Vughterstraat 19, 's-HERTOGENBOSCH, Het SOLIEDSTE en GOEDKOOPSTE adres VERLAAGDE PRIJZEN. voor: TAFEL/THEE- en ONTBIJTSERVIEZEN, MESSEN, LEPELS en VORKEN. KRISTAL EN GLAS. Vragen op rechtskundig gebied Telefoon 715. L<uther en Chamberlain zijn uitgesproken, hebben tengevolge gehad, dat de kwestie ■van de veiligheid weer eens op den voor grond is getreden. De Times, die zich heden met de kwestie bezig houdt, merkt op, dat de felheid, waarmee het debat op het continent thans wordt gevoerd, geen weerklank vindt in de Britsche openbare meening. Werkelijk belangrijke punten in de jongste notawis seling waren, dat de geallieerden vast besloten zijn haar verplichtingen krachtens het verdrag van Versailles uit te voeren, terwijl de Duitsche regeering volgens den tegenwoordigen kanselier bereid is om de fouten, die Duitschland begaan heeft, be- tefïende de ontwapening, weer goed te maken. Dit is volgens de Times genoeg voor het oogenblik en een verdere discussie over deze moeilijke en delicate kwestie moet uitgesteld worden, totdat het rapport van de controle-commissie ter beschikking staat. De Times gelooft, dat er in Groot- Brittannië een gevoelen bestaat, dat het thans de tijd is, waarom het mogelijk kan zijn de permanente van de tijdelijke belangen te onderscheiden en de hoofdlijnen van de buitenlandsche politiek voor vele jaren neergelegd kunnen worden. Daarom is deze kwestie van de Europeesche veiligheid voor Groot-Brittannië van groot belang en moet nauwkeurig in overweging genomen worden. BINNENLAND. Kindermoord Een landarbeider, weduwnaar, te Zeven bergen, en zijn 19 jarige dochter zijn ge arresteerd, onder verdenking van moord op een pasgeboren kind, waarvan het lijkje in een beerput werd gevonden. Beiden zijn naar Breda overgebracht. Omtrent dezen te Langeweg gepleegden kindermoord kan nog nader worden gemeld, dat door de aangehoudene werd bekend, reeds eerder een kind te hebben omge bracht. Na dit kind in Februari 4924 in een privaatput te hebben geworpen, werd het enkele dagen daarna wederom opgehaald, in stukken gesneden en in de huiskachel verbrand. Een nieuwe politieke organisatie Naar de Tel. verneemt, zijn er plannen in voorbereiding tot oprichting van een nieuwe partij, welke beoogt een verbinding te vormen tusschen rechts en links en met uitsluiting van de antithese-gedachte mannen en vrouwen in één verband wil brengen, die de organische gedachte in onze samen leving wil bevorderen en naar voren brengen. Men bedoelt met deze partij een soort van Nederlandsche centrumpartij te stichten. Door aiju eigen wagen overreden De molenaar G. v. d. H. had aan het station te Bunmk een vracht meel geladen en wilde op den wagen springen teneinde naar huis te rijden. Hij kwam ie vatten en het paard zich los gevoelende, ging ei van door met den beladen wagen achier zich, met het noodlottig gevolg dat v. d H. werd overreden. De getroffene is nog naar huis geloopen hoewel hij bijna niet meer kon. Hij werd naar een der Utrechtsche ziekenhuizen overgebracht en is aldaar aan de gevolgen overleden. Een ramp te Koetoardjo Het dagblad »Maralam« meldt, dat Woensdag j.l. een vuurwerkfabriek te Koetoardjo (Ned.-Indië) afgebrand is. Daarbij werden zes personen zwaar ge wond vier hunner zijn reeds overleden. Al deze personen zijn inlanders. De ge wonden werden in een goederenwagen naar Poerworedjo vervoerd. Jaap Eden f De* eens zoo wereldberoemde sportman Jaap Eden is Zaterdagavond in het Sint Elisabethsgasthuis te Haarlem in den ouderdom van 51 jaar overleden. Door een vrachtauto overreden Te Wierden geraakte de 60 jarige Wassink onder een vrachtauto van de firma Palthe te Almelo. De man was op slag dood. Door een machine vermorzeld Te Rotterdam is een jonge werkman in een scheepsslooperij door een machine ge grepen en vermorzeld. Annexatie gevraagd Als een zeldzaamheid immers we hooren wel vaak veel verzet rijzen tegen annexatie-plannen, maar dat er om ge smeekt wordt beleven we zelden sig- naleerd de «Msb.® het volgende briefje van een lezer. WIJ LUIDEN DE NOODKLOK Stiphout staat in Nederland het hoogst in gemeentebelasting. Stiphout staat het hoogst wat kindersterfte betreft. Gedeputeerde Staten van Noordbrabant, ontneemt aan Stiphout zijn zelfstandigheid. Dan zullen er zuivere doeken zijn, dan zal de noodzakelijke melk niet ontbreken, dan zal de kindersterfte verminderen. Stiphout staat het hoogst waarschynlyk van geheel de wereld in de kosten van gemeente administratie. Man, vrouw en drie kinderen, een gewoon arbeidersgezin, krat per kop berekend aan gemeente-ad ministratie jaarlijks f25. Nu door Ged. Staten zelf de kinder sterfte is in het geding gebracht, nu luiden wijj als fiere arbeiders, de noodklok, om gehoord te worden door geheel het land. Stiphout moet worden toegevoegd aan een andere gemeente. o Vaischhcid in geschrifte Maandag stond voor het Gerechtshof te Den Bosch terecht de gemeente-secretaris van Belfeld, J. H. B., wegens valschheid in geschrifte. In de gemeentekas was een tekort van f 6000 gevonden, doch niemand kon aan- toonen, hoe dat ontstaan was of waar de fout schuilde, In een besluitenregister waren twee bladzijden op elkaar geplakt, waardoor een valschelijk opgemaakt Raads besluit, betreffende een leening van f 2000 geheim gemaakt werd. Verder -waren twee valsche handteekeningen geplaatst, die de burgemeester bijna niet van de zijne kon onderscheiden. Voorts bleken verschillende papieren verbrasd. De burgemeester en de wethouder kon den bij het verhoor geen opheldering geven. De advocaat-Generaal eischte 1 maand gevangenisstraf. Het Hof sprak beklaagde vrij. Door een omgekapte boem getroffen Uit Batavia wordt gemeld Een omgekapte boom kwam terecht op een auto te Bojolali. De chauffeur en een knecht werden gedood. De daarnaastzit- tende Europeaan werd ernstig gewond. o Afgebrand Onder Voorst, in de buurtschap Empe is de kapitale boerdery van H. Barment- loo totaal door brand verwoest. Acht stuks rundvee kwamen in de vlammen om. De gehrele inboedel ging verloren. Alles was verz-kerd. Door onbekende oorzaak is de woning van M S. te Mill afgebrand. De inboedel ging verloren. Twiutig kippen kwamen in d« vlammen om. De bewoners man, vrouw en 7 kinderen, konden zich met moeite in Hchtgewaad redden. Door een vallende baal gedood In de graansilo der firma Van Waveren aan den Persoonsdam te Rotterdam is e-n droevig ongeval gebeurd. De 47 jarige M. van Zweden, van den Hilledyk, was be hulpzaam bij het ophijschen van balen lijn zaad, toen plotseling een baal uit de leng schoot en terecht kwam op Van Zweden. Ernstig gekneusd werd hij naar het Zie kenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. o Een spoorbrug aangevaren Maandagavond is, naar de «Tel.® meldt, een klipperschip tegen de Arkelsche spoor brug bij Gorum gevaren, waardoor de brug zoodanig uit haar verband is geraakt, dat de rails niet meer pasten aan die van de landhoofden. Van beide richtingen moes ten de passagiers uitstappen en over de brug loopen naar de gereed staande treinen. Dinsdagochtend was het defect hersteld. Ar. J. Schokking Men,seint ons uit Leiden, dat Mr. J. Schokking ernstig ziek is hij is lijdende aan longontsteking. Belastingverlaging Naar wij vernemen ligt het in de be doeling van den Minister van Financiën om gelijk met het binnenkort in te dienen wetsontwerp op helfing eener weeldebelasting het mede door bem in uitzicht gestelde wetsontwerp tot verlaging van sommige directe belastingen, in te dienen. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Tot hoofd der O. L School in den Bieschbosch is benoemd de heer J. M. Reas alhier. Andel. Op Vrijdag 13 Februari a.s, hoopt voor het comité van winterlezingen alhier op te treden Dr. Callenbach van Rotterdam met het onderwerp«Vader Cats en Revius®. Het is ongeveer drie jaar geleden dat Dr. Callenbach te Andel sprak over den Vlaamschen dichter Guido Gezelle. Deze lezing was eenig mooi en allen die Dr. C. over Gezelle hebben ge hoord zullen zeker komen luisteren naar wat hij vertellen zal over Vader Cats. Reken er op dat het mooi zal zijn. Blijf niet thuis. Het is de laatste spreker dezen winter. De vergadering wordt gehouden in de Openbare school. Aanvang 7 uur. J.l. Dinsdagavond hielden de meis- jesvereenigingen «Martha® en «Onderzoekt de Schriften® een gecombineerde jaarver gadering. De vergadering had een zeer gezellig verloop. Een drietal onderwerpen werden ingeleid. Verschillende voordrachten werden gehouden. De leden der meisjes- vereeniging zongen gezamenlijk een heel mooi stuk, terwijl er ook nog een solo werd gezongen. De heer Heetkamp uit Woudrichem vergastte ons op een stuk orgelmuziek n.l. op Panus Angelicus (van Cesar Franck). Het was een gezellige en leerrijke avond. De meisjes weten het altijd zoo echt gezellig te maken we zouden haast zeggen, gezelliger dan de jon gens. 't Is geen wonder dat Vader Cats de vrouw een gezellig dier noemde De meisjesvereenigingen kunnen met voldoening op dezen avond terug zien. Almkerk Op 11 Febr. a.s., n.m. 6 uur, hoopt in de Geref. Kerk voor de Geref. Jongelingsvereen. alhier op te treden, Ds. Gravendijk van Dordrecht, met het onderwerp: «En zij klopte Sisera®. J.l. Dinsdag werd onder groote belangstelling het Jaarfeest gevierd van de Herv. Knapenvereen, «Benjamin® in de zaal van den heer C. Dekker alhier. Bij afwezigheid van Z.Eerw. Ds. Roth, was de leiding voor deze feestavond in handen van den heer Cornelis, Hoofd der Chr. Herv. School alhier, welke functie hem dan ook met gerustheid kan worden toe vertrouwd. Na de 2de pauze nam Z.Erw. Ds. Roth de Voorzittershamer weer over. De jongens bleken flink gestudeerd te hebben, want met vrijmoedigheid werden door hun verschillende opstellen en voor drachten ten beste gegeven. De Meisjes- vereen. «Dorcas® zorgde ter afwisseling voor eenige zangstukjes en voor een kopje chocolademelk. Op 19 Febr. a.s., 's avonds 6 30, hoopt de heer v. d. Berg, Evangelist te Grijpskerk, alhier voor de Herv. Jongelings vereen. op te treden met het onderwerp «Mijn God®. Naar wij vernemen, hoopt de Gem. Chr. Zangvereen. «Oefening kweekt Kunst® op 20 Febr. a.s. in het Instituutlokaal te Nieuwendyk eene openbare uitvoering te geven. Capelle. Ds. Kolkert, eertijds predikant by de Ned. Herv. Gemeente te Loonschen- dijk, thans predikant te Eemnes, heeft voor het beroep naar Bunschoten bedankt. In het begin van de volgende maand zal door de zangvereeniging «Het Rozen knopje® in de zaal van den heer L. F. van Dongen een uitvoering worden gegeven. Dassen. Naar wij vernemen kwamen op de papierfabriek «De Maasmond® vrou welijke weikkrachten te kort. Nu worden er echter eiken dag met een auto van den heer van Gooi uit Woud richem meisjes naar hier gebracht en 's avonds weer thuisgebracht uit Sleeuwyk, Uppelschendijk en Woudrichem. Zondagavond tusschen 6 en 7 uur is ingebroken bij den heer W. W. te Hank. Er wordt niets vermist dan een z g. «hordje® welk onder het geopende raam stond. Naar wij vernemen zal de Fanfare «Wilhelmina® met vastenavond eene uit voering geven. Dat de wegen door den regen hier slecht en glad zijn ondervond dezer dagen weer een autobus, deze moest n.l. uitwijken en schoof hierbij naar den kant van den weg en kwam flink diep in den grond te zitten. Na veel oponthoud en met ver eende krachten kon men de reis weer ver volgen. Het zoontje van J. alhier sprong van een in beweging zijnde kar en kwam terecht in de «Dusse®. Met den schrik en een nat pak kwam hij vrij. Op de j.l. Woensdag gehouden stemming tot leden van het kiescollege werden gekozen de heeren W. Colijn, C. Roubos Wzn. en H. Pellikaan. Giessen Bij de Zaterdagavond gehouden stemming voor diaken der Ned. Herv. kerk, verkreeg de heer A. 't Hooft Gz. 21 en de heer H. A. Kant 18 stemmen, zoodat eerstgenoemde gekozen is. De Raad dezer gemeente benoemde tot lid van de Com. tot wering van school verzuim, de heer H. C. Hak, in plaats van den heer G. Jungerius, die wegens hoogen ouderdom als zoodanig had bedankt. Genderen. De fok- en controlevereeni- ging is thans definitief opgericht met 18 leden. De statuten zijn reeds vastgesteld. Tot bestuur zijn gekozen de heeren. D. v. Buuren te Meeuwen (Voorz.) J. A. v. d. Schans te Drongelen, E. v. d. Beek te Genderen, M. Spoor te Eethen en Wink te Wijk. Meeuwen. Dinsdag 10 Febr. a.s. hoopt voor de Ned. Hery. gemeente op te treden Ds. A. de Roover van Vlaardingen. Nieuwendijk. Woensdagavond ver gaderde in het Instituutlokaal de Landb.- vereen. «Vooruitgang® alhier. Met een welkom opende de Voorzitter, de heer A. Walraven, de vergadering. De Secretaris, de heer C. v. Hélden, las de notulen en daarna het jaarverslag. Hieruit bleek, dat de vereeniging 59 leden telt en dat omgekocht was voor ruim f 7200 voor kunstmest. De Penningm., de heer A. v. d. Stelt, gaf een overzicht van de uit gaven en inkomsten. De heer C. de Bok deed rekening van de opbrengst der land bouwwerktuigen, de inkomsten daarvan waren f 155 meer dan de uitgaven. De aftredet.den bestuursleden, J. den Dekker en A. v. d. Stelt, werden met meerderheid van stemmen herkozen. De bestelkaarten voor kunstmest werdeü ingeleverd, een flink kwantum werd bestelt. Nadat besloten was, dit voorjaar nog te vergaderen en dan een spreker te laten optreden, werd door den Voorzitter deze gezellige vergadering gesloten. - J.l. Zaterdagavond gaf de Zang- vereen. het Mannenkoor «O. G.® alhier een openbare uitvoering in het Instituut lokaal. Voor deze uitvoering bleek groote belangstelling te zijn, want de zaal was flink bezet. Door den Beschermheer, de heer Joh. v. d. Stelt, werd een openings woord gesproken, waarin hij o.m. zijn blijdschap uitsprak, dat het publiek in zoo'n groote getale was opgekomen en spoorde aan, deze vereeniging te steunen door zich als lid te doen inschrijven. Gezien het feit, dat deze vereeniging betrekkelijk korten tijd bestaat, werd het welverzorgde programma uitstekenk af gewerkt. Inzonderheid bekoorde ons no. 6 van het programma, welk zangstukje op verzoek werd herhaald. Wij mochtqn dan ook constateeren, dank zy de uitnemende leiding van haar bekwame Directeur, de heer P. C. Koekkoek van Almkerk, dat dit gezelschap in de zangkunst reeds vor deringen had gemaakt. De tooneelstukjes en voordrachten vielen ook zeer goed in den smaak, er werd goed gespaeld. «O. G.« kan dan ook met genoegen op dezen avond terugzien. Door den bouwkundige Ard. de Jong Pz. te Sleeuwijk werd j.l. Woensdag aan besteed het bouwen van een woning met landbouwschuur voor rekening van den heer J. de Hom. Perceel A. metselwerk 1. H. v. Pelt, Hank f21.25 2. A. Duizer, Sleeuwijk f 19.36 3. Gebr. J. Duizer, Sleeuwijk f 17.79 4. P. v. Mierlo, Dussen f 17.50 Perceel B. Timmerwerk, enz. 1. G. Verduin, Raamodonksveer f31.90 2. Gebr. de Joode, Sleeuwyk f 25.55 3. M. Heere, Hank f22.15 4. H. C. Ottevanger, Nieuwendyk f21.89 5. P. v, Mierlo, Dussen f21.70 6. Ph. v. d. Pluim, Dassen f 20,25 Massa Perceelen A. en B. 1. Th. Hanegraaf, Hank f59.90 2. G. Verduin, Raamsdonksveer f 57.40 3. M Heere, Hank f41.51 4. P. v. Mierlo, Dussen f 39.10 5. P. v. Ba vel, Hank f38.93 6. Ph. v. d. Pluim, Dussen f38.90 Gunning aangehouden. Woensdag had de Zoon van L. de P. het ongeluk een ladder op zijn hoofd te krygen, waardoor hij in bewusteloozen toestand kwam. Direct werd hij naar zijn woning vervoert en de hulp van den dokter ingeroepen. De alhier gehouden lichtbeelden van de vereeniging «De Macht van het Kleine® bracht netto op f 75.00 Zaterdag 44 Febr. zal de A. R. Kiesvereeniging «Vreest God eert den Koning® des avonds half zeven in het Instituutlokaal vergaderen, terwijl een onderwerp zal geleverd worden door den heer M. v. Helden «Financiën® en door den heer Joh. v. d. Stelt «Sociale Politiek.® Wij wekken alle A. R. vrouwen op, deze vergadering bij te wonen. Op 20 Febr. hoopt de Chr. Zang- vereeniging «O.K.K.® een uitvoering te geven in het Instituutlokaal. Raamsdonksveer. Naar wij ver namen meldden zich voor de betrekking als Hoofd der Chr. U.L.O. School slechts 2 sollicitanten aan, en voor de betrekking als Onderwijzer geen enkele. Sprang. Gedurende de maand Januari werd op het hulppostkantoor alhier op '8 Rijkspostspaarbank belegd f 4756.38 en terugbetaald f 3838.45, Heden Zaterdagavond hoopt de afd, «Patrimonium® alhier in vergadering bijeen te komen. De agenda vermeld: 1. Opening 2. no tulen, 3. behand. ingek.stukken, 4. onder werp «De plaats der vrouw in het sociale leven® in te leiden door A Chabat, 4. Be spreking jaarfeest, 6. Bespreking agenda bond«jaarvergadering, 7. voorstel nieuwe leden, 8 Varia, 9. Sluiting. Door bet bestuur van het ziekenfonds verbonden aan de afd. «Patrimonium« alhier zijn bij ziekte der leden de weke- lijksche uitkeeringen verhoogd en gebracht op f 14 voor le klasse f 10.50 voor de 2e klasse en f 7 voor de 3e klasse, alzoo een verhooging van f 2, f 1.50 en f 1 per week. In verschillende gezinnen heerschen alhier onder de kinderen de mazelen en de z.g. bof. Terwijl in enkele gezinnnen de Spaansche griep voorkomt. t» Woudrichem. De moordlust der hon den blijft aanhouden, want melden wij verleden week van een aanslag op var kens. Zondagmorgen heeft een schaap van den landb. S. het moeten ontgelden. Naar men zegt zou R. A. hiervan de schuldige zyn. Maandagavond a.s. hoopt de land- houwvereen. «Samenwerking® haar gewone jaarvergadering te houden in café van Gooi alhierj Een uitgebreide agenda zal dezen ruimschoots vullen. Nadat B. en W. tevergeefs ge poogd hebben de mestvaalt te verkoopen, heeft men het vuil thans voor een ieder kosteloos verkrijgbaar gesteld. Thans komen er wat liefhebbers opdagen. 9 Werkendam. Dezer dagen had L. de Keijzer het ongeluk, terwijl hy aan het hakken was in de griend »'t Gat van het Hoofd® alhier, zich zoodanig te verwonden met een snoeimes, dat bijna drie vingers en een duim er af Waren gehakt. M. v. d. Schoot, die gelukkig in de nabyheid was, verleende de eerste hulp, waarna hij verbonden werd door Dr. Mijnlieff. Donderdag 12 Februari a.s. hoopt voor het Nutsdepartement alhier op te treden onze vroegere dorpsgenoot de heer C. Ridderhof, zeer bekend op het radio- gebied. Dien avond zullen te hooren zijn de beroemde Mengelberg-concerten, muziek van Londen en Parijs. Woensdag 18 Febr. a.s. hoopt de rauziekvereen. «Concordia® een uitvoering te geven in de Nutszaal alhier. 19 Februari zal reclame filmavond worden gehouden door van den Berg's Margarinefabrieken. Vertoond zal worden de Blue Band film. Een en ander wordt opgeluisterd met een strykje. Op 21 Februari zal een Harmonica concert worden gegeven in de Nutszaal door de 4 beste spelers van het Harmonica gezelschap «Excelsior® uit den Haag. Ik heb aan iemand 2 jaar geleden goederen op crediet verkocht waarvan ik geen schriftelijk bewys heb en waarvan Firma ALPH. HUPSCH

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 2