Tweede Blad üo, 4481. ïrijdap 6 Maart Rheu mat ie k voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Laat het zoover niet komen met Uw Kioosterbalsem WYBERT DAMRUBRIEK. Dit is het merk Vragen op rechtskundig gebied BEHOORENDE BIJ HET Kom uw pijnlijke rug te hulp! Voelt gij u ellendig door doffe, stekende rugpijn Wordt gy gemarteld door rheu raatische pijnen, stijfheid en harde zwel lingen In uw gewrichten en ledematen Hebt gij last van de hinderlijke steken van spit Van onaangename urinestoornissen Voelt gy u vermoeid, uitgeput en op, ze nuwachtig, prikkelbaar en terneergeslagen Pas dan op uw nieren. De nieren zyn de filters van het bloed, en zoodra zy haar taak niet meer behoor lijk vervullen, blijven vergiften in het bloed achter en raakt uw gestel van streek. Rugpijn en scherpe steken als van een mes beginnen u te kwellen, gij krygt last van hoofdpyn, duizeligheid, blaasstoornissen en slapeloosheid. Wacht niet tot zich verdere verschijn selen van nierzwakte voordoen. Help uw verzwakte nieren voor het te laat is. Ge bruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit speciale niergeneesmiddel dient uitsluitend voor nier- en blaaskwalen. Foster's Pillen hebben duizenden geholpen en kunnen u evenzeer helpen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrygbaar), waar door gy zeker zyt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prys f 1.75 per flacon. Redacteur: M. J. L. BÉNEKER te Andel (N.-Br.). Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. Probleem no. 22. (5e Wedstryd-probleem.) Auteur Johan Aarts, 's Bosch. De stand was Wit 24, 27, 28, 30,32,34,35,39,40 Zwart 7,9,10,12,13,14,16,17,18,19,23 De oplossing is 27—21, 39—33, 30—24, 28X8, 16X38, 38X20, 49X39, 12X3, 40—34, 35X2 39X30 en wint. Een aardig stukje werk, waarvan de oplossing niet byzonder moeilijk te vinden is. De rondslag is niet onaardig, terwijl de stand der schijven in deze compositie bijzonder goed is. 't Geeft geheel natuur lijk spel weer. Goede oplossingen ontvan gen van de heeren J. C. de Bruijn te Heusden C. A. van Herpt te HerptJ. J. van Wijk te Zuilichem H. Vogelaar en N. Béneker (b, m.) te AndelP. van Krieken, P. Wilhelm, G. de Joode Gzn. en P. van Andel te WoudrichemA. de Graag te Heusden en C. S. de Joode te Meeuwen. Probleem no. 24. (7e Wedstrijd-probleem). Stand in cijfers Zwart (1 schijf en 1 dam) op schijf op 6 en dam op 11. Wit (1 schyf en 2 dammen) opschijf op 26 en dammen op 3 en 35. Men lette wel, dat bovenstaand probleem een eindspel is. Oplossingen worden ingewacht tot 26 Maart a.s. Vervolg partij P. Schaaf, Den Haag, Wit L. Duitz, A'dam, Zwart 17) 40-35, 17—21 Om 2631 te voorkomen. Sterker is echter 3823 enz. en later 3832, ji 4338 om den langen vleugel te ver sterken. Gelukt het wit zwart's aanval met den rechtervleugel af te slaan, dan kan hy trachten de kracht van z'n opge drongen stelling te doen gelden. 19) 11—17 20) 30—24, 13—18 Duitz gaf hier de volgende variant aan 24-19?, 19X10, 46-41, 23-18, 18-22 22X24, 5X14, 12X23, 3127, 37X10 en wint 21X32 Wit's eerste zet 2419 zou echter zwak zijn, daar zwart wint door 5—10. 21) 35-30, Op 39—33 zou volgen 17—22 (28X17); 21—27 (31X18) 8X50 (17X8) 3X12 en zwart wint. 21) 8-13, 22) 37-32, 26X37, 23) 42X21| Aangewezen is 31X42 23) 18—22, 24) 48-42(gedw.)22X33, 25) 39X28, 21—26, 26) 4237 Aangewezen was hier 3127 met goed spel. 26) 12-18 27) 23X21, 16X36 Zwart heeft nu tastbaar voordeel be haald. Schijf 36 is zeer sterk, zij houdt schijf 46 vast en staat ook, in verband met den door zwart te vervolgen aanval zéér gunstig. 28) 2823 (gedw.) Wit kan nu uitsluitend met z'n korten vleugel spelen en moet tydzaam afwachten wat zwart aan de andere zijde van 't bord van plan is. 21) 13-18 Op 611 zou volgen 23—18, 46—41, 43—39, 6^-TT? 13—22, 36X47, 47X33, 39X6 en wint. (Slot volgt.) 1. Mag men een inbreker in zyn woning neerschieten Welke gevolgen kan dit voor den dader hebben Hier kan toch bijna altijd van zelfver dediging sprake zijn, want hoe zal een gewonde inbreker het tegendeel bewijzen, terwijl een doode inbreker heelemaal niet meer spreekt. 2. Idem wanneer iemand op zyn af gesloten of bijna geheel afgesloten erf verdacht ronddwaalt met de kenrielyke bedoeling daar eenig onrecht, hetzij inbraak, diefstal of anderzins te willen plegen. 3. Wanneer men op den openbaren weg wordt aangevallen door een of meerdere personen, die den kennelyke bedoeling hebben diefstal of misdryf te willen plegen tegenover den aangevallene, welke zijn dan de gevolgen van gebruikmaking uit zelfverdediging van een vuurwapen of ploertendooder, waardoor een ernstige ver wonding wordt toegebracht, (buiten inbe slagname vuurwapen en proces-verbaal). 4. Idem wanneer men niet zelf aan gevallen is, doch hulp verleend aan een aangevallene, met genoemd gevolg. 5. Idem wanoeer men zijn aanvaller zonder wapens, doch met de vuiste of anderzins bewerkt, dat hij gewond wordt. 6. Wat kunnen de gevolgen zijn wan neer men zyn aanvaller als boven, laat liggen en men zijn weg vervolgt zonder aangifte of dergelijke te doen. Welke antwoorden op uwe vragen moeten worden gegeven, is geheel afhan kelyk van omstandigheden. Toch willen we trachten uwe vragen zoo duidelijk mo gelijk te beantwoorden. Het is bekend dat er zich gevallen kun nen voordoen, waarbij iemand een strafbaar feit begaat zonder dat hij strafbaar is. Een dier gevallen is het geval, waarby iemand in zgn. noodweer heeft gehandeld, hetgeen gezegd wordt in artikel 41 van het Wetboek van Strafrecht, dat aldus luidt «Niet strafbaar is hy die een feit be gaat, geboden door de noodzakelijke ver dediging van eigen of anders lijf, eerbaarheid of goed tegen oogenblikkelijke, wederrech telijke aanranding. Niet strafbaar is de overschrijding van de grenzen van nood zakelyke verdediging, indien zy het on middellijke gevolg is geweest van eene hevige gemoedsaandoening, door de aan randing veroorzaakt.* Wacht toch niet totdat Uw handen voor goed krom en misvormd zijn. Wacht toch niet totdat ge als een stumper door de kamer strompelt Rheumatiek wordt veroorzaakt door ziektestoffen, die zich op de pijnlijke plaatsen gaan vastzet ten. Wrijven met Akker's Kloos terbalsem voorkomt dat gevaar Gebruik dus tijdig Het bestaan van den rechtvaardigings grond, dien wij «noodweer* noemen, is dus aan voorwaarden gebonden ten opzichte van a. de aanranding, b. de verdediging. De aanranding moetle. wederrech- rechtelijk zyn, 2e. oogenblikkelijk gevaar opleveren voor 3e. eigen of eens anders lijf, eerbaarheid of goed; voorts moet 4e. verdediging noodza kelijk, 5e. het begane feit daartoe geboden zyn. Laten we nu bedoelde voorwaarden nader gaan beschouwen. Wat de aanranding betreft, komt in aanmerking elke aanranding, die de in de wet genoemde rechtsbelangen krenkt of in gevaar brengt. Zy is wederrechte lijk, wanneer de aangerande iets te dulden krijgt of krijgen zouden wat hij te dulden rechtens niet verplicht is. Andersom kunnen we zeggen, dat de aanranding als weder rechtelijk is te beschouwen, zoo dikwijls de aanrander daartoe niet gerechtigd was. Dat de aanranding eene feitelijke moet zijn, niet door woorden, maar door daden, ligt wel voor de hand. De aanranding moet zijn eene oogen blikkelijke. Oogenblikkelijke aanranding is er ook wanneer de krenking nog niet is begonnen, maar onmiddellijk dreigt. Voorts moet de aanranding gericht zijn tegen lyf, eerbaarheid of stoffelyk goed van den verweerder of van een ander. Lijf omvat het leven en de integriteit, d.i. den ongeschonden toestand van het lichaam in ieder opzichtook de vrijheid. De verdediging kan ook lijf, eerbaarheid en stoffelijk goed van anderen betreffen, verwanten, vrienden, vreemden. In be ginsel mogen nu de genoemde rechtsbe langen, zoo het noodig is, verdedigd worden, onafhankelijk van de herstelbaarheid der schade. De verdediging moet echter noodzakelijk zyn en daarby is in be ginsel niet het oordeel van den aangerande, al moet dit zyn invloed hebben, maar dat van den rechter beslissend. De wetgever heeft den rechter ruimte van oordeelen en macht willen laten. Voor den rechter zullen o.m. in aanmerking komen de schuld van den aanrander, zijne persoonlijke kracht en de kracht van den aanval, de indruk van den aanval op den aangerande, diens individualiteit, de mogelijkheid van dadelijk in te roepen hulp, zelfs misschien die van eene veilige en eervolle vlucht, de betrek kelijk geringe beteekenis, of de lichte herstelbaarheid van het dreigend nadeel. Hierby sluit zich de eisch aan, dat het gekozen middel van verweer voor de ver dediging geboden d.i. op de afweer van aanval en aanvaller berekend zy dat deze niet harder en niet anders worde aangetast dan voor het doel noodig is. Binnen deze grenzen is ook aanvallende verdediging niet uitgesloten. Wie evenwel zijn aangevallen recht niet anders kan verdedigen, mag ook het uiterste middel gebruiken dat dan geboden is door de noodzakelyke verdediging. Wanneer de grenzen, welke het bijzon dere geval aan de verdediging stelt, door den aangevallene zyn overschreden, kan straffeloosheid worden aangenomen, indien die overschrijding het gevolg was van eene hevige gemoedsaandoening, door de aan randing veroorzaakt. Uit het vorenstaande blijkt wel, dat op de 6 gestelde vragen geen positieve ant woorden zijn te geven, wijl alles van omstandigheden en van het oordeel van den rechter afhangt. Elk bepaald geval moet dus op zich zelf behandeld worden. Wat de 6e vraag betreft, verwijs ik naar art. 450 van het Wetboek van Strafrecht, dat aldus luidt «Hij, die getuige van bet oogenblikkelyk levensgevaar, waarin een aDder verkeert, nalaat dezen die hulp te verleenen of te verschaffen die hij hem, zonder gevaar voor zich zeiven of andere redelijkerwijs te kunnen duchten, verleenen of verschaffen kan, wordt, indien de dood van den hulp behoevende volgt, gestraft met hechtenis van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden.* Kan een kleinkind aansprakelijk worden gesteld, als door zyn Grootvader hypotheek is genomen 84 jaar geleden, waar nooit rente van betaald is De panden, waar toen hypotheek op gemaakt zijn, behooren nog aan dezelfde familie. Grootvader en vader zijn beide overleden en de kinderen hebben het nooit geweten. De kleinkin deren worden nu lastig gevallen voor die schulden. Ons Burgerlijk Wetboek, hetwelk van 1838 dateert, zegt, dat de insehryvingen in de daartoe bestemde openbare registers de hypotheek voor een onbepaalden tijd doet stand houden, zoodat de 84 jaren geleden ingeschreven hypotheek thans nog op het goed rust, indien althans in 1879 of 1880 eene hernieuwing der inschrijving heeft plaats gevonden, hetgeen stellig wel het geval zal zijn geweest. Dat de kin deren en kleinkinderen van hem, die 84 jaren geleden eigenaar van het onroerend goed was, nooit hebben geweten, dat op dat goed eene hypotheek rust, doet niet ter zake en op die onwetendheid kan nooit een beroep worden gedaan. Wat de rente betreft, deze zijn de kleinkinderen verschuldigd over de laatste vyf jaren. PLAATSELIJK NIEUWS. Dassen. Dezer dagen is te Hank een schip Super gearriveerd, uitgaande van den Boerenbond. Er waren verschillende boeren die 2, 3 a 4 uren moester wachten, geregeld stonden er zoo'n 25 a 30 paar den en wagens. Tot agent der Centr. SuikerMij. te Amsterdam is alhier benoemd A. Heessels. Men is thans druk bezig met het bieten contracteeren, voor de eerste levering wordt f 19.50 per 1000 K G. besteedt. Land van Altena. Bij het faillesse- ment der Zuivelfabjiek x>de Bommeler waard* le Ammerzoden in Januari 1.1. waren de leden van de afd. Andel, Giessen en Rijswyk van den Bond van Melkvee houders in Z.-H. waren betrokken voor pl.m. 6 weken melkgeld. Tot heden is de melk verwerkt door de Coöperatieve melkfabriek te Genderen. Nu de fabriek te Ammerzoden is aangekocht door den heer de Vos, had Maandagavond in café de Lorm een gecombineerde ver gadering plaats waar genoemde heer de melk op contract kocht tot 15 Oct. a.s. Betaald zal worden 1/i ct. per Liter boven Eilanden-prijs, terwijl voor zindelijke melk lU Per Liter premie toegekend zal wor den. In de genoemde gemeente zal alleen melk van leden worden opgeladen, terwijl de heer Vos nog de toezegging deed, thans reeds 50 pCt. te zullen voorschieten, van de vorderingen op de oude Vennootschap. Oudendijk. Maandagavond hield in café Vink de Vereeniging van Bietenver bouwers haar le jaarvergadering, onder voorzitterschap van den heer J. Daim. De rekening en verantwoording van den penningm. werden zonder aanmerkingen goedgekeurd. Als prys der bieten voor de a.s. cam pagne werd genoemd le teimijn tot 30 Sept. f 21. 2e 1 Oct. 3 Oct. f 20, 3e 5 Oot. 10 Oct. f 19.50 4e 12 Oct. 24 Oct. f 17.50 5e 26 Oct. 12 Nov. f 16. 6e 13 Nov. 19 Nov. f 15. alles per 1000 K.G., op de gewone leve ringsvoorwaarden. Besloten werd te trachten dit jaar weder de bieten en bloc te verkoopen. Hierop werd de vergadering gesloten. Foederoijen. De heer J. Sandtke' onderwijzer aan de O. L. school te Aalst in deze gemeente, is in geljjke betrekking benoemd aan de O. L. school II te Dor drecht. Raamsdonkaveer. Gedurende de maand Febr. werd aan bet Rijkspoatkan- toor alhier ingelegd f 17279 46 en terug betaald f 12001,22, Gedurende de maane Febr. kwam voor de Duitsch-Oostenryksche Onderwij zers bij de Prov. Vertegenwoordiger, de heer Soeep, f 15.25 in. Sleenwijk. Zaterdag j.l. gaf de Herv. Zangvereeniging «Juliana* haar jaarlyksche uitvoering, die wel geslaagd mag heeteri. Het talrijk opgekomen publiek gaf hun be* langstelling te kennen. De leden kunnen met voldoening op deze avond terugzien, S. O. had verleden week het on geluk f 170 te verliezen. Dank zij de eerlijke vindster A. v. D. bekwam hij het verlorene spoedig terug die hiervoor haar welverdiende belooning ontving. De Naaivereeniging «Dorcas* gaf een goedgeslaagde uitvoering. De avond werd afgewisseld door zang en voordrach ten. De vergadering werd geleid door Ds. Feykes. Op het hulppostkantoor alhier wer den 20 telegrammen behandeld en 189 telefoongesprekken gevoerd. Voor de rijks postspaarbank werd ingelegd f 571,50 en terugbetaald f 188.80. van de sinds 78 jaren als het beste middel tegen hoest en ver koudheid beproefde TABLETTEN In origineele doozen a 65 en 45 Cts. BUITENLAND. De passage te Zandroort uitgebrand. 26 huizen in de asch. Dinsdagnacht om 2 uur werd de politie te Zandvoort gewaarschuwd, dat in het niet bewoonde huis in de Passage, waar in de heer Cassee een filiaal van suiker werken heeft gevestigd, brand was uitge broken. In minder dan geen tijd stond het huis in lichter laaie en liepen, daar het vuur door den feilen N.O. wind werd aange wakkerd, ook de belendende perceelen groot gevaar. Weldra bleek, dat de Zandvoortsche brandweer machteloos tegenover de vuur zee stond. De geheele Passage werd een prooi der vlammen, 26 huizen werden daarby in de asch gelegd. Het glazen dak sprong door de hitte met een donderend geraas uiteen. Voor zoover tot dusver bekend, zijn er geen persoonlijke ongelukken te betreuren, maar de schade is enorm groot. In een meubelmagazijn werd voor circa f 35.000 aan meubilair door het vuur verwoest. De totale schade is nog niet op te geven. De bewoners kregen onderdak in het hotel Oceaan de raeesten hunner zyn niet of laag verzekerd, zoodat de brand voor de badplaats een ramp beteekent. De Passage is in 1871 gebouwd. Verbrand door kokend zink Dezer dagen bekwam de arbeider P. B. te Budel op de zinkfabriek hevige brand wonden door kokend zink. Onder groote pijnen is hy bezweken, een vrouw met 6 kinderen achterlatend. o Brand Dinsdagmiddag is vermoedelijk door het springen van een benzineiamp brand ont staan in de werkplaats van den rijwielhan delaar Janssen in de Raadhuisstraat te Bussum. De brar dweer doofde met twee slangen op de waterleiding het vuur. De werkplaats brandde geheel uit. Hatreos overboord geslagen en verdronken De kapitein van het te IJmuiden binnen gekomen s.s. «Député« George Chaingne, heeft gerapporteerd, dat Woensdag 25 Feb. nam. 3.30 een matroos overboord is ge slagen en verdronken. o De eerste aardbeien Te Beverwijk zijn bij de veiling der R. K. Tuindersvereeniging «Kennemerland* de eerste aardbeien aangebracht. Zoo langzamerhand komt er al heel weinig tydruimte tusschen de laatste en de eerste aardbeien. o Van het dak gevallen Dinsdagmorgen is een jeugdige arbeider van het gebouw «De Sphinx* aan de markt te Enschedé van het dak geval len. Hoewel ernstig gewond is zyn toestand niet levensgevaarlijk. Kicnwsblad welke zoo fijn verdeeld is, dat zijn geneeskrachtige bestanddeelen tot diep in de huid doordringen. Daardoor ■tilt Akker's Kioosterbalsem direct de pijn en is zijne werking zonder weerga bij alle rheumatische pijnen, ■pit in den rug, jicht, stijve nek, pijn in rug en de ledematen, stramheid. Ptr groote pot van 20 gr. 50 ct. Alom verkrijgbaar. Potten v. 50 gr. f 1.- en 100 gr. f 1.75 nog voordeeliger. miiiiimiiiiimimiimmiimiimmimiiiimiiiimiitiiiimiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiuiiiiiiiiiDiiiDiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiin

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 5