Eerste Blad C. DG S. D. Lankhuyzerva Co's Bank A. Verschuur-B aert, Kindertoeslagen. „Het Kasteel van Kerlor." RA AMSDON KS VEER. AMSTERDAMSCHE BANK, AMSTERDAM. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4467. Vrijdag 16 Januari 1925, Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. FEUILLETON. Engstraa^ HEUSDEN. Raad yin Commissarissen T. BOONSTRA. land VAN altera Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht, Er zijn weinig onderwerpen, die tegen woordig meer worden besproken, dan de salarieering der ambtenaren. En zulks is alleszins begrijpelijk. Immers hebben de salarissen der ambtenaren het laatste jaar eene niet onaanzienlijke verminde ring ondergaan en zulks niettegenstaande het feit, dat de Nederlandsche ambtenaar over het geheel genomen nimmer al te ruim werd bezoldigd en zijn salaris pas de laatste jaren zoodanig was geregeld dat hij er zonder al te groote zorgen mede kon rondkomen. Plotseling brengt nu de algemeens bezuiniging een ver mindering van inkomen, die door den Nederlandschen ambtenaar duchtig wordt gevoeld. Nadat hij korten tijd geen bijdragen voor ouderdoms- en weduwen en weezen- pensioen had behoeven te storten werd plotseling weer eene pensioenbijdrage van 8y3 pCt. van zijn salaris afgehou den, terwijl het afgeloopen jaar hem zijn salaris met nog 10 pCt. deed ver minderen, zoodat zijn totale inkomsten eene aderlating van I8V2 pCt. ondergin gen. En nu is het waarlijk niet alleen bij het Rijk dat het vraagstuk van de salarieering van het overheidspersoneel in het middelpunt der belangstelling staat. Bij de provinciën en de gemeen ten is het niet anders, en vooral in de laatste maanden is er in verscheidene raadszalen meer of minder breedvoerig over beraadslaagd, terwijl er nog heel wat gemeenten zijn, waar de „salariee ring" telkens als punt van behandeling in eene raadsvergadering op de agenda voorkomt. Of de meeste raadsleden wel op de hoogte zijn met de kwestie „kin dertoeslagen", die bij de salarisregelin gen van tegenwoordig een niet onbe- langrijken rol spelen, meenen we op goede gronden te mogen betwijfelen en daarom willen we er een enkel woord van zeggen. Het Rijk handhaaft nog steeds het stelsel der kindertoeslagen en vele ge meenten doen evenzoo. Het is werke lijk geen wonder, dat de raadsleden er niet altijd mee uit den weg komen, want vooral als punt van practische loonpolitiek is het onderwerp verre van eenvoudig. Er worden gewoonlijk ar gumenten „voor" en „tegen" aangevoerd, die nu niet direct als doorslaand zijn te qualificeeren. Het al dan niet toe kennen van kindertoeslagen houdt ten 96 Des avonds zou zij Robert verraderlijk ondervragenzij zou wel eens zien, of hij ondoordringbaar was. XLVIII. Verbittering. In dien tusschentijd verkleumde me vrouw Vernier in dat rijtuig, waarvan het paard wanhopig langzaam liep. Haar kwaad humeur keerde zich nu tegen haar man, die nog geen middelen had gevonden zijne vrouw een eigen rijtuig te geven. Als men Paul aan hoorde, die in de kerk Saint-Louise ge zegd had, dat hij dadelijk beroemd zou worden, dan zou hij een grooten naam verwerven en veel geld verdienen hij zou van zijne vrouw een der koningin nen van Parijs makenen daarin werd zij nu zoo wreed bedrogen, dat zij be sloten was haar leven geheel te wijzigen, zooals we weldra zullen zien. Mevrouw Vernier, wier hoofddeugd nu juist niet geduld was, was eindelijk verbitterd geworden. Zij had een min achtenden blik geworpen op haar beschei den omgeving en was boos op zich zelve geworden bij de gedachte, dat zij zoo] nauwste verband met de opvatting, welke men heeft omtrent „loon". Wil men een gezinsloon d. i. een loon dat ver band houdt met de grootte van het ge zin dan is men natuurlijk voor kinder toeslagen is men daarentegen voorstander van loon naar verdienste dan houdt men geen rekening met de grootte van het gezin, hetwelk de ambtenaar heeft te onderhouden en moet men van kinder toeslag niets hebben. Het betoog, hetwelk men vaak hoort, dat het verstrekken van loon naar be hoefte een christelijk beginsel is, terwijl voorts hulp aan groote gezinnen, ook door middel van een loonstelsel geboden is, daar de christelijke gemeenschap het groote gezin als iets goeds in en op zichzelf beschouwt, laat ik in het mid den. Zeker evenwel is dat een derge lijk loonstelsel óf algemeen behoort te worden doorgevoerd óf geheel achter wege behoort te blijven. Het gaat toch volstrekt niet aan om het overheidsper soneel naar een bepaald beginsel te beloonen indien niet althans de mogelijk heid vaststaat dat dit beginsel over de geheele sociale linie toepassing zal kun nen vinden. Anders schept men onge- wenschte en misschien wel schrijnende tegenstellingen, naar welken kant ook. En nu hebben wij nog nimmer een voor stander van de kindertoeslagen gehoord, die er ook maar eenigen moed op had, dat althans voorloopig het stelsel van loon naar behoefte in het particuliere bedrijfsleven zou worden doorgevoerd. Veeleer wordt rondweg toegegeven dat doorvoering van het stelsel in de par ticuliere bedrijven eene onmogelijkheid is en dit maakt de felste veroordeeling van het stelsel uit, daar hiermede de kunstmatigheid er van in den overheids dienst erkend wordt. Het is merkwaardig, hoe moeilijk men kan afkomen van deze toeslagen, welke in den zeer abnormalen oorloge en na- oorlogstijd met zijn enorme duurte zijn ingevoerd #en toen ook bijna niet konden worden vermeden, daar de prijzen van alle levensbehoeften zoodanig waren, dat voor een normaal samengesteld gezin bijna geen grondloon w/s vast te stellen, GOEDKOOPST ADRES voor Goud- en Zilverwerken, benevens uurwerken. ƒ- Wekkers k f 1.75. Éigen reparatie-inrichting, Ziet mijne etalage met prijzen. lang in zoo'n omgeving had kunnen wonen. Al haar verkeerde eerzucht, al haar begeerigheid kwam weer terug zij kwam in opstand tegen het lot. Daar de omstandigheden haar niet veroorloofd hadden de plaats in te ne men, die zij door hare geboorte, hare opvoeding, en haar overweldigende schoonheid verdiende, wilde zij het nood lot geweld aandoen. Zij wilde de weelde waarvan zij al tijd gedroomd had en waarbuiten zij onmogelijk meer kon leven. Zij was geen vrouw om zich langer te bemoeien met even bezwarende als belachelijke vooroordeelen, zij wilde het doel en de middelen. De élégance en de deftigheid die zij zich zoo vrij was toe te schrijven, ver oorloofden haar niet meer zich te storen aan de kleingeestige verplichtingen van het burgerleven. Zij zou nu, op haar beurt, ook eens toiletten dragen die opgang zouden ma ken. Zij had maar een woord te spreken zij zou haar plaats weer innemen zonder dat iemand, zelfs haar man niet, te we ten kwam hoe haar toestand zoo geheel en al veranderd was. Tevergeefs verbeeldde zij zich dat zij de begeerde plaats wettig innam. Zij had de feesten door Silverstein gegeven, bijgewoond, en iederen keer was zij ver nederd naar huis teruggekeerd. Geheel Parijs, het Parijs dat zich in die schit terende salons bewoog, had gezien dat zij arm wasmen had gezien dat zij dat hoog genoeg was om in zeer matige behoeften te voorzien. Zoo kwam door de kindertoeslagen in de bepaling van het loon voor verrichten arbeid het element van verzorging, van steun en tevens het element van loondruk. Die verzorging, die steun nu wordt herhaaldelijk voorgesteld als iets, dat door het christelijk levensbeginsel ge boden is. Het zou de groote gezinnen verheffen en daarmede tevens de maat schappij. Nu is het mij niet recht duidelijk hoe het mogelijk is dat het christelijk le vensbeginsel pas sedert den wereldoor log gezinsloon geboden acht, terwijl er vóór 1914 niet aan werd gedacht. Maar het verheffende van de kinder toeslagen zelf wordt ook niet door allen van onverdacht christelijke levensbegin selen ingezien. Zoo wordt het o.a. ontkend door Pro fessor Mr. D. P. D. Fabius, vroeger hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, die er o.m. het volgende over zegt „In het algemeen^ behoort tot de sla vernij, dat de slaaf niet zelfstandige ver diensten heeft, maar werkt voor zijn meester. Waartegenover deze zijn slaven onderhoudt. Zij ontvangen levensonderhoud naar wat geacht wordt hunne behoeften te eischen. Natuurlijk moet voor een groot sla- vengezin meer worden uitgegeven dan voor den alleen-levenden slaaf. In de slavernij heeft men eigenlijk juist, wat heden ten dage door sommi gen verdedigd wordt, wanneer zij vragen om „loon naar behoefte", om individu eel bepaald loon en dienovereenkom stig om kindertoeslag. In het „loon naar behoefte", hoe fraai dit klinken moge, ligt in den grond een aantasten van de persoonlijke vrijheid des arbeiders En verder „Gelijk ik reeds vroeger opmerkte, is het systeem van „loon naar behoefte" in de geschiedenis wel bekend. Het is het loons-ysteem der slavenwereld." Naar onze meening heeft de omvang van een gezin nóch met de dienstbe trekking nóch met de arbeidspraestatie iets uit te staan. Wij hebben slechts den eisch te stellen dat staat en ge meenten hun personeel voor den ver langden arbeid behoorlijk bezoldigen en dat ook overigens de rechtspositie in orde is. De zorg voor groote gezinnen is misschien wel een gemeenschapszorg, een arbeidsvraagstuk is het stellig niet. En het gaat in geen geval aan de alleen afhing van dien jongen man, die zich nog maar altijd verbeeldde dat zijn talent hem eens in aanzien zou brengen. Hij raadde niets, begreep niets, die Paul Vernier, met zijn blind vertrouwen op de toekomst. Mariana had zich leelijk vergist toen zij met hem trouwde. Hij had niet het temperament, den geest van kuiperij, die voortdurende zorg voor de reclame,die de kunstenaars tot mode-artisten maken. Had hij werkelijk talent Zijne vrouw begon er aan te twijfelen. Zij stelde hem er voor verantwoorde lijk, dat hare ij delheid teleurgesteld was, zij beschuldigde hem ervan haar aan grove beleedigingen te hebben blootge steld. Op een avond had te midden van een feest, een aanzienlijke dame, die zich zeer vriendelijk getoond had, tegen haar gezegd Mijne zuster is zoo juist vertrokken zij heeft mijn rijtuig genomen ik zal wel genoodzaakt zijn een huurrijtuig te nemen om thuis te komen Is dat niet vervelend En de dame had op een beminnelijke manier geglimlacht, alsof zij veel schik in dat voorval had. Zij had er bij ge voegd Wilt u me vergunnen u naar huis te vergezellen Zij had dit op heel beminnelijken toon gezegd, als een vrouw van de we reld, die wel wist, dat de beeldhouwer geen rijtuig had dat aan de deur op hem wachtte en die erop gesteld was, AGENTSCHAP DER D. ANDRESON, plaats/ervangend Directeur der Amsterdamsche Bank, Voorzitter. S. D. LANKHÜYZEN, Gedelegeerd Mr. A. M. DE j/OON, Gedelegeerd. Mr. S. NAAYEbff Secretaris. verstrekt Handelscredieten op nader overeen te komen voorwaarden. Verricht overigens alle bankzaken. Wisselt iratis bankpapier. DE DIRECTIE kindergelden voor het overheidsperso neel mede te laten opbrengen door in gezetenen, die zelf geheel alleen zonder eenige hulp van welken kant ook voor hun groot gezin den kost moeten ver dienen. Wybertabletten - Menth^pastilles Salmiakpastilles Ab dij siroop Purol Kloosterbalsem Le vertraan. DROGISTERIJ HEUSDEN, Wittebroodstr. 52. BUITBNLANDSCH OVERZICHT De financieele conferentie te Parys heeft haar taak volbracht. In de voltallige bijeenkomst der finan cieele conferentie werd de tusschen de groote mogendheden tot stand gekomen overeenkomst in haar groote lynen aan de vertegenwoordigers der kleine landen me degedeeld, om hun gelegenheid te geven om hun opmerkingen te maken. Alle kwesties zijn echter reeds opgelost, met name het laatste punt, dat nog niet was geregeld. De Vereen. Staten zullen van ondanks haar vroolijken toon, haar op rechte hartelijkheid te toonen. Mariana had gemeend dat deze aanzienlijke dame haar trachtte te vernederenmaar Paul, die bij het onderhoud tegenwoordig was, had het aanbod met beide handen aan genomen, dat wil zeggen, zonder de minste verlegenheid en gelukkig over zulk een buitengewoon blijk van sym pathie. Mevrouw Vernier, na pogingen te heb ben aangewend om zich zelve te over tuigen, had zich uitgeput in dankbetui gingen en had op haar beurt toegestemd. Onder de koetspoort had Mariana het levendig tooneel van het vertrek aan schouwd. Zij had de bedienden hooren roepen Het rijtuig van mevrouw de hertogin van mevrouw do markiezin van mevrouw de gravin En in de donkere straat glinsterden de lichtjes der verschillende equipages. De aanzienlijke genoodigden versche nen, gedoken in hun sorties, hun kan ten en hun bont, die zoo nu en dan het schitterend kostuum lieten zien dat in der haast bedekt was. De palfrenier opende het portier, de aanzienlijke dame steeg in; op den bok wachtte een gegalonneerd koetsier deftig op het bevel van vertrek dat hem over gebracht werd door den palfrenier, die langzaam zijn plaats innam, en daarop zijn kanlaarzen liet zien die onder zijn lange jas van grijs laken uitstaken. In aie schijnbare wanorde zagen de vroolijke gezichtjes er allerliefst uit; de diamanten schitterden aan de ooren 1 September 1925 af 2J procent van de Dawes-anuïteiten krijgen. Volgens »Le Journal* heeft het voor behoud dat enkele kleinere staten op de conferentie der ministers van financiën hebben gemaakt, betrekking op het vol gende Brazilië en Roemenië verlangen, dat het percentage van hun aandeel in de Duitsche betalingen zai worden verhoogd. Brazilië maakt aanspraak op vergoeding wegens de verliezen, geleden door het in beslag nemen in 1914 van de te Hamburg op geslagen voorraden koffie, terwijl Roemenië verhooging verlangt, omdat Hongarye niet dat betaalt, wat het aan Roemenië schul dig is. Zuid-Slavië en Tsjecho-Slowakaije, welke landen meer hebben ontvangen dan waarop zy aanspraak konden maken, willen hun terugbetaling aan de gemeenschappe lijke schadevergoedingskas in een langzamer tempo doen plaats hebben dan waarmede de groote mogendheden der geallieerden rekening hadden gehouden. Aan Roemenië en Brazilië is geantwoord, dat hun aan spraken pas dan kunnen worden onderzocht, indien het plan-Dawes volledig in werking zal zijn getreden. Brazilië zal voor de geleden schade deel kunnen krijgen in de betalingen op de rekening van de schade vergoeding, terwyi Roemenië's aandeel bijna even mooi als de oogen die nog blonken van het genoegelijke feest. Mariana beet zich op de lippen en balde de vuisten. Zij dacht op dat oogenblik aan Hélène de Kerlor, die al die verfijnde genoegens smaakte. Zij stelde zich haar voor in een fijn toilet prijkende met de familie-juweelen, vergezeld van Georges, die eveneens op zijn gezicht het genoegen liet zien dat hij smaakte. Dit droombeeld verbitterde de afstam melinge van de mulattin Aurore. En toch had Panl Vernier zijn vrouw over tuigd dat door het streven naar gelijk heid, dat den tegenwoordigen tijd ken merkte, men niet meer op het verschil in stand zou letten. Mariana had lang geaarzeld voor zij besloten had in de weelderige salons van Silverstein een bezoek te brengen. Zij had een massa bezwaren ten berde gebracht, hoewel zij zelf Paul had aan geraden de uitnoodiging van zijn bescher mer aan te nemen. De bleedhouwer had dadelijk tegen zijn vrouw gezegd om zich bij een groote modiste een toilet te laten maken. Een japon, best, maar ik heb geen juweelen, had zij er toen tegen ingebracht. Zelfs geen collier. Zelfs geen arm band waar ik mede voor den dag kan komen. (Wordt vervolgd). NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden Bn AltenaJeLangstraat en de Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1