Und van altera Uitgave: Firma L, J. VEERMAN, Heusden. 4466. Woensdag 14 Januari 1925 FEUIELETOI. „Het Kasteel van Kerlor." Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61535. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANBSCH OVERZICHT Nog steeds bestaat er geen uitzicht dat de Duitsche regeeringscrisis zal worden opgelost. Na een langdurig onderhoud met president Ebert heeft minister Marx zijn pogingen tot samenstelling van een nieuw Kabinet opgegeven. Marx heeft besloten geen verdere stappen meer te doen, toen hy vernam dat de volkspartij geen kabinet van democraten en centrum en evenmin een zakenkabinet met verschillende staats secretarissen als minister zou steunen. Bovendien hadden ook de Britsche volks partij en de economische partij zich tegen een zakenkabinet-Marx uitgesproken. Ver moedelijk zal thans Dr. Luther een poging doen. Hij heeft reeds verklaard in geen geval met staatssecretarissen te willen regeeren. Hij zal waarschijnlijk trachten een r.aar rechts gerichte regeering aan het bewind te brengen, als de lijkspresident hem met de samenstelling van het kabinet belast. Hiertoe zal hij echter den steun van het Centrum niet kunnen ontberen. Wat de parlementaire groep dezer partij zal doen is nog onbekend. Wel vermoedt men, dat zij niet geneigd zal zijn, haar steun te schenken aan een naar rechts gericht ministerie-Luther, al zal zij er vrede mede hebben, dat dr. Brauns, de rijks minister van arbeid, in een dusdanig kabinet, z'n portefeuille behoudt. Van democraten en sociaal-democraten is niet de minste medewerking te ver wachten. Opnieuw ligt dus de beslissing weer in handen van het Centrum. Van sommige zijden acht men teekenen aanwezig dat het Centrum wel bereid zal gevonden worden een kabinet-Luther te steunen. Men vertelt zelfs, dat tusschen den leider der Centrumspartij Fehrenbach en dr. Luther, reeds een bespreking zou hebben plaats gevonden omtrent het ver deden der portefeuilles. Of dit werkelijk zoo is, is op het oogen- bhk nog moeilijk te achterhalen, wel staat vast, dat de parlementaire groep van het Centrum nog geen besluit heeft genomen. Het wordt hoog tijd, dat aan de lainge lijdensgeschiedenis tot vorming van een nieuw rijksministerie spoedig een einde komt in het belang der binnenlandsche maar vooral der buitenlar.dsche positie van Duitschland. De Amerikaansche Minister van buiten- 95 Terwijl ze die woorden sprak, kreeg Mariana een even dol als duivelsch denk beeld, dat zich aldus laat vertolken Dat zou wel aardig zijn, wanneer mijn neef de Kerlor opnieuw, door mij, in moeilijkheden raakte Neen, dat is niet mogelijk, ten minste als Silverstein nooit er van door gaat Dat hoop ik trouwens ook niet. Mevrouw Vernier kuste haar nichten, wilde een laatsten kus aan Fanfan geven en ging heen. In de straat nam zij een rijtuig en gaf als adres oprue de Te heran. Toen zij op de eenvoudige kussens van het .voertuig zat, was mevrouw Ver nier uit haar humeur. Dat rijtuig was vuil. Het behield de indrukken, den reuk en het stof van de reizigers die er voor haar van gebruik gemaakt hadden. Zij werd er onwel van. Die koetsier zag er erg gemeen uit met zijn rood gezicht. Hij had een kwaadaardig gezicht ge trokken toen hij de juffrouw had zien instappen. Mevrouw Vernier werd wanhopig. Zij dacht er over na wat er zou gebeurd zijn, als zij geduldiger was geweest, als zij aan Carmen de Kerlor het hoofd ge boden had, toen deze onbeschaamd be- landsche zaken Hughes heeft zijn ontslag ingediend dat met 4 Maart zal ingaan. Dit aftreden houdt volgens een bericht uit Washington, verbaud met Hughes wensch om, na 20 jaren in openbare dienst te hebben gewerkt, wederom terug te keeren in de particuliere rechtspraktijk. Als zijn opvolger is aangewezen, Kellog de Ame rikaansche gezant te Londen. Deze moet zéér gunstig voor toetreding tot den Vol kenbond zijn gestemd en dat wel niet min der krachtige reserves dan die, voorgesteld door Lodge. Hoewel nog geen opvolger voor Kellog, gezant te Londen, is gekozen, wordt alge meen mogelijk geacht, dat president Coo- lidge aan procureur-generaal Beck den post zal toevertrouwen. In officieele diploma tieke kringen wordt de benoeming van Kellog beschouwd als een nieuwe schrede van algeheele toenadering tusschen beide, Engelsch sprekende volkeren. In Parijs zijn de geallieerde delegaties nog steeds druk aan het onderhandelen. Een drietal kwesties zijn o.a. besproken, de kwestie van de Belgische prioriteit, die van den achterstand en die van het Ame rikaansche aandeel. De Belgische prioriteit schijnt voorloopig nog wel gehandhaafd te zullen blijven, maar België zal niettemin in de toekomst wel een veer moeten laten, daar men voornemens schijnt, binnen afzienbaren tyd het te Spa voor België vastgestelde per centage van 8 pCt. terug te brengen tot 4j pCt. In Brussel heeft men het gevoel, dat men België alleen laat staan. Het beste geneesmiddeUvoor een trage lever, schele hoofdpijn, verstopping en slechte spijsvertering is een dosis Foster's Maag- pillen. Deze pillen regelen de vloeiing der gal v«n de lever naar ae ingewanden. Nu en dan een dosisyroster's Maagpillen ver zekerd goede vyerking van lever en inge st beste voorbehoedmiddel tegen een sléchte gezondheid. Prijs per flacon van "vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogistzaken. BINNENLAND. Het conflict tusschen de P.Ji.E.M, en de gemeenten Na afloop van de Donderdag gehouden Statenvergadering werd door Z.Ex. den weerd had, dat Mariana niet met Geor ges kon tróuwen In elk geval was het een feit, dat mejuffrouw de Penhoët niet op het ka steel gekomen was. Was dan de rest zoo moeilijk voor Mariana te verkrijgen, die de geestdrift en de makkelijk op te wekken verbeel dingskracht van haar neef de Kerlor kende Na het geval met den strooper, toen Mariana werkelijk gemeend had haar leven te wagen om dat van den jongen man te redden, had deze nog een schuld te vereffenen tegenover juffrouw de Sain- clair en hij had getracht zich er zoo spoedig mogelijk van te kwijten. Aan welke afdwaling had Mariana toegegeven door zoo plotseling het ka steel te verlaten Zij stampvoette woedend op de een voudige mat van het rijtuig. Zij kreeg meer dan ooit de overtuiging dat zij haar levensdoel gemist had. Haar in dringerigheid had haar hier in den steek gelaten. Zij was de speelbal geworden van Carmen, die haar op een wreede manier vernederd had. Oh die Carmen 1 die verantwoordelijk was voor het eerste verdriet van Mariana, wanneer zou ze dan toch eens gestraft worden voor haar laatdunkendheid en haar onbeschaam- den trots Mariana wilde Carmen en Hélène bei den treffen, en als men haar de keus had gelaten, dan zou zij Hélène verko zen hebben, want die had haar heur goed ontstolenmaar was Carmen, Commissaris der Kcfhingin een belangrijke rede gehouden over de moeilijkheden, die gerezen zyn tusschen de P.N.E.M. en sommige gemeentebesturen, naar aanleiding der voorsteHen van de P.N.E.M. om wij ziging te brengen in de algemeene voor waarden van stroomlevering. Nadat Z.H.E.Gestr. heeft uiteengezet dat de bestaande contracten niet bestendigd kun nen blijven, omdat verschillende groote gemeenten belangrijke winsten en vele kleinere gemeenten groote stroppen lijden, met de electrische bedrijven, verklaart hij het voor de P.N.E.M. een levenskwestie grootere stroomafname te krygen en het daarom van belang is, dat de P.N.E.M. rechtsteeks aan industrieelen levert, omdat de gemeentebesturen door te hooge tarief stelling zouden bewerken, dat sommige industrieën van het betrekken van energie afzagen. De voorgestelde wijzigingen die door den Minister moeten worden goedgekeurd, komen hierop neer Verandering van de bepaling be treffende de bediening der groot-industrie. 2. Afsnijding van de twee laatste trappen van het K.W.-tarief en wijziging van het te berekenen maximum. 3. Herziening van het K.W.U.-tarief en de daarmede verband houdende kolen- clausule. 3 Opname eener bepaling ter dekking van schade, voortspruitende uit inflatie van ons betaalmiddel. Het ligt, volgens spr., in de bedoeling, om, zoodra de afloopende contracten daar toe de gelegenheid bieden, de nieuwe voorwaarden voor alle gemeenten in toe passing te brengen. Er is zooveel mogelijk voor gewaakt, dat de gemeenten, welke nog met financi- eele moeilijkheden hebben te kampen bij de exploitatie van hun bedrijf, in geen bezwarende conditie zullen komen, zoo noodig zal de directie voor bijzondere ge vallen later nog maatregelen treffen. Z.H.E.Gestr. eindigde zijn rede met het te betreuren, dat de zich verzettende ge meenten met zooveel animositeit tegen de P.N.E.M, optreden, omdat daardoor de weg om tot overeenstemming te komen, niet wordt geëffend en uitte de wensch, dat wederzijdsch overleg, de gerezen ge schillen tot een hoogere eenheid mogen worden teruggebracht en opgelost. o van een ander standpunt beschouwd, niet schuldiger? Bovendien kende Hélène, dat meisje uit den geringen stand, die intrigante, Mariana niet, terwijl Carmen de Kerlor wist, dat de oude gravin juffrouw de Sainclair als haar derde kind beschouwde. Mariana riep haar geheugen te hulp en herinnerde zich de verdachtmakingen van Pélagie Crépin zij sloot de oogen en zag in hare verbeelding het pijnlijke gezicht van mevrouw de Saint-Hyrieix voor zich. De huishoudster had dus niet waken de gedroomd er was iets gaande maar wat Mevrouw Vernier dacht naverschil lende onderstellingen kwamen bij haar opgeen van alle Bcheen haar toe be trouwbaar te zijn. Het speet haar nu dat zij aan de huis houdster had opgedragen om de eerste symptonen van de geheimzinnige kwaal te ontdekken, die mevrouw de Saint- Hyrieix ondermijnde. Den laatsten keer dat Mariana Carmen had omhelsd had zij niet buitengewoons opgemerkt. Wat zou er toch gebeurd zijn Had Saint-Hyrieix, met zijn beminne lijke lafheid, niet alle gewenschte hoe danigheden om een bedrogen echtgenoot te worden Hij is net geschikt voor zijn baantje 1 riep Mariana uit in een vlaag van boos heid. Eerstens is hij veel ouder dan Carmen Nooit zal zijn groote ernst beantwoord worden door mijn nicht, die het ijdelste meisje is dat ik ken. Ratteoplaag Te Zweeloo heerscht een ware ratten- plaag. Bij den landbouwer B. aldaar zijn een toom van 7 biggen door de ratten gedood en gedeeltelyk opgevreten. o Bij herstelling in het kerkgebouw der Hervormde gemeente te Twijzel (Fr.) werd in een verborgen hoek f1700 aan oude zilveren munten, alsmede een goudstukje gevonden. Bloedige vechtpartij Men meldt uit Coevorden Zaterdagavond 12 uur heeft in deze gemeente een ernstige vechtpartij plaats gehad tusschen eenige jongelieden. De 21-jarige W. K. werd verschrikkelijk met een mes bewerkt. Men vreest voor zyn leven. Er hebben arrestaties plaats gehad. Een ontploffing Ten huize van den heer D., te Terwolde, sprong het brandend fornuis uit elkaar. Een der huisgenooten bekwam een vrjj ernstige wonde aan het hoofd. Verder zijn verscheiden ruiten gesprongen, schil derijen vielen van den wand en de schoor steenmantel werd erg geschadigd. Treinbotsing Op het Centraal station te Amsterdam heeft Zondagavond ongeveer 11 uur een botsing tusschen een personentrein en een losse machine plaats gevonden, die ge lukkig nog al schappelijk is afgeloopen, dank zy het snelle remmen van den ma chinist van den personentrein. Maar door het krachtige remmen wer den de reizigers door elkaar geworpen en liepen een zevental personen lichte ver wondingen op. De gewonden werden allen in het station verbonden. De twee machines werden licht bescha digd. Op het oogenblik der botsing ontstond in den trein onder de passagiers een pa- niekje en eenige vrouwen vielen in onmacht. De „Hercuriug" verloren 't Nederlandsche stoomschip »Mercurius«, in de nabyheid van Gibraltar gestrand, is naar de »Tel.« meldt, bij de voorste brug in tweeën gebroken en kan als totaal ver loren beschouwd worden. Gepoogd zal worden, de lading te redden, zoodra 't weder gunstig is. Mariana deed een uiterste poging om hare gedachten bij dat punt te bepalen, maar haar denkbeelden bleven vaag. Toch bleef zij volharden. Zij wist dat Carmen na de ramp met de Kredietbank van het Westen, er in berust had een mariage de raison te sluiten. Het was onmogelijk dat er van liefde sprake was, alles was in tegenspraak met deze con clusie. De Saint-Hyrieix was koel. be rekenend niet in staat om in geestdrift te raken. Carmen was levendig, erg hartstochte lijk, hartstochtelijk in de hoogste mate; die twee menschen waren zekerlijk niet voor elkander geschikt. Bovendien had de Saint-Hyrieix wei nig hartelijkheid getoond, toen hij over Carmen sprak Het was waarschijnlijk dat hij een welwillend vertrouwen in haar stelde en dat, met het hooge denkbeeld dat hij van zich zelf had, hij er verre vandaan was, gebeurtenissen te voorzien, die kwetsend waren voor zijn eigenliefde maar was die zielstoestand niet juist die van echtgenooten bestemd om elkaar ontrouw te worden? En Mariana besloot daaruit dat haar nichtje zich niet bij dit beperkte geluk had neergelegd dat toch kon haar niet voldoen zoo'n leven kon haar ideaal niet zijn zij had nooit van Firmin de Saint-Hyrieix gehouden en zou dat ook nimmer doen. Daar ging haar een licht op. Het scheen haar toe, alsof Hélène ge schrokken was toen Mariana over Ro bert d'Alboize gesproken had. De gestoorde bruiloft Men schrijft uit Lopik (U.): Donderdagmiddag had alhier een bruiloft plaats, die niet zonder hindemissen afge loopen is. De gasten werden in tentwagens naar 't Raadhuis gereden, doch op een plek waar de weg niet al te breed is, schrok een der paarden voor den motor van een auto en sprong met wagen en al in de Voorwetering. De passagiers van de andere wagens bemerkten hun vrienden al spartelende in het water en sprongen uit de wagens om hun de behulpzame hand te bieden. Het mocht gelukken allen behouden op 't droge te brengen. Daar evenwel ook de vader van de bruid zich onder de drenkelingen bevond, ontstond er eenige stagnatie en duurde het nog geruimen tijd eer het huwelijk voltrokken kon worden. Waarna men vol goeden moed huis waarts toog en de bruiloft een aanvang nam. Opening der Chr. Herv. School te Almkerk op 5 Jan. 1925. 'tWas op dezen dag al heel vroeg te zien dat er iets bijzonders in deze ge meente zou plaats vinden. Wanneer men het schoolgebouw aan de Voorsteeg passeerde, zag men de na tionale driekleur wapperen, en kon men al vroeg de kinderen in Zondagsche kieeding zich naar het gebouw zien be geven, want heden zou de Herv. School worden geopend. Tegen 10 u. voorm. waren 't Bestuur dier school, alsmede het Hoofd de heer Cornelis, en mej. v. Vugt de onderwij zeres in 't gebouw aanwezig «n werden de kinderen om 10 uur toegelaten. De benoemde onderwijzer de heer De Witt was tot ieders spijt wegens ziekte den geheelen dag afwezig. Nadat de Voorzitter van het school bestuur Ds. Röth alle aanwezigen had laten zingen Psalm 81 vers 12, las Z.Eerw. Lucas 2 vanaf vers 40 en ging voor in gebed. Daarna werden de kin deren onthaald op chocolademelk met broodjes, die natuurlijk gretig aftrek vonden. Vervolgens maakte de heer Cornelis kennis met de kinderen en hield hen geruimen tijd aangenaam bezig. Te ruim 12 uur sloot het Hoofd der School deze eerste samenkomst door te laten zingen Psalm 68 vers 10 en met dankgebed. Om 6 uur 's avonds zou de officieele opening plaats hebben voor welke plech- Toch kon de jonge gravin er niet aan denken, Georges te bedriegen. De graaf de Kerlor was jong, mooi en verleidelijk de invloed, dien hij op zijn vrouw uitoefende, vooral na de ge boorte van zijn kind, was nog niet ver minderd dat bleek uit den verliefde blik van Hélène. Zij verkeerde steeds onder den invloed der eerste kussen pas over eenigen tijd zou zij merken wat gevergd wordt van een moeder en dan zou zij ongetwijfeld het voetspoor volgen van de markiezin de Penhoët. Maar die tijd was nog niet gekomen. Nu bleef nog over Carmen, die vol strekt geen sympathie had voor de Saint- Hyrieix, die geen moeder was en op geenerlei manier die zoete slavernij on derging van de liefde. Mariana had haar zien praten met den knappen officier, die Robert d'Alboize heette, den eleganten danser van de Russische ambassane en zij had gehoord, hoe deze een vleiende hulde bracht aan de schoonheid van mejuffrouw de Ker lor eenige dagen voor Mariana met Paul trouwde. Waarom zou men dan niet kunnen denken, dat Carmen en Robert elkaar beminden, hoewel ze nog geen betrek kingen aangeknoopt hadden Waarom was meneer d'Alboize, nu hij toch verlof had, geen bezoek gaan brengen bij de Kerlor's, temeer omdat Georges zijn vriend was? Mariana fronste de wenkbrouwen niet meer zij was iets op het spoorzij had niet tevergeefs haren geest op de pijn bank gesteld. Wordt vervolgd). voor liet Land ?an Heisdeo en Alteia,deLaiostraat n ft Boiielerwaird

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1