Eerste Blad nujolT A. Verschuur-Baert, LANKHUYZEN Co's BANK* RAAMSDONKSVEER. C. DE KEMP Tegen Verstopping. Arbeidsschuwheid. „Het Kasteel van Kerior," Uitgave: Firma L, J- VEERMAN, Heusden. No, 4489. Vrijdag 3 April 1925, Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. langstraat HEESDEN. Und van altena Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprgs: per 3 maanden f 4.25, en franco per post beschikt 4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 4 6 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 4 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Wij leven in een tijd, waarin de men- schen over het algemeen veel willen verdienen en voor het verdiende zoo weinig mogelijk willen doen. 't Is of men zich schaamt voor hard werken en of men 't zich tot een eer rekent, om zoo mogelijk met niets uit te voeren, aan den kost te komen. Er wordt gaarne heel lekker gegeten, men kleedt zich gaarne keurig en men wil liefst in het geheel niet of zoo weinig mogelijk arbeid - verrichten. Een en ander is evenwel door de tijdsomstandigheden in niet ge ringe mate in de hand gewerkt. De crisisjaren toch hadden gebrek aan werk krachten. Goedgeschoolde krachten wa ren op velerlei gebied absoluut niet te krijgen, zoodat men wel genoodzaakt was het met minder bekwame te doen. Deze laatsten nu maakten gretig van de ge legenheid gebruik om de meest voor- deelige arbeidsvoorwaarden te bedingen, n 1. hoog loon en korten arbeidstijd Eenige jaren is dit spelletje met succes gespeeld, maar de tijden veranderden en daarmede ook de vraag naar en het aan bod van werkkrachten op de arbeids markt. Overtrof in de crisisjaren de vraag het aanbod, de laatste jaren is het juist andersom en wordt de vraag door het aanbod verre overtroffen. In de crisisjaren heeft men van de hooge loonen maar raak geleefd, denkende dat aan het verdiende loon geen opkomen was. Velen richtten hun levenswijze op zeer royalen voet in, in de hoop, dat dit wel zoo zou blijven. En hard werken, neen, dat behoefde niet, want aan hun werkkracht bestond immers groote be hoefte, zoodat de kans, om wegens lui heid weggezonden te worden, zoo goed als uitgesloten was. Wat zijn de verwachtingen bedrogen! En wat hebben de na-oorlogsche tijden geheel andere toestanden gebracht, dan men wel verwacht had I Werkkrachten zijn er thans te over vloedig en het gevolg er van is uit den aard der zaak „werkloosheid". En nu zou men toch zoo zeggen, dat zij, die werk hebben, al hun best zouden doen om door hard werken een steentje bij te dragen tot den oeconomischen opbloei van Europa. Dit echter is niet het ge val en als we onze dagelijksche couranten lezen, dan zien wij maar al te vaak be richten omtrent gerezen onaangenaam 118 Je zult niet alleen zijn, want Carmen zal bij je blijven. Carmen vouwde de handen. Een blij dankgebed rees in haar op. Ditmaal scheen zij dan gered te zul len worden. Arme meisjes, zeide de moeder met een zwakken glimlach, gedurende eenige dagen zult gij weduwen zijn. Zij dacht enkele oogenblikken na en hernam :j Welbeschouwd ben ik eigenlijk ook wel wat veeleischend, wanneer ik Geor ges dwing mij te vergezellen Ik kan best alleen gaan. De echtgenoot van Hélène antwoordde Neen, mama, ik sta er op u te verge zellen. Is dat dan zoozeer noodig? Hélène steunde hierin haar man. Lieve moeder, u moet niets verande ren aan uw eerste beschikkingen Carmen en ik, wij zouden omkomen van angst, indien uw zoon tenminste niet bij u was Wij zijn niet zoozeer bezorgd voor uw gezondheid, als wel om te weten, dat u goed en wel te Ker ior bent aangekomen; dat kan Georges ons alleen meedeelen. Het is nu mijn beurt om te gehoor zamen, mompelde de moeder onderwor pen. Maar wanneer zien wij elkaar te heden tusschen patroon en werknemer in zake arbeidsduur. Zoo lezen we meer malen, dat een patroon, die eene zgn. overwerkvergunning gekregen heeft, van die vergunning geen gebruik kan maken, omdat de werklieden niet langer dan hun gewonen tijd wenschen te werken en zulks niettegenstaande de overuren hun belangrijk meer verdiensten in den zak brengen. Zeker, er zijn bedrijven, waarin het onmenschelijk zou zijn, om de werklieden langer te laten werken dan het in de wet vastgelegd aantal uren, maar voor die bedrijven worden dan ook geen overwerkvergunningen af gegeven. Maar daartegenover staat, dat in tal van bedrijven zonder eenige schade voor de arbeiders, in welk opzicht ook, gerust eenige uren per week langer kan worden gewerkt, zulks in het belang èn van den patroon èn van den werknemer. Eene categorie, bij wie zich een zekere arbeidsschuwheid vooral openbaart, is de categorie „dienstboden". Ieder weet wel, dat er een groot gebrek aan dienst boden is en dit gebrek vindt goeddeels zijn ontstaan in het thuis blijven hangen en niets uitvoeren van meisjes, die in alle opzichten in de termen vallen om bij anderen in dienstbetrefe king te gaan. Wat zou het niet in het belang van zulke meisjes zijn, als zij zelf haar brood ver dienden en bovendien veel konden leeren van datgeen, dat haar in later tijd als huismoeder zoo goed te pas komt 1 Maar aan dat al wordt niet gedacht. Men teert liever op vader's verdiensten, dan dat men zelf met werken op eervolle wijze een flink loon verdient. Voor het dienstbodencostuum schaamt men zich en de handen mogen vooral geen sporen dragen van verrichten arbeid. En toch, voor meisjes die willen gaan dienen, is het een gulden tijd, want hooge loonen worden betaald en goede diensten zijn genoeg te krijgen. Een arbeider is zijn loon waard en 't past den patroon een behoorlijk ho norarium uit te keeren, doch daartegen over past het den arbeider de belangen van zijn patroon voor te staan en wel In verzegelde flacons verkrijgbaar bij I>rogister-yHEUSDKiN rug onder de kastanjes van Kerior Wel in Juli, zeide Carmen. De handen der gravin trilden zacht- kens. Georges, zeide zij, kunnen we vandaag nog vertrekken? Ja, mama Welnu, maak dan alles in orde Hélène, mijn beste, jij en Carmen zult wel alles inpakken, wat voor mij onmis baar is Ik zal je vervolgens schrij ven wat je mij moet nazenden. Alles was gereed voor het vertrek. De gravin drukte Carmen en Hélène, haar beide kinderen, lang aan het hart. Zij maakte tusschen deze beiden geen onderscheid. Zie, zeide de oude dame, dat doet de hoop. Ik gevoel me zeer gezond In dien ik gister zoo wel was geweest, zou ik er niet aan gedacht hebben om naar Kerior te gaan. Inderdaad zag de oude gravin er op gewekter uit dan in den laatsten tijd haar blik was schitterend. Georges kuste zijn vrouw; hij zag een traan in de oogen van Hélène en werd bleek. Zij zagen elkaar met een plotselengen angst aan, die ineens in hunne harten kwam, als een voorgevoel van iets vree- selijks. En toch gold het maar een korte afwezigheid, een eerste korte schei ding, Maar, met tranen in de oogen, bemoe digden zij elkaar en glimlachten. Geor ges werd het eerst kalmer en hief het hoofd hoog op. De tijdingen van Mexico wkren niet in de eerste plaats door eene behoor lijke hoeveelheid arbeid te leveren. Van harte hopen we, dat er spoedig een andere tijd moge aanbreken en dat dan de werknemer, die naar onze mee ning recht heeft op een loon, dat hem een behoorlijk bestaan geeft, meer en meer tot het bewustzijn komt, dat ook hij plichten heeft en niet enkel rechten kan doen gelden. BUITENLANDSCH OVERZICHT Zooais begrypelyk, is de uitslag van de op Zondag gehouden presidentsverkiezing in Duitschland nog steeds het onderwerp van veel geschryf in de pers. Daar de stembusstrijd ditmaal nog geen beslissing heeft gebracht en de kiezers op 26 April wederom zullen moeten optrekken, rest nog een kleine vier week tyds, gedurende wel ken natuurlyk een intensieve propaganda zal worden gevoerd. Op het oogenblik is het echter nog niet duidelijk, hoe de par tijen zich zullen groepeeren. Er zyn na melijk twee mogelijkheden, die beide ernstig onder het oog worden gezien. Aan den eenen kant is het namelijk mogelyk, dat de beide rechtsche partyen, wier caridïdaat, dr. Jarres, Zondags ji. de meeste stemmen behaalde, dezen ook ditmaal handhaven. By de tweede stemming rekenen zy na tuurlijk op den steun der nationaal-socia- listen, die den eersten keer met Ludendorff zijn uitgekomen en een ernstige nederlaag leden. Zullen zij ook op de Beiersche Volksparty kunnen rekenen Dit is minstens twijfelachtig, daar de leider dier party, dr. Leicht, te Bamberg te kennen heeft gegeven, dat de Beiersche Volksparty er niet voor te vinden zou zijn als één man haar stem op dr. Jarres uit te brengen. Wel zou zij met een anderen gemeenschap- pelijken candidaat genoegen kunnen nemen. Dit is stellig een tegenslag voor het rechtste blok, dat misschien uit dezen hoofde er toe zal overgaan zyn standpunt aan een herziening te onderwerpen. Er moet namelijk ernstig aan worden getwij feld, of dr. Jarres de meerderheid wel zal kunnen halen, wanneer Duitsch-nationalen en Duitsche Volkspartij het moeten stellen zonder den onontbeerlijken steun der B. V. P. Dit is echter zoo goed als zeker, dat, mocht het rechtsche blok blijven vasthou den aan de candidatuur van dr. Jarres, links, in tegenstelling met de eerste stem ming, toen sociaal democraten, centrum en democraten ieder een eigen caudidaad stel zeer geruststellend. De deelgenooten van wijlen den markies de Penhoët had den een kort uitstel gevraagd voor de eerste storting dat was een slecht voor teeken. Den dag, dat de heer de Kerior be merkte, dat dit voorteeken bewaarheid werd en het geld uit Mexico niet komen zou, zou hij derwaarts gaan, en trachten met alle wettelijke middelen het geld los te krijgen De heer de Kerior nam zijn zoon uit de handen der min en kuste het kind verscheidene keeren. Daarna liefkoosde op de innigste manier de oude dame den kleinen Jean. Eindelijk vertrokken de gravin en haar zoon. Toen vielen Carmen en Hélène elkaar in de armen. Het gevaar was bezworen. Den volgenden dag ging mevrouw de Saint-Hyrieix naar Ormesson. Toen Pélagie Crépin bemerkte, dat er alweer sprake was van een vertrek, was zij uiterst nieuwsgierig. Zij had niet den tijd gehad om me vrouw Vernier te waarschuwen, dat de oude gravin naar Kerior ging, Mariana toonde zich zeer ontevreden, toen zij dit vernam. Doch Pélagie Cré pin moest alles doen, opdat mevrouw Vernier voldaan zou wezen over hare diensten, want de positie der huishoud ster was zeer moeilijk geworden sedert mevrouw Vernier haar niet meer kon verdedigen. Pélagie nam zich voor om de tegen woordige, vrij winstgevende betrekking, AG ENTSCHA>WAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Telefoon No. 15. Kantooruren van 9 -4. Zaterdags van 9-12. Juni, Juli en Augusths^Zaterdags gesloten wegens beursvacantie. Handels- en LandbouwcredieterN<~ Rekening-Courant Deposito's Effecten (uitsluitend solide belegging) Chupons Vreemd geld Inschrijvingen Grootboek Assurantiën Reiscredtetbrieven op 3600 betaalkantoren Administratie van ^etmogens. SAFE-DEPOSIT-INRICHT1NG (Gegarandeerd Brandvos# en Inbraakvrfle Llpsklois). Prijzen naar grootte der kastjes ZÉÉR 8 CÉ E4.PE CONDITIES. Indien gewenscht bediening aan huis. SPAARBANK, atr Spaarbankboekjes worden bij lste storting gratls>erstrekt Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE T BOONSTRA. den (onderscheidenlijk Braun. Markx en Hellpach), voor de verkiezing van 26 April de handen ineen zal slaan om een sterk republikeinsch front te vormen. Er valt over zekere aanduidingen te beschikken, waaruit zou kunnen worden afgeleid, dat de sociaal-democraten bereid zijn af te zien van Braun als gemeenschappelijk republi keinsch candidaat en er zich bij neer te leggen, dat dr. Marx als zoodanig wordt aangewezen. Mocht deze weg inderdaad worden bewandeld, dan heeft Marx inder daad een goede kans. Minister Hyraans heeft in den Belgischen kabinetsraad de meening der regeering uiteengezet aangaande de Duitsche voor stellen over een veiligheidsverdrag. De regeering is van meenirg, dat de Duitsche voorstellen overweging verdienen en wel om drie redenen 4. Omdat de schending door Duitsch land, van een zoodanig verdrag als het voorstelt, de heele wereld tegen dit land in het harnas zou jagen 2. omdat België den hoogsten prys stelt op de toetreding van Engeland tot dit-=verdrag, en 3, omdat België van meening is, dat dit verdrag binnen het kader van Versailles moet worden gesloten. Men moet dus aan Duitschland vragen, welke waarborgen het zal geven met be trekking tot de controle van de gedemili tariseerde zone. niet op te geven, voordat zij een andere, betere, bad teruggevonden, die mevrouw Vernier haar steeds beloofde. Mariana had schitterende betrekkingen, het duizelde Pélagie voor de oogen, als zij haar de famillies boorde noemen, welke zij bezocht. Ook bracht de kennis met mevrouw Venier aan de weduwe Crépin reeds winst aan. Zij bad reeds 253 francs ge wonnen met speculeeren en de heer Sil- verstein ried haar aan om de stukken nog niet te verkoopen. De huishoudster der Kerlor's was dol blij met zulk een raadgever, aan wien zij reeds langen tijd behoefte had gehad voor haar kleine speculatiën ten dienste van Prosper. Zij had reeds gevraagd omtrent de Zuid-Brazilianen, mevrouw Vernier had had haar daaromtrent nog niet inge licht. Men begrijpt ondertusschen, dat Hélè ne en Carmen zich in hun reis door niemand wilden laten helpen. Toen Pélagie Crépin dat bemerkte, drukte zij haar bloedlooze lippen opeen en kwam er een zonderling schitterende glans in haar oogen. Zij giste iets. De echtgenooten dezer beide dames waren vertrokken. Nu gingen de vrou wen eveneens gebruik maken van haar vrijheid. Mevrouw Crépin wist wat haar te doen stondzij moest weten waarheen de da mes gingen. Misschien ging mevrouw de Saint Hy- rieix naar haar echtgenoot Dat was spoedig uit te maken. Péla- Tusschen Japan en Rusland is een voor- loopige overeenkomst gesloten. In protocol A wordt bepaald, dat Japan als meest begunstigde natie zal worden behandeld by de regeling van de openbare en particuliere schulden van Rusland aan de Japansche regeering en aan Japansche particulieren. In art. 6 van dit protocol wordt be paald, dat Japan de overeenkomst van 4920, waarbij de geallieerden Roemenië's aan spraken op de souvereiniteit over Bessarabië erkenden, niet ratificeeren. Protocol B behelst belangrijke bepalingen inzake het verleenen van petroleum con cessies aan de Oost- en Westkust van Noord-Sachalien aan Japansche onderne mers, alsmede van kolenmijn- en bosch concessies, in dit gebied en in andere streken van Rusland. Art. 6 van dit protocol luidt»In het belang van de occonomische betrekkingen GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Ruime keuze in FANTASIE- enTROUWRINGEN. Eigen Reparatie-inrichting. gie Crépin had alleen maar uit te ma ken naar welk station Carmen reed ging zij naar het Noorderstation, dan vertrok zij stellig naar Engelandnam zij een andere lijn, dan was dat een halve bevestiging van de vermoedens der huishoudster. Bovendien ging mevrouw de Saint- Hyrieix niet alleen mevrouw de Kerior maakte duidelijk aanstalten om haar te te volgen. Mevrouw Crépin dacht naindien mevrouw de Kerior heenging, zou. zij bepaald met haar, de huishoudster moe ten spreken. Pélagie hield zich gereed, maar nie mand liet haar roepen. Toen wist zij een middel te vinden om zich naar me vrouw de Kerior te begeven) Heeft mevrouw mij ook noodig vroeg zij op nederigen toon. Neen, antwoordde Hélène. Ik heb rekeningen na te zien, me vrouw. Wel, mevrouw Crépin, je kunt gerust je gang gaan. Dan ga ik in mijn kamertje Ik heb stilte noodig om al die optellingen te maken Het zal wel bijna twee uren duren. 't Is goed. Pélagie haastte zich een mantel over hare schouders te werpen en een hoed op te zettenzij vertrok door de tuin deur, liep naar de viaduct van Auteuil en nam daar een gesloten rijtuig. Zij beval den koetsier om bij het hek van het Parc-aux-Princes te blijven staan. ioir list Laifl nan Unin si Atteia,deLaiastraat n ft Biutltrvnrl -

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1