Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. is. M. Vrijdag IS^Januari Bronchitis iisirooi DAM RUBRIEK. PL/rlOU Zelfs vrouwen klagen. BEHOORENDE BIJ HET Wij leven in een drukkenden tyd. Zelfs vrouwen klagen somwijlen. Het is een feit, dat velen op een crisispusTt zijn aan beland, wearop of huri gezondheid moet lijden of zij hun werk moéten opgeven. Duizeligheid en pijn in den /rug zijn waar schuwingen van opkomende nierkwalen,- Laat uw werk dan eèn poos rusten gij hebt gebiedend rust/ ontspanning en frissche lucht meor levenszonnesc.hijn noodig. Overwerking strjjdt met onze levens- eischen al te vaak is zij de oojzaak van nieraandoeningen bij vrouwen. Foster's Ruglijn Nieren Pillen voldoen aan alle eiscl^eff. Zij herstellen de onge makken en oj/rust, veroorzaakt door nier verschijnselen/als urinaire kwalen, rugpijn, waterzuchtige zwellingen, rheumattsche pij nen en zenuwoverspanning. Zelfs gevorderde nierstoornissen als nier- zand, niér- en blaasontsteking, spit, rheu- matiek,/nierv aterzucht en ischias worden met succes bestreden door Foster's Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken f.1.75 per flacon (geel etiket met zw/rten opdruk.) Redacteur: M. J. L. BÉNEKER te Andel (N.-Br.). Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. KLASSE A. De tweede wedstrijd 1 Behalve alle oud-bekenden, hopen we in dezen wedstrijd ook nieuwe inzenders te ontmoeten. Men zij niet te gauw ont moedigd, wanneer de oplossing van een probleem niet voor de hand ligt. Wie zoekt, die vindt I Allen dus van begin tot eind uw best gedaan. Probleem no. 18. (eerste wedstrijd proleem) Stand in cijfers WTit schijven op: 21, 22, 31, 48 en dam op 9. Zwart schijven op12, 16, 39 en dam op 34. Wit begint en wint. Oplossingen worden ingewacht tot 27 Januari, terwijl de namen der oplossers gepubliceerd worden in 't no. van 30 Jan. Nogmaals een verzoek aan H. H. com ponisten onder onze oplossers, om zelfge- maakte probleemen in te zenden. Bij voorkeur geven wij die een plaatsje in ons blad. Denk om stand en afwisseling Wie is de eerste KLASSE B. om het andere licht en donker gekleurd. Art. 2. De schuine kieurlijnen op het bord, duiden de richting aan, waarin de stukken zich bij het spel bewegen. Art. 3. Er wordt gespeeld op de donkere velden. Men kan echter bij onderling goedvinden ook op de lichte velden spelen. Art. 4. Het bord wordt tusschen de beide spelers geplaatst zóó, dat de lange lijn van de bespeelde velden uitgaat van de linkerzijde van eiken speler. Art. 5. De velden, waarop men speelt, worden gerekend van 1 tot 50 genummerd te zijn, ook al staan er die i ummers niet op vermeld. Deze nummering is als volgt boven links 1, verder naar rechts 2, 3, 4 en 5. Tweede lijn links 6, enz., zoodat 50 onderaan rechts eindigt. Art. 6. Het spel vangt aan met twintig witte schijven op de velden 31 tot 50, tegen twintig zwarte op de velden 1 tot 20, in zooverre het verleenen van voorgift daarop geeri uitzondering maakt. Art. 7. Onder het verleenen van voorgifi ver staat men, dat aan den tegenspeler afge staan wordt, óf één schijf op het eerste van twee, drie of vier spelen enz., onder scheidenlijk genoemd een halve, een derde, een vierde van een schijf, enz., óf een, twee, drie of meer schijven op elk spel, genoemd schijven, 2 schijven, 3 schijven, enz., óf wel de toekenning van remise als winst. Wie voorgift verleent, bepaalt welke schijf of schijven van het bord genomen worden. Art. 8. Nadat voor eiken speler de kleur der stukken de eerste maal bij loting of keuze bepaald is, nemen de spelers beurtelings wit en zwart. Wit begint. Krygt echter een der spelers voorgift, dan speelt deze, ook met zwart, het eerst. (Wordt vervolgt) LANDBOUWRUBRIEK. Op veler verzoek zullen we het reglement voor het Damspel in ons blad afdrukken, zooals dat is vastgesteld en goedgekeurd door den Nederlandschen Dambond. 1. De opzet. Art. 1. Het damspel wordt gespeeld tusschen twee personen of groepen, genaamd de spelers, op een vierkant bord van honderd velden, verdeeld in tien rijen, elk van tien velden, I Proefvelduitslagen. III. Meerdere lezers van het vorige gedeelte van deze artikelen serie, zullen misschien gedacht hebben De proefvelden, waar een tekort aan kali bleek, zijn zeker aangelegd op zanderige gronden Klei bevat immers uit zich zelf voldoende kaliTot voor een paar jaar heeft schrijver dezes precies hetzelfde gedacht. Precies op dezelfde wijze praatte ik na, wat ik in mijn leerboeken over Bemestingsleer las, en wat ik ook op lezingen en cursussen hoorde»Klei is uit zich zelf rijk genoeg aan kali. Ten bewijze daarvan haalde men dan o.a. de resuitaten van het scheikundig bodemondei zoek aan In kleigrond uit de Ilpolders vond men in de 30 c.M. dikke bouwvoor door onder zoek en berekening per H.A. Ruim 50000 K.G. kali. Vuor zeeklei uit Groningen vinden we ruim 10000 KG. kali per HA. Voor rivierklei uit de Betuwe ruim 5000 K.G. kali per H.A. Nu ging men aan de hand van die cij fers van de onderstelling uit, dat bij een zoo groote voorraad kali in den bodem, men wel mocht aannemen, dat er daarvan jaarlijks zooveel in opgelosten toestand geraakte (in een voor de planten opneembare vorm kwam, dus), dat het gewas een ruim voldoende oogst kon geven, zonder kalibemesting Directe proeven nemen, deed men be trekkelijk weinig, en als men proefresul- taten zag, %erden ze vaak schouderop halend ter zijde gesteld 1 De meening, dat kleigrond svan na tures:, voldoende kali voor een ruime oogst ter beschikking van de planten kon stellen, was zoo vast ingegrift, dat men daaraan geen twijtel mogelijk achtte. Langerzamerhand heeft zich de meening van de praktijk echter gewijzigd. Al meer en meer begonnen vooruitstrevende land bouwers zelf proeven met kali op kleigrond te nemen. De prijzen der kalizouten wa ren voor het nemen van proeven geen be letsel. (Een ruime kalibemesting kost ongeveer f 30f 60 per H.A De een volgde de ander na en zoo zien we uit de inschrijvingen der Landbouw- vereenigingen op de kleigronden, thans, overal de meenirg naar voren komen, dat Kleigrond van nature niet vol doende in water oplosbare kali ter beschikking van alle gewassen kan stellen dat men ook op kleigronden winstge vender »kalivretersc kan verbouwen, als men een kalibemesting vooraf doet gaan. Zooals ik boven reeds zei, was schrijver dezes, tot voor eeuige jaren, uit kracht van zijn kennisbronnende leerboe ken, enz. ook de meening toegedaan, dat fkalibemesting op kleigrondc onnoodig of althans zeer riskant was. De lezers zullen het dus wel begrijpe lijk vinden, dat ik verheugd het aanbod aannam van Het Landb onwkundig Bureau van het kalisyndicaat Boothstraat 13 Utrecht, om op hun kosten te trach ten bij eenige landbouwers in deze omge ving proefvelden aan te leggen, om te onderzoeken of een kalibemesting met voor deel, ook op kleigrond was toe te passen. Gaarne wenschte ik mijn "boekenkennis, aan de praktijk te toetsen Want voor lichting aan de landbouw geven uit eert boekje, is niet de juiste voorlichting. Mijns inziens moet de praktijk, de praktijk voorlichten, om gesteund op wetenschap pelijke gegevens, de verkregen resulaten te vergelijken en trachten te verklaren, met wat wetenschappelijk tot nog ioe bekend is en geleeraard wordt. Thans hebben we twee jaren pp onder scheiden plaatsen kalibemestingspioefvelden aangelegd. En met welk resultaat Het overzicht van de uitslagen moge de lezers zelf daarop een antwoord doen geven. Voor een ding wil ik echter waarschu wen. Vorm niet overijld een oordeel Al is de kaübemesting goedkoop, toch is het verkeerd er onnoodig toe over te gaan. Want ai geven de proefvelden aan, dat op de meeste met voordeel (en soms met groot voordeel) kali gegeven is ge worden toch moet men alijd bedenken, dat zulks voor uw akkers, nog niets zegt I Ik hoop alleen, dat de uitslagen u er toe mogen aanzetten, om op uw eigen land, goed opgezette en goed uitgevoerde proeven te nemen. Vooral mag men niet verzuimen, de af- komsten nauwkeurig te wegen. Want kali is geen chili. Een leek kan aan het ge deelte dat kali gehad heeft maar zelden een groot verschil op het gezicht op merken. Meestal komt het verschil pas aan den dag bij het wegen der oogstpro- dncter. Wie op de hoogte van de bemes tingsleer is, kan bij wat ervaring aan een gewas, dat gebrek aan opneembare kali heeft, dat wel waarnemen. Evenzoo of het gewas voldoende opneembare kali in den bodem vindt. Dezen winter geven we nog wel eens een artikeltje over de kalimeststoffen en het uitwendig voorkomen van een gewas bij kaligebrek en bij voldoende kali. Dat kan dan eenige voorlichting daaromtrent aan de praktijk geven Wordt vervolgd. F. C HUIJSER, Landbou wonder wijzer, Woudrichem. ALMKERK, over December Geboren: Evert Antonie z. v. J. Toonen en A. Dekker Cornelis Willem z. v. E. v. d. Kappel en H. v. Loon Arie z. v. N. v. Beurgel en C. v. Drunen Bas- tiaan z. v. G. de Peuter en M. de Bok Maaike d. A. v. Oudheusden en H. Nieu- wenhuizen Pieter z. v. P. v. d. Wiel en L. de Graaf. Overleden: A. P. J. van Kuijk 36 j. T. Branderhorst 30 j. G. K. Tak, wed. v. P. Kazander 81 j.A. H. Bouwer 21 j. f AKKER's Burgerlijke Stand. 'sGRAVEMOER. Geboren: Wouter Cornelis z. van J. E. Pruyssers en J. J. Pruijsen. Getrouwd: P. A. Ruijtenberg 33 j. en A. Rutters 25 j. Overleden: A. G. van der Pot 62 j. [CAPELLE. Geboren: Alberta d. van J. Mole- graaf en M. A. SmitsJan z. van D„ Rijken en J. C van Peer Marinus Jacobus z. v. J. C. d. Clou en D. W. Ramstiju Cornelis Mari z. v. C. Vos en D. J. v. Suijlekom Jozijna Adriana d. v. C. J. d. Roon en A. A. Kluijtenaar Teunis z. v. A. B isch en P. v. d. Broek. Gehuwd: J. Nieuwhuizen 22 j. en E. J. Vos 20 j. J. Kuijsten 35 j, en A. v. Beek 26 j.W. Chabot 23 j. en C. E. v. Dommelen 23 j.A. H. Wunderink 26 j. en C. D. Vos 23 j. Overleden: A. Sterk 77 j,W. Bogers 85 j., wed. v. J. OphorstM. v. d. Schans 57 j., echtg. v. C. v. Beek G. v. Balkom 84 j.W. Schiedon 68 j., wed. v, J. Verduin P. v. d. Kolk 1 j. DUSSEN, over Decemher. Geboren: Hendrikus Martinus Josephus Maria z. v. G. Verhoeven en C. M. Buijs Maria d. v. A, v. Dortmont en A. A. v. DortmontAgnitta Petronella d. J. K. v. Achterberg en C. Konings Maria Huber- dina d. v. J. Verhoeven en P. C Meijers; Wilhelmus Marinus z. v. C. de Wit en B. I. de WitJohannes Marinus z. v. C. Stevens en T. Vermue. Overleden: A. L. van Beurden 74 j.echtg. v. M. J. Verschuren A. A. van Dortmont 4 j.G. H. Ludeman 73 j echtg. v. A. C. van Dijk P. J. H. van Beijnen 31 j.B. van Daalen 79 j. PLAATSELIJK NIEUWS. Ammerzoden. De heeren Th. Kras en E. v. d. Meijde, zijn benoemd tot leden van het College van Zetters. Andel. Op Woensdag 21 Januari a.s., 's avonds 7 uur, hoopt voor het comité van winterlezingen alhier op te treden, Dr. J. G. Geelkerken uit Amsterdam, met het onderwerpnThomas a Kempir en zijn navolging van Christus.® De Landbouwer A. de Lorm alhier, had te 's Bosch een kalfvaars gekocht voor ruim f 300, toen het beest goed en wel had gekalft kreeg het beest een hartaan- doening, zoo erg, dat rioodslachting volgen moest, een groote schadepost voor de Lorm, die niet makelijk is terug te verdienen. Tot groote schrik van Ouders vonden ze de kleine Arie de Fijter in bewustelooze toestand onder aan den trap liggen, men weet niet of hij van den trap of van den zolder is gevallen. Genees kundige Jinlp werd ingeroepen, die de ouders gerust stelden. 's Gravenmoer. Woensdagmiddag is door den heer Commandant der Brigade Marechaussée's te Rijen, voor de leerlingen I der heide hoogste klassen van beide scholen in deze geme-nte eene leerzame voordracht gehouden over het tegenwoordige verkeers wezen. Verschillende oudere belang hebbenden woonden deze voordracht bij. Hedikhuizen. Overzicht der bevol king van 1924. De bevolking op 1 Jan. 1924: 719 m.,, 656 vr., totaal 1375. Zij vermeerderde door geboorten met 16 m,, 20 vr., idem door vestiging 19 m„ 19 vr., totaal 74. Zij verminderde door overlijden met 14 m., 9 vr., idem door vertrek met 29 m., 25 vr. totaal 77. Totale vermindering met 8 m., totale ver meerdering met 5 vr. Totaal 1372 zielen. Er werden negen huwelijken voltrokken. Raamsdonksveer. Dhr. v. Gerven te Oudenbosch is overgeplaatst naar het postkantoor Raamsdonksveer. Dhr. D. v. Raamsdonk slaagde voor het Mercurius Diploma. BINNENLAND. Afschaffing van <!e Staatsloterij Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, houdende maatregelen tot af schaffing van de Staatsloterij. In de Memorie van Toelichting zegt het Kabinet, dat het 't liefst die afschaffing zonder meer zou zien bepaald, maar het erkent, dat een dadelijke afschaffing in hooge mate onbillijk zou werken tegenover dien breeden kring van personen, die in de inkomsten, voortvloeiende uit den verkoop van loten, een middel van bestaan vinden. Deze personen zijn vooral de laatste jaren voornamelijk gekozen uit hen, die niet voldoende inkomsten hadden en dikwerf door anderen arbeid in hun levens behoeften niet konden voorzien. Hun dit middel van bestaan rauwelijks te ontnemen acht de Minister van Financiën niet raad zaam. Hij wil de afschaffing der Staatsloterij in rechtstreeksch verband brengen met het overlijden of ontslag van die verkoopers der loten, die collecteurs. Indien en voorzoover daardoor loten vrijvallen, wil bij den omvang der Staatsloterij inperken in dezer voege, dat, zoodra de onkosten aan het beheer der Staatsloterij verbonden onevenredig groot worden in verhouding tot haar opbrengst, de Staatsloterij wordt opgeheven. Dit tijdstip «mag geacht worden te zijn aangebroken indien het aatal uit te geven loten tot beneden 5250 een vierde van het tegenwoordig uitgegeven aantal js gedaald. Vermoedelijk aldus de minister zal het eenige verwondering wekken, dat de regeering by den tegenwoordigen toe stand van 's Rijksschatkist een voorstel van wet heeft voorbereid, waarbij een jaarltjk- sche bate van ongeveer f 600.000 wordt prijsgegeven. Die verwondering zal echter verdwijnen indien gelet wordt op de gelei delijke wijze waarop de voorgestelde af schaffing zal plaats grijpen. Het geringe offer, dat de rijksscliatkist voorloopig zal brengen, wordt, naar het oordeel van de regeering, ten volle gerechtvaardigd door het doel hetwelk de afschaffing der Staats loterij beoogt en dat de loterij wet 1905 wel in uitzicht heeft gesteld, maar niet in haar geheel heeft bereikt. Het voornemen bestaat om telkenmale als door ontslag of overijjden van een col lecteur een aantal loten vrij valt, dat aan tal achterwege te laten en om telkens, wanneer dat aantal een veelvoud van 420 heeft bereikt, den voor elk lot te betalen inleg, den koopprijs, dien collecteurs en debitanten mogen vorderen, de in art. 10 lid 2 van de wet van 1885 bedoelde terug gaven en de uit te loven prijzen en pre- miën te verminderen met inachtneming van de thans geldende verhouding. De Staat zal bij deze regeling zijn inkomen uit de Staatsloterij geleidelijk zien verminderen, om ze eerst ten volle te missen indien het aantal uit te geven loten tot 5250 is ge daald. Het totaal bedrag der rijksmiddelen in eenig jaar zal daarvan geen invloed van eenig noemenswaardig belang ondervinden. Wel zullen de collecteurs en debitanten bij deze wijze van afschaffing der Staats loterij in den loop der jaren ook Ut hun inkomsten worden getroffen, want zij znllen de loten tegen een lageren prys moeten vetkoopen. Gesteld, dat 2100 loten zijn vrijgelaten, dan hebben zij voor één lot aan den Staat te betalen f 57.60 en kunnen het verkoo- pen voor f 64.80, zoodat zij op elk lot f 7.20, inplaats van f 8, zooals nu, kun nen verdienen. Zyn den collecteur 100 loten toegekend, dan heeft hy een schade van f 80 per loteiij, dus van f 240 per jaar. Nog strafport ook In 1914 verzond een bewoonster van Utrecht een prentbriefkaart met geluk- wensch naar twee personen in Jutfaas, die op 't punt stonden in het huwelijk te treden. Deze briefkaart is eerst dezer dagen by hen bezorgd, nu het daar dus. ruim JÖ jaar is getrouwd I De afzendster is in middels overleden. Doodgemoedereerd vroeg de post voor dit briefkaartje, dat door haar eigen schuld achterwege is gebleven, tien cent strafport. Er zit op de kaart een postzegel van 2| cent. Voor 1914 was dit porto vol doende. Later is het tarief voor brief kaarten echter verhoogd. En nu rekent bureaucraticus met het porto, dat thans op deze briefkaart had booren te zitten. De eiermarkt in Barnereld In het afgeloopen jaar was de aanvoer van eieren ter markt te Barneveld als volgtJanuari 350.000 stuks, gemiddelde prys f 12.15 per 100 stuksFebruari 1.520.000, prijs f 8.68 Maart 2.440000, prys f 6.65 April 3.544.000, prijs f 6 Mei4.850.000, prijs f6.70 Juni3.060.000, prijs f 7.10; Juli 2.900.000, prijs f 7.75 Augustus 2.000 000, prijs f 8.30 Septj 1.280.000, prijs f 10 Oct. 900.000, prijs f 12 November 200.000, prys f 11.25 en December 125.000, prijs f 11.70. De hoogste prijs werd dus besteed in November, toen de eitjes gemiddeld f 14.25 per 100 stuks golden, terwijl de laagste prijs in April werd betaald, namelijk 6 cent per stuk. In't geheel zijn in 1924 aan gevoerd 24.500.000 eieren, dief 2.183196 hebben opgebracht, zoodat de middelprijs ruim f 8.88| per 100 stuks heeft bedra gen- ruwe huid.G/sprorigen Jianderi.SprinQende lipperv Gepruik ffieitwsblad f Als Uw in een aanvang onbetee- kenende verkoudheid is verergerd tot bronchitis, talm dan niet langer, neem de Beproefde Akker's Abdij siroop die de prikkelende hoest- aanvaficp zal temperen, de slijm zal oplossen en Uw ontstoken slijmvliezen volkomen genezen. «3 v&irca cht zuivert geneest. A! Jta verkrijgbaar in kokers van 230 gram 1/50 550 gram 2.75 en 1000 gram ƒ4.50

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 5