Vughterstraat 19, 's-HERTOGENBOSCH, Het SOLIEDSTE en GOEDKOOPSTE adres De Mijnramp in Westfalen, voorTAFEL-, THEE- en ONTBIJTSERVIEZEN, MESSEN, LEPELS en VORKEN. KRISTAL EN GLAS. VERLAAGDE PRIJZEN, Telefoon 715. 4. Dat de Duitsche iSchuttzpoiizeic doer de Duitsche regeering is opgeleid tot een strijdmacht. 5. Dat de Duitsche regeering wapens en machines voor het vervaardigen van wapens verborgen heeft gehouden.- 6. Dat ondanks de aanmaning der ge allieerde regeeringen de wapenfabrieken der firma Krupp niet zyn opgeheven. 7. Dat de geheele organisatie van het Duitsche leger er op is ingericht, dat dit leger gemakkelijk tot een veel grootere sterkte kan worden opgevoerd. Op grond van bovenstaande punten wordt in de nota de conclusie getrokken, dat Duitschland nog in geen enkel opzicht ontwapend genoemd kan worden. Niettegenstaande alle tegenwerking en onderlinge haken en oogen heeft de inter nationale opiumconferentie toch nog een bevredigend resultaat opgeleverd. De gedelegeerden van Engeland, Frank rijk, Britsch-Indië, Portugal. Japan, Siam en Nederland, hebben-de overeenkomst tot aanvulling en uitwerking van de bepalingen der Haagsche Conventie in 1912 beti^ffVinde het opiumrooken in het verre Oosten, alsmede het nieuwe door Engeland voor gestelde protocol, waarbij deze staten zich verplichten, het opiumrooken in het Verre Oosten geheel te vei bieden, uiterlijk hmnen vyftien jaren van den dagaf, dat de Volken bondsraad overeenkomstig het advies van een onpartijdige commissie van onderzoek zal hebben voorgesteld, dat de toestand in de opiumvoortbrengende landen zoo ge worden is, dat de smokkelhandel niet langer een ernstig beletsel voor de geleidelijke afschaffing van het opiumrooken is. Ook in Engeland heeft de storm ge ducht huisgehouden. In Londen bereikte hij een snelheid van 33 meter en boven het kanaal een snelheid van 60 mijlen. In Engeland zyn 144 intercommunale te lefoonlijnen gebroken, waarvan 15 van Londen naar Manchester, 11 naar Liverpool, 9 naar Birmingham en 6 naar Cardiff. Van de 15 lijnen naar Parijs zijn er 5 gestoord. De verbinding met Boulogne is verbroken. BUITENLAND. Meer dan honderd dooden. Door een mijngasontploffing in de mijn minister Stein te Dortmund, zijn meer dan honderd mijnwerkers om het leven gekomen. De oorzaak der ramp is onbekend. De ramp in de myn dMinister Stein* by Dortmund heeft nog grooteren omvang aangenomen, dan reeds gevreesd werd. De reddingsploegen zijn niet in staat in te grijpen ten gevolge der gassen op de plaats van het ongeluk, waardoor de mannen van de reddingsploeg bedwelmd zyn geraakt en weer naar boven moesten worden gebracht. Eerst in de ochtenduren slaagde men er in de eerste dooden te voorschyn te brengen. Gelukkig. Gaat dat in den oorlog ook zoo Nu, niet precies. Poulot, beter op zijn gemak, had zijn sabel afgelegd en Rose nam die, evenals zijn pet en legde ze op een armstoel. Je hebt permissie? vroeg de kaart legster. Tot tien uur. De arme vrouw zuchtte. Wat was het reeds lang geleden dat Francois Cham pagne deze woorden op blijden toon uit sprak. De Slak deed zich zoo goed mogelijk voor om in de genade van Etienne Pou lot te komen, maar 't was al verloren moeite Etienne antwoordde steeds even be leefd, maar hij vermeed al de gemeen zaamheid, waartoe de verloofde van Zéphyrine aanleiding wilde geven. Rose zette koffie. Deze drank werd sterk vermengd met cognac. Etienne gevoelde zich ongerust. Zijn blik vestigde zich op de kaart legster, en hij verwonderde zich, dat zij er nog meer opgewonden uitzag dan an ders. Poulot was een eenvoudig man, maar hij had toch reeds opgemerkt, dat de moeder van Claudinet niet meer zoo matig was als voor den dood van Francois. Hij had zich daarover bedroefd, want hij koesterde voor haar een eerlijke vriendschap, vrij van alle bijoogmerken dezen avond viel er niet meer aan te twijfelen. Rose Fouilloux had meer gedronken dan zij mocht. Naar de directie meent, bestaat er geen uitzicht, ook nog maar één van de onge lukkige ingeslotenen levend naar boven te brengen. Betreffende de oorzaak van de ramp is tot dusver niets naders bekend de explosie had plaats in de nabijheid van een lucht- schacbt. Daardoor is te verklaren, dat zij zich tot de eerste, de tweede en derde myngang verspreiden kon, die anders door verscheidene meters dikke aard- en steen lagen gescheiden zijn. De ontploffing was zoo hevig, dat niet slechts de mijngangen werden vernield, maar ook de luchttoevoer onmogelijk werd gemaakt. Dientengevolge zijn de ingesloten mijnwerkers hulpeloos blootgesteld aan de uitwerking der gassen. Hierdoor hebben degenen, die niet reeds direct door de explosie gedood waren, later den dood gevonden. Voor zoover thans reeds kan worden vastgesteld hebben zich slechts acht mijn werkers kunnen redden een van dezen is later ten gevolge van de ingeademde gassen gestorven. Onder de bevolking is de opwinding zeer groot. Honderden mijnwerkers snelden naar de plaats des oriheils, waar duizenden angstig wachten op de berichten omtrent familieleden en vrienden. Het ongeluk behoort tot de grootste catastrofes van de geschiedenis van den mijnbouw. Volgens het officieèle rapport van het Oöerbergamt Dortmund bedraagt het totaal aantal dooden tot dusver 129, waarvan in den loop van den namiddag reeds 95 ge borgen zyn. Bovendien werden acht per sonen gewond. Men verwacht, dat nog heden alle lijken te voorschijn zullen wor den gebracht. De communistische vakvereenigingen eischen in strooibiljetten de arrestatie van de mijn- directie. Talrijke pamfletten van een der- gelyken inhoud zijn in beslag genomen. Onder de arbeiders heerscht groote op winding. De communisten zijn van plan een tref fen met de politie uit te lokken. De poli tiemacht is reeds vertrekt en voorts wor den voorzorgen getroffen met het oog op de begrafenis. De Nederlandsche mijnwerkersorganisa ties en ook die uit Frankryk en Engeland hebben telegrammen van rouwbeklag ge zonden. o Ernstige onlusten te Praag Ernstige communistische onlusten zyn in de geheele stad voorgevallen tijdens anti-duurtedemonstraties. De politie moest met revolvers op de menigte schieten. Taliijke gewonden vielen aan beide zijden. De secretaris van de Amerikaansche ambassade ontsnapte nauwelyks aan den dood, toen een kogel door de ruit van het café sloeg, waarin hij was gezeten. De oproerlingen deden systematische aanvallen op winkels, café's en hotels. De militairen hebben het postkantoor en de regeerings- gebouwen bezet. o loordaanslag De zoon van den millionnair Hupfel, een bekende brouwer te New-York, is op straat neergeschoten door een dame, die zich Kossara Spanljowitsj noemt en beweert de dochter te zijn van den vroegeren Yoego Slavischen gezant in Amerika. De jonge dame is gearresteerd en Hupfel is levensgevaarlijk gewond. o Advocaat Denange overleden De uit het revisieproces van Dreyfuss te Renner bekend geworden advocaat Demange is te Parijs in den leeftijd van 84 jaren overleden. Zijn beroemdste werk heeft hij geleverd met prins Bonaparte te verdedigen wegens moord op Victor Noir, met Dreyfuss en Caillaux voor het Hooge Hof. Samenzweerders veroordeeld Het hooggerechtshof te Sofia heeft 52 communisten veroordeeld, die deel hadden genomen aan de samenzwering in Sept. tot bij elkaar 137 jaren gevangenisstraf en 1.200 000 leva schadevergoeding, De eigenlyke leider der samenzweerders is voortvluchtig. BINNENLAND let burean voor belastinginnlDg De Amsterdamsche Rechtbank veroor deelde N. J. Resko, directeur van het bureau voor belasting-inning te Amsterdam, wegens verduistering van gelden, hem door belas tingschuldigen toevertrouwd om hun belas tingschuld te betalen, tot 2 jaar gevange nisstraf. De eisch luidde 2 jaar en 3 maanden. o Een man levend verbrand Bij 'n brand, die Woensdagmiddag om 1 uur uitbrak in een der houten loodsen van de vuurwerkfabriek der firma A. J. Kat te Leiden, is de 58 jarige werkman C. van Ardennen, van Rotterdam, in de vlammen omgekomen. Hij was met een kameraad in de loods aan het werk en deze is, ofschoon met ernstige brandwonden aan de handen, nog kunnen vluchten. Men vermoedt, dat v. A. in zijn vlucht gevallen is. Nadat de brand gebluscht was vond men het verkoolde lijk onder de puinhoopen. Een kostbare hond gedood Voor de rechtbank te Roermond had wegens het dooden van een anders hond zich te verantwoorden A. H. J. te Tegelen. Het betrof het dooden van den Pyreneeschen hond Patou van mej. R., het eenige vol wassen exemplaar van dit soort in ons land, welk dier zoowel in binnen- als buitenland tal van eerste en speciale pryzen wist te behalen. Volgens deskundigen werd zijn waarde op ten minste f 275 geschat, doch de eigenaresse stelde zich met een vorde ring van f 150 tevreden. De hond van J. vocht met Patou en toen had hy het dier met een riek neer gestoken, naar hij bekende. Hy zou de f150 betalen. Briedée weer op vrije voeten De voortvluchtige directeur van de Brus- selsche Bank, Briedée, die 23 Januari op aanwyzing van de Amsterdamsche politie te Londen was gearresteerd, werd door den politierechter op vrye voeten gesteld, wordt uit Londen aan de ïTel gemeld, omdat van de Nederlandsche autoriteiten de noodige documenten voor zyn uitleve ring nog niet waren ontvangen. o Afschaffing Staatsloterij De Tweede Kamer zal het wetsontwerp tot afschaffing van de Staatsloterij a s. Vrydag in de afdeelingen onderzoeken. o Wetsontwerp ziekte- en ongevallenwet ln de Tweede Kamer-vergadering van heden heeft de voorzitter voorgesteld het wetsontwerp Ziekte- en Ongevallenwet 1925 te verzenden naar een Commissie van Voorbereiding. minister Coljjn geridderd Den heer H. Colijn, minister van Finan ciën, is namens de Poolsche regeering de groote ster met lint van de orde Polonia restituta overhandigd. Boodelfyk ongeluk bij schietoefeningen Bij oefeningen met machinegeweren op de schietbaan te Midlaren is de 26-jarige sergeant J. Feitsma gedood. De »Tel.« meldt over dit ongeluk nog nader,: Op de militaire schietbaau te Midlaren is Woensdagmiddag een ernstig ongluk gebeurd by de schietoefeningen. Door het granizoen Groningen werd geschoten op twee banen van 300 meter. Sergeant Feitsma, postcommandant van de linker baan, ging, zonder veiligheidmaatregelen te nemen, naar den rechterpost, blijkbaar om den commandant van den post iets te zeg gen. Hy begaf zich op dezelfde wijze terug naar zijn baan. Juist toen hij achter de schijf was werd er geschoten door den le luitenant Bruens. Het schot trof Feit sma in de borst, vermoedelyk in den slag ader. Onmiddellijk vertrok een motorrijder naar Zuidlaren, om den dokter te halen. Per auto is hij naar het Academisch Zie kenhuis te Groningen vervoerd. Feitsma was niet gehuwd en jong beroepsonderoffi cier. De manschappen bij hem in den post, hadden hem nog op het gevaar ge wezen. Hengsteakeuring Bij de te 's Bosch gehouden verplichte voorjaarskeuring van dekhengsten ('ype trekpaard) werden o.m. de volgende hengsten goedgekeurd Dirk van G. Maas te Aalst (by Zalt- Bommel) Alfred *an A. W. van Dongen te Raamsdonksveer Iron van A. Verschoor te Almkerk. Afgekeurd werden 5 hengsten, terwyl 1 afwezig was. Brandstichting Dinsdagmiddag is brand uitgebroken in een turfschuur by bet Ziekenhuis te Hee renveen. Eenige oogenblikken laaiden de vlammen hoog op en was voor het zieken huis gevaar niet uitgesloten. De brandweer wist den brand echter tijdig te blusschen. Het is gebleken, dat de brand is gesticht door den 29-jarigen B. N., verpleegde in het armenhuis van Engwerden, dat in de benedenverdieping van het Ziekenhuis is gevestigd. De man is gearresteerd en heeft bekend. o Zeldzaam jubileum Te Delden herdacht Jan van het Bol- scher en Gradus van het Bolscher het feit, dat ze 50 jaren in dienst zijn geweest van de textielfirma Schroder, Schneider, Tijert en Co. Zij ontvingen uit handen van den burgemeester ieder de eere-medaille van de orde van Oranje Nassau. o— Door ecu autobus overreden Dinsdagavond is op den Schoterweg te Haarlem ter hoogte van de Lighal, een 50 jarige vrouw, die plotseling den weg over stak, toen een autobus in volle vaart naderde, door dit voertuig overreden en gedood. De vrouw was doof en had ook de autobus niet gezien. Den chauffeur treft geen schuld. o Straatroof Mej. H. G. C. van H uit de Rooseveldt- straat te Rotterdam, heeft by de politie aangifte gedaan, dat zij in die straat aan gevallen was door een onbekend gebleven man, die haar van een bedrag van f 7.50 en een doos met gebakjes had beroofd. Bakkerij afgebrand Dinsdagnacht brandde te Rothem de bakkerij met stalling van den heer Ploe- men geheel uit, waarbij de bakkeiij- inventaris verloren ging. Twee paarden kwamen in de vlammen om. De Maas- trichtsche brandweer verleende assistentie. De oorzaak is onbekend. Lijk drijvende gevonden In de Waal by Lent is dryvende ge vonden het lijk van den 82 jarigen H. v. 't Huilenaar te Bommel, die sinds eenige weken uit zyn woning verdwenen was. Door een pinda-schil gestikt Te Bierick is een anderhalf jarig kind van den metaalbewerker Jansen gestikt, doordat een pinda-schil in de luchtpijp kwam. VERSLAG Spoedeischende Raadsvergade ring der gemeente WOUDRICHEM, van Woensdag 11 Febr. nm. 2 u. Voorzitter de heer M. D. van Wendel de Joode, L.B. Afwezig het lid Spoor. De Voorzitter opent de vergadering op de gebruikelyke wijze en stelt voor de notulen aan te houden, daar dit slechts een zeer korte byeenkomst zal zijn, ter bespreking installatie van den Burgemeester. Vervolgens deelt hy nog mede, dat reeds een Comité zich heeft gevormd, die plannen beraamd den Burgemeester eenigszins feestelyk in te halen. Het is thans echter de vraag, op welke wijze de kosten be streden moeten worden. Het lid v. d. Wiel zegt, dat het gelden beschikbaarstellen uit de gemeentekas, volgens zijn overtuiging, dwaasheid zou zijn. We hebben gezien wat in andere gemeenten gebeurde, met gejuich werd zoo iemand ingehaald, met knuppels zou men hem nu willen verbannen. Niet dat hij tegen den a.s. Burgemeester is, hij hoopt zelts dat het goed zal uitvallen, maar niet temin wordt hy hier gem.ambtenaar en dat is de stadsreiniger ook, en wanneer ze nu beiden hun plicht doen, dan stel ik beiden op een lijn. Daarbij komt dat wanneer er gelden gevraagd worden voor ondersteuning, zich steeds bezwaren voor doen. Weth. Holster vindt het, daar hij niet tegen feestelijk onthaal is, beter, dat de kosten uit vrijwillige bijdragen worden bestreden. De leden Schaap en v. Straten sluiten zich hierbij aan, alleen zouden deze heeren de kosten voor een dejeuner, aan de familie aan te bieden, uit de gem.kas willen be strijden. Het lid Viveen is tegen het uittrekken van gelden, hij kan niet begrijpen waarom de Voorzitter thans nog een vergadering belegd heeft, daar hij uit de besprekingen van Zaterdag l.l, de geest van de leden van den Raad voldoende wist, Wrat het laatste punt betreft, wyst de Voorzitter er op, dat door de besprekingen van Zaterdag geen definitieve besluiten genomen zijn. Het lid van Straten stelt daarna voor een bedrag van f25 beschikbaar testellen voor een dejeuner. Het gevolg is dat de Voorzitter een 2-tal voorstellen in stemming brengt, n.l. niets of f 25 uit te trekken. Het laatste voorstel wordt aangenomen met 42, tegen stemden de heeren v. d. Wiel en Viveen. De Voorzitter deelt nog mede dat in- plaats van a.s. Vrijdag, Maandag a.s. de installatie zal plaats hebben. Zijn Edel- Achtbare denkt te 11 uur aan de grens der gemeente te Oudendijk te zijn. Bij de rondvraag verzoekt weth. Holster den Voorzitter om het comité te wijzen op de wenschelijkheid, om door omgang geld bijeen te zamelen ter bestrijding der kosten. De Voorzitter wil hieraan gaarne gevolg geven. Het lid Schaap verzoekt den Voorzitter zoo mogelijk maatregelen te treffen tegen de honden, die voortdurend rooftochten ondernemen in weiden waarin schapen loopen. De Voorzitter zegt toe hierover met de politie te zullen spreken. Weth. Holster vestigt nog de aandacht op een ziek meisje, een T.B.C. leidster, waar mogelyk hulp noodig is. Het lid Schaap meent te weten, dat de kas der TBC. ver. wel toereikend zou zyn het meisje naar een Sanatorium te zenden. Hy vraagt of het niet goed zou zijn, het bestuur daarop eens te wijzen. Het lid Viveen zegt dat indien de T.B.C. ver. niet geheel bij machte is, dit meisje op te zenden en het bleek uit het advies van den dokter, dat voor haar nog redding mogelijk was, dan nog kan de Raad tot hulpverleening besluiten. De Voorzitter zegt toe met den dokter hierover te zullen spreken. Eenige noodzakelijke wijzigingen in de gem.-rekening 1924 worden nog zonder hoofdelijke stemming 'goedgekeurd. Daarna sluit de Voorzitter de vergadering. de beste KINDERZALF PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Naar wij vernemen heeft de heer J. Reas alhier zijn benoeming als hoofd der School te Werkendam (Bies- bo£ch niet aangenomen. De ondersprei, welke is verloot ten bate van het Diaconnessenhuis is gevallen op no. 59. Tot wachtmeester van de Kon. Marechaussée alhier is benoemd de heer J. Rooms van de brigade te Aardenburg (Z.) Door de besturen der Heusdensche Harmonie en de Fanfare der H. Familie alhier, is tot den gemeenteraad een subsi die-aanvraag gericht ten bate der vere nigingskassen. De heer W. F, Vernède, surnu merair der Rijksbelasting te Rotterdam, is belast met de tijdelijke waarneming van het kantoor alhier. Ammerzoden. Zondag 15 Febr. a.s. nam. 4 uur zal het Wit-Gele Kruis hare gewone jaarlijksche algemeene vergadering houden in het Bondsgebouw. De heer H. H. de Vos te Dordrecht is door aankoop eigenaar geworden van de fabriek van melkproducten »De Bommeler- waardt alhier. Deze fabriek die eenige weken heeft stilgelegen zal dezer dagen wederom in, bedrijf worden gesteld. De fabriek zal nog een uitbreiding ondergaan met het oog op de kaasmakerij. De heer P. W. van der Schans zal als bedrijfsleider fungeeren, wat voorzeker een waarborg is dat onder zijn kundige leiding de diverse melkproducten uitmuntend zullen gefabri ceerd worden. Brakel. Door den storm die jl. Maan dagnacht woedde, werden ook alhier vele Firma ALPH. HUPSCH Wordt vervolgd) iegen Teare.roode.ori stoken,H 5 pijnlijke huid bij z>uKjelin<jen. f

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 2