Eerste Blad C. DG K S. D. LANKRUYZEN Mo's BANK RAAMSDONKSVEER. irschuur-Baert, Bakkersnachtarbeid. Uitgave: Firma L, J. VEERMAN, Heusden* No 4469 Vrijdag 23 Januari 1925 FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor." Land van altera Engstraat HEUSDEN. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De Arbeidswet van 1919 heeft met betrekking tot den bakkersarbeicl, behalve een arbeidsverbod voor den patroon, ook het verbod van Zondagsarbeid en het verbod van nachtarbeid voor gezellen ingevoerd. Volgens deze oorspronkelijke wet gold een absoluut verbod van Zon dagsarbeid. In 1922 kwam hierin verandering doordat de minister niet langer reden vond om te verbieden dat een bakkers patroon op Zondag een paar scheppen kolen of hout op het vuur van den oven doet om deze voor uitgaan te behoeden Wij kunnen dit begrijpen al rijst de vraag waarom de patroon wel deze, maar geene andere werkzaamheden mocht ver richten. Maar ook op andere wijze tornde de minister aan het verbod van Zondags- arbeid. Z. i. moest in 1922 ook moge lijk worden gemaakt dat op Zondag door de patroons roggebrood uit de ovens kan Worden gehaald. En thans in 1925 ligt bij de 2e Kamer een voorstel ter tafel om het uit den oven halen van rogge brood ook door een of meer bakkers gezellen toe te laten. En nu zegt de Nieuwe Rotterdamsche Courant in een nummer van eenige dagen geleden met betrekking tot den Zondags- arbeid van bakkersgezellen in bakkerijen nog het volgende „De Memorie van Toelichting zegt, dat in enkele gevallen in speciale rogge broodbakkerijen zich de behoefte doet gevoelen. Zondagsarbeid ook voor bakkersgezellen toe te staan, onder de noodige waarborgen, dat die Zondags arbeid tot het practisch noodzakelijke blijft beperkt Intusschen blijkt de practijk toch noodig te hebben gemaakt, de teugels te vieren. Wij pleiten hier niet voor, noch tegen de voorgestelde verruimingwij kunnen haar niet be- oordeelen. Wij constateeren slechts, dat gedurende 5 jaren het bedrijf zich heeft moeten onderwerpen aan een regeling die niet deugde en die eerst gedeeltelijk in 1922 en nu weer gedeeltelijk in 1925 wordt losgelaten. Nu nemen wij gaarne aan, dat deze roggebroodkwestie zonder veel belang is. Te beter illustreert dit geval, met welke kleinigheden algemeene regelingen, als de arbeidswet bevat, zich bemoeien, en hoe juist in zulke onbeteebenende ge- 98 Silverstein hernam met zijn keelstem, die hij zoo liefelijk mogelijk trachtte te doen klinken Let wel, dat u me aan mijne plichten hebt herinnerd door een toespeling te maken op mevrouw Silverstein en dat ik daarvoor in 't geheel geen wrok toe draag. Mij goed Wilt u mij veroorlooven u hare ka mers te laten zien Wat een idee U zult zien, beste mevrouw Vernier, dat uw onderdanige en gehoorzame dienaar een aardige vrouw weet te om ringen met een weelde die hare schoon heid nog meer doet uitkomen. Daar twijfel ik niet aan. Het is waar dat een edelsteen van zich zelf glinstert en dat de manier waarop men hem zet niets tot de waar de afdoet. Voeg er bij tot de innerlijke waarde zeide Mariana met zeer aristocraticshe ironie. Op die manier zult u geen misbruik maken van de figuurlijke taal en zult die hernemen, die u het gemakkelijkste is. Een vroolijke trek vertoonde zich op de dikke lippen van Silverstein. U houdt dus niet van complimenten vallen een jarenlang bestaan hebbend verbod de stemming tegen de arbeidswet moet hebben verbitterd Dat de wetgever niet in staat is, alle mogelijkheden te voorzien, blijkt uit de wijziging, die thans met het oog op de Kerstdrukte wordt voorgesteld. Valt het Kerstfeest kort vóór of nè, een Zon dag, dan loopt men vast Voor deze gevallen wordt nu enkele uren Zondags arbeid noodig geoordeeld Ook hier buigen wij het hoofd voor de eischen van de practijk. Wel blijkt uit al dit gemodder dat een wet als de Arbeidswet met tal van verlangens, welker bevrediging het leven veraangenamen, geen rekening kan houden, en hierin ligt dan ook de oor zaak, dat b v. het verkoopverbod zoo overvloedig overtreden wordt". En nu het verbod van nachtarbeid voor de bakkersgezellen. De wet van 1919 bevatte voor de gewone werkdagen een verbod tot het verrichten van bak- •kersarbeid tusschen des avonds 8 en des morgens 6 uur. In 1922 kwam hierin belangrijke wijziging. Zoo werd in het belang van vele plattelandsgemeenten toegestaan 's morgens één uur vroeger, dus om 5 uur te beginnen en bovendien werd voor broodbakkerijen, waarin ten minste zes bakkersgezellen werken, de zelfde toegevendheid gebezigd. En nu zegt de Minister in zijne toelichting tot het nieuwe ontwerp, dat de praktijk de noodzakelijkheid heeft doen gevoelen om den bedrijfsstilstand des nachts nog iets verder te beperken. Dit betreft de kleinere stadsbakkers d. z. de bakkers in steden, die met minder dan zes ge zellen werken. Zij zijn de eenige die tot dusver pas om 6 uur mogen begin nen en nu is gebleken dat zij in den hun toegestanen tijd hun werk niet af kunnen. Voorgesteld wordt daarom het aanvangsuur algemeen op 5 uur 's mor gens te bepalen. Wat de patroons betreft behelst het wetsontwerp de bepaling dat zij hun arbeid zullen mogen aanvangen te 3 uur des namiddags, terwijl het overigens aan alleenwerkende patroons vergemakkelijkt zal worden om vergunnirg te verkrijgen des nachts te werken. GOEDKOOPST/ADRES voor Goud- en Zilverwerken, benevens uurwerken. Wekkers k f 1.75. Eigen reparatie-inrichting, Ziet mijneMalage met prijzen. zeide hij. Ik lijk zoo weinig op de vrouwen, waaraan u ze verspilt. Maar, protesteerde de bankier, ik speel volstrekt niet voor een man met een mooi fortuin, Ik geloof dat u een woordje wilde zeggen, zeide mevrouw Vernier op den brutaalsten toon van de wereld. De bankier deed alsof hij geraakt wasde spotternijen van Mariana won den hem op en verrukten hem op eene bijzondere manier. U hebt gelijk, zeide hij, om me geen geestigheid toe te schrijven. Ik weet niet of ik die wel ooit gehad heb, maar zekerlijk zou de uwe de mijne toch overschaduwen. U hebt gelijk te zeggen dat u niet op de andere Eva's dochters lijkt. U hebt de volmaaktheid zelve en als ik me veroorloof het u te beken nen, misschien voorbarig, dan is dat omdat u de kunst niet wil verstaan veel omhaal van woorden te gebruiken. Mevrouw Vernier bleef teleurgesteld zitten, hoewel zij gemeend had dat zij op alles voorbereid was. Silverstein sprak zonder de minste schaamte integendeel, hij beefde een weinig, terwijl hij sprak maar hij was ongemerkt nader gekomen. Toen Mariana dat tanige gezicht zag, dat nog de sporen droeg van een huid ziekte, die glinsterende oogén en die dikke lippen, toen voelde zij dat een koude rilling haar beving. Door dit zwijgen stoutmoediger ge worden, hernam Silverstein op openhar- tigen, lossen toon Wij plattelanders betuigen gaarne in stemming met de voorgestelde wijzigin gen, voor zoover zij de patroons betreffen en die wij verbeteringen noemen voor het platteland. In het bijzonder geldt dit in onze omgeving voor Werkendam, de Werken e. a. en Almkerk, waar tal van boerenarbeiders wonen, die 's Maan dagsmorgens den Biesbosch ingaan om 's Zaterdagsmorgens weer naar huis terug te keeren, zonder in dien tijd versch brood machtig te kunnen worden, en die nu tenminste weer indegelegenheid zijn om 's Maandagsmorgens brood mede naar hun werk te nemen, dat dien morgen nog gebakken is. De vrijheid van arfyeid voor den bak kerspatroon is bezig terug te keeren en dat verheugt ons bijzonder, wijl wij beseffen welk onrecht hem wordt aan gedaan door hem te verbieden te werken, wanneer hij zelf zulks verlangt. Moge nu ook het verkoopverbod, d i. het verbod om versch brood te verkoo- pen s morgens vóór 10 uur ook nog uit de wet komen te vervallen 1 Dan pas zal de persoonlijke vrijheid van den bakkerspatroon weer grootendeels in eere zijn hersteld en zullen we weer tot de tijden van vóór 1919 zijn teruggekeerd. Is het thans ook niet meer dan erg dat een bakkerspatroon bij tweede herhaling van eene overtreding der Arbeidswet, dus ook als hij zelf in verboden uren werkt, er niet met eene boete kan af komen, maar door den Kantonrechter veroordeeld moet worden tot hechtenis, omdat de wet zulks voorschrijft. Dat de arbeidsuren der bakkersgezellen begrensd worden, mits niet te eng, blijft gewenscht zoolang niet verwacht kan worden dat patroons en gezellen zelf eene bevredigende oplossing weten te vinden. Want 't dient eerlijk gezegd, dat vóór 1919 door de bakkersgezellen niet zelden overdreven veel uren en daaronder meerdere nachturen, moest worden gewerkt en zulks mag niet worden geduld. BUITEKLANDSCH OVERZICHT De verschillende beschouwingen in den rijksdag naar aanleiding van de regeerings- verklaring, die rijkskanselier Luther Maan dag aflegde geven een goed beeld van de gezindheden der verschillende fracties. Dat de communisten tegen het kabinet Luther zijn gekant behoeft geen vermelding, dat zij dan ook een motie van wantrouwen in hebben gediend, ligt voor de hand. Het zelfde is geschied door de sociaal-democra ten, die waarlijk geenszins met de politieke Bent u heusch verwonderd mij zoo te hooren spreken Zij sprak op hoogen toon: Ik heb er u volstrekt het recht niet toe gegeven. Dat zou beter geweest zijn, mijnheer. Als zeer practisch man, ging hij toch voort niet rechtstreeks mevrouw Vernier antwoord te geven. Hii. wist dat hij de traditoneele ver dediging had te verwachten die in staat stelt om bij de capitulatie, voordeelige voorwaarden te bedingen. Bij het begin van het onderhoud wist hij niet of hij zou slagenhij had zich met een zekeren angst afgevraagd of hij zich niet leelijk zou vergissen nu twij felde hij niet meer haar blik was reeds eene inbezitneming. Van het oogenblik af dat mevrouw Vernier niet gevlucht was, wist hij dat zij niet zou weigeren met hem te praten. Silverstein wilde zijne verkregen resul taten niet bederven door een gehaast heid die zijne slechte opvoeding zou doen blijken, die maar al te dikwijls voor den dag kwam, er was een groot deel oprechtheid in de eerbewijzen waar mee hij Mariana had ontvangen nooit had hij zooveel hartstocht voor een vrouw gevoeld. Hij had heel aardige vriendinnen ge had, maar geen van alle bezat die ge heimzinnige, duivelachtige aantrekke lijkheid, die hij hier vond. Toen hij haar zoo vurig aankeek had hij niet, zooals tegenover een ander schep sel dat hij wilde veroveren, het beleedi- gende gevoel dat voor een ontgoocheling AG ENTSCHAP TAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Telefoon No. 15. Kantoorman van 9-4. Zaterdags van 9—12. Juni, Juli en Augustus Zaterdags gesloten wegens beursvacantie. Handels- en LandbouwcredietenRekening-Courant Deposito's Effecten (uitsluitend solide belegging) Coupons Vreemd geld Inschrijvingen Grootboek Assurantiën -f Reiscredietbrieven op 3600 betaalkantoren Adofinistratie van vermogens. SAFE-DEPOSIT-INRiCHy^'G (Gegarandeerd Brand-, Smelt- en Inbraakvrjje Lipsklnis). Prijzen naar grootte der kastjes ZÉÉR SCHERPE CONDITIES. Indien gewenscht bediening aan huis. SPAARBANK. HT'Spaarbankboekjes worden bij 1ste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE T BOONSTRA. ogvattinger/aer tegenwoordige kabinetsleden sympathiseeren in die mate, als zou moeten worden opgemaakt uit h tgeen de commu nisten hun voor de voeten werpen. Inte gendeel in soc. dem. kringen bestaat een groot wantrouwen jegens het kabinet-Luther, waarin zooveel rechtsche personen zijn ver tegenwoordigd. Wel is het kabinet-Luther met een pregramma gekomen, dat met name op buitenlandsche politiek geheel overeenkomt met dat van bet kabinet- Maix, doch de soc. dem. zijn van oordeel, dat een belofte nog niet gelijk kan worden gesteld met een veovulling van wat werd aangekondigd. De soc. dem. wachten dus op daden, maar juist van deze daden stel len zij zich niet ai te veel voor, daar de personen der kabinetsleden en al het ge konkel, dat aan de oplessing der crisis voorafging, h. i. niet veel goeds beloven. Ook de democraten, ofschoon zij geen motie van wantrouwen hebben ingesteld, hebben zich nochtans niet aangesloten bij de Duitsch-riationalen, het centrum, de Duitsche Volkspartij, de Beiersche Volks partij en de economische partij, die een eensluidende motie hebben geredigeerd ter goedkeuring van de regeeringsvei klaring. Verwacht mag dan ook worden, dat de democraten, zoodra de regeering-Luther ook maar iets buiten de schreef gaat, deze zoo fel mogelijk zullen bestlijden en misschien zullen stemmen voor de moties vari wan trouwen. Overigens dient te worden vastgesteld, doet vreezen. Bovendien was hij overtuigd dat die vrouw baren man nog nimmer bedrogen had. Hij maakte een gebaar van droefheid, loosde een zwaren zucht en mompelde terwijl hij opstond: Ja, ik had mijn mond moeten houden. Ik zie dat ik u beleedigd heb. Mijn bedoeling was toch u met alle beleefd heid te behandelen die u toekomt. Jong, schoon en voornaam als u bent, zult u me nooit de dwaasheid vergeven waarvan u zelf de oorzaak bent. Kom, wees niet al te boos op mij maar een man als ik moet niet al te lang met een vrouw als u praten. Hij groette Mariana. Zij stond ook op, en hare golvende slanke gestalte boog zich als een liane Silverstein voegde er, toen de jonge vrouw bij de deur was bij Het ergste van dit alles ie, dat u niet meer terug zoudt willen komen en dat ik wel een voorwendsel zal moeten ver zinnen om aan mijne vrouw uit te leg gen waarom mevrouw Vernier geen vi sites meer komt maken. Toen voegde hij er scherp bij. Dat zou wel jammer voor haar zijn. Mariana draaide zich om zij haalde toegevend de schouders ophaar glim lach behield iets minachtends maar, misschien wel daarom, betooverde hij den Croesus. Waarom belastert gij u zei ven zoo? vroeg zij. U zoudt de laagheid niet heb ben mijn man in toorn te doen ontbran den, 'dien ik alleen heb gemotiveerd en dat, moge het centrum zich al met de motie van goedkeuring hebben vereenigd, en aan de regeering hebben deelgenomen. Fehrenbach gisteren namens het centrum duidelijk heeft doen uitkomen, dat zijn partij, zij het aarzelend, alleen ter voor koming van een verder uitstel van de op lossing der crisis, bereid was mede te wei ken aan de samenstelling dar regeering. Zoodra het kabinet-Luther den koers gaat wijzigen en zoowel op buiten- als binnen- landsche politiek gebied zich in al te rechtsche richting laat stuwen, zal het centrum de regeering allen 8teun onthou den. M. a. w.het centrum stelt de regeering de voorwaarde, dat zij het be wind voert op een wijze, die niet in on- gunstigen zin afwijkt van dat van dr. Marx. Steun der regeering vanwege het centrum zal in de toekomst dan ook slechts van Luther's daden afhangen. De Amerikaansche Senaat heeft zonder discussie en zonder stemming een amen dement op de marinebegrooting aangenomen, Wybertabletten - Menthapastilles Salmiakpastilles Abdijsiroop Purol Kloosterbalsem Le vertraan. DROGISTERIJ JUSDEN", Wittebroodstr. 52. waarvan ik alle gavolgen op mij neem. Op u ben ik niet kwaad, antwoordde Silverstein, zich erg klein en nederig voordoende en als gunst vraag ik u de hand niet te weigeren die ik u reik. Mariana richtte het hoofd op, en scheen medelijden te hebben met de kinderach tigheid van den bankier, die gemeend had dat hij verplicht was haar galante voorstellen te doen, van kracht, naar het schijnt, wanneer een man zich toe vallig met een mooie vrouw alleen be vindt. Dus het kan u niet schelen, hernam zij, als wij gezworen vijanden werden Silverstein hief de armen in de hoogte, alsof hij den hemel getuige wilde roepen dat alle verantwoordelijkheid van eene scheiding op Mariana zou rusten. Hij antwoordde Maar ik ben bereid alles te doen wat u van mijn eischt. Erken, mijnheer Silverstein, dat ik me veel strenger zou getoond hebben, als ik niet bekend was met uwe gewone over drijving en als ik u bovendien niet zoo erkentelijk was. Het gezicht van den bankier klaarde op. Ik ben er niet aan gewoon, vervolgde zij op meesterlijk nagebootsten oprechten toon, dat men mij op zoo'n buitenge wone manier vleit Gewoonlijk let men bijna niet op mij Ik zou ver keerd doen wanneer ik die wel wat ge waagde, brutale gelantheden, die de tegenwoordige losse zeden in de voor naamste kringen dulden, voor ernst op vatte. Wordt vervolgd). NIEUWSBLAD voor list Land van Heusden en AIIghb, dsLangstraat en de Bommelerwaard 0

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1