Eerste Blad L Verschuur-Baert S. D. LANKRUYZEN Go's BANK C. DE/KEMP De stemplicht. RAAMSDONKSVfER. Uitgave: Firma L. J- VEERMAN, Heusden. ZVo, 4475 Vrijdag 13 Februari 1925. FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor." ^ND VAN alten^ Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no* 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is eenige dagen geleden een wets ontwerp ingediend tot wijziging van de Kieswet, hetwelk in de eerste plaats strekt om de bepalingen betreflende de straffen op niet-naleving van den stem plicht uit de Kieswet te doen vervallen. Met vreugde hebben wij bedoelde in diening vernomen en wel omdat wij weten dat een groot deel van ons volk zeer gekant is tegen den stemplicht en ook omdat wij de overtuiging in ons dragen dat ons volk niet meer dwang mag worden opgelegd dan hoogst nood zakelijk is. En die hooge noodzakelijk heid van een „dwang" om te gaan stem men zien we niet in De stemplicht werd in 1917 in onze Kieswet, die van 1896 dateert, gebracht^ In haar oorspronkelijk voorstel tot wij ziging der Grondwet van 1917 had de Regeering de invoering van stemplicht niet opgenomen. Nu werd er in het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer door sommige leden op aangedrongen de invoering van stemplicht gebiedend voor te schrijven en in verband daar mede een voorschrift in de Kieswet op te nemen. Na mondeling overleg met de Commissie van Rapporteurs gaf de Regeering aan dien wenk gehoor en wij zigde bij de Memorie van Antwoord haar ontwerp. Het kiesrecht kan men beschouwen als een recht", maar men kan het ook opvatten als een door het staatsgezag opgedragen functie. Beschouwt men het kiesrecht als een „recht" dan is er voor stemplicht zeker geen plaats, omdat de mensch vrij behoort te zijn bij de keuze of hij al dan niet van zijn recht wil gebruik maken. Vat men daarentegen het kiesrecht op als een door het staats gezag opgedragen functie om te komen tot de beste samenstelling der volksver tegenwoordiging dan k a n er wat voor te zeggen zijn dat het uitoefenen van die functie als verplichting wordt opgelegd. We zeggen „kan", waar zulks toch „af hangt van de mentaliteit van een volk. En hoevelen zijn er nu bij ons te laDde niet, die over het algemeen niet onnoo- dig willen gedwongen worden en zeker niet met betrekking tot het stemmen. Zoo zijn er zeer veel vrouwen, die om godsdienstige of andere redenen nfet wenschen te stemmen, terwijl er talloo- 104 Wanneer de kaartlegster op zulke avon den naar bed ging, hamerden haar sla pen en zij kon niet goed meer zien, maar dat kwam ongetwijfeld van de artsenijen van den geneesheer Dat doet er echter niet toe, zeide Rose Fouilloux, de geneesheeren weten toch wel iets. Als zij het absint zoo bestrijden, dan zal daarvoor ook wel een reden zijn. De Slak en Zéphyrine namen, volgens gewoonte, een glas zonder water de voor zichtige Eusèbe wilde echter, dat in het glas van Rose, behalve het water, ook een groot stuk suiker werd gedaan. Op uw gezondheid, zeide de Slak, vroolijk zijn glas opheffend, op die van den kleinen Claude en op ons aanstaand huwelijk. Rose, om niet alleen te staan, nam een teug van het groene mengsel. Zij trok een vreeselijk gezicht, terwijl zij den eersten slok naar binnen liet glijden, echter ook maar voor een oogen- blik. Eusèbe, die haar aankeek met bijzon dere aandacht, riep uit: Wat zegt u er van? Het is sterk Maar wat een geur 1 Het is zoo, maar Het ging Fifi ook eens, zooals u zen, zoowel mannen als vrouwen zijn, die zich allerminst om staatkunde bekom meren en wien het absoluut onverschil lig laat, door welke politieke partijen we geregeerd worden en die dus hoogst ongaarne een gang naar de 6tembus ma ken. Nu zeggen de voorstanders van stem plicht wel dat vooral om een stelsel van evenredig kiesrecht aan zijn bedoelingen te doen beantwoorden, stemdwang nood- pkelijk is, zoolang niet, mede onder den invloed van de stemplicht, de ontwik keling der bevolking zoodanig peil heeft bereikt, dat de overgroote meerderheid ook zonder dwang aan de verkiezingen deelneemt. Maar dan stellen wij de vraag of ontwikkeling der bevolking niet met zich brengt slechts belangstelling in staatkundige aangelegenheden door som migen maar ook het tegenovergestelde n.l. een zekeren afschuw van alles wat met politiek in betrekking staat voor anderen, wijl toch naar veler meening politiek altijd iets is, waar een luchtje aan kleeft Zeker is dat het aantal landgenooten, dat niet in het minst belangstelling toont in zaken van staatkundigen aard min stens gelijken tred houdt met de toene mende ontwikkeling van ons volk. Jn zijn memorie van toelichting merkt de minister thans o a. op dat het onder zoek in hoeverre de eerbied voor de wet wordt ondermijnd, doordat in vele ge vallen van niet naleving van den stem plicht vervolging achterwege blijft, welk onderzoek de minister toezegde in de vergadering van de Eerste Kamer van 11 April 1920, heeft plaats gehad. Opgaven zijn verzameld van het aan tal kiezers omtrent wie na de stemming in 1922 voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Gene" raai, en na de stemming voor de ver kiezing van de leden van de Provinciale Staten in 1923, bij den burgemeester de mededeeling is ontvangen, bedoeld bij art 91 der Kieswet met inlichting om trent de uitvoering van art. 149 door den burgemeester gegeven. (Art. 91 der Kieswet luidt „Hetstem- DROGISTERIJ HE US DEN. Haarlemmerolie Anijszaad, Anijsspiritus Talkpoeder Levertraan Sanatogen Sloan's Liniment Worm patronen. - Zij had een stil verdriet, zij meende, de dwaze meid, dat ik haar verliet om met de bakkersvrouw te trouwen, waar van ik je al eens heb gesproken. Ja, ja, en toen heeft ze 't geleerd Ja, dat is waar, bevestigde de som nambule, alleen uit pleizier om te lie gen En heeft het absint haar troost gege ven vroeg de kaartlegster op ongeloo- vigen toon. Neen, hernam Zéphyrine, maar ik vond mijn eetlust terug en als ik goed eet dan heb ik minder last van mijn hartpijn. Dat is zoo haar natuur, zeide Eusèbe. Werktuiglijk nam de moeder van Clau- dinet een tweeden slok. U begrijpt, verklaarde de Slak met veel overtuiging, dat het niet mijn plan is, om u iets te laten drinken, wat niet goed voor u is Natuurlijk, in dien men hiervan misbruik maakte, zou dat verschrikkelijk wezen, maar als men er nu en dan een drup van neemt, hult het alles voor u in rozenkleur. Claudinet, die aandachtig scheen te hebben geluisterd, kwam nu bij zijn moeder staan het keek naar het groene vocht, dat hem zoo aangenaam toeleëk Ik wil er ook van, zeide hij. O neen, hernam Eusèbe, nog niet. Is het chocolade vroeg Claudinet ik heb dorst. Wacht, kleintje, antwoordde zijn moe der. Zij maakte hem een lekker drankje gereed. Later donk zij en werd steeds leven bureau deelt binnen twee dagen na den dag der stemming aan den burgemeester mede de namen van de kiezers binnen zijn ressort, die zich niet hebben aan gemeld overeenkomstig art. 72, tweede lid." Zij, die zich niet hebben aange meld zijn zij die niet aan het voor hen aangewezen stembureau zijn verschenen). (Art. 149 noemt als straf voor den kiezer, die zich niet bij het voor hem aangewezen stembureau heeft aangemeld, berisping of geldboete van ten hoogste drie gulden en bij herhaling geldboete van ten hoogste tien gulden). Bedoelde opgaven toonen de bezwaren aan, op welke de uitvoering van art. 149 der Kieswet afstuit Zij hebben hun grond in het groot aantal der kiezers, dat de taak opgelegd bij art. 72 tweede lid der Kieswet, niet vervult. Ter illus tratie moge hier dienen, zegt de minister, dat dit aantal te Amsterdam bedroeg bij de Kamerverkiezingen in 1922: 57,810 en bij de verkiezingen voor de Provin ciale Staten in 192876,677. Een aantal overtredingen van dezen omvang maakt ten uitvoerlegging van art. 149, zoowel als van art. 150 der Kieswet onmogelijk De omstandigheid, dat die uitvoering bij een gering aantal delinquenten in kleine gemeenten wel mogelijk is, ver groot nog het bezwaar, gelegen in het buiten toepassing laten van de genoemde artikelen in de groote gemeenten. Naar 's Ministers meening zullen dan ook ter wille van den eerbied voor wet telijke voorschriften, de bepalingen be treffende de strafrechtelijke sanctie op de naleving van den stemplicht uit de Kieswet behooren te vervallen. Intusschen behoeft, zegt de minister, de schrapping van deze voorschriften nog niet te leiden tot het vervallen van de bepaling, die den kiezer verplicht zich naar het stembureau te begeven. Nu deze verplichting eenmaal haar plaats in de wetgeving gevonden heeft, zou, naar 's minister's meening, afschaf fing van dat voorschrift den onjuisten indruk kunnen wekken, dat de uitoefe ning van het kiesrecht een zaak ware, die den wetgever onverschillig is Het geldt hier een zedelijken plicht, dien de overheid erkent en dien zij blijve voor houden aan hen, wien het kiesrecht is verleend Waar elke sanctie van- dien plicht thans achterwege wordt gelaten, kan ook niet langer sprake zijn van eenige inbreuk op de gevoelens van hen, die het bestaan van dien plicht geheel of ten deele meenen te moeten ontken nen. Artikel 72, tweede lid der Kieswet, digerhaar oogen schitterdenhaar ge laat werd rood als purper zij mengde zich steeds meer in het gesprek en sprak vlugger dan ooit. Vervolgens vroeg zij verlof om zich met haar keuken bezig te houden. Zép hyrine wilde haar daarbij helpen. De warmte van het keukenvuur kleurde de gezichten der beide vrouwen. Eindelijk, zeide Zéphyrine, nu zie je er eens goed uit, het doet je geen nadeel. Vindt je? De maaltijd was heel spoedig gereed. Rose had eerst een smakelijke wijn soep. Een stuk gebraden kalfsvleesch, aardappelen en salade vormden verder het menu, dat bekroond werd door kaas en gebak. Rose had een ridderorde verdiend, zoo goed was alles. Aan tafel, zeide ze. De Slak en Zéphyrine hadden een gevoel van verlegenheid als lieden, die in langen tijd niet voor zoo'n welvoor- zienen disch zijn geplaatst. Twee liter wijn waren op tafel ge plaatst om den maaltijd rijkelijk te be sproeien. Zéphyrine en de Slak wisselden een snellen blik; zij vonden, dat dit eigen lijk voor drie menschen niet voldoende was. De somnambule fluisterde haar ver loofde in 't oor Zij is toch bij de hand. Terwijl men haar prees, ging Rose ook zitten en at mee. Zij deden alle eer aan de spijzen. AG ENTSCHAP VAN DE AMSTEJtDAMSCHE BANK A'DAM Telefoon No. 15. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9-12. Juni, Juli en Augustus Zaterdags gesloten wegens beursvacantie. Handels- en Landbouwcredieten Rekening-Courant Deposito's Effecten (uitsluitend solide belegging) Coupons Vreemd geld Inschrijvingen Grootboek Assurantiën Reiscredietbrieven op 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE-DEPOSIT-INRICHTING {Gegarandeerd Brand-, Smelt- en InbraakvrQa Lipsklois). Prijzen naar grootte der kastjes' ZÉÉR SCHERPE CONDITIES. Indien/gewenscht bediening aan huis. SPAARBANK, mr Spaarbankboekjes worden bij 1ste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE T HOOVSTRA. waarin de stemplicht aan de kiezers wordt opgelegd blijft dus bestaan, maar het niet-voldoen aan dien plicht wordt niet meer met 6traf bedreigd. De stem plicht is dus als een moreele of zedelijke plicht in de wet gebleven, doch niet meer als een plicht, wiens niet-nakoming ons met den stratrechter doet kennis maken. Nu de stemplicht dus niet an ders dan als een bloot zedelijke plicht door de wet wordt beschouwd, heeft zij uit den aard der zaak hare beteekenis wel verloren. Het mislukte stok-achter-de- deur systeem is verdwenen en daarmede is artikel 72, tweede lid, tot een waarde loos voorschrift teruggebracht. Dat het beter ware om het nu maar geheel uit de wet te lichten, zullen stellig wel velen met ons eens zijn Enfin, in daadwerkelijken zin zal de stemdwang spoedig tot het verledene behooren en daarin verheugen we ons van ganscher harte, daar wij niet dan bepaald noodig door wet of verordening tot iets gedwongen wenschen te worden. Engstraat ilEOSDEN. GOUD, ZILVER, UURWERKEN. uime keuze in FANTASIE- enTROUWRINGEN. ïgen Reparatie-inrichting. De Slak had het zeer drukhij moest eten en hij moest voor het gesprek zorg dragen, want Rose sprak haast niet en Zéphyrine dacht er alleen aan om groote stukken vleesch te verslinden. Claudinet was nog te jong om zijn toekoin8tigen oom antwoord te geven het kind lachte alleen om de grimassen, die Eusèbe Rouillard nu en dan tegen hem trok. Men viel op het deesert aan, toen er een bescheiden tik tegen de deur werd gehoord. Claudinet riep uit Dat zal oom Etienne zijn. De Slak en Zéphyrine wisselden een cynischen en boosaardigen blik, toen haar zuster ging opendoen. Zou Rose, ondanks al haar verdriet, reeds een ander bemind hebben vroeg Eusèbe heel zacht. Zéphyrine haalde de schouders op. Men zou anders zeggen, met het air, dat ze zich geeft Etienne Poulot trad binnen, heel ver legen toen hij zag, dat Rose Fouilloux bezoek had. Hij groette. Dames, meneer Als ik geweten had ik zou u niet hebben gestoord. Dag, oom Etienne, riep het kind uit met heldere stem, kom toch nader. Maar Etienne Poulot, in zijn mooie uniform als brandweergast, bleef linksch en beschroomd. Zijn sabel zat hem zeer in den weg. Dat zijn mijn zuster en haar verloofde, zei Rose op eenvoudigen toon. Dadelijk werd Etienne nog meer ver BUITENLANDSCH OVERZICHT Uit Brussel wordt d.d. 10 Febr. aan de Tel. gemeld Op grond van inlichtingen, vau regee- ringswege verkregen, kan ik mededeelen dat, zoodra het eindrapport der intergealli- eerde militaire controlecommissie aan de geallieerde regeeringen is aangeboden, een intergeallieerde conferentie te Londen zal worden gehouden, welke zich bezig zal houden met de kwestie der ontwapening van Duitscbland. De diplomatieke medewerker van de Evening Standard meldt, dat op de voor genomen conferentie der Britsche en Fran- sche ministers te Londen eerst zal gespro ken worden over de kwestie of nog andere regeeringsvertegenwoordigers aan de be sprekingen zullen deelnemen. Dan zal voor het schuldenvraagstuk de militaire controle ter sprake komen. Aan Duitschland zal een nota gericht worden, welke o.a. de volgende punten zal bevatten 1. Een volledig overzicht met bijzon derheden van het in gebreke blijven van Duitschland inzake de uitvoering van het vredesvetdrag. 2. Dat de Duitsche regeering maatre gelen heeft genomen voor een regelmatige opleiding van reserve-krachten, tot ver boven de legersterkte uit, welke in het vredesverdrag was toegestaan. 3. Dat de studenten in Duitschland allen lid van de rijksweer zijn. legen. Rose had hem niet verteld, dat zij Zéphyrine had teruggezien. De goede jongen herinnerde zich alleen de bittere verwijten van de oudste zuster tegenover de jongste. Hoe kwam het, dat hij deze laatste nu aan tafel vond bij de kaartlegster er in gezelschap van een man met zulk een hoogst ongunstig uiterlijk? De Slak, die bewijzen wilde, dat hij een goede opvoeding had genoten, was gaan opstaan, en zeide nu met vollen mond tot den nieuw aangekomene Zeer verrukt om kennis te maken, meneer Etienne. Het was een vriend vam Champagne, verklaarde Rose, Dat heb ik dadelijk begrepen, zeide de Slak, hij had de uniform herkend. Toch liet Etienne zich niet tot vrien delijkheid overhalen, hij bleef beleefd, maar koud. Ga zitten, noodigde de kaartlegster hem uit Ga een glaasje met ons drin ken. Etienne opende de lippen om te zeg gen, dat hij met vijf minuten heenging, maar hij kreeg ineens een vaag denk beeld, dat hij aan Rose een dienst kon doen, door haar niet alleen te laten met dezen man en deze vrouw, die hij heel weinig vertrouwde. Je weet wel, riep Claudinet, je hebt beloofd om met mij te spelen De soldaten zijn nog niet stuk Dat verbaast me van je, zeide Etienne. Ook zijn ze niet voorgoed doodge vallen. NIEUWSBLAD voor liet Land van Heusden en AltenajeLangstraat en de 8ominelerwaarii

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1