Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No. U93. ïrijflag 17 April Jan Geertzen, evergoeding voor Spaargelden DAMKUBHIEK. tCoöperatieve Boerenleenbank GENDEREN. Ruime auto- garage's BEHOORENDE BIJ HET WAT IEDEREEN BEHOORT TE WETEN. Nierkwalen worden vaak verkeerd begre pen, en bijgevolg worden onnoodig veel last en pijn geleden. Het is de taak der nieren om het bloed te filtreeren, en] als zij hierin falen, kunnen urinezuur en andere vergiftige onzuiverheden in het lichaam achterblijven en uw gestel van streek brengen. Daarom is het zoo gevaarlijk om de eerste verschijnselen te verwaarloozen, zooals urinekwalen, blaas- zwakte (vooral bij kinderen), voortdurende of nu en dan voorkomende rug- en lendepjjn, rheumatische aandoeningen, hoofdpijn, dui zeligheid en zenuwachtigheid. Deze verschijnselen komen gewoonlijk niet alle tesamen voor, doch als gy twijfelt, ge bruik dan Foster's Rygpijn Nieren Pillen. Riskeer niet de ontwikkeling van rheumatiek, ischias, spit, waterzucht, nierzand of -steen, en andere ernstige nierkwalen. De bestand- deelen, waaruit Foster's Pillen zyn samenge steld, verschaffen aan de ni«reE juist die hulp, welke zij noodig hebben om haar gezond heid te herstellen en om ze gezond te houden. Let op de verpakking in glazen flicons rnet geel etiketalom verkrijgbaar), waardoor gij zeker zijt geen verlegen buitenlandsch goed te ontvangen. Prjjsf 1.75 per flacon. Redacteur: M. J. L. BÉNEKER te Andel (N.-Br.). Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. Thans beginnen we aan onzen derden wedstrijd. Gedachtig aan 't spreekwoord alle begin is moeilyk« geven we als eerste vraagstuk een phantasie-probleem, waarop onze oplossers wel één of meer avondjes werk zullen hebben 1 Allen dus maar weer met frischen moed aan 't ontleden, en niet te gauw opgeven als 't gewenechte resultaat wat lang mocht uitblyven. Probleem 28. (3e wedstrijd, le probleem). Stand in cijfers Zwart 11 schyven en 2 dammen op 2, 6, 8, 9, 13, 17, 18, 22, 24, 33, 40 en dammen op 5 en 19. "Wit 16 schyven op: 11, 16, 30, 31,32, 34, 36, 37, 42, 43, 45, 46, 47, 48, 49, 50. Wit begint en wint. We geven ditmaal onzen oplossers drie weken tyd met inzending, dus tot 1 Mei a.s. Met 't behandelen van de theorie van 't damspel maken we nu een begin. Eerst zullen we bepalen by de Spelopeningen. Het aantal openingen is onbeperkt, omdat onder lopeningc verstaan wordt de voortzetting tot aan het middenspel. Men moet de opening niet verwarren dus met de inleidingszet (le zet). We hebben negen inleidingszetten, omdat de eerste zet op 9 manieren kan gespeeld worden. De eerste zet geeft niet de spel-opening aan, omdat met dezelfde zet meerdere openingen ontwikkeld kunnen worden. By den aanvang der party doet wit de le zet en kan dus de opening spelen die hem goeddunkt. Meerdere personen doen wille keurige inleidingszetten en spelen zonder motief. Veelal zijn dat z.g. combinatie spelers. Door 't spelen op slagzetten geven zij 't positiespel prys. Op den duur echter zal steeds aan positiespel de voorkeur ge geven worden, omdat de positiespeler sterker is dan de combinatiespeler. Daar wit de party opent treedt zwart van den beginne af als verdediger op, en moet aan wit 't juiste antwoord geven. Gaat Wit nu afwijken van de gewone openingen en blijft Zwart daaraan vast houden dan zal 't nadeel vallen aan de zijde Wit. Het aantal openingen is onbeperkt, zeiden we reeds, en ons doel is nu de beste te behandelen, en de minder goede slechts even aan te stippen. No. 1. »Korte centrum opening,* (Inleidingszet 33-28.) Zij wordt gespeeld als volgt 1)33—28,18-23; 6)31-26,14-20 2)31-27,20-24; 7)26X17,11X31 3)34-30,17—21; 8)36X27,20-15 4)39-33,12—18; 9)44-39,25X34 5)37—31, 7—12; 10) 40X20,15X24 (Wordt vervolgd) Marktberichten. '8 BOSCH, 15 April. Boter- en eierpryzen in de Boterhal. Boter fl.001.25 per pond eieren 56 cent per stuk. 's BOSCH, 15 April. Op de markt van heden werden aangevoerd 2080 stuks. 1129 stuks hoornvee, 696 biggen, 98 zeugen, 75 schapen en lammeren, 82 kalveren. De pryzen waren als volgt: Kalfkoeien f 300 k f 460, kalfvaarzen f 295 f 450, magere ossen en koeien f 175 A f 280, vette ossen en koeien le kw. 60, 2e kw. 50 ct. p. p., pinken f 140 f 230, zeugen f85 f145, biggen f2.75 f 3.00 p. w, schapen f 30 f 55, lammeren f 25. Handel vetvee willig, overigens traag. Noteeringen Graanbeurs. Hótel Jan. Geertzen, St. Jansstr. 10 's Bosch De volgende prijzen werden besteed zware kalfkoeien f 400f 500 melkkoeien f 325f 400 kalfvaarzen f 250f 300 guiste vaarzen f180—f200; pinken f 100 f 170 graskalveren f f nuchtere kalveren f 20f 40, overloopers f 20f 40, biggen f 13f24. BI. Erwten f 15. Zaai Erwten kort stroo f 15, i f 17. f20.— Boonen f 15. Lijnkoeken f 16. Grondnotenkoeken f 18.50 Soja meel f 14.00 Lijnmeel f 16. Lynzaad f 25. Haver f 14. Zaaihaver f 16. Tarwe f 18. Voer Tarwe f 15. Rogge f 14. Mais f 13. Gerst f 16 50 Lijnkoekjes Bleu Ster f 16,00 Alles per 100 K.G. ROTTERDAM, 14 April. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 216 paarden, 10 veulens, 2220 magere runderen, 801 vette runderen, 200 vette kalveren, 2207 nuchtere kalveren, graskalveren, 103 schapen of lammeren, 280 biggen, 9 bok ken of geiten, 1097 overloopers. Pryzen per stuk van mager vee melk koeien f 350—530, kalfkoeien f 350 540, stieren f 160—500, pinken f175 225, graskalveren f vaarzen f 250300, paarden f 200400, slacht- paarden f 100200, hitten f175225, veulens f 100160, biggen f 1023, biggen per week f2,753.overloopers f 22 45, fok-nuchtere kalveren f 2040, slacht- nuchtere kalveren f 1216. De Kotterdaasche eierveiling. Op de in ons Yeilingslokaal, Warmoe- zierstraat 37—39, gehouden Veiling, werden de volgende pryzen besteed Kipeieren f 5.20f 6.95 Idem (klein) f f Eendeieren f5.15f 5.90 Aanvoer 175000 stuks. GORINCHEM, 13 April. Op de veemarkt waren aangevoerd 741 runderen, 19 nuch tere kalveren, 252 overloopers, 898 biggen. grooter wordt de vraag naar de Op rechte Winiamer Zalf. Dit is de oorzaak dat deze Zalf zulke reusachtige resultaten bereikt. Zij geneest dan ook geheel pjjnioos binnen een paar dagen de hevigste steenpuisten, bloed vinnen, negenoegen, dauw-, baard- en ringworm, winterhanden en voeten, sny-, oude en verwaarloosde wonden, smetten, kloven, barsten, zwerende borsten, open beenen en alle mogelyke wonden. Duizenden lijders zyn door deze roemryke Zalf radicaal genezen, Dagelijks ontvangen wy steeds attes ten van dankbare genezing. Prijs per bus f 0.75 en f 1.35. Verkrygbaar by Apoth,, Drog. en vele Winkeliers. Te Heusden, J. N. W. Brugman, coiffeur Aalburg, Antonia Bouman Veen, Wed. J. Vos Bzn.Andel, J. G. Schouten Gorinchem, Firma Schoon Co. Apothekers Hoogstr. Gsn.-Agent J. C. DE VRIES, Winsum (Gron.) BINNENLAND. Eea vliegtuig naar beneden gestort Twee sergeant-vliegeniers gedood Dinsdagmiddag half vier bleef op 75 meter hoogte boven het noodlandingsterrein te Soesterberg de motor stilstaan van het Fokkerverkennervliegtuig V 1, bestuurd door den sergeant vliegenier J. Verschuur met als passagier den sergeant Van Wynen. Het vliegtuig stortte in een vrille omlaag. Het toestel werd vernield. De overblyf- selen van het toestel moesten uit eikaar gezaagd worden om de inzittenden er uit te halen. De sergeant Verschuur uit De Bildt was reeds overleden. De gehuwde sergeant Van Wynen leefde nog en werd naar het hospitaal te Utrecht vervoerd alwaar hy by aankomst evenwel overleden bleek. De bestuurder, die nog niet gebreveteerd was, maakte een oefentocht. Het toestel was geheel in orde. Het schijnt evenwel, dat de bestuurder, toen de motor bleef stil staan, te laag was, om nog te kunnen landen. lit de Venen Uit Veendam wordt aan het »Volk* gemeld Bij de groote coöperatieve aardappel meelfabriek Pekela e.o. sloegen Paasch- Maandag om 4 uur de vlammen uit een turfhoop. Door onmiddellijk optreden van de brandweer bleef de fabriek behouden, hoewel de brand zich in richting van het groote complex gebouwen bewoog. Men denkt aan kwaadwilligheden. Een paar uur tevoren was er ongeveer 10 minuten verder, geschoten op de woning van burgemeester Venema, die zelf niet thuis was, wel echter diens huisgenooten. Vier kogels uit een militair geweer dron gen in de vertrekken, gelukkig zonder iemand der familie te treffen. Ingebroken Tydens afwezigheid van de bewoners is Maandagavond ingebroken in de woning van den heer Van der K. in de Prins Hendrikstraat te Eindhoven. Er werden drie kasten opengebrokeneen geldkistje met papieren van waarde en gouden siera den werd gestolen. De politie heeft het kistje leeg teruggevonden, alsmede een der vermiste gouden voorwerpen. Van de da ders geen spoor. Verder werd ingebroken in de woning van den heer Van der S te Woensel, waar ongeveer f 50 en eenige huishoude lijke artikelen werden gestolen. lood aai boord geroadea Maandagmiddag is aan boord van een in de Zalmhaven te Rotterdam, liggenden lichter de 35-jarige zetscbipper A. T. dood in het achteronder gevonden. Dr. Neur- deeburg verrichtte de lijkschouwing, waarna het lijk naar de Algemeene Begraafplaats in Crooawyk werd overgebracht. o Offerblokken geopend In de R.-K. kerk te Wijk aan Duin zijn op klaarlichten dag de offerblokken geopend. Een bedrag vau pl.m. f 100 is daaruit ontvreemd. o Een waarnemend ontvanger verdwenen De waarnemende ontvanger te Banjoe- wangi, (Ned. Indië), is verdwenen met medeneming van f 75.000. Een kogel in den buik geschotea Maandagavond is te Terapelkanaal by de ontruiming van een feestzaal den rijks veldwachter Broekema een kogel in den buik geschoten. In hopeloozen toestand is B. naar het ziekenhuis te Groningen ver voerd. Poging tot brandstichting Te Emmererfscheiderveen is Maandag nacht getracht brand te stichten in de Gereformeerde kerk, een houten gebouw. De privaten, achter de kerk c^timmerd, zyn verbrand. Met vereende krachten is het gelukt het gebouw zelf te behouden. Heftig gevochten Te Dalen is tydens de kermis heftiu gevochten met het gevolg dat verschillend lieden gewond werden, van wie één ern stig. De gewonden zijn naai het zieken huis te Hoogeveen overgebracM. Geestesstoornis Te Princenhage is Dinsdag bet lyk ge vonden van zekeren C R stras'maker aldaar. De man leed sedert eet igen tyd aan geestesstoornis. Hij laat een g<*zin met zeven kinderen achter. Een knaapje overreden Een EngeUch officier uit het Roergebied die Leiden per auto passeerde en veel te snel reed, had het ongeluk een tienjarig knaapje te overryden. De knaap werd in zorgwekkenden toestand naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd. Nieuwe veerboot De gemeenteraad te Gorinchem heeft het crediet, indertijd voor den bouw van een nieuwe boot ten dienete van het veer- bedrijf Gorinchem-Sleeuwyk gesteld op f 82.750, verhoogd tot f 102.000. De bouw van de nieuwe veerboot werd ge grind aan de N.V. IJselwerf te Gorinchem. Lysol gedronken Zondag heeft de 3-jarige D. S. in een onbewaakt oogenblik in de ouderlyke wo ning aan de 2e Lombardstraat te Rotter dam, uit een fleschje lysol gedronken. De kleine werd onmiddellyk overgebracht naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel, doch is kort daarop overleden. o Bedreiging door 'u ltaadslid Het Amsterdamsche gerechtshof vernie tigde heden 't vonnis ven den politierechter te Utrecht, waarby het gemeenteraadslid A. Th. Verdonk uit Westbroek tot 6 mnd. gevangenisstraf werd veroordeeld wegens bedreiging van 'n rijksveldwachter roet een misdryf tegen 't leven gericht. Opnieuw rechtdoende veroordeelde het Hof den be klaagde tot 3 mnd. gevangenisstraf. Oud-Kanerlid gearresteerd Te 's Gravenhage is gearresteerd het oud-Tweede Kamerlid, afgevaardigde van den Ecenomischen Bond, W. B. de B., wegens oplichting van een boekhandelaar te Amsterdam. Na zijn overhaast vertrek uit ons land na zyn min of meer gedwongen ter be schikking stelling van zijn mandaat als Kamerlid, heeft De B, eenige jaren in Ber- lyn gewoond en daar o.a. voor den boek handelaar eenige zaken gedaan. Het geld, dat hem daarby ter hand was gesteld, f 2450, heeft hij ten eigen bate aange wend. Sinds eenigen tyd vertoefde hy weer in ons land en zocht een betrekking. De politie van Amsterdam heeft hem in ver band met de voormelde oplichting, hier doen arresteeren. o Een stal met 20 keeieu verbrand Dinsdagnacht c.a. half 3 uur werd de veehouder J. v. Dam te Nieuwerbrug gein. Bodegraven gewekt door het loeien van zijn vee. Aldra bleek hem, dat zyn vee stalling in lichte laaie stond. Direct werd de brandweer galarmeerd doch men kon niet verhoeden, dat de geheele stal uit brandde. Alleen het woonhuis is gespaard. 20 koeien zijn verbrand en eenige kippen, het geheel bood een droeven aanblik. Oor zaak van den brand is onbekend. Te Reusel is de groote boerdery van J. R. afgebrand. Zeven koeien, een paard en een varken kwamen in de vlammen om. De inboedel werd gered. Het vee was niet verzekerd. PLAATSELIJK NIEUWS. 's Gravenmoer. Op het geroep van hrand en het getoeter van den brandhoorn was Dinsdagavond 10 uur het geheele dorp nog op <1<* By nader onderzoek bleek op het e>f van den heer Van Helden-Fusker -•ene groote kippenren jin (ichte laaie te staan. Een 100-tal kippen en jonge kui kens kwamen in de vlammen om. De brand is wel ontstaan door het niet be- hootlyk fur.ctioneeren eener petroleumlamp voor (i- kunstmoeder. Nieuwendijk. By de alhier gehouden verpachtingen voor weilanden van den polder Prik waard besteedde men zeer hooge pryzen n.l. f136 tot f 190 per H.A. Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat een merriepaard van den heer C. Groeneveld 2 veulens ter wereld bracht. Van den landbouwer C. C. Groeneveld, polder Kijfhoek, stierven in 2 weken tyd 3 beste merriepaarden. Naar wij vernemen passeerden 1.1. Vrijdag 90 auto's den Nieuwendyk, het verkeer is hier dus wel zeer druk. Wijk. By de vaststelling van den kiezerslijst voor het jaar 1925'26 is gebleken, dat aldaar op voorkomen 1186 namen van kiezers voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, 1147 voor de Prov. Staten en 1150 voor den Gemeenteraad. Maandagmiddag had de heer R. H. het ongeluk met een motor tegen een hei ning aan te ryden, waardoor hij van den motor werd geslingerd en bewusteloos op genomen. Nadat hy weder tot bewustzjjn was gebracht, bleek, dat hy geen licha melijk letsel had bekomen, ook aan den motor waren geen stukken te bespeuren, zoodat dit ongeluk bovenmate goed afliep. Voor belanghebbenden zyn op het Gemeentehuis alhier verkrygbaar, aanvraag formulieren ter bekoming van Jacht-, visch- en hengelakten. Bezoek van ouds bekend Hótel Café Restaurant Uitspanning. 1! St. Jansstraat 10-12 '8 BOSCH. Tel. Interc. 436 Station N.A.B.O. 8LEEUWIJK-'s BOSCH 1 w Modemagazijn MARIE DE RICKS, HET BESTUUR Kiettwsblad Eindelijk VOORJAAR 1925 NOUVEAUTÉ' s MantelsTailleursCostuums, in Mouliné, EpingléOttomanSatin de Soie. Vughterstraat Telefoon 652, 's-Bosch

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 5