In Hoeden I W. BREHM, sjl. /sens. en Petten. Firma L. J. f] CAHIERS PH. VAN WIJK. Groote Uitve H. VAN HERWAARDEN RUIMT NOG 8 DAGEN OP. Vulpenhouders L.J. VEERMAN HEUSDEN, KOUSEN en SOKKEN. Enorme voorraad HANDSCHOEN blauwe broeken, blauwe en grijze jassen, flanellen Groot Uurwerkmagazijii. Hoogstraat B 653. GORINCHEM Alle soorten werkmansgoederen, zooals manchester- overhemden enz. Flanellen, prima afwerking, heeren en dameshemctói, gemoltonneerde goederetl, prachtige jumpers. INKOOP van OUD GOUD Reparatieinrichting van GOUDEN- en ZILVERWERKEN. Vanaf heden tot en met /Zaterdag 7 Februari ruimen wij alles voor ongelóoflijke lage prijzen op. Aanbevelend ENGSTRAAT 76 HEUSDEN CADEAU. in den Boekhandel van de firma te H1EUSDEN. sidie nog willen afzien, het zijn alle maal belangen, doch ook nieuwe posten. De Voorzitter stemt dit toe. De heer Schouten merkt op, dat de "Voorzitter tot erkenning van het diploma wil adviseeren, op grond dat de praktijk heeft bewezen, dat de school goede politiemannen kweekt. In het adres wordt gezegd, dat alleen zij tot de school worden toegelaten, die de Christelijke be ginselen en de bestaande rechts- en staats orde in ons land, willen erkennen. Spr. noemt dit een mooie bepaling, want het is voldoende bekend, dat erkenning dezer beginselen bij de politie ook vaak veel te wenschen overlaat en daaronder een geest heerscht die dicht tot het re volutionaire overhelt. Waar op deze school politie-ambtenaren worden opge leid die de rechtsorde hebben te erken nen, zou spr. deze school, zij het met nog zoo'n kleine subsidie willen steunen. Hetgeen de heer v. Houwelingen naar voren heeft gebracht, is wel waar, men mag niet te gul zijn met subsidie's, doch spr. herhaalt dat de subsidie niet te hoog behoeft te zijn, het gaat niet direct over het bedrag als wel over het blijk van sympathie, die men voor de school gevoelt. De Voorzitter vraagt, of de heer Schouten ook een bedrag wil noemen, waarop de heer Schouten het bedrag van f 10 noemt. De Voorzitter zegt, dat hij het voor stel van den heer Schouten van harte kan steunen. Het voorstel, hierop in stemming ge bracht, wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. De heeren van Houwelingen en v. Vliet stemmen tegen De heer Millenaar zegt, dat er ook in Andel wel jongelingen zijn, die zich voor het politievak willen bekwamen, wan neer deze ook op die school terecht komen, dan is een subsidie van f 10 zeker niet te hoog Een verzoek om subsidie door de Vroedvrouwenschool te Heerlen. De Voorzitter zegt, dat ook deze school wel een nuttige instelling is, doch dat hij het belang voor de gemeente Andel er niet direct van kan inzien, omdat zeer waarschijnlijk slechts Roomsch Katholieken deze school zullen bezoeken en er ook andere gelegenheden zijn, om hiervoor opgeleid te worden, zoodat al mocht er al iemand in Andel zijn die zich voor vroedvrouw wil bekwamen, dit dan toch elders zal doen. Met algemeene stemmen wordt afwij zend op dit verzoek beschikt. Een verzoek van den Noordbrabant- schen Brandweerbond om toe te treden als lid. De Voorzitter vindt den bond heel mooi, doch kan er het groote voordeel voor geïsoleerde gemeenten niet van in zien. De raad deelt dit gevoelen en beschikt met algemeene stemmen afwijzend op dit adres. Adres van de gemeente Sprang-Capelle waarin adhaesiebetuiging wordt verzocht aan zijn adres tot Ged. Staten, waarin bij dit College wordt aangedrongen op herziening der jaarwedden voor Burg Secr., Weth., Gemontvanger en alle gem.ambtenaren en een vermindering met 10 pCt. daarvan. De heer Verwijs zegt, dat de aange legenheid van tractementsverlaging hier reeds eerder is besproken en naar aan leiding daarvan het naar zijne meening niet anders kan of men moet aan dit adres adhaesie betuigen. De Voorzitter meent, dat men de jaarwedde van den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand er buiten had moeten laten, dit tractement is niet in even redigheid met de werkzaamheden aan het ambt verbonden. Met algemeene stemmen wordt besloten adhaesie te betuigen. Verder is nog ingekomen het besluit van Ged. Staten tot goedkeuring der begrooting 1925. Wordt aangenomen voor kennisgeving. By de rondvraag zegt de heer Schou ten dat er den laatsten tijd geruchten gaan dat er sprake is van opheffing van verschillende kantongerechten in ons land, waaronder ook Heusden. Naar spr. meent gaat de wijziging van het In den Boekhandel van de te HEUSDJ zijn verkrijgbaar van 3l2/5 en 6 cent. Laat Uw UURWERKEN vakkundig repareeren bij Zeer lagre prijzen. Langdurige garantie- GASTHUSSTRAAT 31 GORINCHEM i^B PROFITEERT HIER DUS VAN I leder kooper ontvangt een prentenboek in ruime keuze/voorradig, gebied der kantongerechten gepaard met wijziging van den werkkring der betrok ken notarissen Opheffing van het kan tongerecht te Heusden zou tot gevolg hebben dat de notaris in Andel concur rentie zou krijgen van notarissen van de overzijde der rivier, met misschien ten slotte tot gevolg dat het notariaat in deze gemeente zou worden opgeheven, iets wat niet in belang van Andel en zijn omgeving is. Daarom acht spr. het wel gewenscht, dat de raad zich met het verzoek tot de Tweede Kamer richt om, indien het kantongerecht mocht worden opgeheven, bij de opheffing de clausule op te nemen, dat de werkkring voor de betrokken notarissen voor minstens lü jaar bestendigd blijft, zooals die thans is. De Voorzitter zegt het voorstel wel in omvraag te willen brengen, doch gelooft dat het een gemeentebelang is, dat het notariaat behoorlijk kan gevestigd blijven. Met algemeene stemmen wordt hierop besloten een adres tot de Tweede Kamer te zenden. De heer v. Vliet vraagt, hoe het zit met het gebouwtje van de centrale dat de smid v. Lier niet van de gemeente kon huren. Spr. vindt het niet in het belang, dat het renteloos blij ft staan, hij acht het beter dat er dan een woning van wordt gemaakt voor den veldwach ter, renteloos laten staan is geen bezui niging. De Voorzitter zegt, dat inzake het ge bouwtje nog geen nadere beslissing is genomen. Wat de kwestie van een veldwachterswoning betreft, deze is hier al eens meer besproken en toen heeft spr. er al op gewezen, dat hierbij op twee dingen dient te worden gelet in de eerste plaats of de Burgemeester goed zou vinden dat de veldwachter daar zou wonen en in de tweede plaats wat de kosten betreft voor ombouw, of dit ook voordeel voor de gemeente op zou leve ren. Het heeft spr. getroffen, dat hem zeer kort na de vergadering waarin de bouw van een veldwachterswoning is besproken, is medegedeeld, dat de raad den veldwachter zou willen beperken in zijn bewegingsvrijheid, iets waarin de Burgemeester den raad niet mag laten beslissen. De geruchtlh die spr ter oore zijn gekomen, zouden dus voor hem een reden kunnen zijn, om zich over de vraag of hij zou willen toestaan dat de veldwachter daar ter plaatse zou mogen wonen, zeer gereserveerd zou houden. De heer v. Houwelingen zegt, dat de houding van den Burgemeester in deze zaak een verwijdering doet ontstaan tusschen hem en de gemeente De Burgemeester is er altijd tegen als er gesproken wordt om de veldwachter daar te laten wonen, dit is geea samenwer king Als de geheele gemeente nu gaarne daar een Raadhuis met Veldwachters woning had, waarom moet de Burge meester daar dan tegen zijn. Spr. kan dezen tegenstand niet begrijpen. De Voorzitter zegt, dat zijn tegenstand daar vandaan komt, dat hij niet wil hebben dat de raad zich mengt in de verhouding tusschen Burgemeester en politie. De veldwachter moet zoowel ten opzichte der burgerij als den raad vrij zijn. In het bijzonder moet, zooals spr. ter oore is gekomen, het raadslid v. Houwelingen hebben gezegd, dat hij tegen verlof geven aan den veldwachter is en noemde deze dit luxe. v. Houwelingen. Dat heb ik niet gezegd. Voorzitter. Het is mij medegedeeeld. v. Houwelingen. De veldwachter mag gerust eenige dagen verlof hebben, daar is niets tegen. Het is een grove leugen, dat ik zoo iets zou hebben gezegd. Voorzitter. Er is mij medegedeeld, dat het raadslid v. Houwelingen heeft gezegd, dat de veldwachter niet te veel vrij behoeft te hebben. v. Houwelingen. Ik kan wel eens gezegd hebben, dat, als de veldwachter 3 weken uitging, dit niet noodig is, ik herhaal het, de verwijdering tussschen Burgemeester en gemeente gaat te ver. Voorzitter. Ieder op zijn plaats. Ik geloof, dat ik zooveel mogelijk ieder ter wille ben, ja, ik geloof zelfs, dat ik er gemak van zou hebben als ik dit minder was. Het spijt mij, dat men de verhouding tusschen mij en de politie hier niet begrijpt. Als men iets voor de politie heeft, loopt men naar den Weth., hoewel men bij mij moet zijn. Heeft men een aanmerking op de politie dan moet men bij mij zijn en ik geef de verzekering dat ik iedere aanmerking zal onderzoeken, doch het is niet goed, als de«*veldwachter 7 raadsleden met diens gezinnen naar de oogen moet zien en daarvan afhankelijk moet zijn. De veldwachter moet niet bij een raadslid behoeven te vragen, of hij een varken of kippen mag houden. v. Houwelingen. Het maakt verschil waar iemand woont. Ik verhuur ook een woning, doch ik heb daarbij de be paling gemaakt, dat de huurder geen varkens en ook geen kippen mag houden Waar de politie goed gesalariëerd is en de omwonenden last daarvan zouden hebben, mag gerust de bepaling gemaakt worden, dat hij geen varkens of kippen mag houden, er is daar geen plaats voor. Zou dit nu voor den Burgemeester zoo'n groot bezwaar zijn? De Voorzftter stemt toe dat zich om standigheden kunnen Voordoen waarbij het niet mogelijk is toe te staan dat varkens en kippen worden gehouden. Het is echter ook de vraag of er een Raadhuis of een veldwachterswoning van zou te maken zijn. De heer van Vliet vind het jammer om het renteloos te laten staan, vooral waar er zooveel woningnood is. De Voorzitter meent dat een deskun dige een onderzoek zou kunnen instellen of het gebouwtje was te veranderen in raadhuis of woning. De heer Schouten is het met den heer v. Vliet eeDS dat er behoefte aan wo ningen in de gemeente is. Spr. gelooft niet dat er een raadhuis van zal zijn te maken, de kosten hiervoor zullen veel te hoog worden, doch misschien was er wel een woning van te maken Om bij de verhuring daarvan beperkende bepa lingen te maken, acht spreker geen be zwaar, ook trots deze bepalingen zal de woning wel verhuurd worden. De Voorzitter stelt voor, als gevolg van de gevoerde besprekingen eens een bouwkundige een onderzoek te laten instellen. De heer Verweijs merkt op, dat hier mede altijd kosten zijn gemoeid. De heer Schouten stemt dit toe, doch als het gebouw leeg staat kost het ook gelden de heer Verweijs geeft toch ookgeld uit om zijn akker te bewerken, met de verwachting er in de toekomst de vruchten van te plukken. De Voorzitter meent dat het de kos ten wel waard is. De heer v* Vliet zegt, dat het er maar over gaat om te trachten het gebouwtje rendeerend voor de gemeente te maken. Hierop wordt besloten een onderzoek te doen instellen door een bouwkundige, waarna de Voorzitter de vergadering sluit. BINNENLAND. Het aute-ongelnk te Nijmegen Over het auto-ongeluk te Nijmegen, meldt men nog Alles had de heer Ophuijzen in gereed heid gebracht om deze week met zijn vroegere Duitsche dienstbode naar Amerika te vertrekken. Wat er in de laatste uren van zijn leven is omgegaan in den heer O. zal nimmer bekend worden, maar ver moedelijk heeft tenslotte de heer O. terug gedeinsd voor het feit zijn vrouw en kin deren onverzorgd in Nijmegen achter te laten. O. heeft de auto moedwillig in de Waal gestuurd, hetzij bij volle verstand, hetzij in een aanval van waanzin met de bedoe ling allen het leven te benemen. Mogelijk is het ook, dat hij aldus zijn vrouw en kinderen wilde dooden en zelf ontsnappen. Het achtjarig dochtertje, dat als door een wonder gered is, maakt het zeer wel. De DnitSohe dienstbode is reeds Zondag morgen door de politie over de grens gezet op transport naar haar woonplaats in Duitschland. De zomertijd Op vragen van het lid der Tweede Kamer den heer Braat Is het Zijn Excellentie bekend, dat het overgroote meerendeel van bet Nederland- sche volk verlangend uitziet naar het, over het geheele jaar, handhaven van den Am- sterdamschen tijd Is Zijn Excellentie bereid, gehoord die verlangens, bekend met de wenschen der Tweede en Eerste Kamer der Staten- Generaal, gezien het minderheidsrapport der tijdscommis8ie en de vele daarin ge noemde bezwaren voor den landbouw e.a. en ter geruststelling voor diegenen, die van den zomertijd displeizier, ongemak en schade ondervinden, mee te deelen, dat van binnen voegzamen tijd maatregelen tot afschaffing van den zomertyd te verwach ten zijn heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw geantwoord De ondergeteekende beschikt niet over gegevens, die hem zouden machtigen tot de verklaring, dat xHet overgroote mee rendeel van het Nederlandsche volk ver langend uitziet naar het, over het geheele jaar, handhaven van den Amsterdamachen tyd.« Een wetsontwerp in zake den z.g. zo mertijd heeft het departement verlaten. Omtrent den inhoud daarvan kunnen, vol gens goed gebruik, thans geen mededee- lingen worden gedaan. De plaatselijke keuze. De Eerste Kamer heeft 22 Januari het wetsontwerp-Rutgers in zake de plaatselijke keuze met 28 tegen 20 stemmen ver worpen. o De wraak ran een ehauffeur Een chauffeur van een der Westlandsche autobus-ondernemingen had dezer dagen met zijn patroon een woordenwisseling, welke nogal hoog liep. De chauffeur, hier niet erg over tevreden, vertrok met zijn autobus uit Naaldwijk, doch te Loosduinen aangekomen, zette hij de autobus met pas sagiers aan den kant van den weg en vertrok zelf per tram naar Naaldwijk, De reizigers waren hierover natuurlijk niet best te spreken. Goede raad was duur. Eindelijk heeft men een anderen chauffeur gevonden, die de autobus verder naar Den Haag bracht. t

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 6