Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. lo. 4483, Vrijüëo 13 Maart Schrale ov- BEHOORENDE BIJ HET Vergadering van den Raad der Gemeente W IJ K c. a,, op Dinsdag 10 Maart voorm. 40 uur. Voorzitter EdelAchtb. Heer R. J. van Doveren Secretaris WelEd. Heer E. Sluijmers. Aanwezig alie leden, met uit zondering van den heer J. v. d. Pol. Ter vergadering is aanwezig een vertegen woordiger met de sGestetner* machine, die na verkregen machtiging een demon stratie geeft met deze machine. Om 10.25 uur opent de Voorzitter de vergadering met gebed, daarna leest de Secretaris de notulen der vorige ver gadering die zonder op- of aanmerkingen worden goedgekeurd. Nadat den Burgemeester machtiging is verleend voor de verhuring van wei- en hooilanden wordt overgegaan tot de ver pachting tot beweiding van opbrengst vorig jaar 1. Groot Korenzand f 665.f 619. 2. De Kuyper - 140.- 133. 3. Wei d'Uiven - 102.— - 136.— 4. Dorpsbosch - 230.— - 301. Totaal H137.f 41897— De raad besluit 1 en 2 te gunnen, doch 3 en 4 op te houden en bij de verpachting van hooigras der gemeente opnieuw voor te brengen. Ingekomen stukken a. Goedkeuring door Gedep. Staten de gem. begrooring 1925, op 30 Dec. 4924. b. Go dkeuring dcor Gedep. Staten de gem. rekening 1923 op 28 Jan. 1925. c. Goedkeuring door Gedep. Staten der rekening Ebbe 1923 op 21 Jan. 1925. d. Goedkeuring door Gedep. Staten der begrooting Ebbe 1925 op 30 Dec. 1924. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. e. Een adres van de Coöperatie Onder ling Belang« te Aalburg. In dit adres komt de Coöperatie terug op haar verzoek, behandeld in de raadsvergadering van 12 Augustus 1924, om ten behoeve der Coöpe ratie uit de Ebskas een bedrag van f 6000.— te mogen ontvai gen, voor de uitbreiding harer zaken. Volgers het adres heeft Z.Ex. de Commissaris der Koningin in deze provin cie, in de vergadering die Gedep. Staten met B. en W. dezer gemeente hebben gehouden verklaart, dat by een eventueele vereeniging van de gemeente Wijk en Aalburg met Veen, de Ebbe aan de afdeeling Aalburg blijft en voor dit lichaam een verbandregeling zal worden getroffen. De Coöperatie heeft thans behoefte aan uitbreiding harer gebou wen en zaken en komt daarom nogmaals met het verzoek tot den Raad om renteloos uit de Ebskas f 6000.te mogen ont vangen. De heer v. Wijk vraagt of het beslist zeker is, dat de Ebbe aan de afdeeling Aalburg blijft. De Voorzitter zegt dat de Commissaris by zyn bezoek heeft verklaard, dat voor de Ebbe een verbandregeling zou worden getroffen. De heer Roza meent dat ten opzichte van dit verzoek nog het zelfde geldt wat in Augustus 1924 gold, men heeft eerst af te wachten, welke regeling ten opzichte van de Ebbe zal worden getroffen. De Voorzitter licht toe, dat de Coöperatie f 1300.noodig heeft voor de overkapping tusschen haar twee gebouwen f 650. voor een nieuwen motor en de rest om inkoopen te doen. De heer v. d. Velden noemt het een moeilyk geval, het verzoek is in Augustus verdaagd met het oog op de hangende vereeniging van gemeenten, om dezelfde reden is toen echter ook verdaagd het verzoek van verschillende ingezetenen van Aalburg om gratis licht uit het Ebsfonds. Ook dit is een algemeen belang evengoed als de Coöperatie. Laat het Ebsfonds ver strekking van gratis licht en inwilliging van het verzoek van de Coöperatie toe, dan is dit beter dan dat men de gelden in den Bosch of waar ook laat liggen, dan kan men deze beter voor dergelijke doeleinden aanwenden. De Voorzitter gelooft dat gratis licht nooit kan worden verstrekt, de geheele opbrengst van de Ebbe zou daarmede ge moeid zijn. De heer v. Wijk meent dat er niet ge vraagd is om het licht geheel gratis te ver strekken, doch er slechts sprake van was een tegemoetkoming te geven, voor zoover de Ebskas dit toeliet. Spr. is van oordeel dat een dergelijken maatregel van groot nut voor het bedrijf zou zijn. De Voorzitter merkt op dat het verzoek om gratis licht met het verzoek van de Coöperatie niets heeft te maken, de vraag is «hans alleen, moet dit verzoek ingewilligd worden of niet. De Secretaris licht toe dat het verzoek niet is in te willigen, zoolang de kwestie van vereeniging nog hangende is. Is een maal een verbandregeling getroffen, dan kunnen uit het Ebsfonds al die zaken worden verstrekt die in die verbandregeling dan met namen zullen worden genoemd. De heer G. v. d. Pol zou willen voor stellen het verzoek daarom aan te houden tot een eventueele verbandregeling is ge troffen. Met algemeene stemmen wordt overeen komstig dit voorstel besloten. Verzoek van het gemeentebestuur van Heemstede om adheasie te betuigen aan het adres dat dit gemeentebestuur tot de regeering heeft gericht inzake annexatie en vereeniging van gemeenten. De heer v. Wijk zou, indien B. en W. het noodig achten, dit. schryven aanhouden tot een volgende vergadering. Weihouder Roza acht het schrijven voor de gemeente van geen belang. De Voorzitter licht toe dat in het adres het Belgische stelsel wordt aanbevolen, waar een groep by elkaar liggende gemeenten samen werken en alles uit een gemeen schappelijke kas wordt bestreden. Vereeni ging van gemeenten is een zaak van in grijpenden aard, die allerwege groote tegen kanting ondervindt. De heer v. Wijk gelooft niet dat er veel gemeenten zyn, die graag vereenigd worden, dit gebeurt meestal ten slotte met dwang. Spr. zou er voor zijn het adres aan te houden, dan kunnen de raadsleden het adres eens bestudeeren. Aldus wordt besloten, nadat de Secretaris nog heeft verklaard, ook geen inlichtingen omtrent het adres te kunnen verstrekken en dat binnenkort het voor en tegen in de ^gemeentestem* za! worden behandeld. g. Adres van de vereeniging hetGroene Kruis*, voor de gemeenten Wijk, Aalburg en Veen, waar in wordt verzocht voor'1925 een subsidie uit de gemeentekas te mogen ontvangen. In het adres wordt de groote behoefte van de vereeniging en hare nut tige werking uiteen gezet. Twee lighallen zyn reeds ter leen gege?en, een verpleeg ster is benoemd op een jaarwedde van f 400.Tevens is bij de regeeriug om subsidie gevraagd doch deze stelt subsidie- verleening afhankelyk van den steun die de vereeniging van gemetntewege ontvangt. Wethouder Roza vraagt wanneer dit adres is ingekomen, hij heeft dit nog niet gezien. De Voorzitter antwoordt dat het verzoek eerst hedenmorgen is ingekomen. De heer Roza zou ook dit adres willen aanhouden, niet dat Spr. tegen subsidie- verleening is, iedereen zal het groote nut van de vereeniging erkennen, doch de hoe grootheid der subsidie is moeilyk direct te bepalen, hierover kan men eerst eens beter te rade gaan, misschien, dat de vereeni ging daarbij voordeel heeft. De Voorzitter zegt zich een subsidie van f 100 uit de gemeentekas en f100 uit de achtig groot is het gebruik van de wereld beroemde Oprechte Winsn- mer Zalf. Dit is de oorzaak dat men by deze Zalf zulke goede resul taten bereikt. Zy geneest geheel pijnloos de gevoelige steenpuisten, bloedvinnen, negenoogen, sny-, brand en open wonden, zwerende borsten, dauw-, baard- en ringworm, winter handen en voeten, oude en verwaar loosde wonden, fijt, likdoorns en wrat ten, open beenen en alle mogelijke wonden tengevolge van doorliggen, smetten, kloven, barsten, en huid- verschiivering. Duizende lijders zyn door deze roemryke Zalf radicaal genezen. Attesten ter inzage. Prijs per bus f 0.75 en fl.35. Verkrygbaar by Apoth., Drog. en vele Winkeliers. Te Heusden, J. N. W. Brugman, coiffeur Aalburg, Antonia Bonman Veen, Wed. J. Vos Bzn.Andel, J. G. SchoutenGorinchem, Firma Schoon Co. Apothekers Hoogstr. Gsn.-Agent J. C. DE VRIES, Winsnm (Gron.) ruwe huid.Gesprongen ^handen.Springende lippen^ Ebskas gedacht te hebben. Wethouder v. d. Velden merkt op, dat als de gemeente geen subsidie geeft, de vereeniging van het Ryk ook gean subsidie krijgt, hetgeen door den Voorzitter wordt bevestigd. De heer v. Wyk gelooft wel dat ieder een zich van het groote nut der vereen, bewust is en tegen subsidieering geen be zwaar kan bestaan met het oog op de nuttige werkzaamheid der vereeniging met den heer Roza is hij het echter eens, dat de hoegrootheid der subsidie maar niet zoo te noemen is, welke subsidie wordt byv, in een andere gemeente verleend De heer v. d. Velden merkt op dat de vereeniging ook aan de gemeente Veen subsidie heeft gevraagd. De heer v. Wyk is van oordeel dat als de aanvrage afgewerkt kan worden het beter is, de vereeniging staat er financieel niet best voor en er is veel noodig. De Voorzitter acht het beter zoo moge lijk in deze vergadering een beslissing te nemen, de rijkssubsidie laat meestal lang op zich wachten, zoodat misschien tenge volge van verdaging dit jaar geen subsidie van het rijk meer zou zijn te verkrijgen. De heer Roza blyft er bij, dat wel ieder van het groote nut der vereeniging door drongen zal zyn, doch vindt het moeilijk om zonder grondig onderzoek een bedrag te bepalen. Spr. is niet op de hoogte van de werking en de kosten dezer vereen., het kan best zijn, dat zy er schade bij heeft als men nu de subsidieverlening af werkt, want dan zal men waarschijnlijk de subsidie zoo laag mogelyk verleenen, terwyl men ze bij een goede toelichting misschien hooger zou stellen in een vol gende vergadering kan hier toch ook wel over beslist worden? De heer v. d. Velden zegt. dat er in de redeneering van wethouder Roza wel eenige waarheid schuilt, doch dat deze ook zijn tegen heeft, de subsidieaanvrage naar het rijk is al weg, wordt de subsidieaan vraag hier nu lang verdaagd dan zou die van het rijk voor dit jaar misschien gemist worden. De heer Roza brengt hiertegen in dat een volgende vergadering toch niet zoo lang behoeft te worden uitgesteld. De heer G. v. d. Pol is van meaning dat de vereen. »Het Groene Kruis« hier nog te kort bestaat om nu reeds subsidie te verleenen, dit kan zijn goedkeuring niet wegdragen, de vereeniging heeft voor de gemeente van Wyk nog geen levensvat baarheid getoond. Alles roept om bezui niging en om nu maar direct subsidie te verleenen, daaraan kan spr. zijn goedkeu ring niet geven. De vereeniging bestaat in de gemeente Werkendam reeds gerui- men tijd en daar gaat men er nu eerst toe over een Wijkzuster aan te stellen en hier heeft men dat n u reeds gedaan, men gaat hier wel wat grootscheeps te werk. Spr. kan niet voor subsidie stem men De Voorzitter meent dat de door spr, aangevoerde motieven niet de reden kunnen zijn waarom hij tegen subsidieverlening is, zyn antipathie voor de vereeniging moet een anderen grond hebben. Is spr. tegen tuberculosebestrijding; waarvoor hoog noo dig een verpleegster noodig is, die de werkzaamheden hier betrekkelijk voor een schijntje wil doen In Werkendam zal voor f 400 geen Wijkzuster zijn te krijgen zooals hier. De heer G. v. d. Pol zegt te hebben vernomen dat mevr. Schmitz heeft gecon stateerd dat hier nog geen zuster noodig was. De Voorzitter brengt hiertegen in, dat als meo namen gaat noemen, men dan ook gezegd heeft dat hier geen tuberculose lijders zijn en dit iets is, wat iedereen wel beter weet, er zijn er geen 5 of 10 doch er zyn er veel meer. De heer v. Wyk is ook op de verga dering geweest van het Groene Kruis. In Werkendam zal de Wijkverpleegster wel benoemd zijn op een groot salaris, hier is het meer bedoeld als noodhulp. Als de verpleegster alle dagen werk had, dan kon zij het er onmogelijk voor doen. Wethouder v. d. Velden merkt op, dat aan deze aanstelling nog iets vast zit. Aan de rijkssubsidie is de aanstelling verbonden, omdat de verpleegster op geregelde tijden staten moet inzenden aan het Rijk, hoeveel T. B. C. lyders er zijn. Dit is voor de regeering het bewys dat de afdeeling van het Groene Kruis hier bestaat. De Voorzitter zegt dat het Rijk geen subsidie verleent aan de vereeniging, doch alleen ter bestrijding der T. B. C. De heer v. Wijk gelooft dat de vereen, in deze gemeente op zijn plaats is en zeer nuttig kan werkzaam zijn. De heer Roza stemt dit toe. De heer G. P. L. Bouman kan ook niet ontkennen dat er in de vereeniging veel goeds schuilt, doch aan den anderen kant zit de gemeente op een hoogen schulden last, zoodat het naar zijne meening niet aangaat om maar steeds subsidie te ver leenen, al is deze ook niet zoo groot. Spr. kan zijn stem daaraan niet geven. De Voorzitter zegt, dat men hier tegen aan kan voeren, dat de gemeente door verschillende wetten verplicht wordt tot uitgaven, waarvan de raadsleden en inge zetenen nog het nut, nog de noodzakelijk heid van inzien, daar is men ook algemeen tegen, het moet echter toch gebeureD. De heer G. v. d. Pol merkt op, dat daaraan niet te tornen is. De Voorzitter noemt het Groene Kruis een groc t gemeentebelang, zoodat naar zijne meening subsidieering alleszins gewettigd is. De heer G. v. d. Pol meent, dat, als het werkelijk zoo'n groot gemeentebelang betreft, dit dan niet uit de gemeentekas gesubsidieerd behoeft te worden. De Voorzitter zegt dat de ingezetenen reeds aardig hebben gegeven. De heer Roza voelt wel voor subsidie- verleening, doch acht het werkelijk ge- wenscht het verzoek aan te houden tot een volgende vergadering om een beter inzicht in de financieelen toestand van de vereeniging te krijgen, om daarna de hoe grootheid der subsidie te bepalen, overleg ging van een exploitatierekening b.v. kan toch zoo'n groot bezwaar niet zijn. Wethouder v. d. Velden deelt mede, dat door de ingezetenen een bedrag van f 580 is bijeengebracht, welk bedrag echter reeds grootendeels besteed is als een vol gende vergadering niet al te lang op zich laat wachten, kan spr. zich wel met het voorstel van den heer Roza vereenigen. De heer G. v. d. Pol vreest dat men met uitstellen ook riiet veel wijzer zal worden De Voorzitter zegt een afschrift van een begrooting te zullen vragen, waarop wordt besloten het adres aan te houden. h. Adres van J. Boender en anderen, waarin wordt medegedeeld, dat door de bewoners der woningen van de bouwver- eeniging »Goede Woning*, het water in den sloot dermate wordt verontreinigd, dat het niet meer voor drinkwater is ge schikt, weshalve adressanten verzoeken van gemeentewege in de nabyheid hunner woningen een pomp te doen slaan. De Voorzitter noemt het slaan van een pomp daar noodzakelijk, het polder bestuur doet al het mogelijke om door spuing den toestand zooveel mogelyk te verbeteren, doch staat er ook machteloos tegenover en de menschen kunnen het vuile water niet drinken. De heer v. d. Velden zegt, dat vroeger door de bewoners der »buurt« ook al eens om een pomp is gevraagd, misschien konden ook de bewoners dezer buurt door het plaatsen der pomp gebaat worden. Spr. is er voor het verzoek in te willigen, als iets noodzakelijk is voor de ingezetenen dan is het toch zeker drinkwater. De heer G. v. d. Pol stemt dit toe. De heer G. P. L. Bouman zegt, als Voorzitter van het Polderbestuur, dat hij er al heel wat moeite mee heeft gehad, het Polderbestuur heeft al veel gedaan om den toestand te verbeteren, echter zonder veel succes. Een pomp ter hoogte van de veldwachterswoning is hoog noodig. De heer Roza zag gaarne eerst de kosten begroot, want men mag wel op passen anders blyft men steeds met een nadeelig siot der rekening zitten. De heer v. Wijk zou het verzoek ook willen aanhouden tot de volgende verga dering, men kan dan eerst de kosten begrooten. Aldus wordt besloten. i. Verslag van den Correspendent der Arbeidsbemiddeling. Uit dit verslag blykt, dat de Corresp. meermalen overleg heeft gepleegd met B. en W. De pogingen om landarbeiders naar Amerika te emigreeren zijn mislukt. De heer v. Wijk vraagt, of B. en W. van oordeel zijn dat het correspondent schap moet blijven bestaan, het is in ab normale tijdsomstandigheden in het leven geroepen, zijn de motieven van toen nog aanwezig De Voorzitter zegt, dat van het cor respondentschap meermalen gebruik wordt gemaakt en de correspondent nog al eens bemiddelend optreedt. j. Volkshuisvesting verslag 4924, wordt aangenomen voor kennisgeving. Ontslag van den heer J. M, Reas als onderwijzer aan de openbare lagere school te Wyk, wegens zijne benoeming tot Hoofd eener school te Werkendam. B. en W. stellen voor, het ontslag te verleenen met ingang van 16 Maart. Met algemeene stemmen wordt het ontslag eervol verleend, terwijl op voorstel van Weth. v. d. Velden, namens den raad den heer' Reas dank zal worde; i gebracht voor alles wat hij in het belang van het onderwijs te Wijk heeft gedaan. Benoeming onderwyzer aan de openbare lagere school te Wyk. B. en W. hebben io overleg met den Inspecteur voor L. O. en het Hoofd der School de navolgende voordracht opgemaakt. 1. H. Wolters, Nijmegen2 J. Brouwer, Gennep 3. Gerrits, Nijmegen. De heer Wolters is reegis 3 weken als tydelijk onder wijzer werkzaam, de verkregen inlichtingen luiden zeer gunstig. Met algemeene stemmen wordt de heer Wolters benoemd. De Voorzitter deelt mede dat de heer J. Brouwer door B. en W. als tydelijk onderwijzer aan de school te Aalburg is aangesteld. De heer v. Wijk zag gaarne dat bij een volgende vacature de namen die door B. en W. op de voordracht worden geplaatst eerder aan den raad worden medegedeeld, ieder raadslid heeft dan gelegenheid nog eens naar den sollicitant te iriformeeren. Nu was het heel gemakkelijk, doch dit is niet aljijd zoo. De Voorzitter zegt dat het nu een bij zonder geval betrof, in andere omstandig heden worden de sollicitant^ vroeger be kend gemaakt. De heer Roza merkt op dat deze zich dan wel persoonlijk komen presenteeren bij de raadsleden. De heer v. d. Velden zegt dat de Raad het toch meest op den Inspecteur en het Hoofd der School moeten aandoen. De heer G. Zoon te Aalburg wordt tot plaatsvervangend lid van het Hoofdstem bureau en de heer B. v. Wijk als plaats vervangend lid van het stembureau te Aalburg benoemd. Vaststelling huishoudelijk reglement voor de commissie tot wering van schoolverzuim. Dit reglement wordt overeenkomstig het verlangen van Ged. St. gewyzigd. Benoeming lid Burgerlijk Armbestuur (vacature W. Mouthaan). Van den heer C. v. Helden is bericht ingekomen, dat hij zijn benoeming ais zoodanig niet wenscht aan te nemen. De Voorzitter deelt thans mede dat B, en W. getracht hebben een voordracht of aanbe veling op te maken, dat de pogingen in deze echter mislukt zijn. Wethouder v. d. Velden zou nogmaals den heer G. v. d. Pol willen aanwijzen. Spr. hoopt dat als de raadsleden hem that.s benoemen, hy deze benoeming zal aanne men. De heer G. v. d. Pol zegt dat hij de vorige maal niet goed op de hoogte was met de werkzaamheden van het Burgert. Armbestuur, dat het lid Bouman heeft verklaard, hem terzijde te willen staan, waarna hij zich thans bereid verklaart, als de heeren hem het vertrouwen schenken, de benoeming aan te nemen. De heer G. v. d. Pol wordt bij accla matie tot lid van het Burgerl. Armbest. benoemd. Wijziging gemeentebegrooting 1924. Eenige posten die zijn overschreden tot een bedrag van f 641 moeten worden overgeschreven. Tot sluiting van het dienst jaar 1924 vraagt het Burgerl. Armbest. nog een subsidie van f 300. Met algemeene stemmen wordt de gevraagde subsidie toegestaan en wordt besloten goedkeuring te hechten aan bo vengenoemde overschrijvingen uit den post onvoorziene uitgaven. Vaststelling verordening op de heffing en invordering van Secretarie leges. Geheven zal worden 25 cent voor elke bladzyde, voor een afschrift van een jaar verslag f3, afschrift kiezerslijst 75 cent voor elke 100 namen of gedeelten daarvan, afschrift gem. begrooting f4, gem. rekening idem, bouwvergunning voor iedere woning beneden f1500, f 1, f 1500—f 5000, f 2, f 5000-f 10.000, f 3, boven f 10 000 f 5. Voor het raadplegen van den kadastralen legger 25 cent. Deze verordening wordt met algemeene stemmen vastgesteld. Vaststelling verordening op het beheer van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf wordt op voorstel van B. en W. aange houden tot een volgende vergadering, om alsnog nadere inlichtingen in te winnen. Vaststelling verordening op de heffing en invordering van weegloon. Deze wordt opnieuw vastgesteld zooals zy thans bestaat. Verlaging van het maximum aantal drankvergunningen. Van de Nat. Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken is een adres ingekomen, waarin wordt verzocht om het maximum aantal vergunningen in deze gemeente van 9 terug te brengen op 7. De Voorzitter licht toe dat volgens de )fieitw5blad I Gebruik V

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 9