Eerste Blad C. DE/^EMP Wegen voor het moderne verleer S. D. LANKHÜYZEN Co*s BANK RAAMSDONKSVEER. A. Verschuu/Baert, Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. Vo 4473 Vrijdag 6 Februari 1925. FEIJILLETOI. „Het Kasteel van Kerlor." ^nd van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Eng straat ilEIISDEA. GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Rnime keuze in FANTASIE- enTROUWRINGEN. Eigen Reparatie-inrichting. Zoo juist ontvingen wij een door den Algemeenen Nederlandschen Wielrijders- bond, „Toeristenbond voor Nederland", welke bond zoo uitnemend veel en bij uitstek nuttig werk verricht in verband met het hedendaagsche wegverkeer, uit gegeven brochure, die tot titel draagt „De waarde van moderne wegen voor de moderne samenleving en meer in het bijzonder voor het moderne verkeer". De schrijver beschouwt het wegenvraag- stuk als een oeconomisch vraagstuk en met die opvatting kunnen we ons geheel en al vereenigen. Volgens hem kenmerkt zich een m o- d e r n e weg wat de „utiliteits" eigen schappen betrelt, door 1. een effen, hard, stofvrij oppervlak 2. een tracé, dat, rekening houdende met de plaatsen, die aangedaan moeten worden, zoo kort mogelijk is; 3. een zoodanige breedte, dat zooveel mogelijk met groote en gelijkmatige snelheid kan worden gereden 4. eene zoodanige sterkte, dat zware doelmatig geconstrueerde motorvracht wagens daarop in alle weersgesteldheden met een voor dat vervoer oeconomische snelheid kunnen worden toegelaten 5. groote veiligheid door goed over zichtelijke bochten met grooten straal, door groote overzichtelijkheid van de kruispunten met andere wegen, zoo mo gelijk door vermijding of beperking van de kruiswegen „a niveau". Dat al deze wegeigenschappen, zij het dan ook indirect, van invloed zijn op de productiekosten van de meeste onzer verbruiksartikelen, wijl de kosten van het vervoer de productiekosten veeltijds beïnvloeden, ligt wel voor de hand. Gaarne zouden wij over al die eigen schappen wat willen zeggen, maar daar wij dan te uitvoerig zouden worden wil len we alleen over punt vijf een en ander opmerken, omdat juist in het Land van 102 Hij had vroeger de bekoorlijke bal letdanseres willen betwisten aan Ronan- Guinec hij was op een beleedigende ma nier afgewezen door Stella hij bad tegen den directeur der Kredietbank van het Westen een zekere rancune be waard en had deel uitgemaakt van de bende, die Ronan-Guinec had doen val len. Tot zijn leedwezen kon hij niet alles hooren, wat men van de danseres ver- p teldezijn blikken werden getrokken naar Mariana. Deze laatste, alsof zij door een inner- lijken aandrang werd voorgetrokken, wist het zoo in te richten, dat zij wel dra alleen was met den bankier Silver- stein in een kleine ronde salon. Als een man die zich veel met ju- weelen had bezig gehouden en dien men niet kon bedriegen, raakte hij met zijn vingers het halssnoer van Mariana aan en zeide op eenvoudige toon Wilt u een echt? Mevrouw Paul Vernier voelde, dat een huivering haar geheele lichaam deed schudden. Zij had een voorgevoel als van een aanstaanden val. Zij antwoordde echter niets. Silverstein voegde er bij Kom morgen middag om vier uur k in de rue d'Astorg, op de eerste ver Heusden en Altena, dat zeer rijk is aan bochtige wegen, de veiligheid der wegen nu niet direct verhoogd wordt door goed overzichtelijke bochten met flinken straal en door groote overzichtelijkheid van de kruispunten met andere wegen. Wan neer we ons met een auto of een auto bus vanaf Heusden langs den Maasdijk naar Woudrichem of vanaf Heusden via Dussen naar Sleeuwijk begeven dan moeten we n eerdere hoogst gevaarlijke wegbochten en wegkruisingen passeeren En hoe het movelijk is dat in die boch ten en op die kruisingen toch nog zoo weinig ongelukken gebeuren, is ons wer kelijk een raadsel. Bij het doorrijden van den bocht bij café „de Zwaan" te Andel hebben we steeds de grootste angst dat we een van den tegengestelden kant komend voertuig zullen aanrijden en bij het doorrijden van den bocht in het dorp Giessen, die evenals de bocht bij „de Zwaan" te Andel een rechten hoek maakt, terwijl de weg er smal is, stijgt onze angst werkelijk tot het uiterste. Noch in den bocht te Andel, noch in dien te Giessen kan men zien of van den tegengestelden kant iets komt, daar alles onzichtbaar is door juist in den hoek van den bocht staande huizen, die des zomers door de hun omringende hoornen het uitzicht zoo mogelijk nog meer be lemmeren. Is een en ander nu niet ergerlijk met het oog op het moderne wegverkeer en behoorde de bevoegde autoriteit niet alles in het werk te stellen om de veiligheid op den Maasdijk zooveel in haar vermogen is te verhoogen Ze ker, wij weten wel dat onteigenen van het uitzicht belemmerende getimmerten ontzaglijk veel geld zou kosten en dus vooralsnog niet wel voor verwezenlijking vatbaar is, maar stellig zou de toestand reeds veel verbeteren indien alle op ge vaarlijke plaatsen het uitzicht belem merende hoornen konden verdwijnen. Hiertoe zouden dan servituten op meerdere stukken grond ten behoeve van den openbaren weg moeten worden gevestigd en zulks zou uit den aard der zaak wel financieele offers vergen, maar deze zouden ruimschoots opwegen tegen het groote nut dat door hen wordt ge sticht. Waarom Eethen's gemeentebestuur bij den bocht aan het raadhuis te Genderen een boom laat staan, die het uizicht in hooge mate hindert en daardoor noode- loos bijdraagt tot onveiligheid van den weg, is ons niet recht duidelijk. Een bocht als gelegen in den provin cialen weg op een afstand van 200 k 300 M. ten Oosten van den Dussenschen molen behoefde voor het verkeer in het geheel geen gevaar meer op te leveren, dieping U zult het hebben. De geldman keerde naar zijn gasten terugMariana voegde zich weer bij Paul. Het orkest speelde een bekende wals. L., De eerste teug. Rose Fouilloux keek op de pendule. Zes uur, mompelde zij, ze moeten er al wezen. De oogen van de kaartlegster zagen er wat opgewekter uit. Zij was niet zoo teneergeslagen. Haar koorts kwam gewoonlijk eerst tegen den nacht. De ziekten van dezen aard zijn uiterst grillig na het grootste gedeelte van den dag gehoest te hebben, ondervond Rose Fouilloux tegen den middag een betrek kelijk wel zijn. Claudinet, op een kleinen stoel gezet en voor een tafeltje, dat voor hem was gemaakt, speelde met de looden solda ten, die de goede Poulot hem den vori- gen avond had gebracht. Boem, zeide de jongen, een rij grena diers omverwerpend. Vervolgens keerde hij zich naar zijn moeder Mama, ze zijn allen dood. Rose Fouilloux antwoordde met een gebaar vol verstrooiheid. De kleine jongen zette opnieuw zijn regiment op en maakte zich gereed om indien de boomen op een aan den weg grenzend stuk land werden verwijderd. De provinciale weg van het dorp Dus sen tot de Verlaateche Sluis te Almkerk wint het in rijkdom aan bochten, die gevaarlijk voor het verkeer zijn. Noemen we eerst den z gn. Krekeldraai, die met zijn drie bochten, waarvan er twee aller- scherpst zijn, wel een hoogst gevaarlijk stuk weg is Wat er aan te doen om den Krekeldraai zijn draaien te ont nemen, weten wij niet, maar wel willen wij de aandacht onzer Statenleden op den onhoudbaren toestand vestigen, opdat zij er toe medewerken om den put te dempen vóór het kalf verdronken is. De wegdraai bij het gemeentehuis van Dussen is ook niet zonder gevaar, terwijl de draai bij het Oude Verlaat onder Almkerk gerust bij de zeer gevaarlijke mag worden gerekend. En wat de kruispunten betreft, die groot gevaar voor het verkeer opleveren, noemen we het kruispunt dat gevormd wordt te Dussen door den provincialen weg en den weg, die loopt vanaf Dussen binnen langs de vroegere kweekerij, het Oude Maasje, en het kruispunt dat bij het fort Altena" gevormd wordt door den Rijksstraatweg en den Ippel- schen- en den Dewerkechen dijk. Af doend middel tot verkrijging van de noodige veiligheid zou bij alle draaien, bochten en kruispunten alleen zijn het afbreken van gebouwen, die het uitzicht belemmeren, doch verbetering zou reeds zijn te verkrijgen, zooals we reeds zeiden, door het kappen van de noodige boomen en struiken. Laten we toch bedenken dat de wegen er zijn voor het verkeer en dat zij zich dus moeten aanpassen aan het verkeer en niet andersom. De buitengewoon groote veranderingen, die het wegverkeer de laatste jaren heeft ondergaan, maken eene moderniseering van ons wegenwet meer dan noodzakelijk. En daarom moet ieder er toe medewerken om de aanpassing onzer wegen aan het moderne verkeer zoo spoedig mogelijk te ver krijgen. Algeheele wegverbetering is eene aangelegenheid, die uit den aard der zaak iaren vordert, maar als geen spoed wordt betracht, blijft het een ge sukkel, dat nog groote ellende met zich zal brengen. De groote veiligheid van het verkeer in cijfers uit te drukken is niet wel mogelijk. Immers kan het groote aantal, dikwijls doodelijke onge lukken op de thans bestaande veel te smalle, kronkelende en onoverzichtelijke wegen niet in geld worden gewaardeerd en kan ook nooit met geld worden goed gemaakt. Zeker is echter dat de aller den slag opnieuw te beginnen maar dit tweede bloedbad scheen hem niet zoo veel pleizier te doen. Hij ging opstaan en liep op zijn moe der toe. Tante Fifi komt? vroeg hij. Zij had het mij beloofd, antwoordde Rose, zij zou zelfs haar Een krachtige ruk aan de bel brak haar woorden af. Eindelijk, zeide zij open doende. Zéphyrine verscheen. Daar zijn we, zeide ze met haar zware stem. Ik breng je Eusèbe. Zij haalde den Slak te voorschijn, die achter de monsterachtige zwaarlij vigheid van zijn vriendin verdween. Kom dan toch binnen, zeide Rose op heel beminnelijken toon. Eusèbe groette met al de beleefdheid, waarvan hij het geheim bezat. Met een enkelen blik onderzocht hij de eetzaal, waarin Rose hen had ont vangen. Zéphyrine omhelsde haar zuster en haar neefje. Mijn God, mevrouw, begon de Slak, ik heb reeds zoolang er naar verlangd om kennis met u te maken Alleen, ik ben een beetje beschroomd Juf frouw Zéphyrine moest me eerst zeggen, dat u zoo goed waart Zij heeft me meegenomen Mijn zuster heeft gelijk gehad, her- naïu Rose, omdat je in onze familie zult worden opgenomen. Eusèbe Rouillard deed zich voor, alsof hij zeer verlegen was over deze eer. Hij veinsde alleen Claudinet te zien AG ENTSCHAP YAN DE AMSTERDAMSprfE BANK A'DAM Telefoon No. 15. Kantooruren van 9-A Zaterdags van 9-12. Juni, Juli en Augustus Zaterdags gesloteir wegens beursvacantie. Handels- en Landbouwcredieten Rekening-Courant Deposito's Effecten (uitsluitend solide belegging) Coupons Vreemd geld Inschrijvingen Grootboek Assurantiën Reiscredietb^ieven op 3600 betaalkantoren Administratie vaur vermogens. SAFE-DEPOSIT-IN RICHTING (Gegarande^a Brand-, Smelt- en Inbraakvrge Lipsklnls). Prijzen naar grootte der kastjes ZÉÉR SCHERPE CONDITIES. Indien gewenschrt bediening aan huis. SPAARBANK. Spaarbankboekjes worden bij 1ste storting gratis verstrekt. Nadere inlicjmngen verschaft gaarne DE DIRECTIE T BOONSTRA. nuttigste vorm van productieve uitgaven tegenwoordig is gelegen in de verbete ring van de vervoeromstandigheden in het land. L>ROGISTKÏ^lJ HEUSDyEN. Haarlemmerolie Anijszaad, Anijsspiritus -/ Talkpoeder Levertraan —f Sanatogen Sloan's Linijnent Worm patronen. BUITENLAND SCB OVERZICHT Tusschen Griekenland en Turkije is een belangrijk geschil gerezen. Aanleiding hiertoe is geweest het uitzetten uit Kon- stantinopel van den Grieksche» patriarch. Wat de reden van die uitwyzing is De heeren van Angora streven er naar de Grieksche invloeden in 't nieuwe Tuikije volkomen te vernietiger». Men is met de militaire overwinning op d« Grieken, waar door deze werden gedwongen zich uit Klein- Azië terug te trekken en welke het vredes verdrag van Lausanne mogeüjk maakte, te Angora nog geenszins tevreden. Het Grieksche element moet van het Turksche gebied worden verdreven. Zeer tot schade van de economische ontwikkeling van het nieuwe Turkije is door een verdrijving der Grieken op groote schaal uit Klein- Azië aan dit streven reeds uitvoering ge en riep uit Daar is het neefje Hij ziet er heel goed uit U als uit het gezicht ge sneden, mevrouw. De kaartlegster antwoordde met een stem, die door plotselinge ontroering gedempt klonk: Hij heeft de oogen en het voorhoofd van zijn vader. Zij wees op het portret van Francois Champagne. Arme drommel, zeide de Slak Ja, Zéphyrine heeft er mij van verteld Ik heb geschreid als een meisje U hebt niet veel geluk gehad, hé Het spijt me ook zoo! Ik zou wel goede vrienden met je man zijn geworden Hij moest een karakter hebben zooals ik 1 In het eerst had het gelaat van den deugniet een afkeerwekkenden indruk gemaakt op Rose maar die indruk ver anderde weldra, dank zij de woorden rijkheid van Eusèbe, die ondanks zijn gemeene spraak en zijn ruwe taal, de dierbaarste gevoelens in de arme vrouw wist te doen trillen. Kijk, hernam Zéphyrine, kijk eens l Zij liet het kruis zien van Francois Chamijagne. De Slak maakte een militair saluut. Wezenlijk, mompelde hij, u zoudt niet kunnen zeggen, hoezeer me dat ontroert Is het niet ongelukkig, dat een zoo moedige jongen aan zijn vrouw en zijn zoon is ontrukt Terwijl er toch zooveel nietsdoeners op de wereld zijn. Rose schoof hun stoelen toe. De Slak scheen haar nu bepaald reeds geven. Maar geheel en al is de verdrijving en uitmoording niet mogelijk en dus hebben de regeerders te Angora getracht de be trekkingen althans tusschen het nog over gebleven Grieksche element en het Griek sche patriarchaat, dat voor het behoud van het Grieksche karakter van dit bevolkings deel van zoo groot belang is, te verbreken. Het Grieksche ministerie heeft naar Angora een scherpe protest-nota gezonden waarin de uitwijzing een flargrante schen ding van het Verdrag van Lausanne en een vijandige daad wordt genoemd. Het aanblijven van den Griekschen zaakge lastigde te Angora zal afhangen van 't antwoord dat Angora zal geven. De Griek sche regeering zal het Internationaal Ge rechtshof in den Haag alsmede den Volken- t ond te Ger ève uitnoodigen, zich bezig te houden met de uitwijzing van den Griek schen patriarch, daar het gevaar voor het afbreken der diplomatieke betrekkingen tus schen Griekenland en Turkije aanwezig is. De Grieksche ministerraad heeft besloten, de lichting 4923 voorloopig niet naar huis te zenden. In Grieksche regeeringskringen wordt er op gewezen, dat het voor Grieken land onmogelijk is, te dulden, dat Turkije de gesloten verdragen als stukjes papier verscheurt. Alle bladen oefenen heftige critiek uit op de houding van Turkije. De uitwisseling van nota's over de ver traging in de ontruiming der Keulsche zóne en de redevoeringen die door Herriot, minder leelijk, minder zonderling toe. Welbeschouwd had Zéphyrine niet veel kans gehad om een man te krijgen, want zij was niet schoon en niet elegant. Het was een verloofde, zooals zij ver wachten kon. Hij scheen een gezond verstand te hebben en kon praten En misschien had hij veel hart. Rose zeide evenwel tot zich zelf, dat zij dadelijk geen uitspraak kon doen zij zou den persoon eerst grondig bestu- deeren, voor een ernstige meening te zijne opzichte uit te spreken. Maar zij voelde op 't oogenblik nog geen argwaan tegen hem. Wel gevoelde de kaartlegster op dat oogenblik een zekere voldoening, dat zij niet meer geheel alleen op de wereld was. Zoodra zij dan ook aan Zéphyrine had toegestaan om haar Eusèbe voor te stel len, wachtte Rose met een zekere nieuws gierigheid, bijna sympathie, het bezoek van dezen man af. Mevrouw, begon de Slak, uw zuster heeft u reeds meegedeeld, wat ons be zoek geldt We zijn verloofd Ik heb aan mijn ouders geschreven om hun toestemming Ik wacht dezer dagen een antwoord Ik ben blij, dat uniet tegen dit huwelijk bent. Want, ziet u, ik zou niet gaarne een vrouw trouwen tegen den zin harer familie Ik hoop, dat Zéphyrine gelukkig zal zijn met u, antwoordde eenvoudig Rose. Je ziet het, Fifi, riep de Slak uit. Vervolgens beet hij op de lippen. Rose Fouilloux had hem met een zekere verbazing aangezien. Wordt vervolgd). NIEUWSBLAD nor lel Lui ïan Heusden en Alley,Laiistraal en Boimelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1