Vrouwen en ^nd van altena Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4494 Woensdag 22 April 1925, FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor". Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt /1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrydagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLAND SCH OVERZICHT De aanslag op Koning Boris van Bulgarije is gevolgd door een ontploffing in de Kathedraal, toen er een lijkdienst werd gehouden ter eere van Georgiëf, die by den aanslag op den Koning om het leven was gekomen. Een helsche machine was in de middelste der drie koepels van de Kathedraal geplaatst, die ontplofte, juist toen de metropoliet 't evangelie voorlas. De koepel stortte in, waardoor byna alle aanwezigen onder de puinhoopen werden bedolven. Meer dan 150 personen werden gedood, vele honderden gewond. Verschillende Ministers werden door de neerstortende steenen gewond. Alle hospitalen zyn gevuld met gewonden. Onder de gedooden bevindt zich de burge meester van Sofia. Aan het eind der vorige week is ook de directeur der Centrale gevangenis te Sofia vermoord. Algemeen wordt aangenomen, dat deze gruweldaden een stelselmatige agitatie der communisten is en den inzet van een communistisch offensief in een Balkenland, waar de revolutie een vruchtbaren bodem vind. Het zou niet behoeven te verwonderen, dat de sovjetrepubliek, die noch in Duitsch- land, noch in Frankryk, noch in Engeland of welk ander Europeesch land ook erin heeft kunnen slagen de wereldrevolutie te ontketenen, in een land als Bulgarye, dat minder weerstandsvermogen bezit, ditmaal een kansje heeft willen wagen. Aan pro paganda heeft het niet ontbroken zoowel het stedelijk proletariaat als de uitgemer gelde boerenbevolking is door Russische agitatoren en dier geestverwanten hard nekkig bewerktblijkbaar is de beweging door Moskou geldelyk royaal gesteund en van Weeoen uit, waar sinds lang een propaganda-centrale onder leiding van Joffe werd gevestigd, schynt men reeds geruimen tijd het erop aan te hebben gestuurd Bulgarye de zegeningen te brengen van de nieuwe politieke leer het bolsjewisme. De Bulgaarsche regeering verklaart, dat zy bewijzen bezit, die duidelijk aantoonen dat de Russische sovjetregeering, de hand in de jongste gebeurtenissen heeft gehad. Uit de documenten die zy in haar bezit heeft zou duidelijk blyken, dat voor medio April een algemeene opstand in Bulgarije was voorbereid en dat 't doel was een 123 Och die arme, oude Champagne I zucht te Etienne, diep ontroerd, hij zou dien schurk wel gauw van de baan hebben geworpen. Etienne I hernam Rose, trachtende haar aanval van droefheid te onderdruk ken, ik ben er zeker van dat de jaloe zie u die woorden ingeeft. De brandweerman fronste de wenk brauwen had Rose niet, toen zij samen getwist hadden, gezegd dat hijjaloersch was Dat ze het nu opnieuw tegen hem zeide was het in veel gunstiger be- teekenis en daardoor werd de brandweer man weer wat vroolijker. Zeker, zeide hij, op overtuigden toon. Etienne begon te lachen. Rose was zöo gelukkig hem weer te zien, dat zij er vroolijk onder werd. De brandweerman ging voort Alle eerbied voor u, juffrouw Fouil loux, maar ik geloof niet aan natuur wonderen. De kaartlegster en Etienne waren weer geheel verzoend. Nu gebeurde er iets dat nog nooit gebeurd was sedert den dood van Fran cois Champagne, Etienne weigerde niet een beschuit te eten en een glas wijn te drinken. Claudinet deelde in het feestmaal, maar hij dronk slechts wijn met water. sovjet-republiek Bulgarye in 't leven te roepen, nadat vooraf de koning en tal van autoriteiten uit den weg zouden zyn ge ruimd. Een gewapende bezetting van verschillende districten zou volgens bedoelde docomenten eveneens in het voornemen hebben gelegen. Voorts onthullen de be scheiden, dat niet alleen de communistische Internationale de revolutieplannen daad werkelijk steunde, maar dat ook de sovjet regeering zelfs rechtstreeks by de jongste gebeurtenissen betrokken is geweestvooral het Russische leger en de Russische vloot zouden aan den opzet van het revolutieplan hebben meegewerkt en menigen «nuttigen wenk* hebben gegeven. In hoeverre deze beschuldigingen waar heid bevatten, kan een buitenstaander moeilyk beoordeelen. In ieder geval heeft de Bulgaarsche regeering haar maatregelen genomen om de oproerige beweging den kop in te drukken. Niet alleen is zij tot arrestatie op groote schaal overgegaan, maar bovendien heeft zij den staat van beleg afgekondigd en eeri militaire recht bank ingesteld. De omstandigheid, dat tengevolge van het vredesverdrag van Neuilly de regeering over een zeer beperkte defensie beschikt baart haar veel zorg en heeft er haar dan ook toe gebracht aan de intergeallieerde missie te Sofia te vragen of Bulgarye de weermacht mag versterken met 10.000 man. Onder gewone omstandigheden zou de missie het verzoek natuurlijk onmiddelijk van de hand wijzen, maar nu het in Bulgarije dermate gist, dat het revolutie gevaar voor Bulgarye zeer ernstig is en gemakkelijk op den geheelen Balkan zou kunnen overslaan, mag aangenomen worden, dat de raad van gezanten erin zal toe stemmen, dat Bulgarije het gevraagde extra-aantal manschappen onder de wapenen roept. De Fransche Kabinetscrisis is opgelost, het is echter de vraag of de nieuwe re geering een lang leven is beschoren. Al te optimistisch is men dienaangaande niet en de opvattingen der zwart-kijkers worden gebaseerd op de politieke samenstelling van het kabinet. Over het algemeen wordt de opmerking gemaakt, dat, al is het ver schil tusschen het kabinet Herriot en het kabinet-Painlevé niet bijster groot, er niet temin eenige opschuiving plaats heeft ge had in de richting van het centrumin dit verband dienen vooral de namen te worden genoemd der ministers van handel Nu kom je toch zeker alle dagen? Zeker, voegde Rose er aanmoedigend bij. Je moet hier eten, zeide Claudinet. Je moet hier slapen. Dan ben ik niet bang meer. Och kom I zeide de brandweerman, is zoo'n groote jongen bang? De kaartlegster keek baar zoon droe vig en verwonderd aan. Dat had Clau dinet nooit tegen haar gezegd. Het ventje scheen er spijt van te heb ben dat hij die woorden gesproken had, en hij hernam Het is maar gekheid. Op het oogenblik dat Rose het glas aan de lippen bracht, kreeg zij een he- vigen aanval van koorts. Het bloed steeg haar naar het hoofd en tranen stonden in hare oogen. Etienne beefde toen hij den hollen „krampachtigen hoest hoorde. Toen de aanval gedaan was, kreeg Rose weer een helder oogenblikzij hield de hand tegen de borst, alsof zij het verterende vuur wilde uitblusschen in haar blik lag zulk een voorbijgaande uitdrukking van angst en wanhoop, dat de brandweerman verschikt uitriep Maar mijn Hemel, juffrouw Fouilloux, u zorgt niet genoeg voor u zelf. Ik doe niets anders, antwoordde zij. De vreugde die zij ondervonden had, toen zij den vriend van Champagne te rug zag, was al verdwenen op de vreug de van het wederzien, die maar een oo genblik duurde, volgde dezelfde uitput ting de oogleden van Rose vielen zwaar neder en het hoofd zonk op den rechter- en buitenlandsche zaken Chaumet en Briand. Anderzijds zijn in het ministerie de radicaal-socialisten en het cartel des gauches over het algemeen zeer behoorlyk vertegenwoordigd. Maar de samenstelling is van dien aard, dat rechts het ministerie te radicaal-socialistisch vindt en van oordeel is, dat het niet een karakter draagt van een centralisatie-kabinetlinks, de socialis ten met name, meent, dat het niet van rechtsche smetten vry is. Zoodoende kan er geenszins gesproken worden van een algemeene tevredenheid. Bovendien dient men niet uit het oog te verliezen, dat Briand, de nieuwe minister van buitenland sche zaken, en Caillaux, de nieuwe minister van financiën, twee tegenstanders zijn, zoodat men zich mag afvragen, of het op den duur tusschen beide politici wel zal boterenen een wederzydsche welwil lende gezindheid is juist voorwaarde voor de zoo dringend noodige samenwerking. Meisjes I Er is geen deugdelijker middel voor het verkrygen en behouden van een fraaie Huid van Handen en Gelaat, dan Purol. Vergadering van den Riad der gemeente HEDIKHU1ZEN, op Zaterdag 18 April, v.m. 10 uur. Voorzitter EdelAchtb. Heer v. Bokhoven. Secretaris WelEd. Heer Cou wen berg. Aanwezig alle leden. Om 10.10 uur opent de Voorzitter de vergadering en leest de Secretaris de notulen der vorige vergadering, die daarna onveranderd worden vastgesteld. De Voorzitter zegt, dat deze vergadering is bijeengeroepen, naar aanleiding van het schrijven van 4 raadsleden, om het adres te behandelen aan de Kroon, naar aan leiding van het niet goedkeuren der Gemeentebegrooting 1925 door Ged. Staten. Ik heb die vergadering belegd zegt spr., doch het verzoek was niet noodig geweest, want B. en W. hadden toch reeds besloten een vergadering te beleggen zoodra het adres zou zijn ingekomen. Wy zullen nu kijken wat de heeren weten. Dobbelsteen. U hadt gezegd, dat U het stuk niet wilde teekenen, daarom hebben wy het verzoek gedaan tot het beleggen dezer vergadering. Voorzitter. Ik had een vergadering be legd, zoodra het zou zyn ingekomen. Dobbelsteen. Dat hadt U niet gedaan, schouder. Zij maakte woeste gebaren en verwen- schingen kwamen uit haar mond. Zij had niets gedaan om zoo te lijden zij wilde het noodlot ervan beschuldigen, maar haar uitputting nam toe. Zij be waarde het stilzwijgen. Claudinet mompelde Is het gedaan, mama? Rose Fouilloux scheen haar zoon niet te hooren. Etienne, die meer en meer onder den indruk kwam, hernam Kom, je moet je niet zoo opwinden Zware kou, anders niet. Zij kreeg opnieuw een benauwheid een rood schuim stond op hare bloede- looze lippen haastig haalde zij haren zakdoek voor den dag Etienne zag dat hij vol bloedvlekken zat. Wil ik een dokter gaan halen?vroeg de brandweerman verschrikt. Neen antwoordde Rose, het is uit. Zij poogde te glimlachen. Na een paar minuten scheen zij werkelijk wat beter te zijn. Zij trachtte hem gerust te stellen, doch zij was zelf geenzins overtuigd. Etienne zeide Zie je, met gezondheid valt niet te spotten Dat weet ik wel. De vrouw van den wijnkooper op den hoek van de rue Philippe-de-Girard hoestte net als jij En verder? Zij heeft hare verkoudheid veronacht- zaamd. 1 En wat is er met haar gebeurd daarom hebben wij U verzocht een ver gadering te beleggen om dit adres te be handelen. De heer Dobbelsteen leest hierop het navolgende adres voor Aan Hare Majesteit De Koningin der Nederlanden, Geeft eerbiedig te kennen, de Raad der Gemeente Hedikhuizen dat hij in beroep wenscht te komen, tegen het besluit van Ged. Staten van Noord-Brabant d.d. 25 Maart j.l. waarbij de begrooting voor het dienstjaar 1925 niet werd goedgekeurd, omdat onze raad daarop le. de post salaris voor den gemeentebode verlaagde van f 650.op f 400.en tevens toelage voor gebruik van rywiel ad f50.introk. 2e. de post salaris voor ambtenaar ter secretarie ad f 500.daarvan afvoerde. 3e. de post drukwerk verminderde van f300.— tot f200.—. 4e. Een verlaging van 10 pCt. toepaste op de jaarwedden der veldwachters, wier salaris momenteel bedraagt f1400.plus f50.kindertoelage, met gebruik van vrye woning met tuin. 5e. de post opbrengst diverse verpach tingen verhoogde van f 10000,op f12500.—. dat hy ter motiveering van zyn beroep o.a. het volgende wenscht aan te voeren, betreffende le. Verlaging salaris gemeentebode. dat voor enkele jaren, de gemeente Hedikhuizen, nimmer een bode heeft gehad en dat dit ambt is ingesteld, tydens de distributiejaren, dat dit ambt dus een z.g. mobilisatie product is, dat feitelyk een tijdelijk karakter had moeten dragen, daar door wyziging der tijdsomstandigheden, dit ambt voor onze gemeente eene overtollige luxe is geworden, dat de meeste plattelandsgemeenten van de grootte der gemeente Hedikhuizen, dat slechts eene goede 1300 zielen telt, geen aparte gemeentebode hebben en de zeer weinige werkzaamheden, welke voor een bode bestemd zyn, gewoonlyk verricht worden door den veldwachter, die zulks in eene kleine gemeente gemakkelijk kan bijbrengen en in onze gemeente nog te meer, daar alhier twee gemeenteveldwachters in functie zijn, dat onze raad overigens verwyst naar naburige gemeenten b.v. Herpt, waar de Hij werd verlegen en zeide juist het tegenovergestelde van wat hij had wil len zeggen. Wel 1 stotterde hij, zij heeft ten slotte een ziekte opgeloopen. Is zij weer beter geworden? Zij is tenmistezij lijdt niet meer. Heeft men haar begraven? Och, wat zal men er van zeggen Zij wilde nooit op zich zelf letten. Rose beefde en stond met een ver stoord gezicht op. Claudinet was bang dat zijn moeder weer met zijn vriend Etienne zou gaan twisten, en hij begon te huilen. Met jou is dat wat andersjij bent alleen waar wat opgewonden Herin ner je je niet dat je kou hebt gevat? Neen Omdat dat des te gevaarlijker zou zijn. Onze cantinehoudster heeft laatst zoo'n kou gevat en Hij hield een oogenblik op en ging daarna voort De majoor heeft haar ten slotte gene zen Je kent den majoor wel, het is dezelfde die Mijn armen Francois heeft laten ster ven. Champagne had iets binnen in zijn hoofd dat niet in orde was er zou een wonder hebben moeten gebeuren, dat weet je wel. Ja, een wonder, herhaalde zij met groo te bitterheid. En zij dacht: Evenals voor mij, misschien Voor de eerste maal gaf zy zich re kenschap van haren toestand. Zij moest gemeenteveldwachter tevens polderbode is, waardoor voor die gemeente f 400, wordt bezuinigd en Heusden, waar de gemeenteveldwachter, tevens gemeente opzichter is, dat de bewering van Ged. Staten, als zou de bode een volledige dagtaak hebben niet steekhoudend is, daar door hem nog het vak van barbier wordt uitgeoefend, terwyl hij zich in het afgeloopen jaar o.a. nog met teenschillen enz. heeft bezig ge houden, dat door hem weliswaar eenige werk zaamheden voor het Gemeentelijk Electri- citeitsbedrijf worden verricht, toch dat, evenals met eenige andere werkzaamheden voor dit bedryf, de gemeenteveldwachters zich hiermede onledig zouden kunnen houden, dat onze Raad van meening is, dat de meeste diensten van den bode zich bewegen op particulier terrein en hy derhalve terecht besloot tot voormelde verlaging. 2e. Afvoering post salaris Ambtenaar ter secretarie, dat in een gemeente als de onze, evenals ©en bode, een ambtenaar ter secretarie gevoeglijk gemist zou kunnen worden, daar deze geheel ten gerieve van onzen gemeente secretaris, die diverse bijbaantjes heeft, werkzaam is en het niet aangaat, dat onze gemeente de lasten daarvan draagt, dat door Ged. Staten als grond van het niet-goedkeuren van dit besluit wordt aan gevoerd, dat een ambtenaar niet gemist kan worden, daar de gemeentesecretaris in zyn waardigheid van gemeenteontvanger meermalen niet ter secretarie aanwezig kan zijn in de uren, dat deze voor het publiek is opengesteld (zynde van 912 v.m. en van 24 n m.) en dat de zeer omvangrjjke jaarhjksche verpachtingen van de aan de gemeente toebehoorende bouw-, hooi- en weilanden, benevens kleine verkoopirigen, door het gemeentebestuur zelve worden gehouden, teneinde de kosten van notaris e. d. te vermijden, zoodat ook het opmaken der noodige akten, met al de daaraan verbonden werkzaamheden, als zorg voor de registratie ter secretarie geschiedt, dat onze Raad in antwoord op eerst genoemde reden ter Uwer kennis wil brengen, dat toen voor eenigen tijd, bewuste ambtenaar, wegens ziekte meer dan een jaar afwezig was, hy wel gemist scheen te kunnen worden, terwijl het bezwaar van het niet-aanwezig zijn van onzen secretaris ondervangen zou kunnen worden, bekennen dat tot dit tragische oogen blik toe, waarop zij haar vonnis had meenen te lezen in het boek des nood- lots, zij zich zelve hoop had gegeven en de oogen voor het licht had willen sluiten. Poulot wilde toch den dokter in eere herstellen. Jawel, goed, Rose, maar je weet dat het een bekwaam man is. Wie? De dokter. Met alles wat ze weten, zou men een boekdeel kunnen vullen, zei de kaart legster, maar met wat ze niet weten, wel tien. De brandweerman bleef volhouden, vertelde ernstige gevallen die de dokter behandeld had en die hij wel niet alle genezen had, maar die toch bewezen dal hij zeer bekwaam was. Zoo zal hij zich nooit vergissen wan neer er te weinig op de ziekte gelet is. Zegt hij dat dan tegen den zieke? Neen, dat zegt men zoo maar niet Alleen waarschuwt hij den kapitein. Rose sloot de oogenzij zag dat kor te onderhoud weder dat plaats had ge had tusschen haar en den dokter in het huis van de rue Gay-Lussac. Hij had gemeend dat zij om zich zel ve kwamhij had woorden gesproken, waaraan Rose eerst weinig gewicht had gehecht. De arme Poulot wist niet wat te doen. Hij was blij geweest toen hij kwam en nu zou hij wel heen willen gaan, op voorwaarde dat zijne vriendin dan niet in dien toestand bleef. NIEUWSBLAD voor ligt Land van Hetfsdoii gn AltenaJeLangstraat en de Bonimeterwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1