Schoonmaak ^ND van altena JTrootn aain e r Proefn timmer Uitgave: Firma L* J. VEERMAN, Heusden* No, 4496. Woensdag 29 April 1925, Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 61525. IfHUSliLETOT. „Het Kasteel van Kerlor". Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt /1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BÜITENLAKBSCH OVERZICHT Zondag heeft dan in Duitschland de presidentsverkiezing plaats gehad. De strijd is fel geweest en de uitslag dat Hindenburg is gekozen met 14.600.000 tegen Marx 13.753 000 en 1 934.000 op Thalmann (communist). Er is veel drukker gestemd dan op 29 Maart, toen slechts 27 millioen stemmen werden uitgebracht. Hindenburg zal zijn ambt aanvaarden onmiddellijk na de publicatie van den officiëelen uitslag der verkiezing, wat zeer zeker nog vóór het einde dezer week zal zijn. Hij wordt beëedigd door den president van den Rijksdag. Dat de recbtsche partijen zulk een be langrijk succes konden botken is in de eerste plaats te wijten aan de houding der communisten, die een eigen candidaat hebben gesteld, al wisten zij vooruit, dat deze candidaat, Thalmann, niet de minste kans had, tot de hoogste functie in den Duitschen staat te worden geroepen. Waren de kleine twee milhoen stemmen, die op Thalmann zijn uitgebracht, aan Marx ten goede gekomen, dan zou deze er met eee mooien voorsprong zijn gekomen. Overigens hebben bij deze verkiezing nog tal van vooraf niet te berekenen factoren een rol gespeeld o.a. hebben in verband met het Katholiek zyn van Marx en het Protes tantisme van Hindenburg bij tal van kiezers religieuse overwegingen gegolden ook was bij voorbaat niet uit te maken, hoe de thuisblijvers bij de eerste verkiezing hun keuze zouden bepalen. Bovendien schijnen ook niet alle stemmen der sociaal-demo craten, vooral niet die der links zich orienteerende leden dezer partij, op den candidaat van het volksblok, Marx, te zyn uitgebracht. Desertie naar de rangen der communisten schynt geenszins tot de zeld zaamheden te behooren. Wanneer men dan ook de stemmen, op Thalmann en Marx uitgebracht, optelt, krijgt men een cyfer, dat hooger is dan het stemmental, dat Hindenburg de over winning bezorgde. Hieruit volp,t dus, dat er meer linksche dan rechtsche stemmen zijn uitgebracht en dat de meerderheid van het Duitsche volk dus nog niet mili- tairistisch en monarchistisch is gezind. Wel bewijst echter de verkiezing van Hinden burg, dat een niet onaanzienlijk aantal Duitschers zich geenszins heeft kunnen onttrekken aan den betooverenden invloed, dien Hindenburg nog steeds uitoefent. 125 De eerste lezing was niet slechtmaar de sombere schoppen kwamen weldra het spel ongunstiger makentoch kwa men de andere kaarten in tegenspraak met de ongunstig voorspellingen, maar de moeder van Claudinet behield haar koele beslotenheid. Rose moest zich tot haar schrik be kennen dat zij voor de eerste maal in haar leven het orakel niet kon uitleggen. De kaarten spraken elkaar tegenwilde het lot dan niet spreken Maar het orakel bleef wreedRose kon het vooreerst niet meer raadplegen waarom wilde het niet voor den laatsten keer spreken? De moeder van Claudinet deed aller lei pogingen en paste de meest verschil lende manieren toe het was tevergeefsch zij kon niets vernemen. Plotseling voelde zij opnieuw een koude rillingde koorts begon haar opnieuw te Bloopen. De arme vrouw huiverde. Een onzeker licht viel in het vertrek het was de aanbrekende dag. Rose vouwde de handen. Was het mogelijk dat zij den nacht wakende had doorgebracht? Dan was ze zeker toch lang bewusteloos geweest. Plotseling werd ze weer bang. Was zij vergeten dat haar oogenblikken ge- Wat de gevolgen van deze verkiezing zullen zijn is niet vooruit te bepalen nu Hindenburg voor niet minder dan 7 jaar als president der Duitsche republiek zal optreden. Sommiger opvatting is, dat het thans met de republiek voorgoed is gedaan en dat de nationalistische kringen, die achter Hindenburg staan, geen enkel kansje onbenut zullen laten om te trachten, weer toestanden in het leven te roepen, zooals die voor 1914 bestonden. De ergste zwartkijkers achten het herstel der mo narchie alleen door bet simpele feit van Hindenburg's verkiezing reeds een behoorlyk, d. w. z. onbehoorlijk, eind op den weg der verwerkelijking. De tot president der republiek gekozen generaal-veldmaarschalk is in hun oogen iemand, die den terugkeer der Hohenzoliern voorbereidt en men ziet Duitschland reeds herleven als een militair monster, dat te gelegener tijd opnieuw een noodlottigen sprong zal doen en een prooi kiezen. De pessimisten zien een nieuwen bloedigen oorlog zijn lugubere schaduwen vooruitwerpen. Omtrent den politieken toestand van Bulgarije, schrijft de diplomatieke mede werker van de Daily TelegraphMen heeft te Londen bijzonder veel sympathie voor koning Boris, die voor den jongsten aanslag op zijn leven voor verzoening en gematigdheid heeft gewerkt en die nooit heeft opgehouden aan te dringen op zelf beperking der regeering. De Grieksche premier heeft verklaard, dat Griekenland er niet aan denkt in Bulgarye te intervenieeren. De regeering te Athene is zich volkomen bewust van het gevaar, dat van de zijde der commu nisten dreigt. Ook de houding van de regeering van Zuid-Slavië heeft men ver keerd uitgelegd. Pasjitsj en zijn collega's hebben herhaaldelijk de aandacht van de gezanten der vreemde mogendheden ge vestigd op het communistische gevaar, dat den geheelen Balkan bedreigt en de eenige gebeurtenis, die tot een militaire interventie van Zuid-Slavië aanleiding zou kunnen geven, zou zijn de instelling van een commu nistische republiek in Bulgarye. Verder wordt er op gewezen, dat de Raad van Ambassadeurs aan Bulgarye heeft toegestaan zyn troepenmacht met 10.000 man uit te breiden, en niet met 7000 man, zooals aanvankelijk werd gemeld. Deze 10.000 man mogen echter uitslui tend voor grensbewaking worden gebruikt teld waren. Zuchtende kneep zij zich in den arm. Zij wilde de kaarten smeeken niet on vermurwbaar te zijn. Zij werd weer koud, maar zij lette er niet meer op Toen zij ging slapen, scheen het haar alsof doodslakens haar omgaven. Neenzij wilde wakker blijven totdat zij gevonden had wat zij tot nu toe tevergeefs zochthet middel om Claudi net het ongeluk te besparen dat hem bedreigde. Als ik ga slapen, mompelde Rose Fouilloux, word ik misschien niet meer wakker. Haar tanden klapperdenhare han den waren paars met witte vlekken aan de nagels. Zou zij de kracht hebben het vuur aan te maken? Dat moest wel, anders zou zij van kou sterven. Zij sleepte zich naar de keuken haar half verstijfde handen grepen een bos hout, dien zij in de kachel wierp. Zij stak het hout aan, dat weldra knetterder, maar om dit te doen, had zij zich moeten bukken. Toen zij op wilde staan, veroorloofden haar pijnlijke beenen het haar nietde kachel snorde, maar dat vuur zou gauw uit zijn, als zij er geen kolen bij deed. Zij hield den poot van de tafel vast om op te staanmet de rechterhand greep zij zich aan het tafelkleed vast en de kaarten vielen op den vloer Rose nam ze dadelijk met beiden handen op en wierp ze in het vuur. Zoo zullen zij niets meer voorspellen zeide zij. en moeten uiterlyk op 31 Mei worden gedemobiliseerd. De militaire liquidatie commissie der geallieerden heeft echter het recht ieder oogenblik te besluiten dat deze troepen binnen acht dagen naar huis moe ten worden gezonden. Deze commissie is tevens [belast er voor te waken, det de buitengewone legermacht niet voor andere doeleinden wordt aangewend. bezorgt menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden echter weer spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. Vervolg Raadsverslag gemeente WIJK. Roza. Als een der bestuursleden van het Groene Kruis tegen subsidie is kunnen de andere raadsleden er bezwaarlyk voor zijn. v. d. Velden. Uit rayne discussie moet men niet opmaken, dat ik tegen subsidie ben, alleen heb ik willen zeggen, dat men den adviseur had moeten kennen. Dat is de groote tegenwerking voor de instand houding van het Groene Kruis en dat moet ik betreuren. Hoewel ik graag aanneem, dat alles met de beste bedoelingen is ge beurd, dan zou ik als ik in dezelfde schoenen stond moeten zeggen, dat ik myn mede werking ook niet zou kunnen geven. Dat een verpleegster echter nuttig is, daarby blijf ik. van Wijk. Bij het publiek heeft het den indruk gewekt, dat men bovenaan is begonnen inplaats van beneden, b.v. in Werkendam, een groote gemeente, heeft men eerst alles op pooten gezet en nu gaat men daar eerst over tot het aanstellen van een zuster. Roza. Men moet niet vergeten, dat hier een aantal T.B.C.-hjders is en daarom is een verpleegster wel op haar plaats. van Wijk. Wij zeggen dat er veel T.B.C.-lyders. Voorzitter. Nu dat is bekend genoeg. Het ligt evenwel op den weg van het Groene Kruis de zaak in orde te brengen, laat b.v. 2 of 3 personen van de vereeniging naar den dokter gaan en heeft zy wer kelijk gefouteerd, dan behoort men excuus te vragen, ik weet echter niet anders of het is niet met opzet gebeurd. v. d. Velden. Als bestuursleden mogen wij er niet tegen zijn, doch behooren wij, evenals de Voorzitter zegt, te trachten, de zaak iu het reine te brengen. Rose slaagde erin rechtop te gaan staan ze nam nog een paar bossen hout en wat kleine stukjes kool, die ze bij elkaar in de kachel gooide. Nog alijd snorde deze. De opstijgende warmte gevoegd bij de opwidding door die ongewone bewe gingen, wekten de arme vrouw op. Als dat vuur, dat slechts eenige oogen blikken duurde, als een lamp die uitgaat en voor het uitgaan nog even helder brandt, voelde Rose in zich een opfik- kering van levenskracht, die haar volle verstand teruggaf. Het bloed steeg haar naar het hoofd, zoodat de aderen aan haar slapen ge zwollen warenhaar hoofd bonsde. Eensklaps kreeg de kaartlegster, die den heelen nacht over de toekomst had liggen denken, een mooie ingeving. Zij ging naar het bed toe, waar haar zoon nog immer rustig sliep. Zij keek het kind met onbeschrijflijke teederheid aandaarna nam zij Clau- dinet's nette buisje, en haar naaidoos voor den dag halende, aan Rose haar schaar daaruit en begon de voering los te tornen vanaf den linkerschouder. Toen zij dit gedaan had, ging de kaartlegster naar het bed toe een oogen blik aarzelde zij en deze woorden kwa men over hare lippen Ik zal nooit de kracht hebben om de matras op te lichten. Zij kon het evenwel doen, zelf ver wonderd, dat zij nog zoo krachtig was. In de matras zoekende, haalde zij er een gewerkt kistje uit. Zij nam er het stuk dat haar vijftien duizend frans Voorzitter. Ik zal het voorstel van Weth. Roza om het adres nogmaals aan te houden in stemming brengen. Voor stemden de beide wethouders, tegen de leden v. d. Pol, Bouman en van Wyk, zoodat het is verworpen. Voorzitter. Dan zal ik het voorsH in stemming brengen om subsidie te verlet -o. Roza. Dan zou ik eerst graag weten hoe hoog de subsidie dan wordt. Voorzitter. Wy zullen die bepalen op flOO, Roza. U kunt dit gerust «loec, het valt toch. Dit voorstel in stemming gebracht wordt eveneens met twee tegen drie stemmen verworpen. Voor stemden de beide Wet houders. j. d. Pol. Na al dat gepraat wa. e zaak toch al bedorven ei heeft uit stellen geen nut. Roza. Dat is volstrekt niet waar, het Groene Kruis had dan nog gelegenheid gehad de zaak in orde te brenger*. Adres van Boender en anderen om in de nabyheid hunner woningen eer* gemeente- pomp te doen slaan. Dit adres is eveneens in de vorige vergadering aangehouden om gelegenheid te hebben eerst naar de kosten te inforroeeren. Hierover zyn aangeschreven de koperslager Honings alhier en v. Laar hoven en Richters te Heusden. Alleen de laatste heeft een kostenberekening ingestuurd. De heer Bouman vraagt of er een tijd is genoemd, waarop de begrooting moest zijn ingediend, waarop de Voorzitter ant woordt, dat gezegd is de kostenberekening zoo spoedig mogelyk in elk geval in den loop der week in te zenden, zoodat de tyd van indiening reeds lang verstreken is. De koperslager van Laarhoven is wel hier geweest -en stelde voor een ander soort pomp te slaan, doch een begrooting is van hem niet ingekomen. De Voorzitter deelt nog mede dat de begrooting van den loodgieter Richters hem zeer schappelyk voorkomt. Op voorstel van den heer G. v. d. Pol wordt hierop B. en W. machtiging ver leend het werk door genoemden loodgieter te doen uitvoeren. Verder is ingekomen het goedkeurings besluit van Ged. Staten van de wijziging der gemeentebegrooting 1924. Ged, Staten verzoeken verder de bepa ling, var* de inningsverordening van Waag gelden, dat de waagmeester het waaggeld int, uit naam en voor rekening van den Ge- kapitaal verzekerde, uit. De moeder van Claudinet bekeek het papier dat haar vermogen uitmaakte en dat de erfenis voor haar zoon zou zijn. De overpeinzingen van Francois Cham pagne kwamen haar in de gedachte. De brandweerman was zeer verbaasd geweest toen hij vernam, dat zijn be minde kapitaal bezat Om zijn verbazing te uiten, had hij een grapje gemaakt en opgemerkt dat het geld weliswaar eerlijk, maar toch op een zonderlinge manier verdiend was. Als Ros© Fouilloux bij haar vak geen overtuiging had gehad, zou zij misschien wel wat minder gehad hebben bij de gedachte, hoe zij haar geld had verdiend maar zulke kleinigheden trok zij zich niet aan. Zij herinnerde zich, hoe zij na elke consultatie een kleine som terzijde had gelegd. Haastig verborg zij het papier tus- schen de voering en de etof van het buisje, daarna naaide zij het geheel weer aan elkaar. Toen zij de naald voor de laatste maal door het goed haalde, loosde zij een zucht van verlichting. Zij legde het buisje weer op den stoel neder. De kachel ging reeds uit; een koude rilling beving haar. Zij legde de matras snel weer op het b6d zij voelde dat de koorts baar weldra zou ondermijnen en tot werkeloosheid doemen. De vermeende verbetering ver dween langzamerhand. Rose werd even duizelig en greep de rumflesch, maar op het oogenblik dat zij hem aan de lippen meente-Ontvanger, te schrappen, aangezien zij deze bepaling overbodig achten. Besloten wordt deze bepaling, die er 6 jaar geleden op verlangen van Ged. Staten is ingevoegd, in te trekken. Verzoek van het uitvoerend Comité voor h-"1 te ho-den Concours op 20 en 21 Mei, van gemeentewege voor dit concours een medaille oeschikbaar te willen stellen. De heer G. v. d. Pol wil over dit ver zoek niet veel zeggen, alleen dit, dat hij .Is anti V- !'-.iionair raadslid niet voor inv illigin ?an het verzoek kan stemmen, ornaat hei concours ook op Hemelvaartdag wordt gehouden. De heer v. Wyk heeft de eerste ver- gaderi,,g van het uitvoerend comité voor h» c«< «cours medegemaakt en heeft toen o .k te kennen gegeven, dat Hemelvaartsdag een ongevoeglijke dag was, aangezien die bij verschillende ingezetenen in hoog aanzien staat. Uit dit oogpunt kan spr. er zyn steun niet aan geven het concours van gemeentewege met een medaille te steunen. Weth. v. d. Velden vraagt op welken grond Hemelvaartsdag zooveel hooger is als b.v. Paasch-Maandag, Pinkster-Maandag of 2e Kerstdag, v. Wijk. Ik acht Hemelvaartsdag hoog. Op Paasch- en Pinkster-Maandag wordt er gewerkt en worden er in geheel Nederland markten gehouden, op Hemelvaartsdag ligt alles stil. Roza. Behalve het uitgaan. Ik zou liever niet lang over dit verzoek praten. Het gaat niet over een groot bedrag, de bedoeling er van is alleen, dat het gemeente bestuur zyn genegenheid toont met het feest der rauziekvereeniging, daarvoor is geen groot bedrag noodig, voor f 10 is b.v. al een mooie medaille te koopen. v. d. Velden. Ik zou alleen even willen zeggen, dat ik volkomen kan eerbiedigen wat het lid v. d. Pol zegt, deze heeft steeds by alle gelegenheden zijn beginsel gehandhaafd en is dit trouw gebleven. Het raadslid v. Wyk kan ik echter niet begrijpen. Nummer één van het anti revolutionair program is Zondagsheiliging en hoe is het dan mogelijk dat het lid v. Wyk als nummer één van den anti revolutionairen lijst destyds stemde voor het open laten der herbergen op Zondag onder kerktijd en nu zoo'n bezwaar maakt tegen den Hemelvaartsdag. Hij was voor ontheiliging van den Zondag, het hoogste en heiligste punt van de anti revolutionaire partij. Ieder voor zich moet weten of hij zou brengen, maakte zij een gebaar van afkeer. Neen, neen I stotterde zij. Ik wil niet meer drinken, ik mag me niet meer be drinken. Dat zweer ik boven het hoofd van Claudinet. Ditmaal moest de ongelukkige Rose Fouilloux woord houden. Zij sliep met groote moeite in, geen hoogte meer hebbende van haren toe stand deze verschrikkelijke nacht leidde tot de ontknooping. De ongelukkige, die de deur gesloten had, bleef verscheidene uren zonder zorg. De buren hoorden eindelijk de kreten van Claudinet, die huilende den doods strijd zijner moeder aanschouwde. Het slot werd opengebroken. De dokter uit de buurt, die inderhaast geroepen werd, constateerde vliegende tering. De keukenmeid van den boulevard Richard Lenois en Etienne Poulot ston den de stervende in de laatste oogen blikken bij. Rose kwam niet meer ge heel bij haar bewijst zijn. Den derden dag, een oogenblik voor haar sterven, maakte een vreesdijke angst zich van haar meester, erger dan de doodsangst die over haar gelaat gleed. Rose mompelde hoorbaar Claudinet 1 Mijn God 1 riep Etienne uit, zij spreekt. Hij snelde naar het kind toe, nam het in de armen en gaf het aan zijn moeder Claudinet. hernam Rose Fouilloux de schouder de schouder (Wordt tmvolgd). Laid van knin en Aitoia,iieLaiqstraat en in Bimtltrviir

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1