Steed Ma li@t raeike WYBERT van 1 pCt. dan eveneens zal kunnen wor den verhoogd. Aan de wenschen van Zuid- Slavië en Tsjecho-Slowakaije is door de geallieerde ministers van financiën ten deele tegemoet gekomen. Volgens het accoord van de financieele conferentie zijn de kosten van de Commis sie van Herstel volgens het plan-Dawes op 94 roillioen goudmark voor het eerste jaar en 1\ milüoen voor de volgende jaren de kosten van de intergeallieerde commissie voor het Rijnland op tien millioen voor het eerste jaarde kosten van de bezetting op 160 millioen voor 1924'25. Het kabinet-Luther is nog steeds niet gereed, al zijn de kosten van den tegen- woordigen rijkskanselier van financiën aan merkelijk gestegen. De beslissing zou thans bij de Duitsch-nationalen liggen. Luther wil een kabinet samenstellen, waarin elke in aanmerking komende partij door een minister vertegenwoordigd zou zijn. De Beiersche volkspartij en ook de Duitsche volkspartij zijn het met deze oplossing eens en ook het centrum schijnt bereid te zijn er zich niet tegen te verzetten, dat dr. Brauns de partij als rijksminister van ar beid in het kabinet vertegenwoordigt, mits dan echter dr. Gessier. de vertrouwsman van de democraten, in het kabinet zou blijven. Dr. Gessier, de rijksminister van verdediging, is tot nog toe echter in het geheel niet door Luther geraadpleegd, maar in welingelichte parlemeutaire kringen acht men het waarschijnlijk, dat ook deze be windsman in fuuctie blijft. De vraag is maar of dit met toestemming van de de mocratische fractie zal geschieden. Luther zou in een dergelijk geval op den steun van alle burgerlijke partijen, met uitzondering van de Duitsch-nationalen, kunnen rekenen. Deze eischen voor een der hunnen de portefeulle van binnenland- sche zaken op, maar daar wil het centrum al weer niet van weten, daar volgens hun meening een Duitschoationaal minister van binneulandsche zaken het onmiddellijk aan den stok zou krijgen met de regeeringen der democratische bondstaten. Het centrum wil, dat een lid van 't centrum deze portefeulle krijgt, bijv Ade nauer, burgemeester van Keulen. Maar dan zou het centrum 2 portefeulles hebhen en bovendien willen de Duitsch nationalen nu eenmaal de portefeulle van binnen- landsche zaken en geert andere. Zelfs niet die van financiën, die op het oogenblik door dr. Luther zelf wordt beheerd. Er zijn dus nog groote moeilijkheden te over winnen. Het is niet onmogelijk, dat de Duitsch- nationalen met een besluit zullen wachten tot na de stemming over de motie van wantrouwen in den Pruissischen landdag. De Duitsch-nationalen zulleri eerst de ont wikkeling in Pruisen willen afwachten, alvorens zich ter beschikking van Luther te stillen. Opmerkelijk is intusschen wel, dat Luther tijdens eeri bespreking, die hij met den sociaal democratischen afgevaar digde Hermann Müller had, verklaarde te hopen zijn kabinet te kunnen samenstellen. IIIIIIl;liilll!ilillill!iiillL!li:iliilllll!illl!illiliitllj.lllliii!iiimmililliy>llllllllllilllllili!i verdwijnt de on aangename smaak in den mond direct door gebruik van de verfrisschende TAELSTT1N 1 n 111 in 111 u 111111111111 1ji 1111111111111111 ie 11 11111 n 111 m 1111111111111111111 n 111111111 m 11 ij** BINNENLAND. Een klopjacht op communisten ia verband met brandstichting in militaire gebouwen Men meldt uit IJmuiden Maandagmorgen heeft door politie en maréchaussee een klopjacht plaats gehad in de gemeenten Beverwijk, Spaarndam en Velzen onder communisten, in verband met de brandstichting in de kruithuizen nabij Spaarndam. Een 10 tal arrestanten, waaronder 1 vrouwelijke, zijn in het ge bouw der maréchaussée ingesloten. De arrestaties en huiszoekingen hadden plaats in Schoten, Bloemendaa! en Velsen. In het geheel zijn ongeveer 15 commu nisten, waaronder ook 1 vrouw gearresteerd. Die arrestatie heeft, hoewel alles in de vroegte geschiedde, groote sensatie gewekt in Santpoort. De dijk ligt tegenover het café Ltmbach. Tegen 7 uur verscheen een autobus van den dienst Beverwijk Wijk aan Zee en twee andere auto's, bemand met een 15 tal maréchaussée's, onder aanvoering van een luitenant. Het hoofdkwartier werd tijdelijk opgeslagen op de kruising rijksstraatwegSlaperdijk. Alle andere wegen waren ook inmiddels door rijksveldwachters en militaire politie afgezet, zoodat ontkomen onmogelyk was. Toen aan het huis van Van O. gebeld werd, deed de vader open. Dadelijk drongen de militaire binnen en gelasten de jongemannen, die nog te bed lagen, op te staan en mede te gaan, teneinde een onderzoek in te stellen. Zonder verzet werd door allen daaraan voldaan. De overbrenging naar de maréchaussé- kazerne te Beverwijk geschiedde in de autobus en de automobielen. Er was daarbij weer een sterk militair geleide. De arrestaties en de huiszoeking en later de overbrenging hadden onder veel toeloop van nieuwsgierigen plaats. Behalve de drie zoons van Van O. werden aan den Slaperdijk nog gearresteerd Van W., I. K. en J. Z. aan den Hage- lingeweg te Velsen werd nog een andere zoon van Van O. gearresteerd. Bovendien hadden daar nog meer arrestaties plaats. Al die arrestaties geschiedden door mili tairen en rijkspolitie. De overbrenging had ook in een autobus plaats. Bij huis zoeking zijn verschillende dingen in beslag genomen, in het huis van Van O. o.a. een uitgebreide correspondentie. Aan de «N. R. Ct.«-wordt nader ge meld Eenige maanden geleden is medegedeeld, dat de autoriteiten uitgebreide maatregelen genomen hadden om op het spoor te komen van de daders, die zich schuldig gemaakt hebben aan een serie brandstichtingen in militaire gebouwen in de omgeving van Haarlem. Bij de forten te Spaarndam zijn in 1923 en '24 twee houten loodsen door brand vernield, op de schietbanen te Overveen werden twee houten gebouwtjes, schyvenloodsen, in de asch gelegd. De aanwijzingen waren zeer duidelijk, dat brandstichters aan den gftng waren ge weest. De genoemde gebouwtjes waren slechfs van geringe waarde, maar in onze toen gedane mededeelir.gen zinspeelden wy er reeds op, dat hier blijkbaar een bende aan het werk was, die ook niet voor ernstiger duigen terugdeinsde. Nu kan het geen nadeel meer aan het onderzoek doen, meoe te deelen, dat het zeker is, dat ook de ontploffing in de kruitfabriek te Muiden, ten zuiden van Amsterdam, aan opzet is te wyten. Een voordeeltje Voör de betrekking van klerk ter sec retarie van Hilversum hebben zich onge veer 3000 sollicitanten aangemeld. Het Rijk heeft hierdoor, berekend de »Std.«, ontvangen voor zegels een bedrag van ruim f 900, voor porto's een bedrag van ruim f 300. 0— Sluiswerken te IJruuideu Het Ministerie van Waterstaat heett aan de Holiandsche Mij. tot het maken van werken in gewapend beton het bouwen van het binnensluishoofd en bijkomende werken voor een der schutsluizen te IJmui den voor de somma van f 2.976.000 op gedragen. Voornoemde maatschappy was niet de laagste inscbiijfster. Ongeval met doodeljjken afloop Een tragisch ongeval had Zondagavond in het dorp Rheden plaats. De 57-jarige juffrouw W. R. te Rheden wilde uit de circa 11 uur 's avonds aldaar passeerende stroomtram stappen, toen deze nog in beweging was. Zij viel en geaaakte onder den volg- wagen van de tram. Deerlijk verminkt werd het slachtoffer onder den tramwagen vandaan gehaald. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse, doch mocht niet baten. Per ziekenauto uit Velp werd de onge lukkige, die slechts nog enkele minuten leefde, naar huis vervoerd. o Een geheimzinnige geschiedenis Door de politie te Amsterdam is gevon den het vermoedelijke geraamte van den 10 jaar geleden verdwenen makelaar G. A. Busch. Het weid gevonden in een garage achter een perceel op den Qver- toom, waar toen woonde de heer Van Muylwijk, aannemer, bij wien Busch ook het laatst gezien is. Van Muijlwijk is Maandag te Purmerend gearresteerd. Nader wordt over deze zaak gemeld In den oorlog deed de heer Busch groote zaken. Het was bekend, dat hy dikwijls met groote sommen geld in den zak liep. Dikwijls verdween hij voor enkele dagen en dook dan plotseling weer op. In den avond van den 23en October 1915 is hij voor het laatst gezien. Hij had toen een bezoek gebracht aan den bouw ondernemer Van Muijlwyk. De politie stelde een onderzoek in, evenwel zonder resultaat. Toch duurde 't onderzoek voort. De laatste weken was er aanleiding om 't onderzoek dichter bij huis in te stellen. De centrale recherche begon Vrijdag j.l., onder voorwendsel, dat de rioleeriDg stuk was, den grond achter bet perceel Over toom 25 uit te graven. Men stootte op een betonnenpleat waaronder aarde lag, maar 60 c.M. dieper stootte men weer op iets hards. Het bleek een kist te zijn, waarin een geraamte lag. Het was een volkomen geraamte, dat in de withouten pakkist lag met opgetrok ken knieën. Aan het skelet bevonden zich nog de schoenen, terwijl aan een der vingers nog een gouden ring met een bril jant zat. Ook werd nog gevonden een dasspeld, terwijl in de overblijfselen van de jas de letters G. B. werden gevonden. Geld en een porteroonnaie werden in de kist niet gevonden. Uit het nader onderzoek blijkt, dat het lijk onmiddellijk in de kist is gedaan, an ders had het nooit met opgetrokken knieën in de betrekkelijk kleine kist kunnen wor den gebogen. Naar aanleiding van deze griezelige vondst is de heer Van Muijlwijk naar Amsterdam overgebracht. Hij zegt niets van het geraamte af te weten. De politie houdt hem in voorloopig ar rest. grooter wordt de vraag naar de Op rechte Winsamer Zalf. Dit is de oorzaak dat deze Zalf zulke reusach tige resultaten bereikt/ Zij geneest dan ook geheel pijnloos binnen een paar dagen de hevigste steenpuisten, bloed vinnen, riegenoojnSn, dauw-, baard en ringworm, winter/anden en voeten, snij-, oude en verwaarloosde wonden, smetten, kloven, /barsten, zwerende borsten, open beenen en alle mogelijke wonden. Duizeriaen lyders zijn door deze roemrijke Ealf radicaal genezen. Dagelijks ontvangen wij steeds attesten van dankbare cenezing. Prijs per bus f 0.75 en flJÖ5. Verkrijgbaar bij Apoth Drog. en vele Winkeliers. Te Heusden, J. N. W. Brugman, coiffeur Ak\burg, Antonia Bouman Veen, Wei. J. Vos Bzn. Andel, J. G. Schopten Gorinchem, Firma Schoon êi Co. Apothekers Hoogstr. J. C./DE VRlESA9Win80m (Gron.) PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Op de j.l. gehouden Be stuursvergadering van de »Heusdensche Harmonie« is tot Voorzitter der vereeniging gekozen de heer Adr. Bax. Dinsdagavond had een algemeene vergadering plaats van de Vereeniging Het Groene Kruis«. Na afloop van het huis houdelijk gedeelte, waarin o.a. de Heer Majoor tot bestuurslid werd herkozen, trad als spreker op de Heer H. W. v. Rhijn, arts te Dordrecht met het onderwerp »Wat de menschen den dokter alzoo vra gen.Achtereenvolgens behandelde spreker verschillende vragen, welke men den arts alzoo doet en gaf op populair wetenschap pelijke wijze een uitleg hiervan o.a. werd besproken Wat is kouvatten wat zijn baccillendragers en werd het een en ander medegedeeld over vitaminen. Ofschoon, gezien het groote aantal leden, de opkomst gro«ter had kunnen zijn, was de belangstelling toch zeer bevredigend en volgden de aanwezigen met aandacht den spreker, terwijl van de gelegenheid om vragen te stellen door enkele personen gebruik werd gemaakt. Ook onze plaats krijgt een beurt. Mevr. v. Roer-Nabbe, Directrice en gedipl. Leerares van Mode-Academie gevestigd te Eindhoven, zal hier persoonlijk een groote Knip- en Naaicursus geven voor huishou delijk gebruik alsook opleiding voor Cou peuse of Leerares. Zij zal voor deze cursus eenmaal en wel a.s. Dinsdag spreekuren houden, alwaar alle gewenschte inlichtingen gratis en zon der eenige verplichting verstrekt worden en zich tevens leerlingen kunnen laten in schrijven. Mevr. Van Roer die elders reeds groot succes behaalde met haar mode-instituut, getuige de vele dankbetuigingen en attesten, is door haar zoowel buiten- als binnen- landsche reizen, in staat de heusche Fransehe, Weener en Erigelsche coupe te creëeren. Hare opleiding volgens de nieuwste ge gevens, geeft waarborgen van kunde en activiteit. Wij kunnen daarom iedere huisvrouw en jong meisje, dat zelfstandig wil zyn, deze lessen in haar eigen belang ten zeerste aanbevelen en wenschen Mevr. Van Roer, die dit jaar tegen reclameprijs* leert, veel succes en eene groote deelname. (Zie advertentie). De heer J. Zonneveld, die vanwege de Chr. Jongelingsvereen. was aangezocht om het Voorzitterschap op zich te nemen, heeft dit aanzoek aangenomen. Aangezien op Woensdag 22 Jan. een lezing zal worden gehouden vanwege het Dep. Heusden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zullen de uitvoeringen van de Gemengde Zangvereen. «Crescendoc plaats hebben op Woensdag 28 en Don derdag 29 Januari a.s. De heer C. Visser, werkzaam bij de heer E. A. de Bruijn alhier, is met ingang van 26 Januari a.s. benoemd tot monteur fitter bij het waterleidingbedrijf te Maarsen. Bij het in December gehouden exa men voor het Mercuriusdiploma boekhouden, slaagden uit deze gemeente de heeren C. Bax Az. en J. Overweel. De eerste genoot zijn opleiding schriftelijk van den cursus Hodde te Rotterdam, de tweede van den heer J. H. Roza alhier. Woensdagavond gaf het Waalwijks Symphonie gezelschap in de zaal Concordia voor een talrijk publiek hare aangekondigde uitvoering. Het gezelschap bestaande uit 35 dames en heeren maakte de reis hier heen in twee autobussen en een luxe auto. Het ongeluk wilde dat een der autobussen onderweg niet verder kon en het gezel schap op het tijdstip van aanvang slechts gedeeltelijk aanwezig was, zoodat het ruim 8.15 werd voor men kon beginnen. Een symphonie uitvoering is iets nieuws voor Heusden, zoodat dan ook velen waren opgekomen om dit gezelschap te hooren, en laat ons dit direct verklaren, wij ge- looven niet, dat een der velen, zich dit bezoek heeft betreurd. Zeker er wa ren aanmerkingen en vooral betrof dit de eerste nummers, misschien dat de ver traging \>oven medegedeeld, hieraan schuld had, doch het geheel was zeer verdienste lijk. De solo door den heer Citroen op zijn cello was zelfs schitterend, .deze werd dan ook met een langdurig applaus beloond. De geheele uitvoering gaf blijk, dat de heer de Groot een bekwaam dirigent is, onder zyn leiding gaat het gezelschap, waarop Waalwijk met recht trots mag zijn, een mooie toekomst tegemoet. Gaarne zeggen wij het gezelschap namens Heusden dank en naar wij vertrouwen zal het de kennismaking bij dit eerste bezoek niet laten. Andel. Beurtelings om de andere week zullen voortaan de postbestellingen verwisseld worden, de eene week begin der postbestelling Kerkestoep, de andere week begin der postbestelling het Steegje. Voor de bf.woners der Achterstraat een onbillijkheid opgelost. Almkerk. Onze vroegere dorpsgenoot de Eerw. heer Ds. J. H, A. Bosch, Geref, predikant te Nijverdal heeft als zoodanig een beroep ontvangen naar Buitenpost (Fr.) Naar wij vernemen is tot Pastoor te Hurwenen benoemd de Eerw. Heer G. A. van den Oord, vroeger alhier woon achtig. Tot tijdelijk onderwijzeres a. d. Chr. Herv. school alhier is benoemd mej. S. de Vries van Waspik. Brongelen. De verloting van het Groene Kruis afdeeling Drongelen, zal plaats hebben op 31 Januari a.s. des nam. 1,30 uur in café »de Zwaan te Gendereri (zie advertente), Genderen. Op Donderdag 22 Jan. a.s. zal bet Duo Gouda-Passier uit Waal wijk eene uitvoering geven in de zaal van den heer Kramer, cafe »De Zwaan" in comische voordrachten en duetten. Wij raden een ieder aan daar eens een kijkje te gaan nemen. De entrée's zijn zoo laag mogelijk gesteld, zoodat een ieder daarvan kan profiteeren. Nieuwendijk. Naar we uit vertrouw bare bron vernemen geeft het Mannenkoor O. G. den 31 Januari een uitvoering. Reeds een week geleden had N. V. Hz. het ongeluk zijn vinger met een staaldraad te bezeeren, waarna hij zich onder geneeskundige hulp moest stellen, echter Zondag was de toestand zeer ver ergerd, zoodat direct de hulp van Dr. Overbosch weer werd ingeroepen. Na onderzoek bleek bloedvergiftiging te zijn ontstaan. Veen. Voor de Dienstplicht-lichting 4926 zijn 14 personen ingeschreven. De Gemengde Zangvereeniging «T.O.G.I.D.O.t zal op Zaterdag 31 Jan. a.s. in de zaal van den heer Jonker een uitvoering geven. Wondrichem. Door het in de laatste jaren, tengevolge der gewijzigde zegelwet, waarschijnlijk niet voldoende zegelen van bewijsstukken van ontvangst en betaling aan de veiling «Land van Altenac alhier, zal door het Rijk een navordering worden ingesteld. Door het bestuur van de visscherijafslag is bereids reeds aan deze navordering vol daan. Waalwijk. Iemand, die onbekend wenscht te blijven, heeft ten behoeve van de afdeeling Waalwijk aan het Groene Kruis f 1000 geschonken. Waspik. Op 17 Januari zal mej. A. van Daal, onderwijzeres a/d. R. K. Jongens school hare intrede doen in het klooster Mariënberg te 's Bosch. Wyl de hierdoor ontstane vacature niet wordt aangevuld, beschikt de school in de toekomst slechts over vier leerkrachten. Voor aansluiting bij de waterleiding komt thans meer animo. Op verschillende plaatsen is de aanleg reeds in orde, ter wijl nog verschillende aanvragen zyn in gediend. Werkendam. Voor het beroep naar de Chr. Geref. Kerk alhier heeft bedankt, Ds. P. de Groot van Rotterdam. Aan de WelEerwaarde Heer Ds. A. Andree werd aangeboden als herinne ring aan de Geref. Jeugdvereen., een al bum met foto's en namen der leden. Zaltbommel. Zondagavond circa 7 uur is de autobus van den heer A., komende van het staton, bij den draai tegenover «De Halve Maan* door den zwaren mist van den weg geraakt en tegen een jongen lepenboom terecht gekomen, waardoor een tuimeling in de vrij diepe sloot werd voor komen. Hoewel de chauffeur krachtig remde, was de botsing nog zoo hevig, dat de boom werd omgeworpen. De chauffeur en J. de L., naast elkander gezeten, gingen door de voorruit, terwijl de binnen in de auto gezeten knaap eveneens een ruit ver brijzelde, doch gelukkig werden geen ver wondingen bekomen. Van de autobus werden ook stuurinrichting en voorveer heschadigd, de motor zelf bleef intact. De gehouden verkooping van stra- tenmest (compost) in 14 perceelen bracht op f2705, terwijl de verkooping van beer opbracht f 135, totaal f 2840. In 1923 was de opbrengst f 1899 en f 125, te zamen f 2024. Alzoo een meerdere opbrengst van f816. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Mynheer de Redacteur. Naar aanleiding van het schrijven van den heer ten Hagen in Uw blad d.d. 9 Jan. verzoek ik U beleefd eenige plaatsruimte. De geachte inzender begint zyn journa listieke arbeid met zich schuldig te maken aan de grove fout, waaraan ook de heer Bok steeds mank gaat, namelijk ontactisch om de zaak waar het om gaat heendraaien en in dingen die er absoiuut niet bij te pas komsn, kracht zoeken. In zooverre verschilt de heer ten Hagen van den heer Bok, dat hij direct zelf bekend de houding van zijn vriend niet te willen verdedigen. Schijnbaar is hij bang een even bespot telijk figuur te slaan. Toch houdt hy een warm pleidooi voor den heer Bok, waarin hy echter een reuzen bok schiet, door er de politiek in te mengen. Jammer voor my, geachte inzender, dat het verband tusschen een damavond en mijn A. R. gevoelens mij ten eenemale ontgaat. Be paalt zich nu de A, R. belangenpoli- tiek van Poederooyen uitsluitend tot der gelijke kleinigheden Nu dan staat het er treurig met Uw A. R. begrippen bij hoor I Ook wist ik niet dat mijn gangen zoo nauwkeurig werden nagegaan. Even duister is het voor mij wie de inzender met de Liberalen bedoelt, in wier kringen ik steeds vertoef. Hy proeft misschien de geesten beter als ik, en heeft dan ook meer onderschei dingsvermogen. Wat niet wegneemt, ge achte Inzender, dat ik toch nooit, wanneer het gaat over het damspel, zal vragen naar iemands staatkundige richting. Grenst zooiets niet aan het fanitieke De heer ten Hagen en met hem den heer Bok denkt misschien dat ik zal ingaan op hun onderlingen personenstrijd, die zijn kracht put uit afgunst en haat. Steeds heeft ook de heer Bok zulks getracht. Neen, geachte inzender, ik heb niets met jullie kleinzielig gedoe te maken, alleen de zaak waar het om gaat heb ik ik steeds naar vo?en gebracht. Uw hulp heeft den heer Bok in geen geval verder gebracht. Verder vraagt de heer ten Hagen of ik niet weet, dat eenmaal een groot man gezegd heeft«Zeg mij wie Uw vriend is en ik zal U zeggen wie ge bent. Nu Groote doozen 65 Cts/a^/i.X

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 2