Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. s. 4505, Wag 28 Mei Open huid Jan Mm, KOM UW PIJNLIJKE RUG TE HULP I Ruime auto- garage's BEHOORENDE BIJ HET Voelt gij u ellendig door doffe, stekende rugpijn Wordt gij gemarteld door rheu- matische pijnen, stijfheid en harde zwel lingen in uw gewrichten en ledematen Hebt gij last van de hinderlijke steken van spit Van onaangename urinestoor- nisseri Voelt gij u vermoeid, uitgeput en op, zenuwachtig, piikkelbaar en terneer geslagen Pas dan op uw nieren. De nieren zijn de filters van het bloed, en zoodra zij haar taak niet meer behoorlijk versullen, blijven vergiften in het bloed achter en raakt uw gestel van streek. Rugpijn en scherpe steken als van een mes beginnen u te kwellen, gij krijgt last van hoofdpijn, duizeligheid, blaasstoornissen en slapeloosheid. Wacht niet tot zich verdere verschijn selen van nierzwakte voordoen. HeJp uw verzwakte nieren voor het te laat is. Ge bruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit speciale niergeneesmiddel dient uitsluitend voor nier- en blaaskwalen. Foster's Pillen hebben duizenden geholpen en kunnen u evenzeer helpen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket [alom verkrijgbaar], waar door gij zeker zyt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon. Vervolg Raadsverslag HERPT. Verzoekschrift van mijnheer Ceelen, die elders is benoemd, om ontslagen te worden van de huur der woning, die hy als Hoofd p der school heeft bewoond. B. en W. stellen voor aan het verzoek te voldoen, als er gelegenheid bestaat, om de woning op niet minder voordeelige ma nier dan thans, te verhuren. De Voorzitter licht toe, dat tegen dit voorstel naar zijne meening geen bezwaar kan bestaan, aangezien indertyd op verzoek van mijnheer Ceelen zelf de woning voor den tijd van 10 jaar is gehuurd. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt zonder discussie besloten. Nadere bespreking afgraving Bernschen ■dijk. De Voorzitter zegt dat na de vorige openbare vergadering B. en W. het terrein eens hebben opgenomen en een deskundige hebben geraadpleegd. Hierdoor is het col lege tot de wetenschap gekomen, dat de kosten ongeveer f 1300 zullen beloopen. B. en W. zijn er voor teruggeschrikt om de werkzaamheden voor dit bedrag te laten uitvoeren, B. en W. meenen, dat het dan voordeeliger zal zijn, wanneer het geheele bosch in eens kan worden gelyk gemaakt. Als men eenmaal aan het afgraven is, zal dit goedkooper in eens geschieden, dan wanneer men daar twee of drie termynen over doet. B. en W. meenden eerst eens te moeten nagaan of er genoeg grond beschikbaar komt, om het geheele bosch in weiland te herschapen, waarvoor een deskundige geraadpleegd moet worden, Deze wil dit wel doen, doch een dergelijk werk is niet zoo eenvoudig en hy kan dit niet kosteloos doen. B. en W. stellen voor een bedrag van f 50 daarvoor beschikbaar te stellen, plus 3 menschen voor 1 dag, om behulp zaam te zyn. Spr, vraagt hoe de heeren hierover denken, zonder een behoorlijk onderzoek kan men niet beginnen, het gaat niet aan de werkzaamheden maar in den blinde aan te vangen. van Herpt. Hoe groot is het heele perceel bosch Verhoeven. Ruim 2 bunder. J. de Wilt. Is daar de glooïng van den dijk bij Verhoeven. Het kleine boschje is 3 bunder, het geheel wordt dan 4 bunder. v. Herpt. Hoeveel grond kan van den djjk gehaald worden Voorzitter. De dijk moet een beloop houden van 1 op 2 en een kruinbreedte van 3 meter. v. Bokhoven. Er is een groot terrein waar geen grond in hoeft. Ik zou gelijk maken voor zooveel er grond is en de rest laten liggen. v. d. Broek. Ik zou eerst een deskun- laten komen, die een en ander eerst op neemt. Voorzitter. Zeker, wy kunnen er niet zoo aan beginnen en behooren eerst een deskundige te hooren. Wij kunnen dan later bij den raad met voorstellen komen, de deskundige kan ook wel een begrooting maken. v. Bokhoven. Wjj kunnen er wel rekening mede houden, dat wij groote kosten krij gen om het bosch in orde te maken. Couwenberg. Misschien is het beter als het zooveel moet kosten, om het maar zoo te laten liggen. Voorzitter. Vinden de heeren goed die uitgaven te doen? Met aigemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. goedgekeurd. Wyziging gemeentebegrooting 1924/25. De Voorzitter zegt dat eenige posten der begrooting zijn overschreden en dat nog een uitgaaf moet plaats hebben wegens verhoogde bijdrage in het pensioenfonds der gemeente ambtenaren. Een tijdje ge leden kreeg het gemeentebestuur een re- cepje thuis dat een groote teleuistelling voor haar was. Ten gevolge van de be slissing van den pensioenraad moet voor 1 Juli een bedrag van f 486.36 gestort worden. De gemeente is tot deze bijdrage verplicht volgens bepaling varide nieuwe pensoien v et waarin wordt gezegd, dai voor ambtetenaren die voor pensioen in aanmerking komen, 5 pCt. verschuldigd is tan hun jaarwedde vanaf 1 Januari 1913 tot 1 Juni 19'22, dit vormt een bedrag van f486.36 Spr. zegt dat B. en W. gemeend hebben nog een poging te moeten doen op het gemoed van Mevrouw de Wed. van Harpt, doch dat deze poging tot dusverre geen succes heeft gehad. Als de heeren er belang in stellen, te weten wat B. en W. hebben geschreven, dan zal de Secretaris het schrijven wel even voorlezen. Eenige heeren verklaren zeer nieuws gierig t© zijn naar dit schrijven, waarop de Secretaris dit voorleest. Uit deze voorlezing blijkt, dat wijlen den heer van Herpt in 1913 een ver klaring heeft afgelegd, dat hij nog voor zich, nog voor zijn nagelaten betrekkingen aanspraak zou maken op pensioen en hij de gemeente daarvoor geen kosten zou opleggen. Even voor zijn overlijden heeft de vorige Bur gemeester deze verklaring echter herroepen, waardoor de gemeente thans verplicht is tot betaling van een bedrag van 1486.36. B. en W. wijzen op de groote onbillijkheid daar b.v. de gemeente-secretaris gedurende al die jaren zelf gedeeltelijk voor pensioen storting heeft moeten zorgen, terwyl in dit geval de gemeente alleen hiervoor den last heeft te dragen, aangezien de wet niet toelaat het bedrag op de nagelaten betrekkingen te verhalen. Het College verklaart tevens de vaste overtuiging te hebben, dat het niet de goedkeuring van den overleden Burgemeester zou wegdragen, om het bedrag op de schouders der ge meente te leggen. De Voorzitter zegt dat op dit schrijven nog geen antwoord is ingekomen, men nog wel hoopt een gunstig antwoord te zullen ontvangen, doch dat het zekerheidshalve gewenscht is, de post op de begrooting te verhoogen met f486.36. Met aigemeene stemmen wordt aldus besloten. De Voorzitter zegt nog even te willen spreken over den gemeentetoren. De ge meente heeft het voorrecht in het bezit te zyn van 2 klokken, die zoo dicht bij elkaar staan, dat het naar zyne meening over weging verdient er een op te ruimen. Hiervoor zou dan alleen in aanmerking komen het uurwerk in den gemeentetoren. Nu er een klok op de kerk is gekomen, kan het uurwerk op den toren wel gemist worden en zou het voor de gemeente altijd eenige besparing geven, ais de raad zou besluiten, dit uurwerk stil te zetten of op te ruimen. De heer Couwenberg vindt het best. De heer v. d. Broek heeft het altyd belachelyk gevonden, dat op de kerk een uurwerk is aangebracht. De schenker daarvan moet het naar zyne meening in zyn hoofd hebben gemankeerd. Het komt spr. voor dat de gemeenteklok niet voor dit nieuwe uurwerk mag wijken. De Voorzitter meent dat de heer v. d. Broek in dit laatste wel gelyk zou hebben indien er geen klok over bleef. v. d. Broek. Dit is geen gemeenteklok. Voorzitter. Als ze nog een half uur- van elkaar stonden, maar ze staan naast elkaar, zoodat er een best gemist kan worden. v. d. Broek. Ik heb het altijd gek ge vonden dat er een uurwerk geplaatst is op de kerk. v. Herpt. Misschien heeft de schenker wel veel geld gehad. v. Bokhoven. Als wyj de klok stil laten staan, heeft de inventaris dan geen waarde Voorzitter. Zeker, ik zou het uurwerk dan verkoopen. Verhoeven. Da klok natuurlijk niet. v. Bokhoven. Wij hebben dan nog een buitenkansje tegenover al de teleurstellingen. v. d. Broek. Dat voordeeltje zal gering zijn. Voorzitter. Wij hebben dan ook geen opwinder meer noodig die daarvoor f 30 ontvangt. Verhoeven. Ik zou de klok maar laten draaien tot er groote kosten aan komen, wy kunnen ze dan nog stil laten staan. Voorzitter. De heeren moeten het zelf weten, we moeten echter de zuinigheid be trachten. Als het een kleine reparatie is zal men zeggen, we moeten ze maar laten repareeren en zoo blijft men aan den gang. v. d. Broek. Als het uurwerk wordt wegedaan en er komen kosten aan de andere klok, wat dan Voorzitter. Dat moet het keskbestuur weten. v. d. Broek. Maar dan zitten wij mis schien heelemaal zonder klok. Voorzitter. Ik dacht te hooren, dan zal het keikbestuur bij de gemeente om sub sidie komen, doch naar mijne meening ligt het voor de hand dat op een dergelijk verzoek afwijzend beschikt zou worden. v. Herpt. Het kerkbestuur zal bij het aanvaarden van het geschenk wel de con- srqoentie hebben getrokken, dat zy het geschenk ook moet onder houden. Voorzitter. Dat denk ik ook wel. v. d. Broek. Ik ben er sterk tegen de klok op te ruimen, die er honderd jaar heeft gehangen. Ook dé menschen van het veld zullen ze zeer hard missen, deze klok hooren zij wel, doch de andere niet. Verhoeven. Dat zyn ook mijn motieven geweest in de vergadering van B. en W. Voorzitter. Men zou ze ook voor anti- quteit op de secretarie in een vitrine kunnen plaatsen. v. Bokhoven. Hoelang loopt de ver bintenis met den klokopwinder Voorzitter. Voor dit jaar is voor hem een bedrag op de begrooting uitgetrokken, met 1 Juli zou men hem echter wel kunnen ontslaan. De Wilt. Nu is het opwinden, later kosten van repareeren. Voorzitter. Wij kunnen hem ook zoolang laten draaien, totdat hij defect is. v. Bokhoven. Zonder klok, waaraan men zooveel jaren gewoon is, is ook niets, men zit dan tegen een kalen toren te kijken. v. d. Broek. Ik zou zeggen dan kunnen wij den toren wel heelemaal afbreken. Voorzitter. Dat kun je niet, dan kryg je het met monumentenzorg aan den stok. De raad besluit hierop de klok voor het oogenhlik te laten zooals zy is en af te wachten tot er reparatie's aan gaan komen. Daar niemand verder het woord verlangt sluit de Voorzitter de vergadering. Waterschap het Noorderafwateringskanaal. Aan het rapport van den hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat omtrent bovengenoemd waterschap, waaraan wij in ons biad van 22 Mei jl. een hoofdartikel wijdden, ontleenen wij nog de volgende samenvatting van de aangegeven wijzigingen van den waterstaatstoestand A. Wijzigingen in de afwatering der afzonderlijke polders of poldergedeelten. B. Wijzigingen in de watervoorziening der afzonderlijke polders of poldergedeelten. C. Wijzigingen van het peil van het Benedenpand van het Noorderafwaterings- kanaal. De onder A. bedoelde wijzigingen zijn le. Verruiming van den afwaterings- sloot langs de zuidzijde van den Biesheuvel, en aanleg van eenige duikers, zoodanig dat de waterleidingen van het Hakkeveld en van het lage deel van den Polder van Genderen in verbinding worden gebracht met de hoofdwaterleiding van 't Oudland van Babiloniënbroek. De bouw van een nieuwen syphon onder den Broekschen Boezem in den Hengmeng- schen waterloop. Afdamming van de slooten tusschen het lage deel en de hooge deelen van den Polder van Genderen. Verbinding van de slooten van het Hakke veld met die van het deel van den Polder van Wijk ten noorden van het Hakkeveld, en de opheffing van den duiker tusschen dit deel van den Polder van Wyk en de Wijksche Uitwatering. Opheffing van de verbinding van den Biesheuvel met de Wijksche Uitwatering en opheffing van den Biesheuvelschen water molen. Afdamming van de slooten van het lage naar het hooge deel van den Biesheuvel. Het graven van een nieuwe verbinding tusschen de slooten van het lage deel van den Biesheuvel en het in verbinding brengen van dit lage deel met de Genderensche Beemden door middel van een syphon onder de sloot langs de zuidzijde van den Bies heuvel en onder de daarlangs gelegen steeg. Het maken van een duiker in het steegje, zoodat het Nieuwland van Babiloniënbroek van water kan worden voorzien uit den Biesheuvel. Wyziging of herstelling van de afsiuit- inrichtingen der duikers, waarlangs de Genderensche Beemden, en de Broeksche Hoekpolder ioozen op Babiloniënbroek, zoo danig dat langs deze duikers alleen kan worden ingelaten naar de twee genoemde poldertjes. Het in verbinding brengen van de slooten van de Genderensche Beemden en den Broekschen Hoekpolder met de slooten van den Polder van Eethen. 2e. Het in verbinding brenger van de slooten van de Meeuwensche Veertig Morgen met de slooten van het noordelijke be- malingsgebied van den Polder van Meeuwen. Het in verbinding brengen van de slooten van den Rooijenschen polder met de slooten van het noordelijke bemalingsgebied van den Polder van Meeuwen. f door schrijnen ol trarupireeren.1 Bestrijk de pijrvlijke plaints met AKKER's Kloosterbalsenv Verzncht direct 50 et. per pot. 3e. Indien het gemaal van het Zuideveld verplaatst wordt naar den Rammegatschen dijk, zijn de slooten van het gedeelte van den Polder van Meeuwen, genaamd Zuider broek, in verbinding te brengen met het Zuideveld. Wordt voor het Zuideveld geen nieuw gemaal gesticht, dan dient een ge maal voor het Zuiderbroek te worden ge bouwd. De onder B. genoemde wijzigingen zijn le. De bouw eener inlaatsluis onder den Maasdijk riabij Wijk. Het gedeeltelijk nieuw graven van een kanaaltje van den Maasoever naar de inlaatsluis en van deze sluis naar de Perzikstraat. De bouw van eene brug in de Kerkstraat. De bouw van een ruimeren duiker ter plaatse van de bestaande Perziksluis, en het verruimen van de sloot van de Perziksluis tot de Groene Steeg. Het maken eener opstuwing naby de Groene Steeg. De bouw van een duiker in de Doode Steeg, en het verruimen van de sloot langs de noordzijde van de Lage Steeg. De bouw van eene schuif ter afsluiting van de Broeksche Sluis onder den Rammegatschen dijk. Voorts het maken van twee zijleidingen van Wijk naar Veen. Afsluitingen en duiker tjes voor verschillende zijleidingen. 2e. Het verruimen van de slooten langs de noordzijde van het Aalsveld, en langs de zuidzijde van het Voetpad in den Binnen- polder van Drongelen, en het maken van een drietal duikers. Het maken van tijdelijke opstuwingen m de buitenkanaaltjes van den Eersten en Tweeden Bovenpolder en den Millenaarspolder. 3e. Voor zoover blijken zal dat de Waarden onvoldoende uit het Noorderaf- wateringskanaal van water kan worden voorzien, het bouwen van een duiker onder den dijk langs de Bergsche Maas. De onder C. genoemde wijzigingen zijn De bouw van eene schuifafsluiting aan de uitwaterings- en inlaatsluis van het Noorder afwateringskanaal. Het inlaten van water op vooraf bekend gemaakte data en tot eene bepaalde hoogte. Het afmalen van het kanaal tot het peil naby Hagoort van 0.45 M. N. A. P. De hiervoren aangegeven verbeteringen komen in hoofdzaak neer op die van water lossing en van watervoorziening. Met het oog hierop is aanvankelyk over wogen, twee waterschappen te ontwerpen, één ter bevordering van de waterlossing en één ter bevordering van de watervoorziening. Eerstgenoemd waterschap zou dan omvatten de gebieden, welke Ioozen op het Noorder afwateringskanaal, terwijl het zijn taak zou zijn te streven naar meer doelmatige water standen op dit kanaal. Het tweede water schap zou behooren te omvatten de ge bieden, welke belang hebben bij het ge projecteerde watervoorzieningskanaal, terwijl zijn taak zou zyn het doen tot stand komen en daarna het beheeren van dit kanaal. Echter bestaat er een bepaald verband tusschen het al of niet tot stand komen van het watervoorzieningskanaal en de peils- verlaging van het Noorderafwateringskanaal, terwyl ook de begrenzing van het water- voorzieningsgehied min of meer afhankelyk is van het al of niet tot stand komen van de genoemde peilsverlaging. Aan twee in voorbedoelden zin opge richte waterschappen kleeft het bezwaar, dat zy te gevoelig zyn voor eventueele wijziging in de ontwerpen, welke tot grond slag hebben gediend voor hunne begrenzing, enz. Om deze redenen verdient het de voor keur, voorshands slechts één waterschap op te richten, hetwelk omvat de gezamlijke gebieden van de twee genoemde water schappen, en hetwelk zoowel rot taak heeft het doen verkrygen van meer doelmatige waterstanden op het Noorderafwaterings kanaal als het doen tot stand komen van het watervoorzieningskanaal. Voorts kan door dit waterschap worden bevorderd het wyzigen van de grenzen der bestaande waterschappen en het verplaatsen van de af waterings- en watervoorzienings leidingen. Beter Pluimvee. »En welke kippen zijn nu wel de beste?<r was gewoonlijk een der ons gestelde vragen toen we nog voldoenden tot onzer beschik king hadden om het land door te trekken om Pluimveeteelt lezingen te houden. En ons antwoord was dan»De kippen die het meeste eiergeld opleveren en het minst aan onderhoud kosten of voor den kleineren liefhebber die dieren welke hem het meeste genoegen geven,« Een vaag antwoord, zullen de lezers zeggen en inderdaad i? het ook vaag, maar in dit geval toch het eeoigst jui3te. Want we zullen het wel uit ons hoofd laten om te zeggen dat b.v. de Leghorns, de Wyandottes, de Barnevelders enz. de beste zijn, omdat in die rassen weer zoo heel veel verschillen zitten. De een fokt die rassen uitsluitend op productie de ander weer op vorm en kleur, enkelen grijpen het doel al heel hoog en fokken naar beide richtingen, waardoor óf het eene, óf het andere óf die beide dingen in het gedrang zullen komen. Op de legwed- strijden (daarop komen we wel eens terug) winnen nu eens de Leghorns, dan weer de Wyandottes of de Reds, Barnevelders, Rocks, waardoor tegelijk het bewys is ge leverd dat het niet enkel op het ras aan komt, doch vooral niet minder op de ^stam«, d.w.z. een groep van dieren bij wie, door bepaalde fokmethoden, een zekere eigen schap op den voorgrond is getreden. Ver kiest men dus b.v. Wit Leghorns die veel eieren leggen, dan betrekke men die van de fokkers die dat ras op hooge productie hebben gefokt. Is men bekoord door de mooie vormen en kleuren van de Patrys Leghorns, dan betrekken deze van de fokkers die op gunstige tentoonstellingsresultaten kunnen bogen. Toch willen we wel enkele aanwyzingen geven. Voor kleine rennen prefereeren we de meer rustige hoenders als de Wyandottes, Rhode Island Reds, Plymoeth Roks en Barnevelders. Is men dierenvriend en gaat men dus rustig met zijn beesten om, dan zal men van de Leghorns in de variëteiten Wit, Zwart, Patrys, Buff en Blauw ook veel genoegen kunnen beleven. Zelf hielden we Patrijs Leghorns die uit onze handen kwamen eten, zoo ïtamc waren deze. De Hamburgers, Braekels, Minorca's, kunnen wij ook aanbevelen, terwijl de dwerghoen ders en dan vooral de Wyandotte- en Javakrielen, voor den liefhebber die al heel weinig ruimte heeft ook warm zijn aan te bevelen. In de vakbladen vindt men de adressen waar al deze rassen te verkrygen zyn. »DE KLEIN VEETEELT <r Weekblad gewijd aan Beter Pluimvee Arnhem. Bezoek van ouds bekend Hótel Café Restaurant Uitspanning. St. Jansstraat 10-12 '8 BOSCH. Interc. 436 Station N.A.B.O. SLEEDWIJK-'s BOSCH lr Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 5