Derde Blad de Langstraat en de Bommelerwaard. 18.4561. mn 15 Mei voor het Land van Heusden en Aitena, BEHOORENDE BIJ HET Vergadering van den Raad der gemeente VEEN op Dinsdag 12 Mei v.m. 10 uur. VoorzitterEdelachtb. Heer R J. v. Doveren. Secretaris: WelEd. Heer J. Timmer mans. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering op de gebruikelijke wijze, waarna de Secre taris de notulen der vergadering van 2 December leest. Op de vraag van den Voorzitter of een der heeren op- of aanmerkingen op deze notulen heeft, zegt de heer Smits dat hij wel geen aanmerking heeft, doch aanleiding der notulen zou willen v. Andel. Daar stoor ik mij niet aan, doch de menschen die het zelf aangaat, hebben mij verteld, dat de vergunning reeds lang op de secretarie was eer zij ze ontvingen. De Secretaris zegt dat dit niet waar is, als het schrijven echter Zaterdags aan komt, dan blijft dit liggen tot Donderdags voor de vergadering van B. en W. Toen is het echter direct afgewerkt, zooals trouwens uit de brieven is te bewijzen. Zij hebben beslist alle medewerking gehad. De heer v. Andel blijft bij zijn meening dat het lange wachten op een vergadering oorzaak der vertraging is geweest. De Voorzitter noemt dit een leugen, zij konden met afgraven beginnen zoo- dra de vergunning daartoe was verleend, doch spr. begrijpt dat de heer v. Andel hem de schuld wil geven en zal daarom den Dekker eens op de secretarie laten komen en dezen eens laten vertellen wat hij met v. Andel, die zoo goed op de hoogte schijnt te zijn, heeft afgepraat. De heer v. d. Pol zegt, dat dergelijke zaken heel wat voeten in de aarde hebben, zij moeten op verschillende plaatsen worden gepubliceerd en verschillende bureaux passeeren, voor de toestemming is verkregen. De heer Smits zegt, heel goed te be grijpen, dat de schuld niet bij B. en W. zit. Voorzitter. Neen, het zit niet in B. en W., het zit in den Burgemeester, ik begrijp v. Andel heel goed, de Wethouders hebben heelemaal geen schuld daaraan. v. Andel. Dat is niet waar, ik geef den Burgemeester niet de schuld, als naar D vragen hoe het met de dijk is afgeloo- dlt wel 200 was> dan durf lk dlt 8erust pen. Spr. had verwacht, dat zoodra het te zeggen onderzoek was afgeloopen, toen wel een vergadering zou zijn gehouden om er over te spreken De heer v. Andel zegt, dat hij ook die meening is toegedaan. De Voorzitter antwoordt hierop dat dit vandaag plaats heeft, de aanvragers tot verlaging van den dijk, hadden hier voor toestemming verkregen en konden dus beginnen wanneer zij wilden. v. Andel. Ik heb klachten gehoord dat zij zoolang op het gemeentebestuur hebben moeten wachten. Smits. De praat gaat, dat ze subsidie zouden krijgen van de gemeente. Voorzitter. Dat is niet waar, het ver zoek daartoe komt thans bij de ingeko men stukken voor, de raad heeft daar over nu te beslissen. v. Andel. Er was besproken, dat er een vaste som voor vastgesteld zou wor den en nu is het werk in dien tijd ge beurd. Voorzitter. Ik heb geen last gegeven om te beginnen, Schreuders. Wij dienen deze kwestie te scheiden in het vergunning verleenen tot afgraving van den dijk en de aan vraag om subsidie, die de raad kan ver leenen en dat naar ik meen vandaag moet worden beslist. Smits. Ik heb van de buitenwacht gehoord, dat dit reeds gebeurd was. Voorzitter. Ik heb reeds meermalen gezegd, dat men zich niet moet storen aan praatjes van de straat. v. d. Pol. Den Dekker en Colijn zijn hier geweest en toen is hun medege deeld, dat zij konden beginnen, doch dat ze af behoorden te wachten of ze sub sidie zouden krijgen. Zij zeiden toen dat ze maar zouden beginnen in de ver wachting. dat de raad het wel goed met hen zou afmaken. Schreuders. Natuurlijk rekenen de menschen op subsidie. Zij hebben het er op aangedaan dat het wel goed zou afloopen en zijn daarom zoodra de ver gunning er was, maar begonnen. v. Andel. Er is gezegd, dat de toe stemming van Ged. Staten er reeds lang was, toen de toestemming do3r het ge meentebestuur werd verleend, Schreuders. Men zegt wel, dat het eerst door het gemeentebestuur werd gekeerd. Voorzitter. Inplaats van die praatjes van de straat te gelooven, deed men beter inlichtingen in te winnen ter sec retarie, daar worden de leden van den raad alle verlangde inlichtingen verstrekt. Schreuders. Ik ben er persoonlijk voor wezen pleiten bij het gouvernement, doch ik krijg dan toch nog, C. Schreu ders was er ook tegen. v. d. Pol. Als het gemeentebestuur Voorzitter. Dat weet ik wel. v. Andel Ik wil niemand beleedigen, doch herhaal alleen de woorden van den Dekker. Schreuders. Wij moeten op gaan schieten want het is zoo twaalf uur. Voorzitter. Kunnen de heeren goed vinden om de ingekomen stukken tot het laatst te laten liggen. v. Andel. Ik vind dat de ingekomen stukken eerst behandeld moeten worden. Voorzitter. Mij ook goed. Ingekomen stukken Besluit van Ged. Staten tot goedkeuring der gemeenterekening '23. In ontvangst op f31375.55 en in uitgaaf op f 27113.64, sluitende alzoo met een batig saldo van f 4261.91. Idem goedkeuring door Ged. Staten der gemeentebegrooting '25. Beide stukken worden aangenomen voor kennisgeving. Adres van het gemeentebestuur van Heemstede, waarin wordt verzocht adhaesie te betuigen aan hun bekend adres, waarin wordt aangedrongen bij de regeering, om een anderen weg te zoeken dan annexatie, om gemeenten uit de nood te helpen. De Voorzitter vraagt of de heeren adhaesie aan dit adres wenschen te be tuigen. De heer v. Andel meent, dat als de plattelandegemeenten op de een of andere manier niet gesteund worden, zij dan noodgedwongen wel moeten vereenigd worden. De heer v. Ballegooijen zou er voor zijn adhaesie te betuigen. De Voorzitter vraagt of het dan zooveel beter zal zijn, als men vereenigd is. De bedoeling van het adres is, om een ande ren weg te zoeken, zooals b.v. in België, waar de buitengemeenten van Brussel gemeenschappelijk samenwerken, zonder nog vereenigd te zijn. v. Andel. Als wij hier vrijheid van handelen hadden, dan konden wij ons zelf wel redden. Schreuders. Wij hebben ons uitge laten, dat wij er voor zouden zijn, als men vereenigcle op groote schaal, is het dan niet tegenstrijdig adhaesie te be tuigen v. d. Pol. Ik zou het maar voor kennisgeving aannemen. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Schrijven van Ged. Staten om maat regelen te treffen, ter voorkoming van zuigelingensterfte. In het adres wordt er op gewezen, dat de statistiek in dezen voor Noord-Brabant beschamend is, aangezien het sterftecijfer hier op een het hoogst is van alle provincie's. De heer Smits meent, dat het schrijven er tegen was geweest, dan had de afgra- raar in elkaar zit, om b.v. te schrijven ving niet plaats gehad. dat sterfte een schande is. Voorzitter. Ik begin te begrijpen, dat De heer Jiskoot kan ook niet aannemen, het hier ook alweer is, ondank is 's dat als de zuigelingen dood gaan, dit werelds loon. de schuld van de ouders zou zijn. v. d. Pol. Als de Burgemeester maar De heer v. Andel gelooft, dat als ge- gezegd had, ik zie er de noodzakelijk- zinnen van vijf, zes personen op den heid niet van in, dan had men niet zolder moeten slapen, zooals hier voor- kunnen beginnen, want voelden er niet veel voor. v. Andel. Er is ongeveer in een half jaar geen vergadering geweest. De men schen konden daar op niet blijven wachten en zijn toen maar begonnen. Ged. Staten komt, dit van nadeeligen invloed voor de gezondheid is. De Voorzitter merkt hiertegen op, dat het nog niet uitgemaakt ie, dat juist in deze gezinnen de sterfte het grootst is. De heer 'tLam zou dit adres maar Ballegooijen. Misschien dachten zij wel bij het andere liggen en voor kennis- daar komt nooit meer een vergadering, geving aannemen. v. Andel. Zij hebben waarschijnlijk gedacht, wij zijn al vereenigd. Voorzitter. Wij hebben er zooveel mogelijk spoed achter gezet, maar je moest je niet aan praatjes storen. Aldus wordt besloten. Adres van de Vereeniging voor af schaffing van alcoholhoudende dranken, waarin wordt aangedrongen om het maxi mum aantal drankvergunningen in de gemeente te verlagen. In de gemeente zijn 4 vergunningen, de raad acht dit getal niet te hoog, bovendien is het drankmisbruik niet van dien aard, dat men meent het aantal vergunningen te verlagen, zoodat het adres voor kennisgeving wordt aangeno men. Schrijven van den Prov. Brandweer- bond, waarbij op aansluiting bij deze vereeniging wordt aangedrongen. B. en W. stellen voor niet op het verzoek in te gaan, omdat de bevolking bij brand steeds hulpvaardig is en de brandblusch- middelen in goeden staat verkeeren. Met algemeene stemmen wordt ook dit adres voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van het gemeentebestuur Sprang-Capelle, met het verzoek adhaesie te willen betuigen aan zijn adres tot Ged. Staten, waarin wordt aangedrongen de salarissen van Burgemeester, Secre taris, Wethouder en Ambt. van den Burgerl. Stand te verlagen met 10 pCt. De heer 't Lam zegt voor dit adres wel iets te gevoelen. Ook de heeren Smits en v. Andel ver klaren zich voor adhaesiebetuiging. Op de vraag van den Voorzitter of een der heeren hierover een voorstel heeft, stelt de heer v. Andel voor, adhaesie te be tuigen, welk voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen. Adres van C. den Dekker en J. Colijn met verzoek om vergunning tot verlaging van den Hoogen Maasdijk nabij hunne woningen en tevens om in de kosten van deze verlaging met het oog op de verbetering van de stoep naar de Heuje, een subsidie uit de gemeentekas te wil len verleenen van 130 of 135 gulden. B. en W. stellen voor een subsidie van 130 gulden te verleenen omdat de stoep naar de Heuje werkelijk een verbetering ondergaat door deze verlaging, aan deze subsidieverlening zou het college echter de voorwaarde willen verbinden, dat op het verlaagde gedeelte een 30 35 karren steenpuin worden gebracht voor verharding, terwijl de gemeente boven dien de benoodigde grint zal verstrekken De heer 't Lam zegt dat men f 130, subsidie vraagt, doch graag zou weten of het ook bekend is, hoeveel de totaal- kosten zullen bedragen. De Voorzitter antwoordt dit niet te weten. De heer SmitB vraagt of het steenpuin er ook werkelijk opgebracht zal worden, 30 35 karren zullen nog al een aardig bedrag kosten, zoodat er van de subsidie niet veel zal overblijven. De Voorzitter zegt dat de subsidie niet wordt uitbetaald, voordat het werk is opgeleverd naar genoegen van het dijk bestuur. Wat de kwestie van het steen puin betreft dit behoeft niet zooveel te kosten, want naar spr. is medegedeeld, kan dit gehaald worden aan de afge brande woning van G. Verbeek. De heer 'tLam gelooft dat het werk een aardigen strop voor de betrokkenen is. De heer v. d. Pol heeft gehoord dat de raming der kosten f400 is. De heer Smits noemt de verlaging een mooie verbetering. Met algemeene stemmen wordt hierop het voorstel van B. en W. aangenomen. Verzoek van G. Verbeek om onderko men voor zich en zijn gezin. Adressant vraagt hetzieken-locaal ter zijner beschik king te willen stellen, totdat zijn woning gereed is, of een andere gelegenheid ter bewoning open komt. Aangezien de heer Verbeek met zijn gezin inmiddels tijde lijk naar Sleeuwijk is vertrokken, wordt het adres voor kennisgeving aangeno men. Schrijven van den Minister van Arbeid en Landbouw naar aanleiding van de toegezegde subsidie voor woningbouw. Bij dit schrijven is een circulaire gevoegd die met dit schrijven door den Secreta ris wordt voorgelezen. De Voorzitter deelt mede dat B. en W. naar aanleiding van deze circulaire een teekening hebben laten maken van woningen waarvan de bouw op f 2400 per woning zal komen en gegadigden zijn opgeroepen, die afgevraagd zijn of zij f5 voor deze woningen konden ver wonen en of zij voor deze huur borg konden stellen. Twee verklaarden dit bedrag niet te kunnen verwonen en 4 verklaarden met deze voorwaarden ac- coord te gaan. v. Andel. Het gemeentebestuur had de moeite wel kunnen besparen en had die menschen niet behoeven op te roe pen, f5 kunnen zij niet betalen. 'tLam. Hoe hoog is de rente? Voorzitter. Ruim 6 pCt. v. Andel. Dat komt niet uit, volgens een lid der eerste Kamer was het 6 pCt. Voorzitter. Volgens den minister is het ruim 6 pCt., er moet toch worden afgelost. 'tLam. In 50 jaar zijn de woningen dus afgelost. v. Andel. Het is onbillijk de menschen de woningen geheel te laten betalen, terwijl zij tenslotte eigendom der ge meente worden, er is dus niets tegen dat de gemeente hieraan bijbetaalt. Smits. De bepalingen van den Minis ter zijn zwaar. Ballegooijen. De gemeente is er door aan handen en voeten gebonden. Smits. Als de woningen niet hooger dan f2400 komen, hoe komt men dan aan f5 huur. v. Andel. Alles wordt op de huurders afgeschoven. Voorzitter. Dat behoort toch. v. Andel. Toen het besluit om te bouwen met op één na algemeene stem men werd aangenomen, was men er van overtuigd dat het de gemeente wat geld zou kosten. Voorzitter. Er zijn op 't oogenblik slechts 4 personen voor deze woningen. v. Andel. Noodgedwongen hebben de menschen de gemeente verlaten, zoodra er echter woningen zijn komen ze weer terug. v. d. Pol. Die personen zijn ook aan geschreven, doch ze zijn niet gekomen.* Smits. Er is toen gerekend dat er een f600 te kort zou komen. 'tLam. Ik dacht dat er 50 pCt. van het rijk terug zou komen als er te kort kwam. De Secretaris licht toe dat dit alleen het geval is, als woningen gebouwd worden ter vervanging van noodwonin gen, krotwoningen, plaggewoningen, woonschepen enz., dan betaalt het rijk 50 pCt. terug, doch een ander, die er dan een woning van zou willen hebben zou deze niet kunnen krijgen, v. Andel. Dat is best te regelen. Voorzitter. De minister regelt, wij heb ben niets te regelen. Schreuders. Als het rijk subsidie geeft dan laat dit geregeld toezicht houden, wij hebben dit gezien aan den toren. Smits. Als de woningen f5 huur moe ten afdoen, behoeven wij niet te gaan bouwen. 'tLam. Als wij woningen krijgen van f2400 met rente en aflossing kan het toch wel iets minder. Voorzitter. Wij krijgen den grond ook nog en die kunnen wij niet minder krijgen dan voor f 5000. v. Andel. Daar behoeven wij geea genoegen mede te nemen, wij. kunnen toch onteigenen, v. d. Pol. Als men gaat onteigenen, krijgt men het toch niet voor minder. Smits. Of wij dit al iets minder zouden krijgen, dan maakt een f 1000 op 6 woningen niets uit, doch naar mijn meening zijn ze wel minder te bouwen als f 2400, mij dunkt voor 16 f 1700 zou het ook wel gaan. v. Andel. De eerste teekening van Honcoop was f4200 per dubbele woning die zouden nu wel kunnen gebouwd worden voor f 1800 per woning. Ballegooijen. Ik zou er niets van zeggen, als de gemeente geld kon leenen en daarmede bouwde, wij kunnen ver huren zooals wij zelf willen. Dan is het veel redelijker, met f 500 aflossing per jaar is men er dan met 40 jaren af. Voorzitter. Wij zitten maar met de geldkwestie te houden. Wij kunnen nu reeds niet betalen. Smits. Als wij eens een bestek lieten maken van woningen van f 1500, die dan met bijbehoorende kosten en den grond op f 2500 zouden komen, hoe hoog moet de huur dan zijn. De Secretaris zegt dat de woningen dan nog op f 4 per week zouden komen, 6 pCt. rente van f 2500 wordt f 150 met f 50 onderhoudskosten wordt f 200. De heer Smits noemt f50 voor onder houd veel te hoog, hij heeft zelf een groot huis en als hij daaraan jaarlijks f50 voor onderhoud uitgeeft, dan blijft het wel in orde. Spr. noemt woning bouw erg goed, als het gebeurt om menschen gelukkig te maken en niet om ze ongelukkig te maken, met 4 of 5 gulden huur per week maakt men de menschen ongelukkig. v. Andel. Als wij zoo aan den gang blijven wordt onze gemeente steeds ver der afgetakeld, 3 gezinnen zijn reeds vertrokken. v. d. Pol. Die zijn ook aangeschre ven voor een woning, doch zijn niet gekomen. Smits. Hoeveel zijn er die goed zijn voor de huur. v. Andel. De wetten worden reeds voorgeschreven en er is nog geen steen of stukje land aanwezig. Voorzitter. De Minister maakt deze bepalingen. 't Lam. Als wij nu aannemen dat wij woningen zullen krijgen die f 4 aan huur moeten afdoen en de gemeente lag er iets bij, zoodat ze b.v. op f3,50 per week zouden komen, zou het dan gaan? Voorzitter. Ze verwonen thans f 1 en kunnen nooit geen f3,50 verwonen, hoewel ze dit toch beloven. Jiskoot. Ze laten de gemeente gerust bouwen, doch ze laten je er ook gerust voor zitten, 't Is alleen maar te doen om de huren lager te krijgen. v. Ballegooijen. Bouwen volgens de circulaire is onmogelijk als wij zelf geld konden krijgen, dan hadden wij alle recht, doch zoo hebben wij niets te zeg gen. v. Andel. Laat de gemeente dan geld zien te krijgen. Schreuders. Naar mijne meening is het zoo ook onmogelijk te bouwen, als wij van een particulier geld konden krijgen, dan zou ik zeggen bouw gerust. Voorzitter. Bouwen volgens deze cir culaire beteekent een strop. Schreuders. Als er f18000 noodig is dan is er wel f12000 op de te bouwen woningen te krijgen, doch zou altijd nog op een andere manier f6000 geleend moeten worden. Voorzitter. Dit zou wel gaan als er geen hypotheek stond op de gemeente eigendommen. Hierop wordt besloten dat nieuwe teekeningen zullen worden gemaakt van woningen die plm. 17 of 18000 gulden kosten, terwijl bovendien getracht zal worden voor den bouw van een zestal dezer woningen geld te krijgen. Verslag toestand gemeente. Wordt aangenomen voor kennisgeving, terwijl het voor de leden ter inzage wordt ge legd. Rekening Burgerl. Armbestuur. Ont vangst f 1549,70, uitgaaf f 1639.09, na- deelig slot alzoo f 89,39. Met algemeene stemmen wordt deze rekening aldus vastgesteld. Vaststelling heffingspercentage voor de plaatselijke belasting. De Voorzitter zegt dat in het belas tingjaar 24/25 aan belasting was noodig geweest f9150, met het heffingspercen tage van 5 pCt. kwam men slechts aan f 6239. Voor het jaar 25/26 is zeker f 2000 meer noodig dan dit laatste be drag, zoodat B. en W. voorstellen het percentage te bepalen op 6. De heer Smits verklaart zich erg tegen verhooging. De heer v. Andel vindt de belasting reeds hoog genoeg. De Secretaris zegt dat de gemeente in een ellendigen toestand verkeerd en hij nog f 6000 noodig heeft voor het dienst jaar 1924 af te sluiten, terwijl er geen cent in kas is. i De Voorzitter zegt als men tegen ver hooging der belastidg is men dan zeker niet moet praten over huizen bouwen, want dan moet er nog meer betaald worden. Hoe het zal loopen weet spr. niet, doch dit weet hij wel dat men er met 6 pCt. nog niet komt. De heer v. Andel zou het percentage ook niet willen verhoogen, kan de ge meente er daarmede niet komen dan moet het rijk maar bijspringen, wil het rijk dit niet dan moet de gemeente zich maar overgeven. De Secretaris tevens gemeenteontvan ger zegt dat hij niet weet hoe het aan te leggen B. en W. hebben dan ook het voorstel om een kasgeldleening te sluiten van f 3000, doch goed beschouwt heeft men hier nog niet veel aan en zou het f 6000 moeten zijn. Als men dan hoort van een collega dat deze den dienst van 1924 reeds geheel heeft afgesloten, dan moet spr. die de dienst van het eene jaar niet, uit de andere weet te houden vervelend. De Voorzitter zegt het af te keuren dat collega's hiermede te koop loopen, zij moeten er dan ook bij opgeven op welke manier men de dienst afsluit had de gemeente Wijk bijv. dit uit de ge wone middelen moeten doen, dan was daarvoor een kasgeldleening van zeker f 10,000 noodig geweest. De heer Smits vraagt waar de gemeente aan zou kunnen kloppen om subsidie zoo kan het op den duur niet langer. Spr, zegt de eenigste te zijn geweest die zich voor vereeniging heeft uitgesproken. v. Ballegooijen. Waarom heb je dan tegen gestemd Smits. Ik heb dit gedaan omdat 9 van de 10 ingezetenen tegen vereeniging zijn. De heer Schreuders zegt, tot nu alle maal gehoord te hebben, hoe het niet kan en zou gaarne weten, op welke ma nier het dan wel zou kunnen. De heer Smits vreest, dat men met een kasgeldleening nog dieper in den put zal zinken. Spr. voelde meer voor een vaste leening van 5 6000 gulden. De heer v. Andel zegt, dat, zoolang hier in zoo'n kleine gemeente aan twee personen (Burgemeester en Secretaris) ruim f 5000 moet worden opgebracht, de gemeente het nooit kan houden. Smits. Dit wordt je van hoogerhand voorgeschreven, zooals zoovele dingen. Ze moeten er dan maar bij opgeven, waar het geld er voor gehaald kan worden. v. Andel. Als wij zelf vrije hand hadden, dan konden wij wel blijven die wij zijn en konden wij ons zelf wel redden. Voorzitter. Ik stel voor, het hefl&ngs- percentage te bepalen op 6 pCt. Tegen dit voorstel stemden de heeren Smits, 'tLam, v. Andel en Jiskoot. Voor de beide wethouders en de heer v. Ballegooijen, die zijn voorstemmen verdedigt met de woorden, dat hij geen kans ziet, dat de gemeente zich op een andere manier kan redden. De heer Smits doet thans het voorstel het percentage op 5 te handhaven zooals het vorig jaar is geweest. Dit voorstel wordt met 4 stemmen aangenomen. De heeren die zich voor 6 pCt verklaarden, houden zich thans buiten stemming. Het reglement van de commissie tot wering van schoolverzuim ondergaat nog een kleine wijziging, terwijl daarna de gemeentebegrootingen 1924 en 1925 wor den gewijzigd. Bij de laatste wijziging, die noodzakelijk is wegens verhooging van den post voor het Armbestuur, vraagt Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 9