Tweede Blad lo. A489. Vrijdag 23 Januari Abdijsiroop voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Noodseinen. J voordat het te laat is!! BEHOORENDE BIJ HET Geen wonder, dat Moeder bij tijden prikkelbaar wordt Haar tobberig werk binnenshuis, wasschen, strijken, verstellen, poetsen en de eindelooze huishoudelijke zorgen zouden door geen macr verdragen worden. Wees voorzichtig I Prikkelbaarheid, pijn in de lendenen en zijden, hoofdpijn, rugpijn, urmekwalen, zenuwachtigheid, en duizeling en zijn seinen van nieryerzwakking. Om zich te hoedap voor ontwikkeling van de lange nasle/p van nog ernstiger nierstoornissen, is hJl tijd om aan zichzelf te denken en de borstelende nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen te helpen. Dit speciale niergeneesmiddel is geen alles genezend middel het werkt alleen op de nieren ery blaas, en het baat tegen pij lijke verschijnselen van nier- en blaas- kwalen als merzand, rheumatiek, steen vorming, waterzucht, ischias, spit, blaas ontsteking eu urinezuurvergiftiging. Passend voor jong en oud diende geen huis zonder Foster's Pmen te zijn. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a 4.75 per flacon (geel etiket met zwarten/ipdruk). BUITENLAND. Man tegen leeuw Dezer dagen had er in den circus te Edinburg een gevecht plaats tusschen een dierentemmer en een jongen leeuw, die voor de eerste maal zou optreden. Omtrent dit gevecht brengen de Engelsche bladen de volgende bijzonderheden Er kwamen twee jonge leeuwen, een uit Soedan en een uit Nubië, in de kooi. Zij waren zoo wild, dat zij tegen de tralies van de kooi opsprongen, ze tusschen hun tanden namen en er aan schudden tot zij rammelden. Toen de dierentemmer, kapi tein Darius, met twee staven gewapend, de kooi binnenging, begonnen de leeuwen brommend om hem heen te loopen en uithalen te doen naar de staven van den leeuwentemmer. Een der leeuwen trok zich in een hoek teru de andere daar entegen werd hoe langer hoe wilder en deed ten slotte een poging om over de staven heen te komen, waarbij hij een dezer staven uit de hand van den dieren temmer sloeg. Toen Darius zich bukte om een stuk van de staaf, die gebroken, was, op te rapen, sprong de leeuw hem op den rug en wierp hem op den grond, Het beest zette den dierentemmer de tanden in den schouder en sloeg de klauwen in zijn hoofd en.lichaam. Leeuw en dieren temmer rolden samen gedurende eenige minuten in heftigen kamp over den grond, waarbij kapitein Darias er in slaagde zich te bevrijden. Gelukkigerwijze had hij de tweede staaf kunnen vasthouden, v aarmede hij den leeuw een slag op het hoofd toe bracht, zoodat het beest terugdeinsde en Darius weer op de been kon komen. De leeuw deed opnieuw een aanval, doch de dierentemmer ontweek dien, waarop hij zelf tot den aanval overging en den leeuw in een hoek dreef. Ofschoon hij te lijden had van bloedverlies en een zwaren »shock« had gekregen, slaagde hij er in de deur van de kooi te bereiken en de kooi te verlaten, waarna hij in elkaar zakte. De oppassers zorgden er voor dat de leeuwen Darius niet uit de kooi volgden. Onder de bezoekers van het circus ont stond een paniek, waarin vrouwen en kinderen gillend naar den uitgang snelden. De erfenis van twee milliard francs Naar het blad aVolksrechu te Zürich uit betrouwbare bron verneemt, moet on langs in Nederland een rijke Zwitsersche dame zijn overleden, die een erfenis van twee milliard francs zou hebben nagelaten, welk bedrag het eigendom wordt van haar eenigen, nog in leven zijnden bloedverwant, die te St. Gallen woont. Deze heeft besloten, de erfenis direct onder zijn vijf kinderen te verdeelen, waar door een zoon, metaalbewerker van beroep aan Uw stroomrekening en bescherming van Uw kostbare oogen: dat geven U Philips Argenta-Lampen met haar heerlijk zacht licht Het prijsverschil tusschen een gewone lamp en een echte Philips Argenta Lamp is zoo gering, dat nu iedereen haar voordeelen kan genieten. Dus /fif/fiy lis en wonende te Winthertur, plotseling in het bezit wordt gesteld van 400 millioen francs. DAM RUBRIEK. Redacteur: M. J. L. BÉNEKER te Andel (N.-Br.). Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. Probleem no. 49. (tweede wedstrijd-proleem) Stand in cijlers Wit (9 schyven) op 44, 49, 24, 24, 29, 33, 35, 38, 40. Zwart (8 schijven en 4 dam) op 4, 5, 8, 40, 42, 45, 22, 25 en dam op 46. Wit begint en wint. Oplossingen worden ingewacht tot 3 Februari 4925. KLASSE B. Vervolg reglement van het Damspel. 2. De loop der stukken. Art. 9. De schijf gaat schuin vooruit, telkens één veld, uitgezonderd bij het slaan van één of meer vijandelijke stukken, in welk geval zij zoowel vóór- als achternit daarover heen moet springen. (Zie art, 43). Art. 40. Een schijf wordt dam als zij de bovenste lijn van het bord (damlijn), waar de te genspeler zit, heeft bereikt en wordt met een tweede gelijke schijf tot dam gekroond. Als echter die schijf aldaar niet tot rust komt, maar door de voort zetting van een slag de damlijn onmiddellijk weder verlaat, zonder daarop weer te keeren dan blijft zij schijf. Art. 44. De dam gaat vóór- of achterwaarts, geheel of gedeeltelijk de vrije velden door- loopende van elke lijn, die zij bestrijkt of waarop zij door veranderde richting bij het slaan moet komen. Art. 4 2. Aanraken is spelen van elk eigen speelbaar stnk, uitgezonderd bij het op zijn plaats zetten van stukken, die scheef of niet op de juiste velden staan, mits men daarvan vooraf kennis geeft. Zoolang een schijf of dam nog niet is losgelaten, staat het den speler vrij, deze naar links of rechts te verplaatsen, als daar open velden zyn. 13. Het slaan. Art. 43. Slaan is verplichtend en elke slag geldt voor één zet. De schijf spiingt daarbij over één of meer vijandelijke stukken, telkens op het naaste veld zich bevindend met een open veld er achter in den loop van den slag. De dam slaat op gelijke wijze de in haar loop vrij staande vijan delijke stukken, telkens met minstens een open veld er achter. Art. 44. Elke slag moet, regelmatig stuk voor stuk worden aangetoond, waarbij men wel meermalen over hetzelfde open veld mag gaan, maar NIET ten tweeden male voor hetzelfde stnk. Tijdens het slaan mogen de vijandelijke stukken niet van het bord genomen worden Dit geschiedt nèt den slag. Art. 45. De meeste stukken moeten geslagen worden dam en schijf gelden daarbij als van gelijke waarde en men slaat bij gelijk aantal op slag staande vijandelijke stukken naar verkiezing met dam of schijf. (Wordt vervolgd.) Correspondentie, A. d. G., Heusden. Uw probleem ont vangen. Zal het nazien en bij geschiktheid plaatsen. Ik ben er van overtuigd dat U een goed dammer wordt. Een scherpe critiek heeft ook zijn nuttige zyde I Vervolg Raadsverslag ANDEL De commissie stelt voor dejafRwedde voor den keuringsveearts Hoofd van dienst te brengen op f 2500 bij de oor spronkelijke regeling bedraagt deze f 2250 Deze verhooging is reeds door de raden der gemeente Woudrichem en Almkerk goedgekeurd. Bij de oorspronkelijke regeling was ook bepaad, dat voor Andel Giessen, en Rijswijk met ingang van 1 Januari 1924 een afzonderlijke hulp keurmeester kon worden aangesteld op een salaris van f 250,Voor 1924 is deze regeling echter niet in toepassing gebracht. Nu Andel echter weer een veearts heeft gekregen, is er alles voor om deze voor Andel, Giessen en Rijswijk als hulpkeurmeester aan te stellen. De gem.besturen van Giessen en Rijswijk konden dan ook niet meegaan met het voorstel. Wel wilden zij het bedrag der jaarwedde voor 1925 brengen op f 2500, onder voorwaarde echter dat f2250 komt aan den keuringsveearts, Hoofd van Dienst, en f250 aan den hulpkeurmeester, in afwachting dat met ingang van 1926 een betere en billijker regeling tot stand komt. In de algemeene regeling is bepaald, dat de jaarwedden worden vastgesteld door de raden der aangesloten gemeenten op voorstel van de Commissie. Het voor stel, om deze alleen door den raad der gemeente Almkerk te doen vaststellen, is in de Commissievergadering niet aan genomen. De heer Schouten vindt de verdeeling van de jaarwedden onbillijk, f250 voor den hulpkeurmeester acht hij te laag Spr. zag bij Andel, Giessen en Rijswijk gaarne Woudrichem gevoegd en dan mocht naar zijne meening de jaarwedde wel f 1000 zijn en voor Almkerk f 1500 De Voorzitter brengt hiertegen in, dat voor een dergelijke regeling geen kans bestaat. De heer Schouten zou er dan voor zijn, de oorspronkelijke regeling te hand haven, dit is in het belang van Andel en ook van Giessen en Rijswijk. Een salaris van f250 is wel niet hoog, in verhouding van de ontheffing der werkzaamheden die de veearts te Alm kerk er door krijgt misschien kan deze laatste het buiten een auto stellen, die hij thans ten behoeve van het bedrijf njodig heeft. De Voorzitter zegt, een staatje te heb ben, waarop het aantal keuringen is aangegeven en den afgelegden afstand daaruit blijkt, dat zeer veel in Dussen en Woudrichem wordt gekeurd en weinig in Andel, Giessen en Rijswijk. Het Hoofd van dienst geeft als kosten zijner auto op f 1400 en krijgt daarvoor f 500 van den keuringsdienst terug betaald. De heer Schouten vraagt, of de keu ringsveearts alleen zijn auto noodig heeft voor den keuringsdienst. Spr. is hiervan niet overtuigd, ook voor zijn functie als veearts zal hij deze wel noodig hebben. In ieder geval zijn Andel, Giessen en Rijswijk groote afstanden voor den keu ringsveearts, waarvan hij ontheven zou worden door den veearts van Andel, indien deze tenminste de betrekking wil waarnemen, hiervan dient men zich|in de allereerste plaats te overtuigen.} De Voorzitter gelooft, dat de veearts de functie van keurmeester wel zal willen waarnemen. Spr. heeft zich hiervan echter nog geen zekerheid verschaft, want bovendien de aanstelling gaat niet uit van de gemeente, doch van den keuringsdienst. De Voorzitter toont hierna uit het ingediende staatje aan, dat de keurings veearts dikwijls tweemaal op denzelfdeti dag op een plaats moet zijn, de eerste maal op het t#slachten dier levend te keuren en daarna als het eenmaal ge slacht is. De heer Schouten meent, dat met eenig overleg en goeden wil hierin wel verbetering ware te brengen, men weet toch meestal wel eenige dagen vooruit op welken dag en uur men wil slachten. De Voorzitter zegt, dat de keurings veearts de menschen steeds zooveel mogelijk ter wille is en de keuringen zooveel mogelijk verricht naar hunne wernSChen. De heer Schouten stemt dit toe, o de uitoefening van den dienst hee niemand iets aan te merken, doch het gaat nu over de vraagwaar is de ge meente Andel het best mee gediend Spr. zou daarom willen voorstellen, de oorspronkelijke regeling te handhaven, evenals men dat in Giessen en Rijswijk heeft gedaan, n 1 de jaarwedde te bepalen op f2500, mits hiervan f250 komt aan den hulpkeurmeester, aan te wijzen voor Andel, Giessen en Rijswijk, in de hoop dat er later een billijker regeling zal komen. De Voorzitter brengt het voorstel Schouten, aangevuld met de bepaling, dat de keuringsveearts, Hoofd van Dienst, voor 1925 de volle jaarwedde zal genieten tot op het tijdstip dat de hulpkeur meester in dienst treedt, in stemming. Met algemeene stemmen wordt hierop dit voorstel aangenomen. Adres van de R. K. Politievakschool te 's Bosch om een jaarlijksche subsidie en het verzoek om het door haar uit gereikte politie-diploma te erkennen, met begeleidend schrijven van den Com missaris der Koningin in deze provincie, waarin deze het verzoek ondersteunt. De Voorzitter zegt, dat het hem bekend is, dat de politievakschool te 's Bosch goed werk verricht en dus wel steun verdient, zoodat tegen het erkennen van het politie-diploma naar zijne meening geen bezwaar kan bestaan en hij tot aanvaarding zonder eenig voorbehoud zou willen adviseeren, het toekennen eener subsidie is natuurlijk een ander geval. De heer v. Houwelingen zou een sub* Hoesten is een verschijnsel van den strijd, dien het lichaam voert tegen alles wat de ademhaling belemmert. Zuiver Uw luchtwegen en kom de natuur te hulp met de slijm- oplossende en ontsteking genezende Nieuwsblad 'ens 'spanna .r*A< <1', óiy**\ dk ~<f)- \lIV Hl LI PS melkwitte ARGENTA f 1.50 f2,75 f4.50 'De groote Sac zijn voordeeligeri

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 5