tufkens -- Grootst en Goedkoopst -- Kleedinghuis voor alle Standen TE GO RINCHEM KÖQPT ÜW COSTUME voor U en N ^Jwe kinderen in de van ouds bekende Kledingmagazijnen van W. op dit schreven aan de Directie hebben bericht, dat dit college geen vrijheid kon vinden om den raad alsnog voor te stellen een subsidie van flOOO A - te verleenen, niet omdat men minder concess.es in geheel sovjet-Rusland te belangstelling voor de tram gevoelt, 'doch alleen omdat de finantieelen toe- tusschen beide landen en met bet oog op J apans behoefte aan natuurlijke hulpbron nen is de sovjet-regeering bereid aan apansche particulieren en maatschappijen leenen voor de exploitatie van mineralen, bosschen en andere natuurlijke hnlpbronnen. "Vergadering van den Raad der gemeente HEUSDEN, op Woensdag 1 April, n.m. half acht. Voorzitter: EdelAchtb. Heer H. J. van Eggelen. Aanwezig alle leden. Te ruim 8 uur opent de Voorzitter de vergadering, waarna de ambtenaar de notulen der vorige vergadering leest, die hierop onveranderd worden vastge steld. Ingekomen stukken Kennisgeving van het bestuur der Avondteekenschool, dat op Zaterdag 4 j&pril van 25 uur n.m. een tentoon stelling zal worden gehouden van het teekenwerk der leerlingen en dat om 7 uur uitreiking der prijzen zal plaats hebben. De heeren raadsleden worden uitgenoodigd deze plechtigheid bij te wonen. Kennisgeving van den heer J. Zonne veld, dat hij zijn benoeming tot Regent der Godsh. aanneemt onder dankzegging, voor het in hem gestelde vertrouwen. Besluit van Ged. Staten tot goedkeu ring der raadsbesluiten tot wijziging der gem.-begrooting, Kennisgeving der Commissie tot we ring van schoolverzuim, dat tot Voor zitter dezer Commissie js gekozen de heer J. H. Verhoeven en tot Secretaris de heer G. C. Cpr-paij. Procesverbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger op 23 Maart waaruit blijktf, dat alles in behoorlijke orde is bevonden. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Verslag toestand der gemeente over 1924. Dit verslag wordt als gebruikelijk voor de raadsleden ter inzage gelegd. Brief van de Directie der Holl. Buurt spoorwegen, houdende verzoek om ver hooging der in de vorige vergadering toegekende subsidie. De Voorzitter zegt dat deze vergadering uitsluitend is belegd naar aanleiding van het schrijven van de Directie der Holl. Buurtspoorwegen. De Directie heeft, nadat zij in kennis was gesteld met het raadsbesluit der vorige vergadering, waarbij in het exploi tatietekort voor 1923 een subsidie was verleend van f600, zich met een schrij ven tot B. en W. dezer gemeente gericht. In dit schrijven drukt de Directie er hare groote verwondering uit over het lage bedrag der subsidie en geeft te kennen dat het zeker had gerekend op een sub sidie van flOOO, gelet op de allerbe droevendste resultaten van het bedoelde boekjaar. Volgens de Directie geeft het raadsbesluit aanleiding tot bet vermoe den, dat de Raad weinig prijs stelt op de instandhouding van de lijn. Wordt de subsidie niet verhoogd, dan is het voor de Directie onmogelijk de dienst regeling van thans in stand te houden en zal zij genoodzaakt zijn de tram slechts een paar keer per dag te doen rijden, mocht dit niet voldoende blijken om het tekort te dekken, dan zal opheffing der lijn noodzakelijk zijn. Met het oog op het feit, dat inkrimping van den dienst reeds op 1 April zou moeten ingaan, verzoekt de Directie het besluit van den Raad ten spoedigste te harer kennis te brengen. De Voorzitter deelt mede dat B. en Indien de dames de Kerlor en de Saint-Hyrieix zich verwijderden in de richting van Boulogne, zou zij haar niet kunnen volgenmaar waarschijn lijk zouden zij dan opgaan naar Passy. De gissing der oude clame kwam goed uit. Zij had daar nauwelijks een kwartier in haar rijtuig gezeten, toen een ander rijtuig voorbij ging, waarin Hélène en Carmen zaten. Pélagie zette een verwonderd gezicht namen de beide dames dan zoo wei nig voorzorgen De weduwe Crépin gaf een teeken aan haar koetsier. De beide rijtuigen kwamen naar elkaar aan bij het Noor derstation. Hier was Pélagie bang, dat zij be trapt zou worden in haar spionnage; het was maar het best, dat zij zoo spoe dig mogelijk naar huis ging. Maar zij kon onderweg misschien even mevrouw Vernier gaan spreken. Waarom zou ze het ook niet doen Zij kon haar meedeelen, dat de heer de Kerlor met .zijn moeder was ver trokken. Na een oogenblik nagedacht te heb ben, gaf zij haar koetsier last om naar de Rue Cassini te rijden. Gelukkig was Mariana niet thuis. Wij zeggen gelukkig, want sedert mevrouw Vernier de voorstellen van den rijken bankier Silverstein had aange nomen, was zij zelden meer thuis. stand van de gemeente geen hoogere subsidie toelaat. Mocht het voor de Directie onmogelijk zijn onder deze om standigheden de bestaande dienstregeling te handhaven, dan kan volgens B. en W. van een subsidie van f600 ook geen sprake meer zijn, omdat de Raad deze subsidie toestond met de bepaling, dat er geen beperking van den dienst zou plaats hebben. B. en W. meenden met dit schrijven het gevoelen van den raad te hebben vertolkt en hadden gehoopt, dat dit schrijven voor. de Directie vol doende was en deze niet verder zou hebben aangedrongen. De tramdirectie heeft echter nog een nader schrijven tot B. en W. gericht, waarin zij in de allereerste plaats haar spijt er over uit drukt, dat het gemeentebestuur zijn standpunt niet heeft gewijzigd. Het doet de directie echter genoegen, dat dit niet voortvloeit uit mindere belangstel ling voor de instandhouding en alleen het gevolg is van de finantieele toestand van de gemeente. De Directie verzoekt het gemeentebestuur in overweging te willen nemen, dat elke f100 subsidie die de gemeente verleent voor haar be- teekent flOü van de provincie en f200 yan het rijk. De f 400 mindere subsidie van de gemeente wordt dus f 1600 min der, een bedrag dat bij het groote ex ploitatietekort zeer belangrijk is. Begon- nén met een subsidie van f2000 lijkt f600 zeer weinig. De Directie geeft het gemeentebestuur in overweging de subsidie tot f800 te verhoogen en is dan bereid het bestuur der Holl. Buurtspoorwegen te adviseeren met deze subsidie genoegen te nemen. f200 zou hij dit nooit laten gebeuren. Want men zit dan niet alleen met de tram, doch ook met de post. Acht hon derd gulden is voor de gemeente even wel een groot offer, spr. geeft toe, dat, gezien de finantieele toestand van de gemeente, dit offer groot is. De heer Schmiehusen kan nietgeloo- ven, dat dit groot tekort alleen op het lijntje Drunen—Heusden wordt geleden. Het zal volgens spr. misschien moeilijk zijn dit te controleeren, doch het komt hem voor dat meer op de exploitatie dezer lyn wordt gebracht dan er in wer kelijk op thuis behoort. In de uren dat de locomotief in Drunen aan de remise staat verricht zij rangeerdienst voor de lijn 's BoschTilburg. Spr. gelooft dat er aan de cijfers van {de exploitatierekening nog al wat mankeert. De Voorzitter zegt een gespecificeerde opgaaf voor zich te hebben, doch daaruit is niet veel te controleeren. De heer Schmiehusen merkt op, dat men heeft een stationchef en een be steller, deze besteller doet echter gere geld dienst als conducteur, geeft men nu op f20 voor een besteller en f25 voor een conducteur, dan is deze opgaaf niet juist. De Voorzitter zegt dat in de opgaaf genoemd wordt onderhoud der lijn en materiaal, een bedrag voor smeermidde len en een hoeveelheid brandstoffen, de cijfers hiervan zijn niet te controleeren. De heer de Moll zegt Heusden al erg royaal te vinden met een subsidie van f600. De heer Uhl merkt op dat de door den heer Schmiehusen gemaakte opmer king, vroeger reeds is geopperd b. v. ook in de Statenzitting van het vorig jaar, toen het ging over de subsidie van den tram. Toen werd ook dezelfde vraag gesteld en is naar spr. meent geantwoord, dat het in de bedoeling van provincie en rijk lag om de exploitatierekening door een accountant te laten nazien. De B. en W. meenden nu den raad gele genheid te moeten geven over deze be langrijke aangelegenheid van gedachten te wisselen. Het college zelf heeft de zaak overwogen met al den ernst die zij verdient, doch kan, gezien de finan tieele toestand van de gemeente, geen vrij heid vinden om te adviseeren, op het ver zoek in te gaan. Twee jaar geleden is door de Raad uitdrukkelijk gezegd dat men geleidelijk deze subsidie moest vermin deren om er tenslotte heelemaal van af te komen. Of dit in de toekomst mogelijk zal zijn weet spr. natuurlijk niet, dit hangt van de omstandigheden af, Ge leidelijke vermindering heeft echter steeds in de bedoeling van den raad gelegen. Met het oog op den finantieelen toestand van de gemeente, men moet niet vergeten dat deze slechts 2000 zielen telt, kan men naar spr.'s meening on mogelijk hooger gaan, hoe noode mende tram ook zoude missen. De Directie moet er van overtuigd zijn, dat de ge meente doet wat zij kan, spr. acht het dan ook het beste dat de raad zijn een maal ingenomen standpunt handhaaft. De gemeente zit alleen voor deze sub sidie, geen enkele corporatie die er zich iets van aantrekt. Door f600 subsidie te verleenen doet de gemeente aardig wat en geeft zij blijk wel wat voor de instandhouding van de tram te gevoelen. De heer de Haan meent dat de directie zelf meer moest doen om het tekort te verminderen, b.v. door aanschaffing van motor-locomotieven. Nu heeft men een machinist, stoker en conducteur noodig, dan kan de bediening door een persoon geschieden. Om het tekort maar steeds op de gemeente te verhalen, dit kan spr. niet goedkeuren. De Directie moet zien de lijn op voordeeliger wijze te exploi- teeren. Opheffing der lijn acht hij even wel een ramp voor de gemeente, voor deze raadsleden kunnen dit niet doen, men zou dan inzage der boeken moeten hebben. Het is de vraag hoe men het tekort berekend, neemt men het tekort over de geheele lijn en men zegt het lijntje DrunenHeusden is zooveel K.M. lang, dus het tekort daarop is zooveel, dan is deze berekening niet juist. Hoe of het echter is, al zijn sommige cijfers overdreven, men kan toch wel als zeker aannemen, dat het tekort aanzienlijk is De vraag is dan ten slotte, is de tram voor Heusden van veel belang, en dan is spr. het met mijnheer de Haan eens, dat men de tram zoolang als mogelijk is, voor de gemeente moet zien te be houden. Meet men de subsidie echter naar de draagkracht van de gemeente af, dan gelooft spr. ook, dat met f600 de grens is bereikt en de Directie van de tram geen reden heeft om de gemeente met een scheef of boos gezicht aan te zien. De beer v. Everdingen noemt deze opmerking zeer juist en is het er vol komen mede eens. De Voorzitter zegt, dat het werkelijk te betreuren zou zijn, als Heusden de tram zou moeten missen en men het groote gemis eerst zou gevoelen als hij er werkelijk niet meer was. Al is het waar, dat men het gemis niet meer zoo gevoelt als eenige jaren terug, daar er op 't oogenblik in voldoende mate ver voermiddelen zijn. De tram is echter niet te vervangen door een autobus, daarover is men het, volgens spr., allen eens, de kwestie is of men voldoende blijk geeft prijs te stellen op de in standhouding der lijn. Het nadeelig saldo te dekken is onmogelijk en met een subsidie van f600 meent spr., dat de gemeente toont, niet onverschillig tegenover de instandhouding te staan, de gemeente doet daarmede wat zij kan. De heer Uhl vraagt, of B. en W. het gezegde van mijnheer de Haan, over zuiniger exploitatatie, niet ter kennis van de Directie zouden brengen. De Voorzitter meent, dat daartegen volstrekt geen bezwaar bestaat, hij had wel gedacht, dat naar aanleiding van de gevoerde correspondentie een der heeren naar Heusden zou zijn gekomen, spr. had dan het een en ander monde ling onder het oog kunnen brengen. Nu daartoe geen gelegenheid is gegeven, bestaat er volstrekt geen bezwaar tegen, dit alsnog schriftelijk te doen. Met algemeene stemmen wordt hierop besloten, het eenmaal ingenomen stand punt te handhaven en geen hooger sub sidie dan f 600 toe te kennen. Daar niemand verder het woord ver langt, stuit de Voorzitter de vergadering. predikbeurten 5 APRIL Heusden, vm. 10 u. ds Huijgens Collecte Diac.huis Bev. Lidm. Geref. Kerk, vm. 9,30 en nm. 6 u. leesdienst Aalburggeen dienst Aalst, geen opgaaf leesdienst Almkerkvm. 9,30 u. ds Röth Bev. Lidm. Voorber. H. A. Geref. Kerk, vm. 9,30 u. ds de Jong en nm. 2 u. prof. Bouwman, Kampen B'broek, nm. 2 u. ds Van den Berg Capellenm. 2,30 u. ds Wothers, Sprang Doeverennm. 2 u. ds Huijgens Doopsbediening Dussenvm. 9,30 u. ds Luttervelt Ger. Kerk, vm. 9 u. en nm. 2 u. leesdienst '8-Gravenmoer, vm. 9,30 en nm. 2,30 u. ds Anker Ger. Kerk vm. 9,30 en nm. 2,30 u. ds de Jonge Chr. Ger. Kerk, vm. 9,30 en nm. 2,30 u. leesdienst Oenderen, vm. 9,30 en nm. 2 u. ds Rijnenberg vm. bed. H. A. en nm. Nabetr. Geref. Kerk, vm. 9,30 en nm. 2 u. den heer Delleman van 's Bosch Heesbeen, nm. 2 u. ds Gobius du Sart Loonschendijk, nm. 2 u. ds Louwe Kooymans van Baardwijk Meeuwen, nm. 2 u. ds Luttervelt Nederhemert, Zz. vm. 10 u. ds Prins van Pouderooijen Nieuwendijk Geref. Kerk, vm. 9,30 en nm. 2 u. ds de Bruijn Raamsdonk(V.), 2,30 u. voor den Chr. (D.), 9,30 u. j Zeeliedenbond Sprang, vm 9,30 u. ds Wolthers Ger. Kerk, vm. 9,30 en nm. 2,30 den heer Delleman van 's Bosch Sleeuwijk, nm. 2 u. ds Röth, Almkerk Geref. Kerk, vm. 9,30 leesdienst en nm. 1,30 u. ds Hummelen, G'chem Veen. vm 9,30 u. dr Tjalma Ger. Gem., vm. en nm. leesdienst Wijk, vm. 9,30 u. ds Gobius du Sart Waspik, vm. 9,30 en nm. 2 u. ds Jonkers Bev. Lidmaten Werkendam, vm. 10 en nm. 6 u. ds Kalkman Ger. Kerk, vm. 10 en nm. 6 u. prof. Bouma van Kampen Ger. Gem., vm. 10 en nm. 6 u. leesdienst Chr. Ger. Kerk, vm. 9,30 en nm. 6 u. leesdienst "binnenland™ Zomertijd Volgens den Minister van Binnenlandsche Zaken is het te laat om de invoering nog op 4 of 5 April te doen geschieden en zal deze met het oog op de dienstregeling van de Ned. Spoorwegen eerst op 5 Juni kunnen ingaan. Het accoord met België De Engelsche en Fransche regeeringen hebben hun ingenomenheid betuigd met het Nederl.-Belgisch accoord betreffende het regiem van de Schelde. Minister Hymans komt vandaag naar Den Haag alwaar van avond om 6 uur de onderteekeningen van de overeenkomst zal geschieden. Het accoord is opgesteld in den vorm van een werke lijk verdrag en in naam der Souvereinen van beide betrokken landen. Belgie*a Koningspaar naar ons land! Naar de »Tel.c verneemt, wordt op het oogenblik de mogelykheid van een bezoek van het Belgische koningspaar aan het Nederlandsche Hof ernstig overwogen. Op het oogenblik is ten aanzien hiervan nog geen officieele beslissing genomer en er is ook nog geen datum vastgesteld doch de aandacht van den koning blyft op deze aangelegenheid gevestigd. Koning Albert zou van deze gelegenheid gebruik willen maken om Koningin Wil helmina dank te zeggen voor hetgeen Ne derland tydens den oorlog heeft gedaan ten behoeve der Belgische vluchtelingen en voor het aandeel van Nederland in de werkzaamheden van het Spaansch-Nederl. comité ten bate van de levensmiddelen voorziening van België tydens de Duitsche bezetting. Een beslissing omtrent een en ander is niet te wachten voor de verkiezingen in België zullen zyn afgeloopen en het nieuwe kabinet zal zyn geconstitueerd. Een 102-Jarige overleden Tilburg's oudste inwoonster, mej. Luica v. Hest is Maandagmiddag in den ouder dom van 102 jaar overleden. Een mooie vondst In de wasscherij »De Hoopc te Assen, is tusschen de vuile wasch een portefeuille met f 210 aangetroffen, waarvan de eige naar onbekend is. Verdrenken De heer v. d. Werken, uit Streefkerk is onder de gemeente Zeist te water ge raakt en verdronken. o Art. 40 van het Bezoldigingsbesluit In het door den Centrale Bond van Ne- derlandsch Post-, Telegraaf- en Telefoon personeel aanhangig gemaakte proces tegen den Staat der Nederlanden in verband met de intrekking van artikel 40 van het Be zoldigingsbesluit en de door dien Bond, op naam van A. J. M. van der Wielen te Amsterdam ingestelde vordering tot uitbe taling van hetgeen aan salaris is gekort beneden het bedrag van het traktement op 1 Juli 1922, is door de Haagsche Recht bank uitspraak gedaan. De ingestelde vordering werd door de Rechtbank ontzegd en de eischer veroor deeld in de kosten van het geding, begroot op f 500. Diefstal van kippen Voor de Amhemsche Rechtbank heeft terechtgestaan de 40-jarige koopman A. B., uit Braamt, verdacht van diefstal van kippen, ten nadeele van nen landbouwer G., uit Gendringen. De eisch luidde tegen den beklaagde die reeds 28-maal was veroordeeld, een gevangenisstraf van 7 jaar. o Benoemd van een funetionuaris in Gelderland Bij Koninklyk besluit van 28 Maart 1925 is met ingang van 16 April 1925 benoemd tot commissaris der Koningin in de provincie Gelderland mr. S. baron van Heemstra. Hoer dan 3 millioen eieren aangeroerd Op de Coöperatieve Roermondsche eier- veiling, welke, zooals bekend, de grootste van Europa is, is Maandag de aanvoer van drie miilioen eieren overschreden. In het ruim gevallen De gezagvoeder van de »Tjisondari« van de Java ChinaJapan-lijn, de heer J. P. Scholten is te Soerabaja in een scheeps ruim gevallen en aan de gevolgen over leden. Een melk-koe Te Duurswoude is een weduwe in het bezit van een koe, die haar per dag maar 42 L. melk geeft. Waspik. Van de scheepswerf Ruytenberg v/h Gebr. van der Rijken alhier, liep met goed gevolg te water de nieuwgebouwde stalen sleepkaan »Marinus< groot 550 ton, bestemd voor de heer M. J. Vermeeren alhier. De kiel zal worden gelegd voor een schip met hetzelfde laadvermogen voor rekening van den heer L. van Dongen te Waspik. Op den len Paaschdag zal het Was- piksche Mannen-kwartet in vereeniging met de Dongen8che Harmonie in »Musis Sac- rum« te Dongen eene uitvoering geven. Gezongen zullen worden 1. Ecce quomo do moritur (J. Handel). 2. Die Stilla Wasserrose (Frans Abt). 3. Het Viooltje (F. J. van der Heyden). 4. 'k Zal wel (Henri van Nieuwenhoven), Werkendam. Dat onze gemeente met den geest des tijds meegaat blykt wel uit het feit dat steeds meer winkels gemoder niseerd worden. Thans zyn weer aan de beurt de winkel in goud en zilver werken van den heer v. d. Straaten en de manu facturenwinkel van den heer L. v. Elze- lingen. Voorwaar flinke verbeteringen. Fabriekschoorsteeii ingestort De spoorwegramp by Moskou Meer dan 50 dooden en 100 gewonden. Volgens een bericht aan het Berliner Tageblattc uit Moskou zyn by een spoor wegongeluk meer dan 50 personen gedood en 100 gewond. Wordt vervolgd). -...V ..-.V Andelvm. 9.30 en nm. 6 u. ds v. d. Put Ger. Kerk, vm. 9,30 en nm. 2 u. Id de nabyheid van Leipzig is een in aanbouw zynden fabriekschoorsteen inge stort, waarbij 10 arbeiders op slag werden gedood.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 2