Vierde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 10.4491. DAMRUBRIEK. BEHOORENDE BIJ HET BUITENLANBSCB OVERZICHT Dr. Jarres die by de eerste verkiezing voor President der Duitsche Republiek, candidaat was voor de Duitsche Volkspartij en Duitsch- nalionalen, heeft zich terug getrokken, waardoor aaneensluiting van talrijke rechtsche groepen mogelijk is ge maakt. In de plaats van Jarres is thans Hindenburg als candidaat gesteld. Deze persoonsverandering met betrekking tot de rechtsche canditatuur heeft tot gevolg gehad, dat behalve de Duitsch- nationalen en de Duitsche Volksparty, ook de Beiersche Volkspartij (die vooral niets moest hebben van den Protestanten dr. Jarres), de economische party, de Beiersche boerenbond en voor een groot gedeelte de nationaal-socialisten (Völkischen Hitlerianen) het eens zyn geworden omtrent één en denzelfden persoon. Aandacht verdient vooral, dat de Duitsche Volksparty, waartoe de Duitsche minister van buitenlandsche zaken, dr. Stresemann, behoort, de candi- datuur-Hindenburg zal steunen. In de commissie-Loebel hebben, toen het definitieve besluit der candidaatstelling werd genomen, de leden der Duitsche Volksparty zich wel van stemming onthouden zij hadden principieele bezwaren tegen de candidatuur- Hindenburg, die trouwens den laatsten tijd ook door Stresemann zelf onder woorden zijn gebracht maar in elk geval hebben zy zich niet in het minst positief tegen de candidatuur verzet. De eindstryd op 26 April zal dus nu worden gestreden tusschen dr. Marx en maarschalk Hindenburg. De nauwer aan eensluiting van rechts is natuurlijk een leelyke streep door de rekening der repu- blikeinsche partyen en het is thans de vraag, nu rechts aanmerkelijk is versterkt, of de candidaat van het volksblok de meerderheid zal kunnen behalen. De eind- kamp zal ongetwijfeld spannend zyn. Men krygt niet den indrdk, dat de keuze van rechts voor Duitschland erg gelukkig i3 zelfs wanneer men van het feit afziet, dat Hindenburg nooit politicus is geweest, maar steeds en bovenal een militair, wiens bekwaamheden als zoodanig ook door links worden erkend, is zyn candidaatstelling betreurenswaardig, alleen al om den on- gunstigen indruk, dien zy in het buitenland zal maken. De maarschalk toch is een goed vriend van den keizer een monarchist in hart en nieren en een groote militaire heros, tegen wien honderdduizenden zyner landgenooten nog met den diepsten eer bied opzien. Hy wordt door rechts dan ook voorgesteld als de persoon, die nog de eenige redder des vaderlands kan zyn. In Frankryk gaat het Herriot niet naar den vleeze. Woensdag had het er een oogenblik den schijn van dat het kabinet- Herriot van het tooneel zou verdwynen en wel in verband met een heel andere aan gelegenheid dan de kwestie der financieele voorstellen van den minister van financiën, De Monzie, waarvan de behandeling door de Kamer weer een poosje is uitgesteld, omdat de commissoriale bespreking ervan nog al veel tyd vergt en een nieuwe re dactie moet worden ontworpen in verband met de kritiek, die in de financieele com missie der Kamer is uitgeoefend. Er deed zich nl. in den Senaat een merkwaardig geval voor by de bespre king der onderwysbegrooting. Herriot stelde nl. de kwestie van vertrouwen, toen minis ter Albert, tegen de inzichten der be- grooting8Commi8sie van den Senaat in, weigerde te laten knibbelen aan een be- grootingspost, die het verleenen van beurzen aan studenten betrof. Toen men overging tot het tellen der stemmen, kwam men tot het resultaat, dat 142 stemmen voor de regeering en 140 tegen haar waren uit gebracht. Er was dus, zy het een uiterst bescheiden meerderheid, die echter zeer twyfelachtig werd, toen twee senatoren te kennen gaven, dat zy by de voorstemmers waren geteld, ofschoon zy tegen hadden willen stemmen. Deze rectificatie was voor Herriot aanleiding plotseling een buitenge wone ministerraad byeen te roepen en men rekende er al eenigszins op, dat het kabi- net-Herriot zou aftreden. Tot zoover is het evenwel niet gekomen, daar blijkens een communiqué uitgegeven naar aanleiding van den gehouden ministeraad, de regeering heeft besloten met haar politieken en finan- cieelen arbeid door te gaan. Het minis- terie-Herriot blyft dus voorloopig nog be stendigd, maar het zal het opnieuw hard I te verduren krijgen, wanneer de Senaat zich zal hebben uit te spreken over de financieele voorstellen van de Monzie. Nu de uitslag van de Belgische verkie zingen volledig bekend is, blykt, dat de socialisten de sterkste partij in de nieuwe Kamer zijn geworden, 11 zetels hebben ge wonnen en thans over 79 stemmen be schikken de katholieken verhezen 2 man daten en zagen zich 78 zetels toegewezen. Het aantal liberaren der ontbonden Kamer bedroeg 33 in de nieuwe Kamer zullen zij slechts door 22 leden zyn vertegenwoordigd; dit beteekent een verlies van 11 zetels. De communisten, die tot dusver niet zitting had den, verwierven 2 zetels, terwijl de extremis tische Vlamingen eveneens vooruit zijn gegaan van 4 tot 6 zetels. Het socia listische succes is dus het grootste geweest, terwijl de katholieken, ondanks de ver- eenigde krachtsinspanning en het eensge zinde optreden der overigens verschillende genuanceerde katholieke groepen, zich niet eens hebben kunnen handhaven. Redacteur: M. J. L. BÉNEKER te Andel (N.-Br.). Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. Probleem no. 25. (8e Wedstryd-probleem) auteur - De stand was Zwart5, 7, 10, 12, 13,14,17,18,19, 20, 21,24,27,36en45. Wit25, 26, 28, 29, 32, 33, 34, 35, 37, 40, 44, 47, 48, 49, 50. Oplossing 48-42, 37-31, 35—30, 29—24, ~27X38, 26X27, 24X35, 19X39, 49-43, 33X2, 26X19, 25X14,2X4. 39X37, 45X34, 14X32, 10X19. Een probleem met zeer diepe ontleding, dat van menig oplosser 't geduld op een zware proef zal gesteld hebben. De schil is hard, de pit zoet 9e Wedstryd-probleem) AuteurRené Ortigé, Parys. De stand was: Zwart: 1, 3, 5, 7, 8, 9, 10, 12, 14, 15, 17, 18, 21, 26 en 35. Wit: 20, 23, 24, 25, 31, 32, 33,34, 37, 40, 42, 44, 48 en 50. Oplossing 23—19, 44—39, 32—28, 42—37, 14X23, 35X44, 23X41, 41X327" 34-29, 48-42, 29-23, 33X4,4X26. 26X37, 37X48, 48X28,15X24. Dit probleem is gebouwd in phantatie- stand. Waardeloos wat het practische spel aangaat, echter een zeldzaam stukje pro blematiek. Niet het eenige van dezen com ponist I De x>coup de Turc« in dit probleem is een groote moeilykheid by de oplossing. Deze oplossers hebben zich echter kranig gehouden 1 Probleem 27. (10e Wedstryd-probleem). auteur C. H. Broekkamp. »De kat en de muis« Stand: Zwart: 11, 12, 13, 15 en 26. Wit: 20, 23, 24, 27, 28, 38, 41. Oplossing 23—19 19X6, 41X37, ~26—3T77de beste) 31X42, 42X31, 6—1, 1—29, 29—23, 23-10, 31- 37, 37-41,"41^47715X4; 2015, 1524 enz. 47X20. Goede oplossingen ontvingen wy van de heeren P. Wilhelm, P. van Krieken. G. de Joode Gz., P. van Andel te Woudrichem J. J. van Wijk, ZuilichemH. Vogelaar te AndelN. Béneker, AndelC. A. J. van Herpt te HerptA. de Graag te Heusden. Hieronder volgt de uitslag met 't be haalde punten-totaal. De eerste kolom wjjst de punten uit den le wedstryd aan. P. van Krieken 20 -f* 20 40 punten. P. Wilhelm 20 20=40 G. de Joode Gz. =20 P. v. d. Voort 16 H. Vogelaar =20 C. Redert 12 H. Meiresonne 2 C. A. J. v. Herpt 18 20 38 A. de Graag 16 20 36 P. van Andel 20 A. A. Tamerus 18 A. Colijn Cz. 18 C. J. van Wyk 2 J. Berm 6 M. Colijn Az. 10 v Joh. Buchner 2 C. H. Sprangers 2 N. Béneker (b. m.) 12 20 32 S. de Joode 8 J. C. de Bruin 12 J. J. van Wyk 20 C. S. de Joode 8 Voor den prys voor 't hoogste aantal punten kwamen in aanmerking de heeren v. Krieken en Wilhelm. Bij loting viel de prijs ten deel aan den heer P. WILHELM te Woudrichem. Voor de twee te verloten pryzen voor alle goed opgeloste problemen uit den 2den wedstryd kwamen alzoo in aanmerking de heeren H. van Krieken, G. de Joode Gz., H. Vogelaar, C. A. J. van Herpt, A. de Graag, P. van Andel en J. J. van Wyk. By loting viel de eerste prys ten deel aan den heer C. A. J. VAN HERPT te Herpt, de tweede prys aan den heer A. DE GRAAG te Heusden. Dezen heeren onze hartelijke geluk- wenschen met 't behaalde succes, tevens den wensch dat zy nog vele lauweren mogen verdienen op 't veld van honderd ruiten 1 De punten van deze heeren zyn vervallen. Tevens van diegenen die in den 2den wed stryd geen oplossingen inzonden, te weten van de heeren P. v. d. Voort, C. Redert, H. Meiresonne, A. A. Tamerus, A. Colyn, C. J. van Wyk, J. Berm, M. Colyn, J. Buchner, C. H. Sprangers. Volgende week 't eerste probleem van den 3en wedstryd, terwyl in den loop van twee weken de pryzen aan de winnaars worden ter hand gesteld. Lezing over Znid-Afrika te Wondrichem. Voor de Landbouwver. „Samenwer king" te Woudrichem werd Dinsdag avond in de zaal van den heer Wilhelm door den heer W. F. G. Kroon het onderwerp behandeld Geeft Zuid-Afrika een toekomst in het boerenbedrijf?" De heer F. C. Huijzer, eere voorz. opende met een kort woord deze bijeen komst, en gaf daarna het woord aan den geachten spreker. Uit het accent van den heer Kroon kon men reeds dadelijk bemerken, iemand voor ons te hebben, die schier alle landen bereisd heeft en onder allerlei natiën geleefd. Als Hollander van geboorte had hij zijn opleiding genoten in Wagenin- gen en vertrok ruim 30 jaren geleden naar Zuid-Afrika om daar als boer het geleerde in de praktijk uit te oefenen. De buitengewoon primitieve manier waar- toentertijd daar de landbouw werd uitgeoefend, gaf spreker geen bevredi ging en hij verliet 't boerenbedrijf. Hij sloot zich toen aan bij het leger en heeft menige krijgsverrichting mede gemaakt. Alvorens een beschrijving te geven van de toestanden in Zuid-Afrika, maakte spreker een vergelijking tusschen eme- gratie naar Canada, Noord-Frankrijk of Zuid-Afrika en komt dan tot de conclu sie, dat Afrika 't geschikste land is voor Hollandsche boeren om daar zich te vestigen. Zuid-Afrika heeft nog voor emigratie van Hollanders vóór, dat 60% van de bewoners Hollandsch sprekenden zijn. Daarbij komt dat thans door het Gouvernement van de Zuid-Afrikaansche Unie is besloten gronden beschikbaar te stellen voor intentieve bewerking. Voor een gemengd bedrijf acht spreker voldoende 12 H. A. bouwland en 100 H. A. grasland. Toch is om zoo'n bedrijf te aanvaar den, reeds aardig wat bedrijfskapitaal noodig, daar, door verschil in geldkoers, 1000 pond sterling voor ons Hollanders 12000 gulden beteekenen. Alleen hij heeft kans van slagen, die over een flink bedrijfskapitaal kan beschikken, want Afrika vraagt geen arbeidskrachten. Kaf fers zijn er voldoende om de landbouw- werkzaamheden te verrichten. Op verschillende manieren wordt in Afrika het landbouwbedrijf uitgevoerd, men heeft er veehouders bedrijven, ook wel melkerij, varkensfokkerij voor de export slachterijen, groot landbouwbe drijf voor de maisteelt, gemengd bedrijf en hoender en struisvogelteelt. Het oud boerenbedrijf bestond in het vetweiden van koeien, de melkproductie was bijzaak. Thans is er evenwel een meer intensieve veefokkerij en wel van vleeschkoeien, o.a. de Devonshire en de Saksen. Ook het melkbedrijf heeft zich ontwikkeld, vooral het Friesche Stam boekvee geeft goede uitkomsten. Het voer der koeien bestaat hoofdzakelijk uit Lacerne klaver. Hiermede doet men in Zuid-Afrika alles, men is zelfs zoover dat deze in gedroogde toestand wordt uitgevoerd, ook naar Holland. De beste streken en ook de gezondste syn, die waar weinig regen valt, het bouwland moet men daar dan ook be vloeien. Door een stuwdam in de rivier wordt in den zgn. regentijd het water geleid in een groot bekken, vanwaaruit door sloten het water op de akkers ge leid wordt. De temperatuur is in den zomertijd gemiddeld 80° Fahrenheit, de warmte is er echter niet drukkend, in den wintertijd daalt die des nachts soms om het vriespunt. Aan het slot van zijn rede lag spr. er den nadruk op, dat indien men wil emigreeren, men zich persoonlijk moet laten voorlichten, aleer men zich gaat vestigen. Liever zou hij zich vestigen in het Noordelijk gedeelte van Kaap kolonie dan in Transvaal. Gelegenheid werd gegeven tot het stellen van vragen, waarvan een dank baar gebruik gemaakt werd en waaruit bleek, dat de aanwezigen alle aandacht schonken aan het zoo pas verhandelde onderwerp. Hoe kon het ook anders, de wijze waarop door den heer Kroon werd verteld, was boeiend. Een reeks lichtbeelden gaf ons een overzicht van de velden, dieren, planten en woningen van die streken. Op geestige wijze, voor sommige Hollandsche ooren misschien wel eens op 't kantje af, gaf spr. verklaringen van het vertoonde, waarbij soms hartelijk werd gelachen. Na afloop dankte de heer Huizer de vergadering en dankte den heer Kroon op een sympathieke wijze voor zijne interessante lezing, daarmede zeker het gevoelen der geheele vergadering ver tolkende. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) 't Is naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer H. de Lorm in uw blad van 3 April j.l. dat ik u nogmaals om eenige plaatsruimte vraag. Uit bovengenoemd stukje blykt duidelijk dat de heer De Lorm van de kwestie waar het enkel overgaat, weinig meer weet te maken en zich daarom bepaalde bij onder geschikte zaken. Neen mynheer de Lorm, het gaat er niet over wie destyas dat berichtje heeft geplaatstook niet wie het eerst over melk leveren aan Genderen heeft gesproken, en al evenmin gaat het er over, hoe happig op melk wij wel bleken te zijn. Hoe ik verder durfde te schrjjveo om die zaak nader te regelen werd ik uitge- noodigd des avonds by het Bestuur va?, den Bond te komen, zal >k hier zeggen. Toen op die bewuste morgen twee Be stuursleden van den Bond van Melkvee houders met een auto met melk aan onze fabriek kwamen met het beleefd verzoek de melk te willen ontvangen is ze wegens mjjne afwezigheid door den Voorzitter onzer vereeniging aangenomen onder beding, dat het niet de bedoeling mocht zijn, Genderen alleen in tyd van nood maar even te ge bruiken. Volgens die twee heeren zou dat zeer zeker de bedoeling ook niet zyn, maar veel konden zy er verder niet van zeggen. Evenwel zou het Bestuur van den Bond dienzelfden avond nog vergaderen en was het wel goed, dat een van ons, hetzjj de Voorzitter of de Directeur daarbij tegen woordig was. Was het dus niet een officieele uitnoo- diging, een afspraak met twee Bestuurs leden was het dan toch. Is het nu werke lyk zoo'n grove leugen geweest mynheer de Lorm of is de bewering dat de ver gadering door my gezocht, nog niet een grove leugen? En toen u in uw eerste stuk sprak over gastvrijheid enz. wetende op welke voorwaarden wij de melk hadden aangenomen, was dat niet ver bezyden de waarheid Eri tenslotte mijnheer de Lorm hoe durft u het aan, mij aan te sporen om te zeggen dat de Bond van Melkveehouders of liever het Bondsbestuur zoo onbetrouwbaar niet is, wanneer het eenmaal zyn woord heeft gegeven, daar het my juist het tegenover gestelde heeft doen ervaren. Met dank voor de plaatsing teeken ik, T. KAMPHUIS. Coöperat. Boerenleenbank L. B. te Wijk en Aalburg. Op 3 April heeft de Algemeene leden vergadering plaats gehad, welke goed be zocht was. Na opening werd de Rekening en Ba lans voorgelezen waaruit bleek dat de to talen omzet was f 476136.83. De ontvangsten in loopende rekening van de leden bedroeg f98917.17, de uit gaven in loopende rekening aan de leden f 89195.85. De ontvangsten van de Centrale Bank f 50096.43, de uitgaven aan de Centr. Bank f 71604,42, ontvangen spaargelden 1924 f 54836.77, terugbetaald spaargel den f 45119.88, gegeven voorschotten in 1924 f 17984.50, terugbetaalde voorschot ten f 21168.84, totaal bedrag der uit staande spaargelden f 105733.63, Winst 1924 f 550.35 waaruit dadelijk blijkt dat de Bank met een zeer matige winst tevreden is, de totale reserve be draagt thans pl.m. f 2400. Met genoegen kan worden geconstateerd dat by de voortdurende uitbreiding, ?an de uitstaande voorschotten lot een totaal be drag van f 54495.niet een postje is, waarover twyfel behoeft te bestaan, maar dat alle voorschotten behoorlijk en volledig zijn gedekt zoodat dit ook zeker voor de spaaiders en diposanten geruststellend is. Nu is de vraag wel eens opgeworpen, wat is de Centrale Bank Kan men daar ten allen tjjde gerust op vertrouwen Daarop is dadelijk te antwoorden dat de banken die den laatsten tijd in de misère zijn gekomen of gefailleerd zyn, dit in verweg de meeste gevallen aan zich zelf te wijten hadden. Daar werden om de zaak maar uit te breiden voorschotten ge geven tot bedragen die beslist onverant woordelijk waren en zeer onvoldoende of in 't geheel niet gedekt, maar als de om zet grooter wordt zijn ook de tantièmes voor Directie en Commissarissen hooger, want dan wordt ook zooveel meer winst gemaakt (op papier natuurljjk) zoo iets is nu aan de Centrale Bank ten eenemaie uitgesloten. Geen nood dat die een voor schot zuilen geven als niet alle leden aan sprakelijk zijn. Wordt aan een boeren leenbank een crediet van 20 of 30 of 40.000 gulden toegestaan, dan wordt wel degelyk onderzocht naar de waarborgen. Dat dus de Centrale Bank evenals een speculatieve Bank duizenden of millioener. zou kunnen verliezen, bestaat niet, maar behalve dat zyn toch de spaargelden ge dekt door degelyk gewaarborgde schuld bekentenissen. Maar dat er nu nog zooveel duizenden zijn die aangelokt worden door hooge pryzen en premien, hun lieve centen aan loten en premieleeningen uitgeven, dat is erger. Als men in verschillende kranten leest, dat men voor enkele guldens zoo 'n pracht kans heeft op pryzen van duizenden guldens, dan wordt er met doelmatige en schitte rende reclame nog ontzaggelijk veel binnen gehaald. Hoeveel van die veelbelovende ondernemingen zyn reeds verongelukt. Nu kan men weer lezen van rentegevende premieobligatie's, ïkosten voorloopig maar f 3.25«, men kan er 10.000 tot 100.000 gulden mee winnen, Haast u, grjjpt met beide handenenz. Als nu al die loteryen en premielee ningen van vroeger zwendel geweest is, dan zyn deze van de Witte Stade toch zeker goed, ja zelfs nog beter dan die in den tyd van Broekhuis en die beloofde toch waarlyk ook genoeg. Zeer veel zijn er die maar een enkele keer meedoen en dan teleurgesteld thuis blijven, maar niettemin zyn er nog veel meer, die de kans bljjven wagen en dat kost op den duur veel geld en zonder te weten waar al die duizenden prijzen en premien vandaan moeten komen. Maar, geachte lezer of lezeres, ik weet het ook niet. Daarom zou ik, misschien wel wat conservatief, liever het zekere voor het onzekere nemen, en het geld maar rentegevend beleggen, dan heeft men toch voldoende zekerheid, dat het geld bewaard is, en men 41 proc. rente krygt. Mynheer de Redacteur, mijn dank. A. MICHAËL, Kassier. Aalburg, April 1925. PLAATSELIJK NIEUWS. Wondrichem. In de laatstgehouden vergadering van den Raad dezer gemeente werd tot Ambtenaar van den Burgerlijken Stand, meer belast met het voltrekken van huwelijken, benoemd de heer Jac. v. d. Lely en tot derde Ambtenaar van den Burgerlijken Stand (onbezoldigd) de heer P. van Straten Sr. Tot klokkenist werd in dezelfde verga dering benoemd de heer A. J. van den Heetcamp. Belanghebbenden worden herinnerd, dat gedurende de maand April ter secretarie verkrijgbaar zyn blanco formulieren ter bekoming van vischakten. - By de op 7 dezer gehouden keuring voor den dienstplicht, lichting 1926, wer den 17 personen goedgekeurd. De herjjk van maten en gewichten zal voor deze gemeente plaats hebben in het gemeentehuisop Vrjjdag, 24 April, van 10—12 en van 1 3 uur voor allen wier geslachtsnaam begint met de letters A tot en met Kop Zaterdag, 25 April, van 101 uur, idem letters L. tot en met Top Maandag, 27 April, van 24 uur, idem letters U tot en met Z. Kienw^lad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 13