Eerste Blad cTdë~kemp "FiïïïZiïiir™ nu jol S. D. LANKHUYZEN Co's BANK Ordeverstoring in eene Raadsvergadering door Raadsleden. Tegen Verstopping A. Verschuur-Baert, RAAMSDONKSVEER. Uitgave: Firma L, J. VEERMAN, Heusden. No, 4483 Vrijdag 13 Maart 1925 „Het Kasteel van Kerlor." Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 61525. Zij, die zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 April verschijnende nummers GRATIS ^ND VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 4.25, en franco per post beschikt f 1,40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentien worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Slot. Art. 9b luidt „Wanneer een lid de geuite beleedi ging of verdachtmaking niet terstond terugneemt, of mocht voortgaan zich beleedigende uitdrukkingen of verdacht makingen te veroorloven, de orde te verstoren, tot revolutionaire daden aan te sporen, dan wel door zijn gedragingen den geregelden gang van zaken te be lemmeren, is hij verplicht op aanzegging van den voorzitter, terstond het gebouw, waarin de vergadering gehouden wordt, te verlaten, tenzij de Raad op een da delijk door hem ingesteld beroep anders beslist Over dat beroep wordt onmid dellijk, zonder voorafgaande beraad slaging, bij stemming door den Raad beslist. Maakt hij van zijn recht van beroep in de eerste alinea van dit artikel be doeld geen gebruik of is afwijzend op dat beroep beschikt, en voldoet hij als dan niet terstond aan de aanzegging van den Voorzitter in die alinea bedoeld, dan doet de voorzitter hem door den sterken arm uit het gebouw, waarin de vergadering wordt gehouden, verwijderen en zorgt, dat hij de vergaderingslokaliteit niet weer binnentrede, binnen den termijn krachtens de laatste alinea van dit artikel bepaald. Het aldus verwijderde lid mag geen Ënptraat HEIVSDEW GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Ruime keuze in FANTASIE- enTROUWRINGEN. Eigen Reparatie-inrichting. 112 Indien Carmen gehoorzaamde aan de raadgevingen van Robert, indien zij haar huis ontvluchtte, zouden de wroe gingen haar dan niet eeuwig vervolgen Maar had zij daarentegen het recht zich en haar kind te dooden? Of zou zij er toe kunnen komen om alles aan de Saint-Hyrieix te vertellen in een oogenblik van openhartigheid Zij zou dan geen vergeving vragen zij zou niets anders willen dan de kas tijding, die hij haar zou opleggen. Maar hij zou haar zelfs niet begrijpen. Waarheen ze zich ook wendde, over al zag zij den gezichteinder vol sombere wolken. Dikwijls meende Carmen gek te zul len worden Hélène stond machteloos naast haar, en zag deze kwellingen aan evenwel zij haar vertrouwen op de Voorzienigheidzij kon niet gelooven dat de Hemel, in zijn groote barmhar tigheid, ten slotte het geluk niet zou teruggeven aan Carmen. En als deze laatste klaagde, dat zij nooit zou hebben geloofd, dat kwellingen zoo lang konden duren, antwoordde zij Ik wil niet, dat je wanhopen zult, zuster De Voorzienigheid zal uw be proeving doen ophouden, wanneer je haar niet langer kunt dragen. Op zekeren dag trad de heer de Saint- 1 vergadering meer bij wonen gedurende den tijd van drie maanden, na den dag van de verwijdering." Van de hem toegekende bevoegdheid had eenigen tijd geleden de Burgemeester van Zwijndrecht gebruik gemaakt, door een lid uit eene raadsvergadering te laten verwijderen, dat naar zijne meening de openbare orde verstoorde. Deze verwijdering heett heel wat stof opge jaagd en ten slotte is het zoover gekomen dat het Gerechtshof te 's Gravenhage een arrest ter zake heeft gegeven, waarbij is beslist dat een Gemeenteraad niet bevoegd is bij het reglement van orde te bepalen, dat een lid van den Raad, indien hij, na door den voorzitter tot de orde te zijn geroepen, de orde blijft verstoren, verplicht is op de aanzegging van den voorzitter het gebouw, waarin de vergadering wordt gehoudeD, te ver laten. In de Gemeentewet is geen enkele bepaling te vinden, die aan den Raad de bevoegdheid geeft om een lid van den Raad tijdelijk van zijn lidmaatschap uit te sluiten ter zake als in het regle ment van orde voor den Raad der ge meente Zwijndrecht is bepaald. Wilde men die bevoegdheid aan den Raad toe kennen dan zou door eiken Gemeente raad een reglement van orde naar zijn believen kunnen worden samengesteld, waarbij hij den in het Zwijndrechtsche reglement van orde bepaalden termijn nog langer zou kunnen stellen, ja, zelfs zoolang als de zittingsduur van het lid, op wien de strafmaatregel zou worden toegepast, is, waardoor dit lid dan daad werkelijk vervallen zou zijn van zijn lidmaatschap En dat de leden van den raad dan daartegen bij geen autoriteit in beroep zouden kunnen komen valt kwalijk te rijmen met de waarborgen tegen eene onjuiste beslissing, waarmede de Gemeentewet de leden van den Raad, die die wet zelve overtreden, heeft om? ringd. En bovendien, waar de wetgever het noodig heeft geoordeeld in de Gemeente wet zelve te regelen, hoe moet worden gehandeld indien de toehoorders de orde verstoren, zou hij zulks dan ook niet gedaan hebben wanneer de raadsleden dat deden, als hij het noodig had ge acht? Nu wijlen Professor Oppenheim zegt in zijn bekend werk over Gemeenterecht: „de ontwerper der Gemeentewet heeft gemeend te mogen vertrouwen op den ernst van den wil der leden van den Raad, om de verplichtingen, die de wet hun oplegt, te vervullen. In hunnen eed van gehoorzaamheid aan de wetten des rijks in den stand, dien zij innemen Hyrieix in de kamer zijner vrouw. Mijn lief kind, zeide hij, alles gaat goed. De heer de Birague is dus minister geworden? vroeg Carmen met haar ge wone ironie. Nog niet, hernamde echtgenoot, maar in den grond der zaak is het toch het zelfde De tegenwoordige minister is reeds zoo overtuigd van zijn val, dat hij alles doet wat zijn opvolger van hem verlangt. Dan zullen uw wenschen weldra wor den vervuld? Dat hangt alleen van mij af. En u aarzult? Ik dobber tusschen tusschen twee be trekkingen En nu ben ik eens ge komen om uw raad in te winnen. Dien wil ik wel geven, ofschoon ik niet geloof, dat de meening uwer vrouw, indien zij een voorkeur heeft, uw plan nen zou kunnen wijzigen. Zeg eens, zou je liever zien, dat ik gouverneur werd, of vindt je, dat een betrekking van gezant waardiger is Carmen kruiste de armen over de borst en keek naar De Saint-Hyrieix, die zoo ernstig mogelijk sprak. Ondanks haar verdriet kon zij toch niet nalaten om te glimlachen over deze groote voldaanheid van haar echtgenoot. Firmin maakte uit dien glimlach op, dat zijn vrouw verrukt was, en hij wil de wel zoover afdalen om geestig te worden tegenover zijn Carmen. Hij hernam U begrijpt wel, mijn goede Carmen, dat ik u altijd omvat in mijn groote in de gemeente, in de openbaarheid en periodiciteit, heeft hij gemeend de waar borgen te mogen zien voor de nakoming der verplichtingen hun opgelegd". Zeker heeft de praktijk geleerd dat de wet gever een al te goed vertrouwen in vele raadsleden van den legenwoordigen tijd heeft gesteld en o.i. bevat de Gemeente wet in dit opzicht dan ook eene leemte, die, naar we hopen, bij eene eventueele herziening zal worden aangevuld. In het bij de Tweede Kamer aanhangig wetsontwerp tot wijziging van de ge meentewet komt de volgende bepaling voor „De Voorzitter kan den Raad voor stellen aan een lid, dat door zijne ge dragingen den geregelden gang van zaken belemmert, voor de eerste maal voor den dag, waarop het besluit genomen wordt en bij herhaling voor een bepaalden tijd den toegang tot de vergaderingen te ontzeggen. Over dit voorstel wordt niet beraadslaagd. Bij aanneming moet het lid de vergadering onmiddellijk verlaten. Doet hij dit niet, dan doet de Burgemeester hem verwijderen." De hier genoemde bevoegdheid om een orde verstorend lid uit de Raadszaal te kunnen verwijderen zoude gewis preventief werken, zoodat scènes, die zich thans wel in raadsvergaderingen voordoen, niet zoo veelvuldig meer zouden voorkomen. In verzegelde flacons verkrijgbaar bij Orogisterü, HEUSI >JE5N 3ÜITENLANBS0H OVERZICHT Was het tot dusverre vrij zeker, dat voor de candidaatstelling van het Duit- schê presidentschap de rechtsche partijen met den gewezen minister van binnen- landsche zaken dr. Jarres zouden uitko men, het centrum voornemens was dr. Markx, eergisteren tot Pruisisch premier gekozen, aan te bevelen, de sociaal-de mocraten en communisten onderschei denlijk Otto Braun, voormalig eerste- minister van Pruisen en Thalmann, candidaat zouden stellen en alleen de democraten nog niet wisten, welke hou ding zij zouden aannemen, is plotseling plannen Indien de titel van gouver neur verleidelijk is voor mij, liiktudat misschien minder toe, omdat men u dan toch geen gouvernante kan noemen, terwijl als ik ambassadeur wordt, men u stellig mevrouw de ambassadrice zal noemen. En de Saint-Hyrieix, die het oude repertoire aanhing, neuriede eenige ma ten uit een opera van Auber. Carmen was weer in gepeins verzon ken Firmin meende dat zij nadacht over de groote lotsbestemming, die haar wachtte, en hij voegde er bij. Denk er maar eens over na Binnen enkele dagen zult u me antwoorden Birague kan het niet veel schelen, hij verlangt niets meer dan dat ik vol doening krijge. En de heer de Saint-Hyrieix trok zich langzaam terug, evenals een hoogwaar digheids bekleeder, zooals hij weldra zou wezen. Het was tijd dat hij heenging. Carmen, die zich een geweldig zelfbe dwang had opgelegd, had een schijnba re kalmte weten te bewaren, terwijl de diplomaat zijn droomen en verlangens ontvouwde. De jonge vrouw was nu ten einde van haar krachten. Zij gevoelde plotseling een nijpende smart, die haar deed ineenkrimpen toen was het haar alsof er een sluier voor haar oogen trokzij verloor haar bewust zijn. De Saint-Hyrieix, die nog maar enke le schreden had gedaan, stond eensklaps stil. Hij sloeg zich voor het voorhoofd AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Telefoon No. 15. Kantooruren van 9 4. Zaterdags van 9 -12. Juni, Juli en Augustus Zaterdags gesloten wegens beursvacantie. Handels- en Landbouwcredieten Rekening-Courant Deposito's Effecten (uitsluitend solide belegging) Coupons Vreemd geld Inschrijvingen Grootboek Assurantiën Reiscredietbrieven op 3b00 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE-DEPOSIT-INRICHTING (Gegarandeerd Brand-, Smelt- en Inbraakvrjje Lipsklnis). Prijzen naar grootte der kastjes ZÉÉR SCHERPE CONDITIES. Indien gewenscht bediening aan huis. SPAARBANK. BBT Spaarbankboekjes woorden bij 1ste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE T. BOO ASTRA. een voorstel gedaan, dat de kwestie der presidentsverkiezing in een geheel nieuw stadium brengt Dit is te danken aan den stap der rechtsche partijen Duit- sche volkpartij, Duitech-nationalen en economische partij. De commissie, uit vertegenwoordigers dezer drie partijen samengesteld en voorgezeten door Von Loebell, die vroeger het departement van binnenlandsche zaken van het Pruisische kabinet heeft beheerd, heeft namelijk een vergadering gehouden, die ook werd bijgewoond door gedelegeerden van de mocraten en centrum. Tijdens deze vergadering werd uit naam der drie rechtsche partijen te kennen gegeven, dat zij met genoegen zouden afzien van een candidatuur-Jarres, wanneer van hun kant democraten en centrum bereid waren zich te vereenigen met een candidatuur-dr. Gessier. Laatstgenoemde zou dan op den steun van alle burgerlijk^ partijen kunnen rekenen. Een beslissing is nog niet genomen, daar het bestuur der centrumpartij het voorstel nader zal overwegen en ook de democraten zullen moeten overleggen, of zij ja dan neen zullen zeggen. Dit kan alvast worden gezegd, dat het cen trum, hetwelk van Marx juist de toe zegging had gekregen, dat hij bereid was zich candidaat te stellen, door het voorstel der commissie-Loebell meer of minder werd overrompeld. Naar de correpondent van de Daily News te Genève meldt, heeft Chamber lain in den volkbondsraad zeer duidelijk te verstaan gegeven, dat hij denkt aan en zeide. Ik heb vergeten Carmen te waarschu wen, dat de heer des Trumeaux mor gen met ons zal dineeren Laat ons dit verzuim goedmaken. Hij richtte zich weer naar de kamer van zijn vrouw. Gelukkig verhinderde de langzame beweging, waaraan de toe komstige gezant of gouveneur in zijn minste handelingen gewoon was, den heer de Saint-Hyrieix, om getuige te wezen van de bezwijming zijner vrouw. Indien hij haar had gevonden, bleek als een doode, met bijna onmerkbaren hartslag, zou hij zeker zeer ontdaan zijn geweest, want hoe deftig ook in zijn bewegingen, hield hij veel van Carmen. Hij zou zeker in alle haast om een geneesheer hebben gezonden, 9n die zou ongetwijfeld een zeer natuurlijke opr- zaak hebben aangegeven voor deze flauw te Firmin zou dan de waarheid heb ben vernomen Maar op het oogenblik, dat hij zou binnentreden bij zijn vrouw, deed een goede geest, hem een pas terugwijken; hij zag de vrouw van Georges de Ker lor, die naar Carmen ging. Hélène bleef bescheiden staan, Firmin boog als een welopgevoed man en riep uit Ik kom juist van mevrouw de Saint- Hyrieix vandaanu zult haar stralende van blijdschap vinden Ik deelde haar juist een bericht mede van een zeer groot gewicht. En na een gebaar van droefgeestige verwondering der jonge vronw, voegde hij er bij een overeenkomst, gegrond op het aan bod van Duitschland. Wat bekend is geworden omtrent het onderhoud, dat Chamberlain Zaterdag met Herriot heeft gehad, doet duidelijk zien, dat meer moeilijkheden ontstaan dan opgelost zijn. De correspondent van de Morning Post meldt, dat het uitstel der behandeling van het vraagetuk van het protocol offi cieus verklaard wordt door de afwezig heid van de vertegenwoordigers van Bel gië en Zweden, doch zeer waarschijnlijk is de verklaring van het uitstel te vinden in den wensch van Chamberlain om eerst grondig het standpunt van Frankrijk en Polen te leeren kennen, vóórdat hij zijn belangrijke verklaring zal afleggen. BUITENLAND. Ongelukken door den storm Een hevige storm in de Adriatische Zee heeft talrijke schepen verloren doen gaan en ook talrijke menschenoffers geëischt. Vooral Triest, Ancona en Venetië zijn hier door getroffen. Uit Udine en Padua komen berichten van hevige sneeuwstormen. Volgens een B. T. A.-telegram uit Rome meldt de »Tributa« nog, dat 16 man by den storm it?, de Adriatische Zee zijn om gekomen. En alsof dit nog niet genoeg was, wordt uit Catania een aardbeving gemeld, die een tamelijk ernstige stoffelijke schade heeft aangericht en onder de inwoners een paniek teweegebracht. o Wensch me nog geen geluk, wacht nog een week. Zeer gelukkig, met een ingebeelden lach op het gelaat, een gebaar, dat iets beschermends had, groette de Saint-Hy rieix hierop Hélène, en ging heen, zich voornemende om dien avond aan zijn vrouw mededeeling te doen van de aan neming der uitnoodiging door des Tru meaux hij wilde geen bewijs geven van slechten smaak door nieuwsgierigheid te toonen naar het gesprek der beide schoonzusters, die naar hij meende niets anders hadden te doen dan haar meeningen te zeggen over de nieuwe modes, in het modejournal van dien morgen afgebeeld. Hij keerde naar het ministerie terug. Hélène, die zich maar niet Carmen kon vo8rstellen stralende van vreugd, opepde de deur en trad bij haar schoon zuster binnen. Mevrouw de Kerlor uitte een kreet, zij was ter prooi aan een hevigen schrik toen zij Carmen op den grond zag lig gen. De eerste beweging van Hélène was om te roepen, maar zij bedwong zich, begrijpende, dat le minste verkeerde handeling in dit kritiek oogenblik nood lottig kon zijn. Wat er op dit oogen blik in het brein van mevrouw de Ker lor omging is moeilijk te zeggen. Te midden dezer opwiddende gevoe lens, drongen zich de meest buitenge wone veronderstellingen aan haar op. Had Carmen zelfmoord gepleegd Had de Saint-Hyrieix, ondanks zijn groote kalmte, de waarheid geraden en zich op NIEUWSBLAD voor lit Liif vai Hsisdei u Altmjeliiistmt e» Is Boimelervaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1