Tweede Blad voor het Land van Heusden en Aliena, de Langstraat en de Bommelerwaard. lo. 4483. Vrudas 13 Maan huid- wondjes «safe enauwd tot stikkens tos BEHOORENDE BIJ HET WAT DE NIEREN DOEN. De nieren vereischen steeds onze volle aandacht. Zoo lang zij gezond en krachtig zijn, dragen deze organen zorg voor de zuiverheid van het bloed en verwyderen zij urinezuur en andere schadelijke onzui verheden uit het lichaam. De nieren be hoeden ons zoodoende voor talrijke pynlijke en onaangename kwalen. Doch wat gebeurt, als de nieren traag werken en zich vergiften in het bloed op- hoopen Het urinezuur kan zich dan in zulke hoeveelheden afzetten, dat het scherpe kristallen vormt, die rheumatiek veroorzaken, of wel kan een onvoldoende hoeveelheid water aan het bloed onttrokken worden, waardoor waterzucht ontstaat. Ook andere kwaieig kunnen optreden, zooals urine- stoornissen, blaaszwakte, nierzand en -steen, ischias, spit, hoofdpijn, duizeligheid en ze nuwachtigheid. Welke verschijnselen ziqh ook vootdoen, gij kunt niet gezond worden, voordat uw nieren weder gezond 2yn. Laat Foster's Rugpyn Nieren Pillen u bijstaan. Zij werken rechtstreeks op de oorzaken van uw kwaal, reinigen de nieren en wekken deze op, dcch zij werken niet op de lever, maag of ingewanden. Vrouwen zoowel als mannen kunnen op Foster's Rugpijn Nieren Pillen vertrouwen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker zijt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs fl.75 per flacon. Openbare vergadering van den Raad der gemeente WASPIK op Donderdag 5 Maart 's avonds 6 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter: Burgemeester Dekkers. SecretarisB. van Scbijndel. De notulen worden gelezen, waarop de heer Verschuren de volgende aanmerking maaktIk heb niet voorgesteld om 31/? pOt. pensioen-bijdragen op de ambte naren te verhalen. Ik heb gezegd, dat ik er met een gerust geweten een voor stel van zou durven maken en ben met het voorstel van v. d. Rijken meegegaan, om dit punt aan te houden tot eene volgende vergadering, Voorzitzer. Ik zal den Raad laten be slissen. In stemming gebracht wordt de aanmerking van Verschuren juist be vonden. Brokx alleen weet het niet meer. Tot wijziging der notulen wordt besloten... Hierna sluit de Voorzitter de open bare vergadering en gaat over in geheime tot behandeling van eene zaak, die voor de gemeente van veel belang is. Na ongeveer een uur wordt de openbare ver gadering voortgezet, De Voorzitter deelt mede, dat is inge komen een schrijven van den heer A. Brokx-Jocobs, waarin hij zijne benoe ming aanneemt als lid van het algemeen armbestuur. Na voorlezing legt de heer Brokx den gebruikelijken eed.af. Een schrijven van de heeren v. Iersel- Montens, Maas, Raad en v. Schijndel tot leden der Commissie tot wering van schoolverzuim en tot leden der Commis sie van toezicht op het lager onderwijs. Schrijven van Ged. Staten inhoudende goedkeuring verordening beheer elec- tisch bedrijf. Besluit GedJ St. tot niet goedkeuring het besluit van den Raad op 30 Jan. van '25, tot wijziging der begrooting 1924. Schrijven van gemeentebestuur Heem stede, waarin de adhesie wordt ge vraagd aan een verzoekschrift tegen an nexatie van verschillende gemeenten. v. d. Rijken. Ik stel voor om adhesie te betuigen. Toen hier vroeger sprake was van Waspik met andere gemeenten te vereenigen, waren wij er ook niet voor; -zoo kunnen er meer gemeenten zijn. Niemand heeft er iets tegen. Schrijven van B. en W. van Raams- donk tot goedkeuring wijziging verorde ning keurloonen. Verschuren. Ik wenschte B. en W. om medewerking te vragen om nood- slachtingen aan huis te doen plaats heb ben. Ik acht dit van groot belang voor de boeren. Ik vraag die medewerking, om de groote kosten te ondervangen. Voorzitter. Dan moeten we in de ge meente een noodslachtingsgebouw heb ben. Als het kan, willen B. en W. graag rekening houden met uwe wenechen 't is eeu gemeentebelang. Verschuren. Volgens art. 59derSlacht- wet kunnen B en W. de plaats voor een noodslachting aanvragen en kan dat aan huis gebeuren. De schade bij zulk een slachting is toch al groot genoeg. Voorzitter. Met genoegen zullen we onderzoeken of dit van en dit in de vol gende vergadering rapporteeren kunnen we, dan zullen we zeker aan uw verlan gen voldoen. A. Kamp. Ik ben secretaris der on derlinge veeverzekering. Ik heb de boe ken eens nagezien en een noodslachting op 't Veer en aan huis gaf een groot verschil. Als het geld kost, ben ik er niet voor te vinden. Verschuren. In Capelle gebeurt het ook aan huis, en dan denk ik, dat het hier ook kan. A. Kamp. Ik wil de rekeningen over leggen. Vloeimans. In wien zat die huisslach ting? A. Kamp. Op 't Veer was het waar schijnlijk te druk. Verschuren. Als het op de eene plaats kan, moet het op de andere ook kunnen. v. d. Rijken. Is die verlaging der keurloonen uit den boezem der Commis sie- voortgekomen Voorzitter. Ik zal even de memorie van toelichting voorlezen. Daaruit blijkt, dat de keurloonen voor een rund van f7 op f5 zijn gebracht en voor een varken van f 3.50 op f 2 50. Indien men de wijziging op 1 Juli '25 laat ingaan, dan kunnen ze verlaagd worden. In stemming zijn allen voor, behalve Ver schuren. Omtrent punt 3 der agenda, verzoek der bijzondere scholen om voorschot ingevolge art. 101 der lagere onderwijs wet, stellen B en W. voor 30 pCt. op het bedrag van f 7 per leerling in voor schot te geven. In stemming allen voor. Het besluit van Ged St tot niet-goed- keuring verkoop schoolhuis aan het R.K. kerkbestuur voor f 5000 wordt voorge lezen. B en W. stellen voor niet bij de kroon in hooge beroep te gaan en het Raadbesluit van 30 Oct. '24 in te trek ken. In stemming zijn allen voor; Ruijtenberg wenscht buiten stemming te blijven. De Voorzitter leest het besluit voor van Ged St. tot niet-goedkeuring van de wijziging der begrooting 1924. Om dat deze wijziging in strijd is met het finantieel belang der gemeente, hebben Ged. St. gemeend hnnne goedkeuring te moeten onthouden. Na ampele bespreking stelt v. d. Rijken voor, het besluit van 30 Jan. '25 in te trekken. Bij stemming allen voor, be halve J. Kamp. Voorzitter v. d. Rijken, U wil nu een nieuw besluit maken, n.l de opbrengst van het huis bestemmen tot aflossing der leening. Rubbens. Dat is gezonden. Vloeimans. Dat hebben we van mor gen in de vergadering van B. en W. ook besproken. Het voorstel van v. d. Rijken om de opbrengst van het huis te gebruiken tot aflossing der leening wordt met alge- meene stemmen aangenomen. Nog is ingekomen van de R K. werk liedenvereniging, waarin B. en W. verzocht worden de noodige stappen te doen en facilitisten te verleenen tot het verkrijgen van meer nijverheid in de gemeente. Voorzitter. B. en W. zullen er alle aandacht aan schenken. We zijn het er over eens, dat daardoor meer welvaart in de gemeente zal komen. v. d. Rijken. Ik ga volkomen accoord met het verzoek van den heer Smits. Ik heb een raadslid uit Geertruidenberg gesproken en die wist, dat er van offi- cieele zijde geen aanvraag was gedaan om daar een kunstzijdenfabriek op te richten. Ik wou Smits vragen, of hij er iets meer van weet. Smits. Ik heb het maar van hooren zeggen. Voorzitter. Ons is er niets van bekend met het schrijven van Smits zijn we het echter volkomen eens. Zulk een oprich ting kan nuttig zijn; Smits kan mis schien te bevoegder plaats wel eens in- formeeren en ons de noodige inlichtin gen verstrekken. Een schrijven van den heer J. de Glas, waarin hij zijn ontslag neemt als admi- nistreerend armmeester wegens gezond heidsredenen, wordt voorgelezen. Na de buitengewone verdiensten van den heer J. de Glas, wiens onpartijdig heden stipt rechtvaardigheid boven allen lof verheven waren, te hebben geschetst, on fvel I i ngenonhsfoken en brandwonden, ten vaak moeilijk. meende de Voorzitter de tolk te mogen zijn van den Raad en de geheele gemeente, wanneer hij hem dank bracht voor allen wat hij gedaan heeft en de hoop uit sprak, dat hij met Gods hulp nog lange jaren rust zou mogen genieten. Op de voordracht voor een nieuw lid van 't armbestuur waren door B en W. geplaatst1 VV. C. Klasen2 J. Smits- Smits. Brokx. Ik wil buiten stemming blij ven om de straks uitgelegde motieven. Bij stemming verkreeg de heer Klasen 8 stemmen, tegen 3 blanco, zoodat be noemd werd de heer W. C. Klasen. Bij rondvraag v. d. Rijken. Ik heb nog geen ant woord gehad op mijn vorige vraag over tractementen der ambtenaren. Ik zou wel eens willen weten de verschillende wijzigingen, die er zijn aangebrachtde raadsleden zijn op verschillende tijdstip pen gekozen en weten er weinig van. Voorzitter. Ik had beloofd, dat ik u zou inlichten. De salarissen der ambte naren ter secretarie zijn in den loop der jaren opgeklommen van 5oo tot 900 en f 1100, en zijn in 1919 op f 2750 ge bracht voor Burgemeester en secretaris. Ik had gedacht u een overzicht te geven van de salarissen over het geheele land en nu heb ik plaatsen van gelijke grootte ongeveer als Waspik uit de verschillende provinciën van ons land ter vergelijking genomen, waarna de staat der salarissen over ruim 20 gemeenten wordt voorge lezen. Verschuren. Ik vind het zoo prach tig, maar ik vind het jammer, dat het uit de belasting betaald moet worden. v. d. Rijken. t ls niet te doen om te beknibbelenzonder iets af te dingen op het beleid van B. en W., zou ik toch meer contact wenschen tusschen B. en W. en den Raad om daardoor te trach ten tot verlaging der belasting te komen. Een klein jaar geleden hoorde ik dat de gemeente-rekening sloot met een batig saldo van f 11000. Vooizitter. Dat hebben we nooit ge had. U hebt dat toen zeker verkeerd begrepen. v. d. Rijken. Ik meende, dat we er met voordeelig leven al heel knap op stonden. Als we eens begonnen met de presentiegelden af te schaffen. Overal hoort men klachten van de belasting. Ik spreek met zooveel menschen, maar als men om geld komt, moet eerst de belasting betaald worden, wij zijn de dupe van de historie. Voorzitter. Vindt U 2 pCt. te hoog of te laag. Ik vind het in vergelijking bij andere gemeenten laagkunnen we er mee komen, dan is het een unicum. v. d. Rijken. Ik vind het wel te veel. De Voorzitter gelooft dat men er door samenwerking met het armbestuur, dat de zorg voor de krankzinnigen en de werkloozen op zich zou kunnen nemen, zal komen. De opbrengst over 1924'25 zal waarschijnlijk meevallen omdat het jaar beter was. v. d. Rijken blijft erbij dat de belas ting omlaag moet. Voorzitter. Met medewerking van het armbestuur zullen we trachten er te komen. Bij de verdere besprekingen zegt het lid Verschuren o a. Het ziet er met den boerenstand niet zoo rooskleurig uit, als hier beweerd wordt. Als we hier een betere uitlossing van het water hadden dan zou de grond meer productief gemaakt kuimen worden. Als de sluis aan het Vaartje niet ver beterd wordt, dan zullen we hiertoe van hoogerhand verplicht worden wij kon den beginnen met den hoofdingenieur aan te vragen om meer uitlossing van water, dan zou het land meer kunnen opbrengen en kon er ook meer belasting betaald worden. Voorzitter. Hebt u voorstellen, dan prijzen we die. Verschuren. Ik wil wel een voorstel doen, om de sluis op het Vaartje te laten maken. De sluis is slecht in orde, zoodat de nadeelige gevolgen niet te overzien zijn. Voorzitter. We weten goed, dat ze niet voldoet aan de eischen, we zullen een onderzoek laten instellen en de noo dige verandering laten aanbrengen. Wij denken slechts aan de gemeente-finan- ciën. Komt er een betere toestand, dan kunnen we ze laten maken met 2 schui ven, zooals aan de Kerkvaartschehaven. Hierover zijn we het volkomen eens. v. d. Rijken meent dat het besluit om de pensioensbijdragen door de gemeente te laten betalen maar voor 1 jaar geno men was. De Voorzitier antwoordt, dat de be grooting is vastgesteld en men daarop dan aanmerking zal moeten maken. verduistering van f 2000. Veroordeeld tot 8 maanden gevangenis straf met aftrek voorarrest. bur. Zevenb. is aangesteld de beer J. Leemans. De prijzen der bieten voor het Centr. Bietenbur. Zevenb. zijn als vo gt C. v. D., 24 j., te Sleeuwijk, beklaagd vastgesteld^ 1ste levering 30 Sept. 4925 ter zake dat zij in 1924 te Sleeuwyk, door diefstal verkregen geld als geschenk beeft aangenomen, heeft bewaard en ver borgen. Uitspraak 8 maanden met aftrek voorarrest. gevangenisstraf J. v. B., voerman te Sleeuwyk, be klaagd ter zake, dat hy in 1924 te f21, 2de 3 Oct. f20, 3de 10 Oct. f 19.50, 4de 24 Oct. f 17.50, 5de levering f 16. 's Gravenmoer. Wegens vertrek uit de gemeente heeft de heer Chr. Timmer mans ontslag genomen als lid van den gemeenteraad, met ingang van 1 April a.s. By de aanbesteding van een woon huis voor den heer E. W. Koster alhier f2654.— f 1541. f 47.80 f 264.— Voorkom die folterende benauwd heden die Uw gestel ondermijnen! Geen vergiften of verdoovings- middelen maar geneeskrachtige, borstzuiverende kruiden zijn de oorzaak van de krachtdadige en onschadelijke werking van Akker's bij Asthma, Bronchitis en Hoest. Sleeuwyk door diefstal verkregen geld de uit,oering opgedragen aan d, |aagete heeft bewaard en verborgen. inr.-hrijvere, te weten Uitspraak 2 maanden gevangenisstraf melse|werk aa„ p, van Beek met aftrek voorarrest. ,e Oosterhout voor Aangezien bekl. op 24 Febr reeds 2 tiamerwl!rk aa„ v. Spaandonk maanden in voorarrest was, komt hy, e„ d. Zanden, aldaar voor indien de Officier geen hooger beroep smidswerk aan C. A, A. van aanteeker.d, onmiddellijk op vrije voeten. Dongen, aldaar voor De eisch was 8 mnd. gevangenisstraf. ,ood. en 2inkwerk aan A> J. P. K,, schoenmakersknecht le Waal- Martens aldaar voor wyk, diefstal door een minderjarige met glas- en verfwerk aan C ged. vernietiging van het vonnis a quo Beunis te 's Gr.moer voor f 180. veroordeeld tot 6 weken gevangeniastaf. Land van Altena. Door het fail lissement der Zuivelfabriek »de Bomme lerwaard* te Ammerzoden in Januari 1.1. kwamen de gemoederen der melkveehouders destijds hevig in beroering. Niet alleen dat ze hierin betrokken waren voor plm. 6 weken melkgeld, maar de melk had geen bewerker. De Coöp. Melkfabriek te Genderen was het die hier, ziende op eventueele uit breiding, ten gunste der melkveehouders ingreep. Voor de bewerking werd het personeel vermeerderd en meer materiaal aangeschaft. Toen echter de melkfabriek ïde Bom melerwaard* in andere handen overging, lieten de melkveehouders uit het land van Heusden en Altena* de Coöperatie te Genderen in den steek en keerden als een tooverslag terug naar bovengenoemde fabriek. Wy willen niet oordeelen, constateeren slechts, maar vermoeden toch, dat hst bestuur der Coöp. fabriek te Genderen geen hoogen indruk heeft gekregen van de standvastigheid der boeren en denken dat ook dit geval weer zal zyo een leer school voor de betrokken personen, om niet alles op goed vertrouwen te aanvaarden. Raamsdonksveer. Gedurende het afgeloopen Vereenigingsjaar ontving de afdeeling »Groene Kruis*, Raamsdonk e. O. aan giften, verpleeggelden, subsidies en contributies f 2765 en had een totaal uitgave van f 2758. Door de Zuster werden afgelegd 2446 bezoeken. Ingeschreven T.B.C.-paliënten 20. De voorjaarsstierenkeuring zal voor de gemeente Raamsdonk te Oosterhout worden gehouden den 20 Maart. Vlijmen. De staking in het mandeo makersbedtyf. Meu schryft van werknemerszijde De toestand in de mandenindustrie is nog steeds onveranderd. De werkgevers laten tot op heden nog niets van zich hooren. De stakende mandenmakers in Vlymen, Nieuwkuik en Hedikhuizen wachten met de meeste kalmte af of hun werk gevers nog niet tot ander inzicht komen. De verstandhouding onder de stakers on derling is zeer goed en overtreft alle ver wachtingen. De uitkeeringen van den vakbond strekken tot ieders tevredenheid en zij zullen zich dan ook gaarne een offer getroosten om te trachten aan den wau- hopigen toestand in de mandenindustrie een einde te maken. Waalwijk. De uitslag van de door B. en W. in het openbaar gehouden aan besteding van het bouwen van een dubbele middenstandswoning voor het technisch personeel der gemeentebediyven is als volgt H. v. d. Meys, Waalwyk f12.177 C. Michael, Sprang-Capelle f 10.995 Gebr. J. en P. Michael, Kaatsh. f 10.918 f 10.600 f 10.370 f 10.273 f 9.890 f 9.788 f 9.450 het werk fl.50 £2.75 f4.50 PLAATSELIJK NIEUWS. RECHTZAKEN. BOSSCHE RECHTBANK. H. v. d. K., 32 j,, stoker te Sleeuwijk, beklaagd ter zake, idat hij in 1920 tot en met 1924 zich opzettelijk heeft toe geëigend een paardenstal, zoldering, schot en balken, alles eigendom van G. v. Wyk. Eisch f 40 boete. G. v. R., 20 j., dienstbode te Sleeuwijk, Andel. JJ. Zaterdagavond gaf de Gem. Zangvereen. »Sursum Corda* voor een goed bezette zaal een uitvoering. De uitvoering is voor uSursum Corda een schitterend succes geworden. Het koor zingt eenig onder de energieke leiding van den heer v. d. Nat uit Sleeuwijk. De solo's, die gezongen werden door de dames Den Besten, Versteeg en Redeit, waren mooi. De heer Boers uit 's Gravenzande trad als tenor-solozanger op en liet ons o.rn. »Het haantje van den toren«, »Het Kerk hof* en »Oeue van Sneek* hooren. De heer v. d. Nat begeleidde hem met het orgel. De heer Boers zong schitterend en de stilte, die er in de zaal heerschte, be wees, dat het publiek genoot. Die deze uitvoering bijwoonden, hebben een mooie avond meegemaakt, en zy, die thuis zyn gebleven, hebben veel, héél veel gemist. Wy hebben voor »Sursum Corda* veel iof. Zij beschikt over uitnemende krachten, Inzonderheid komt do heer v. d. Nat eeu woord van hulde toe, die voor zijn taak ten volle is berekend. »Sursum Corda« heeft zeiden, we zouden haast zeggen, nog r.óóit zoo'n mooie uit voering gegeven. Het was in één woord een prachtavond. Zulk een avond verheft. Zoo'n avond in poëzie te midden van de proza van het alledaagsche leven. Wat is het gelukkig, dat deze zangver. gebroken heeft met die nara gewoonte om samenspraken te houden. Menige vereeniging lijdt er onder. De zang komt niet tot zijn recht en men verliest zich vaak in flauwe, onbenullige, platvloersche dingen. Nogmaals hulde aan »Sursum Corda*. De uitvoering werd door den Voorzitter, den heer H. Vogelaar, geopend en gesloten op de in Christelijke kringen gebruikelijke wijze. Dnssen. Naar wy vernemen zal den heer A. Broeders, Secretaris-Generaal der Par. Hank, tevens Hoofd der O. L. S. alhier, de gemeente metterwoon verlaten om zich in de gemeente Dongen te ves tigen. Voorwaar een groot verlies voor de Par. Hank. Tot agent voor het Centr. Bieten- H. Maas, Waalwijk H. A. v. Dongen, R'veer A. Kramer, Genderen J. den Teuling, Waalwyk C. Honcoop, Veen P. J. Pennings, St. M.-Gestel Aan de laatste firma werd gegund. De internationale hondententoon stelling, die op 26 April a.s. alhier ge houden zal worden, belooft schitterend te slagen. Voor de plm. 80 rassen die ver tegenwoordigd kunnen worden, zijn meer dere prijzen beschikbaar gesteld, vele speciale en eerepryzen worden uitgeloofd, w.o. massieve gouden madailles. Het eere-comité der tentoonstelling wordt gevormd door den heer E. Moonen, bur gemeester van Waalwykden heer F. van Liempt, burgemeester van Elshout; mr. Loeff, burgemeester van Drunen den heer P. v. Schijndel, industrieel te Waalwykden heer notaris Jansen en mr. B. Timmermans advocaat te Waalwyk. jtietwblad De groote flacons zijn voordceliger

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 5