Eerste Blad Firma JOH. HE M0L. S. D. LANKHUYZEN Ca's BANK RAAMSDONKSVEER. Werkmansgoederen De arbeid in broodbakkerijen. FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor". Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heugden, No. 4501 Vrijdag 15 Mei 1925, Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61535. T. BOONSTRA. Und van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt fi.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Wie de laatste paar jaren de verslagen van de strafzittingen van de verschil lende kantongerechten in ons land heeft gevolgd, heeft kunnen zien, dat vele malen bakkerspatroons werden veroor deeld niet omdat zij hunne gezellen nachtarbeid hadden doen verrichten, maar omdat zij zelf nachtarbeid verricht hadden. En dat verreweg de meeste bakkerspatroons in onze omgeving daar aan danig het land hebben, dat weet ieder, die wel eens met hen in aanraking komt. Nu gaat het bij die patroons in 't geheel niet over politiek, want een rechtsche bakker van het platteland vindt het even vreeselijk als zijn linksche collega, dat de wet hem verbiedt te werken wanneer hij wil. Beide zijn van meening dat hun groot onrecht wordt aangedaan, door hun persoonlijke vrij heid van werken zoo absoluut aan banden te leggen. En ook wij deelen die mee ning, omdat wij bij ondervinding weten dat het verbod van patroonsnachtarbeid tot de onaangenaamste dingen leidt. Ziet b.v. eens naar de vele arbeiders uit Werkendam, de Werken c. a. en Almkerk. die 's MaaDdagsmorgens vroeg de polders ingaan met medeneming van brood voor de geheele week en nu door dat de patroons 's nachts niet mogen werken, gedoemd zijn, brood mede te nemen dat reeds des Zaterdags te voren gebakken is en die dus ten slotte op ver droogde korsten moeten bijten. Voor wederinvoering van nachtarbeid voor gezellen voelen wij niets en dsïar- voor zouden wij niet gaarne een lans willen breken, maar voor de vrijheid van den bakkerspatroon van het platte land gevoelen wij alles. Zachtjes aan zal de Arbeidswet 1919 wel gewijzigd worden in den geest van hen, die een beroep doen op de praktijk en op het gezond verstand, maar het gaat buitengewoon langzaam. Het ver leden week in de 2e Kamer behandelde wetsontwerp levert daarvan wel het be wijs. In de Memorie van Antwoord van Minister Aalberso vindt men omtrent dat wetsontwerp het volgende „De directe gevolgen van het wets ontwerp voor de gezellen zullen bij aanneming de volgende zijn a in het grootbedrijf zelf komt door dit wetsontwerp geenerlei verandering. 130 Beautreillis wilde niets meer met Fadart te maken hebben. Hij pakte hem bij het oor en bracht hem voor tiet troepje kinderen. Je moet op je knieën om vergeving vragen, beval de dokter. En als ik dat niet doe mompelde de kleine misdadiger. Dan ga je naar het politie bureau. Fadart onderdrukte een vloek. Gus tavo, de oppasser, die juist weer kwam en in het geheel niet meer lachte, maakte zich gereed om de bevelen van zijn meester op te volgen. Je gaat dan tot dat je meerderjarig bent, naar een verbeterhuis toe, legde Beautreillis uitals je uit de gevangenis komt, ben je niets meer waard, dan ben je rijp voor het schavot. De kinderen verwijderden zich instinct matig van den boosdoener. Zij zagen het hoofd van Fadart reeds in het zand zollen. De indrukken op dien leeftijd zijn zeer levendig; verscheidene jongens wer den bleek en begonnen te beven. Vooruitop je knieën, zeide de dok ter op bevelenden toon. En hij hief de hand op om den schul dige tot gehoorzaamheid te dwingen. Fadart keek rond als een jonge wolf die aan de jagers wil ontsnappenmaar Daar was en blijft het uur van aanvang 5 uur met twee uur voorarbeid b in de buiten 75 stedelijke gemeenten gevestigde broodbakkerijen komt voor de gezellen geenerlei verandering. Daar was en blijft het uur van aanvang 5 uur c alleen voor de gezellen in de brood bakkerijen met minder dan 6 gezellen in 75 stedelijke gemeenten wordt het aanvangsuur van 6 op 5 gebracht." Hierbij ging het slechts over 15 pet. der gezellende rest kon al al om vijf uur met den arbeid beginnen. Maar voor de enkele duizenden was zoo'n bepaling noodig, omdat anders de on gelijkheid voor de kleine bakkerijen al te drukkend zou kunnen worden. Het middenstandsbedrijf mag niet gedood worden, aldus Minister Aalberse en daarom moet de ongelijkheid weg. De Kamerleden Smeenk en Zijlstra konden zich met 's Ministers meening niet vereenigen en dienden een amen dement in strekkende tot vaststelling dat algemeen het aanvangsuur op 6 uur zou worden gesteld met gelegenheid tot voorarbeid, terwijl het uür, waarop met verkoop van versch brood zou mogen worden aangevangen op 10,30 zou wor den vastgesteld. Het Kamerlid schaper was het met de Heeren Smeenk en Zijlstra geheel eens ten opzichte van bepaling van het aanvangsuur algemeen op 6 uur, doch hij wenschte het verkoopuur op 10 uur te houden. Het voorstel der Heeren Smeenk en Zijlstra werd in den door den Schaper gewijzigden zin aangenomen en hierin vond Minister Aalberse aanleiding om schorsing van de verdere behandeling van het ontwerp te vragen. Intusschen had nog de Heer Staalman eene motie ingediend, welk luidde als volgt „De Kamer, van oordeel, dat de per soonlijke vijheid van de bakkerspatroons om in hun eigen werkplaats te arbeiden niet langer zal worden belemmerd, ver- Manchesterbroeken 425 475 495 Pilobroeken 450475 Grijze Jasjes 295325 Grijze Broeken 275 Werkmansboezeroenen 159 Blauwe jassen en Broeken 295 hij was gevangen hij berustte erin en knielde neer. Zeg nu de woorden Ik vraag er u vergiffenis voor, dat ik me als een slechtaard gedragen heb. Zonder zich te laten bidden, herhaalde Fadart wat hem voorgezegd werd. En nu, zeide de dokter, breng me dat ventje weg. Gustave pakte Fadart beet, die zoo gauw mogelijk weg wilde gaan. Op den drempel voelde de jonge ban diet zich sterker. Met een stem, die door machteloozen toon schor was, riep hij uit: Jelui bent ellendelingen Beautreillis haalde de schouders op. Terugkeerende naar de knapen, die door de verpleegden gekleed waren, keek hij ze allen nog eens aan en maakte er zuster Simplicee zijn compliment over. Daarna hielden de zuster en hij zich opnieuw bezig met Claudinet. Nu ben je rijk, vriendje, zei Beautreil lis tegen hem. Neen, zei het kind, ik heb immers geen geld? Maar dat papier vertegenwoordigt een heele hoop geld. Was het werkelijk zoo De jongens, die zich nog het verband niet konden uitleggen, dat er tusschen dat papier en goud- en zilverstukken bestond, zagen dat de dokter in ernst sprak, Het was geen spel, geen voor den gek houden hij spotte volstrekt niet met den aardigen, zachtzinnigen blonden jongen, die zoo goed voor zijn kamera- zoekt de regeering ten spoedigste de indiening van een wetsontwerp te be vorderen, teneinde hieraan tegemoet te komen." Deze motie werd bestreden door de Heeren Oud en Schaper en wel op dezen grond dat inwoning van den gezel bij den patroon weer veelvuldiger zou voor komen en zulks leiden zou tot moeilijk heden bij de contröle. Met 48 tegen 9 stemmen werd de motie tenslotte ver worpen, hetgeen wij betreuren, wijl wij in het verbod van vrijheid van werken voor den bakkerspatroon een inbreuk zien op de individueele vrijheid van doen en laten, die in flagranten strijd is met ons rechtsgevoel. Waarom mag een smids- of timmermanspatroon werken zoolang hij zelf maar wil en waarom mag een bakkerspatroon dat niet Beperking van vrijheid is best, mits zij geboden wordt door de noodzakelijk heid en juist de noodzakelijkheid van een verbod van nachtarbeid van bakkers patroons zien we niet in. Na verwerping zijner motie heeft de Heer Staalman nog een amendement in gediend strekkende om het gewijzigde ontwerp te herstellen in den vorm die het oorspronkelijk had ten opzichte van den aan patroons toegestanen voorarbeid, d. w. z. arbeid vóór het uur, waarop de gezellen mogen beginnen. Ook dit amen dement kon geen genade vinden in de oogen der Kamer. Als we nu zeggen, dat het gros der latroons grooten spijt heeft over den oop der zaken, dan hebben we het aan iet rechte eind. Immers is bij een gehouden referendum van den Neder landsehen Bakkershond, de grootste patroonsorganisatie, gebleken dat 3000 stemmen voor en slechts 450 tegen de absolute vrijheid van arbeid van den patroon werden uitgebracht. En dezen uitslag kunnen we ons zoo goed begrij pen, omdat de Nederlander an fond de vrijheid van handelen bemint en er niets van moet hebben om door wettelijke bepalingen meer geknecht te worden dan strikt noodzakelijk is. Werkelijk, al dat overbodig en onnoodig „mass- regeln" is uit den booze en de bijzondere neigingen zoowel van den rijkswetgever als van den provincialen en gemeente lijken wetgever om zich daaraan over te geven, achten wij in meerdere op zichten verkeerd. BUITENLANDSCR OVBRÜCÜ Na een kabinetscrisis van ruim 5 weken is het eindelijk den Belgischen kabinets formateur, Vandevijvere, gelukt een ministerie samen te stellen. De verwachting den was. Hun bewondering was niet vrij van afgunst, maar ze wisten dit laatste gevoel te onderdrukken. Claudinet kon dus nu zooveel lekkers koopen als hij wilde, Hij zou bij eiken maaltijd wijn krij gen, wijn met suiker. De arme jongens, die dikwijls Seine- water dronken, waardeerden vooral die meer aangename manier van zich den dorst te lesschen. De blikken, waarmee ze hem aanke ken, zeiden duidelijk Je zult ons niet vergeten, wel Je zult ons ook wel wat van je koekjes geven. Zeg eens, zeide Baptiste Gorju be droefd, nu moet ik je zeker je jas terug geven. Weineen, ik heb hem je immers ge geven? antwoordde de zoon van Rose Fouilloux. Ik zal de voering weer in elkaar naaien, voor je weggaat, hernam de zuster, en dan hun je met warme klee- ren aan naar huis terug keeren. Baptiste's oogen blonken van vreugde en hij scheen van plan te zijn opnieuw te zingen. Claudinet echter was lang zoo vroolijk niet als zijn metgezellen. dacht na en werd bedroefd, Hij vroeg zich niet af, waarom zijn moeder dat papier op die manier ver borgen had, dat ging boven zijn begrip maar hij voorzag een algeheele veran dering in zijn toestanden hij was nu zoo vredig en rustig in dit huis, dat hij niets anders wenschte. TELEFOON No. 15 AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich mét den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden a Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Btf Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne DE DIRECTIE is echter, dat het kabinet geen lang leven is beschoren en het reeds spoedig ten va| zal worden gebracht, terwyl het kabinet bovendien nog niet eens compleet is. Behalve het premierschap heeft Vandevyvere de portefeuille van financiën op zich ge nomen. Baron Ruzette blijft aan het hoofd van het departement van landbouw en openbare werken, terwijl ook de ministers Poullet (binnenlandsche zaken en volksge zondheid), Carton (koloniën) en Tschofïën (arbeid, nyverheid en sociale voorzorg) hun portefeuille behouden. Genoemd® ministers zijn allen Katholieken. Terwijl Moyersoen met economische zaken is belast, zijn slechts twee nieuwe ministers aangewezen, n.l. Léon Théodor voor justitie en luitenant generaal Hellebaut voor landsverdediging. Beide nieuwe extra parlementaire ministers behooren van huis uit tot de conservatief- katholieke partij. Drie departementen zijn zonder titelvoerend minister gebleven, n.l. dat van buitenlandsche zaken, hetwelk ad interim wordt beheerd door Ruzette, dat van spoorwezen, posterijen, telefonie en telegrafie hiervoor is als interimair minister aangesteld Tschofïën en dat van kunsten en wetenschappen, hetwelk Théodor er voorloopig byneemt. De toe stand is dus zoo, dat van de vijf ministeries, welke van Vandevijvere ter beschikking van niet-katholieken stelde, er drie zonder defi nitief leider zijn gebleven. Er kan overigens niet worden ontkend, dat Vandevijvere zijn best heeft gedaan om niet-Kaiholieken in de regeeririg opgeno- Hij gaf zijn ongerustheid in de vol gende woorden lucht Zuster Simplice, mag ik toch hier blijven De dokter antwoordde Zuster Simplice mag dat niet doen om drie redenen. Claudinet trok een treurig gezicht. De eerste is, dat je de plaats zoudt innemen van een knaap die op zijn beurt al onze zorgen behoeftde tweede, dat zuster Simplice heel spoedig dit ge sticht zal verlaten, en de derde is, dat, dank zij je vijftien duizend francs, je een betere opvoeding kunt krijgen Begrepen Claudinet liet het hoofd zinken en tranen rolden over zijne wangen. De anderen keken elkaar verbaasd aan. Zuster Simplice ging weg ze voelden zich nu zoo verlaten, zij vergaten er het geluk van hun kameraad door. Diep ontroerd, zeide de vrome zuster tegen den dokter Ik zal niet te weten komen wat er van die arme kinderen geworden is. Beautreillis mankte een beweging met zijne oogleden, beteekenende dat het lot dier ongelukkige kinderen helaas I geen raadsel meer was. Zij waren alleen op de wereldDe onrechtvaardige maatschappij of het noodlot zou hen voor een misslag ver antwoordelijk stellen, dien ze niet be gaan hadden of voor een ongeluk, waar van zij de eerste slachtofiers waren. Beautreillis wilde de zuster en de kin deren niet bedroefd maken door in de zen geest te antwoordden; De zuster men te krygen. Terwyl het reeds by voorbaat zeker was, dat Vandevyvere bot zou hebben gevangen, wanneer hy zich tot de socialisten had gewend, bestond by hem nog steeds de hoop, dat van huis uit libe rale persoonlijkheden ervoor te vinden zouden zijn geweest tot de regeering toe te treden. Den liberalen stond echter over het algemeen de combinatie van Van devijvere niet aan en daarom hielden zy zich afzydig. Zoodoende is feitelyk ook de toeleg van den nieuwen premier mislukt om een ministerie tot stand te brengen, dat geen uitgesproken politiek karakter zou dragen en derhalve ook geen partijpolitiek, doch slechts een nationale politiek zou dienen te voeren. Inmiddels blijven nog drie ministeries ter beschikking van gega digden, maar of Vandevijvere's hoop, dat dank zy een bekeering der linkergroepen, deze portefeulles zullen worden aanvaard door personen van liberalen huize, valt ten zeerste te betwijfelen. Door dezen loop van zaken is het onvolledige ministerie een bijna zuiver Katholiek kabinet geworden. De Franschen zijn in Marokko tot een aaoval overgegaan. Bygestaan door zware artillerie en vliegtuigen hebben de Fran6che troepen de fortificatie van Bibane bestookt. Volgens de yintransigearitc zyn alle vooruitgeschoven posten, welke de Riffii in Noord-Marokko omsingeld hadden, bevryd door de colonnes van Colombat en Frey- denberg, behalve tweevan één dezer forten zijn de beide officieren en drie vier- wist wel dat ze niet aan een dokter kon vragen haar bij die onschuldige kinde ren te vervangen. Zij zeide daarom Vrienden, ik zal God voor u bidden en mijn nieuwe beschermelingen zullen mij nooit mijn oude doen vergeten. Maar jullie moet me ook beloven al tijd aan zuster Simplice te denken, die haar leven voor je gegeven zou hebben als God het vroeg. Bidt, en wanhoopt nooitRekent op de Voorzienigheid in de sombersteuren van je bestaan. Als je je erg ongelukkig gevoelt, denkt dan aan dit Kerstfeest. Dan krijgt ge weer nieuwe krachten, en zijt in staat je leed te dragen. Claudinet was niet meer de eenigste, die huilde. En vooral, kinderen, denkt aan de verheven leerstelling van Christus Bemint elkander. Jelui hebt zooeven gezien door de ondoordachte hadelwijze van dien kleinen driftkop, die door den dokter weggejaagd is, hoe slecht het is driftig te zijn. Komt nooit in opstand, kinderen, noch tegen menschen, noch tegen zaken. Bekent uw verdriet aan den Verlosser. Hij zal u de reddende hand toesteken. Hij zal u op den rand des algronds terughouden. Zuster Simplice hield op. De kinderen strekten hunne smeeken- de handen naar haar uit. Zij hadden gewild dat zij verder sprak, altijd maar door, en dat zij hun beloofde terug te komen, met haar witte muts op, en dat ze dan een wiegeliedje voor hen zong dat hun hun lijden deed ver geten, op het oogenblik dat het niet NIEUWSBLAD viir liet Lmd m Housdei en Altena,deLaiastriat n ie Bonelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1