zenuwen huid-^H M WONDJES •y Uw, heeft gezien, dat hij met een vaststaand mes in de richting van Van den Heuvel stak en gehoord dat bekl. tot Van den Heuvel zei«ik wil voor jou wel eens naar 's Bosch toec. Versteeg zegt, dat bekl. niet dronken was. De Kantonrechter zegt, dat hij van meerdere kanten het verzoek heeft ge kregen om bekl. streng te straffen, want dat hij een vervelend en soms gevaarlijk sujet is. Aan dat verzoek behoort te worden voldaan, want ook by mij, aldus de Kantonrechter, staat ge slecht aange schreven. 't Spijt me, hervatte de Kan tonrechter, dat ik je van 't eerst ten laste gelegde feit moet vrijspreken, omdat door het getuigenverhoor is komen vast te staan, dat ge niet in staat van dronkenschap verkeerdet. Wat het tweede feit betreft, zal ik je laten voelen hoezeer ik je optreden in een café met een open mes laak en daarom krijgt ge f75,boete of één maand naar Den Bosch, waar je wel koud zult blijven van al wat mes is en waar je, zooals je gezegd hebt, wel heen wilde. Bovendien hebt ge gezegd, het mes in een griend te hebben gesmeten. Ik beveel uitlevering van dat mes of anders moet ge er f 2.50 voor betalen of 1 dag er voor gaan zitten. J. L., arbeider te Babyloniënbroek, ook al een oude bekende van de Justitie, komt thans aan de beurt. Hem wordt ten laste gelegd, dat hy bij zijn buurman J. W. G. de Wit op Oudejaarsavond te pl.m. half elf tegen de deur zou hebben geslagen, met steenen op het dak zou hebben ge gooid en als een razende op korten afstand van de deur van De Wit's woning zou hebben gevloekt en kabaal gemaakt. De Wit, als getuige gehoord, verklaarde, bekl. niet gezien te hebben, maar dat hij het was had hij duidelijk kunnen hooren aan zijn stem. De Wit's vrouw was ook als getuige gedagvaard, maar deze kon volgens haar man, de eerste paar maanden niet ver schijnen, wegens ongesteldheid. Bekl. ontkent alles, bewerende, dat hij te kwart over tien thuis was gekomen en te pl.m. half twaalf door Pe Wit ge wekt werd, die daardoor de nachtrust verstoorde. Op de vraag van den Kantonrechter, of bekl., als hij het zelf niet heeft gedaan, dan te pl.m. half elf geen lawaai bunen zyn huis, hetwelk vlak naast dat vai I) Wit staat, heeft gehoord, antwoord tx-k'. ontkennend. Ja, hernam de Kantonrechter, te k ahi i over tien kwam je thuis en te half elf sliep je zeker al zoo vast, dat geen lawaai je kon wekken. Ik geloof je dadelyk. Ja, Edelachtbare, wanneer ik op bed lig slaap ik. De Kantonrechter zeide, de verdere be handeling der zaak eenige weken uit te stellen om dan alsnog Mejuffrouw De Wit te hooren. BUITENLAND. ontvel linqen.oyitetoken huid en brancjk/onden, qenezen vaa' moeilijk. gen door deze uitbarsting van vroolijk- heid, die geneesheeren verbieden absinth. Als men naar hen wilde luisteren, zei- de Eusèbe zou men zich nooit het min ste genoegen gunnen. Hij begon de glazen te vullen. Rose Eouilloux moest wel haar goed keuring hechten aan de laatste woorden van haar aanstaanden schoonbroeder. Had zij niet de bewijzen er voor, dat de geneesheer haar hoesten niet kon tegengaan. Slechts door glazen bisschop, grog en punch, was zij er in geslaagd, naar zij meende, het vuur te doen bedaren, dat haar verteerde. Met de geneesmiddelen van den arts sliep zij niet zoo gauw in en droomde zij niet zoo mooiterwijl nu bijna alle nachten Francois Champagne haar in den droom verscheen. Hij sprak op teederen toon tot haar, hij speelde met zijn zoontje, hij zong zijn wijsjes. Had de behandeling van de dokter dat kunnen doen? Dikwijls zelfs, voordat zij ging slapen, behoefde Rose slechts naar de fotografie te kijken van den overledene en naar het kruis, dat hij zoo dapper had ge wonnen na eenige oogenblikken van beschouwing voelde Rose een wonderlijk zalig gevoel over zich komen. Zij leed niet meer, lichamelijk noch zedelijk. Dikwijls duurde deze extase langer dan een uur. Een muntrervalscher, die 18 moorden op lijn geweten beeft Dank zij de nasporingen van de recherche van drie landen, Hongarije, Roemenië en Tsjecho-Slowakije, is men er in geslaagd op het spoor te komen van een valschen munter, den 51-jarigen koopman Jacob Reinitz te Szatmaz. Bij bet zoeken naar zijn medeplichtigen kwam met tot de ver rassende ontdekking, dat Reinitz aan de Tsjecho-Slowaaksch-Roemeensche grens zijn medeplichtigen geleidelijk een voor een in een bosch gelokt en daar vermoord heeft. Op verschillende plaatsen vond men acht verminkte lijken. Elders heeft hy ook nog menschen vermoord, in het geheel achttien. In zijn woning vond men kle dingstukken van zijn slachtoffers. Reinitz houdt evenals zijn vrouw vol, dat hij onschuldig is. Getuigen zijn er niet, slechts enkele aanwjjzingen en bewijsstukken, zooals de gevonden kleeren. o 17 man verdronken Reuter seint uit VancouverOp het bezoek aan Vancouver van het Japansche opleidingssmaldeel, dat Vrijdag van Esqui- mault is aangekomen, is een schaduw ge worpen door een ernstig ongeluk, dat hier Vrijdagnacht 1 uur plaats had. Een boot waarin 150 man zaten, die naar het vlaggeschip «Azama® terugkeerden, kwam in botsing met andere booten en sloeg om. Zeventien man zyn verdronken. De nacht was zeer donker en het weer was ruw. Het reddingswerk werd volbracht met be hulp van zoeklichten. o Al te kooplustig Een warenhuis te Londen houdt uitver koop. Gistermorgen waren in verband met de lage prijzen circa 1000 koopgrage Londensche vrouwen naar den uitverkoop gegaan. Ieder wilde zoo gauw mogelijk naar binnen en er ontstond een zoo hevig gedrang, dat de groote winkelruiten werden ingedrukt. Vele vrouwen werden gewond. Slechts met moeite slaagde de politie er in, de gewonden buiten het gedrang te brengen. BINNENLAND. Belasting op vreemde winkelopschriften b>i|k<Mis een mededeeling in «Neerlandia« »te taalcommissie van het Alg. Ned. Verbond met instemming van het hoofd- estuur een verzoekschrift gericht tot den min ster van Financiën, waarin het denk beeld aan de hand wordt gedaan een be- lastn g ie hebben van opschriften op win kels m een vreemde taal. De bedoelde wet zon moeten uitgaan van de volgende gedachten lo. Voor alle opschriften aan of ge bouwen en inrichtingen van welken aard ook aan den openbaren weg en voor alle mededeelingen in lokalen, welke voor het publiek toegankelijk zijn, moet de Neder- landsche taal worden gebruikt. 2o. Zij, die deze mededeelingen enz. bovendien in een vreemde taal willen be kend maken, betalen hiervoor een belasting ten bedrag van f's jaars voor elke mededeeling enz. in een vreemde taal. Naar uit het verzoekschrift blykt heeft Brazillië een dergelijke belasting van f 700 per jaar, ongeveer van elk opschrift in een vreemde taal. In Italië bestaat een der gelijke wet, ir Duitschland zijn hier en daar soortgelijke maatregelen genomen. Een dergelijke weeldebelasting zou de «taalcommissie® toejuichen. o Een jaar te vroeg Enkele Belgische Dagbladen drukt Zater dag het portret van H. M. de Koningin Wilhelmina in hun bladen af er by ver meldende dat H. M. dien dag haar 25- jarig huwelijksfeest zou herdenken. Een jaar te vroeg dus. o— Wijziging successiebelasting Volgens de «Msb.t, is een wetsontwerp tot wijziging der successiebelasting in zoo ver gevorderden staat van voorbereiding, dat de indiening ervan spoedig kan worden tegemoet gezien. Paard op hol De bestuurder doodgedrukt. In de Teillingerstraat te Rotterdam is Zaterdag het paard, dat gespannen was voor den melkwagen van den 61-jarige melkhandelaar J. T., uit Schiedam, op den hoek van den Noordsingel op hol geslagen. De bestuurder sprong van den bok en wilde het paard grijpen, doch werd daarbij tusschen den wagen en de pui van pand 96 aan de Teillingerstraat ingedrukt. Met ernstige inwendige kneuznigen is hij naar het Ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd waar hij kort na aankomst aan de beko men verwondingen overleed. In eea diepen put gevallen Een der gezusters K. te Biesland Maas tricht, is in een 20 meter diepen put ge vallen. Toen één der broers kort daarop het ongeval bemerkte, wilde hij langs het touw afdalen doch het koord brak en ook hij viel naar beneden. Met een nieuw sterk touw werd eerst bet bewustelooze meisje en daarna de broer opgehaald. Gelukkig, dat in den put slechts 1, M. water stond. Als door een wonder hebben beiden, niet tegenstaande den hoogen val, slechts on beduidend letsel bekomen. Ongeluk De schippersknecht S. uit Dinteloord» kwam met zijn voet, bij het aanzetten van een lier, tusschen een staaldraad, waar door bera dit lichaamsdeel geheel werd af- gekneld. De man is in het ziekenhuis te Breda opgenomen. Het zekerste en eenvoudigste genees middel tegen galzucht, slechte spijsvertering en verstopping vindt gij ia Foster's Maag- pillen. Zij zijn het zachywerkende laxeer middel, waaraan iedere/n nu en dan be hoefte heeft. Zij staar/ de natuur bij, en het gebruik er van wordt geen gewoonte. Prijs per flacon varvijftig versuikerde pillen f 0.65 in jfpotheken en drogist zaken. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Zondagavond 1 Februari j.l. gaf de Fanfare der H. Familie haar tweede win terconcert, in het verenigings gebouw aan de Putterstraat. De vice- President, de heer C. J. M. Merkx, opende den avond met een woord van welkom aan de talrijke aanwezigen. Daarna werden de verschillende muzieknummers op zeer correcte wijze, onder de bekwamr leiding van den Directeur, den heer W. v. Heivoort uit Nieuwkuijk uitgevoerd. Ter afwisseling werden een viertal Komische voordrachten, door de leden der R. K. Tooneelvereen. «Kunst en Vermaak®, uitgevoerd, welke een uitburiding succes oogsten. Na afloop dankte de vice-Voorziter alle aanwezigen voor hunne belangstelling Directeur en tooneellisten voor hunne ge waardeerde medewerking. Daarna hield de heer Fr. v. Bladel uit Oudheusden een gloedvolle toespraak tot de aanwezige, waarbij hij bijzondere hulde bracht aan den directeur vo«r zijne talentvolle leiding, de leden voor hunne yver en studie en aan de heeren tooneellisten voor het Komisch gedeelte. Een daverend applaus volgde op deze woorden, waarna de Fanfare hem een «Lang zal hij leven® toespeelde. te Zondag a.s. hoopt de R. K. Tooneelvereen. «Kunst eri Vermaak® alhier, in haar vereenigingsgebouw aan de Putter straat haar 2de groote Winteruitvoering te geven. Opgevoerd zal worden het groote tooneelspel «Redding in Nood® en het blijspel «Johan als Rentenier®. Voor de tooneel- liefhebbers staat dus weder eene genotvolle avond te wachten. Brakel. Thans is aan den ontvanger van den dorpspolder Brakel, den heer A. C. T. van Daalen, na een diensttijd van 26 jaren, eervol ontslag verleend. In zijn plaats is gekozen zijn zoon de heer A. C. van Daalen, Beneden-Langstraat. De handel in hooi en stroo is kalm gestemd, waaraan de open winter ook wel het zijne bijdraagt. Niettegenstaande voor het weiland aan vankelijk hooge pachten werden uitgeloofd, is de hooiprijs dalend. Men besteedt mo menteel voor het goede handelshooi f19 a f 21 per 500 K.G., vrij in de pers. Dossen. A.s. Donderdagavond 6.30 uur hoopt de Herv. Jong.vereen. «Emanuek alhier, in de Herv. Kerk haar jaarfeest te vieren. Drongelen. Bij den landbouwer Chr. Millenaar kwam 7 Febr. j.l. een kip, die men reeds gezet had, met 10 kuikens voor den dag. Zeker een zeldzaam geval zoo vroeg in het voorjaar. Elshoot. Zondagavond gaf de Dames- Tooneelvereen. «St. Cathrien® in de zaal der jongenscongregatie eene uitvoering. Opgevoerd werden twee tendenz-stukjes, waarvan de wijze van uitvoering beslist bewondering afdwong. Het eerste was «de Vreemde Vrouw® tooneelspel in 3 tafreelen van P. A. Bruinsma, waarin vooral de dames C. v. d. Aa en M. Priem zoowel in dictie als mimiek uitmunten; hierin vervulde de eerste de titelrol, en wel zoodanig, dat hare vertolking aan een gepersonifieerde Charitas deed denken, terwijl Mej. P. als «de buurvrouw® de vrouw uit de volksklasse prachtig typeerde. In het tweede «Het Lokaas® tooneelspel in 2 bedr. van Gerard Nielen waren 't weer dezelfde dames, wier waarlijk aan grijpend spel de toeschouwers ontroerde. Verder braehten alle medespeelsters door hun natuurlijk spel er 't hunne toe bij een bijna volmaakt geheel te vormen hier geen dik opgelegd dilettantisme, neen, alleszins een opvoering, beroepstooneellisten waardig. De fanfare luisterde door eenige nummers de uitvoering op, terwijl een humoristische schets, door 5 leden der mannentooneelclub den gezelligen avond sloot. Giessen. Dinsdagavond hield de Land- bouwvereen. «Giessen en Rijswijk® onder voorzitterschap van den heer A. D. v. d. Schans, hare gewone jaarvergadering in café de Lorm alhier. Bij deze gelegenheid hield de heer Kooij, als afgevaardigde van de Calvé-fabrieken te Delft, een lezing over veevoedering. Spreker wees er in zijn inleiding op, dat als men het goed beschouwt, mensch en dier, 't geestelijke buiten beschouwing gelaten, niets kunnen voortbrengen dan mest. Was er dus niets anders dan menschen en dieren, dan zou men ten slotte ook niets anders zien dan een groot kerkhof en een groote mesthoop. Er is echter meer dan menschen en dieren, n.l. de planten, en nu wordt juist door het gebruik van die mest, de planten groei sterk bevorderd. Voor de mensch blijkt nu over, de planten of de vruchten daarvan zoo voordeelig mogelijk aan te wenden. Om dit gebruik nader te kunnen vast stellen voor onze dieren heeft spreker in navolging van wat men reeds eerder in Amerika heeft gedaan, proeven genomen met jonge ratten. Waar de uitkomsten met mais-, erwten- of boonenmeel zeer on gunstig waren, kon men met deze soorten gecombineerd met toevoeging van een wei nig melk, de dieren zelfs laten groeien. Spreker is door zijn proefnemingen tot da conclusie gekomen, dat voor alle over middelen een plaats is in een bepaald rant soen, mits ze maar met oordeel daarin wor den opgenomen, Door verkeerde samen stelling van een rantsoen kan zoodoende veel geld vermorst worden. Later komt spreker meer aan de pro ducten, waarvan hij dezen avond meer in 't bizonder opkomt, n.l. de grondnoten en cocos producten. Er zijn niet minder dan 50 soorten van grondnoten, waarvan er 49 uit Indië worden aangevoerd er slechts één soort uit Afrika komt. Deze laatste soort wordt in Delft ver werkt, en hieruit wordt dan ook de zoo bekende Delftsche slaolie geperst. Dat hiervoor steeds eerste soort noten gebruikt worden, laat zich begrijpen, vandaar ook dat de afvalproducten van onze fabriek, aan de spits staan vanwege hun zuiverheid. Een iets hoogeren prijs kan hierbij niet uitblijven ook het cocosmeel eveneens uit Indië afkomstig, beval hij aan als een zeer goed over voor varkens en ook voor melkvee. Na langdurige proeven is n.l. gebleken, dat dit meel een gunstigen in vloed uitoefend op het gehalte der melk. Bepaalde voederrantsoenen wenschte spreker thans niet voor te leggen, dan hij meende, dat iedere boer dit tegenwoordig vrijwel zelf kan, die daarby dan ook mee kan rekenen met het op de boerderij ge teelde. Aan het einde van zijn rede bracht de voorz. dank aan den spreker, en was van oordeel dat, al wa» deze avond, dan ook meer een propaganda-avond, het toch voor velen nog nut kon afwerpen. Gameren. De onderlinge Varkensver zekering «Gameren en Nieuwaal® hield vorige week in de O. L, School alhier haar jaarvergadering. Er waren 68 leden aanwezig. Uit het verslag van den secretaris penningmeester over het jaar 1924 bleek o.m., dat gedurende dat jaar aan gestorven en in ricod geslachte varkens een bedrag van f 466,26a werd uitbetaald en dat het bezit der vereeniging aan het einde van dat jaar f 3038,35 bedroeg. Als le secretaris-penningmeester werd gekozen de heer J. Jonkers, in de vacature van den heer G. van den Oever, die niet meer daarvoor in aanmerking wenschte te komen en als commissaris, in de plaats van den heer W. Engelhart, de heer J. Ekelmans. Door de muziekvereeniging «Prinses Juliana® alhier zal een groot festival op touw gezet worden. Met de voorbereidende werkzaamheden vlot het uitstekend. De regelingscommissie bestaande uit 16 personen houdt zich druk bezig. Een Eere-comité uit vooraanstaande personen is eveneens tot stand gebracht. Als een bewijs dat een en ander veel medewerking heeft, is, dat een stuk weiland gratis wordubeschik- baar gesteld vlak bij het dorp. Het plan is een en ander te doen plaats hebben op 15 en 16 Juli, ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan dezer vereeniging. 'ar Gravenmoer. Ten verzoeke der Ned. Herv. Jongelmgsvereeniging «Ora et Labora® zal a.s. Donderdagavond 7 uur baar eere-Voorzitter, de WelEerw. heer Ds. F. Anker, eene openbare voordracht houden met het onderwerp«Des Jongelings eer®. Maandagavond hield alhier in het «Wapen van 's Gravenmoer®, de heer J. Tuerlings, pluimveeleeraar te Kaatsheuvel, voor de Tuin- en Landbouwvereeniging eene lezing over bet onderwerp f «Is hoender houden voordeelig ?c Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een goed gebruik gemaakt, terwijl de geachte spreker deze gepast wist te beantwoorden. Bij de Ned. Herv. Gemeente alhier is naast de Jongelingsvereenigirig ook eene Knapenvereeniging opgericht onder den naam «Samuel®. Pouderoijen. Alhier is opgericht door de leden van den Tuinbouwcursus, onder medewerking van den heer H. Heide, Hoofd der school te Gameren, een Tuin bouw ver eeniging onder den naam «De Theorie in Praktijk,® aanvankelijk met 17 leden. Als bestuursleden werden gekozen de heeren Z. ten Hagen, voorzitter, J. G. N. Hassel- man Az., secretaris, G. A. v. d. Werken, penningmeester, J. Brienen J.Wz., alg. pl.v. best. lid. De vereen, heeft ten doel het aanleggen van proefvelden op land en tuinbouwgebied. Raamsdonksveer. Door dhr. Sneep werd een commissie gevormd tot inzameling van gelden ten behoeve van een Röntgen- installatie in het Diakonessenhuis te Breda. MarktberichtHooi f 21 per 500 K G. Haver 13 k 14 c. Tarwe 12 tot 20 c. 6 zeugen van 90 tot f 125. Sleenwijk. Voor de lichting 1926 zijn alhier 33 personen voor den Dienst plicht ingeschreven. Sprang. Zaterdagavond kwam de afd. «Patrimonium® in vergadering bijeen. Besloten werd 23 Febr. Jaarfeest te vieren. Tot afgevaardigde voor de Bonds jaarver gadering werd benoemd W, M. Dalmaijer. Door het lid A. Chabat werd als onder werp ter bespreking ingeleid «De plaats der vrouw in het sociale leven®. Op dit onderwerp volgde een geannimeerde be spreking. Enkele belangstellende waren ter vergadering aanwezig, die staande de vergadering verzochten als lid te worden toegelaten. Besloten werd Zaterdag 21 Febr. wear in vergadering bijeen te komen, ter be spreking der Bondsagenda, Donderdagavond komt de A. R. Kiesvereen. alhier in vergadering bijeen. Door de heeren Genuit en Stoffels zal respectievelijk als onderwerp ter bespreking worden ingeleid Art. 1 »A. R. Program® én «Onze Defensie«. Waalwijk. In de vergadering van de Onderlinge Veeverzekering alhier, werden de aftredende bestuursleden, de heeren Hofmans en Van Baal herkozen, terwijl als schatters werden herkozen J. v. Daelen en F. v. d. Broek. De ontvangsten over het afgeloopen boek jaar bedroegen f3.956.21, de uitgaven f2.275.25, batig saldo f 1680.86. Waspik. Op Donderdag 19 Febr. a.s. zal de Eiervereen. hare algemeene jaar vergadering en tevens haar teeravond houden, des avonds om 6 nur bij den heer Chr. Montens Gijsman. De heer Teurlings uit Kaatsheuvel zal bij die gelegenheid eene lezing houden over pluimveeteelt. w im li {Wordt vervolgd)- Wijk. De laatste dagen zijn voor het alhier te houden concours nog van verschil lende vereenigingen de inschrijvingsbiljetten ingekomen, waarbij o.a. van een der beste zangvereenigingen uit den Haag. Een twee- daagsch concours is dan ook reeds verze kerd en het bestuur denkt er zelfs over om er drie dagen van te maken. Met het oog daarop heeft het den inschrijvingsdatum alsnog verlengd tot 20 Februari, op welken datum de verplichte muziek aan de inge schreven vereenigingen zal worden toege zonden. r_ vooral de echte voorzien de naam MIJMHARDT

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 2