S. D. IANKHUYZEN Co's BANK RAAMSDONKSVEER. C. DE KEMP Heeren Mode-artikelen Firma JOH. DE MOL Werkmansgoederen Firma JOH. DE MOL T. BOONSTRA. Engstraat HEESDEN. BLIE BA\D RECLAME TELEFOON No. 15 AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. fl®"" Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Zaterdags in JUNI, JULI en AUGUSTUS gesloten wegens beursvacantie. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne DE DIRECTIE Almkerk. Op de j.l. Woensdag 27 dezer alhier gehouden keuring voor het Ned. Tuigpaardenstamboek werden 4 stuks goedgekeurd, o.a. 2 stuks van A. Z. Snoek en 1 stuks van A. Tolenaars. Terwijl 1 paard werd goedgekeurd van A. de Jong van Waspik. By een besluit van den Minister van Justitie is mej. Van Breugel te Nieu- wendijk benoemd tot onderwijzeres aan de Rijkswerkinrichting voor Vrouwen te Gorinchem. Andel. Al spelenderwijze heeft Willy Hoesen het geluk om Vrijdag na Hemel vaartsdag een ziveren horloge met armband te vinden, die vermoedelijk door een van de feestgangers van Wijk is verloren. Door het drukke verkeer heeft én horloge én armband veel geleden. Zij, die het verloren heeft, kan het terugbekomen aan het hulppostkantoor alhier. 4 Mei hield de Werkliedenvereen. »H. E.c alhier haar gewone jaarlyksche vergadering. Te ruim 8 uur opende de Voorzitter met een toepasselijk woord de vergaderinghij was dankbaar dat de vereen, geen enkel lid te betreuren had dat door den dood ontnomen was. Over het algemeen was het afgeloopen jaar niet ongunstig geweest en hoopte hjj, dat het nieuwe levensjaar voor de vereeniging in alle opzichten gunstig mocht zjjn. By verkiezing van vier aftredende be stuursleden, werden er drie van herkozen en wel M. v. d. Vliet, 2e Voorzitter, T. Kamerman, Secr., H. v. Noorloos, Comm. en P. Versteeg Dzn., 2e Secr., werd als nieuw bestuurslid gekozen. Allen namen de benoeming aan. De Voorzitter heette hen welkom en hoopte wederom met de nieuwe bestuurders op dezelfde voet de belangen van de vereen, met hun te be hartigen. Voor het nazien der boeken van Pen ningmeester en Secretaris werd aangewezen P. Versteeg en Schouten. Niets meer aan de orde zijde, sloot de Voorzitter met een woord van opwekking deze gezellige vergadering. Na de gebruikelijke opening en voorle zing der notulen, doet de voorzitter mede- deeling voor: a. den uitslag der inschrijving voor het buiten-verfwerk aan het gemeentehuis en de veldwachterswoning b. alsvoor voor het plaatsen van een urinoir aan de openbare school c. den uitslag der verkooping van eenige canadaboomen en van de oude brandspuit d. den uitslag der aanbesteding van twee woningen voor den havenmeester en en den opziener der begraafplaats eenparig wordt besloten het bouwen dezer woningen aan den laagsten inschrijver, L. M. Louwet alhier, op te dragen e. de oplevering van de havenbeschoei ing en in verband daaarmede het aanbren gen van vloeipalen. f. de in uitzicht gestelde schippersbe- lasting. Besloten wordt voorts 1. tot wyziging der gemeentebegroting over 1924 en 1925 2. tot toelating als raadslid van den heer "W. Begeer, na onderzoek zijner ge loofsbrieven 3. tot vaststelling eener instructie voor den gemeente-secretaris 4. tot machtiging van den verkoop van oude schoolbanken en den regenbak aan de school 5. tot wyziging der algemeene politie verordening 6. tot wyziging der bouwverordening, in verband met de daarstelling der water leiding 7. tot vaststelling van een reglement voor het in aanmerking komen eener ge meente-subsidie voor het houden van een goedgekeurde dekstier 8. tot vaststelling van het percentage voor de gem. inkomstenbelasting en het aantal opcenten op de rijksinkomstenbelas ting over 1925/1926, een en ander gelijk aan het vorig jaar 9. tot aanwijzing der commissie van onderzoek voor de gemeenterekening 1924 en de gemeentebegrooting 1926, alsook voor de armenrekening 1924 en de armen- begrooting 1926 10. tot machtiging voor den verkoop van iepenboomen langs de Vaart 11. tot verpachting van grasgewas, waarbij tien percent der pachtsom contant zal moeten worden betaald 12. tot het aangaan eener geldleening bij de Bank voor Ned. Gemeenten, jin ver band met het bouwen van twee woningen 13. tot vaststelling der te verzekeren sommen voor deze te bouwen woningen 14. tot het overdragen aan de ge meente van eenige perceeltjes Kerkdijk 15. tot het afstaan van een schoollokaal tot het geren van een cursus in handwer ken door de onderwijzeres der openbare school 16. tot het nog niet sluiten eener re kening-courant-overeenkomst of deposito overeenkomst bij de Bank voor Ned. Ge meenten 17. tot het voorloopig niet toetreden tot de provinciale schoonheidscommissie, alles overeenkometig de voorstellen van Burgemeester en Wethouders, waarna de voorzitter deze vergadering sloot. By de aanbesteding voor rekening dezer gemeente van twee woonhuizen was ingeschreven als volgt G. J. van Dongen te Raamsdonk f 5989 P. van Beek te Oosterhout f 5900 C. P. Treffers te Capelle f5478 J. A. Blom te 's Gravenmoer f 5400 Van Spaandonk en v. d. Zanden te Oosterhout f 5250 L. M. Louwet te 's Gravenmoer f 4300 Het werk is aan den laagsten inschrij ver gegund. Nieuwendijk. Naar men verneemt, zal a.s. Zaterdag ren spreker van de S.D.A.P. op den loswal te Kille komen, om te spreken voor de a.s. verkiezingen 2e Pinksterdag zal het Fanfare «Crescendo® alhier deel nemen aan het concours te Oosterhout. Voor de landdag der A. R. Partij, welke alhier gehouden wordt zal optreden den heer H. Colijn en als 2e spreker Mr. H. Bijleveld. Raamsdonksveer. De heer M. Mz. de Roon werd gekozen tot Bestuurslid van den Waspikschen-Raamsdonkschen Buiten dijkpolder. Woudrichem. Het bestuur der land en tuinbouw »Land van Alteriac besloot volgens een dezer dagen aan de leden toe gezonden circularie, dit jaar aan hare vei ling, voor den aanvoer van vroege aard appelen, aan leden geen manden meer af te geven, zoodat vroege aardappelen in eigen fust moeten worden aangevoerd. Het bestuur denkt hierdoor stagnatie in de ver zending en derhalve ongerief voor de koo- pers te voorkomen. Laten wij hoopen dat dit goed bezien is. GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Ruime keuze in FANTASIE- en TROUWRINGEN. Eigen Reparatie-inrichting. De N.V. van den Bergh's Fabrieken biedt een aantal kinderen van de lezers van het Blue Band-tydschrift een reisje aan, en wel voor de ouderen naar Zwit serland, voor de jongeren naar de bosschen of naar zee in Holland. Voorwaarden tot deelneming aan deze reizen zijn De adspirant-deelnemers moeten het afgeloopen jaar leerling(e) zijo geweest van de hoogste klasse der Lagere School, Am bachtschool, Vakschool, Industrieschool, Huishoudschool, M.U.L.O.-school, dan wel van de derde klasse H.B.S., Gymnasium, Lyceum, Handelsschool, of van een over eenkomstige, hier niet genoemde inrichting van onderwys. Zy, die op het eindrapport het hoogste aantal punten behaalden, komen voor de reis in aanmerking. Bij gelyk aantal pun ten zal het lot beslissen. De oudere leer lingen van pl.m. 16-jarigen leeftyd gaan voor 8 dagen naar Brunnen aan het Vier- woudstedemeer in Zwitserland, de jongeren, van pl.m. 12 jarigen leeftyd, naar Zee of Bosch. Zoodra het eindrapport in hun bezit is moeten zij een in het volgend tydschrift voorkomend formulier invullen en dit ten spoedigste, doch uiterlyk vóór 21 Juli, zenden aan de Afdeeling Reclame der N.V. Van den Bergh's Fabrieken, Nassaukade 3, Rotterdam en op de enveloppe vermelden ïBlue Band-Vacantiereis«. Leerlingen die op dien datum hun rap port nog niet hebben ontvangen kunnen dit alsnog inzenden voor wat betreft de buitenlandsche reis tot en met 27 Juli en voor de Binnenlandsche reis tot en met 3 Augustus. Dit moet echter beschouwd worden als een uitzonderingsgeval en op het rapport moet door het hoofd der school een aanteekening worden gemaakt, dat dit rapport niet eerder kon worden inge zonden. De rei3 naar Zwitserland vangt 10 Au gustus aan, die in Holland voor de eerste groepen 1 Augustus. Petten, moderne ruiten en gabardine 155 165 175-185 Overhemded met boord en manchetten 225250 275—295 Dassen zelfbinder 36 - 50 - 60 Strikjes 45-50—60-65 Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente ALMKERK op Dinsdag 26 Mei nam. 6 uur. Afwezig de heeren J. v. Leeuwen en J. Snoek (eerstgenoemde met kennis geving). Voorzitter den EdelAchtb. Heer J. W. Egberts, Burgemeester; Secretaris C. J. v. d. Wiel. De Voorzitter opent de Vergadering als naar gewoonte met gebed en ver zoekt den Secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen welke onver anderd worden goedgekeurd. Aan de orde zijn ingekomen stukken. Een schrijven van de Nederlandsche Politieschool St. Michael te 's-Bosch, waarin zij den Raad verzoeken eene subsidie te willen toekennen. B. en W. stellen voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Een schrijven van den heer D. Hagoort alhier waarin hij den Raad verzoekt ontheffing van hondenbelasting 1925, op grond dat adressant onmiddellijk na aan gifte zijn hond had weggedaan. Dit adres wordt mede op voorstel van B. en W. voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van H. H. Ged. Staten dezer prov. waarin de Raad wordt be richt de goedkeuring van den aankoop van de noodwoning achter het gemeente huis. Hierna volgt een schrij ven van 't Ge west Landstormafdeeling „de Meijerij" waarin den Raad wordt verzocht een subsidie te willen toekennen aan genoem de afdeeling. De Voorzitter licht deze zaak eenigzins toe, waarna op voorstel van B. en W. besloten wordt eene subsidie van f 20 toe te slaan. Een schrijven van den heer A. v. d. Oord alhier, waarin hij den Raad ver zoekt een bijdrage te mogen ontvangen voor een te Dussen schoolgaand kind, (R. K. School). Op voorstel van B. en W. wordt be sloten om hem f 1.75 per week toe te kennen. Een schrijven van den heer I. Dekker alhier, waarin hij den Raad nogmaals verzoekt, hem erfpacht te verleenen voor grond nabij zijn woning. B. en W. 6tellen voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Weth. Ottevanger zegt, nu een andere meening te zijn toegedaan en meent dat het een zedelijke plicht is om Dekker te helpen. De heer Koekkoek vraagt, waarvoor de grond bestemd is, terwijl de heer v. d. Meijden informeert of het de gemeente nog geld zou kosten, als het wordt toegestaan. Spr. vindt dit geen woning voor een groot gezin, zooals nu bij Dekker. De heer Verschoor zegt, dat het on verantwoordelijk is, dat die man daar zoo moet blijven zitten. Dekker beroep zich op de Woningwet en zal bij een ongunstige beslissing van den Raad daarin niet berusten. Na nog eenige discussie wordt besloten, in tegenstelling van het voorstel van B. en W., gunstig te beslissen. Een verzoek van het Bestuur der Herv. Schoolvereeniging alhier om een voorschot van f700 ingevolge art. 101 der Lager Onderwijswet. B. en W. stellen voor aan dit verzoek te voldoen. Aldus wordt besloten. Hierna deelt de Voorzitter mede, dat een bedrag van f16000 is afgelost en voegt hieraan toe dat de middelen rijk hebben gevloeid. De heer Donker zegt, 't lijkt wel of de gemeente een erfenis heeft ontvangen, spr. zegt, dat de leening, groot f18000, niet noodig had geweest. De Voorzitter antwoordt hierop den heer Donker, dat dit inderdaad waar is, want in September van het vorig jaar kwam er f16000 meer in als dat men had gedacht. Blijkens het gemeenteverslag is het getal inwoners 3690 gebleven. Thans is aan de orde de mogelijkheid tot overname van het G. E. B. alhier door de P. N. E. M. De Voorzitter geeft hieromtrent eenige inlichtingen, uit de besprekingen blijkt, dat voor overgave van het bedrijf weinig wordt gevoeld. De heer Ottevanger geeft in overweging hierop niet in te gaan, terwijl de Voor zitter mede adviseert van deze zaak af te stappen. Bij de gebruikelijke rondvraag infor meert de heer Donker naar den afloop van de kwestie over de boeken van de bibliotheek der O. L. School. Waarop de Voorzitter antwoordt dat die alle ten gemeentehuize zijn gedepo neerd en door den heer Koolwaaij ge sorteerd, De heer de Jong zegt dat het een rommeltje was, en het ook de sop de kool niet waart was, ook zegt spr. dat men op de markt voor f 2.50 een heele partij van culke boeken kan koopen. De Voorzitter zegt, deze zaak maar te laten rusten. De heer Verschoor kan zich niet ver eenigen met de schoolgeldregeling dezer gemeente. Spreker noemt eenige voor beelden uit andere gemeenten. De Voorzitter zegt dat een schoolgeld regeling om de 2 jaar kan worden her zien De heer v. d. Wal zegt dat het toren uurwerk te Uitwijk (Gem. Almkerk) niet altijd even goed gaat, en stelt voor, om door een deskundige het uurwerk te laten nazien. Aldus wordt besloten. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter deze openbare vergadering. LANDBOUWRUBRIEK. Proefvelden in 1925, omtrent de rendabiliteit van een Chilibemesting. Evenals in 1923 en 1924, zijn ook dit jaar in deze omgeving: Chiliproefvelden aangelegd, en wel op tamelijk groote schaal in een ruime om geving. In totaal zijn 17 proeven opgezet, lig gende in de gemeenten: Werkendam, Sleeuwijk, Almkerk, Nieuwendijk, Wou drichem en Andel. Alle proefvelden bestaan uit 5 perc van 2 A. Het geheel is gelijkmatig be mest met kali en fosforzuur. Daarnaast ontvingen 4 perceelen van 2 A. onderscheiden hoeveelheden Chili, terwijl 1 perc. van 2 A. geen stikstof bemesting ontving. We mogen gerust aannemen, dat de toegediende kali en fosforzuurbemesting in de behoefte van het gewas, aan die voedingstoffen zal voldoen. 800 K.G. Super van 14 pCt. en 500 K.G. kalizout van 40 pCt. per H A. geeft m.i, vol doende grond voor die veronderstelling. De eventueel optredende verschillen mogen we dus gerust op rekening van de resp. Chiligiften stellen. Naast verschil in hoeveelheid Chili toch, worden alle cultuurvoorwaarden ztfo veel mogelijk gelijk gehouden. Daar zoowel de proeven van vorige jaren, als de op eigen gelegenheid ge nomen proeven door landbouwers in deze omgeving, duidelijk aantoonden, dat tot zekere grens de geldelijke resultaten evenredig waren met de grootte der ge bruikte hoeveelheid Chili, raad ik elke belanghebbende en belangstellende ten zeerste aan, de proefvelden hieronder aangeduid, dezen zomer, enkele malen te bezoeken. Manchesterbroeken 425 475 495 Pilobroeken 450—475 Grijze Jasjes 295—325 Grijze broeken 275 Werkmansboezeroenen 159 Blauwe Jassen en Broeken 295 Eventueele inlichtingen worden u des- gewenscht gaarne verstrekt door de proef nummers en door ondergeteekende. Ten zeerste ben ik er van overtuigd, dat door een vermeerdering van het gebruik van Chili, vele akkers meer winst zouden afwerpen. Vooral op die bedrijven waar men flinke fosforzuur en kali bemestingen heeft toegepast, zal men de oogsten kun nen verhoogen, door de stikstof die veelal in het minimum is, te verstrekken. Zoo is het met het weiland evenzoo. Door toediening van Chili, bij de Super bemesting, zullen de meeste weilanden veel meer en beter gras of hooi kunnen opbrengen. Stel u daarom op de hoogte en laat de praktijk van de proefvelden u voor lichting geven, hoe men zijn bouwlan den tot hooger rendement kan prikke len, door het toedienen van een gift Chilisalpeter. Proefvelden zijn aangelegd in: W erkendam: H. Bogers-Kalverwaard Mangelwortels S 1 e e u w ij k J. v. Vuuren Suikerbieten, Joh. Koek Aardappelen, J. D. Ouwerkerk Mangelwortels, L. van 't Sant Nieuwendijk: H. Versteeg Suikerbieten. Almkerk: Abr, de Jong Mangelwortels, Suikerbieten, Ant. Colijn W. Noorloos Mangelwortels, J. v. Eeeuwen A. Verschoor Aardappelen. W oudrichem: J. Spiering Aardappelen, J. G. v. Hoven Suikerbieten Andel: Proefveld van de Andelsche Landbouw- cursus Aardappelen en Suikerbieten. Tegelijkertijd met de mededeeling waar in het Land van Altena, Chiliproefvelden zijn aangelegd, onder toezicht van ondergeteekende, wil ik de aandacht van belanghebbende vestigen, op de groote noodzakelijkheid van een stikstofbemesting op de meeste lande rijen. Vele landbouwers toch meenen, dat, wanneer ze maar een flinke fosforzuur bemesting hebben toegediend, in den vorm van Super of Slakkenmeel, ze vol doende bemest hebben. Vele landbouwers verwachten dan zelfs een groote oogstvermeerdering. Zeker in sommige gevallen komt die voor. Doch de verklaring is dan meestal niet moeilijk te vinden. Door jarenlange onthouding, was fos forzuur ver in het minimum gedaald. In zoo'n geval, kan een fosforzuurbe mesting een enorme oogstvermeerdering geven. Gaat men echter jaar op jaar door met een éénzijdige P. bemesting, dan houdt die vermeerdering al gauw op, „omdat fosforzuur niet meer in het mini mum verkeerd." Met stikstof is het nu soortgelijk. Ook die verkeert meestal in het minimum. Maar omdat de N. houdende meststoffen, het duurste mestmateriaal zijn, ziet men daar hetzelfde verschijnsel niet zoo gauw. De prijs is een rem om daarmee zoo ruim om te springen, als met Super en Slakkenmeel. De prijs is m.i. ook de reden, dat velen, tot hun schade, het bij een Super-of Slak- kenmeelbemesting laten. Piaast die be mesting behoort een stikstofbemesting. Opneembare stikstofvoorraad is onont beerlijk, voor een goed rendeeren van een fosforzuur- en kalibemesting. De zuinigheid met Chili, drukt sterk de randabiliteit van vele bedreven. Ieder raad ik dan ook ten sterkste aan, thans nog door proeven, de waarheid ven bovenstaande regel te demonstreeren. Strooi op elk uwer perceelen, zoowel wei- als bouwland, eens een gedeelte met Chili, berekend op weiland naar 2 300 K.G. en op bouwland naar 4 600 K.G. per H.A. Vooral zijn zij, die gewoon zijn flink te „supereu", kan ik niet sterk genoeg aanraden, al hun gewassen, uitgezonderd de peulvruchten thans nog zoodanig „•p de proef te stellen". Productie en stikstof zijn onafscheide lijk verbonden. Voor elke nieuwe cel is stikstof een eerste vereischte. F. C. HUIJSER, Landbouwonderwij zer, i Woudrichem. 'a-Gravenmoer. Maandagavond hield de Raad dezer gemeente eene openbare vergadering, bijgewoond door alle leden. Er is ééne vacature.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 10