Tweede Blad voor het Land tfan Neusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. üo, 1468. Woensdap 2! Januari RIJP" 'UROL Jan Geertzeit Dit is het merk WYBJ Ruime auto- garage's BEHOORENDE BIJ HET Een flacon Foster's Maagpillen bevat een maand gezondheid/voor een familie. Zij zijn een uilsteker/ laxeermiddel, en beteren maagpijn, galzucht, het zuur, slechte spijsvertering, een geslagen tong, schele hoofdpijn en versto/ping. Foster's Maag- pillen dienen in cwl huis aanwezig te zijn Prijs per flacon vfin vijftig versuikerde pillen f 0.65 in «pot/eken en drogistzaken. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Mijnheer de Redacteur, S.v.p. een klein plaatsje in uw veelge lezen blad. Een Katholiek toonde mij de advertentie waarin stond «solied Protestant®. Ik heb dezen Katholiek even te woord gestaan en vermeen goed te doen het door uw blad den ar.deren Katholieken aan hun verstand te brengen, dat men het volste recht daartoe heeft en een ander er zich niet over moet ergeren. Is niet de Heer Kantonrechter Protestant, de Heer Griffier en om niet lang dradig te zijn Deurwaarder, Opzichter Waterstaat, Veearts, Rijksontvanger, Ge meente-ontvanger, Apotheker, Doktoren, Notaris, Voorzitter Godshuizen, Postdirec teur enz. en misschien na korten tijd de Burgemeester. Want al zetelt deze hoog, al is hy hoog geleerd, al is zijn uitspraak hoog, al zijn zijne betrekkingen hoog, al staat hij hoog aangeschreven in Den Haag (getwige het lintje in zijn knoopsgat) toch kan iederen dag de dood met zijn sikkel komen om den levensdraad af te snijden. En, als we dan een Protestantsch Burge meester hebben, hebben dan deze Heeren, die een voorname plaats in de gemeente innemen, niet het recht om een solied Protestant in hun zaak te vragen? Als ik deel van die vereenigirig was, dan zou ik den voorslag doen om een bord voor de zaak te doen plaatsen, met de woorden«alleen toegankelijk voor Pro testanten®. En dan wat dien heer aanbetreft, waar ze zich vervoegen kunnen. Is die Heer niet bekwaam om over de soliditeit van anderen te oordeelen. Katholieken, wij hebben de laatste jaren rustig met de Protestanten saamgewoord. Laat ons onszelvsn niet door één enkel woord in het harnas jagen en meet niet de woorden van allen naar het gehalte van een pen. Leg de advertentie terzijde en ga gewoon uw gang als weleer. De styd om het bestaan is toch groot genoeg. Neemt van onbenullige dingen geen notitie. Mijnheer de Redacteur, mijn dank voor de verleende plaatsruimte in uw blad, waarin een ieder onpartijdig zijn gevoelen mag zeggen. EEN KATHOLIEK. Geachte Redactie, Wilt U mij een klein plaatsje verleenen in uw blad Bij voorbaat mijn hartelijker) dank. Met zéér veel belangstelling nam ik kennis van de ingezonden brieven van de heeren Bok en ten Hagen contra Vogelaar, over de welbekende kwestie het weigeren van de school ir. Poederooijen, om een damavond te geven. Dat de heeren nu zóó van hun onder werp afdwalen, spijt mij geduchtom het damspel. Hoe Vogelaar over dit schoone spel denkt, is wel algemeen bekend daden hebben meer bewezen, dan woorden zouden kunnen doen. Toen dan ook het eerste ingez. stuk in de «Zalt B. Crt.® van zijne hand verscheen, verheugde ik mij bij voor baat al vast op 't antwoord van de tegenstemmers. Immers, een rechtstreeks antwoord op zijne vragen, kón niets anders inhouden dan eene schoone recencie over het damspel. Géén hoofdzaak, slechts luttele bijzaken werden aangestipt en dammend Noord-Br. wacht nog steeds geduldig af wat hun Geldersche buren over hun geliefkoosd spel wenschen te zeggen. Hoe zij er mede handelen, is reeds alleszins voldoende bekend. Echter één goede raad I Laat den Poeder, heeren een jaar lang de damrubriek volgen uit een of andei blad, en over zóó'n onderwerp zullen zij in 't vervólg niet meer twisten, tenzij zij het deden tegen hun overtuiging in. Dan zullen zij zien, het diepe, oneindig mooi, het onbegrijpelijke in het spel op honderd velden. Dan zullen zij gaarne hun school afstaan, als iemand komt om hun jeugd door dammen onderwijs te geven. Din zullen zij Vogelaar ter zijde staan in zijn pogen het damspel populair te maken. Dan zullen zij toestemmen, dat het damspel wel degelijk nuttig onderwijs geeft. Din zullen zij begrijpen, dat 't damspel méér kunst en wetenschap is, dan spél, of indien zij 't dan 'nog niet begrijpen, dan zal er voor ieder dammer, veel oefening in het begrip noodig zijn, om te begrijpen, hoe weinig er door sommigen begrepen wordt. Mijnh. de Red., inmiddels teekent Hoogachtend, M. J. L. BÉNEKER. ANDEL, Januari 1925. WIJK EN AALBURG, Januari 4925. L. S. Hoort en legt Uw pen of arbeid even neer, een seconde slechts. Hoort 1.... een kort en schril tooneel. 8 uur 's morgens. Een zware mist omhult ons stille dorp, zelfs onze geweldige toren is op geen 50 el te zien, Plots Idaar spreekt uie toren, bim, bam, bim, bam.... De brandklok spreekt I Brand 1 Waar De mist verhindert elk uitzicht, en werd een ramp. Het pleit was snel beslecht. Een brave trouwe arbeider staat versuft, met een schreiende bleeke vrouw en 6 kleine broodvragertjes, waarvan een nog ziek en halfnaakt, den aschhoop aan te staren. Alles weg, hun dak, hun winkeltje, alles naakt en weg. Of er dan geen uitkomst was Ja zeker, ten deele. Toen het vuurnog brandende was, hebben mannen zich opgemaakt om hulp in de gemeente en inderdaad, de inwoners hebben naar hun vermogen best geholpen. Maar de tijden zijn slecht en 't dorp niet groot. Er is zoovéél noodig. Zelfs geen kinderbordje meer, laat staan eten I Daarom Gij die dit leest, legt Uwe pen of arbeid even neer. Gij Vader of Moeder, of wie U ook zijn moogt, ziet Uwe broodvragertjes aan en beweegt Uwe harten en tascht in Uwe zakken. Ook om üws zelfs wil èn om Uwe kinderen. En doet het snel, terwijl de vonk nog brandende is in uwe harten, die ik hoop bij U te hebben opgewekt. Want de bleeke Moeder bidt U en de honger der kinderen roept U Hoogachtend, N. v. d. MAADEN. Uwe gaven worden gaarne ingewacht, ook bij mede-ondergeteekenden R. J. van Doveren, Burgemeester M. Schouten, Grossier W. F. Furster, Mr. Schilder P. J. Furster, Autoverhuurder R. v. d. Pol, Mr. Bakker Ant. de Kok, Beschuitfabriek B. Roza, Manufacturier E. de Graaf,x. Mr. Kleermaker D. van Wijk, Koopman A. Michaël, Aannemer E. A. v. Ballegooien, Winkelier P. Bouman, Landbouwer B. Krop, Gisthandel B. v. Wijk, Mr. Bakker Stil en plechtig stonden als in droom verzonken de nu met duizenden ijskristallen omweven boomen in den omhullenden dichten avondnevel, nu verstard en bekneld in de armen van den «Winterkoning®, die de geheele omgeving gevangen hield. Bijna voelbaar was de stilte. De grashalmen lagen verstijfd en star te glinsteren onder het maanlandschap dat vredenvol en harmonieus in zijn ontroe rende schoonheid ons zachtkens vertelde van de «Machtige hand® die ons liet zien dit wonderlijke gebeuren. O mochten wij kunnen voelen en vast houden voor immer, die sereëne en blije momenten van deze natuurstemmingen, die onze ziel zóó diep kunnen ontroeren. Die stemmingen, die ons zoo geheimnis- vol binden doen, die ons hart verkwikken als druppels dauw, gewrocht uit zoele regen. Dan kunnen wij dankbaar zijn, dan ontwaakt in ons weer zachtkens den lust om steeds verder te arbeiden, om weer moedig voorwaarts te gaan en nieuwe krachten te verzamelen voor den strijd des levens. HARRY. DUSSEN, Jan. '25. verzadit dadelijk. LANDBOUW RUBRIEK. Thans nog Super op tarwe als overbe mesting geven H. B. te W. Ga gerust uw gang Als de grond min of meer bevroren is kan men over tarwe, gerst of rogge goed nog Snper zaaien. Zoo vroeg mogelijk, natuurlijk altijd gewenscht 1 Het kan wel zijn, dat de jonge planten wat bruinachtig worden, omdat Super bijtend werkt Doch dat herstelt zich bij een paar mooie dagen direct Slakkenmeel leent zich niet voor overbemesting Dat moet goed door den grond verdeeld worden, anders komt de werking voorde tarwe te laat In de nummers van dit blad van 3 en 10 October, heb ik het verschil in werking tusschen Super en Slakkenmeel uitvoerig uiteengezet, met vermelding, hoe de boer daarmee bij het uitzaaien rekening moet houden O.a. Vóór Nieuwjaar in allen gevalle Slakkenmeel gestrooid. F. C. HUIJSER, Landbouwonderwijzer, Woudrichem. PLAATSELIJK NIEUWS. Capelle. Het muziekgezelschap «Kunst na Arbeid« zal op Woensdag 28 en Don derdag 29 dezer in de zaal van den heer H. P. Maas een uitvoering geven onder leiding van haar directeur, den heer A. Christ Mej. E. v. d. L. alhier behaalde aan het instituut Riënts Balt een diploma voor machineschrijven met een vingersnel heid van dertig lettergrepen per minuut. Op initiatief van Ds. Meijers is in de Ned. Her», gemeente een Christ. Jon- gelingsvereeniging opgericht met aanvanke lijk 22 leden, onder voorzitterschap van M. Kommers. Dussen. A's no. 1 voor hoofd der openbare lagere school alhier is op de voor dracht geplaatst de heer F. C. J. H. Kohier, onderwijzer aan school no. 3 te Hardinx- veld. Genderen. Donderdagavond had in café «de Zwaan® een vergadering van rundveefokker uit deze omgeving plaats. In deze vergadering trad op als spreker de heer Tonkes Struif, Rijkszuivelconsulent voor Noord-Brabant, die op duidelijke wijze het nut eener Stierhoudery en Contróle- vereeniging uiteenzette. Door een aantal veehouders met ruim 200 koeien werd in beginsel tot de oprichting eener fok- en contrólevereeniging besloten. Herpt. Dinsdagavond vergaderde de afd. Herpt-Hedikhuizen van den Noordbr. Chr. Boerenbond alhier in het café «de Ploeg®. Door den secretaris den heer A. J. J. v. Bokhoven was de rekening, welke dit jaar sloot met een batig saldo van ruim f 2, voorgelezen en door de vergadering goedgekeurd. Daarna werd verslag uitge bracht van de werkzaamheden over 1924. De aftredende bestuursleden de heeren L. Buys Thz. en Adr. Verhoeven werden bij acclamatie herkozen. Het voorstel van het bestuur tot aankoop van een veewagen werd met algemeene stemmen verworpen. Daarna stelde het lid Chr. v. Herpt voor om eene commissie te benoemen ten einde een onderzoek in te stellen of het niet wenschelijk was de afd. Herpt Hedikhuizen, omvattende Herpt-Hedikhuizen-Heusden en Oud-Heusden te splitsen in daie afdeelingen. Dit voorstel werd aangehouden tot de vol gende vergadering, niettegenstaande hier over een zeer lange discussie volgde. Ook werd aan de geitenfokvereeniging te Herpt een subsidie toegekend van f 15, terwijl de Jonge Boerenstand eu het musschengilde met een „niet" moesten worden teleur gesteld. Land van Altena. De laatste dagen hebben heel wat beroering gebracht onder de melkveehouders. Het betrof hier de georganiseerde boeren in Andel, Giessen eri Rijswijk, wier melk was verkocht aan de melkfabriek «De Bommelerwaard® te Ammerzoden, en welke na reeds 4 weken te hebben geleverd, tevergeefs om hunne afrekening aanklopte. Thans is de fabriek gesloten en wordt de melk voorloopig verwerkt aan de Coöp. melkfabriek te Genderen en wacht men op de dingen die komen zullen. Sprang. Gedurende de maand Decem ber werd aan het hulppostkantoor alhier op 's Rijkspostspaarbank belegd f 3605.62 en terugbetaald f 3953.46. J.l. Dinsdagavond sprak in de zaal der Chr. Volksbond alhier de heer Stapel kamp uit den Haag over het onderwerp «De schoenindustrie nationaal en interna tionaal®. Na een woord van inleiding gaf spr. een algemeene beschouwing over de schoen industrie, zoowel hier te lande als over onze grenzeti. Aan de hand der verschil lende statistieken gaf spr. een overzicht van den loonstandaard in de verschillende landen waaruit bleek dat gemiddeld geno men den Brabantsche schoenmaker de laagste loonen verdiend. Staande aldus spr. aan den vooravond van groote ont wikkeling in het bedrijf is het noodzaak voor den Chr. arbeider dat hij zijn orga nisatie zoo sterk mogelijk maakt, trouw te blijven voor zoover men georganiseerd is, want dan alleen kan voor den arbeider niet door macht maar in den weg van recht nog veel bereikt worden vooral in bet behoud van de 48-urige werkwerk, Door C. Klootwijk werd deze zeer druk bezochte vergadering gespend en door den spreker met dankzegging gesloten. Sleenwijk. Loop der bevolking over 1924-. Bevolking 31 Dec. 1923, 1818 m. 1701 vr. totaal 3549. In 4924 vermeerderd door geboorte met 47 m. 44 vr. totaal 91 door vestig. 82 m. 108 vr. 490 Tot. vermeer. 129 m. 152 vr. 284 In 4924 verminderd door overlijden met 11 m. 19 vr. totaal 30 door vertrek 122 m. 133 vr. 255 Tot. vermin. 133 m. 152 vr. 285 In 1924 is de bevolking derhalve ver minderd met 4 m. en bestond deze op 31 Dec. 1924 uit 1814 m. 1701 vr. totaal 3515 zielen. Aantaal huwelijken 31. Ylijmen. Vrijdagmiddag had alhier een treurig ongeval plaats op Vlijmen- Onzenoord. Terwijl J. Verrijt Huberts met zijn twee zooritjes in de schuur aan het dorschen waren, kwam de jongen M, van E., een buurjongen van 16 jaar, om een rieksteel te halen, welke in bewuste schuur lag opgeborgen met nog eeri geweer met ganzenhagel beladen. Toen de jongen met zijn hand naar de riekstelen greep, de oogen gericht houdende op zijn vrienden, kwam hij ongemerkt aan het geweer, zoo dat het schot afging. Het schot trof juist Verrijt in de volle borst. Na nog geroe pen te hebben «och jongen wat doe je toch« viel de man neer en was een lijk. De jongen viel in zwijm. Oogenblikkelijk werd de hulp van geestelijke en dokter ingeroepen. Ook de EdelAchtbare heer Burgemeester met rijks- en gemeentepolitie waren dadelijk ter plaatse. Allen konden slechts den dood van de man constateeren. De ongelukkige laat 6 jeugdige kinderen achter, welke voor een paar jaren hun moeder en nu hun vader op zoo'n smarte lijke wijze verliezen. Veen. Loop der bevolking over 1924. Op 31 Dec, 1923 waren in het bevol kingsregister dezer gemeente ingeschreven 524 m. en 479 vr. totaal 1003 personen. Sedert zijn ingekomen 45 m., 21 vr., totaal 36 pers. geboren zijn 14 m., 13 vr., totaal 27 pers.vermeerdering 29 m., 34 vr., totaal 63 pers. Vertrokken zijn 20 m., 31 vr., totaal 51 pers. Overleden zijn 3 m. en 4 vr. totaal 7 pers. Vermindering 23 m. en 35 vr. totaal 58 pers. De bevolking dezer gemeente is dus in den loop van 4924 vermeerderd met 6 m. en verminderd met 1 vr., zoodat de bevolking op 31 Dec. 1924 bestond uit 530 m. en 478 vr. Totaal 1008 pers. Aantal huwelijken 10. Levenloos aangegeven 2. Werkendam. Donderdag j.l. vierde de Chr. Geref. Meisjesvereen., «Dorcas®, haar 5e jaarvergadering in de Concistorie der Geref. Kerk. Ouderling Vos opende deze vergadering met het zingen van Ps. 75 1. Na het gebed werd voorgelezen Handelingen 9 36 tot het einde. Enkele stukken werden geleverd over Kerkgeschiedenis. Uit de verslagen der Secretaresse en der Penningmeesteresse bleek, dat de Ver een. goed vooruit gaat, het ledental be draagt dan ook reeds 19, terwyl er een batig saldo in kas is van f.15, Deze bijeenkomst werd na het zingen van eenige verzen gesloten door Ouderling C. Klop. Deze avond is dan ook weer goed ge slaagd. Op de laast gehouden ledenverga dering van het Nutsdepartement werden 12 nieuwe leden aangenomen, terwijl als commissie-lid voor Floralia en de Biblio theek werd benoemd de heer D. B. v. d. Most. In Februari zal een Nutsavond worden gegeven op modern gebied, n.l. daar zal worden gedemonstreerd de Radio, door onzen vroegeren dorpsgenoot den heer C. Ridderhof, die op het Radiogebied zoowel in Holland als over de grenzen een ver maardheid geniet, Na een inleiding zal een der beroemde Mengelbergconcerten, ten gehoore worden gebracht, terwijl men ook zal kannen ge nieten van de prachtige muziek en zang uitgezonden door het Engelsche station Chelmsford. Ds. Kalkman Ned. Herv. predikant heeft een beroep ontvangen naar Jutphaas. lliimiiiiiiiliiimiiimiiiiiiiimiiMiniiiiiiiiiminiimiiurfiHiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiilllll van de sinds 78 jarej; als het beste tegen hoest eny^er- koudheid TABLETTEN In origineele doozen a 65 en 45 Cts» niiiiniiiiuiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiHiiiiininininiiiiiiiHiiiiiimiiiinmmiiminm Burgerlijke Stand. HEUSDEN. O n d)e r t r o q w d B. Nieuwkoop 35 j en D. C. van den Oever 26 j. Overleden: H. J. Schuijt 70 j., echtgen, van M. Bax; H. de Wolff 88j., wedn. van S. v. d. Sluis. BRAKEL, over de maand December. Geboren: Gerrigje Cornelis, d. v. W. Versteeg en A. van de Wetering Johanna, d. v. B. van Dalen en J. den Tek Teuntje, d. v. T. Pelle en M. W. van der Zalm Machiel, z. v. G. Klop en I. J. Versteeg Elizabeth Hendrika, d. v. J. Spiering en M. C. van HeijkopPieter- neila Adriana, d. v. C. van Tuijl en H. van Oostrum. POEDEROIJEN, over December. Geboren: Anna Magdalena, d. van G. C. Valk en M. van de Werken. Gehuwd: Marinus van der Velden 25 j. en Jenneke van Heemskerk 22 j. Overleden: Matthijs Bok 85 jaar, wedn. van Dirkje van Giessen. VEEN. Geboren: Goossen, z. v. M. A. Ver beek en N. C. Sonneveld Gijsbert, z. v. J. C. Blankers en D. A. Millenaar Maaike Cornelia Goverdina, d. v T. van der Mooren en C. Duisters. Overleden: A. J. Duijsters 9 m. D. J. Schreuders 69 j. Gehuwd: A. Baajjens 29 j. en M. A. Vos 27 j. DEWERKEN EN SLEEUWIJK. Geboren: Adrianus z. van M. Zwets ea M. W. Visser; Cornelia d. van R. C. van 't Verlaat en E. M, de Haas. f sS Bezoek van ouds bekend Hótel Café Restaurant ij Uitspanning. Si St. Jansstraat 10-12 UV-'fl II V „OSCH. f Tel. Interc. 436 !j Station N.A.B.O. j SLEEüWIJK-'s BOSCH Kicnwsblad m 99

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 5