Und van altena Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4498 Vrijdag 6 Mei 1925. ■r# viHii FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor". andenarbeid Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt /1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. STINUS BLOM en JENNEKE WILLEMINA TIMMERMANS Engstraat HEUSDEN, hopen morgen Donderdag 7 Mei hunne gouden bruiloft te vieren. De heer Blom is 9 Jannari 1854 te 's Gravenmoer geboren, zijn echtgenoote op 17 Augustus 1851 te 's Grevelduin-Capelle. Het echtpaar heeft steeds gewoond te Raamsdonksveer, waar de heer Blom van 1883 tot 1921 koster der Nederl, Herv, Kerk was. Vanaf Jani 1921 zijn zy by hunne dochter, die gehuwd is met den heer S. A. den Engelse alhier, komen inwonen. Beiden zijn voor hun leeftyd nog zeer kras. BUITENLAND SCH OVERZICHT De vorige week koesterde men de hoop dat graaf de Broqueville er in zou slagen eindelyk de Belgische kabinetscrisis te zallen oplossen. Deze verwachting is niet bewaarheid en de crisis die reeds een maand aanhoudt duurt nog steeds voort. Uit de mislukking van de onderhande lingen, die de Brcqueville heeft gevoerd met de kopstukken der drie partyen (so cialisten, liberalen en Katholieken), mag worden afgeleid, dat hij met name niet voldoende is tegemoetgekomen aan de wen- schen der Katholieken en Socialisten, al verklaarde hij enkele dagen geleden aan journalisten, dat hij ernaar zou streven een democratische regeering tot stand te bren gen. Het schynt nu, dat er by de Brcque ville een andere opvatting omtrent demo cratie heeft bestaan dan bij de partij van Vandervelde en de democratische groep onder de Katholieken. Men mag zelfs wel aannemen, dat de oppositie tegen de plan- 127 Hij zou nooit goed en wel op den faubourg Saint-Antoine aankomen. Dan Breng hem naar de ziekenzaal en stuur zuster Simplice naar mij toe. Claudinet, die zoet op een bankje zat, sloeg zijne oogen naar den dokter op. We zullen voor je zorgen, ventje, zeide deze. Wij zullen trachten je weer in orde te brengen, voordat wij je naar bui ten sturen. En hij voegde in stilte hij Arme dreumes, ie zult het misschien niet lang meer maken. Dokter Beautrieillis was van middel matige grootte, maar zeer dik. Zijn doordringende oogen en zijn zwarte, woeste baard, maakten Clauai- net bang maar toen de dokter gesproken had, was het kind een weinig gerustge steld de stem was vriendelijk en helder. Een oppasser nam Claudinet op en wilde hem wegbrengen. Zuster Simplice trad binnen. Claudinet vouwde de handenhij meende de Heilige Maagd te zien. De zuster was vijf en twintig jaar. Zij was bleek en zwaarmoedig en haar oogen spraken van innerlijke smart, die door tijd en beroep niet gelenigd waren. Zij was schoon, zelfs in het eenvou- nen van de Brcqueville vrijwel algemeen geweest is en dat men niets moest hebben van een kabinet, dat bestond uit Katho lieken en extraparlementaire »liberaiisee- rendenc en dat derhalve neerkwam op een coalitie tusschen de op één na sterkste party in het parlement en de partij, die by den jongsten stembusstrijd vrij wat veeren heeft moeten laten. De samenstel ling van het kabinet was dus reeds dadelijk aanleiding voor de socialisten om er zich principieel en zoo krachtig mogelijk tegen te verzetten. Maar overeenkomstige over wegingen, als leiding gaven aan de houding der socialisten, lieten ook de Christendemo craten gelden. Deze laatsten wenschten alleen een regeering, die zich vereenigde met het program, dat het Algemeen Chris ten Werkersverbond heeft opgesteld. Noch het program der socialisten noch dat der christendemocraten heeft de Brcque ville meenen te kunnen aanvaarden en daar beide groepen zich op het standpunt stelden, dat, aangezien het democratische element dige costuum van liefdezuster. Niemand kende het geheim dat in haar hart verborgen was. Zuster Simplice had geleden zij stel de zich niet tevreden met meer of min der vurig te bidden voor haar naasten zij steunde hen door gaven, den Hemel om zegen voor hare pogingen smeekende. Zij had een orde uitgekozen die zich met kinderen bezighield, daardoor vol doening gevende aan de moederlijke ge voelens die iedere vrouw heeft, welke ook hare positie in de maatschappij moge zijn. Zuster Simplice keek Claudinet met diep medelijden aan. De dokter riep uit U zoudt wel willen, dat ik hem aan u toevertrouwde, niet waar zuster? Arm kind mompelde deze. Dat zou misschien tegen het reglement zijn. Maar, dokter antwoordde zuster Sim plice met hemelsche stem, is er dan geen ziekenzaal? Ja, maar die is vol. Dat kind zal zooveel plaats niet in nemen. Dat zegt u nu eiken keer, zuster Sim plice, en ik ben nog zoo zwak om naar u te luisteren. In zulke gevallen bent u almachtig. Op stuk van zaken beweert u nog dat ik den goeden God vervang. De vrome zuster boog het hoofd; hij begreep dat hij haar bedroefd gemaakt hadal was hij een vrijdenker, toch was hij een riddelijk man. Komaan dan, hernam hij, ik geef alweer op 5 April de overwinning heeft behaald, het programma der nieuwe regeering hier van ook de duidelijke sporen moest ver- toonen, moesten de onderhandelingen wel mislukken. Aan den anderen kant schynt ook de liberale partij als geheel niet al te zeer ingenomen te zijn geweest met de plannen van de Brcqueville. Wel was deze van plan extra-parlementaire ïliberaliseerendet ministers in zyn kabinet op te nemen, maar het opnemen hiervan in de regeering beschouwde de liberale partij blijkbaar niet als een voldoende aanleiding om gul en algeheel een regeering de Brcqueville te steuren, Nu de Spaansche troepen in Mirokko naar de kust terug zijn getrokken, heeft. Abd-el-Krim de handen viy gekregeu en is hij in staat gesteld een inval te doen in Fransch-Marukko. De Franschen erkennen dat de toestand in het begin der vorige week ernstig was. Alle beschikbare Fransche en Moorsche troepen werden onmiddelijk naar de be dreigde districten gezonden. Sedert vorige week is de toestand echter aanmerkelijk verbeterd. Op het Westelijk front zijn de inboorlingen reeds met succes teiuggesla- gen tot de grens van de Spaansche zóne, na enkele ernstige gevechten. Vergadering van den Raad der gemeente NEDERHEMERT op Woensdag 29 April nm. 3 uur. Voorzitter EdelAchtb. Heer C. W. van Ommeren. Aanwezig alle leden behalve wethouder Smits, De Voorzitter opent de vergadering op de gebruikelijke wijze, leest daarna de notulen der vorige vergadering, die onver anderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken zyn er niet. Vaststelling vermenigvuldigingcijfer voor de plaatselijke inkomstenbelasting. De Voorzitter deelt mede dat het be lastbaar in komen is geschat op f 192 500. Dat volgens berekening een bedrag aan belasting zal noodig zijn van f 4333.en het verhoudingsgetal 2836 is, zoodat het vermenigvuldigingscijfer daarom op 4.6 ge steld moet worden. Het vorig jaar was dit 2.2. De heer v. Ooyen vraagt of dit niet te laag is. Zal het cijfer het volgend jaar weer niet honger gesteld moeten worden toe. Met een blik dankte zuster Simplice hem. Alleen, hem u moet hem goed ver zorgen. Dat kind heeft dat wel zeer noodig Neem het mee Ik zal u dadelijk wijzen hoe u het moet behan delen. Claudinet werd naar een gebouw ge bracht, aan het eind van een binnen plaats, die op een tuin uitzag. Toen Claudinet merkte dat hij in eene heldere en zindelijke slaapkamer was, voelde hij zich dadelijk minder onge lukkig. Zuster Simplice kleede hem uit en legde hem in een bed, waarvan de kraak zindelijke gordijnen op engelen vleugels leken. Claudinet vroeg openhartig Ben ik in het paradijs Neen, mijn kind, antwoordde de vrome zuster, tot tranen toe geroerd. Later ga je er heen. Is het mooier dan hier? Ja, ventje Om daarheen te gaan moet je ijverig bidden. Dat kan ik niet, zeide Claudinet ver legen. En hij maakte een gebaar om zuster Simplice terug te houdenwant hij was bang dat zij weg ging om zijn be kentenis. Welnu, hernam zij, ik zal het je leeren. Claudinet deed haar nog een vraag Zult u mijn arme mama vervangen Zuster Simplice was niet zoo goed ingelicht als dokter Beautreillis zij had niet gevraagd of haar arme bescherme- De Voorzitter zegt dat 4.6 voldoende is, men krijgt daarom f 4500.terwijl slechts f 4333.noodig is. De heer Peereboom zou het percentage niet hooger stellen dan noodig is, moet er het volgend jaar meer zyn, dan moet hel maar weer worden verhoogd. Spr. vraagt of de gemeente niet uit de schuld raakt. De Voorzitter antwoordt hiérop bevesti gend en zegt dat daar nu reeds op ge rekend is. Met algemeene stemmen wordt het ver menigvuldigingscijfer hierop vastgesteld op 1.6. Benoeming onderwijzeres. Do Voorzitter zegt dat reeds eenige maanden een tijdelijke onderwijzeres in functie is, doch dat de Inspecteur van hei Lager onderwijs aandiingt op vBsle benoe ming. Het gmeentebestuur heeft de vaste benoeming uitgesteld omdat, indien het ge tal leerlingen terugliep op 4 45, een leer kracht gemist zou kunnen worden. Op 4 April bleek echter dat het aantal leeilingen 152 bedroeg en het is niet te voorzien dat het spoedig tot het getal van 145 zal terugloopen. De heer v. Ooyen vraagt of er gerekend is op het 7de leerjaar en zoo dit er niet was of dan het getal 445 niet zou zijn te bereiken. De Voorzitter antwoordt ontkennend, dit maakt 6lechts een paar leerlingen uit, men zou het getal blijven overschryden. De heer van Ooyen vraagt als de te benoemen onderwijzeres overbodig zou wor den, ef deze dan te lasten der gemeente komt. De Voorzitter zegt dat dit niet het geval is, deze komt dan op wachtgeld en ten laste van het Rijk. Ter besparing van kosten zijn een paar onderwijzeressen uit- genoodigd voor den vorm te solliciteeren. De voordracht is thans als volgt samen gesteld 1. Mej. Scholten, tijdelijk onder wijzeres 2, Mej. Knoop, onderwijzeres aan de M.U.L.O. te Heusden 3. Mej. v. d. Giezen, onderwijzeres te Poederooyen, welke voordracht is goedgekeurd door den In specteur op het L. O. Mej. Scholten wordt met algemeene stemmen benoemd. De Voorzitter deelt mede dat van den pensioenraad een schryven is ingekomen, waarin wordt aangedrongen dat eenige gemeenteambtenaren, die al verscheidene jaren zyn aangesteld, hunne aanstelling krijgen. Het zyn L. v. Wyk, hrandspuit- ling gevonden, verlaten of opgenomen was haar beminnelijke liefdadigheid kende geen verschil. Zij ondervroeg het kind. Waar is je mama dan Op het kerkhof. Zuster Simplice zuchtte, schudde treurig het hoofd en antwoordde Je moet ook voor haar bidden, opdat je haar in den Hemel terugvindt. Arme mama 1 hernam Claudinet, zij dronk wel, maar ik hield toch van haar. Zuster Simplice voorzag een nieuw gedeelte van de Parijsche hel en met nog meer medelijden keek zij naar het arme ongelukkige schepsel, dat in die hel verkeerd had op den leeftijd, waarin alles vreugde en hoop is voor rijkere kinderen. Dokter Beautreillis kwam. Hij onder vroeg Claudinet en de kleine gaf hem alle mogelijke inlichtingen. Hoewel die slechts oppervlakkig waren, wist de dok ter waar hij zich aan houden moest. Als bekwaam dokter, had hij kennis genomen van het rapport van den hoofd commissaris en hij wist dat Rose Fouil- loux aan een borstkwaal was gestorven. Zuster Simplice raadpleegde den dok ter met een blik. Is zijn toestand wanhopig? vroeg zij op zachten toon. Op dien leeftijd kun je er nooit van op aan. Wij zullen hem redden, dokter. Het is niet te betwijfelen, dat de kleine gauw dood zou zijn geweest, als wij hem niet verzorgd hadden. Kom I mijnheer Beautreillis, antwoord- schoonhouder, H. v. Heemskerk, brandspuit- schoonhouder, schoonhouder der school, schoonhouder der secretarie, vlaguitsteker, J. Bracht, schoonhouder der school, vlag uitsteker en grafgraver. De heer v. Oyen zegt dat het een heel pensioen voor de betrokkenen zal worden. De heer de Gaaij vraagt of het niet op een andere manier zou kunnen, voor de brandspuit zou men er toch wel buiten kunnen. De Voorzitter meent dat dit moeilyk zal gaan, omdat de betrokkenen reeds jaren als zoodanig te boek staan, en wat het pensioen betreft, als de genoemde personen ouderdomsrente trekken, dan wordt naar spr. meening dit pensioen van de ouder domsrente afgetrokken. De heer Peereboom verwacht dat ze dan voor de eer misschien wel zullen bedanken. De heer de Gaay vindt, al is het voor ae gemeente geen groot bedrag dat betaalt behoeft te worden, onzin. De heer v. d. Werken vreest ook, dat men er niet buiten zal kunnen om ze hun aanstelling te geven en wat maakt het kleine bedrag ten slotte voor de gemeente uit. Met algemeene stemmen wordt besloten aan het verzoek te voldoen. Aanvulling begrooting '24. Aangezien vergeten is op deze begrooting een post uit te trekken groot f 40.voor huur der telefoon, moet dit alsnog geschieden. Aldus wordt besloten. Niets meer te behandelen zynde, sluit de Voorzitter de vergadering. geeft vaak ruwe, beschadigde en leelyk uitziende werkhanden. Deze worden echter weer spoedig gaaf en zacht door Purol. Openbare vergadering van den Raad der gemeente WERKENDAM, op Dinsdag 28 April 1925, 's avonds 7J uur. Voorz. EdelAchtb. Heer W. Beukenkamp Secr. WelEd, Heer J. A, Timmermans. Afwezig de heer Baggerman. Na de gebruikelijke opening door den Voorzitter worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en goedgekeurd. 1. Mededeelingen. a. Toestemming van het Staatsbosch beheer otn de hoornen in het Laantje te de de zuster, u zult een goede daad t8 meer op uw rekening hebben. Omdat ik mijn plicht gedaan heb? U zult. en dat lijkt u misschien beter, een nieuwe genezing gedaan hebben, die u tot eer strekt. Wat weet u mij goed in mijn zwak te tasten, antwoordde de dokter, die reeds een recept opkrabbelde. Daarna gaf hij de zuster alle mogelijke aanwijzingen, die ze in haar gehengen grifte. Claudinet keek, uit zijn bed, vel ver baring, naar die twee menschen, die zich zooveel met hem bemoeiden. Hij was nog wel een beetje bang voor den man met dien verschrikkelij ken baard, maar hij hield reeds veel van de goede zuster, die zulke aardige dinge tegen hem had gezegd. Het groote verdriet, dat het zien ster ven van zijne moeder hem veroorzaakt had, was al minder scherp. Op dien leeftijd worden deindrukken gauw uitgewischt. De zoon van Rose Fouilloux had nooit in zoo'n zacht bed geslapen. Hij kreeg een overweldigenden slaap, en de oogen sluitende, sluimerde hy in. Toen hij wakker werd, gaf zuster Sim plice hem een kopje met een warmen drank, waarin een lepel van de artsenij, door den dokter voorgeschreven, gego ten was. Claudinet trok even een leeljjk gezicht hij was bang dat het een leelijk drankje was, maar dit smaakte zoet en hij dronk het zonder tegen stribbelen op. Wordt vervolgd). NIEUWSBLAD voor liet Ln( in neusden en AltBia,deLaigstFaat en n Bornielervaard HUI—- ÏA-VS/Xs-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1