Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Hl, U89. ïfijjas 3 /pril SpToetepm Sprutol Vragen op rechtskundig gebied BEHOORENDE BIJ HET Openbare vergadering van de Raad der gemeente "WERKENDAM op Vrijdag 20 Maart 1925 n.m. 7 uur. Voorzitterde EdelAchtb. Heer W. Beu kenkamp. Secretarisde heer J. A, Timmermans. Afwezig de heer Baggerman. Te 7.15 opende de Voorzitter de ver gadering en zei, dat de heer Baggerman bericht had, door ziekte steeds verhinderd te zijn de vergadering by te wonen. Vervolgens worden de notulen van twee vorige vergaderingen voorgelezen en goed gekeurd. Aan de orde is 1. Mededeelingen. a. B. en W. deelen mede, dat bij het halen van waterleidinggelden van fraude geen sprake is. b. dat B en W. in overleg zijn ge treden met Fop Smit Co. over het ver beteren van de veerstoep. De stoep zal voor rekening van de ge meente en Fop Smit in orde worden ge maakt kosten in totaal f 260, c. dat B. en W. in een volgende ver gadering met een ontwerp besluit zullen komen voor de verplichtende aansluiting op de rioleering van de gemeente. d. dat B. en W. den Gem.-Architect opdracht hebben gegeven om één lantaarn te plaatsen aan de voormalige suikerfabriek. e. dat B. en W. geen termen hebben gevonden er toe over te gaan, om op het terrein van de voormalige suikerfabriek een pomp voor drinkprivaten te plaatsen. 2. Ingekomen stukken: a. Procesverbaal kasopneming en na- ziening boeken van den Gemeenteontvanger, Er was in kas f 8 445.84$. Alles was keurig in orde. b. Een schryven van de gemeente Heem stede waarin zy den Raad verzoeken ad- heasie te betuigen van een verzoekschrift, door hen te richten aan Regeering, waarin gevraagd wordt langs beteren weg dan annexaties van gemeenten, de voorspoed van het land te bevorderen, wordt voor kennisgeving aangenomen. c. Omtrent begrooting dienst 1923 zijn van Ged. Staten enkele aanmerkingen in gekomen. d. Verder een schryven van het zelfde college waarin zy verzoeken wyziging te brengen in de nummering van de pusten van bovengemelde dienst. e. Een adres dat in de vorige verga dering in handen was gesteld van B. en W. Dit adres houdt in herziening jaar wedden van gemeenteambtenaren. B. en W. stellen voor alleen de jaar wedde van den Gemeenteontvanger te her zien. Dit voorstel wordt goedgekeurd. f. Adres op de plaatselyke afdeeiing van het Groene Kruis waarin zij om f 250 subisdie per jaar vragen voor het aanstel len van een Wijkverpleegster. Dit verzoek wordt goedgekeurd. 3. Benoeming onderwijzeres aan de school in den Biesbosch. Op de voordracht staan als no. 1 Mej. W. Timmermans van Gorinchem, no. 2 Mej M. van Breugel van Almkerk en no. 3 Mej. W. J. Bodt van Sprang-Capelle. Met algemeeue stemmen werd benoemd Mej. W. Timmermans. 4. Ontslagverlening aan K. v. d. Broek als lid der Commissie tot wering van schoolverzuim. Dit ontslag wordt verleend. 5. Benoeming van een lid der Commis sie tot wering van schoolverzuim. Met aigemeene stemmen werd benoemd de heer Reas in den Biesbosch. Punt 6. Ontwerp besluit tot het nemen van gronden en erfpacht (school Biesbosch). De erfpacht is verstreken 31 December 1924 en moet alzoo opnieuw worden aan gegaan. De erfpachtscanon was f 9.50. Nu is zy gebracht op f 64: B. en W. vonden dat een verbazend hoog bedrag. Alvorens een besluit te nemen stellen B. en W. voor, een verzoekschrift tot den Minister van Financiën te richten waarin gevraagd zal werden de canon te vermin deren of het stukje grond te verkoopen aan de gemeente voor 20 X f 9.50. De Voorzitter. Als B. en W. vroeger hadden geweten dat de erfpacht later zoo duur zou worden hadden zy het stukje grond misschien wei onteigend. De heer v. Wijk. Als ze nu op dit standpunt blijven staan kunnen we dan ook van de bevoegdheid gebruik maken om te onteigenen De Voorzitter. Ik geloof het niet, dat is nu denk ik wel te laat. De secr. v. Wijk, Laten we tegelyk met het verzoektschrift om audiëntie bij den Minister vragen. Aldus werd besloten. Naar aanleiding van punt 7 ontwerp besluit tot waaborging der terugbetaling van een door de Woningbouwvereeniging bij de Coöp. Boerenleenbank aan negane kasgeldleening tot ten hoogste f 5000, werd besloten dat de gemeente zich borg zou stellen voor dit bedrag. Punt 8. Vaststelling gewijzigde veror dening op het beheer van het gemeentelijk Electriciteitbedrijf, werd aangehouden tot de volgende vergadering, 9. Voorstel van B. em W. van Hare Majesiteit de Koningin te verzoeken het maximum aantal te verleenen vergunningen ingevolge de Drankwet, van 9 te verlagen tot 6. De heer de Waard. Er wordt toch nie mand mee gedupeerd De Voorzitter. Neen. Vervolgens wordt het voorstel goedge keurd. 10. .Voorstel van B. en W. totonder- handschen verkoop der boomenin het laantje. Door de heer A. Leerihouts, klompmaker te Dussen, is voor de 34 boomen f 350. geboden. De heer v. Wijk zou het niet wensche- lijk zyn dat de boomen publiek verkocht werden. Voorzitter. Wy dachten niet dat we er meer voor zouden krygen. Vervolgers wordt het voorstel van B. en W. goedgekeurd. 11. Voorstel van B, en W. tot het verleenen van een voorschot op de gemeen telijke vergoeding over 1925, ingevolge art. 101 der L.O.-Wet 1920 aan de besturen der Bijz. scholen voor Lager en Uitge breid Lager Onderwys. B. en W. stellen voor, het voorschot aan de U.L.O. nog niet te verleenen daar op het oogenblik geen voldoende gegevens t*r beschikking staan van B. en W. Het voorschot voor de Herv. school be draagt f 2 350 en voor de school met den Bijbel f 1.400. Al deze voorstellen worden goedgekeurd. Rondvraag, De heer v. Wyk. In de eerste plaats wil ik onder het oog brengen dat het hek van de brug aan de Nieuwe weg niet goed sluit. Als de brug dicht gaat springen de kinderen op de brug voordat deze goed gesloten is, als er een met de voeten tus- schen komt worden ze afgekneld. Ik stel voor, een hek te laten plaatsen wat verder van de brug. Dan wil ik nog wel- iets zeggen over het electrisch bedrijf. Het administratief en technisch beheer is niet in goede han den. Verschillende menschen zyn achter met de betaling. Door de P..N.E.M. wor den maatregelen getroffen om die menschen af te snijden. Is het niet beter die men schen in de gelegenheid te stellen om af te betalen alvorens dat algemeen wordt, De Voorzitter. Wat het eerste punt aangaat, dat zal onderzocht worden. En dan wat betreft het tweede punt, aan de P.N E.M. is al geschreven om een beetje zachteraan te doen en niet direct tot af snijding over te gaan. In de Werken wordt geregeld door be taald, dat zou voor Werkendam ook wel praktisch zyn. De heer v. Wijk. Dan wat aangaat het technisch beheer. Alles gaat niet naar behooren. Er zijn b.v. menschen die klaag den om het hard loopen van hun meters, deze worden dan onderzocht, maar ze blij ven zoo lang weg. Er is b.v. een meter weggenomen in het voorjaar, die was met 'Kerstmis nog niet terug, dat is toch niet zooals het behoort, Het geheele jaar kon er dus geen licht gebruikt worden, de ge meente heeft dus hierdoor schade geleden. De heer de Boon. Ik heb laatst ge hoord, dat er op de Boterstraat een lan taarn zou komen, tot heden is die er nog niet, wanneer komt die daar De Voorzitter. Eerstdaags wordt de paal geplaatst. De heer Holster. Als ik mij niet vergis hebben we meerdere malen gesproken over de ondergrondsche leiding van het elec trisch net, daar nu nog boven den grond is, zou dan niet toe kunnen worden over gegaan en zyn de lasschen al nagezien van de draden. De Voorzitter. Het ondergrondsch bren gen kost nog al veel. Wat betreft bet maken en lasschen, is aan de Agent van de P.N.E.M, opgedragen de andere goed na te zien. Nadat de heer Holster nog verzocht heeft zoo spoedig mogblijk met de vernieuwing van de beplanting op het kerkhof te be ginnen, sluit de Voorzitter de openbare vergadering. Nierkwalen bij vrouwen Nierkwalen by vrouwen treden vaak op na de geboorte van een kind. Op/zulke tydstippen en ook by vele andere lichame lijke stoornissen, waaraan vrouwqn onder hevig zyn, hebben de nieren veel te ver dragen. Vaak verzwakken deze/)verwerkte organen hierdoor, en dit veroorzaakt ver schijnselen, die licht verward worden met vrouwelijke kwalen. Zenuwachtigheid, aanvtfiien van duizelig heid, hoofdpyn, urinetftoomissen, blaas- kwalen, pijn in den /rug en de zijden, rheamatische aandoemngen en waterzuch tige zwellingen kui/nen alle ontstaan, als de nieren het bloed/liet behoorlyk zuiveren. Gryp in bij hef eerste teeken van nier zwakte. Gebru^f Foster's Rugpyn Nieren Pillen, zij verstérken de nieren, kalmeeren de blaas en dragen zorg voor de zuivering van uw bloe/. Zoodoende worden ernstige kwalen als /pit, ischias, rheumatiek, water zucht, ste/n en nier- en blaasontsteking, overwonn/n. Doch ynerinner u, dat het gemakkelijker is deze' kwalen te voorkomen dan te ge nezen.;' Iedere vrouw behoorde nu en dan een dosis Foster's Pillen te gebruiken. Zaltbommel. Vergadering van het Gecombineerd College van Bommelerwaard boven den Meidyk van Dinsdag 24 Maart 1925. Voorzitter Dijkgraaf H. C. De Jongh, aanwezig 14 leden, afwezig wegens ziekte hoofdgeërfde M. A. de Geus. Mededeeling geschiedt dat door Ged. Staten diverse geërfden dagsbesluiten zyn goedgekeurd. Van het Dijkstoel besluit tot aangaan eener [kasgeldleening ad f 10.000 behoefde geen gebruik gemaakt te worden. Door Ged. Staten werd niet goedgekeurd het besluit van den polder Bruchem tot verkoop van een perceel dykhelling voor f 400 aan v. d. Maas Gz. te Aalst. Ingekomen Besluit van den polder Hurwenen tot verleening van f 25 gratificatie aan den Rijksveldwachter Schook, te betalen uit onvoorziene uitgaven en tot ontbinding van huur van een perceel bouwland over 1925 -26, pachter G. v. Ooien, die de gemeente heeft verlaten. Besluit polder Arnrnerzoden om aan de eervol ontslagen wegwerkers Merks en Hooven, die wegens hoogen leeftijd niet in 't pensioenfonds zyn opgenomen en re spectievelijk 50 en 35 jaar in dienst van den polder zijn geweest, een toelage te verleenen van f 6 per week, ingaande 1 Januari 1925. Besluit polder Nieuwaal om aan W. van Hees onderhands te verhuren het gras gewas tegen een jaarlijksche vergoeding van f 3. De Dijkgraaf deelt mede dat aan G. v. d. Laar, bij zijn 40-jarig jubileum als amb tenaar van 't District, namens het District een gouden horloge met inscriptie is aan geboden. De voorzitter vraagt goedkeu ring daarop en machtiging tot betaling uit onvoorzien, z.h.s. verleend, terwijl besloten wordt vorenstaande besluiten ter goedkeu ring aan Ged. Staten in te zenden. Aanbiedingen der Districtsbegrootingen dienst 1925—26. De Dijkgraaf deelt mede dat de omsla gen per H. A. zyn gesteld voor 't District op f 3 50, voor de Maasafdeeling op f 3 en voor de Waalafdeeling op f 5. 't Vo rig jaar waren die bedragen respectievelijk f 4.50, f 4 50 en f 6.50. Met uitzonde ring van de Waalafdeeling zyn de aansla gen tot die van vroeger teruggekeerd. Voor de Waalafdeeling was de verkooping destijds f 2.50 en thans nog f 1. Tot commissie van onderzoek worden benoemd de leden A. v. d. Graft, M. A. de Geus en J. v. Heeswijk. Plaatsvervan gende leden C, W. de Geus en A. P. J. v. d. Horst. Hoofdgeërfde G. A. De Jongh verzoekt overweging om aan de leden een kort uittreksel uit de begrootingen te verstrek ken. De Dykgraaf zegt overweging toe. Conform het rapport der Commissie met het nazien der rekeningen der dorpspolders dienst 192324 belast, wordt besloten de rekeningen der polders Kerkwyk en Delwynen met nota van aanmerkingen voor aanvulling terug te zenden die van Hedel, Nederhemert en Bruchem onder opmer king geed te keuren, die der overige pol ders goed te keuren. De Dykstoel doet 't voorstel dat 't Dis trict als lid zal toetreden tot den op te richten Gelderschen Waterschapsbond. De Dykgraaf wyst op 't groote belang voor 't District en de diverse polders aan de tot standkoming van een Waterschaps bond verbonden. In Friesland, Noord- en Zuid-Holland en Zeeland bestaat zoo'n bond reeds lang en het vele goede dat daar door die bonden werd tot stand gebracht be wijst reeds ten volle 't bestaansrecht Thans is men doendg om ook in Gronin gen, Overijsel en Gelderland zoo'n bond op te richten. Met ernst dringt spreker er op aan dat niet alleen 't District doch ook alle Waterschappen in den uitgebreid- sten zin, dus ook alle polders in 't District als lid zullen toetreden. Voor verschillen de gedeelten in onze provincie zijn de be langen verschillend. Voor ons en Betuwe en Tielerwaard is 't belangrijkste het we genstelsel. De wegen in de kleistreken, zijn er voor 't tegenwoordig internationaal vervoer niet op ingericht. Van Regeerings- wege worden stappen gedaan tot 't ver krijgen van betere wegen, die denkelijk door 't Ryk zullen worden overgenomen. Doch 't gevolg daarvan zal zyn, dat de polders in de kosten belangrijk moeten bydragen. Blijven wij op ons zelf staan, wie zal dan de belangen voor polder of District krachtig ter hand nemen Be staat er echter een Bond, waartegenover Gedep. Staten zeer sympathiek staan, dan is er een krachtig lichaam dat de belan gen der Waterschappen in den uitgebreid- sten zin behartigt. Aan een toetreden als lid zijn natuurlijk kosten verbonden, doch die zyn betrekkelyk zoo gering, dat dit geer- bezwaar genoemd mag worden. Da voorloopig benoemde Commissie be rekent de bydragen voor de kleistreken op een cent per H.A. wat voor 't District hoogstens als rond cyfer bedraagt 88 gul den. Wordt 't groote belang ook door de polders ingezien, zoodat zij ook als lid toetreden dan worden de kosten cent per H.A. wat voor een polder van 800 H.A. f 4 zou bedragen. Wil de Bond er komen dan is algeheele toetreding eisch. Reeds gaf de Neder-Betuwe een goed voor beeld door met aigemeene stemmen tot toetreding te besluiten. De toestand d^r wegen in onze polders is onhoudbaar en wordt voor hen een ramp. Als spreket d voorbeeld wyst spreker op den polder Arnrnerzoden Well. Zeer zeker, daar zijn de wegen prachtig en wordt er met lof over gesproken, doch wat kost 't ook. De lasten, alleen voor de wegen, zijn f 5 per H.A. Behoefden voor de wegen zulke uitgaven niet te geschieden, er zou geen omslag noodig zyn. Wat een druk zal 't geven, voor de polders waardoor de wegen zullen loopen, door 't Rijk overge nomen, Wie zal dan met kracht de be zwaren voor die polders bestrijden. Een vertegenwoordiger van zoo'n polder zal weinig kunnen bereikeneen krachtige Waterschapsbond echter staande niet tegen Rijk en Provincie, doch ,in medewerking met die lichamen bereikt veel. Een toetreden tot dien Bond bindt niet eeuwig is zyn werken goed en geeft 't goede resultaten, dan is vanzelf sprekend dat uit eigenbelang men aangesloten blijft, in 't andere geval is uittreden steeds mogelijk. Hoofdgeërfde Van Heeswijk acht 't ge- wenscht, de polders over een en ander in te lichten. Bij een goed begrip over deze zaak volgt zeer zeker een gunstig besluit. De voorzitter rekent op de Pers die zeer zeker het gesprokene zal weergeven. Ook kunnen de HooTdgeërfden in hun districten de noodige inlichtingen verschaf fen en door hun krachtig woord invloed uitoefenen voor een gunstige beslissing. Reeds kan geconstateerd worden dat de Polder Driel als lid is toegetreden. Spre ker herhaaltDe Bond kan dan alleen goed werk verrichten, als algeheele toetre ding plaats heeft. By besprekingen met Regeering of Gedeputeerde Staten staat dan een Bestuur dat namens heel Gelder land optreedt. Hoofdgeërfde G. A. de Jongh vraagt of ook medezeggingschap bestaat by verkie zing definitief bestuur. De voorzitter ant woordt bevestigend. De Waterschappen hebben stemrecht en kunnen afvaardigen wie zij daarvoor gewenscht achten. Zoo brengt een polder of waterschap groot tot 2000 H.A. 1 st., tot 4500 H.A 2 st., tot 8000 H.A. 3 st., tot 42000 H. A. 4 st., boven 12000 H.A, 5 st., uit. De kleinste polder dus steeds 1 st. De contributie voorloopig 1 cent per H.A. in de toekomst centminimum contri butie f 2.50. Niet 't geld geeft dus den doorslag, doch de medewerking van alle Waterschap pen kan slechts succes brengen. Het voorstel van den Dijkstoel toetreding tot den op te richten Gelderschen Water schapsbond wordt met aigemeene stemmen aangenomen. Ik huur een benedenkamer, de zolder daar boven is bij een andere huurder in gebruik. Nu komt de schoonmaak en wordt die zolder dan geschuurd met kalkwater en dat water vloeit by mij in de kamer en zoo erg, dat ik spiegel, schilderijen, klok en al mijn meubels met zakken moet bedekken, wil ik ze voor bederf vrijwaren. Vloerbedekking en alles moet ik opruimen voor het vele vuile water dat er doorloopt. Nu is de vraag moet ik dat toestaan Zoo niet. Tot wien heb ik mij dan te vervoegen, om daar een einde aan te maken en is dat een strafrechtelijke of civile zaak W. B. Waar het kalkwater door den zolder druipt, is dit een bewys dat hij moet ge repareerd worden. Nu zyn alle reparatie's behalve kleine voor rekening van den verhnurder en dus ook die van den zolder. Brengt^e verhuurder de reparatie's niet aan, dan kan de huurder de ontbin ding derhuurovereenkomst met schade vergoeding vorderen. U hebt dan dus eene civiele actievan eene strafactie is geen sprake, omdat geen enkel strafbaar feit aanwezig is. U moet zich wenden tot een advocaat-procureur, die eene zaak dan voor de Arrondissements-Rechtbank aanhangig moet maken. Ik heb een windkorenmoleri, waarmede ik reeds ruim 40 jaar mijn kost verdien. Nu wordt in de nabyheid van den molen een gebouw gezet dat zoo hoog wordt, dat het veel wind tegenhoudt, dien ik voor mijn molen dikwyls goed kan gebruiken. Is daartegen niets te doen, zoo ja, wat H. M. Vaak komt het voor, dat perceelen, in de onmiddellijke nabyheid van een wind molen gelegen, bezwaard zijn met een servituut ten behoeve van het perceel, waarop de windmolen is gebouwd. Dit gervituut betreft dan het verbod tot het oprichten van gebouwen op bedoelde per ceelen, die hooger zyn dan een bepaald aantal Meters, zulks om te voorkomen dat de ro >ien door in de nabijheid staande hooge nabouwen in onvoldoende mate wind zou kunnen vangen. Is op de in de on middellijke nabyheid van den windmolen gelegen perceelen geen servituut als bedoeld gevestigd, dan kan men op die perceelen bouwen zooals men wil. Ik heb gekocht een stuk bouwland en één uitweg daarbij onder 2 nummers. Over dien uitweg moet ook een ander uit wegen. Nu wil ik op dien uitweg twee hekkens hangen, daar ik anders mijn vee niet van eens anders grond kan houden. Nu zegt de persoon, die daarover uit moet wegen, dat dat niet mag. Dien uitweg, zoo zegt hij, die moet vrij bljjven, anders kan hij er niet ongehinderd door. Hoe moet ik handelen M. G. Uit uwe vraag leid ik af, dat U met een ander gemeenschappelijk gerechtigd zjjt op één uitweg. Nu mag U niets doen, waardoor het gebruik van dien uitweg wordt verminderd of ongemakkelijker ge maakt, zoodat U er ook geen hek op moogt plaatsen, 't Beste zal zyn, te trachten eene minnelijke schikking met uwen mede- gerechtigde te treffen. M inïlef voorjair.j| Koop tijdleen pok Burgerlijke Stand. HEUSDEN, van 47—34 Maart. Overleden: Cornelia de Jong, wed. van S. Verhagen, 68 j. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Geboren: Cornelia Wilhelmina, d. v. M. Hoeke en C. W. Branderhorst Cornelia Adriana, d. v. P. Bras en A. VerhagenClazina Aartje, d. v. W. v. Andel en M. W. Verhagen. Ondertrouwd: J. H. den Dekker 27 j. met M. H. van Arkel 25 j. Getrouwd: H. Brienen 42 j. met R. Tamboer 32 j. wed. v. C. Cornet. WOUDRICHEM. Geboren; Jacob, z. v. P. Kant en M. v. d. KaaAagje Franciska Adriana, d. v. G. v. d. Nat en L. Hartman. Overleden: te UtrechtBastiana Bax 46 j., echtgen. v. B. L. de Joode. Kfcttwsblad Lêt op de verpakking in glazen flacons metr geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gjj zeker zijt geen verlegen buiten- l/ndsch goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon. i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 5