Derde Blad nieuwsblad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 16. U89. vriidflü 3 ËuiTenlandT fNEN! Jan Geertzen, DAMRUBRIEK. damslag gaat voor. rechtzaken. plaatselijk nieuws. mi&jmMMj Ruime auto- garage's BEHOORENDE BIJ HET Redacteur: M. J. L. BÉNEKER te Andel (N.-Br.). Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. Onze tweede oplossingswedstryd is alzoo ten einde, en is, evenals de eerste, weder een succes geworden. Over het algemeen zyn de problemen uit den 2den wedstrijd veel moeilyker geweest dan uit den eersten. Dat we behoudens enkele uitzonderingen toch evenveel oplossingen mochten ontvangen, is voor ons het bewijs dat er goed gedamd wordt en het oplossen van problemen velen symphathiek is. In onzen derden wedstrijd zullen we beproeven hoe ver de bekwaamheid onzer oplossers strekt I Volgende week geven we den uitslag van den wedstryd, met de bekend making van de namen der prijswinnaars, en tevens de oplossingen van de problemen 8, 9(1 1) en 10. Als 3de wedstrijd geven we ter oplos sing slechts vyf vraagstukken, die één voor één om de 14 dagen zullen geplaatst worden. De oplossers hebben dan in plaats van twee, drie weken den tyd met inzendingen. Naar verhouding zullen dan de vraagstukken ook ingewikkelder zyn. De week dat we geen probleem plaatsen, zal in onze rubriek de theorie van het damspel behandeld worden met andere wetenswaardigheden op ons spel betrekking hebbende. De problema tiek heeft ontegenzeggelijk groote waarde we mogen echter ook het practische spel niet uit het oog verliezen I We twijfelen niet of onze dammers zullen deze wyziging zeer zeker op prys stellen. We hopen tevens dat onze problemisten ook nog eens aan het werk gaan Ten slotte nog een gedichtje van Blan kenaar. Door enkele spelers 't is verkeerd, Dit weet de kenner wordt beweerd, Dat waar een dam een schijf moet slaan, Zulks met den eerste dient gedaan, Omdat, en dit is buiten kyf, Een dam méér waard is dan een schyf. Een marketentster by de armée, Had nu en dan in 't spel idéé Zij was, als zulke dames zyn, Niet erg beschaafd, veel minder fijn Eens zat zij weder dam te spelen In de onderofficieren-zaal Nu deed zij 't met een korporaal, Maar spoedig raakten ze aan 't krakeelen Het was haar beurt, zoo meende hij «Neen, de uwe I gij moet schuiven, gy Zoo sprak ze vinnig uit haar oogen Schoot min of meer een kleine vlam Maar de ander, wyzend op haar dam, Bleef wachten, leuk en onbewogen Toen werd ze boos, en nimmer bang Riep ze uit«Vooruitgeen tijd verspillen «Ik laat me als een soldaat niet drillen En gaf een pats hem op de wang. Juist trad een superieur naar binnen «Hei, heiwat I« sprak de kolonel «Hoort klappen geven ook by 'tspel? «Dan moet de sterkste hand het winnen. Maar onze feeks, op haar gebied Een blinde vink, die lustig doorslaat, Zei on veraard «Weet u dan niet, «Myn Kolonel 1 dat damslag voorgaat Lord Haw lluson Lord Rawlinson, de overleden opper bevelhebber van de Britsch-Indische strijd krachten, zal te Londen met militaire eer worden begraven. Pest geconstateerd By een 8-jarigen knaap te Claiy, die door een rat in de hand was gebeten, hebben, volgens een telegram uit Parjjs, de geneesheeren pest geconstateerd. De noodige voorzorgsmaatregelen zyn getroffen. tiranaatontplaffing Aan de FranschBelgische grens te Fournes zyn vier personen door een gra naatontploffing gedood. Autobandieten in actie In het hartje van de., financieele wyk van New-York hebben 4 gewapende man nen een inval gedaan in het kantoor van een bekenden diamanthandelaar. Zy ont snapten, nadat zy den eigenaar en twee klanten hadden vastgebonden, met een hoeveelheid niet gezette diamant, ter waarde van ongeveer 75.000 dollar. In een ge- reedstaanden auto konden zij ontkomen. Spoorwegongeluk Dinsdagmorgen is de exprestrein Bordeaux- Parjjs in de nabyheid van Etarapes gede railleerd, ten gevolge van het breken van een wisseltong. Een der conducteurs werd licht gewond de passagiers bleven allen ongedeerd. De materieele schade is zeer groot8 wagons werden zwaar beschadigd en 400 meter rails vernield. Noodlottige ontploffing In de electriciteitsfabriek te Koeslio (Pommeren) heeft een hevige ontploffing 4 personen gedood en 1 zwaar gewond. Door de ontploffing vatte ook het dak van de fabriek vlam en ontstond brand en eerst na enkele uren kon het vuur worden be dwongen. Door de Spaamcbe verrast By de ontscheping te Alcazer Seguir (Marokko) heeft een Spaansche afdeeling den vijand verrast, die zware verliezen leed en 5 docdeii en 3 gevangenen in Spaansche handen achterliet. Aan Spaansche zijde verloor men 27 man, w. o. 16 inboorlingen en legioensoldaten. Kussiscke troepen aan de grens Volgens een bericht uit Warschau wor den belangrijke Russische troepenafdeelingen aan de Bessarabische grens samengetrokken. De Oekrainische boeren moeten bevel heb ben ontvangen langs de grens loopgraven aan te leggen. ——o Landarbeidcrsataking in Polen De sedert eenigeri tyd aangekondigde landarbeidersstaking in Polen is Maandag in 15 Districten uitgebroken en breidt zich nog steeds uit. Men verwacht, dat in totaal 300.000 landarbeiders zich by de staking zullen aansluiten. flyn onder water geioopen. Bjj New Castle is in een kolenmyn water binnen gedrongen tengevolge waarvan 9 mijnwerkers van de buitenwereld zyn af gesloten. Later is gebleken, dat in de myn 300 man aanwezig was toen het ongeluk gebeurde, Zy ontsnapten met uitzondering van 33, die ondanks de krachtige pogingen der reddingsbrigaden, die den ganschen nacht doorwerkten, nog niet zijn gered. Het lot der 9 die in de diepte werkten, schjjnt beslecht, maar de hoop op redding der overige 24 is nog niet opgegeven. o Ernstig ongeluk Te Boscombe bij Om month is aan de kust een stuk van den rotswand ter zwaarte van 400 ton naar beneden gestort. Acht mannen die in de laagte werkten, werden bedolven. Drie werden dood te voorschijn gehaald, de vyf anderen zyn gekwetst. Een zat er tot aan den hals, de andere zeven twee meter diep in het gruis. Zij waren aan het werk aan een nieuwe zee wering voor den strandboulevard. Ongeluk met de Kijksweer. By een groote velddienstoefening van de Rijksweer aan de Ober-Wezel nahij Det- mold stortte een door pioniers gebouwde brug in, op het oogenblik dat een groote troepen massa-afdeeiing in volle wapen rusting er over trok. De soldaten stortten in het water. Slechts 1 officier en eenige manschappen eener auto afdeeling worden vermist. Het reddingswerk is in vollen gang. Keu Poelteh-Russlieh reu 11 iet iu licht. De «Agence Rostat zegt, dat de Rus sische officieren Baguensky en Vetsjer- kowsky, bestemd om te worden uitgewisseld tegen 2 in Rusland gearresteerde Polen, door Moerasko zyn gedood. Mceraske was de chef van het Poolsche politie-convooi. De moord geschiedde in den trein, die hen naar de sowjet-republiek bracht. Een de monstratie voor het Poolsche consulaat te Minsk kon nauwelijks bedwongen worden. De sowjet gezant te Moskou kreeg order krachtig te protesteeren, en een streng onderzoek en bestraffing der schuldigen te eischen. Uitspraken Rechtbank 's-Bosch. C, V., uit Waspik, had bij een vecht partij te Raamsdonk een tegenstander met een mes gesneden en ernstig verwond. Deswege was beklaagde door de rechtbank te Breda veroordeeld tot 6 maanden ge vangenisstraf, conform den eisch van het O. M. De zaak diende in hooger beroep. Beklaagde ontkende alles. De adv. gen. eischte bevestiging van bet vonnis. Uitspraak 11 April. Tielsche Rechtbank. R, B. te Zaitbommel, appèi van twee vonnissen van den Kantonrechter te Zait bommel inzake overtreding der verordening op de winkelsluiting van Zaitbommel, be vestiging van de vonnissen W. v. L. te Wellseind, wederspannigheid, f 60 of 60 d. h.J. H. v. H. te Zuilichem, diefstal, subs, verduistering, 1 60 of 60 d. h. Indien by het scheren uw huid pyn doet of stuk gaat, kunt gy ah^oorkomeu door uw huid vóór het inzee^n eerst in te wryven met een weinig Marktberichten. GOR1NCHEM, 30 Maart. Op de veemarkt waren aangevoerd 456 runderen, 11 nuch tere kalveren, 318 overloopers, 561 biggen. De volgende pryzen werden besteed zware kalfkoeien f 400f 525 melkkoeien f 300f 450 kalfvaarzen f 250f 350 guiste vaarzen f 200f 250 pinken f f graskalveren f 125—f200, nuchtere kalveren f 20f 30, overloopers f 20f 35, biggen f8 —f20. '8 BOSCH, 1 April Boter- en eierpryzen in de Boterhal. Boter f1151.35 per pond eieren 57 cent per stuk. 's BOSCH, 1 April. Op de markt van heden werden aangevoerd 2249 stuks. 1177 stuks hoornvee, 766 biggen, 163 zeugen, 26 schapen en lammeren, 117 kalveren. De pryzen waren als volgt: Kalfkoeien f 310 f 460, kalfvaarzen f 300 k f 450, magere ossen en koeien f 170 f 270, vette ossen en koeien le kw. 57|, 2e kw. 47j ct. p. p„ pinken f 135 f 225, zeugen f85 f 145, biggen f2.50 f 300 p. w. schapen f 25 A f 55, lammeren f 22 a f 36. Aanvoer ruim. Handel traag. Noteeringen Graanbeurs. Ilótel Jan. Geertzen, St. Jansstr. 10 's Bosch BI. Erwten f 15. Zaai Erwten kort stroo f 15. 4 f 17. f20.— Boonen f 45. Lijnkoeken f 18. Grondnotenkoeken f 18 50 Soja meel f 14.50 Lynmeel f 16. Lynzaad f 25. Haver f 14. Zaaihaver f 16. Tarwe f 18. Voer Tarwe f 15. Rogge f 14. Mais f 13. Gerst f 16 50 Lijnkoekjes Bleu Ster f 16,50 Maishlutenkoeken f15 50 Maishlutenmeel f 45.50 Alles per 100 K.G. De ReUerdaaiehe eierreiliug. Op de in ons Veilingslokaal, Warmoe- zierstraat 37 39, gehouden Veiling, werden de volgende pryzen besteed Kipeieren I 5.30f 6.85 Idem (klein) f f Eendeieren f5.75f 6 35 Aanvoer 325000 stuks. ROTTERDAM, 31 Maart. Ter veemarkt waren heden aangevoerd216 paarden, 11 veulens, 1996 magere runderen, 723 vette runderen, 150 vette kalveren, 1983 nuchtere kalveren, 77 graskalveren, 29 schapen of lammeren, 363 biggen, 8 bok ken of geiten, 70 overloopers. Pryzen per stuk van mager vee melk koeien f 320425, kalfkoeien f 350 500, stieren f160500, pinken f150 190, graskalveren f80160, vaarzen f 200275, paarden f 200350, slacht- paarden f 100220, hitten f150300, veulens f 80—150, biggen f 1020, biggen per week f 1,752,25, overloopers f 20—- 40, fok-nuchtere kalveren f 20—40, slacht- nuebtere kalveren f 15—18. ZALTBOMMEL, 31 Mrt. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd: 76 biggen, prys van f 16 tot f24 82000 eieren, prys p. st. 5| a 6| ct. 860 K.G. boter, prijs per half K G. roomboter fl.30, boerenb. fl.35fl.25. Capelle. Donderdagavond kwam de AR, Kiesvereeniging in jaarvergadering byeen welke, het vergevorderde seizoen in aanmerking nemende tamelyk goed bezet was. Bij ontsteltenis van den Voorz. was de leiding dezer vergadering toevertrouwd aan den tweeden voorz. den heer Adr. Spierings. Deze opende de vergadering, liet zingen Ps. 86 6, las een gedeelte uit Gods woord en ging voor in gebed. Hierna kreeg de secretaris, de heer W. Kuypers gelegenheid notulen en jaarverslag ten gehoore te brengen. Vervolgens werd fioantieel verslag door den penningmeester, den heer K. Alblas, uitgebracht. Beide verslagen getuigden eenerzyds van de trouw Gods, door wien de vereeniging weer een jaar was gespaard en gezegendander zijds van de ontrouw der leden, doordat mede ook van bestuurszijde te weinig ac tiviteit werd betoond. Evenwel bedoelde deze critiek niet afbrekend, maar opbou wend te zijn. Tot nut der vereeniging zelf, zoodat haar invloed zich steeds verder uit8trekke in de verbreiding der A.R. be ginselen, tot verheerlijking van den naam des Heereo. Alsnu wordt overgegaan tot bestuurs verkiezing. Aftredend, doch herkiesbaar zyn A. Hommel, K. Alblas en J. de Rooij. De voorzitter stelt voor de aftredenen by acclamatie te herbenoemen, waartegen de aftredenden zich verzetten. De heer Alblas verzoekt dringend voor ditmaal een ander lid in zijn plaats te stemmen en motiveert zyn verzoek* Het wordt aan de vergade ring overgelaten zich hierin uit te spreken. Resultaat der stemming is dat met groote meerderheid de aftredenden zijn herkozen. Aan de Rooij zal hiervan kennis worden gegeven, daar deze niet aanwezig is. Voor Hommel zijn er nogal bezwaren verbonden aan een bestuursfunctie, doch na eenige samenspreking neemt deze zyo herbenoe ming aan. Dit is niet het geval met den heer Alblas, voor wien de bezwaren van ernstiger aard blyken. Overeengekomen wordt op een e.v. bestuursvergadering deze bezwaren onder het oog te zien, zoodat vooralsnog door dezen functionaris geen beslissing behoeft te worden genomen. Als laatste punt is aan de orde een uit eenzetting van de twee punten van het stembusprogram n.l. Financiën en Defensie in te leiden door den heer Alblas. Na aangetoond te hebben de noodzakelijkheid van het bestaan eener kiesvereeniging en met welke middelen deze in stand te hou den, wil zy nuttig werk leveren daarna, hoe door allen, die staan op den grond slag van Gods woord de verplichting rust zich aan te sluiten om de beginselen in dat woord gegrond en voorgestaan door de A.R. partij, uit te dragen op het breede terrein des levens en met nadruk te heb ben gewezen op het schadeljjke dat gele gen is in het formeeren van nieuwe par tijtjes, hetwelk een noodelooze geueeldheid is zoolang de A.R. party gegrond is op den onwankelbaren bodem van dat onfeil baar woord, gaat inleider over om aller eerst het stembusprogram van 1922 iD haar geheel en daarna de twee meer ur gente punten naar voren te brengen n.l. Financiën en Defensie. In den breede, en onder aandachtig gehoor, worden deze beide zaken uiteengezet. Tenslotte wekte de heer Alblas op om onze roeping getrouw te zijn, ook in het byzonder bij de naderende verkiezing. Na dit pricipieele onderwerp sloot de voorzitter de vergadering, liet zingen Ps. 25 2 ging de heer Alblas in dankgebed vóór. Door ziekte van een der leden van het personeel zal de toelating van nieuwe leerlingen op de O. L. School in de Kom niet plaats hebben op 1 April a.s, doch pas na de Paaschvacantie op Dinsdag 21 April e.k. By het houthakken had M. B. alhier een dezer dagen het ongeluk zich in de hand te hakken en wel zoodanig, dat hjj zich onder geneeskundige hulp van Dr. Kohier moest stellen. Naar wy vernemen zal er op 2e Paaschdag op het veld van de korfbalclub «Julianac een propaganda wedstryd gespeeld wordeu tasschen een oostelijk en een wes- teljjk twaalftal van den N.B. Korfbalbond. Door het springen van een band geraakte de heer A. v. T. j.l. Maandag morgen met zijn vrachtauto by het kanaaltje alhier te water. Behoudens eenige materiale schade liep dit ongeval zonder persoonlyke ongelukken af. Door Mej. Addink worden pogingen aangewend om in Capeile een damesnaai- krars op te richten, ten bate van de Ver eeniging van «De Macht van het Kleine. Wy wenschen deze actieve dame veel suc ces toe en hopen dat zij ook nog voor deze vereeniging de beschikbare tijd zal vinden om haar beste krachten daaraan te wjjden. 't-Gravemoer. In de jaarvergadering der Antir. Kiesvereeniging «Vreest God, eert den Koningzijn, na vaststelling der jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester, de aftredende bestuursleden D. van Beek, A. Borstlap, en J. C. Menz herkozen en werden benoemd als afgevaar digden voor de Deputatenvergadering de heeren J. P. van Dongen en P. A. Ver hagen. Land van Altena. Uitslag Paasch- vee-tentooristelling te 's-Bosch van 2 April voor zoover deze week bekend Afd. zwaarste en beste gemeste koe Eig. Gebr. Koekkoek te Almkerk, 1ste prys -f- zilv. med. Deze koe is aangekocht door de fa. Spoor te Woudrichem. Afd. mestvarkens, zwaartste en beste gemeste zeug Eig. D. de Graaf te Dussen (Polder), lste prys zilv. med. Deze zeug is aangekocht door van Leeuwen en de Graaf en later overgegaan aan van Drunen te Meeuwen. Afd. fok varkens in 1923 geboren Eig. H. v. Andel te Woudrichem, lste prys zilv. med. Afd. fokvarkeos voor de eerste maal drachtig Eig. H. v. Andel te Woudrichem, lste prys -f" med. Afd. vleesigste varkens, het best ge schikt voor de slachtbank. Eig. H. v. Andel te Woudrichem 3de prys. Rijswijk. Vorige week werd alhier vanwege de oudercommissie een alleszins goedgeslaagde ouderavond gehouden. Een 40-tal ouders waren opgekomen. Het hoofd der school de heer Visscher hield een aan gename bespreking betreffende de L. 0.- wet. De ouders waren tevens in de gelegen heid het werh hunner kinderen in oogen- schouw te nemen. Een traciatie op chocolademelk vond plaats, terwijl mej. Visser eenige zang nummers met orgelbegeleiding ten gehoore bracht. Het geheel was een gezelligen avond waarop de commissie dan ook met voldoening kan terugzien. Bij de aihier gehouden verpachting van weiland, in eigendom der gemeente bedroeg de opbrengst ruim f 40 meer dan vorig jrar. Eenige landbouwers alhier, zyn hoewel het wtaer en de kilheid van den grond zich daartoe nog niet byzonder leende, deze week reeds aangevangen met het poten Aardappelen. Raamsdonksveer. Het jaarverslag van de Vereeniging tot instandhouding van het varken@fuuds, toont aan dat het batig slot over het afgeloopen vereenigingsjaar f 1484,25 bedraagthet aantal leden be loopt 171. Tot Bestuursleden werden her kozen de heeren J. P. Elemans, Th. Riool en P. Broers. By de gehouden verkooping van een boerderij groot ongeveer 16 H. A. bracht deze op f 43.400 Voor de Chr. Hist. Kiesver. trad Woensdagavond in openbare vergadering op, dhr. Snoeck Henkemans ter toelichting van eenige punten van het verkiezings manifest. Zyn HoogEdelGestr. vond een zeer aandachtig gehoor. Uezoeli van ouds bekend Hótel Café Restaurant Uitspanning. St. Jansstraat 10-12 8 BOSCH. j Tel. Interc. 436 Station n.a.b.o. SLEBUWIJK-'s BOSCH

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 9