^nd van altena Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4472 Woensdag 4 Februari 1925. FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor." Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 61525^ Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post 'beschikt 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT Herriot heeft in de Fransche Kamer een rede gehouden die allerwege de aandacht heeft getrokken, niet alleen in het land zelf, maar evenzeer in den vreemde. Niet zijn beschouwingen over de erkenning der sovjetregeering, het protocol van Genève en de schulden der geallieerden onderling waren het in de eerste plaats, waarnaar de aandacht uitging, maar veeleer zijn be toog, waarin hij de verhouding tot Duitsch- land schetste. Laatstgenoemd gedeelte zijner rede was ver van malsch en Duitschland heeft heel wat moeten hooren, wat het niet aange naam in de ooren klonk Het rijk werd met verwijten overladen. Terwijl de Duit- schers het steeds laten voorkomen, dat zij op het gebied der ontwapening practisch alles hebben vervuld, wat het-vredesver drag van hen eischt, heeft Herriot een heel ander boekje opengedaan. Duidelijk heeft hy doen uitkomen, dat Duitschland nog door een oorlogsgeest wordt bezield, onwillig is de militaire bepalingen van het vredesverdrag na te komen en op allerlei slinksche wijzen zich aan zijn verplichtingen tracht te onttrekken. Wanneer Herriot aldus spreekt, dan kan men hieruit reeds by voorbaat opmaken, dat het rapport van de militaire contiólecommissie der gealli eerden ver van gunstig zal luiden en dat Duitschland nog heel wat zal hebben goed te maken, voordat tot de ontruiming der Keulsche zóne kan worden overgegaan. Vermoedelijk zal het uitstel der ontruiming dan ook nog geruimen tijd worden be stendigd. Enkele Duitsche zonden duidde Herriot met name aan de ministerpresident legde er o.a. den nadruk op, dat het instituut der veiligheidspolitie feitelijk neerkomt op de instelling van een militaire macht, doordien zij is ondergebracht in kazernes. Duitschland wordt eveneens beschuldigd van de handhaving van een belangrijken generalen staf, terwijl het verder voor de voeten wordt geworpen, dat niet minder dan vijfduizend gewezen officieren van het Duitsche leger tal van manschappen een militaire opleiding verschaffen, terwijl Duitschland volgens hem nog volop in zijn oorlogstuig zit. De strekking van Herriot's betoog was dus duidelijk te maken, dat Duitschland in militair opzicht nog steeds een ernstige factor is en nog steeds als een bedreiging van Frankrijk moet worden 101 Wel, wel, hernam Paul Vernier op een vriendschappelijk verwijtenden toon, ik begrijp je niet Voor een jaar hadt je nog niets meer dan je soldijdat je toen gevaarlijke tochten verlangdet te doen en je wildet onderscheiden, is te begrijpen, maar nu je een aardig som metje hebt geërfd De officier antwoordde kortaf Als je eens wist, hoe onverschillig me dat is. Inderdaad had Robert d'Alboize, die dat heelemaal niet had verwacht een legaat ontvangen van een ouden oom, die in zijn testament hem had benoemd tot zijn eenigen erfgenaam. De kapitein erfde negenhonderd dui zend francs. Voor de erfenis te aanvaar den had hij, rechtschapen als hij was, eerst onderzocht of er geen ander recht hebbenden waren. De oom had geen anderen bloedver want dan Robert. Deze had daarom het legaat aanvaard, en daarbij zuchtend de opmerking ge maakt Indien ik dit vermogen het vorige jaar had ontvangen, zou ik Carmen heb ben kunnen trouwen. Wel, zeide Mariana, dan moet u een geheim verdriet hebben. U vergist zich, mevrouw, antwoordde beschouwd. Dr. Luther heeft in eeri rede voor buitenlandsche journalisten op de rede van van Herriot geageerd. In plaats van een felle polemiek was dr. Luther's rede een bezadigde, van ver zoeningsgezindheid blijk gevende, uiteen zetting en men kan uit een en ander misschien de gevolgtrekking maken, dat de tot dusver door de regeering Marx gevoerde buitenlandsche politiek ook door den opvolger van laatsgenoemde op den zelfden voet zal worden voortgezet. Dit is een geruststellende ervaring en als men dr. Luther's woorden er nog eens op na leest, had men ook iets anders niet mogen veronderstellen Stresemann toch, de minister van buitenlandsche zaken in het kabinet-Maix, bekleedt dezelfde functie in de regeering-Luther, terwijl laatsgenoemde zelf in het vorige kabinet als minister van Gnanciën een belangrijke rol heeft gespeeld bij de tot-stand-koming der Londensche conferentie, die de schadevergoedingskwestie op een prettiger wyze regelde dan tot dusver het geval was. Uit het feit dus, dat de buitenlandsche politiek niet zal worden gewijzigd, ondanks de aanwezigheid van vele rechtsche mini sters in het kabinet, mag derhalve worden afgeleid, dat rechts gedurende het bewind van dr. Lu'.her vooral op binnenlandsch- politiek gebied en economisch terrein erop rekent tevreden te worden gesteld. Wat dr. Luther vooral wenscht, is, dat de verhouding tusschen Duitschland, en de geallieerden in den vervolge zal worden geregeld in den geest, die de Londensche conferentie kenmerkte, Z. i. is men in de Britsche hoofdstad indertijd den goeden koers ingeslagen, daar men ter Londensche conferentie zooveel plaats inruimde aan het arbitrage-denkbeeld. Met het wisselen van nota's komt men er volgens den rijkskan selier nieter dient rustig met elkaar te worden gepraat, er moet worden onder handeld. Evenals te Londen door het eer lijk wisselen van gedachten zooveel tot stand is gebracht met betrekking tot het vraagstuk der schadeloosstelling, zou ook op een nieuwe conferentie tusschen de ge allieerden en Duitschland veel kunnen wor den bereikt, wanneer beide partijen mon deling hun standpunt uiteenzetten, Dit is de leidende gedachte van Luther's betooog, die de vraagstukken «veiligheid® en «ont wapening® op eendere wijze wenschte te zien behandeld als de kwestie der schade vergoeding te Londen. Robert, ik houd alleen heel veel van mijn vak en ik wil het beoefenen op een wijze, die het meest nuttig is voor mijn vaderland. Het rijtuig was bij het station geko men. Wij zijn er op tijd, deed Vernier op merken. Misschien is het wel een beet- tje al te precies op tijd, aangezien je geen bagage bij je hebt. Robert en Paul wisselden nog eenige zinnen, vol warmte, terwijl, Mariana onophoudelijk den jongen officier gade sloeg en bemerkte, hoe zijn gelaat veran derde alsof het door smart was vertrok ken. Mevrouw Vernier kon nog niet het resultaat harer indrukken vaststellen, maar zij was zeker, dat zij Robert had doen lijden. d'Alboize moest Carmen beminnen Maar beantwoordde deze die liefde? De beeldhouwer en zijn vrouw reden in het rijtuig naar huis terug. Gaan we naar het bal van den heer Silveretein? vroeg Mariana, haar echt genoot in de rede vallende, die vol ont roering over de stille smart van Robert sprak. Paul, zeer bedroefd, keek zijn vrouw aan, die zoo spoedig hun vriend vergat. Zij vervolgde met neerbuigend mede lijden De heer d'Alboize is zeker zeer inte ressant, maar hij schijnt aan een kwaal te lijden, die jij noch ik kunnen gene zen Indien hij meer mededeelzaam was geweest, zou hij je alles hebben meegedeeld, omdat jij zijn intieme vriend BUITENLAND. Huurkazerne te Chicago Ir vlammen Tien dooüen Een noodlottige brand heeft Zaterdag ochtend vroeg te Chicago in een groote huurkazerne gewoed. Daaromtrent deelt de «Crt.® de volgende bijzonderheden Het gebouw werd bewoond door 36 gezinnen, sommige met veel kinderen. Het totaal aantal bewoners was tusschen de 200 en 300. Zij lagen allemaal rustig te slapen, toen er in het gebouw eensklaps «brand werd geroepen. Door dien kreet gewekt, renden de meeste bewoners in paniek van hun bed de trappen af naar buiten. De meesten gunden zich geen tijd om bovenkleeren aan te trekken en holden in hun nacht gewaad de bitterkoude straat op. De brand greep zoo snel om zich heen, dat vele bewoners niet tijdig naar buiten konden komen en zich door het vuur den uitweg versperd zagen. Mannen, vrouwen en kinderen verschenen op de bovenver diepingen voor de vensters en riepen schreiend en schreeuwend om hulp. Sommigen gunden zich in hun doodsangst geen tyd om de toesnellende brandweer af te wachten, sprongen uit de vensters op straat en werden meerendeels door den val ernstig gewond. De aangekomen brand weermannen spanden snel netten uit, waarin de achtergebleven bewoners onge deerd neersprongen. Het geheele gebouw brandde uit. Naderhand werden 10 verkoolde lijken ontdekt en men vresst, dat er nog meer onder het puin liggen. o Do sneeuwstorm in New York Het noordelyk gedeelte van den Staat New York is geteisterd door den felsten sneeuwstorm van de laatste 20 jaren. Het was 's middags om 5 uur beginnen te sneeuwen en den volgenden ochtend lag de sneeuw drie voet hoog. Op som mige plaatsen had de wind de sneeuw 20 vt. hoog op elkaar gestapeld. In de door den sneeuwstorm geteisterde streken staae het spoorwegverkeer en het verkeer tn water stil. De 20ste Centuiy Express moest het na acht uur tobben opgeven. Dit was sinds de invoering van die snelverbinding tusschen New York en Chicago nog slechts eenmaal vroeger geschied. Bij Syjacuse sliepen honderden menschen in de spoor- bent Meen je de oorzaak van zijn lijden te weten? In 't geheel niet. Dan, zie je wel, mijn goede Paul, heb ben wij ons ook niet het hoofd te bre ken ten opzichte van den heer d'Alboi ze Hij zal wel weer beter worden, waneer hij weer in zijn garnizoen is Het kazerneleven moet niet heel somber zijn Ik houd wel van Robert Je houdt ook van je vrouw. Mijn lieve Mariana Kom, laat ons weer over zaken spre ken. Je hebt nog niet op de quaestie van Silverstein geantwoord. Die soiree schijnt je te lijken Je weet toch wel, dat wij er heen moeten. Je wilt mooi zijn, riep hij met geest drift uit, nu, ik wil het ook Wan neer wij weer in huis komen, mag je mijn kas nazien en je zult haar onver biddelijk plunderen. Ik zal dan slechts het toilet hebben hetwelk noodig heb. Welnu Dat is niet alles. Wat heb je meer noodig? Spreek I Ik zal er niet tegen zijn als je onver- zadelijk bent Je weet wel, dat het mijn grootste genoegen is om jepleizier te doen. "Wij zullen gedwongen zijn om weer op de quaestie der juweelen terug te komen. Drommels, zeide Paul Vernier. Indien/ik maar een collier had. Dat zal later komen. wagens die niet verder konden. De Hudson voert langs New York (stad) zoooveel ijs af, dat een overtocht per veerpont, die anders 8 minuten duurt, thaDS 1 uur en een kwartier vereischt. In New York (stad) zelf ligt slechts 2 duim sneeuw. Brutale roof in een juwelierswinkel De bewoners van het noordelyk deel van New-York werden dezer dagen opge schrikt doordat een 6 tal bandieten een juwelier neersloegen en trachtten met een aantal kastjas diamanten, ringen en andere sieraden zich uit de voeten te maken. Een politie-agent vuurde en doodde een der inbrekers. De anderen vluchtten en wierpen een deel van hun buit weg. Samenzwering tegen floestafa Kemal pasja Naar uit Konstantinopel wordt gemeld, is men te Mersina in Angora een samen zwering op het spoor gekomen, welke een aanslag op Moestafa Kemal pasja ten doel had. 17 personen, meest Armeniërs, werden gearresteerd. Tratsby vervangen Heden heeft het Centraal Uitvoerend Comité der Sovjet-Unie een decreet ge publiceerd, waar Trotsky van zyn ambt als hoofdcommissaris voor leger en vloot wordt ontheven en Frunse als zijn opvolger wordt benoemd. Britsch marineschip vergaan Lot der 90 man bemanning onbekend Naar de «Daily Mail® uit Rangoon ver neemt, is het s.s. «Elphinstone® van de Britsch-Indische marine, 1290 ton groot, bij de Nicobar-eilanden in het Oostelijk deel van den Indischen Oceaan vergaan. Van de bemanning, ongeveer 90 man, die zich in de booten had begeven, is nog geen nader bericht ontvangen. De Etna in werking De Etna is weer werkzaam. Dit heeft eenige bezorgdheid gewekt, maar de ^rd- schokkundigen beschouwen de vulkanische actie eenvoudig als een weer opengaan van den kratermond die sedert 1923 gesloten is geweest. Als ik er geen behoefte meer aan heb. Zal ik je er een op crediet koopen Men zal ze jou niet geven. Neem me niet kwalijk, waarde vrien din Je verbeeldt je reeds datje een grooten naam hebt ach, je bent nog maar bij zoo weinigen bekend. Paul maakte zich niet boos over deze krenkende opmerking, hij nam haar op als een vrijmoedige uitdrukking. Men zal inlichtingen inwinnen, ant woordde hij klam. Op de lijst van de genen, die getuigenis van mij afleggen, zal ik den rijken bankier bovenaan plaatsen. Dat zal wel voldoende wezen. Mariana haalde de schouders op. Je weet dus niet dat het hier een uitgave geldt van vijftig duizend francs Paul keek verschrikt op en begon toen te lachen. Ditmaal, mijn beste, zul je mij niet kunnen beschuldigen alleen van onmo gelijke dingen te droomen. Ik heb een denbeeld. Ik twijfel er aan of het practisch is. Zij vervolgde op gebiedende toon Wil je mij nu de eer doen naar mij te luisteren en op te houden met deze kinderachtigheden Ik zal weer ernstig worden, antwoordde Paul Kijk eens, ik zal de houding aannemen van den „Peinzende", een der meesterstukken van mijn kunst broeder Michel-Angelo. Mevrouw Vernier hernam Men heeft wonderlijk mooie naboot singen van edelgesteenten gemaakt. Je wilt dus valsche? Goede eetlust, bloed en een j kregen door Foste; Deze pilletjes ingewanden OOor spijsvertering, goed humeur v orden ver- Maagpillen te gebruiken, elpen de lever, maag en de vloei'ing der gal te regelen. TXy werken zeer zacht en hebben geen nadeétige reactie. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65in apotheken en drogistzaken. BINNENLAND. Een weeldebelasting Vermindering van Rijksinkomsten- en Verdedigingsbelasting. Naar de Haagsche Redacteur van de «Msb.® verneemt, is een wetsontwerp tot invoering van een weeldebelasting in ver gevorderden staat van voorbereiding, zoodat de indiening ervan spoedig kan worden tegemoet gezien. De bedoeling van dit wetsontwerp is, o.a. een belasting te heffen van de ver teringen in café's, restaurants, enz. De opbrengst dezer belasting wordt op 25 millioen geraamd, welk bedrag de Minister van Financiën werischt te benutten om de Verdedigingsbelasting II te halveeren en voorts de Rijksinkomsten belasting voor wat betreft de gehuwden en groote ge zinnen te verlagen. De Minister hoopt deze belasting nog vóór den a.s. zomer ingevoerd te zien. Droevig Mej. M. K., te Oosterhout, werd door haar stiefdochter voorover in een wasch- fornuis gevonden. Een geneesheer, die werd ontboden, kon slechts den dood con- stateeren. School uitgebrand De voor enkele jaren nieuwgebouwde Christelijke school voor lager onderwys te Appingedam, is geheel uitgebrand. De oorzaak is onbekend. Vliegtocht NederlandIndiè Prins Hendrik heeft het beschermheer schap aanvaard van het nationaal sport comité tot huldiging van de deelnemers aan den vliegtocht NederlandIndië in 1924, by hun terugkomst hier te lande. Verdronken Te Eelde, Dr., is de landbouwer H. v. B. door de duisternis misleid, te water geraakt en verdronken. Men moet een kenner zijn om ze van echte te onderscheiden. Het is hetzelfde I Ik houd niet van die dingen. Het is een halssnoer van paarlen, dat ik wensch Het is nog moeilijker uit te maken of ze echt of valsch zijn in het feestgewoel, waar men den tijd niet heeft om ze van nabij te zien. Dat is misschien een denkbeeld, zeide Paul, maar het is zeer zondering. De echtgenooten kwamen in hun huis en spraken niet meer over het halssnoer. Maar den volgenden morgen, bij het ontbijt, begon Mariana over hetzelfde onderwerp Paul herhaalde zijne tegen werpingen van de vorige avondhij voegde er nog bij Ik verzeker je, dat je mooi genoeg bent om alle juweelen te ontberen Je zult niet de eenigste vrouw, zijn die van deze weelde'-afstand doet En dat zal niet verhinderen, dat je toch de mooiste van alle bent. Je weigert dus om mij genoegen te doen ondanks al je mooie beloften Ik vraag je alleen maar een beetje te wachten Je zult er niets bij verlie zen Ik zal je al de edelgesteenten geven, die je verlangt De oogen van Mariana keken hem zeer boos aan en zij fronste haar werk- brauwen. Paul Vernier zag er ontmoedigd uit. Tot eiken prijs wilde hij niet weer de woorden hooren, die hem gister zoo diep hadden getroffen. Hij riep daarom uit: Welbeschouwd, doe wat je wilt Je voer Het Land hi Heusden en Altsia, flu Lamstraal tie fioinBelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1