Jan Geertzen, nette dienstbode gevraagd: VERLOREN Firma l/I VEERMAN ,'IJROL Voor Grondkredietloten AH1ERS GRÜNFELOT CA, A dam. Buitenveldert Soliede, Actiéve Vertegenwoordigers. een flinke Dienstbode of Meid-Huishoudster een motorbroekmetsjaal P J.SCHETSELAAR Spreekuren 94 van 3'2» 5 en 6 cent. I t# I 'i Vragen op rechtskundig gebied Ruime auto- garage's (of/volgens afspraak): '■u, 7500 Werklieden ]||gf// Ingekomen is het rapport der commissie tot nazien der rekeningen van District en Stoomgemalen, waarin verklaard wordt dat haar onderzoek tot opmerkingen aanleiding geeft, weshalve ze adviseert een en ander, goed te keuren, met de volgende cijfers DistrictInkomsten f 56.836,04J, uitgaven f 38.63603J, batig slot f 18.200.01. Maas- afdeeling ink. f 34.968,54 J, uitgaven f 22.760.34, batig slot f 12.208.17J Waal-afdeeling ink. f 19.505.04J uitg. f 17.165.14, batig saldo f 2439.90J. De achterstand bedroeg in de resp. re keningen f 53415, f 279.12 en f290.52. Conform het rapport der commissie voor- loopig, en der Commissie dank gebracht voor het verrichte werk. De rekeningen der dorpspolders worden in handen eener commissie gesteld, be staande uit de heeren Kleber, De Gaaij en Philips, pl. v. Van der Kaaij. Aan de orde is thans een voorstel tot verhooging van de jaarwedde van den se cretaris (welke thans de vergadering ver laat). De Dijkstoel is unaniem voor een verhooging van f 200 per jaar, wijl deze van meening is dat 't omvangrijke werk door 't huidige salaris niet voldoende wordt betaald. Hij stelt daarom voor o«i Ged. Staten te verzoeken een dergelijk voorstel te doen. Met 9 tegen 2 stemmen wordt dit goedgekeurd tegen stemden de heeren Van der Graft en Van Heeswijk. Hierna sluiting der vergadering. Wees liever verstandig dan spijtig waarom niet heden een flacon Foster's Maagpillen gekocht. Dit geneesmiddel wekt de lever op, regelt de vloeiing der gal, draagt zorg voor goede spijsvertering en houdt de ingewanden werkzaam. Dit be duidt reiner bloed, betere zenuwen en een helderder hoofd. .Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apo theken en drogistzaken. LANDBOUWRUBRIEK. Proefveldnitslagen. II. Bespreken we thans de vraag aan welke stoffen zal de bodem het eerst gebrek krijgen d.w z welke stoffen willen het eerst, in onvoldoende hoeveel heid (voor een flinke oogst) door de bodem ter beschikking van de plant worden gesteld We nemen weer ons voorbeeld van de vorige weekeen kortelings inge dijkte polder! Eerst kregen we zonder bemesting, ruime opbrengsten, die in volgende jaren echter geregeld vermin derden. Daar we aannemen, dat de lezer weet dat het vooral de volgende vier planten- voedende stoffen zijn die we door be mesting, als aanvulling aan het bodem kapitaal, ter beschikking gereed moeten houden, stellen we ons voor, dat we 4 perceelen van bovengenoemde nieuwe polder ieder één soort plantenvoedende stof toedienen. Het lste perc. geven we kalk (C.a.) Het 2de Super (P.) Het 3de Kali (K.) Het 4de Chilisalp. (N.) (De tusschen haakjes geplaatste letters geven de scheikundige teekens van de plantenvoedende stoffen aan die men met de genoemde kunstmestsoorten toe dient. In Kalk geeft men Kalk (C a.) In Super geeft men Phosphor (P.) In Kalizouten geeft men Kali (K.) In Chilisalpeter geeft men Stikstof (N.) Gaat men de opbrengsten nu nauw keurig na, dan kan men uit deze proef opmaken, welke voldoende stof rilt jaar op «lat perceel, rendabel aangevuld kon worden I Neemt men zulk een proef verschil lende jaren achtereen, en op een groot aantal proefperceelen, dan komt men tot de conclusie, dat deze bouwgrond het eerste iiRt in staat biykt, om de be- lioeftej van een flink gewas te dekken aan P. (Phosphor) en iV (Stikstof Wil men in die polder dus met de oogsten op een hoog peil blijven, dan zal men de gronden, al naar de behaefteii van het te verbouwen gewas moeten voor zien van een bemesting met Super en Chilisalpeter. Bij nader onderzoek blijkt diezelfde behoefte ook te bestaan, bij het meeste land, dat al jaren en jaren, hetzij als weiland of bouwland in cultuur is. Ja, vele proefvelden hebben zonneklaar be wezen, dat, niettegenstaande min of meer geregelde Bemesting met dierlijke uitwerpselen, in streken waar nog weinig kunstmest wordt gebruikt, alleen door toediening van de plantenvoedende stoffen P (in Super) en N. (in Chilisal peter), maximale opbrengsten zijn te verkrijgen. Hoe langer de grond van een aan vullende apparte P. en N. bemesting, verstoken is gebleven, zooveel te meer, zal bij proefveldaanleg, het zichtbare resultaat van een zoodanige aanvullende bemesting zijn. Blijft men echter geregeld met een zoodanige bemesting doorgaan dan zal de grond weer langzamerhand min of meer voorraad van die stoffen krijgen, (in hoofdzaak van wat de P. betreft,) de N. is meer aan uitspoeling onderhevig.) In de praktijk hoort men dan ook vaak „een paar jaar geleden, kon ik het precies zien, waar ik Super had gezaaid, nu zie ik er bijna of geheel niets meer van." Het bovenstaande zal daarvoor nu velen misschien een verklaring geven I Slaat op zulk land, maar eens een jaar of wat met de Super over, en probeer het daarna weer eens! Vermoedelijk ziet gij het resultaat dan wel weer I Doch trekt daaruit dan de juifcte con clusie, nl.dat al hebt gij bet resultaat niet tastbaar gezien, de Superbemesting, toch in weien nuttig heeft gewerkt, en gij dus in uw belang verplicht bent te zorgen, dat zulk land jaar op jaar Super krijgt, doch niet elk jaar even veel bijv. I Naast de 2 genoemde voedingstoffen P. en N. blijken vele zoogenaamde oudere gronden ook niet meer te kunnen voorzien in de behoefte welke een maximale oogst stelt aan K. en Ca. Daar de Ca. naast planten voedings stof in den grond nog verschillende functies verricht, die soms heel inge wikkeld zijn, laten we die thans buiten bespreking Dat de bodem vaak opneembare kali te kort komt, zullen we bij onze proef- velduitelagen in een paar gevallen voor duidelijk zien. Te verwonderen is dat heelemaal niet, als we maar eens rondom ons zien 1 Het is als overbekend te beschouwen, dat men aardappelen, knollen, mangele, bieten en boonen, de KaHvreters, onder de planten noemt, dwz. dat ze voor een flinke opbrengst, zeer veel opneembare Kali tot hunne beschikking moeten hebben I En welk aandeel neemt tegen woordig de teelt der wortelgewassen niet in, op bijna alle landbouwbedrijven. Vooral in deze omgeving waar vaak 2 gewassen in één groeiperiode worden geoogstvroege aardappele met knol rapen als navrucht 1 Want al geeft men zulk land jaar op jaar stalmest (waarin o.a. ook nogal veel Kali kan voorkomen) dan nog zal men niet veel meer toedienen, als noodig is om het bodemtekert aan te vullen. F. C. HUIJZER, Landbouwonderwijzer, Woudrichem. (Wordt vervolgd.) Is het voldoende, als een eigenaar van een eendenkooi, vergunning geeft, aan een aktehouder, om een drijfjacht te houden binnen de palen van een eende kooi. B. B. Ik heb een stuk Weiland gehuurcf in 'tjaar 4922, voor 4 jaar, maar zonder eenig bewijs of huurakte. De man, de verhuurder is in 't afgeloopen jaar over leden, dus nu moet de pachtsom bij zijn vrouw betaald worden. Nu wil de weduwvrouw, het perceel weiland opnieuw verhuren. Daar ik als huurder de pachtsom elk jaar op tijd betaal, en ik nu nog 2 jaar huurder ben, heeft zij daar nu recht toe om zoo te handelen Of hoe moet ik handelen W. D. Burgerlijke Stand. HEUSDEN. Getrouwd: J. J. van Baardwijk, 20 j-, en A. Ekkelboorn, 17 j. H. de Boer, wed. van J. Nagtegaal, 51 j., en D. C. Akkeringa, 40 j. Overleden: Gerardus de Laat, 79 j. Joost Simon Jiskoot, 80 j. DEWERKEN en SLEEUWIJK. Geboren: .Cornells, z. van B. W. van der Straaten en C. H. van Woerkom. WOUDRICHEM. Geboren: Gozewina, d. van G. J. van Hoven en E. Holster. Getrouwd: M. A. Kentie, 21 j., en A. J. Schriek, 21 j. EETHEN, over December. Geboren: Adriaan z. v. J. K. Vos en T. J. Straver Johanna d. v. P. Vos en J. C. Wijgerse Jan Wouter z. v. E. J. Lankhaar en J. v. Daalen Lourens Johannes z. v, D. Verschuren en H. A. v. Broekhoven Maria Adriana d. v. H. A. Schreuders en J. HaspelsLevenloos aangegeven kind van L. Bouman en C. H. Bouman Levens aangegeven kind van L. Smits en J. H. Lankhaar. Getrouwd: J. M. de Roon 27 j. met M. M. Boll 29 j. Overleden: H. Vos 3 mnd. H. de Jong 79 j. echtgen. van A. v. Mers- bergen. NEDERHEMERT, over December. Getrouwd: A. v. Wyk 32 j. en P. de Weerd 29 j. WASPIK, over December. Geboren: Jacoba Huberta d. v. H. Fynemaos en J. P. Lagermans Antonia Catharina d. v. A. Bakkeren en A. Verduijn Jacobus Johannes Hubertus z. v. A. C. Schoones en J. R. Otten. Ondertrouwd: G. W. Zijlmans 30 j. J. A. M. Visser 23 j. Getrouwd: P. K. v. Dongen 28 j. en J. M. Snijders 22 j. Overleden: A. Tabbers 77 j. echtg. van A. Ztjlmans. BUITENLAND. Scheepsramp De »Matin« verneemt uit Morlaix het volgende aangrijpende verhaal van een scheepsramp Het Spaansche stoomschip »Alfredo«, dat vergeefs door twee sleepbooten uit Brest en een Engelsch stoomschip was ge zocht, is in het Kanaal gezonken. Kapitein Cantare en zeventien opvarenden waren in de reddingboot overgegaan. De zee was zeer hol en de mannen hadden een zwaren strijd tegen de woedende elementen te strijden. Zes van hen stierven van uit putting en koude. Han' lijken, die de an deren in hun worsteling om eigen lever belemmerden, werden in een kleine sloep neergelegd, die aan de reddingboot was vastgebonden. Maar het touw, dat de beide vaartuigen verbond, brak, en de sloep met de zes dooden dreef weg op het wilde water. De overlevende schipbreukelingen zyn te Guismaëc, in het district Morlaix, geland. Er wordt na naar de sloep met de zes lijken gezocht. o Sneeuwstorm te flew-Iork Een wilde sneeuwjacht^ heeft er over New-York gewoed Er zyn zesduizend man met groote inspanning aan het wlhk om de hoofd verkeerswegen begaanbaar te maken. Bezoek van ouds bekend Hótel Café Restaurant Uitspanning. 8t. Jansstraat 10-12 '8 BOSCH. Tel. Interc. 436 Station N.A.B.O. SLEEÜWIJK-'s BOSCH öJU 1ÏÏT Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervond' tijdens de ziekte en bij ifet overlijden onzer gej^efde Echtgenoote, Moeder, Dochter en Zuster, betuigen yij onzen hartelijken dank. Cornelis iAn Loon en Kind. M. Schoften, Echtgenj/ote en kinderen. Wijk, 6 Jan. '24. Gevraagd met half Febr. een P. G. v. g. g. v., klein huis gezin. Adres H TIMMERS, Aalsm.weg 3*83, HAARLEMMERMEER. WORDT GEVRAAGD: tegen 1 Februari of 1 Mtfart, eene v. g. g. v., eeni/szins met koken bekend. Holfy van 2e Meisje aan wezig. Mevr./VAN TILBURG Westwageostraat Gorinchem P. G. Zelfstandig kunnende werken èt\ burgerpot koken Hoog loon. Klein gezin. Huiselijk verkeer en 's Zondags veel vrij. Wasch buitenshuis en werkster aanwezig. Adres: P. SCHRIEKEN, Hirthamerstraat 124, 's BOSCH. op den weg/Aalbnrg-Heasden. Tegen /belooning terug te be zorgen a/n het bureau van dit blad. fét Mei as. GEVRAAGD met Inwonende^-Zooia als melkknecht/van 1418 jaar. Huis m^^auin disponibel. Adres P/D. DEKKER Bz aatweg, SLEEUWIJK. Langen^ijk 186 boven Nltf. Pasteur" GORINOHEM In den Boekhandel van de HEUSDEN, zijn verkrijgbaar l/A». De Officier van Justitie te Rotterdam heeft te Schiedam 10.000 PHILIPS- Lampen in beslag genomen, welke in het buitenland gekocht warén, om hier te lande in den 'r handel gebracht te worden, na voorzien te zijn van een - - onjuiste stempeling der Voltage S- Bij gebruik op/de hier te lande gangbare spanningen is de levensduur dezer lampen slechts ongeveer ^4 van den normale/ levensduur. w'* - - leder, Aie dergelijke lampen verkoopt, of ten verkoop in voorraad heeft, stelt zich onherroepelijkbloot aan een '•"///J I A Men koope uitsluitend bij te goeder naam en -faam 1 bekend staande Kandelaren en installateurs. ph\uv>ï> "^•7^ I ?rzacht dadelijk geven wij de koogste waarde. Ondergeteekend^oelast zich met het aanleggen en bijhou den der boekhouding tegen zeer billijjre conditiën. C.yBERREWIJN, VEEN (bij Heusden). Eerste klas Verzekering Maatschappjyfvraagt voer hare afdeelingen Geldelijke uitkeering by Ziekteik; Ongevallen Verzekering tegen vrij Dokter-, Apotheker-, Zie^efifoDds-, Operatiekosten, Sanatorium verzekering, enz., tegen HOOGE, telken jare wederkeerende provisie. Brieven worden ingewacht onder no. 10 bureau van dit Blad. superna ""r kV m s, t.. 'K PHILIPS wamt •- Beleefd,Aanbevelend,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 3