Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. NO. 4491. Was 10 April „Het Kasteel van Kerlor." BEHOORENDE BIJ HET Marktberichten. '8 BOSCH, 8 April Boter- en eierpryzen in de Boterhal. Boter fl.101.35 per pond eieren 57 cent per stuk. '8 BOSCH, 8 April. Op de markt van heden werden aangevoerd 2150 stuks. 1193 stuks hoornvee, 616 biggen, 119 zeugen, 105 schapen en lamineren, 107 kalveren. De pryzen waren als volgt: Kalfkoeien f310 f465, kalfvaarzen f300 k f 455, magere ossen en koeien f 175 f 280, vette ossen en koeien le kw. 57,, 2e kw. 47, ct. p. p., pinken f 135 k f 225, zeugen f85 f145, biggen f2.75 k f 3.00 p. w schapen f 25 f 55, lammeren f 22 a f 36. Aanvoer ruim. Handel redelijk. Noteeringen Qraanbeurs. Hótel Jan. Geertzen, St. Jansstr. 10 's Bosch BI. Erwten f15. Zaai Erwten kort stroo f 15. f17.— f 20.— Boonen f 15. Lynkoeken f 18. Grondnotenkoeken f 18.50 Soja meel f 14.50 Lynmeel f 16. Lynzaad f 25. Haver f 14. Zaaihaver f 16. Tarwe f 18. Voer Tarwe f 15. Rogge f 14. Mais f 13. Gerst f 16 50 Lynkoekjes Bleu Ster f 16,50 Maishlutenkoeken f15 50 Maishlutenmeel f 15.50 Alles per 100 K.G. ROTTERDAM, 7 April. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 193 paarden, 9 veulens, 1992 magere runderen, 730 vette runderen, 260 vette kalveren, 2594 nuchtere kalveren, 118 graskalveren, 147 schapen of lammeren, 327 biggen, 22 bok ken of geiten, 71 overloopers. Pryzen per stuk van mager vee melk koeien f 300525, kalfkoeien f 325 520, stieren f160-510, pinken f150 190, graskalvsren f80160, vaarzen f 200290, paarden f 250450, slacht- paarden flOO250, hitten f140300, veulensflOO175, biggen f 1020, biggen per week f 1,752,25, overloopers f 20 40, fok-nuehtere kalveren f 25-—40, slacht- nuchtere kalveren f 1822. Be BettenUaiehe eitrreillng. Op de in ons Veilingslokaal, Warmoe- zierstraat 37 39, gehouden Veiling, werden de volgende pryzen besteed Kipeieren f 5.35f 7.15 Idem (klein) f f Eendeieren f 5,45f 6 35 Aanvoer 300000 stuks. GORINCHEM, 6 April. Op de veemarkt waren aangevoerd 493 runderen, 9 nuch tere kalveren, 274 overloopers, 886 biggen. De volgende pryzen werden besteed zware kalfkoeien f 400f 525 melkkoeien f 300f 400 kalfvaarzen f 250f 325 guiste vaarzen f200f225; pinken f125 f 175 graskalveren f f nuchtere kalveren f 20f 30, overloopers f 20f 38, biggen f12 f22. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Nieawendijk. De Minister van Ar beid, Handel er» Nyverheid heeft, krachtens het Werkloosheidbesluit 1917, goedgekeurd het reglement voor de werkloozenkas van de Nieuwendyksche werklieden organisatie jOns Belang« te Nienwendyk (gemeente De Werken en Sleeuwyk). De subsidie ten behoeve van deze kas wordt verleend van 30 Maart j I. af. Alhier doet zich een geval voor van besmettelijke ziekte, de roodvonk. Op Dinsdag 21 April van 2.30 to* 4 uur n.m. en Zaterdag 25 April van 1.30 tot 2.30 uur zal gelegenheid bestaan tot afhalen der Prov. Rijwielkaarten. Terwijl men een wagen met mest aan het laden was op de buitenka bij T. C., kwam een fietsrijder J. C. aanrijden. Daar paard en wagen niet ver genoeg van de weg verwyderd was, geraakte J. C. in een diepen slootna vee! moeite kwam hy weder op het droge en met een nat pak en den schrik vrij. Door de Centrale Suiker Mij. zyn de pryzen der suikerbieten voor alle ter- mynen met f 1 per 1000 K.G. verhoogd. Zaterdagavond vergaderde de Be- grafeni8vereen. »0. H.« De vergadering was zeer matig bezocht. Secretaris en Penningmeestef deden ve&lag over 1924. Daarna werd besproken wyziging der statuten aangezien geen besluit kon wor den genomen wegens niet voldoende ledental, werd besloten de leden te gaan bezoeken en hiervoor handfeekening te vragen. Nog kan worden medegedeeld, dat de vereen, in een bloeiende toestand verkeert. Daarna sluiting. Deze week voer een schipper, ge laden met riet, bestemd voor Drimmelen, op een bol in de bakkerskil, dit gebeurde door dat eer» jongen aan het stuur stond die weinig kerim's van varen had. Vele Nieuwsndykers die het onheil zagen spoeden er heen om een handje te helpen. Na veel moeite gelukte het, het schip op het ruime sop te brengen. Tot directeur van het Mannenkoor »0. G.« is benoemd de heer J. Koekkoek van Almkerk, die deze benoeming aannam. dag. Dat doe ik ook niet, zei de reus op onbezorgden toon. Ik zal er wel voor zorgen, Ik werk alleen met menschen van een goed ge drag. Welnu, zeg eens op, Eusèbe, hernam Mulot, die steeds grinnikte, en wat denkt jij met het geld te doen? Oude jongen, antwoordde de Slak, ik ben van plan huiseigenaar te worden. Krijg ik dan een kamertje in je krot? Zeker 1 zeide de beminde van Zéphy- rine Fouilloux op voornamen toon Maar het zal geen krot zijn. Drommelsje zult geld genoeg heb ben om een kasteel te koopen. Ik stel me tevreden met een buiten huisje. Jij bent wel bescheiden. Wacht, ik had een idee. Mulot, jij moet den eersten steen leggen. Waarom Dat is dan je straat. Nu lachte Eusèbe Rouillard om de verlegenheid van Mulot, dien hij zoo doende aan zijn armoedig beroep van vroeger herinnerde. Verlegen mompelde de kunstenmaker Ik wil wel weten dat ik een niets doener ben geweest door voor mijn brood te gaan werken. Maar men is in het leven zoo dikwijls genoodzaakt zich te vernederen. De Slak reed nog altijd op zijn stok paardje. Ja, oude jongen, ik zal een villa koo pen Villa Rouillard 1 Wat zal dat mooi klinken. i Raamsdonksveer De hengstenieider van den heer K. kwam onder een merrie en liep daarby verschillende kneuzingen op. Tot onbezoldigd gemeenteveldwachter werd benoemd de heer Rutters. Tot keurmeesters der alhier te hou den nationale hondententoonstelling werden benoemd de heeren Styns, v. d. Schuldt, Kessler en v. d. Water. De harmonie »De Eendracht* geeft met samenwerking van >Amicitia< tweeden Paaschdag haar laatste winteruitvoering. Vergadering van den Raad der gemeente HEDIKHUIZEN, op Woensdag 8 April, v.m. 10 uur. VoorzitterEdelAchtb. Heer van Bok hoven. i Secretaris: WelEd, HeerCouwenberg. Aanwezig zijn de heeren van Engelen, v. Vrede, Dobbelsteen, v. Hemert en v. d. Brand. Afwezig de heeren v. d. Heyden en Winkel. Dit is weder de 3de oproeping. Aan de beide vorigen werd door geen vol doend aantal leden gevolg gegeven,zoo dat geen vergadering kon worden ge houden. Om 10.15 opent de Voorzitter de ver gadering en leest de Secretaris de no tulen der vorige vergadering, die daarna zonder op- of aanmerkingen worden vastgesteld. Ingekomen stukken a. Procesverbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger op 14 Maart, waaruit blijkt, dat alles in behoorlijke orde is bevonden. b. Verslag van de Commissie voor het G.E.B., dat ook in orde is bevonden. c. Bericht van Ged. Staten, dat zij het raadsbesluit tot wijziging der politie verordening hebben ontvangen. d. Verzoek van G. Muskens om f 10 vergoeding, wegens schade door een vallenden boom bij den jongsten storm aan zijn woning beloopen. Dobbelsteen. Waardoor is de schade ontstaan, door het vallen van den boom. Muskens heeft er reeds dikwijle op ge wezen, dat de boom gevaarlijk stond. Het was beter dat de put gedempt was voor het kalf was verdronken. Voorzitter. Als de verkoop der boomen was doorgegaan, dan was hij voor den storm weg geweest. Bij de eerste ver- kooping is hij opgeveild, dooh er werd niet geboden. van Hemert. Het is overmacht, ik zou het bedrag maar uitkeeren. van den Brand. De vergoeding die hij vraagt is nog ai niet zoo groot, men komt al gauw aan een bedrag van f10. van Engelen. Het bedrag dat wordt gevraagd is niet te groot. Hierop wordt met algemeene stemmen besloten de gevraagde vergoeding toe te staan. e. Schrijven van Ged. Staten, naar aanleiding van de gem.-begrooting 1925. De Gedeputeerde Staten van Noord brabant voorgenomen hebbend de begrooting van plaatselijke inkomsten en uitgaven der gemeente Hedikhuizen voor het dienstjaar 1925, vastgesteld door den Raad dier gemeente in zijne openbare vergadering van 11 November 1924 en nader gewijzigd in de openbare Raads vergaderingen van 19 Januari 1925 en 5 Maart 1925; gelet op de terzake dezer begrooting met den Gemeenteraad gevoerde brief wisseling Als ik jou was, zeide Mulot op verle gen toon, zou ik haar „Villa Fifi" noe men, want tegen dames moet je altijd galant zijn. Tegen ongetrouwde ook, voegde Eusè be erbij, die nooit achterbleef als het erop aan kwam hulde te brengen aan het schoone geslacht. Dat zullen wij nog wel eens zien. Waar zul je gaan wonen Ver van Poissy, Mélun, Clairvaux en andere plaatsen die ons teveel aan vroe gere daden herinneren. Dat is een goed idee. En dan ben jij daar zoo blootgesteld. Er komen een hoop zwervers, nietsdoe ners en dievendie kijken zoo nauw niet. Dat is ook waar, erkende Mulot. Neen, ik moet een drukke plaats hebben. Voorzeker I Wat zeg je van Aulnay-les-Bondy Dat is druk genoeg. Er zijn aardige tuintjes en je kunt zelf kool en wortelen planten. Ja, maar je vergeet het bosch. Dat staat in een kwaden reuk. Dat was indertijd zoo. Tegenwoordig heb je er veldwachters. Des te beter. De politie kan ons beschermen- Dan gaat alles goed. Ik zie me al in mijn eigen buis. Wat zal ik dik worden. Dat zal je geen kwaad doenmaar wat moet ik dan doen Je kunt me nadoenmaar dan moet je je geld niet opmaken. Je bent me tot nadenken. Overwegende I. dat op die begrooting (volgnum mer 9) is uitgetrokken een bedrag van f400 voor jaarwedde van den gemeente bode, zulks ter uitvoering van bet raads besluit'van 11 November 1924, waarbij die jaarwedde met ingang van 1 Januari 1925 werd verlaagd van f650 op f400 met intrekking der tot dat tijdstip genoten vergoeding ad f40 voor het gebruik van een eigen rijwiel dat dus het aangehaalde besluit een salarisverlaging van f280 beteekent of ruim 42y3 pCt dat als beweegredenen voor dit besluit door den raad wordt aangevoerd, dat de gemeentebode geen volledige dagtaak in dienst der gemeente zou hebben dat uit de ambtsberichten van Burge meester en Wethouders is gebleken, dat de gemeentebode in die betrekking een volledige dagtaak vindt, terwijl hij bo vendien zonder vergoeding verschillende werkzaamheden voor het gemeentelijk electriciteitebedrijf verricht dat mitsdien 'sRaads motief geen steek houdt en verlaging van salaris uit dien hoofde niet gerechtvaardigd is II. dat op de door Burgemeester en Wethouders van Hedikhuizen opge maakte ontwerp-begrooting voorkwam een post ad f 500, voor jaarwedde van den ambtenaar ter secretarie dat de Raad bij de vaststelling der begrooting besloot deze jaarwedde van de begrooting af te voeren, welk besluit ten doel had Burgemeester en Wethou ders te dwingen genoemden ambtenaar te ontslaan; dat de Baad zijn besluit beeft gegrond op de bewering dat ter secretarie eener kleine gemeente, gelijk Hedikhuizen, geen ambtenaar noodig zou zyn dat Burgemeester en Wethouders van oordeel zijn waarmede deze Vergade ring zich kan vereenigen dat ter secretarie der gemeente Hedikhuizen de aanwezigheid van een zelfstandig wer kend ambtenaar als de tegenwoordige volstrekt noodzakelijk moet heeten en wel om de volgende redenen a. de Gem.Secretaris bekleedt tevens het ambt van Gem Ontvanger en kan uit hoofde van laatstgenoemde functie meermalen niet ter secretarie aanwezig zijn in de uren, dat deze voor het pu bliek is opengesteld (zijnde van 912 uur vm. en 24 uur nm b. de zeer omvangrijke jaarlijksche verpachtingen van aan de gemeente toe- behoorende bouw-, wei- en hooilanden, benevens kleine verkoopingen, worden door het Gemeentebestuur zelve gehou den, teneinde de kosten van notaris e.d te vermijden, zoodat ook het opmaken der noodige akten met al de daaraan verbonden werkzaamheden als zorg voor de registratie e.d. ter secretarie geschiedt III. dat op die begrooting (volgnum mer 12) is uitgetrokken een bedrag van f200 voor druk- en bindwerk, terwijl door Burgemeester en Wethouders was voorgesteld dezen post te bepalen op f800, welk bedrag naar hun oordeel volstrekt noodzakelijk wordt geacht om in de over 1925 te verwachten behoeften aan druk- en bindwerk te voorzien dat deze vergadering zich met het oordeel van Burgemeester en Wethouders vereenigt, o a. op dezen grond, dat over de dienstjaren 1922 resp. 1923 voor drukwerk alleen zijn uitgegeven bedragen van f537,63 resp. f 489,64 IV. dat op die begrooting (volgnum mer 36) voor ieder der twee veldwachters is uitgetrokken een bedrag van f 1805, (met inbegrip van kindertoelage) zulks ter uitvoering van het Raadsbesluit van November 1924, waarbij op het totale Later kan ik misschien in groenten gaan handelen. Je kunt nog gemeenteraadslid worden. Als ik burgemeester word, neem ik jou tot wethoudermaar laat ik niet ai te eerzuchtig worden. Afgevaardigde, dat gaat nog, maar geen senator. Zoo gingen de twee dieven voort met de huid van den beer te verkoopen voor ze het dier geschoten hadden. Zoo maakten zij al drinkende, hunne luchtkasteelenmaar de reus kon niet zooveel drank verdragen als de Slak Eusèbe Rouillard hief de zitting op. Laten wij eens naar Fifi gaan, zeide hij. Mulot nam dit aanbod met beide han den aan. Bovendien, voegde Eusèbe erbij, heb ik nog zaken te regelen voor wij ver trekken. Zij gingen naar de rue Gide terug. Zéphyrine had, na het vertrek van de Slak, een plan gevormd. Zij wilde niet hebben dat haar man haar als een werktuig gebruiktehij had haar bedreigd voor hij vertrok, als hij thuis kwam zou ze hem eens vragen, wat die manieren te beteekenen hadden. Om een beetje op verhaal te komen, dronk juffrouw Fouilloux, de jongere, de flesch cognac uit. Bij eiken teug werd zij oorlogzuchti- ger en maakte zij zich gereed voor de aanétaande vijandelijkenheden. Meer dan eens meende zy den stap van de Slak op de trap te hooren en dan maakte zij zich gereed om het vuur te openen, maar telkens had zij zich ver door ieder van hen over 1924 genoten bedrag (zijnde f1400 jaarwedde en f50 kindertoelage) met ingang van ,1 Jan. 1925 een vermindering van 10 pCt. is toegepast dat door deze Vergadering voor de veldwachters der gemeente Hedikhuizen (die beide meer dan 4 dienstjaren heb ben) een jaarwedde van f 1400, benevens een kindertoelage ad f50 per kind be neden 16 jaar noodzakelijk wordt geacht, terwijl alleen zoo overwegende redenen daartoe dwingen, tot tijdelijke verlaging dier wedden zou mogen worden over gegaan dat de Raad geheel in gebreke is ge bleven aan te toonen, dat eene zoo overwegende reden als bovenbedoeld aanwezig is V. dat op die begrooting (volgnum mer 62) als opbrengst van grasverpach tingen is geraamd een bedrag van f12500 dat dit bedrag, naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders beduidend hooger is dan de redelijkerwijs in 1925 te verwachten opbrengst en alleen zoo hoog geraamd is om de som op de on derhavige begrooting te ramen aan gem. inkomstenbelasting te drukken dat deze Vergadering zich met het oordeel van Burgemeester en Wethouders vereenigt, o a. op dezen grond, dat op dienstjaren 1923 resp. 1925 terzake slechts is ontvangen f9866,38 resp. f7042; dat deze handelwijze mitsdien in strijd is met de eischen van een goed finan- tieel beheer, aangezien aldus reeds in de begrooting de waarschijnlijkheid ligt opgesloten dat de dienst 1924 een be duidend te kort zal opleveren. Overwegende ten slotte dat de Raad der gemeente Hedikhuizen weigerachtig is gebleven op de hiervoren uiteengezette punten tegemoet te komen aan de wen- schen van deze Vergadering Gelet op de artikelen 207 en 210 der Gemeentewet BESLUITEN aan de begrooting der gemeente HE DIKHUIZEN hunne goedkeuring te onthouden. 's Hertogenbosch, den 25en Maart '25. De Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant (w.g.) Van Voorst tot Voorst, Voorzitter, (w.g) Wagenaar Griffier. De Voorzitter zegt dat de heeren dit schrijven hebben thuis gehad en zou gaarne vernemen hoe zij er over denken. De heer Dobbelsteen zegt het schrijven te hebben doorgezien en kan zich niet vereenigen met Ged. Staten over diverse zaken. Hierbij wil hij een post uit schakelen, n.i. schatting voor weiland f12500. Spr. kan het goedkeuren dat deze op f 10,000 wordt teruggebracht, omdat gebleken is dat het bedrag van f12,500 werkelijk te hoog is geraamd. Voorzitter. Het is overal duurder verpacht, alleen hier is het minder, dat is een gevolg van de wijze van ver pachting. Dobbelsteen. Dan hadden da heeren die met de verpachting belast zijn ge weest het moeten ophouden. Voorzitter. Dan zouden de perceelen eerst geschat moeten worden. Dobbelsteen. U is in deze wel des kundig. U hadt de perceelen die vol gens Uw oordeel niet genoeg opbrachten moeten ophouden. Voorzitter. Om er een paar uit te pikken dat gaat niet, dan zou men ze allemaal moeten ophouden en op „mijn" giet. Maar waar zou die drommelsche kerel heen zijn? schreeuwde zij. Dat is toch leelijk van hem om een arme vrouw alleen te laten. Zij keek uit het raam en zag nog niemand aankomen. Zij vroeg zich af, of hij soms gezel schap zou hebben opgedaan. Zou ik hem soms niet meer terugzien? Zij neuriede met een door den drank heesche stem, die zij zoo lieflijk moge lijk wildde doen klinken Marguerite, sluit de oogen I Zij slurpte hear glas uit, waar echter niets meer in was. Maar, hernam de somnabule, als Eusèbe eens met stille trom vertrokken was? Wat zou er dan van mij wor den Dit vooruitzicht maakte haar een paar minuten bezorgd, maar zij kwelde er zich niet langer mee, met die schoone wijsbegeerte, die den grond van haar karakter vormde. Welnu I zeide zij, heb ik dan mijn zuster niet, waar ik kan eten en drinken zoolang ik wil? En Eusèbe heeft niet eens het geld meegenomen. Laat hij naar de maan loopen, als hij er plei- zier in heeft Wat zijn die mannen toch domkoppen I Toch maakte Zéphyrine zich beangst ondanks haarzelve voor een mogelijke scheiding. Bij de gedachte daaraan bloedde haar hart. Twee tranen rolden over hare bolle wangende dronkenschap maakte haar sentimenteel en teeder. 120 De reus glimlachte welwillend. In ons vak zijn voor- en nadeelen, antwoordde hij maar als je zoo'n bui tenkansje hebt, ben je toch maar dade lijk man van het vak. De „Slak" met zijne boosaardige oogen in de verte starende, scheen een schoo- nen droom te doorleven. Hij mompelde: Zestig duizend francs Voor ieder dertig duizend. Eusèbe keerde tot de werkelijlijkheid terug. En wat ben jij van plan te doen met je aandeel vroeg hij met belangstellende bezorgdheid. Ik zal het opmaken, antwoordde Mu lot eenvoudig. De Slak zeide echter op vermanenden toon Dat verbied ik je Ik zal op je passen Ik wil niet hebben dat je je geld verkwist. Het geld is zoo moeilijk te verdienen. Mulot hernam echter Na dezen slag zullen wij er wel een anderen slaan. Maar dat geld krijgen we toch om eens uit te rusten en gedu rende een paar jaar een goed leventje te hebben. Ongelukkige, zeide Eusèbe, veront waardigd, je denkt niet aan den ouden Kïcttwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 9