Eerste Blad ^nd van altera Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusdeiu Vo 4468 Woensdag 21 Januari 1925 „Het Kasteel van Kerior." Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt ƒ1,40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. In ons nummer van 14 Januari j.l. komt de Heer Jan Tielen te Waalwijk op tegen den inhoud van ons hoofdartikel, geplaatst in het nummer van ons blad van 10 Januari j.l. In dat artikel stelden wij de vraag of de Internationale Tentoon stelling voor de Schoen- en Leder industrie, in dit jaar te Waalwijk te houden, niet wat te grootscheeps is opgezet en of het met het oog op de groote kosten niet wat minder zou kunnen zonder dat aan de zaak zelf schade werd berokkend. Als schrijver van bedoeld artikel moge ik den Heer Tielen mededeelen dat mijne daarin neergelegde meeniDg gegrond is op hoogst betrouwbare inlichtingen, die mij van meerdere deskundige zijden (ook uit Waalwijk) werden verstrekt. Waar evenwel de provincie Noordbrabant zich reeds garant heeft gesteld voor een bedrag van naar ik meen f 15.000, zou eene verdere gedachtenwisseling tusschen den Heer Tielen en mij toch niets kunnen uitwerken en daarom komt het mij het best voor thans de zaak te laten rusten Echter beloof ik den Heer Tielen, dat ik, nadat de Tentoonstelling zal zijn gehouden, nog eens op de quaestie zal'terug komen. De schrijver van genoemd hoofdartikel. BÜITENLAHDSCH OVERWICHT De Duitsche regeering is eindelyk en ten slotte samengesteld. Het is een re geering die iiie; rechts, niet links, ook niet uit de middenpartijen is, doch een echt allegaartje, overal heeft zij een greep ge daan en bevredigt daarom noch de linker-, noch de rechterzijde. Maandagmorgen heeft Rijkskanselier Luther zijn ministerie aangekondigd en aan den Rijksdag voorgesteld. Minister van Financiën is Von Schlieben geworden, tot nu toe ministerial Director van het departement van Financiën. Minister van Verkeerswegen werd de staats-secretaris van dit departement Krohne. Het ministerie van de Bezette Gebieden wordt door den Rijkskanselier 97 Op dat punt was Paul Verniet een beetje in verlegenheid, daar hij aarzelde voor een aanzienlijke som bij den juwe lier in 't krijt te treden, als hij er al tijd een vinden kon, die hem crediet wou verleenen. Mariana had uitgeroepen, dat het toch wel jammer was tekens bezwaren te vinden, als men aan een vriendelijke uitnoodiging wilde gehoor geven. Met zijn kinderlijken eenvoud had Paul geantwoord Weet je wat ik zou doen, als ik jou was Neen I Ik zou stilletjes aan mevrouw de Ker ior vragen ze me te leenen Mariana viel hem woedend in de rede, zonder dat hij begrijpen kon, waarom zij zoo kwaad werd Nooit Dat gaat zoo niet in onze wereld. Zij denkt maar altijd dat het leven een hoofdstuk is uit het Vie de Bohème Dat gaat immers niet, op mijn woord. Paul had zich berouwvol verontschul digd over een denkbeeld dat zijn vrouw dwaas vond. Hij had kalm en openhartig geant woord Nu goed, laten we dan niet naar die receptie gaan. Daar heb je 't al, had Mariana heel j zelf waargenomen. Na de voorstelling legde de Rijkskan selier, dr. Luther, de regeeringsverklaring af. Allereerst zeide hij met nadruk dat de regeering door volkomen zakeljjken arbeid zal voortgaan op den duidelijk afgeteeken- den weg naar den wederopbouw van Duitschland zy roept alle partijen, die den staat willen handhaven, op tot mede werking aan dit doel. De rechtsgrond voor den arbeid der regeering is, zoo verklaarde Luther, de repubhkeinsche grondwet van Weimar. Iedere poging, wijziging van deze grondwet op gewelddadige of andere onwettige wijze te bewerkstelligen, zal de regeering als hoogverraad met allen nadruk tegengaan en vervolgen. Juist ook bij den republi keinschen staatsvorm is het hooghouden van de staatsgedachte een eerste vereischte voor een krachtig staatsleven. Door haar buitenlandsche politiek wil de Duitsche regeering het tot stand brengen van een werkelijk duurzamen vrede onder alle volken nastreven. De richtlijnen van deze buitenlandsche politiek worden ook voor de nieuwe regee- geering in de eerste plaats bepaald dooi de overeenkomst van Londen. Het is echter de vraag, of het minis terie Luther zich lang zal kunnen hand haven. Het heeft geen vaste meerderheid, wellicht zelfs geen meerderheid, wat wel hieruit blijkt, dat het zelfs de kwestie van vertrouwen niet kan stellen. Het is door de pers zeer ongunstig ontvangen, allemaal onheilspellende voorteekenen, welke weinig belofte voor de toekomst inhouden. Intusschen zal men goed doen, zich van al te positieve voorspellngen te onthouden, want het is in de parlementuire geschie denis meer voorgekomen, dat ministeries welke reeds bij hun geboorte ten doode waren opgeschreven, een vitaliteit toonden, welke ieder verraste. Vooral omdat nie mand het waagde, ze omver te werpen, wetend, dat hij geen beter kon vormen. De indruk, welken deze oplossing der Duitsche crisis in het buitenland zal maken, zal vermoedelijk weinig gunstig zijn. In Duitschland zelf verwachtten wij een schei pe reactie naar links over het midden vooral omdat de gematigde socialisten zich bij deze crisis geheel buiten schot hebben gehouden, en dus elke verantwoordelijkheid, als de zaken slecht loopen, van zich af kunnen schuiven. boos uitgeroepen, omdat ik nu eens toe vallig een pleizier zal hebben wil je het me op alle mogelijke manieren ontzeggen. De beeldhouwer sidderde Hij wist dat zijne vrouw een beetje grillig en een beetje ongelijk van humeur was; hij verdroeg haar buitensporigheden glim lachende, een bekoorlijkheid te meer vindende in haar gezicht, wanneer ze zoo boos werdmaar ditmaal was het geen gril. Hij antwoordde bedroefd Lieve vriendin, je doet me werkelijk leed Het is voor de eerste maal dat je beschuldigingen zoo scherp en bitter zijn Ben je zoo doende niet onrecht vaardig tegen mij Mijn hemel, hernam Mariana, van toon veranderende, wat ben je vandaag weer gevoelig. De twist was weldra bijgelegd. Toen de aanzienlijke dame aan Paul en Mariana had aangeboden hen thuis te brengen, had zij deze heel natuurlijk de vraag gedaan: Waar woont u Paul antwoordde Rue Cassini. Achter het Observatorium. Mevrouw Vernier die het speet te moe ten zeggen dat zij in zoo'n zonderlinge buurt woonde, haastte zich er bij te voegen Het is wel wat ver, maar wy gaan verhuizen. Waarom? bracht Paul in 'tmidden. Het bevalt me heel best in die ruime woning Ik werk heel pleizierig Mariana had haar kwaadheid moeten verbergen, te meer omdat haar gezellin Uit Boekarest wordt medegedeeld, dat er in Parijs besprekingen plaats hebben tusschen Krassin en den Roemeenschen gezant Diamandi, om daardoor den weg te banen voor een vreedzame overeenstem ming tusschen Roemenië en Rusland. Her- riot zelf heeft zich bereid verklaard als bemiddelaar tusschen de beide staten op te treden en hij wenscht een vrienschappelij- ke beslechting der geschilpunten. Naar het blad Cuvantul uit Parijs verneemt, heeft ook de minister van financiën, Vintilla Bra- tianu, in Parijs een werkzaam aandeel in deze onderhandelingen. Wat Rusland be treft, is het dit land voorloopig te doen om het herstel van de handelsverbindin gen en het stelt als voorwaarde de erken ning van de tegenwoordig Russische gren zen door Roemenië. De minister voor Bessarabië is op telegrafisch verzoek naar Parijs vertrokken. Volgens de Adeverul was reeds bij het zenden van Diamandi paar Parijs gedacht aan het opvatten van onderhandelingen met Rusland onder be scherming van Frankrijk, daar Diamandi, die gedurende den oorlog Roemeensch gezant de Petersburg was, als een grondig ken ner van het Russische vraagstuk bekend is. De Roemeensche regeering heeft het in dertijd door Herriot genomen initiatief be reidwillig overgenomen en voortgezet en zij hoopt van haar kant slechts, dat Rusland de Bessarabische kwestie als definitief afge daan verklaart. Kantongerecht te Hensden. Strafzitting van het Kantongerecht van Vrijdag 16 Januari 1925. Kantonrechter Mr. C. W. v. Ommeren Ambtenaar van het Openbaar Ministerie Jhr. Mr. J Quarles van Ufford Giilfier; Mr. W. Ruitinga. 't Was weer een zeer drukke zitting, want niet minder dan 109 zaken weiden uitgeroepen. Men wil die vele zaken wel eens aan verkeerde oorzaken toeschrijven en daarom willen we hier mededeelen dat een deskundige ons mededeelde dat de groote hoeveelheid zaken alleen haar oorzaak vindt in de vele wetten en verordeningen, die er den laatsten tijd zijn bijgekomen. In de 109 zaken^waarvan er 23 kin deren beneden den leeftijd van 18 jaren betreffende en die dus met gesloten deuren werden behandeld, waren ruim 30 be klaagden verschenen. als vrouw van de wereld de zijde van den artist had gekozen. Bijna eiken dag kreeg de ijdelheid van mevrouw Vernier een nieuwen slag zij was buiten zich zelve en schreef die kwetsingen van hare eigenliefde toe aan de nederig positie en aan de weinige bekendheid van haar man. Terwijl Mariana alles van haar ver beelding vergde om haar bescheiden middelen te bekken, triomfeerde me vrouw de Kerior zonder de minste in spanning. Hélène had een eigen rijtuig, prachti ge toiletten en zeer kostbare juweelen. De heer de Kerior gaf zijn vrouw in alles haren zin, ondanks de tweedracht, die ontstaan was in het familieleven tengevolge van de nederlaag van Ronan- Guinec. De jonge gravin werd gevleid en gefeieerd door iedereen. Was dat geluk, dat duurzaam scheen te zijn, geen eeuwige beleediging voor Mariana Zon haar aangetrouwde nicht haar nog lang zoo vernederen Een verschrikkelijke uitdrukking van haat deed hare oogen schitteren Voor alles zwoer Mariana, door welk middel ook, die betreurenswaardige mid delmatigheid te doen eindigen. Na wanhopig zoeken had zij de gele genheid er toe gevonden en het was niet juist haar man, die haar die zou verschaffen. Niet alleen droomde mevrouw Ver nier van de schitterendste weelde, maar zij was overtuigd dat door haar positie veranderen, zij nog beter haar duistere De oorzaak contra P. M. P., landbouwer te Oudheusden, wier verdere behandeling de vorige zitting was uitgesteld, kwam thans weer voor. Beklaagde, die zich met een wildstrik in het veld zou hebben be vonden, ontkende pertiment door te zeggen dat hij bezig was met bandensnijden en van een strik niets wist. De verbalisanten, zijnde de marechaussée's Warmenhoven en Lammers, als getuigen gehoord, ver klaarden gezien te hebben dat beklaagde, toen zij op ongeveer 10 Meter van hem genaderd waren, zich voorover liet vallen en iets neerzette. Getuigen gingen er naar toe en vonden een strik zoo goed als onder beklaagde's hand. Beklaagde heette alles leugen, hetgeen den Kantonrechter aan leiding gaf tot de opmerking dat het in het Kanton Heusden toch zoo ongelukkig met de politie schynt gesteld te zijn, want volgens tal van beklaagden doet de politie niets dan onwaarheid spreken en zijn de beklaagden zelf de eerlijkste menschen ter wereld, die voor geen prijs één woord onwaarheid zouden willen zeggen. Maar, aldus de Kantonrechter tegen beklaagde, ik geloof vandaag de politie nog absoluut eri ben van meenir.g dat jy flink staat te liegen. Jij verdient een flinke straf voor al dat gedraai en daarom geef ik je 20 gulden boete of 10 dagen hechtenis en vei klaar voorts je strik verbeurd. J. J. d. W., landbouwer te Bern, had in den polder Bern een haasje geschoten, zonder voorzien te zijn van eene jachtacte en eene schriftelijke vergunning Beklaagde zei rondweg dat de verleiding hem te groot was geworden toen hij den haas in zijn leger had zien liggen, lij bent tenminste eerlijk, zei de Kantonrechter, en dat juich ik toe. Echter moet ik je twee boeten geven, omdat je twee ove< tredingen hebi gepleegd. Beklaagde kreeg dan ook 2 geldboeten, elk van van f 10.00, bij riiet- betaling te vervangen door 5 dagen hechtenis voor elke boete, terwijl het ge weer en de haas verbeurd werden ver klaard. M. V., koopman te Veen, had gereden met een kreupelen hond voor de kar, terwijl hij zelf op de kar had plaats ge- nomen. 't Was gelukkig dat beklaagde niet was verschenen, want anders zou hij een duchtig standje van den Kantonrechter, uie èër, s«rtsvij.ir.d is var. disrenraishar.ds- ling, hebben gehad. Thans werd beklaagde bij verstek veroordeeld tot f 10.00 boete of 5 dagen zonder hondenkar naar 's Bosch. wraakneming tegen Hélène en Carmen kon voortzetten. Haar besluit was dus onherroepelijk; daar zij tot haar doel wilde geraken, was de keuze der middelen haar onver schillig die tijd van vooroordeelen en bezwaren was voor haar al voorbij. Me vrouw Vernier geboren de Sainclair, had dus snel den kronkeligen weg be treden die tot den val leidt. Misschien had Mariana op het laatste oogenblik nog wel een onwillekeurige en werktuiglijke neiging om terug te wijken wij zullen weldra omtrent dat punt ingelicht zijn. Een ding trof haar bijzonder in de bijeenkömsten van de groote wereld, die zij met hare tegenwoordigheid vereerd had, had zij zich, van een zeker stand punt beschouwd, altijd de mindere ge voeld. De vrouwen, die zij ontmoette waren door en door Parisiennes, en ondanks hare inbeelding, voelde zij zich als bui- tenmensch misplaatst in deze elegante omgeving en het scheen haar toe dat haar eigen meening door vele andere gasten gedeeld werd. Het voorname leven te Brest, waarin de jonge Gaëtan de Keralouët den toon aangaf, van de zij do der heeren van de zijde der dames was men nog niet beslist, er was mededinging leek maar weinig op het schitterende en gees tige Parijsche leven. Verder vonden mevrouw de Kerior en mevrouw de Saint-Hyrieix zich in ieder salon op haar gemak. Gaf haar fortuin heur dan die laat- A. B., broodbakker te Werkendam stond terecht wegens overtreding der Arbeidswet bij tweede herhaling. De Kantonrechter zeide, dat hij met de wet in de hand geen andere straf kan opleggen dan hechtenis. Hij kan echter voorwaardelijke hechtenis geven en wil dat dan ook doen. Veroor deeling 1 dag hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van zes maanden. W. A. v. d B., mandenschiller te Haarsteeg, had op 25 November j.l. in het café van Van der Loo aldaar een tweeloopspistool bij zich. Beklaagde bekent, maar voegt er aan toe dat hij het bij zich had om er met los kruit mede te schieten ter eere van een goudenechtpaar. De Kantonrechter zeide dat hem dit bekend was en hij daarom eene zeer lichte straf wilde opleggen. Beklaagde kreeg f 1 of 1 dag, terwijl teruggaaf van het in be slag genomen pistool werd bevolen. B. K., parlevinker te deWerken, had van een schipper, die een valschen naam aan hem had opgegeven om io het register in te schrijven, 16 zakken steenkolen 70 cent per zak gekocht. Beklaagde be kende zulks met mededeeling dat bij het beroep van parlevinker had laten varen. Met de keuze tusschen f 5.00 boete of 3 dagen hechtenis kwam de gewezen-parle vinker er af. L. M. G., te Almkerk, had als jeudig autobestuurder eene aanrijding gehad op den Kornschen dijk met een kar, met paard bespannen en bestuurd door H. H. Pruissen. Uit het getuigen vei hoor bleek wel dat be klaagde die een stoep op kwam rijden te hard had gereden en- daardoor den ver keerden kant van den weg had moeten nemen. Pruissen vraagt f 10.00 schad«- veigoeding. De Kantonrechter zegt, dat bij de uitspraak in deze zaak 3 weken wil uitstellen, zulks in afwachting of be klaagde aan Pruissen de geleden schade vergoedt. Met deze al dan niet vergoeding zal de straf in nauw verband staan. De chauffeurs K. v. D. te Aalburg en A. J. te Wijk waren op den dyk onder Woudrichem voor de verandering eens weer aan 't probeeren ge weest, wiens wagen wel 't snelst kon loopen. Natuurlijk weer concurrentiehaat tusschen den »gele« en den »blauwe«, aldus de Kantonrechter, die voorts zeide mede te willen concurreeren in den vorm van oplegging van steeds hoogere straf. En dan weet ik wé!, de Kantonrechter, dat ik als overwinnaar in den strijd optreed en niet jelui. Thans kreeg ieder nog f25.00 boete of 10 dagen dunkende zekerheid, terwijl Mariana zich niet kon vrijpleiten van een zekere linkschheid Mariana had in zich zelf gezegd Daar rijkheid zulk een zekerheid geeft, zal ik rijk worden. Mevrouw Vernier werd gestoord in hare overpeinzingenhet rijtuig hield stil voor het huis van Silverstein. Een stevige lakei diende haar aan in het salon van de meesteres des huizes. Voor de deur nog dichtgegaan was, uitte Mariana een kreet van verrassing. In plaats van 't talrijke gezelschap dat zij bij nevrouw Silverstein verzameld dacht te zien, was het groote vertrek ledig, of liever er was maar een persoon in. Geen geanimeerde gesprekken, geen huisvrouw die thee inschonk en daarbij heerlijke koekjes presenteerde; Mariana bracht de hand aan het hoofd alsof zij zich plotseling rekenschap gaf van een vergissingzij had zeker twee datums verward. Maar voor zij eenige regelmaat had kunnen brengen in hare verwarde denk beelden, was Silverstein, want hij was het, haar voor geweest en had, haar warm de hand drukkende, gezegd Dag beste mevrouw Vernier! Mariana vertrouwde hare oogen niet. He, mompelde zij, den bankier groe tende, ik heb mij vergist. Silverstein veinsde verwondering. Bent u dan niet gewaarschuwd zeide hij. Waarvoor?. Wist u dan niet dat de partij van voor liet Land van Heusden en AltenaJeLan oinelerwair

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1