Derde Blad ie. 4485. vrijodo 20 Maan 's-Hcrti ipn - WerKi eodam SANGUINO voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. UITTREKSEL DIENSTREGELING BEHOORENDE BIJ HET Vergadering van den Raad der gemeente HEUSDEN op Donderdag 18 Maart nam. half acht. VoorzitterEdAchtb. Heer H. J. van Eggelen. Aanwezig alle leden. De publieke tribune is geheel met belangstellenden gevuld. De Voorzitter opent de vergadering om 7,45 uur. Alvorens tot afwerking van de agenda over te gaan, legt eerst het nieuwgeko- zen raadslid de heer P. F. Schmiehusen in handen van den Voorzitter de ver- eischte eeden af. De Voorzitter wenecht de heer Schmiehusen hierop geluk met zijne benoeming, daarbij den wensch uit sprekende, dat hij de belangen der ge meente steeds zal voorstaan en met dien ijver zal behartigen, die hij in andere functies steeds heeft betoond en ver klaart den heer Schmiehuzen hiermede geïnstalleerd. De heer Schmiehuzen dankt den Voor zitter voor zijn waaftleerende woorden en zegt dat hij de moeilijke dikwijls ondankbare taak, die hein door de kie zers op de schouders is gelegd, hiermede aanvaard en dat hij zal grachten, de gemeentebelangen op onpartijdige wijze en naar zijn beste weten te behartigen. Hierop worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken a. Verslag van den toestand der avond- teekenschool 1924. Op voorstel van den Voorzitter wordt dit verslag zooals ge bruikelijk voor de leden ter inzage ge legd. b. Verslag 1924 van de Commissie tot wering van schoolverzuim. Met dit verslag wordt gehandeld als met het vorige. De Voorzitter deelt mede dat de commissie in 1924 meermalen heeft moeten vergaderen, c. Bericht van den heer H. Crijns, dat hij zijne benoeming tot Lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs aanneemt, onder dankzegging voor het in hem gestelde vertrouwen. d. Circulaire van de Nat. Commissie ter bestrijding van het alcoholisme, waar in bij den raad wordt aangedrongen het maximum aantal vergunningen in de gemeente te verlagen, iets dat kan ge schieden indien de raad zich hiervoor per adres tot H M. de Koningin wendt. B. en W. zijn van gevoelen dat het niet op den weg van den raad ligt aan dit verzoek te voldoen, omdat in den laats- ten tijd hier al twee vergunningen zijn ingetrokken en het aantal vergunningen thans niet te hoog is te achten. Het adres wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. voor kennisge ving aangenomen. e. Verzoek van het gemeentebestuur van Heemstede om adhaesie te betuigen aan het adres, dat dit gemeentebestuur tot de regeering heeft gericht, in welk adres wordt aangedrongen, dat de Re geering langs beteren weg dan annexatie moet trachten het land tot voorspoed te brengen. B. en Wstellen voor ook dit adres voor kennisgeving aan te nemen, omdat het voor Heusden van geen belang is te achten en het meer betrekking heeft op die gemeenten, die bij grootere plaatsen liggen en waarvoor gevaar bestaat dat zij bij deze grootere plaatsen zullen wor den ingelijfd. Overeenkomstig dit voorstel wordt be sloten. Verzoekschrift van den heer Chr. Merkx tot onderhanschen aankoop van gem.-grond. De Voorzitter deelt mede dat het de twee perceelen van de stadswerf achter de Ned. Herv. Kerk betreft, samen groot 474 c.A, waarop twee schuren staan die in zeer ongunstigen toestand verkeeren. De eene schuur is verhuurd aan J. Poddewijn voor f 50 de andere aan G. Baaijens voor f 72. Deze laatste is op 't oogenblik echter bezig een nieuwe schuur te bouwen, zoodat hij de thans in huur hebbende wel zal verlaten. De heer Merkx biedt voor het terrein de som f 1500 welk bod B. en W. zeer acceptabel vinden. B. en W. vinden het bod zeer acceptabel op grond, dat het een oude boel is, den slechten toestand der schuren en het belangrijke kosten zou meebrengen indien men deze ging her stellen. Om de eene schuur eenigszins 1 uit zijn bouwvalligen toestand wat op te halen zou zeker reeds een bedrag van f 70 noodig zijn. B en W. vinden het bod bovendien acceptabel, omdat in 1916 de firma de Haan en Oerlemans voor hetzelfde terrein het bod van f711 heeft gedaan, welk bod later wel is verhoogd tot f 950, doch waaraan toen de conditie werd verbonden dat ook de Godshuizen hun terrein moesten verkoopen. De Raad is toentertijd op dit laatste aanbod ingegaan, doch nadat het besluit tot verkoop was gepubliceerd is hiertegen door een paar ingezeten bezwaar in ge bracht en moest het publiek verkocht worden. Bij de openbare verkooping die toen is gehouden, wilde men niet hooger gaan dan f 1200 waarop de zaak is blijven hangen. Wanneer men nu ziet, dat men toen niet meer dan f 1200 wilde geven, toen het juist geen goedkoo- pen tijd was, dan is er naar de meening van B. en W. alles voor te zeggen het aan bod van thans aan te nemen, te meer omdat er nu tevens de gelegenheid is, dat er een fatsoenlijk gebouw komt te staan. De heer de Haan vraagt of het bod van de firma de Haan Oerlemans toen ter tijd niet ééne schuur betrof, waarop de Voorzitter antwoordt, dat het evenals nu over het geheele terrein ging. Het is er nu een vieze boel, er ligt een mest hoop en er worden varkens gehouden, terwijl de heer Merkx het plan heeft er een fatsoenlijke woning te bouwen. De heer Schmiehusen vraagt of de heer Merkx alleen den grond of den grond met de schuren wil koopen, dat staat er niet duidelijk. De Voorzitter antwoordt hierop dat dit wel niet op de agenda voor deze vergadering staat omschreven, doch dat het adres in deze zeer duidelijk is en spreekt van het terrein met de schuren. De heer de Haan meent dat de ge meente voordeeliger uit zou zijn als de schuren verhuurd konden blijven. De Voorzitter zegt dat de gemeente dan groote kosten zou krijgen, want de eene schuur staat op invallen. Met algemeene stemmen wordt hierop besloten het aanbod te accepteeren. Verzoekschrift van de beide alhier aanwezige muziekgezelschappen om sub sidie. In het adres wordt uiteengezet, dat blijkens de belangstelling bij de concerten die door de vereenigingen worden gegeven deze door de burgerij zeer gewaardeerd worden. Dat de ver eenigingen bij feestelijke gelegenheden steeds belangloos hunne medewerking verleenen en dat bij hunne muzikale wandelingen door de stad zij steeds door een talrijk publiek zijn omstuwd en daar bij nooit onregelmatigheden voorkomen. Uit alles blijkt dus dat op het blijven be staan dezer vereenigingen door de inge zetenen op hoogen prijs wordt gesteld. Dat muziekvereenigingen echter met hooge uitgaven hebben te kampen, zoo als onkosten voor een directeur, onder houd instrumenten, enz. welke onkosten uitsluitend uit contributie der leden en giften en bijdragen van donateurs moe ten komen. De ontvangsten hiervan zijn echter niet toereikend, zoodat men met een jaarlijks terugkeerend tekort zit, en het dringend noodzakelijk is om een subsidie uit de gemeentekas te vra gen voor iedere vereeniging van f 100. De Voorzitter verklaart dat B. en W. sympathiek tegenover het verzoek staan en dit college overtuigd is, dat derge lijke muziekgezelschappen op den duur financiëelen steun noodig hebben. Ze zijn niet te vergelijken met een zang ver eeniging, want zij hebben veelmeer kos ten aan instrumenten. Spr. herhaalt, B. en W. staan sympathiek tegenover het ver zoek, maar, het is vervelend en onaan genaam dat er altijd dat maar moet bij komen, het is jammer dat 't te laat is ingekomen, was het vroeger gedaan dan was er bij de behandeling der begrooting 1925 rekening mede gehouden Nu was spr. wel bekend, dat een dergelijk verzoek te wachten zou zijn, hij heeft zelfs inzage gehad van een ontwerp adres, doch het bleef zoo lang weg dat spr. meende daaruit te mogen afleiden dat -de finan- cieele nood nu niet zoo hoog gestegen was. Als meerdere aanleiding voor dit ver moeden noemde spr. het feit, dat de eene vereeniging pas een biljartconcours heeft gehouden dat niet onbeduidende baten heeft opgeleverd, terwijl aan de andere vereeniging door B. en W. kortgeleden vergunning is verleend voor het houden van eene verloting, die, naar hij tot zijn genoegen heeft vernomen ook goed ge slaagd is. Daar er bij de begrooting dus niet op gerekend is, zouden B en W. willen voorstellen het adres aan te houden tot bij ds behandeling der begrooting voor 1926 Spr. gelooft wel dat er dan op initiatief van B. en W. een post voor op de be grooting zal worden geplaatst, al is het dan misschien niet tot het bedrag dat wordt gevraagd. De heer de Mol merkt op, dat de ver eenigingen daarmede niet zijn gebaat, deze lijden aan bloedarmoede en kunnen het niet zonder subsidie op de been hou den. De Voorzitter blijft er bij dat B. en W. niet onsympathiek tegenover het verzoek staan, doch had het beter ge vonden, dat het voor de behandeling der begrooting was ingediend. Voor dien tijd heeft spr. het ontwerpadres gezien en heeft eenige opmerkingen ge maakt, die men naar spr. thans geble ken is ten nutte heeft gemaakt. Uit het talmen en de reeds genoemde baten meende spr. te moeten afleiden dat de financiëele nood niet zoo groot was. De heer de Mol merkt op dat de op brengst der baten reeds verbruikt is, dit was alleen voldoende om een put te dempen. De heer Schmiehusen meent dat uit den post onvoorziene uitgaven een sub sidie nog wel zou zijn te vinden. De Voorzitter vermoedt dat de heer Schmiehusen den post onvoorziene uit gaven reeds heeft gezien, indien het moet zou daaruit nog wel een kleinigheid kunnen worden gegeven, het hangt er alleen maar van af wat men geven wil. B. en W. meenden dat het beter was om met een dergelijke uitgave bij de begrooting rekening te houden. De heer de Mol merkt op dat het volgend jaar toch nog wel kan gebeuren, dan hebben de vereenigingen nog wel behoefte aan subsidie. De Voorzitter gelooft ook wel dat de vereenigingen dan de subsidie zullen kunnen gebruiken, doch B en W. dachten dat deze voor het loopend jaar niet meer zoo dringend neodig was. De heer Schmiehusen zegt dat de baten reeds verbruikt zijn, hiermede heeft men alleen wat achterstallige Bchuld kunnen afdoen. De vereenigingen staan gèregeld voor groote uitgaven, voor de concerten die worden gegeven moet men extra repetitie's houden, directeur zoowel als leden willen goed beslagen ten ijs komep, iets wat men in hen moet prijzen, deze extra repetitie's kosten eiken keer f 5 Daarbij het aanschaffen van muziek, ook hiervoor zijn de kosten belangrijk hooger dan vroeger. De leden willen aan een concours deelnemen, iets wat een vereeniging moet doen om op peil te blijven, doet zij het niet, dan gaat de ambitie er uit, leggen de leden hun instrument neer en hollen zij ergens anders heen. De Voorzitter zegt dat de vereenigin gen het steeds zonder subsidie hebben gedaan en hij daaruit ook meende te mogen afleiden dat het nu niet zoo erg met hen gesteld was en het zoo nijpt. De heer Schmiehusen zegt dat de ver eenigingen thans al weder met een te kort zitten. De heer H. Verhoeven merkt op dat vereenigingen nu een kiosk hebben en voor het geven der concerten meerdere uitgaven hebben. De heer de Moll zou willen voorstel len iedere vereeniging de helft van de gevraagde subsidie te geven dus f 50. De Voorzitter noemt dit al heel mooi, er is al een gedeelte van het jaar ver streken. De heer Schmiehusen zou de subsidie dan willen geven van April tot April. Volgens den Voorzitter gaat dit niet, de begrooting rekent alleen per kalen derjaar. Hij vraagt of een der heeren het voorstel van den heer de Moll wenscht te steunen. De heeren Schmiehusen en F. Verhoe ven verklaren het voorstel te steunen. Dit voorstel hierop in stemming gebracht wordt met algemeene stemmen aange nomen. Verzoekschrift van de Directie der Holl, Buurtspoorwegen om subsidie. De Directie verzoekt op het exploita tie tekort 1923, harer lijn Drunen-Heus- den dat f 12048,52 groot is, een bijdrage van f1000. B. en W. stellen op dezelfde gronden als vorige jaren voor, een subsidie te verleenen van f 600. Het vorige jaar bedroeg deze f 800, in 1921 f 1000, 1920 f 1650 en over 1919 f 2000. Omdat bij vorige aanvragen heeft voorgezeten ge leidelijk van deze subsidie af te komen stellen B. en W. thans vo<?r een subsi die te verleenen van f600. De heer de Moll meent dat Heusden tegenwoordig zooveel gelegenheid tot reizen bezit, dat men den tram best kan missen. De instandhouding der lijn is niet meer zoo noodzakelijk als vroeger en wat het goederenvervoer van den tram betreft, dit is ook al zeer gering. De Voorzitter wil wel erkennen, dat aan den tram niet meer die behoefte be staat die er voorheen aan bestond, ge looft echter toch wel, dat deze niet totaal onmisbaar is. Spr. heeft het al meer gezegd, als de tram eenmaal weg was, zou men zijn gemis eerst gaan ge voelen. Autobussen zijn toch niet gelijk te stellen met een tram, het zou werke- lijk jammer zijn voor Heusden als de tramiijn werd opgeheven, daarom zou den B. en W. de subsidie willen toe staan. De heer de Haan wil het gesprokene door den Voorzitter gaarne ondersteu nen, ook hij is van oordeel dat Heusden den tram niet kan missen, doch zou een subsidie van f 600 wel voldoende zijn om de lijn te behouden Geeft de ge- meente minder subsidie dan geeft ook het Rijk en de Provincie minder. De Voorzitter antwoordt dat het ge- meentebestuur van oordeel is, dat de j subsidie geleidelijk moet verdwijnen, s vandaar dat men de subsidie thans ook weer iets lager heeft gesteld. Het is waar, dat ook het Rijk en Provincie een lagere subsidie zullen geven, doch het tekort dekken is de voor de gemeente, die geheel alleen slaat, onmogelijk. Spr. heeft echter de overtuiging dat het ver leenen van subsidie meer als bewijs van appreciatie wordt beschouwd dan wel om het te kort te dekken. Doet de ge meente wat zij kan, dan gelooftspr.dat de Directie niet zoo spoedig tot opheffing van de lijn zal overgaan. De beer Schmiehusen heeft de gron- bij Aue Drogisten den van voor en tegen subsidie verno men. Spr. zou nog een ander punt willen aanvoeren dat voor het verleenen van subsidie pleit. Spr. meent dat Heusden den tram wel missen kan, men komt tegenwoordig toch wel waar men wezen wil. Als men echter ziet, dat particu lieren hun overtollig personeel ontslaan, al is dit ook reeds 25 jaar bij hen in dienst, dan ligt het voor de hand, dat de Directie der tram indien zij tot op heffing der lijn besloot, met haar perso neel ook geen consideratie zal gebruiken en het overtollig personeel ook zal ont slaan, waardoor eenige ingezetenen zonder werk en buiten betrekking zouden ko men. Om dit te voorkomen, daarvoor zou spreker subsidie willen verleenen. Het voorstel van B. en W. om subsi die te verleenen wordt hierop met al gemeene stemmen aangenomen. Bezwaarschrift inzake rioolbelasting. Het blijkt dat C. Verhoeven ten on rechte is aangeslagen voor f 6 in de ri oolbelasting en dit maar f2 behoeft te zijn, terwijl bij Klijn een aansluiting is weggebroken zoodat. diens aanslag ook moet verminnerd worden. Met algemeene stemmen wordt tot ontheffing besloten. Suppletoir kohier rioolbelasting 1925. Nieuwe aansluitingen zijn gekomen bij de gasfabriek, Leijten en Dammers, zoodat een suppletoir kohier moet worden vastgesteld tot een bedrag van f9. Aldus wordt besloten. Benoeming van een lid van het Bestuur der Godshuizen in plaats van wijlen den heer H. van Wijk Door het college is de navolgende aanbeveling opgemaakt1 J. Zonaeveld, 2 W. F. Hilwig. De Voorzitter deelt mede, dat van den heer Hilwig een schrijven is ingekomen, waarin hij me dedeelt, niet voor eene benoeming in aanmerking te willen komen. Bij de hierop gehouden stemming wordt de heer Zonneveld met algemeene stemmen benoemd. Verzoekschrift van W. Bouman om opheffing der onbewoonbaarverklaring der woning gemerkt wijk N no. 99. De Voorzitter deelt mede, dat de Ge zondheidscommissie en den deskundige de woning hebben opgenomen en deze verklaren, dat de woning zoodanig is hersteld, dat de onbewoonbaarverklaring kan worden opgeheven. Op voorstel van B. en W. wordt dien overeenkomstig besloten. Wijziging gemeentebegrooting dienst 1924. De Voorzitter deelt mede dat enkele posten zijn overschreden en een nieuwe post groot f 100 voor uitkeering volgens de Wet op het L. O., voor U. L O. onderwijs dat leerlingen uit deze ge meente in andere gemeenten genieten, op de begrooting moet worden geplaatst. Met algemeene stemmen wordt tot af- en overschrijving en het plaatsen van den nieuwen post op de begrooting be sloten. Daar geen der leden verder iets in het midden heeft te brengen sluit de Voor zitter de vergadering. VERTREK yi^AN HEUSDEN DUSSEN SLEEUWIJK aankomst vertrek richt. Bosch richt. Wkd. richt. Bosch richt. Wkd. richt. Bosch richt. Wkd. aankomst vertrek f 7.10 vm. ff 7.40 f8 30 9 41.05 9 l.lOnro 4.05 9 5.55 9 7.40 vm. **8.10 9 12.00 m. 1.50 nm. 5.00 9 6.40 9 f 6,25 vm. ff 7.00 9 f7.50 9 10.25 9 12.25nm. 3.20 9 5.15 9 8 10 vm. **8.50 12 40 nm. 2.30 9 5.45 9 7.25 9 f 5.40 vm. 9.45 9 11,45 9 2 40 nm, 4/40 9 jé.40 9 6.40 vm. 7.45 9 *8.45 9 **9.40 9 1.35nra. 3.20 9 6 35 9 f 5.15 vm. 9.15 11.15 9 1215nm. 215 9 4.15 9 8.15 9 8.15 vm. 10.15 9 7.15 nm. 8.30 vm. 10.30 9 4.00 nm. 7.30 9 9 00 vm. 11.00 9 4.00 nm. 8.00 9 Het beste middel tegen Bloedarmoede en Zenuwzwakte. De Sanguinose is het beste middel voor zwakke magen, dat tot hiertoe bekend is. Het bevordert de eetlust, de spijsver tering en dej voeding, en .faalt nooit /in het over winnen der^'oorzaken van! uitputting /en algemeene verslapping. Prys per flacon f 2. 6 fl f 1112fl. f 21.— Bij alle Apothekers en voorname Drogisten. Wacht U voor namaak 1 ViN DAM Co., De Riemer8traat 2c/4 Den Haag. alleen op Maandag. niet 9 tydelyk 8.25 f alleen op Woensdag, ff niet 9 9 fffaiwsblail Maart 1925

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 9