tigheid verschillende autoriteiten, vrien den en belangstellenden waren uitge- noodigd. Van deze gelegenheid is dan ook ruimschoots gebruik gemaakt en werden door ons o.m. opgemerkt de E.Achtb. Heer Burgemeester met den Wethouder de heer J. C. Ottevanger, zijnde het dagelijksch bestuur dezer gemeente, de heer Wisse Hoofd der Bijzondere School te Nieuwendijk alsmede zijn collega de heer Adriaanse uit Werkendam. Ook was het bestuur der Herv, School te Werkendam vertegenwoordigd door den Voorzitter Ds. Kalkman en den heer Visser. Nadat allen waren gezeten, nam de Voorzitter van het Schoolbestuur Ds. Röth het woord en deed voorlezing van 2 ingekomen stukken, n.l bericht van den heer C. v. Veelen Hoofd der Chr. School alhier, benevens van den plaat selijken Geref. Pred. Ds. de Jong, dat zij aan de uitnoodiging geen gevolg konden geven. Na 't zingen van Psalm 89 vers 1 en 8 werd door den Voorzitter gelezen Deut. 6 van 1 tot 7, waarna Z.Eerw. voorging in gebed. 't Zou ons te ver voeren alles in bij zonderheden te vermelden, ook met 't oog op de plaatsruimte. De aanwezigen werden door den Voor zitter een hartelijk welkom toegeroepen. Spreker dankt het Dagelijksch Bestuur dezer gemeente, alsmede het Bestuur van de Herv. School te Werkendam en de Hoofden der Bijzondere Scholen voor hunne belangstelling, en hield aan de hand van het voorgelezen gedeelte uit Gods Woord de openingsrede. Te voren deelde spreker nog mede dat tot aller spijt de heer De Wit, on derwijzer, den onvermoeiden strijder, die den laatsten tijd onder smaad en hoon zijn werk als Openbaar Onderwij zer verrichtte, wegens ziekte deze plech tigheid niet kan bijwonen. Spreker wenscht hem een spoedig herstel toe. Spr. brengt in zijn redevoering naar voren, dat nu de school versierd is met groen en vlaggen, dit niet moet worden beschouwd als een uiting van blijdschap omdat w ij overwinnaars zijn, doch dat dankbaarheid jegens God, ons in deze feeststemming heeft gebracht, nu onze school geopend wordt. Want wanneer wij deze van de menschen hadden moe ten krijgen, wij zouden ze nooit gekre gen hebben. Daarna wordt door den Voorzitter, het dagelijksch bestuur der gemeente, alsmede de genoodigde uit Werkendam en Nieuwendijk toegesproken, waarna het woord wordt gericht tot het nieuw benoemde Hoofd, de heer Cornelis en zijn echtgenoote, die tevens aan de aan wezigen worden voorgesteld. De heer Cornelis wordt Gods zegen door spreker in zijn nieuwen werkkring'toegewenscht. Medegedeeld wordt dat de school begint met 180 kinderen. De Burgemeester, 't woord verkrijgen de, zegt dank voor de uitnoodiging en wil ten eerste constateeren, dat deze school geheel overeenkomstig de Wet is tot stand gekomen. Spreker zegt dat de L.O. Wet 1920 de gelegenheid biedt tot oprichting van allerlei scholen. Roomeche, protestantsche enz. enz socia listische en zelfs communistische scholen, 't Land wordt overstroomd. Dit i9 een van de voornaamste reden, waarom (en ook omdat in deze gemeente voldoende Chr. onderwijs te verkrijgen was) spreker niet geheel met de totstandkoming van deze school symphatiseerden. Doch nu deze school geopend is wenscht zijn E.A. dat zij met vrucht werkzaam zal zijn tot heil der gemeente. Daarna komt aan 't woord de Voor zitter van het Werkendamsch Herv. Schoolbestuur, Ds, Kalkman. In een kernachtige rede spreekt Ds. Kalkman zijn blijdschap uit over de oprichting van een 2de Herv Chr. School in „Altena". Spreker heeft ook vernomen, dat deze school met strijd is behaald en kan daarvan ook mee spreken uit eigen er varing. Het verschil tusschen Werken dam en Almkerk is, dat wij in Wer kendam tegenwerking hadden van de voorstanders van openbaar onderwijs, terwijl hier in Almkerk de vrienden van het Chr. onderwijs, de oprichting van deze Herv School bijzonder hebben' bemoeilijkt. Spreker heeft dit tot zijn groote droefheid meermalen in de Wer- kendamsche Courant gelezen Maar van je vrienden moet je 't hebben (aldus spreker.) Doch het is den Voorzitter van de plaatselijke schoolvereeniging alhier wel toevertrouwd. Spreker her innert zich, dat hier eenigen tijd geleden een mej. uit Amsterdam is geweest, om het openbaar onderwijs te redden, welke poging zij in Werkendam ook had aan gewend. Uit Werkendam was een autobus vol met voorstanders, naar Almkerk geweest om die mej. te hooren, doch toen zij 's avonds terugkeerde kon men hooren, daar uwe Voorzitter met die mej. van gedachte had gewisseld,: „Nu die van Almkerk is nog gevaarlijker dan die van Werkendam". Ten slotte wenscht spr. deze nieuwe school Gods besten zegen toe en drukt de ouders op 't hart, het Hoofd, de heer Cornelis, welwillend te ontvangen en hem te steunen in zijn nieuwe werk kring. Hierna wordt een zeer sympathiek word gesproken door den heer Witte, Hoofd der Chr. school te N'dijk. Spr. hoopt op een hartelijke samenwerking en dat de strijd, om deze school tot grooten bloei te brengen, eerlijk en waardig zij. Daarna komt aan 't woord de heer Cornelis, Hoofd der nieuwe school, en zegt o.mdat het voor hem een zeer gewichtig oogenblik is, thans hier als Hoofd der Chr. Herv. school het woord te voeren. Allereerst dankt spr. het Bestuur voor 't vertrouwen in hem ge steld. Spr. zegt, dat het voor hem een groote verandering is, van Goes naar Almkerk te zijn gekomen en is bewust, de zware taak die hem op de schouders is gelegd, om als Hoofd dezer school op te treden. Hij hoopt echter onder Gods zegen werkzaam te mogen zijn. Spr. hoopt ook op de welwillendheid van den heer Burgemeester dezer ge meente zoo licht kan er iets vergeten worden, of onjuist worden opgevat in verband met de wettelijke bepalingen. Ook richt spr zich tot de ouders en wenscht hunne steun, steeds zal hij voor hen te spreken zijn. De Voorzitter, Ds. Röth, thans weer aan 't woord komende, dankt den spr. en zegt, dat de officieele openingsplech tigheid is afgeloopen. Nadat door de autoriteiten en de be langstellenden van; buiten de thee was gebruikt en de vergadering Psalm 72 vers 11 had gezongen, vertrokken deze, en bleef men nog genoeglijk onder het gebruik van een kopje koffie gezellig bijeen. Te ruim 9 uur sloot de Voorzitter deze hoogst gezellige^ bijeenkomst met dankgebed. BUITENLAND. Daad van een waanzinnige Een per 1 Januari ontslagen kassier van een te H"f gevestigde coöperatie drong in de magazijnen dier vereenigirig binnen en -choot op het daar aanwezige personeel. Een werkman kreeg een schot in het •nderlijf. Twee schoten die hij op den cnef loste misten. Na deze daad bedreven e hebben klom hij door het venster op tv-t <lak en schoot sich zelf door het boofd. Z vaar gewond viel hij in den tuin die ■enter het gebouw lag. De gewondeif warden terstond naar het ziekenhuis ge lacht, de toestand van het meisje is hope- os, de werkman is buiten gevaar. o De mist te Landeu De mist, die Zaterdagavond kwam op zetten en Zondag den heelen dag boven Londen hing, was 3 maal zoo dik als ep 10 December. Vele ongevallen hadden plaats. Twee omnibussen kwamen te Rous- gon in Essex met elkaar in botsing. Een der voertuigen viel om. De chauffeur en en conducteur werden gewond, 2 passa giers kregen ernstige verwondingen. In Londen hadden vele botsingen tusschen omnibussen, trams en andere voertuigen plaats, terwijl Londen en omgeving den geheelen dag in duisternis gehuld was, scheen in de zuidelyke graafschappen en de kuststeden de zon. o Een verschrikkelijke moord Uit Lubeck wordt gemeld: Op het plein voor de kerk alhier kwam een man bij een troep spelende kinderen en nam een meisje van tien jaar mede onder opgave dat hij politie-beambte was en het kind naar het wachtlokaal moest brengen omdat het over verboden grond had ge- loopen. Hij ging er echter mede in een nabijgelegen drukkerij pleegde met het kind niet nader te omschrijven handelingen en doodde het daarna. Het lijk verbrandde hij in den ketel der centrale verwarming. De dader werd in de drukkerij gearres teerd en heeft een volledige bekentenis af gelegd, o Een gehrele familie pleegt zelfmoord Deter dagen sprongen een 28-jarig slotenmaker met zyn vrouw en hun driejarig kind in het Mubikanaal te Munchen. Hoe wel men terstond pogingen tot redding aanwendde kwamen alle drie om het leven, twintig minuten later heeft men de drie lyken opgehaald Uit een brief welke men bij den man gevonden heeft hebben zij de daad bedreven omdat de man nergers wei k kon vilden. Bodemverzakking Het in Wales gelegen rrijnwerkers- p aatsje Ebbe Vale, dat 12.000 inwoners telt loopt gevaar geheel san den aardbodem te verdwijnen, indien niet spoedig maat regelen worden getroffen om een onheil te vooikomen. De mijnschachten zijn or.dergeloopen en in den loop der laatste jaren is het reeds drie meter gezakt. Men gelooft, dat verlegging van de rivier het eerrige middel is om het plaatsje te redden. Openbare Vergadering van den Raad der gemeente ALMKERK op Vrijdag 9 Jan. nam. 2 uur. Afwezig de heefen J. Snoek en A. W. Donker. Voorzitter t'de EAchtb. Heer J. W. Egberts. Secretaris de WelEd. Heer C. J v. d Wiel. De Voorzitter opent de vergadering als naar gewoonte metfgebed, en spreekt, voor dat de Secretaris' de notulen der vorige vergadering leest, de heeren Raadsleden met 't oog dat deze verga dering de eerste is in 't nieuwe jaar on geveer als volgt toe: Wat zou ik de heeren leden beter kunnen toewenschen dan, dat de onderlinge verstandhouding die tot op .heden goed is geweest, al was er soms al eens verschil van mee ning, steeds onder Gods onmisbaren zegen zal mogen voortduren voor U persoonlijk, maar ook als lid van den Raad Dan alleen kan Gods Naam daarmede lof en eere ontvangen. Hiermede leest de Secretaris de notu len der vorige vergadering voor, welke onveranderd worden goedgekeurd. Ingekomen stukken Een schrijven van Gedep. Staten de zer Prov. houdende een nota van aan merkingen betredende de Begrooting 1925. Daar deze aanmerkingen van meer administratieven aard zijn, wordt beslo ten de noodige veranderingen aan te brengen Een schrijven van de R. K. Vereen. „Moederschapszorg" te Heerlen, waarin den Raad wordt verzocht aan deze ver- eeniging een subsidie te verleenen, wordt op voorstel van B. en W. voor kennis geving aangenomen. Een schrijven van den EAchth. Heer Burgemeester van Heusden, waarin den Raad wordt verzocht adhaesie te betui gen tegen de opheffiing van 't Kanton gerecht aldaar. B. en W. stellen voor zulks te doen. De Voorzitter zegt persoonlijk er niet voor te zijn, met 't oog dat Gorin- chem dichterbij is gelegendoch ten andere voelt spreker er wel wat voor, met 't oog op de noodige verandering in 't gebied der notariaten. De heer Koekoek is voor 't voorstel van B. en W. De Voorzitter zegt, dat deze zaak al lang in de pen is geweest, en dat zijn persoonlijke medewerking in deze al eerder is verzocht. De heer De Jong zegt, dat er mogelijk met ijsgang enz. moeilijkheden zullen voordoen, als wij ingedeeld worden on der het arrondissement Dordrecht. Het voorstel van B. en W, wordt zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Een schrijven van den heer Joh. Hei- stek alhier, waarin hij de Raad verzoekt, ingevolge de bepaling der L. O. Wet, vergoeding te mogen ontvangen, daar zijn zoon te Werkendam de school be zoekt. Op voorstel van B. en W. wordt na eenige discussie besloten jaarlijks f 20 te verleenen. Een schrijven van de Brandweer-or ganisatie te 's Bosch, waarin den Raad wordt verzocht deze te steunen. Op voorstel van B. en W. wordt hoewel de Voorzitter nog mededeelt een verzoek van den heer Commissaris te hebben ontvangen, doch er persoonlijk tegen is bedoelde Organisatie te steunen. Het adres wordt hierna voor kennis geving aangenomen. Een schrijven van den heer Joh. de Wilt alhier, waarin hij, in verband met zijne benoeming als onderwijzer aan de Chr. Herv. School alhier, eervol ontslag verzoekt als onderwijzer aan de Openbare School aan de Voorsteeg. De heer Koekoek vraagt of er goede controle uitgeoefend is bij de ontruiming der Openbare School, bijv. op den in ventaris. De Voorzitter zegt, dat de lokalen ontruimd zijn door den Gemeenteveld wachter en den Gemeentebode. en dat de inventaris op den zolder van het gemeen tehuis is opgeborgen. De heer Koekkoek vraagt nog, of dat daarin B. en W. gekend zijn en of dat zij daarbij tegenwoordig zijn geweest, of plat Almkerks gezegd, of B. en W.zich niet in een hoek hebben laten duwen. Nu, nu zegt de Voorzitter, het is maar een twistpunt over eenige boeken, 't welk nog in onderzoek is. Besloten wordt de heer de Witt eervol ontslag te verleenen. Ook wordt Mej. Verdoorn op haar verzoek eervol ontslag verleend als on derwijzeres aan de Openbare lagere schooi alhier. Door het aftreden van den heer Koek koek als lid van 't Burgerlijk Armbest. en deze zich niet meer herkiesbaar stelt, worden als candidaten gesteld de heeren M. Verschoor en Ant Verschoor. De heer Verschoor vraagt naar de werkwijze van bovengenoemd bestuur De Voorzitter zegt, die bestaat hierin om op gezette tijden te vergaderen in verband met de armenzorg. Ook vraagt de heer Verschoor nog, of de Voorzitter maar 't recht heeft om bijv. iemand zoo maar naar't ziekenhuis te doen. De heer Ottevanger zegt van neen, in de meeste gevallen wordt er een spoed- eischende vergadering belegt en is de Diaconie niet bij machte, dan helpt het armbestuur. Waarop de Voorzitter antwoordt, maar altijd in 't laatste geval. De heer Verschoor zegt vernomen te hebben, dat die vrouw van den Ippel- schendijk, ten laste van 'tarmbestuur naar 't ziekenhuis was. Na nog eenige bespreking) zegt de Voorzitter, dat de Voorzitter van'tarm bestuur uitstekend voor de finahciën zorgt, en dat er niets onnoodig zal wor den uitgegeven. De heer Koekkoek zegt men moet toch den arme weldoen. Gekozen werd tot lid van 't Burgerlijk Armbestuur de heer M. Verschoor. De Raad kan zich ook vereenigen met de bepaling van de Commissie van de vleeschkeuringsdienst om het keurloon van een varken terug te brengen op f 2,75 en van een rund op f 5,50, doch kan niet meegaan om het voordeelig saldo van dien Dienst te verdeelen naar 't getal slachtingen 't welk in verschil lende gemeenten heeft plaats gehad Dit laatst© op voorstel van B. en W. Tot leden van 't stembureau no. 1 wérden gekozen de heeren A. de Jong, H. D. van der Meijden en tot plaats vervangers J. Verschoor ©n B. Koekkoek. Voorzitter de Burgemeester. No. 2, de heeren J. C. Ottevanger, C. A. Walraven en J. den Dekker, tot plaatsvervangers J. Snoek en A. de Later. No. 3. P. v. d. Wal, T. Colijn en Kloosterman. Tot plaatsvervangers P. A. Nieuwenhuizen en J. v Herwijnen. Terwijl tot leden van 't Hoofdstem bureau zijn gekozen de heeren J. van Leeuwen, A. W. Donker en G. de Leeuw. Bij de gebruikelijke rondvraag ver zoekt de heer Van Leeuwen, het gedeelte straat tusschen Branger en den Notaris na de Bietencampagne wat schoon te laten maken. De heer Verschoor vraagt eenige in lichtingen aangaande 't ontvangen van huur van de woningen aan den Dijk die eigendom zijn van 't schoolbestuur der Bijzondere School aldaar, en over de schoolgeldheffing. De heer Ottevanger zegt, wat de eerste vraag aangaat, dit buiten de ge meente om is. De Voorzitter zegt, dat er wel eenige onbillijkheden in de schoolgeldheffing zijn. De heer Koekkoek stelt voor om bij wijze van een extra gave veor 't bedrag dat door de leden van den Raad aan presentiegeld wordt ontvangen, aan de armen 200 H.L. Steenkolen beschikbaar te stellen. De heer Ottevanger zegt, U voorstel is niet onaardig, maar onmogelijk uit te voeren. Spreker zegt het ligt niet op onzen weg daarvoor te zorgen. De Voorzitter zegt dat de bedoeling zeer goed is om voor onze medemen- schen te zorgen, maar gelooft wel dat dan de Raad een verkeerde richting uitgaat. Koekkoek Met aanvang van het nieuwe jaar was zoo'n extraatje wel goed. Het voorstel vindt geen steun. - De heer v. d. Wal vraagt aan den Voor zitter of hij al iets vernomen heeft van de gemeente Giessen betreffende de be taling van lichtpunten aan de afnemers Giesseneng. De Voorzitter zegt wel dat hij met den Burgemeester er over gesproken heeft, maar meer ook niet. De heer v. d. Wal vindt het hoog tijd dat de menschen betaald worden. De heer Koekkoek zegt dat de heer v. d. Wal daar alleen het spit af moet bijten en is er voor om te betalen, evenzoo de heer van Leeuwen. De heer v d. Wal stelt voor te betalen, 't welk voorstel wordt aangenomen met 7 stemmen voor en 2 tegen. Niets meer aan de orde sluit de Voor zitter deze openbare vergadering en gaat de Raad over in geheime zitting. - PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Voor deri tweeden keer, viel binnen een week op de scheepswerf een man te water. Ditmaal was het de ijzerwerker G. en evenals de vorige maal wist ook deze zich zelf te redden. De oorzaak van het ongeval zat in giedheid van de stelling door ijzel. Voor de tweede maal in deze winter staat het water in de rivier de Maas weder van dijk tot dijk. De aanlegsteigers staan onder, tot groot ongerief der booten. De laatste dagen is het echter vallende, zoodat dit ongerief waarschijnlijk nogal niet van largen duur zal zijn. Andel. Scheepvaartbeweging op den Maas door de Schutsluis alhier gedurende het jaar 1924. Opgevaren 14737 vaar tuigen met een inhoud van 2166088 M5., afgevaren 13987 vaartuigen met een inhoud van 2123251 M3. Totaal 28724 vaar tuigen met een inhoud van 4289339 M8. Sedert de indiensttelling der sluis 1904 is dit de hoogst bereikte Tonneninhoud. Ammerzoden De N. V. fabriek van melkproducten »De Bommelerwaard» is sinds eenige dagen stopgezet. De melkleverende boeren, die gedurende vijf weken geen afrekening ontvingen, maken zich erg ongerust. Het is te hopen, dat de vennootschap hare verplichtingen zal nakomen, anders zyn er veel boeren, die hiermede gedupeerd zyn. Beneden Langstraat. Inden hooi- handel wordt het stiller, zoodaï de prijzen dalend zijn. Men besteedt voor het goede handelshooi momemteel slechts tot f20. per 500 K.G. vrij in de pers. 's-Gravenmoer. Door het hulptele graafkantoor zijn in het afgeloopen jaar behandeld 603 telegrammen, waarvan 203 verzonden en 400 ontvangen, terwijl 3527 telefonische gesprekken werden ge voerd. Op de Rijkspostspaarbank werden 237 inlagen gedaan, tot een bedrag van f33022.18, terwiji 268 terugbetalingen plaats hadden tot een bedrag van f37701 19. Donderdagavond zal ds Rederijkers- vereen. «Oefent U Zelvenrc, in »het Wapen van 's Gravenmoer« eene winteruitvoering geven. Gameren. Loop der bevolking over 1924. Bevolking op 1 Januari 1924: 1089 m. en 934 vr., totaal 2023, Ver meerderd door vestiging met31 m. en 45 vr., totaal 76door geboorte in de gemeente23 m. en 20 vr., totaal 43. Geheele vermeerdering 54 m. en 65 vr., totaal 119. Verminderddoor vertrek met 24 m. en 41 vr., totaal 65 door overlijden in de gemeente met 10 m. en 12 vr., totaal 22 door overlijden buiten de gemeente met 1 m, Geheele vermindering 35 m. en 53 vr. totaal 88. Alhier overleden, doch elders wonende 1 m. Huwelijken 20. Vermeerderd met 19 m, en 12 vr., totaal 31. Bevolking op 1 Januari 1925: 1108 m. en 946 vr., totaal 2054, Poederoijen. Door den Commissaris der Koningin zyn, met ingang van 1 Januari 1925, benoemd tot lid van het College van Zetters de heeren Martinus van Ooijen en Anthony Jan Hendrik Maas. Sleeawijk. Bij besluit van Ged. St., d.d. 30 Dcc. 1924, is de begrooting van inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor 1925 goedgekeurd. Sprang. Zaterdagavond 1.1. kwam de afd. »Patreraonium« alhier in haar 16e jaarvergadering bijoen. Na opening hield de voorz. de heer Dalmeijer naar aanlei ding van Psalm 130 een openingsrede. Door den Sec en Penm. werd een jaar verslag uitgebracht. Tot voorz. werd her kozen de heer J, Dalmaijer terwijl ook de aftredende bestuursleden de heeren W. Dalmaijer, K. Spierings en P. Pruissers werden herkozen allen lieten zich de be noeming welgevallen. Tot bestuurslid voor den Chr. Volksbond voor de afd. »Patr.« werd benoemd P. Pruissers. Aan het slot sprak de voorzitter nog een woord van opwekking op de ingesla gen weg voort te arbeiden, waarna C. Klootwijk sloot met dankzegging. Uitwijk. Ds»- de Wit maakte aan de gemeente bekend, het officieele beroep naar Zoelmond te hebben ontvangen en aangenomen. Veen. Op Donderdag 15 Jan. a.s. des v.m. van 89 uur zal ten huize van Dr. Schmitz gelegenheid worden gegeven tot vaccinatie en revaccinatie tegen pokken. Waspik. Bij de gehouden verhuring van zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk was de opbrengst f 67.— minder dan het vorig jaar. Zondag werd het echtpaar van der G. alhier, verrast met de geboorte van een 4-tal kindertjes, 2 jongens en 2 meis-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 2