Het SOLIEDSTE en GOEDKOOPSTE adres Vughterstraat 19, 's-HERTOGENBOSCH, VERLAAGDE PRIJZEN. I "altijddirect Behandjel huiduitslag Klposterh alsesr. voor: TAFEL-, THEE- en ONTBIJTSERVIEZEN, MESSEN, LEPELS en VORKEN. KRISTAL EN/GLAS. 1 Telefoon 715. behelzende het verzoek aan president Coolidge om een nieuwe ontwapenings conferentie bijeen te roepen. Het bedoelde amendement luidt als volgt «De Senaat machtigt en verzoekt den president de regeeringen, waarmee de Ver Staten diplomatieke betrekkingen onder houden, uit te noodigen vertegenwoordigers te zenden naar een te Washington te houden conferentie, wier taak het zal zyn een internationale overeenkomst te out werpen, die de bewapening te land zoowel als ter zee metterdaad vermindert en be perkt in het belang van den wereldvrede en die alle volken bevrijdt van den last van noodelooze uitgaven voor bewapening en oorlogsvoorbereiding." In het verdrag met Japan erkent sovjet- Rusland de geldigheid van het vredesverdrag van Portsmouth, 't welk een einde maakte aan den Russisch-Japanschen oorlog, maar het aanvaardt de verantwoordelijkheid voor de nakoming van dat vredesverdrag niet. Alle andere, voor 1917 gesloten verdragen zullen in de eerste gemeenschappelijke conferentie herzien of nietig verklaard worden. Geen van beide verdragsluitende partijen zal op haar grondgebied organisaties ge* doogen, die beweren de regeering te zijn van eenig deel van het grondgebied der andere partij. Ook buitenlanders, bij zulke organisaties in dienst, zullen worden ge weerd. Voor verleende concessies zal sovjet- Rusland royalties ontvangen, en wel bij bij ^ontginning van kolenmijnen van 5 tot 8 pCt., bij olievelden van 5 tot 15 pCt. en 45 pCt. bij het aanboren van spuitende bronnen. m*. M Eerst y het een klein plekje maar snel wordt het grooter, omdat/daarna de ziektestoffen deonrringendehuid besmetten voorkom t uitbreiding Zvji ver t en geneest BINNENLAND. De zonsverduistering van a.s. Zaterdag De astronomische medewei ker van het «Hhld.® meldt o.m. Ik wil even in herinnering brengen de zonsverduistering, die 24 Jannari, Zater- dagdamiddag, plaats vindt. Hoewel in haar algemeenen vorm een totale zijnde, loopt de lijn der totaliteit niet over ons land. Deze lijn begint in Canada, loopt door het Noordelijk deel der Vereenigde Staten, waar enkele bekende sterrewachten het geluk hebben juist in de totaliteitszone te liggen, doorsnijdt dan den geheelen Atlan- tischen Oceaan om te eindigen iets ten Noorden van Schotland. Wij liggen dus ten Zuiden der centrale lijn en 't deel der zon dat voor ons onverduisterd blijft is dus het naar den horizon gekeerde stuk. In Nederland begint de verduistering te B u. 16 m., Amsterdamsche tijd, in een punt van de zon 120 gr. gelegen van het hoogste punt der zon (dus in het rechter- onder quadrant). De grootste phase wordt dan bereikt te 4 u. 20 m., wanneer on geveer 8/io der zon is bedekt. Daar de zon enkele minuten na half vijf reeds ondergaat, zullen we deze dus als een smalle sikkel zien verdwijnen en den afloop der verduistering maken we niet meer mede. Hoe deze verduistering zich voor het dagelijksche leven, d w.z, wat het licht betreft, zal afspelen, zal zeer afhangen van de weersomstandigheden. Mocht het een bewolkte hemel zijn, dan kan de tamelijk groote phase met den toch reeds lagen stand der zon samenwerkend, ons wel in licht verlegenheid brengen op tijden, dat we nog gewend zijn het zonder kunstlicht te stellen. o Hi kliekte Te Nieuw-Vosmeer doen zich verschil lende gevallen van de hikziekte voor. Smokkelhandel in suiker Men meldt uit Rotterdam Door de Rotterdamsche recherche is ontdekt, dat sinds eenige maanden een vrij uitgebreide smokkelhandel in suiker in de Rotterdamsche haven plaats vond. De N. V. Willemina vervoerde suiker uit Rotterdam naar Duitschland, waarvan wegens het feit, dat het daarvoor betrof, geen accijns werd betaald. Het was den belastingambtenaren opgevallen, dat te Rotterdam suiker verhandeld werd, die uit de haven kwam nadat reeds de plombeer zegels, die de luiken afsloten, waren aan gebracht. Het onderzoek van de politie bracht het volgende aan het lichtUit Hamburg werd suiker per stoomschip uit gevoerd, bestemd voor Kleef. Voor deze suiker, die dus intrasitio werd vervoerd, behoefde geen belasting te worden betaald. Zij werd onder toezicht van de douane ambtenaren geladen in een motorboot van de firma v. K., die voor het transport naar Duitschland zou zorgen. Als de balen suiker van het stoomschip in de motorboot waren overgeladen, verzegelden de belastingambte naren de luiken en gaven vergunning tot vervoer. Als de motorboot vertrokken was, werd echter buiten Rotterdam op de rivier op liztige wijze overgegaan tot het openen der luiken, zonder dat de zegels verbroken werden. Uit een scheepje, dat op de li- vier naast de motorboot kwam liggen, werden evenveel zakken zout in de motor boot geladen als er balen suiker uitgeladen werden. De suiker, bestemd voor Duitsch land, werd dus niet derwaarts vervoerd, maar bieef in Rotterdam. Op deze wijze zijn tot nu toe ongeveer 4000 balen suiker van 100 K.G. elk gesmokkeld, Aangezien van elke baal suiker f 27 accijns moet worden betaald, is het Rijk door dezen smokkelhandel benadeeld voor een bedrag van ongeveer f 108.000. Nog enkele par tijen van respectievelijk 800 en 1250 Balen suiker waren bestemd om op dezelfde wijze te worden gesmokkeld. Nu de politie ech ter heeft ingegrepen, is aan de praktijken van de N. V. Willemina een einde ge maakt. De firma v. K., die de suiker ver voerde, had als borg de firma B. te Rot terdam, welke firma thans door het Rijk voor een bedrag van f 108 000 wegens niet betaalden accijns zal worden aange sproken. Tragisch Toen bij den 68 jarigen alleenwonenden G. de B. te Houten Zaterdagmorgen tot in den laten 'ochtend de vensterluiken ge sloten bleven, verschafte men zich toegang Yöt de niet gesloten woning en vond men den ongelukkige met brandwonden aan borst en gelaat dood op den vloer liggen. Waarschijnlijk is het arme slachtoffer bij bet aanmaken van de kachel op de een of andere manier met het vuur in aan raking gekomen, met het genoemde tra gische gevolg. In de kamer was geen vonkje meer te bespeuren. Alleen een dichte walm kwam den binnentredenden tegemoet. Brutale aanranding te Botterdam In den sigarenwinkel van juffrouw L M. G. op den Goudschen Singel 237 te Rotterdam kwam Maandagmiddag omstreeks half vier een man, die plotseling de toe vallig alleen thuis en in den winkel zijnde juffrouw met een stuk hout op het hoofd sloeg. Hij trachte haar daarna te over meesteren, doch tijdens de worsteling, die volgde, slaagde zij er in hulp te roepen, waardoor zich eenig publiek voor den winkel begon te verzamelen. Dit ziende, heeft de man, die blijkbaar met doel binnenge komen was om, nadat hij de winkelierster onschadelijk gemaakt had, de lade te lichten, de vlucht genomen en is, hoewel achter volgd, ontkomen. Dr. De Ridder, wiens hulp was ingeroepen, heeft de juffrouw bijgestaan. De slag op het hoofd heeft oogenschijnlijk geen ernstig letsel veroor zaakt, zoodat zij in haar huis verpleegd kan worden. o Bij het passeeren van het spoorweg viaduct bij het station Amersfoort werd het paard van den veldartillerist J. Muller, afkomstig uit Emmer Erfscheiderveen, door een juist passeerenden trein gegrepen, waardoor de berijder tegen den grond ge slingerd werd. Hij werd in deerniswek- kenden toestand opgenomen en naar het militair hospitaal vervoerd, alwaar hij korten tijd later overleed. BEKENDMAKING BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN HEUSDEN, brengen ter kennis der ingezetenen, dat op Woensdag; 28 Jannari a.s door het College van Brandmeesters eene SCHOUW zal worden gevoerd, zullende alsdan alle rookgeleidingen behoorlijk moeten zijn ge veegd of gereinigd, terwiji voorts op de naleving van de andere bepalingen der algemeene politieverordening, ter voorko ming van brand vastgesteld, streng zal worden toegezien. Heusder», 21 Januari 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J VAN EGGELEN. De Wethouder, VAN EVERDINGEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Gepasseerden Woensdag demonstreerde de firma Romeijn uit Go- rinchem met de Citroën karavaan door onze stad. Wij kregen hierdoor verschil lende prachtige Citroën-automobielen te zien. Zaterdag j.l. werd de heer C. van Everdingen te 's Hage beëedigd als reserve officier der cavalerie. Tot ambtenaar ter gem.-secretarie te Brakel is tegen 22 Jan. benoemd onze stadgenoot, de heer Jac. Deurloo. Woensdag j.l. gaf het Nutsdepar tement alhier een avond vo r de kinderen. Om zes uur werd begonnen met het ver- toonen van lantaarnplaatjes, waarbij de vertellingen «Te laat op school® en «Hansje in 't kersenland« door Mej. Kramer werden gedaan. Een honderdtai kinderen genoten van de voorstelling en gingen na getracteerd te zijn en eenige liedjes te hebben gezon gen, voldaan huiswaarts. Daarna werd door den heer Van Dijl een vertelling gegeven voor groote kinderen, getiteld »de gestolen aëroplaan® waarbij wederom de nieuwe lantaarai van het departement zijne uitstekende diensten verleende. De zaai van Concordia was nu nog voller, en het is ons opgevallen dat de grooteren niet zoo aandachtig luisterden als de kleintjes. Ook nu werden de aan wezige kinderen getracteerd en gingen ze na een paar zangnummers weer naar huis. Op 19 Februari a.s. hoopt voor het Departement op te treden de heer Alt, met een opera, op de gebruikelijke wijze toegelicht door muziek en lichtbeelden. De heer Alt is hier zoo bekend dat wij hem niet behoeven aan te bevelen. Een mooie avond staat ons dus te wachten. Andel. Enkele schooljongens waren in een bouwvallige schuur aan het verstop pertje spelen. Een van hen, de kleine P. Schouten, waagde het om zich op zolder te verstoppen, maar helaas, hij viel door de zolder en kwam zoodanig op de steenen terecht, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Een leer voor de schooljeugd om op dergelijke plaatsen niet te spelen. Het dochtertje van den heer J. G. Schouten had het ongeluk zoodanig van de trap te vallen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Almkerk. Naar wy vernemen hoopt de Herv. Knapenvereen. alhier op 3 Febr. a.s. haar jaarfeest te vieren. ft J.l. Woensdag werd onder groote belangstelling de Watermachine in den Polder Den Duil, thans door electr. kracht gedreven, in gebruik genomen. Alles ging naar wensch en het laat zich aanzien dat deze machine veel water zal verzetten. Capelle. Naar we vernemen werd een dezer dagen van het rijwiel van J. K. het belastingplaatje gestolen. Een waar schuwing voor anderen om op te passen. Het muziekgezelschap «Kunst na Arbeid® heeft besloten op Hemelvaartsdag deel te nemen aan het door het muziek- geschap «Oefening en Uitspanning® te Wijk bij Heusden uitgeschreven Nationaal Concours en wel in de 3e Afdeeling. Dassen. Momenteel gaat het in onze gemeente weer wat beter met de werk zaamheden en zijn de meeste werkloozen weer te werk gesteld. Drnnen. Veiling van 13 Januari 1925. Goud Reinetten II 1215 cent per K.G. IJsdenerklumpke 2B14B Appelzoet 567B Peren 56—8B Brederode 659B Win terjan 44B Juin 12 Spruitjes 123 K.G. Witlof 2—15 Peen 2 - 2* Prey 2026 bos. II 20—25 Roode Kool 1 9B p. stuk Savoyen l3B Seldery Spruitkoppen Kroten 200—475 p. lOOst. 80-190 75 Genderen. De Coöperatieve Stoom- zuivelfabriek «Op Hoop van Zegen® alhier, mocht zich allengs in bloei verheugen, zoo dat meermalen tot verbouwing moet worden overgegaan. Gelukkig dat in den zomer van 1924 nog een flinke verbouwing en uitbreiding heeft plaats gehad, want anders zou het flinke kwantum melk (14000 Liter per dag ongeveer niet of moeilijk verwerkt hebben kunnen worden, Den omtrek waar van de melk naar deze bloeiende Coöpe ratie toevloeit wordt steeds grooter. 's Gravenmoer. Ten verzoeke van het bestuur der Vereeniging «Het Groene Kruis® zal Dinsdagavond de heer Dr. van Bommel te Breda in de zaal van den heer C. Blom alhier een lezing houden over de gevaren der electriciteit en het belang der waterleiding. Nieuwendijk. Op 29 Jauuari zal de Meisjesveieeniging Marthades middags een tentoonstelling houden van de gemaakte goederen, die deze winter door de leden dier vereeniging zijn vervaardigd. Wij hopen dat velen de goederen komen be zichtigen om toch meer en meer een over zicht te krijgen wat nut dezer vereeenigiug voor de arme menschen zijn. Den 5 Februari hoopt D.V. de Meisjes- vereen. «Martha® haar gewone jaarfeest te vieren, ter afwisseling zullen voordrach ten en samenspraken gehouden, in 't ge heel belooft alles een gezellige avond. Vanaf heden is de Maandagdienst van de Auto-onderneming «Aurora® van Nieuwendijk op Sleeuwijk v.v. opgeheven. Op den 31 Januari a.s. hoopt het Mannenkoor O. G. een uitvoering te geven, het programma belooft zeer veel, terwijl de studie niet achterwege is gebleven, zoodat we gerust deze uitvoering met be langstelling te gemoet mogen zien. De vergadering der Antir, Kiesv. IJ. Zaterdag gehouden was goed bezocht. Na de opening werd eerst door B. J. Colijn een onderwerp geleverd over «Onze de fensie®. De noodzakelijkheid een er goede landsverdediging werd duidelijk aangetoond. Het bestuurslid A. v. d. Stelt Az. besprak het rapport over het vloekverbod, op beide inleidingen volgde een levendige bespreking. A.s. Maandagavond 6 30 uur zal een lezing met lichtbeelden gegeven wor den uitgaande voor de vereeniging «De macht van het Kleine« het doel dezer ver eeniging is den arbeid onder de lyders aanvallende ziekte hnlp te bieden, men verzuime niet deze avond op te gaan naar het Instituut. Rijswijk Zaterdagavond 17 dezer gaf de Muziekvereen. «Kunst en Vriendschap® alhier, met medewerking van het duo Knijff uit Gorinchem, voor een zeer talrijk publiek een alleszins goedgeslaagde uitvoering. De verschillende muzieknummers werden op een waardige wijze vertolkt. Hulde hiervoor aan directeur en leden voor hun onvermoeid werken om deze ver een. op een steeds hooger peil te brengen. Ook het duo Knijff had met zijn ver schillende tooneelstukjes veel succes en brachten hiermede een gepaste afwisseling in het programma. Hoogst voldaan keerde dan ook een ieder huiswaarts. «Kunst en Vriendschap® kan voorzeker met voldoening op deze welge slaagde uitvoering terugzien. Bij de op Zaterdag 17 dezer ge houden stemming, ter voorziening van een vacature van notabel bij de Ned. Herv. Gem. alhier, is gekozen de heer J. v. d. Wetering. Raamsdonksveer. Aangezien de be zwaren tegen de heer Joh. Lankhuijzen door het Classicaal Bestuur ongegrond wer den verklaard (zooals trouwens ieder ook niet anders verwachtte) zal deze Zondag bevestigd worden als diaken der Herv. kerk. Met als genoodigde Dameskrans, Ouders en «medehelpers Bazar® gaf de Jongemeisjeskrans een gezellig avondje. Het Chr. Mannenkoor «Oefening baart Kunst® besloot, 2de Paaschdag deel te nemen aan een Concours te Amsterdam. Sprang, Heden Zaterdagavond hoopt Patrimoniums Hulpkas in jaarvergadering byeen te komen. De agenda vermeld na opening, jaar verslagen en bestuursverkiezing ook regle- ments wijziging. Op 1 Febr. e.k. hoopt de heer R. van Drorigelen den dag te herdenken dat hij voor 25 jaar benoemd werd als koster bij de Ned. Herv. gemeente alhier. Sleeuwijk. De handelingen van de inlagen van het jaar 1924 voor de Rijks postspaarbank op het hulppostkantoor alhier bedragen 367, terwijl de handelingen van terugbetaling 108 bedragen. In het totaal is ingelegd f 7648,25 en terugbetaald f10970,85. Het aantal gesprekken die in 1924 ge voerd zijn bedraagt 2826 en behandeld zijn 313 telegrammen. Waalwijk. Bij de door het Arch« en Ing. Bureau v. Gestel en Bouman te 's Bosch en Waalwyk gehouden aanbe steding voor het grondwerk enz. voor de Int.. Tentoonstelling voor de Schoen- en Lederindustrie te Waalwijk, is ingeschre ven als volgt F. H. v. d. Pluym, Dussen f 14800 v. d. Ven en v. d. Broek, Tilburg f 10052 N. van Leeuwen, Haastrecht f 9120 fa. C. Vermaker en Co., Made f 8983 P. van Gils, Oosterhout f 8565 M. Hoeke, Nieuwendijk f 8500 C. van Drunen, Vught f 7200 Bouwman, Orthen f 6984 Andries Verharen, Made f 6897 N. M. Kraaijenveldt, Tilburg f 6850 v. d. Pas, Hintham f 5940 J. v. d. Heuvel, Made f 5460 H. Kanters, Raamsdouk f 5400 H. de Brouwer, Tilburg f 5370 Abram v. d. Broek, Waspik-boven f 5220 Anton Rovers, Made f 5210 Gerardus Brands Hintham f 4725 P. van Oort, Raamsdonk f 4490 Het werk is aan den laagsten inschrij ver gegund. Waspik. De verloting ten bate van het »W.G.K.« zal plaats hebben in de Harmoniezaal op Dinsdag 17 Februari, des avonds om 7 uur, Voor de door den boerenbond te geven melkcursus hebben zich 16 deel nemers aangemeld. Onze dorpsgenoote, mej. J. L. v. d. Broek, behaalde te 's Gravenhage haar diploma voor hoedenmodiste. Woudrichem. De heer L. J. C. Poppe uit Bergen op Zoom zal Zaterdag a.s. spreken over het onderwerp: «Waarom geheelonthouder®. Deze bijeenkomst, waarbij een ieder vrijen toegang heeft, zal gehouden worden in het gymnastieklokaal der le openbare school en vangt aan om 7 uur. t Naar wij vernemen hebben zich voor het ambt van burgemeester niet min der dan 80 liefhebbers opgegeven. Werkendam. Loop der bevolking over het jaar 1924. Op 31 December 1923 bestond de be volking uit1894 m. 1778 vr. tot. 3672 Vermeerdering in 1924 door: a. geboorten49 m. 49 vr. tot. 98. b. vestiging106 123 229. Tot. verm.155 172 327. Vermindering in 1924 door: a. overlijden20 m. 14 vr. tot. 34. b. vertrek144 154 298. Tot. verm.164 168 332. Bevolking op 31 December 1924 1885 m. 1782 vr. totaal 3667. De gem. zangvereen. »U. d. I.® alhier hoopt deel te nemen aan bet concours der fanfare «Oefening en Uitspanning® te Firma ALPH. HUPSCH ■■■'TIM iTl II I I HIII I m I m iiwi————iMi—iiiiii i i JL—m—tl i li i «—n ii i-y gy.ytauc waot Akker's Kloosterbalsem zal de kwade stoffen, ontsteking en ziektekiemen uit het vlpesch trekken, de pijn en de jeuk doen edaren en de groei van een nieuwe gezonde jfuid bevorderen. Voorkomt litteekens. -o- Doedclijk engeluk

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 2