Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. in. m urn i ii C. DE KEMP NUJOL L Verschuur-Baart, Jan Geertzen, Tegen Verstopping. Engst raat HEUSDEN. BEHOORENDE BIJ HET TROOST VOOR OUDEN VAN DAGEN. De oude dag behoort een tijdperk van geluk en welvaren te zijn, niet een van ziekte en pyn, de nieren zyn vaak aanspra kelijk voor het laatste. Rugpijn, aanvallen van rheumatiek, stijf heid, urinestoornissen en blaaszwakte komen voort uit verzwakte nieren. Bij verwaar lozing bestaat gevaar voor aderverkalking, waterzucht, graveel, spit, ischias en chro nische rheumatiek. De door den tyd verzwakte nieren behooren versterkt en opgewekt te worden bij het eerste teeken van ongesteldheid, opdat niet langer on zuiverheden in het bloed achterblijven en zich door het geheele lichaam verspreiden. Geef de kwaal geen gelegenheid om vasten voet te krijgen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen onschatbaar voor u blyken. Menschen, die zich nog kwiek voelen op 80 jarigen leeftyd, zeggei: dal dit geneesmiddel een nieuw levenstijdperk voor hen opende. Foster's Pillen kunnen veilig gebruikt worden, zij werken uit sluitend op de nieren en blaas, niet op de lever, maag of ingewanden. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker zyt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prys fl.75 per flacon. GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Rnime keuze in FANTASIE- en TROUWRINGEN. Eigen Reparatie-inrichting. DAMRÜBRIEK. Redacteur: M. J. L. BÉNEKER te Andel (N.-Br.). Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. 2e Wedstrjjd Probleem (3e op).-wedstrijd) door is bet tevens te verklaren, dat het verbazend moeilyk is, deze opening met succes door te voeren.De naam is ont leend hieraan, dat de opening zich ont wikkelt vanuit Wit's korten vleugel en geheel verschillend is van de Centrum- en Flank-opening. Theoretisch is deze opening als volgt 4) 34-30 17—21 2) 30-25 21-26 3) 31-27 20—24 4) 33-28 18—23 5) 39-33 12-18 6) 37-31 26X37 7) 42X31 14-20 8) 25X14 9X20 9) 44—39 7—12 10) 47—42 4—9 11) 41-37 10-14 Hierna begint het middenspel, dat bij voorkeur aangevangen moet worden met 46—41. Beide voortzettingen brengen bij nauwkeurig spel steede een krachtig eindspel. Wit begint en wint. Stand in cijfers Zwart, schyven op: 6, 7, 8, 9, 10, 12, 14, 17, 20, 26 en dam op 13. k Wit, schijven op: 21, 23, 27, 28, 31, 34, 37, 38, 39, 42, 44 en 47. Oplossingen worden ingewacht uiterlyk binnen drie weken. Vervolg theorie der openingen. »Korte Vleugelopeningx (inleidingszet 34 30) Gelijk wy reeds zeiden is deze opening minder bekend dan de skorte Centrum opening. c Eerst in 1904 is deze opening ontworpen door den bekenden dammer Broekkamp. Broekkamp zelf zegt van deze opening»Het doel, met deze opening beoogd, is tweeledig. Men tracht zoo spoedig mogelyk het Centrum te bemachtigen en gelyktydig den tegenspeler een op* of insluiting te bezorgen twee zaken die in het damspel een groote rol spelen. Hier- Vergadering van den Raad der gemeente ANDEL op Vrijdag 24 April nam. 2 uur. VoorzitterEdelAchtb. Heer van der Schans. Secretaris WelEd. Heer B. v. Andel. Aanwezig zijn alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, daarna leest de Secretaris de notulen der vorige vergadering, die zon der op- of aanmerkingen worden goed gekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat bericht is ingekomen, dat uit Rijkskas aan de gemeente een bedrag van f1675 is toe gestaan ingevolge de Landarbeiderswet Hondenbelasting 1925. Uit het kohier van deze belasting blijkt, dat 35 honden zijn aangegeven in klasse I en 52 in klasse II en het totaal bedrag van het kohier f 122 be draagt. De heer v. Vliet zegt dat reeds eerder er over gesproken is, om de belasting voor de pleizierhonden te verhoogen. De Voorzitter zou hier liever straks over willen spreken, voor dit kohier kan daarmede toch geen rekening meer wor den gehouden, want dan zou eerst de verordening gewijzigd moeten worden. Met algemeene stemmen wordt het kohier hierop vastgesteld zooals het is aangeboden. Vaststelling heffingspercentage gem. Inkomstenbelasting 1925/26. Op voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten het per centage op 1 te bepalen. Benoeming leden stembureau. Als leden van het stembureau worden benoemd de heeren Verwijs en Schouten, terwijl de overige raadsleden in opvol ging van oudste in jaren, als plaatsver vanger zullen optreden. Aanbieding gem. verslag en verslag volgens art. 58 der Woningwet over '24. De Voorzitter deelt mede, dat deze verslagen door B. en W. zijn opgemaakt, hierbij aan den raad worden aangeboden en gedurende acht dagen voor de leden ter inzage worden gelegd. Op de vraag van den heer Schouten of indien daartoé aanleiding bestaat, de leden gelegenheid hebben in een vol gende vergadering op deze verslagen terug te komen, antwoordt de Voorzitter bevestigend. Verzoek geitenfokvereeniging om sub sidie. De geitenfokvereeniging „Goede ver wachting" vraagt ook voor dit jaar een subsidie van f 50 evenals het vorig jaar te ontvangen. Op advies van den rijks consulent heeft de vereeniging besloten tot het aanschaffen van een anderen bok. De Voorzitter zou dit adres willen aanhouden tot een volgende vergadering en de vereeniging willen verzoeken eerst een afschrift der rekening van het vorig jaar te willen indienen. Het is algemeen gebruikelijk dat dit bij een subsidie aanvraag gebeurd en de raad dus weet waar het geld blijft. Aangezien de tijd voor de aanschaffing van een bok nog in het verschiet ligt, kan er voor de vereeniging met uitstellen, geen nadeel voortvloeien. De heer Schouten vraagt of het ver zoek hierdoor niet opnieuw behoeft te worden ingediend en of dit in de vol gende vergadering vanzelf weder in be handeling wordt genomen. De Voorzitter antwoordt hierop dat het verzoek niet opnieuw behoeft te worden ingediend, dit komt bij de eerst volgende vergadering opnieuw :in be handeling. De heer Schouten verklaart, zich dan wel met het voorstel te kunnen veree nigen, waartegen ook door de andere leden geen bezwaar wordt gemaakt. Adres van het gemeentebestuur van Heemstede aan de Koningin tot bestrij ding annexatieplannen. De Secretaris leest het adres met het bijgevoegde ont werp tot wijziging der gemeentewet voor. De Voorzitter is van oordeel dat de wetswijziging misschien voor Heemstede wel van nut kan zijn, doch dat deze, al zou zij werkelijk tot stand komen voor Andel nooit geen zin kan hebben, aangezien zij alleen betrekking heeft op gemeenten die in de nabijheid van groote plaatsen liggen en waarvoor gevaar bestaat dat zij door deze grootere plaatsen zullen worden geannexeerd. De heer Schouten zegt dat het niet; zijn bedoeling is, om over het wetsont- werp besprekingen te gaan houden, hij is ook de meening toegedaan dat de voorgestelde wetswijziging voor Andel van weinig beteekenis zal zijn. Naar zijne meening heeft de aanleidende oor zaak van het adres echter wel beteekenis voor de gemeente Andel. Juist het protest, tegen de toenemende zucht tot vereeniging van gemeenten, dat er in ligt opgesloten, moet voor den raad naar zijne meening een reden zijn om adhaesie aan het adresje betuigen. Ook voor deze gemeente is er sprake van combinatie met andere gemeenten, wat ten slotte toch op hetzelfde neerkomt als annexatie, daarom zou spreker adhaesie willen be tuigen. Om mede te getuigen van het gevoel dat onder ons volk heerscht, tot bestendiging van historisch geworden toestanden. Spr. is ook niet overtuigd, dat de voorgestelde wetswijziging voor deze gemeente nooit geen beteekenis zou kunnen hebben, b.v. zouden verschillende gemeenten niet een zeker bedrijf of tak van dienst gemeenschappelijk kunnen inrichten, zooals aanschaffing van brand- bluschmiddelen, die voor een gemeente te kostbaar zouden zijn, doch voor een groep van gemeenten goed zou zijn te doen. De Voorzitter verklaart er bij te blij ven dat de voorgestelde wetswijziging voor Andel van zeer weinige beteekenis kan zijn. Kon er een oplossing worden ge vonden om op andere wijze dan door sa menvoeging, gemeenten te helpen die in moeilijke omstandigheden ver keer en, dan zou dit zeer zijn aan te bevelen. Spr. gelooft, dat een andere oplossing wel zou zijn te vinden, wijziging der gemeentewet zou daarvoor niet noodig zijn. Zonder wijziging kunnen een groep van gemeenten, onder goedkeuring van Ged. Staten, zaken tot hun gemeenschap pelijk belang tot stand brengen, men ziet dit aan het gemeenschappelijk vleeschkeuringsbedrijfzouden eenige gemeenten, eveneens een gemeenschappe lijk electriciteits- of waterleidingbedrijf tot stand willen brengen dan is daar niets tegen. Kon de administratie van 3 kleine gemeenten in één hand worden vereenigd, dan zou daaruit een belang rijk voordeel kunnen voortspruiten en zou men handelen in den zin als Schouten zich dat voorstelt. De heer Schouten zegt dat de Voor zitter zijn bedoeling verkeerd begrijpt, en hij er zeer sterk tegen zou zijn om te handelen zooals de Voorzitter zich dat voorstelt. Het is juist de zucht tot com binatie die bij de regeering bestaat die hem aanleiding geeft adhaesie te betuigen, om daardoor meer en meer tot de re geering het verzet te laten doordringen, dat bij het volk bestaat tegen annexatie en combinatie van gemeenten. Over vereenvoudiging van administratie wordt in het adres niet gesproken, dit is dus niet aan de orde. Het wetsontwerp laat spr. koud, alleen met de hoofdgedachte die er inligt, dat de regeering andere wegen dan annexatie en vereeniging moet zoeken om te bezuinigen, daarmede zou hij instemming willen betuigen. Begrijpt spr. den Voorzitter goed, dan zou deze het willen zoeken in vermindering der kosten voor administratie, b.v. zooals hier voor Andel, Giessen en Rijswijk een Secretaris, doch hiervan verwacht hij niet veel, want krijgt de Secretaris het dan wat druk, dan zou er weer een ambtenaar bij moeten komen. De Voorzitter meent dat een dergelijke oplossing heel goed zou te doen zijn, het kan heelemaal geen bezwaar zijn, dat voor Militie, Bevolking, Burg. Stand de Secretaris in elk der drie gemeenten één uur zitting zou nemen. De heer Schouten kan goed aannemen, dat van de 10 zaken die de Secretaris heeft te behandelen er 7 zijn die opeen dergelijke manier zouden te regelen zijn, de drie die er dan echter overblijven, zouden echter ook juist oorzaak kunnen zijn dat het niet zou gaan. Neen, als de gemeente het te zeggen had, dan zag spr. er meer heil in als het ambt van Burgemeester, Secretaris en Ambtenaar van den Burgerl. Stand in één hand werden vereenigd. Men kon dan een royale bezoldiging geven en dan zou er naar zijn meening toch heel wat te bezuinigen zijn. Spr. blijft er bij dat hij juist aan de hoofdgedachte die in het adres ligt, adhaesie zou willen be tuigen. De Voorzitter zegt dat de heer Schou ten adhaesie zou willen betuigen omdat hij tegen vereeniging van gemeenten is, voornamelijk tegen de voorgestelde ver eeniging van Andel, Giessen en Rijswijk. Door zonder meer aan het adres adhaesie te betuigen, wordt niet de bedoeling van den heer Schouten bereikt. Bij de ad haesie betuiging zou deze bedoeling dus aangetoond moeten worden. De heer Schouten zou, nu de gele genheid daartoe bestaat, bij vernieuwing bij de regeering willen betoogen, dat zij een andere manier dan vereeniging moet zoeken om Giessen en Rijswijk uit den In verzegelde flacons verkrijgbaar bij DrogisteryHEUSDEN nood te helpen en dat Andel er op staat te bUjven wat het thans is. Is daarvoor een toevoeging aan de adhaesiebetuiging noodig, dan heeft spr. daartegen geen bezwaar. Hierop wordt het voorstel van den heer Schouten om adhaesie te betuigen aan het adres der gemeente Heemstede in stemming gebracht en aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Tegenstemden de heeren Verwijs, Millenaar en Van Houwelingen. Verzoek ontheffing van schoolgeld. Van W. den Dekker is het verzoek ingekomen, om hem met het oog op zijn groot gezin, vrouw en 5 kinderen, te ontheffen van schoolgeld. De Voorzitter zegt dat ontheffing van schoolgeld niet is te verleenen, de raad is bij het bepalen van het schoolgeld gehouden aan de wet, wel kan het be drag oninvorderbaar worden verklaard. B. en W. stellen daarom voor het bedrag van f6.30 oninvorderbaar te verklaren. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. De Voorzitter deelt mede, dat gister avond nog een adres is ingekomen van de Werkliedenvereeniging waarin het gemeentebestuur om een subsidie wordt verzocht. De leden der vereeniging, die ziek zijn, ontvangen een ziekengeld van fö per week, dit bedrag zou de veree niging gaarne verhoogen en vraagt daarom een kleine subsidie. De Voorzitter zegt dat dit adres gis teravond pas is ingekomen, zoodat het door B. en W. niet onder de oogen is gezien, daarom stelt spr. voor om het adres aan te houden tot een volgende vergadering om eerst het praeadvies van B. en W. af te wachten. De heer v. Vliet verklaart zich tegen dit voorstel, de overige heeren voor. De heer v. Vliet komt terug op het geen hij bij het begin der vergadering gezegd heeft over de hondenbelasting, het vorig jaar is er reeds over gesproken de belasting voor plezierhonden te ver hoogen. De Voorzitter zegt, dat het vorig jaar werkelijk gezegd is, dat verhooging der belasting onder de oogen zou worden gezien, doch dat dit tot heden niet is gebeurd. Spr. is ook persoonlijk geen voorstander van verhooging dezer be lasting, hij gunt de hondenliefhebbers het pleizier van een hond, zonder dat zij daarvoor meer zouden behoeven te betalen. Wil de heer v. Vliet er een voorstel van maken en de raad besluit er toe, dan zal spr. zich niet tegen de verhoogde belasting verzetten. De heer v. Vliet vraagt, hoeveel men tegenwoordig voor een pleizierhond be taalt, waarop de Voorzitter antwoordt van f2. De heer v. Vliet vindt dit in verhouding met andere gemeenten, waar men 4 of 5 gulden moet belalen zeer weinig. De Voorzitter merkt op, dat de hon denbelasting in de meeste plaatsen in den laatsten tijd is verhoogd, met gevolg dat zij niet meer opbrengt, omdat de honden dan worden opgeruimd of vast gehouden. De heer Schouten gelooft, dat het de bedoeling van den heer v. Vliet niet is, meer uit de hondenbelasting te halen, dat het er echter alleen over gaat om te trachten een eind te maken aan den last die men van de groote loslooopende honden heeft. Kan men de kleine pleizierhondjes buiten de verhooging houden, dan meent spr. dat de heer v. Vliet daartegen ook geen bezwaar zou hebben. De heer v. Vliet bevestigt dit, de bedoeling die bij hem voorzit is, wer kelijk te trachten een einde te maken aan den last die men van losloopende honden heeft. Kan dit op een andere manier dan door belastingverhooging dan is hem dit ook goed. Het gebeurt thans vaak, dat honden, waarvoor slechts fl wordt betaald, losloopen. De heer Millenaar zou willen voor stellen deze zaak nogeens aan te houden om ze nog eens rijpelijk te overwegen, voor dit iaar zou spr. het nog maar met de oude Wasting aanzien. De Voorzitter zegt dat de politiever ordening vermeldt dat honden na zons ondergang niet meer mogen losloopen. De heer Verwijs zou den veldwachter willen aanzeggen dat deze streng toeziet dat honden die vastgehouden moeten worden ook werkelijk vastliggen. De heer Kalis vindt beter toezicht ook wenschelijker dan belastingverhooging. De Voorzitter belooft den veldwachter opdracht te zullen geven als door den heer Verwijs aangegeven en sluit hierop de vergadering. Kantongerecht te Henaden. Uitspraak zitting 47 April 4925. WarenwetP. J. V., Heusden, f 40 of 5 d. InvaliditeitswetW. S., Drongelen, 43 X f 0.50 of 43X1 d. W. S., idem, f20 of 40 d.W. S„ idem, 39 X f 0.50 of 39 X 4 d. VisscherjjwetL. S., Almkerk, T. K., Hardinxveld, ieder 3 of 2 d. v, v.L. C. v. D., Almkerk, f4 of 4 d. v. v. Arbeidswet 4e herh.O. S., Giessen, 3 X f 3 of 3X3 d.; T. T., Andel, f5 of 3 d. Binnenvaartregl.H. v. E., Leeuwen, R. P. O., R'dam, L. M., A'foort, ieder f5 of 3 d.L. B., Hardinxveld, 2Xf5 of 2X3 d.D. d. K., Dubbeldam, f5 of 3 d. 4" f 3 of 2 d.A. E., zwerv,, f45 of 40 d. Valsche naam opgeven L. C,, Andel, f 20 of 40 d. Prov. Wegenregl. W. v. B„ Haarsteeg, W. v. W., Andel, A. v. L., Oudheusden, ieder f3 of 2 d.K. K„ Gorinchem, f 20 of 40 d. J. C. B., Almkerk, f 5 of 3 d. Motor- en RywielwetK. K., G'chera, 2 X f 2 of 2X2 d. Idem regl.H. Z., Mydrecht, f 5 of 3 d. Ryw. z. lichtG. B.. W'dam, e, a., allen f 3 of 2 d. BUITENLAND. Bereovhg Dinsdagnacht kwam een vreemdeling, die te Amsterdam in perceel Kerkstraat 368 had vertoefd, tot de ontdekking, dat hij tjjdens dat bezoek beroofd was van 735 poi d sterling, 3800 Fransche francs en eenig Hollandsch geld, tezamen ongeveer f 40 000. Hy deed daarvan aangifte by de politie. Deze begaf zich naar het roof hol en arresteerde een man en twee vrouwen. Bij fouiiiieering werd op den man vreemd geld gevonden, dat niet afkomstig was van het laatste slachtoffer. Het drietal is in arrest gesteld. Verdrenken Naby do R. K. kerk te Stompwyk is de 28-jarige landbouwer J. Luyten te water geraakt en verdronken. Hoewel spoedig op het droge gebracht, mocht het niet ge lukken de levensgeesten weder op te wekken. Een eyeleon Uit Batavia wordt geseind Een cycloon teisterde het eiland Seleroe. Er zyn tien dooden. De meeste huizen zijn beschadigd. Voor voedselnood wordt gevreesd. o Een lijkje gevlscht Uit de Rotte by de Lange Brug te Rot terdam is een lykje gevischt van een pas geboren kind van het vrouwelyk geslacht. Een „luchtaanval" «p Londen Maandagavond hebben vliegtuigen bom men op Londen geworpen, terwyl afweer- kanonnen de aanvallers bestookten en er met zoeklichten gewerkt werd. Men zal reeds begrepen hebben, dat de bommen niet »echt« waren, evenmin als de pro jectielen van het afweergeschut. De be doeling van een en ander was slechts pro paganda |te maken voor de aanwerving voor de artillerie-brigades en de zoeklicht bataljons voor de verdediging tegen aan vallen uit de lucht. o De goudeu standaard hersteld Churchil heeft in het Lagerhuis ineege- deeld, dat Engeland beden tot den goudeu standaard teruggekeerd is, door middel van een speciale vergunning aan de Bank van Eugeland tot den uitvoer van goud euz. Bezoek van ouds bekend Hótel Café Restaurant Uitspanning. St. Jansstraat 10-12 'S BOSCH. Jfienwsbtad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 5