsbe lastingen by den Raad ''an State aanhangig gemaakt. o Inwerkingtreding nieuwe tarief Van verschillende zijden wordt ons ge vraagd, schryft de »N. R. Cf.«, wanneer nu de dezer dagen in het Staatsblad ge plaatste Tariefwet in wet king treedt. Wy meenen er daarom hier ter plaatse nog eens de aandacht op te mogen vestigen, dat, naar luid van art. 46 der wet, slechts eenige artikelen, die betrekking hebben op de Tariefcommissie, haar instelling, haar organisatie, enz. in werking getreden zijn op dien dag, volgende op dien der afkon- digii g van de wet. De overige artikelen der wet, mitsdien ook het nieuwe tarief zelf, treden in werking op een nader door de Koningin te bepalen tijdstip, Dit zal kunnen ge schieden zoodra de algemeene maatregelen van bestuur, die krachtens de nieuwe Tariefwet moeten worden vastgesteld, ge reed en afgekondigd zijn. Ten aanzien van deze algemeene maatregelen schrijft art. 46 voor, dat daarbij kan worden af geweken van de regelen, vastgesteld voor de inwerkingtreding van algemeene maat regelen van bestuur, d.w. dus zeggen, dat in de algemeene maatregelen van bestuur de inwerkingtreding desnoods met deri dag der afkondiging zal kunnen worden voor geschreven. Een krankzinnige Een 54 jarige verpleegde van het krank zinnigengesticht »Endegeest«, een vrouw uit Leiden, logeerde voor enkele dagen in haar woning aan de Nieuwe Beestenmarkt aldaar, in verband met de feestdagen. Vrijdagmorgen in de vroegte is de vrouw ongemerkt opgestaan, heeft zich in de keuken met petroleum overgoten en zich daarna in brand gestoken. Door haar gekerm gewekt, trachtte de echtgenoot de brandende kleeren van zijn vrouw te dooven, waarbij hij zelf ernstige brand wonden aan handen en armen opliep. In de woning ontstond een binnenbrand, die door de brandweer werd gebluscht. De vrouw is korten tijd later aan de verkregen brandwonden overleden. o Kiespijn en Aanaezichtspijn Mijnhardt's SANAPIRIN- Tabletten PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Woensdag 7 Januari 4925 des namiddags 7,30 uur. Agenda 4. Notulen der vorige vergadering. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Onderzoek der geloofsbrieven van het nienw gekozen raadsiid, den heer P. F. Schmiehausen. 4. Verzoek van het Bestuur der Kweek school voor Vroedvrouwen, te Heerlen om subsidie. 5. Rekeningen over 4 953 en begrootingen voor 4925 van de Godshuizen. 6. Benoeming van een lid van het College van Regenten der Godshuizen wegens gewone aftreding van den Heer F. H Verhoeven. 7. Benoeming van een lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwys wegens gewone aftreding van den heer H. Grijns. 8. Brief van Ged. Staten, houdende ver zoek tot wyziging van het huishoude lijk reglement der Commissie tot wering van schoolverzuim. Deze maand moeten voor den dienst plicht worden ingeschreven personen die geboren zyn in 4906. Voor de aangifte ter inschrijving zal in het bijzouder gele genheid worden gegeven ter gemeente secretarie op Woensdag 44 Januari a.s. des v.m. 4042 uur. Bij besluit van den heer Commis saris der Koningin dezer provincie d.d. 30 December 4924 A no. 4 is benoemd tot lid van het College van Zetters in deze gemeente de heer N. F. Vermeulen, zulks in de plaats van den heer H. van Wijk, die overleden is. Uit het jaarverslag van den Vee- en Vleeschkeuringsdienst te Heusden blijkt, dat het aantal aangiften bedroeg 2073, waarvan 265 geheele dieren werden afge keurd en 489 maal organen. Onder deze aangiften waren 33 noodslachtirigen en kwamen 674 z.e. uithallers voor. Proces verbaal weid 8 maal opgemaakt, die alle werden vervolgd en waarop veroordeeling volgde. Loop der bevolking dezer gemeente over 4924. Ingekomen 247 Geboren 35 Vertrokken 229 Overleden 42 min. 42 min. 7 Totaal huwelyken 44 Aantal inw. 4 Jsn. '24 2044 34 Déc. '24 4995. Van de weif van de firma de Haan Oerlemans alhier, werd Zaterdag met goed gevolg te water gelaten het stalen Rhein-Herne kanaalschip, genaamd Johan Theo, gebouwd voor rekening van den Heer Joh. Leenders, te Rotterdam. De hoofd- afmetingen van het schip zijn lengte 80 Meter, breedte 9.50 Meter en holte 2.50 Meter. Het laadvermogen bedraagt ca. 4370 Ton. Het kchip is naar de eischen des tijds ingericht, voor het snel lichten van de ankers is op het voordek een motor aangebracht, die tevens is ingericht voor aandrijven van een lenspomp. Op de vrijgekomen helling werd terstond de kiel gelegd voor een Dordmund Eems- kanaalschip, van 880 Tons, eveneens voor Nederl. rekeniog. Onze stadgenoot J. Leytens v. d. Leest, behaalde op de Nationale Tentoon stelling te Waalwjjk met zyn Koekkoek Plymout Rocks den eerste en eereprijs. Aalst. Bij de gehouden verhuring van zitplaatsen in de Ned. Herv. kerk bracht deze op f 374.05. Capelle. 4 Januari j.l. herdacht de heer J. Oerlemans Mz., procuratiehouder bij de N.V. Adr. Oerlemans en Zn. te dezer plaatse den dag, dat hij 25 jaar bij genoemde firma in betrekking was. Als blijk van waardeering werd hem door zijn patroons een fraai gouden horloge r^et ketting aangeboden. De heer A. G. Zijlmans, vroeger werkzaam ter secretarie alhier, thans ambtenaar 2e klasse te Kampen, is be noemd tot klerk ter secretarie der ge meente Heemstede. Wij wenschen betrokkene met deze promotie van harte geluk, temeer omdat zich voor deze betrekking niet minder dan 435 sollicitanten hadden aangemeld. Onze vroegere dorpsgenoot J.C. de Ridder, brigadier-titulair der Ryksveldwacht te Waalwijk, slaagde dezer dagen bij het te i^nsterdam gehouden examen voor brigadier der Ryksveldwacht. Den geslaagde hartelijk gefeliciteerd met dit succes. Dezer dagen had de koopman J. Mandemakers te Loonschendijk het ongeluk met een auto in botsing te komen, tenge volge waarvan zyo rijwiel geheel werd vernield, terwijl hy bovendien een ernstige kneuzing bekwam. Naar we vernemen is tot predikant bij de Gereformeerde Kerk alhier beroepen de heer J. Snoek, candidaat tot den H. Dienst te Nieuwland. Aalburg en Heesbeen. Alhier is beroepen Ds. J. Bus te Vreeswyk. Dutsen. Nadat bij het Provinciaal College in Noord-Brabant bezwaren waren ingebracht tegen de hier in November ge houden verkiezing van twee notabelen by de Ned. Herv. kerk, kwam dit college tot de ontdekking dat hier al een reeks van jaren op onwettige manier verkiezingen waren gehouden, en dat de zittende nota belen en kerkvoogden dus allen op onwet tige wjjze tot hun ambt verkozen waren. Mitsdien werden beide college's uit hunrie functies gezet. Kerkvoogden werden echter verzocht onder toezicht van het Prov. Col lege 4e Een plaatselijk reglement op het beheer te ontwerpen 2e een nieuwe kie zerslijst op te maken 3e daarna een ver kiezing voor notabelen te houden, om deze 4e een nieuwe kerkvoogdij te doen kiezen. Viydagmorgen hebben drie politie mannen en drie kommiezen een inval ge daan in het Kasteel alhier, op vermoeden dat daar een geheime distilleerderij zou bestaan. De eigenaar kwam soms des morgens heel vroeg en vertrok 's avonds of 'snachts met een of met meer auto's. Het Kasteel, dat 64 kamers, kelders en zolders bevat werd geheel doorzocht, doch zor.der eenig resultaat. A.s. Donderdag 8 Januari, 's avonds 6 uur, hoopt voor de Chr. Jongel.-vereen. op te treden, Ds. Ewoldt van Raamsdonks- veer, met het onderwerp «Der Jongelingen kracht.* Eethen. Loop der bevolking over '24. Bevolking op 31 December 4923 4208 m. 4094 v. totaal 2302 Geboren 36 m. 29 v. 65 Ingekomen 33 m, 51 v. 84 4277 m. 4474 v. T 2451 Overleden 14 m. 46 v. 33 1263 m. 4458 v. 2424 Vertrokken 38 m. 72 v. 410 4£25 m. 1Ö86T 7 2311 Aantal voltrokken huwelijken 23. Naar wij vernemen, is de heer^C. de Raad, Ambtenaar ter Secretarie, benoemd als zoodanig te Terneuzen. 's Gravenmoer. Op 1 Jan. 4924 be stond de bevolking dezer gemeente uit 743 m. eh 699 vr. In den loop des jaars vermeerderde deze door geboorten met 20 m. en 49 vr. en door vestiging met 17 m. en 30 vr. Zy verminderde door over lijden met 7 m. en 10 vr. en door ver trek me? 48 m. en 50 vr., zoodat op 31 Dec. j I. de gemeente telde 725 m. en 688 vr., totaal 4413 zielen. Er werden 9 huwelyken voltrokken. Donderdagavond 7 uur zal de Chr. Jongelingsvereeniging »Ora et Labora®, onder leiding van haar eere-voorzitter, de weleerw. heer Ds. F. Anker, haar jaarfeest vieren, waartoe ook verschillende zuster verenigingen van hier en elders zijn uit- genoodigd. Oudendijk. Wanneer vermakelijkheden zich te snel opvolgen, dan ziet men ge woonlijk den toeloop verminderen. Dit was wellicht ook de oorzaak, dat bij de uitvoering van de Gem. Zangvereen. »Kunst na Arbeid®, directeur de heer J. Spierings, van 1.1. Zaterdag minder publiek was dan andere jaren. Het goedverzorgde programma, dat achtereenvolgens werd afgewerkt, had als no. 1 «Bondslied®. Met genoegen luis terden we nog eens, naar het in de Fes- tivaldagen van 't vorig jaar zoo populair geworden liedje, waarmede de componist, de heer Spierings, by die gelegenheid zoo veel succes oogstte. Hoewel het koor nog steeds niet op een groot getal leden kan bogen, was de uitvoering van de uitvoering van de ver schillende nummers toch vrij goed. Een groot gedeelte van den avond werd gevuld met voordracht of samenspraak. Op gepaste wijze werd hierbij geschertst en om menige rake zet of droog-komieke opmerking werd wat hartelijk gelachen. 't Is voorzeker eeu gezellige avond ge weest. Raamcdonksveer. Gedurende Dec. passeerden 4478 vaartuigen met een totaal inhouden van 144132 ton de Rolbrug. In 1924 in het geheel 19714 vaartuigen met een gezamelijken inhoud van 1839492 ton. Naar wij vernemen bracht de ver huring der zitplaatsen in de Herv. kerk over 4925 ongeveer 400 gld. minder op dan in het vorige jaar. Sprang. De gehouden collecte, ten be hoeve der centrale verwarming van het Ned. Herv. kerkgebouw alhier heeft circa f 50. opgebracht zoodat in de maand December deze collecte ruim f 400 heeft opgebracht. Door verbreking van het slot, hebben, in den nacht van Zondag op Maandag, dieven zich toegang verschaft, in het schuurtje van den schoenmaker A. v. d. S., alhier, waar zij van de fietsen twee lantaarns wegnamen. Van de daders geen spoor. Sleenwijk. In de afgeloopen maand (Dec. '24) zijn op het hulppostkantoor alhier 35 telegrammen behandeld en 253 gesprekken gevoerd. Voor de Rijkspost spaarbank zijn ingelegd f 547,24 en terug betaald f 89,94. De collecte gehouden op Oudejaars- avonds in de Ned. Herv. kerk, ten bate van predikantsweduwen en weezen, heeft opgebracht f 10,04. Uitwijk. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Zoelmond ds. H. de Wit alhier. Veen. Tot Ouderling by de Ned. Herv. Kerk is herkozen de heer H. van Helden en tot Diaken de heeren J. van Ballegoolen en J. v. d. Pol. Morgen, Donderdagavond, om half zeven, hoopt Ds. Hagen voor de Geref. Gem. alhier op te treden. Jongelieden, geboren in 4906, be- hooren op Donderdag 8 Jan. a.s. des vm. van 1042 uur, ter Gemeente-Secretarie aangifte te doen ter inschrijving voor den dienstplicht. Dat de huizen nog niet in waarde zijn gedaald, kan dienen het feit, dat voor een bouwvallige woning met circa 40 aren bouwland bij verkoop nog werd besteed, de som van f5000. By de gehouden verhuring der zitplaatsen in de Ned. Heiv. Kerk, was de opbrengst f 73 minder dan 't vorige jaar. Heden had de aanbesteding plaats van de opruiming der afgebrande Manden- fabriek van den heer Verbeek alhier. Als inschrijvers waren velen opgekomen (een bewijs van werkloosheid), doch dat de verhouding zoo groot zou zijn als deze, zou men haast niet kunnen gelooven. Zie hier de inschrijvers T. Kamerman, Veen, f 4200. A. 't Lam, f 750.— C. v. Berkel, f 394 T. v. Ryswijk, f 385 O. v. Ryswijk, f 375. M. Kwetters, f 350.50 C. 't Lam, f 345.— J. v. Andel, f 340. D. Roza, f 327.50 H. v. Helden, f 325.— Joh. v. Rijswyk, Wijk, f 59.50 Ds gunning was voor den aan besteder niet moeilyk. Werkendam. Donderdag 8 Januari, 's avonds 7 uur, hoopt in haar gebouw voor de Chr. Jongel.vereen. «Andreas® op te treden, Ds. P. Zandt, Ned. Herv. Predikant te Delft. De collecte in de Ned. Herv. Kerk, gehouden op le Kerstdag voor de Nood lijdende kerken heeft f 35.45 opgebracht. Vrijdag 9 Jan. zal in deze gemeente een collecte worden gehouden door de leden van de Meisjes vereen. Mirjam®, voor de vereen. «Bijbelverspreiding®, gevestigd te Amsterdam. De op Oudejaarsavond gehouden collecte in de Ned. Herv. Kerk voor Em, Predikanten en Predikantsweduwen bracht op f77.42. Waspik. Als een zeldzaamheid mag gemeld worden, dat een drietal Eerw. Heeren geestelijken geboortig uit deze parochie, in den loop van dit jaar hun 40-jarig priester feest zullen vieren, n.l. de HoogEerw Heer Mgr. Van Son, pastoor-deken te Nijmegen, de ZeerEerw. Heer J. de Winter, pastoor te Mierlo, en de ZeerEerw. Heer J. Kamp, pastoor te Zijtaart. Door het zachte weer schijnt de eierproductie grooter te zyn dan andere jaren op denzelfden tijd. f)e prijs is dan ook sterk dalende en bedraagt voor flinke kipeieren 10 cent per stuk. Het voortdurend stormachtige weer der laatste dagen heeft nogal schade toe gebracht aan sommige gebouwen. De pan nendaken vooral moeten het ontgelden. Op verschillende plaatsen werden pannen afge rukt. Bij v. d. V. ontstond een schoor steenbrand, die gelukkig tijdig ontdekt werd, en door de buren spoedig gebluscht werd. Zondagavond gaf de Harmonie met medewerking van het tooneel- en operet- ten-gezelschap «Entre-Nous®, voor een stampvolle zaal, hare eerste winteruitvoe- ring. Opgevoerd werd het blijspel «Napo leons horloge®. Zoo als altijd had «Eotre Nous® een succesvollen avond te boeken. De verschillende rollen waren in goede handen, en het overweldigend applaus was het beste bewijs voor de hooge tevreden heid van het talrijk publiek. Op Zondag 8 Maart zal het Was- piksche Mannenkwartet deelnemenaan het Kwartet-concours te Haarlem. De algemeene jaarvergadering van «Het W.G.K zal gehouden worden op Zondag 25 Januari in de Harmoriiezaal. Woudrichem. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulp postkantoren werd gedurende de maand Dec. ingelegd f 5368 36 en terugbetaald f 9083.63. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 5131. Evenals vorige jaren deelde de Chr. Naaivereeniging «Dorcas® alhier dezer da gen 400 stuks kleedingstukken uit aan behoeftige gezinnen. Hulde brengen w(j aan de dames van genoemde vereeniging voor haar vaak zeer moeilijk werk. Op Sylvesteravond had tot besluit in café Blokland, een ernstige vechtpartij plaats, waarbij met de messen werd ge werkt. Door Rijks- en Gem.-poltitie werd de zaal ontruimd en kwam een einde aan den strijd, Een tweetal personen hadden min of meer ernstige kwetsuren aan 't hoofd opgeloopen terwyl een derde een niet ge- vaariijke messteek in den rug had bekomen. Dokter Giesberts verleende hulp. Van een en ander is door de politie procesver baal opgemaakt. Zondagavond vermistte de veerman aan 't Loevesteinsche veer zijn roeiboot en ook de riemen, die op een ander plaats verstopt waren geweest. Een uur tevoren was zelfs een en ander door den zoon van den veerman nog gebruikt en daarna spoor loos verdwenen. Door de Rijkspolitie zijn Zaterdag alhier een paar inwoners aange houden en naar Dordrecht overgebracht, als verdacht van dezen diefstal. Veiling van 2 Jan. Aangevoerd plus 4600 K.G. appelen en plus 200 K G. peren. Goud Reinetten I 144 6| et. per K.G. - II 6—40 Zure Bellefleuren I 1014 II 4 6»» Kroetappelen 22g Kleiperen 4, St. Remie 6 Zaltbommel. Vergadering van bet Gecombineerd College van het Polderdistrict Bommelerwaard boven den Meidjjk op 23 December 1924. Afwezig de heeren Kle- ber en De Geus, De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en goedgekeurd. Ingekomen zyn de volgende besluiten van Ged. Staten houdende goedkeuring verkoop boomen aan de Klco-iterwiel Ged. Staten houdende goedkeuring verkoop 13 wilgen aan het Stortebed te Aalst (voorloopig is besloten deze op 20 Jan. te verkoopen)Ged. Sta'en houdende goedkeuring der onderhandsche verhuring aan A. van der Meyden. Medegedeeld wordt dat kasopname plaats had op 29 November j.l. en dat een be drag van f 12.881,82!} aanwezig was. Goedgekeurd worden o.m. Bruchem om de dijkhelling aldaar groot 4904 M*. te verkoopen aan J. v. d. Maas Gzn. wijl het bestuur het niet noodig vindt deze in eigendom te houden en het toch ook ongewenscht acht deze in gedeelten te verkoopen. Wordt besloten de geheele dijkhelling aan J. v. d. Maas Gz. te ver koopen voor f 400 De Dijkstoel stelt voor om op verzoek van den ontvanger een kasgeldleer.ing aan te gaan van ten hoogste f 40.000 tegen een rente van 7 pet., wijl verschillende groote mandaten voor pensioenen enz. dit noodig maken. De heer Van de Graft vraagt of dit wel strikt noodig iszou het niet beter zijn wat strenger te handelen met de belas ting-biljetten De voorzitter zegt, dat ook dit laatste zeker zal getracht worden, maar stelt de heeren gerust, dat slechts in het aller uiterste geval van deze leening zal worden gebruik gemaakt. Ook de heer C. W. de Geus zou willen dat er beter de hand werd gehouden aan de belastingen er komen bij de oninvor derbare posten wel eens personen voor, die niet noodig zijn. De voorzitter kan ook dezen spreker ge rust stellen met de toezegging, dat er door sommaties enz. meer werk van gemaakt zal worden. i4jtt men spoedig mol 75CT BIJ flPOTH. EN ORQGISTEH

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 2