Eerste Blad Een nuttige instelling te Heusden. NU JOL L Verschuur-Baert, S. D. LANKHUYZEN Go's BANK RAAMSDOHKSVEER. cTdëT kemp Tegen Verstopping. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4493. Vrijdag 17 April 1925. FEUILLËTÖM. „Het Kasteel van Kerlor". Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 91525. ^ND van altera Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Wie Zaterdag 4 April jl. de tentoonge stelde teekeningen, vervaardigd door de leerlingen der Nutsteekenschool te Heus den, heeft bezichtigd, moet wel overtuigd zijn geworden van het groote nut, dat die school voor Heusden en omgeving op levert. De teekeningen in het algemeen, maar die van de oudere leerlingen in het bijzonder,, gaven blijk niet slechts van een zekere vaardigheid in het vak- teekenen maar tevens van groote nauw keurigheid. Aan de teekenschool wordt les gegeven in het bouwkundig teeken, het machine- teekenen, het smidsteekenen, het scheeps bouwkundig teekenen, het handteekenen, de Nederlandsche Taal en het Rekenen, zoodat de school bedoelt een vakschool te zijn. Zij wordt jaarlijks bezocht door 50 a 60 leerlingen, van welke er zelfs komen uit Giessen, Meeuwen en Baby- loniënbroek Het onderwijs wordt ge geven in de avonduren van 69 en wel gedurende de maanden October tot en met Maart, op eiken werkdag behalve des Zaterdags. Iedere leerling wordt in de gelegenheid gesteld per week 6 uren de lessen in vakteekenen, twee uren die in handteekenen en twee uren die in Nederlandsche Taal en Rekenen te volgen. Het bedrag van het schoolgeld, hetwelk voor iederen leerling verschuldigd is, hangt af van de grootte van het inkomen van ouders of voogden, doch de wetgever heeft dit zoo laag gesteld, dat het nie mand behoeft af te schrikken om zoon of pupil het onderwijs te laten volgen. Voor onvermogenden is geen schoolgeld verschuldigd, terwijl aan minvermogen den gedeeltelijke ontheffing kan worden verleend. Het is te betreuren, dat de localiteiten, waarin het onderwijs wordt gegeven, niet alle even doelmatig zijn, terwijl de In verzegelde flacons verkrijgbaar bij Drogisterij, HEUSDEN 122 De buren hadden medelijden met het knaapjewat de moeder betreft, die be schuldigden zij met de strengheid van menschen, die oppervlakkig over hun naasten oordeelen en die geen begrip hebben van de groote rol, die het nood lot in zulke drama's speelt. Degenen die nog iets goeds van Rose zeiden, schudden toch vol verbazing het hoofd. Hoe kwam het, dat de kaartlegster, vroeger zoo fatsoenlijk, nu zoo gewor den was? En in hun eenvoud zeiden zij Voor een man is dronken zijn al erg genoeg, maar dan voor een vrouw 1 Het ging zelfs zoover, dat de ergsten haar op straat uitscholden. Het was gemeen om zich zoo te be drinken, vooral met zoo'n aardig zoon tje als Claudinet. Rose had eenige onkosten gemaakt bij de vergrooting van haar spreekka mer; de metselaar, de kastenmaker, de schilder en de andere aannemers hadden ieder hun rekening gestuurd. Aan die lui was ze een paar honderd francs schuldig, en ze moest wel betalen. zy stuurde de lui weg, die nog niet boos werden, omdat zij wisten dat de kaartlegster geld verdiende en bespaar de; maar ze kwamen.toch telkens terug, grootte te wenschen overlaat. Het vorige jaar konden eenige jongelui, die zich als leerling hadden aangemeld, niet geplaatst worden wegens gebrek aan plaatsruimte. En dat is te betreuren, omdat toch zooveel mogelijk jongelieden uit onze omgeving van de school moeten kunnen profiteeren. Gelukkig evenwel be staat er gegronde hoop dat binnen afzien- baren tijd doelmatiger lokalen beschik baar komen, die ook ruimer zijn, zoodat dan wel geen leerlingen meer geweigerd zullen behoeven te worden. Het is aardig om te zien, met hoe grooten lust en ijver over het algemeen door de leerlingen wordt gewerkt en lastige elementen treft men onder hen slechts zeer weinige aan. De leeraren, die uitnemend voor hun taak zijn be rekend, verrichten hun werk met op gewektheid en hebben er zoo ecbt den slag van om hun onderwijs voor de jongelui smakelijk te maken, zoodat zelfs met zeer middelmatige leerlingen nog flinke resultaten worden bereikt. Kort na het eindigen van den cursus wordt telken jare een tentoonstelling gehouden van de door de leerlingen der school vervaardigde teekeningen, terwijl dan direct na afloop der tentoonstelling de cursus eenigszins plechtig gesloten wordt, waarbij dan de laatste jaren het woord wordt gevoerd door den Voorzitter van het Bestuur der school, den Burge meester van Heusden, en den Voorzitter van het Departement Heusden der Maatschappij tot Nut van het Algemeen. Tevens heeft dan plaats de uitreiking van einddiploma's en van prijzen. Met het uitreiken van einddiploma's, die met de praedicaten voldoende, goed, zeer goed en uitmuntend kunnen worden verkregen, wordt spaarzaam te werk gegaan, omdat het Bestuur der School de meening is toegedaan dat het einddiploma slechts mag worden toegekend aan hen, die inderdaad het onderwijs op de school met succes hebben gevolgd en dus beter onderlegd zijn dan in den regel de gewone ambachtsman, die geen am- bachts- of teekenschool heeft bezocht. In het belang van de bezitters van het diploma moet het zoo waardevol mogelijk gehouden worden en daarom mag het ook slechts wordeD toegekend aan leer lingen, die het bepaald verdienen. Nimmer wordt het diploma toegekend aan leerlingen, die niet met vrucht het onderwijs in de Nederlandsche Taal en het Rekenen hebben gevolgd, wijl het Bestuur van meening is dat een flink ambachtsman _>f bouwkundige wel dege- lhk de noodige kennis van Nederlandsche Taal en Rekenen moet hebben om vak man van den tegenwoordigen tijd te vooral omdat ze bij haar in de buurt woonden en daardoor allerlei geruchten hoorden. Rose Fouilloux deed geen zaken meer zij bedronk zich op een verschrikkelijke manier en bovendien was zij ernstig ziek. De metselaar en de schilder verloren hun geduld niet, maar de kastenmaker, een opgeblazen, driftig mannetje, kwam terug en vroeg om betaling. Kom de volgende maand maar terug, had Rose geantwoord. Toen had de man op barschen toon gezegd Die praatjes vervelen mij, ik wil geld hebben. Rose was kwaad geworden, had hem uitgescholden. Hij was woedend weg gegaan, zeggende dat hij haar een pro ces zou aandoen. Men was bijna handgemeen geworden. Dit voorval was algemeen bekend ge worden. De concurrenten van Rose Fouilloux maakten van de gelegenheid gebruik om zoo spoedig mogelijk de vijandelijkste praatjes uit te strooien. Volgens hen was Rose Fouilloux een bedriegster, die al die kosten gemaakt had zonder te weten hoe ze te betalen. Maar daarin vergisten zij zich. Rose Fouilloux had altijd nog aanspraak op den naam van rentenierster, hetgeen indertijd dien armen Francois Champa gne zoo verbaasd had toen hij hoorde dat zijne beminde kapitaliste was. Wij kennen de waarheidde moeder van Claudinet verdiende geen geld ge noeg meer om in de loopende uitgaven kunnen zijn. Jammer dat van die mee ning van het Bestuur de ouders der leerlingen en de leerlingen niet algemeen doordrongen zijn, want er zijn nog veel te veel leerlingen die de lessen in de Nederlandsche Taal en Rekenen niet volgen en aan wie, al zijn ze nog zoo bekwaam in het teekenen, nimmer het diploma kan worden uitgereikt, tenzij ze de noodige kennis in die twee vakken elders hebben opgedaan, hetgeen dan uit een examentje moet blijken. Dat voor den aanstaanden ambachts man het volgen van het onderwijs op eene ambachtsschool het meest aanbe veling verdient, ligt wel voor de hand. Maar er zijn tal van jongelui op het platteland, die b.v. wegens verren afstand of wegens gebrek aan tijd op den dag, geen ambachtsschool, waar het onderwijs op den dag wordt gegeven, kunnen be zoeken. En nu is juist voor dezulken eene avondteekenschool een uitnemend surrogaat, te meer nog waar het onder wijs aan zulk een school alleen in de avonduren wordt gegeven en dus geen uren vraagt, waarin de ambachtsman zijn loonarbeid moet verrichten. Zoo gaarne zouden wij zien, dat in meerdere gemeenten van het Land van Heusden en Altena en van den Bom- melerwaard avondteekenschole^. konden worden opgericht, zulks omdat wij er van overtuigd zijn, dat die scholen op het platteland vaak in een dringende behoefte voorzien. De kosten behoeven niet af te schrikken, want volgens de bepalingen der Nijverheidsonderwijswet betaalt het Rijk daarin 70 pCt., terwijl de overige 30 pCt. als bijdrage van de gemeente, waarin de school gevestigd is, wordt ontvangenin deze 30 pCt. moet door de buitengemeenten, waaruit leerlingen de school bezoeken, worden bijgedragen. En de kosten van een avondteekenschool, die op niet al te weelderigen leest is geschoeid, zijn waarlijk niet zoo hoog. Zou de gemeente Werkendam niet eene aangewezen plaats zijn voor de vestiging van eene avondteekenschool? Leeraren zijn er best te vinden, 't zij te Werkendam, 'tzij in de omgevingen leerlingen zullen er genoeg komen uit het dorp zelf, uit de Werken en Sleeuwijk en uit Almkerk. En wat de noodige localiteit betreft, deze wordt wel geboden door het Nutsgebouw. En zou voor den Bommelerwaard Brakel niet eene aangewezen gemeente voor eene avondteekenschool zijn We stellen deze vraag, maar willen haar niet be antwoorden. omdat we Brakel en om geving daarvoor te weinig kennen. Zeker is, dat ondanks de groote moei- tegemoet te komenbovendien hadden de rekeningen van, dokter en apotheker een aardige som bedragen het herhaal de bezoek van Zéphyrine en de Slak had ook buitengewone uitgaven nood zakelijk gemaakten nu de sterke drank erbij was gekomen, was het geld van Rose leelijk aan het opraken. Toch wilde zij haar bespaarde geld niet aansprekenvoor niets ter wereld zou zij er in toegestemd hebben de kost bare stukken te verkoopen, die ze met zooveel moeite had verkregen. Ik zal honger lijden, als het moet, zeide zij, maar ik zal toch mijn kapi taaltje behouden Deze bezorgdheid was echter meer schijnbaar dan werkelijkRose was te eerlijk om zich niet zoo nu en dan de zen toestand aan te trekken. Zij maakte zich boos over deze vij andelijke lasteringen en natuurlijk be dronk zij zich om die nieuwe voorval len te kunnen verdragenmaar toen zij des morgens met een zwaar hoofd en pijnlijke leden ontwaakte, had zij al haar verstand terug. Zij werd zeer bedroefd en zuchtte. Ach I als Francois Champagne eens niet gestorven was, als hij met haar ge trouwd was, hoe zou beider leven dan anders geweest zijnwat zouden ze te genwoordig ijverig werken, om het ka pitaaltje van Rose te vergrootenzij zouden dan al aardig bezig zijn fortuin te maken. Ontmoedigd, ziek en uitgeput, voelde de ongelukkige vrouw dat alles haar tegenliep. AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Telefoon No. 15. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9—12. Juni, Juli en Augustus Zaterdags gesloten wegens beursvacantie. Handels- en Landbouwcredieten Rekening-Courant Deposito's Effecten (uitsluitend solide belegging) Coupons Vreemd geld Inschrijvingen Grootboek Assurantiën Reiscredietbrieven op 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE-DEP0SIT-1NRICHT1NG (Gegarandeerd Brand-, Smelt- en Inbraakvrüe LlpsklMs). Prijzen naar grootte der kastjes ZÉÉR SCHERPE CONDITIES. Indien gewenscht bediening aan huis. SPAARBANK. am" Spaarbankboekjes worden bij 1ste storting gratis verstrekt Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE T. BOONSTRA. lijkheden, die iu dezen tijd van bezui niging zijn verbonden aan het verkrijgen van Rijkssubsidie voor nieuwe nijver heidsscholen, de oprichting van de avondteekenscholen op het platteland toch ten volle de aandacht verdient van autoriteiten. De resultaten, die de be staande scholen opleveren, zijn uitnemend en 't is toch zeker een groot belang voor velen der plattelandbewoners die zich aan een ambacht willen wijden, dat zij in de gelegenheid zijn om „bekwaam" vakman te kunnen worden. Engstraat HEUSDEN. GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Ruime keuze in FANTASIE- enTROUWRINGEN. Eigen Reparatie-inrichting. BUITENLAND SCH OVERZICHT Nadat Briand's pogingen om een kabinet samen te stellen, waren mislukt, is thans aan den Voorzitter der Fransche Kamer, Painclevé, opdracht gegeven en deze heeft deze opdracht aanvaard. Het heeft er allen schijn van, dat zijn pogingen met succes zullen worden bekroond. Kon Briand de socialisten niet bewegen, zitting te nemen in een door hem te for- meeren kabinet, noch hen er toe brengen aan een regeering-Briand steun te ver- Een koude rilling voer door hare le den en deed haar het hart kloppen. Buiten zich zelve nam zij Claudinet in de armen en bedekte hem met kus sen maar de omhelzing was zoo heftig, dat het kind begon te huilen. Rose besloot eindelijk aan Etienne Poulot te schrijven. Zij deed dit zoo als het hart haar dat ingaf, zonder op den stijl te letten. Wel gaf zij zich zel ve alle schuld, maar toch noemde zij haar vriend als de oorzaak, dat zij kwaad was geworden. Hij had wat redelijker tegen haar moeten zijn, omdat hij een man was. Zij ging den brief op de post doen. LVII1. Wees. Toen zij terugkwam, merkte zij dat eenige straatjongens haar spottend aan keken. Zij merkte voor het eerst dat het haar gold. Waarom spotten die knapen met haar Zij riepen haar wat na en liepen toen hard weg. Rose Fouilloux had zich om gekeerd, met een vuurrood gezicht en zij waren bang voor een pak slaag. De kaartlegster kwam thuis, met een gezicht rood van schaamte. Zfl was kwaad op zich zelfzij deed een eed dat zij niet meer zou drinken maar helaas I men weet van hoeveel waarde zulke eeden zijn. Zij beschuldigde Eusèbe en Zéphyri- leenen, Painievé daarentegen vond hen dadelijk bereid een steunpolitiek te voeren, mits het regeeringsbeleid is gebaseerd op den uitslag der verkiezingen van 11 Mei, die aan het linksche kartel de overwinning hebben bezorgd. Dat Painievé echter een uitsluitend so cialistische politiek zal voeren, kan be zwaarlijk worden aangenomen vermoedelijk zal hy echter den socialisten in menig opzicht terwille zyn. Het is dan ook waarschijnlijk, dat hjj in hoofdzaak een eendere politiek zal voeren als zyn voor ganger Herriot. Een stap, die vooral sensatie heeft ge wekt, is het haast feit geworden voor nemen van Painievé om Gaillaux den post van minister van financiën aan te bieden. De beteekenis van dezen stap dient men vooral te overwegen, aangezien Gaillaux een gewezen veroordeelde is en als ex- banneling pas sinds korten tyd is gereha- biliseerd. Vooral in nationalistische kringen heeft Painlevé'e handelwijze een storm van verontwaardiging gewekt, daar men Gaillaux nog steeds béschouwt als een verrader, als hoedanig hy gedurende den oorlog dan ook is veroordeeld. Het aanbieden van den post van minister van financiën aan Gaillaux wordt als 'n onredelyk eerherstel en als een beleed iging der Fransche natie door de nationalisten voorgesteld. Hier staat tegenover, dat Gaillaux doorgaat voor een bijzonder handig financieel deskundige, die nauwelijks zijn weerga heeft. Dit is ne ervan haar de slechte gewoonte te hebben geleerd; dat was niet juist; de onpartijdigheid noopt ons, dit te verkla ren maar het was de schuld van den Slak dat die ondeugd meer ontwikkeld was en daarin was hij dan ook geslaagd. Rose hield den heelen dag woord, maar de ongelukkige was erg somber het scheeen haar toer dat ze nog meer leed, nu zij niet dronk. Hare gedachten namen een anderen loop. Zij vroeg zich angstig af, of Pou lot zich wel met haar zou willen ver zoenen hij droeg haar misschien wrok toezij had hem harde dingen gezegd. Zij was ongerust tot aan het middag eten. Toen zij dan ook tegen zeven uur op de deur hoorde kloppen, ging zij on- middelijk opendoen. Het was Etienne Poulot wel degelijk. Ook hij was bedroefd dat hij de vriend schap van Rose verloren hadmaar hij zou geen stap ter verzoening doen, want hij was tot in het diepst van zijn eer lijk hart gewondmaar nu zij zich ver ontschuldigde, vergaf hij haar. Rose drukte de hand hartelijk, die de brandweerman haar toestak. Etienne liep dadelijk op Claudinet toe, die blijde was toen hij zijn vriend te rugzag. Wat zijn we toch dom geweest 1 zei Rose. Maar nu is het uit, niet waar? Voorzeker I Ben je niet boos op me, Etienne? Ik ben nooit boos op je geweest. Het heeft me erg gespeten dat men je ver keerden raad gaf, dat is alles. MEinSKLAI» voor liet Land nn Heusdon gn AltenaJeLangstraat en ie gommelerwaarö

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1