Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 16, U75. mm Gratis DAMRUBRIEK. BEHOORENDE BIJ HET Redacteur: M. J. L. BÉNEKER te Andel (N.-Br.). Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. Oplossing probleem No. 20, (derde wedstrijdprobleem). Auteur H. Vogelaar te Andel (N.B.) De stand was Zwart 14 schijven op 4, 7/10, 13,14, 16, 19, 22/25, 27. Wit 14 schijven op 21, 32/35,37,38, 40, 42/45, 47, 50. De oplossing is 33—28,38X18,44—39,39 - 33,34 - 30, 22X33,27X49,13X22,16X27, 25X34, 40X20, 37- 32, 50-44, 45X1 14X25, 27X29, 49X40 Een probleem dat de componist eer aan doet 1 De stand is bij uitstek goed te noemen, terwijl de ontleding lang niet voor de hand ligt. Het opspelen van schijf 44 is fraai gevonden, terwijl het motief ge heel nieuw is. Oorspronkelijk werk is veel mooier tevens veel moeilijker dan het omzetten van een oud motief in een nieuwe stand. Goede oplossingen ontvangen van de heeren P. Wilhelm, P. van Krieken, G. de Joode Gz., S. A. de Joode Jz., P. van Andel te WoudrichemH. Vogelaar en N. Béneker (b. m.) te Andel C. A. J. van Herpt te HerptJ. J. van Wijk te Zuilichem A. de Graag en J. C. de Bruijn te Heusden. Van dhr. Johan Aarts te 's Bosch ont vingen wij 't volgende stukje, dat wy gaarne plaatsen als Probleem no. 22 (5e Wedstrijd-probleem). Correspondentie. C. A. J. v. H. te H. Uwe problemen in dank ontvangen. U moet ze nog eens nazien. 22—17, 32-27 No. i faalt door ,2X21 ra swar| kan nu evengoed 6X17 spelen, waarop Wit's gedwongen zet 27X46 volgt. No. 2: Wit 1611, zwart 17X6, en Wit 3X44 is reeds voor Wit gewonnen. No. 3 De dam op 22 kan geen dam zijn, doch moet persé schyf zijn, daar Wit anders direct wint door 224 te spelen De stand van probleem 20 van dhr. Vogelaar is goed, terwijl schijf 21 daar heel goed komen kan. Zet U den vol genden stand maar eens op het bord. Zwart: 9, 13, 16, 18, 19,23,24,25. Wit: 21, 27, 32, 33, 34, 35,38,40,45. U krygt nu een zwarte schijf op 21 tusschen twee witte, met een zwarte op 22 door te spelen 2722, 18X27. 34-30, 25X34. 40X48, 13X22. U ziet dus dat 't wel kan. Partij I (1) 1823 Partij II (3) 4034, Z BUITENLAND. Stand in cyfers Wit 24, 27, 28, 30, 32, 34,35,39,40. Zwart 7, 9, 10, 12, 13, 14,16,17,18, 19, 23. Wit begint en wint. Oplossingen worden ingewacht tot 28 Februari a.s. KLASSE B. Nu we het reglement ten einde zijn, willen we in Klasse B gaarne composities van eigen oplossers behandelen. Dit is leerzaam, zoowel voor componist als op lossers. Bij eventueele inzendingen gelieve men te vermelden of de naam van den auteur boven de studie vermeld moet wor den. Indien hierover niets gezegd wordt, nemen we als gewoonte aan den naam van den auteur te vermelden. Schande is 't niet, wanneer de fouten uit een probleem gehaald worden. Critiek mits opbou wende is altijd goed 1 Probleem No. 23. AuteurC. A. J. van Herpt te Herpt. Stand in cijfers Zwart schyven op 2, 7, 8, 14, 20, 25 dam op 10. Wit schijven op 11, 22, 26, 28, 35,38, 40. Wit begint en wint. Oplossingen worden ingewacht tot 28 Februari a.s. Telt niet mee in den wedstrjjd. Een afgryseiyke juridische dwaling. Heel de wereld heeft gesidderd bij de berichten over de gruwelen, die Haarmann te Hannover heeft bedreven. Nauwelyks was de opwinding over deze onmensche- lykheden iets bezonken, of de misdaden van de massamoordenaar Denke uit Mün- sterberg bij Breslau schokten opnieuw elk niet totaal verhard gemoed. Thans, is be kend, dat dit beest in menschengedaante niet minder dan 30 medemenschen heeft omgebracht en de onderzoekingen hebben het licht der waarheid geworpen op een geval, dat nooit geheel is opgehelderd, hoe wel 16 jaar geleden de justitie haar oordeel erover heeft uitgesproken. Den 21sten December 1909 verdween plotseling de 25-jarige Emma Sander uit Neuhaus by Münsterberg. Twee dagen later vond men haar romp in het boschje, weer twee dagen later hoofd en armen en nog eens na twee dagen de beenen. De lijkschouwing wees op een anatoom of slager als dader, daar met buitengewone vaardig heid het lichaam in stuliken was gesneden. De »Hamme!stich« was toegepast en »dus« moest een slager het meisje hebben ver moord. Een slager Tr-autmann werd ver dacht. Hij was niet bemind in zijn om geving en hij was slager. Hij werd ver oordeeld, hoewel niets positiefs kon worden bewezen en hij tot op het laatste oogen- blik zijn onschuld bezwoer en God als getuige aanriep, dat hy de gruwelijke mis daad r.iet had begaan. Niets hielp en Trautmann werd veroordeeld tot 15 jaar cellulaire gevangenis. Trautmann heeft zijn straftijd uitgezeten en woont thans of weer te Münsterberg, een gebroken, menschenschuw wezen, door de meeste mersschen gemeden als ontslagen tuchthuisboef. Maar reeds in 1909 werd gecoi stateerd, dat de beenen van het lijk een zoo eigen aardige wonde vertoonden. Van de knie tot den voet was een strook huid van 2 cM. breed afgestroopt. En dit heeft thans de oplossing van deze vreeselijke juridische dwaling aan de hand gedaan. Want Denke, de massamoordenaar van Münsterberg, sneed reepen uit de huid van zijn slachtoffers, om er riemen, bretels en andere leeren voorwerpen van te maken. En inderdaad heeft men onder de nagelaten papieren van Denke den naam van Emma Sanders ge vonden. Niet Trautmann, Denke was haar moordenaar, Denke, die toen nog geen kannibaal was, maar toch reeds leer uit menschenhuid vervaardigde. Met weefnoed denkt men aan dien ge broken, menschenschuwen man te Münster berg, die 15 lange jaren in een kerker heeft gezucht, die zijn onschuld bij God heeft bezworen, die misschien wanhoop en woede heeft gekend, tot de druk van het tuchthuis alle vonken van temperament had uitgedoofd en die nu daar leeft en toch geen leven heeft gehad. Hoe kon aan dien man goed worden gemaakt, wat aan hem is misdreven. Is het niet beter, dat er tien moordenaars ongestraft rond blijven loopen, dan dat één onschuldige zóó het slachtoffer van de dwa lingen eener rechtbank kan worden Aanvaring daar mist reraariaakt. De lEmpress of Scotlandc, die Maandag morgen New-York heeft verlaten met een groot aantal touristen aan boord om een reis te maken naar de Middellandscbe Zee havens is tengevolge van mist Maandag middag in botsing gekomen met de ïScotss- burgc. De aEmpress of Scotslandc kreeg slechts schade aan den bovenbouw, Met de Scotss- burgt was het ernstiger gesteld, toch kon het schip nog opstoomen naar de haven. Het weer in het Bniteniand. Uit het Engelsche graafschap Derbyshire wordt een sterke sneeuwval gemeld, een voor die streek zeer opmerkelijk verschijnsel. Op sommige plaatsen licht de sneeuw 10 c.M. hoog. Berichten uit Moskou melden dat in Zuid-Rusland strenge koude heerscht. Er licht weer veel sneeuw. Daarentegen is het ongewoon warm in Midden- en Noord- Rusland. BINNENLAND. Be eere-promatie van H. M. Koningin Wilhelniina. De Leidsche Hoogeschool bestond j.l. Zondag 350 jaar. Toen deze herdenkings dag niet zoo heel ver meer af was, op den 3den Januari, verleende de Senaat der Rijksuniversiteit te Leiden aan H. M. de Koningin het doctoraat honoris causa in de rechtsgeleerdheid. Tevens verzocht de Se naat H. M. dat de plechtigheid van haar door zijn rector te bekleeaen met die waardigheid zou geschieden op 9 Februari in de Pieterskerk. Om half twee vertrok Maandag van 't grijze academiegebouw aan het Rapenburg een lange stoet van curatoren, hoogleeraren in amtsgewaad, en lectoren, om zich naar de Pieterskerk te begeven. Met auto's kwamen H. M. de Koningin, H. M. de KoninginMoeder, Z. K. H. de Prins en Prinses Juliana uit de residentie. De leden van de studentenvereeniging *Pro Patria® vormden een eerewacht voor Hare Majesteit. In de kerk werd de vorstelijke familie ontvangen door de Dies-Commissie, burge meester Jhr. Mr. Dr. N. C. de Gyselaar, president-curator en de hoogleeren Mr. A. J. Blok, rector magnificus, dr. W. de Sitter, Dr. J. Huizinga, Dr. L. Knappert en Jhr. Mr. W. J. M. van Eysinga. Bij het binnenkomen der hooge bezoekers liet de organist, de heer C. B. Duyster, hooren de Priestermarsch van Mozart. Daar na zong het gemengd koor ïSursum Corda®, directeur de heer H. Kuypers, A. Capella het eerste en zesde couplet van 't Wilhelmus. Prof, Mr. Blok hield daarna van den kansel de rectorale oratie. Zijn onderwerp was ïDe ontwikkeling van het strafstelsel in Nederland®. Voordat hij tot de behandeling van zijn onderwerp overging, sprak hij de woorden van welkom tot de Koninklyke Familie en memoreerde de historie der Universiteit. Eerbiedige hulde bracht hij aan de nagedachtenis van Prins Willem van Oranje, Na het uitspreken van de rede zong 't Koor Psalm 118 (Sweelinck). Daarna bekleedde de rector, van den kansel gedaald, H. M. de Koningin met 't eeredoctoraat in de rechtsgeleerdheid. Hij sprak, na de gebruikelijke formule in het Latijn H. M. als volgt toe Het is het recht het voorrecht van den promotor aan deze formule eenige woorden toe te voegen, ten einde in het licht te stellen wat de Senaat heeft be wogen Uwe Majesteit het eeredoctoraat in de rechtsgeleerdheid te verleenen. De Senaat heeft gezocht naar een middel om Uwe Majesteit duidelijk te maken, hoe de woorden, door U op 21 Juni 1905 in de Senaatskamer der Academie gesproken, nog steeds weerklank vinden in onze harten. Gij hebt Uzelve toen gelukkig geprezen erop te mogen wijzen, dat de banden door haar stichter tusschen Leiden's Hoogeschool, en het huis van Oranje gelegd, nimmer zijn verslapt. Prof. Blok eindigde met de woorden »Wanneer ik naar oud gebruik royn toe spraak mag besluiten met een persoonlyk woord dan moge ik daaraan verbinden den diepgevoelden wensch, dat Uwe Majesteit aan de zyde van Uwen echtgenoot, den Prins der Nederlanden, nog tal van jaren mogen worden gegeven, 't Vaderland en j deze Hoogeschool ten zegen® De Koningin beantwoordde de rede van den rector als volgt Mijnheer de Rector Magnificus, Zelden zoo ooit is het voorgekomen, dat de lotgevallen eener Universiteit van af haar ontstaan met die van het volk, dat in haar luister deelt, zoo zijn samenge- ioopen, als die van Leiden en Nederland. Uit Heldenstryd geboren, te zamen met het gemeenebest groot geworden, maar ook van gevaar en tegenspoed trouw en onvervaard haar deel gedragen, blijft haar naam verbonden aan het beste wat onze stam vermag te geven. Dit en de woor den waarmede U haar hebt bekleed, geeft aan deze zoo hooge onderscheiding voor mij een bijzondere waarde. Zij vervult mij met dankbaarheid en trots, omdat zij haar beteekenis ontleent aan het rechtsbewustzijn, dat altyd zoo sterk in ons volk heeft geleefd, waarop nimmer tevergeefs een beroep is gedaan en waardoor ik mij in de moeilykste uren gedragen wist, in wezen een rechtmatige hulde aan het streven van de besten der natie om tot eiken prys de hooge begin selen van het recht te belyden en te be trachten en vooral omdat mjj uit haar en Uwe getuigenis toeklinkt de zekerheid dat ook voortaan de Leidsche Universiteit haar roemrijke traditie getrouw en hare hooge roeping bewust en als in het verleden één met Nederland en myn Huis, vóór zal blyven gaan op den weg dien het recht en de plicht wijzen en waarlangs alleen duurzaam heil voor het Vaderland en voor ieder onzer valt te bereiken en te behouden. Hierna zong het koor vGelukkig Vader- landt® van Valerius. Bij het verlaten van de kerk speelde het orgel het Pialudium van Handel. Na een bezoek aan het Leidsch Mu seum van Oudheden gingen Hare Majestei ten en Princes Juliana met gevolg naar Den Haag terug. De Prins en burge meester De Gyselaar vergezelden H.H. M.M. en H.K.H. tot aan de gemeente grens. Z.K.H. begaf zich daarna naar het Stedelyk Museum »De Lakenhal®, waar tevens aan genoodigden een thé werd aangeboden en waar de rector-magnificus recipieerde. De bul is 30 bij 40 c.M. in het vier kant en met roode en zwarte letters op perkament door een sfudent geschreven. Het zegel is donkergroen gekleurd en was vervat in een zilveren doosje. Scheepsbrand Dinsdagmiddag ontdekte een wachtsman op het s.s. »Orestes« van de Kon. Ned. Stoomboot My. te Amsterdam aan de Surinamekade, dat in het matrozen en stokersverblijf op het achterschip brand was uitgebroken. Spoedig waren de drijvende stoombrand- spuit »Jason® en 2 motorspuiten aanwezig. Inmiddels had personeel van de K.N.S M, met 2 eigen stralen van den wal en een van het schip het vuur, dat in de houten schotten van het verblijf gretig voedsel vond en hoog oplaaide, aangetast. De »Jason« verleende spoedig hulp. Na ongeveer een uur was men het vuur geheel meester en rukte de motorspuit in. Iets later vertrok ook de »Jason«. De verblijven, waarin 75 cM. bluschwater staat zijn geheel uitgebrand. Molen afgebrand De pelmolen »De Zeilemaker® te Zaandam staande in het OostzijderveM, is een prooi der vlammen geworden. De spoedig ge alarmeerde brandweer kon niets uitrichten, daar de molen ruim een kwartier gaans in het land lag en niet dan per schuit was te bereiken. Door den hevigen storm konden ook geen spuiten, in schuiten worden geplaatst, worden uitgezonden. De drijvende motor spuit van de buurtschap »Het Kalf® ver leende hulp. De vuurgloed was zelfs te Amsterdam zichtbaar. Yerbraud Te Vlissingen is in het ziekenhuis over leden een 89 jarige vrouw, wier kleeren, toen zij met de voeten op een stoof met vuur zat, in brand geraakten, waardoor de vrouw ernstige brandwonden bekwam. Beroeringen In de Gravenstraat te Amsterdam is Maandagmorgen aan een 45 jarige vrouwe lijke kantoorbediende een aangeteekende brief, dien zij op het postkantoor had af gehaald en die geld bevatte, door een van twee onbekend gebleven mannen ontrukt. Tydens een balmasque in het Doelege- bouw te Rotterdam is van J. C. v. d. L. uit de Henegouwerlaan, een portefeuille met 600 gulden ontrold. Noodlottig ongeluk Op het werk voor het Maas-Waalkanaal onder Nijmegen zijn Maandagmiddag drie arbeiders bij het omkiepen van een wagen zand daar onder geraakt. Een van hen, Van Wannet uit Weurt, was onmiddellijk dood. Van R. uit Nymegen werd opge nomen met een gebroken been de derde, een arbeider uit Wychen, werd licht ge wond aan een hand. o Altobus omgeslagen Zondagavond omstreeks half 7 kwam de autobus, die den dienst onderhoudt tusschen ArnhemZevenaar, in botsing met een particuliere auto. De bus sloeg om. Van de 43 inzittenden kregen verscheidene per sonen lichte wonden door glasscherven. Een passagier, die uit de bus sprong, toen hij het ongeluk zag aankomen, geraakte er onder en werd ernstig gewond. Ook al in de war Als een bijzonderheid kan worden ge meld, dat bij den koopman H. Molenaar te Jaarsveld nu reeds een winterkoninkje zijn nestje heeft gebouwd in een kippen- schuur achter in het land en thans zit te broeden op 6 eieren. Het vogeltje heeft zijn nestje niet gebouwd zooals de gewoonte is van mos, doch van stroo, terwijl te Ouddorp onder dakpannen reeds een nest met jonge spreeuwen is gezien. Schotwond Op een nachtelijke konijnenjacht heeft de jager B. S. te Bakhuizen, zijn broer bij ongeluk in de borst geschoten en zeer ernstig verwond. Dood gevonden Eenige buren vonden Maandag den steenkolenhandelaar P. v. O. te Etten, in zijn woning dood aan tafel gezeten. Loterijbriefjes in beslag genomen Te Haarlem zijn evenals op verschillende andere plaatsen bij 58 inwoners loterij briefjes van de Tijdgeest en Utilé® in beslag genomen. Belasting op radio Men deelt het volgende mede omtrent de wijze, waarop de regeering de radio- bedryven belastingplichtig denkt te maken. Dit zou hierop neerkomen, dat de regeering bijdragen zal heffen van maatschappijen en personen, die zich bezighouden met het uitzenden van muziek, enz. Het zal even wel nog geruimen tijd duren voor het zoover is, want de zaak is pas sedert korten tijd in studie bij het Hoofdbestuur der Posterijen. Voor de heffing zal het Engelsche systeem worden gevolgd, hetwelk hierop neerkomt, dat van elke radio-instal latie of radio-onderdeel, dat in den lande wordt verkocht, een bepaalde courtage aan den Staat wordt afgedragen. genezen zal U niemand, doch «te we reld beroemde Oprechte Winsu- mer Zalf zal U in een n^ar dagen genezen, van de hevigste steenpuisten, bloedvinnen, negenoogen, open beenen, snij-, brand- en open jonden, zwe rende borsten, winterhanden en voeten, dauw-, baard- en ringworm, oude en verwaarloosde wondep, en alle moge lijke wonden tengevolge van doorliggen, smetten, kloven barsten enz. enz. Duizenden lijders Zyn door deze roem rijke Zalf radicaal genezen. Dagelijks ontvangen wy brieven van dankbare genezingen. Atfesten ter inzage. Prijs per bus 0 75/en f4 .35. Verkrijgbaar bij Apoth., Drog. en vele Winkeliers. Te Heusden, J. N. W. Brugman, coiffeur Aalburg, Antonia Bouman Veen, W^d. J. Vos Bzn.Andel, J. G. Scheuten Gorinchem, Firma Schoon Co. Apothekers Hoogstr. J. C. DB VRlEsf'winsim (Bron.) PLAATSELIJK NIEUWS. Drnnen. Door de storm heeft hier veel schade veroorzaakt aan zeer vele huizen. Vooral in de Torenstraat en Heusdenschen weg zijn duizenden pannen weggevlogen Ook de rieten daken hebben het moeten ont gelden. Bij den landbouwer H. B. is een heele schuur omgewaaid en sloeg een stuk uit den voorgevel van het huis. Van den toren woeien vele dakleien en zelfs stuk ken van de klokkenplaat. Van de rijks woningen zyn duizenden pannen stuk. Dassen. De storm van Dinsdagnacht heeft in onze gemeente danig huisgehouden. Bijna geen daken zoowel rieten als pannen of ze hebben te lijden gehad, van ver schillende huizen zijn honderd en soms veel meer pannen afgewaaid, van de kerk is een stuk van den kleinen toren naar beneden gekomen, by v. D. waaide een pas gebouwd schuurtje in elkaar, op den Hoogendijk lag een boom dwars over den weg en bij velen zijn planken van huis en schuur gewaaid. Met welk een kracht de storm (orkaan) woedde blykt wel hieruit dat op meerdere plaatsen de planken afbrokkelden. Kicnwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 9