land van alteNA Uitgave: Firma L« J, VEEKMAN, Heusden* No 4506. Woemdag 3 Juni 1925 FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor". Int. Telefoon no* 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt fi<40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur «n Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITBNLANDSCH OVERZICHT De Britsche gezant te Parijs heeft den minister van buitenlandsche zaken een nota aangeboden inzake het Fransche ontwerp- antwoord op de Duitsche voorstellen nopens een veiligheidspact. In bevoegds Fransche kringen zegt men, dat het Britsche ant woord op de voornaamste punten geheel voldoening schenkt aan de Fransche stelling. Toch vraagt Engeland eenige opheldering betreffende de arbitrage-verdragen, die de Rijn-overeenkomst zullen moeten aanvullen, teneinde den vrede in andere deelen van Europa te waarborgen. Verder wordt ge zegd, dat het Engelsche kabinet volkomen eensgezind is ten aanzien van het stand punt, waartoe bet gekomen is met betrek king tot de Fransche ontwerp-nota. Men hoopt en vertrouwt in Britsche kringen, dat de voorstellen door de Engel sche regeering gedaan na de bespreking, Donderdag door het kabinet gehouden over de kwestie van de veiligheid, het mogelijk zullen maken, dat een memorandum naar Berlyn wordt gezonden, dat in grove trek ken het gemeenschappelijk standpunt van Engeland en Frankryk ten aanzien van dat vraagstuk behelst. Het oorspronkeljjke plan was om, aan gezien het Britsche standpunt omtrent de Duitsche voorstellen in het parlement was uitgesproken, zoowel door den minister van buitenlandsche zaken als door den premier, het antwoord van Frankrijk afzonderlijk moest worden verzonden, nadat het Engel sche kabinet van zyn inhoud op de hoogte was gesteld, ter informatie en bespreking. Uit het onderzoek van het Fransche memo randum en de bijgevoegde toelichting bleek zoo'n groote gelijkheid van standpunt ten aanzien van de hoofdzaken, dat het mis schien mogelyk zal zyn het optreden te vereenvoudigen door het zenden van een mededeeling, die definitief door de Engelsche regeering is goedgekeurd en waarop de toekomstige besprekingen van het voorge stelde veiligheidsverdrag kunnen worden gsbaseerd. De strijd tusschen Frankrijk en den leider der Riffijnen, Abd-el-Krim duurt nog steeds voort en het is Frankrijk, dat reeds ver scheidene honderden dooden en gewonden heeft te betreuren, tot dusver nog niet mogen gelukken den vijand klein te krijgen. Wanneer niet alle teekenen bedriegen, zullen de operatie's nog een heelen tijd kunnen 134 De Saint-Hyrieix was te goeder trouw hij verbeeldde zich, verplicht te zijn de vervelendste staatkundige verdragen, de meest afschrikwekkende handboeken over staathuishoudkunde, na te lezen, de teksten van ducumenten die lang en bijna onleesbaar waren, te ontcijferen. Hij zeide Ik ben in staat elke betrekking van gezant te vervullen, in Europa zoowel als daar buitenmaar op een goeden dag zal ik toch minister van buiten landsche zaken worden. Mariana kwam bij hem, maakte haar excuus dat zij den staatsman stoorde en het duurde niet lang of beiden waren in een druk gesprek gewikkeld. Zij vleide Firmin, zeide hem opnieuw dat hij nog eens de hoogste waardighe den zou bekleeden, en daarna bracht zij, langzamerhand, op meesterlijke wijze het gesprek op Carmen. Zij putte zich uit in het ophalen van herinneringen waarvan wij zooeven mel ding hebben gemaakt. Carmen zei dit, Carmen zei datzij zwoer dat zij nooit in zekere toestanden wilde voortleven, Firmin lachte wel op veelbeteekende manier, maar toch fronste hij de wenkbrauwen, toen Mariana, met bekoorlijke onbeschaamdheid over de wanverhouding tusschen man en vrouw duren, daar Abd-el-Krim blykbaar een rerre van zwak tegenstander is. Wjj hebben reeds eerder opgemerkt, dat de operatie's in Noord-Afrika een deel der Fransche bevolking in verband met de geleden en te lijden verliezen aan menschenlevens en geld ten zeerste verontrusten. Tot woord voerders dezer verontruste Franschen heb ben zich twee ioterpellanten in de Kamer een socialist en communist gemaakt. De vragen, die dezen stelden, zijn niet alleen voor den premier Painlevé, maar tevens voor andere vooraanstaande politici aanleiding geweest de Fransche Marokko- politiek uiteen te zetten. De Kamerdiscus sies hebben enkele dagen geduurd en uit de uitvoerige verslagen, die wij daaromtrent hebben opgenomen, blijkt, dat de Fransche regeering naar zij laat uitkomen met haar militaire actie in Marokko slechts zuivere bedoelingen nastreeft. Tijdens de besprekingen in de Kamer is in alle toon aarden te kennen gegeven, dat Frankrijk maar één doel kenter voor te waken, dat de stammen, die in het Fransche protectoriaatsgebied wonen, niet hebben te lijden van de invallen der partijgangers van Abd-el- Krim van regeeringszijde werd dan ook de toezegging gedaan, dat, zoodra in het grensgebied weer bevredigende toe standen zouden zijn ingetreden en de veilig heid in het Fransch-Marokkaansche gebied hersteld, de strijd een einde zou nemen. MijnhardFs Hoofdpijntabletten LANDBOUWRUBRIEK. Proefvelden in 1925, omtrent de rendabiliteit van een Kalibemesting. Voorjaar 1925 zijn ook weer proefvelden aangelegd, om de landbouwers in deze omgeving aan te toonen, dat het ook hier niet meer aangaat, vol te houden, dat wij nog geen kalibemesting rioodig hebben, om het hoogste renddment van onze akkers te behalen 1 Gezien de uitslagen van de vorige jaren genomen proeven, zoowel die, welke onder toezicht van ondergeteekende op kosten van wat leeftijd betrof, sprak. Maar zij verklaarde zich onmiddellijk nader, de hoedanigheden van Saint-Hy rieix waren als 't ware een aanvulling voor die zorgeloosheid der jonge vrouw en bovendien was Firmin geen verblin de echtgenoot die een jonge, mooie vrouw blootstelt aan de velerlei verleidingen der wereld. Zijn vaderlijke bezorgheid, die in de geringste behoeften van Carmen voorzag wist te juister tijd gevoelens van onaf hankelijkheid tegen te houden, die aan een verwend kind wel te vergeven zijn. Zij dreef de stoutmoedigheid nog ver der omdat haar welwillende aanhoorder haar niet in de rede viel. Ik moet u eerlijk bekennen, zeide zij, dat ik niet erg op mijn gemak was, toen ik van uw huwelijk hoorde. Heusch Maar vooral, beste Eirmin, vertel toch niet alles aan Carmen Wees gerust, beste Mariana, ik ben uit eigen beweging en door mijn beroep, de bescheidenste man op aarde, En u moet, ging mevrouw Vernier voort, vooral de beteekenis van mijn kleine vertrouwelijke mededeelingen niet overdrijven. Volstrekt niet. Ik bedoelde alleen maar het verschil in numeurik was bang voor die dui zenderlei oneenigheden die het leven i voor twee menschen tot een last maken ik was, om kort te gaan, bang dat uw huishouding op de meeste dier aardsche hellen geleek, nu men tegenwoordig bijna J alleen trouwt uit hebzucht of uit spijt. 1 het kalisyndicaat te Utrecht genomen zyn als van die, welke landbouwers in deze omgeving persoonlijkheid hebben genomen, durf ik met alle vrijmoedigheid het woord »aantoonen* gebruiken De tamelijk groote hoeveelheden Kali meststoffen, die dit voorjaar in 't Land van Altena aangeschaft zijn, bewijzen dat vele belanghebbenden er trouwens al evenzoo over denken 1 Om ons in ruimeren kring te orienteeren, heb ik bovengenoemd Land bouwkundig Bureau van het Kalisyndicaat verzocht, het aantal proefvelden te willen uitbreiden, en over een grootere omgeving dan de vorige jaren te mogen verdeelen Want al gaven veie proeven duidelijk Kaligebrek aan, men kan en mag daar niet uit leiden, dat men overal met groote mate van waarschijnlijkheid, door toediening van een Kalibemesting, opbrengstverhooging en winstvermeerdering zal bereiken. Door proefneming aileen kan men daar achter komen Ik acht mij dan ook verplicht, genoemd Bureau dank te zeggen voor hun bereid willigheid om aan mijn versrocht te willen voldoen. Daardoor was het mij mogelijk 20 proef velden aan te leggen en die te plaatsen in de volgende gemeenten Werkendam, Sleeuwyk, Nieuwendyk, Almkerk, Wou- drichem, Giessen, Andel, Veen, Babyloniën- broek en Dussen. Velen kunnen uit eigen aanschouwing zich nu een oordeel vormen, of het hun gewenscht voorkomt op eigen akkers even eens soortgelijke proeven aan te leggen, of dat ze in vergelijking met een proef- perceel er toe over zullen gaan, hun akkers bij verbouw van Kalivreters (Suikerbieten, Mangels, knollen, knolrapen en aardappels) naast de gebruikelijke meststoffen, ook Kali te geven We 'hopen, dat velen de proefvelden zullen bezoeken, maar nog meer, dat ze zich de moeite zullen getroosten, de ge oogste producten te gaan bezichtigen In den regel komt de nuttige werkzaam heid van Kali, pas recht voor den dag in de grootte en het gewicht der reprodnctieorganen De proefvelden zijn alle natuurlijk weer voorzien van voldoende andere planten- voedende stoffen, dan Kali. Fosforzuur en stikstof zijn op alle perceelen in zulke hoeveelheden gegeven, dat men gerust aan mag nemen, dat ze niet in het mini- Firmin glimlachte nog steeds, maar hij werd toch wel wat bleek. Hij riep uit, nog altijd dezelfde geestige vroolijkheid voorwendende Men zal u toch niet verwijten, me vrouw, dat u te rade bent gegaan met uw eigenbelang. Uw huwelijk is een echte liefdesroman Het is waar dat u getrouwd bent met Praxiteles, Michel Angelo en Puget tegelijk Ik houd van dat verheven drieman schap, dat vereenigd is in onzen jongen vriend Paul Vernier. Zij zeide op trotschen toon Ik moet mijn man wel beminnen, omdat ik hem niets schuldig ben. En tusschen haar purperen lippen schitterde het email van hare tanden, als ware zij een jonge tijgerin. Ben ik nu oprecht genoeg, beste Fir min Het is zoo goed, om openhartig te zijn Maar, komaan, ik moet weg. Nu al? Welzeker, een langer onderhoud zou mij misschien in ongelegenheid brengen. Och, kom 1 En mijn man wacht op mij. Gelukkige vrouw Ik had Carmen en Hélène nog willen omhelzen, maar het is lukraak als ik ze thuis vind; maar daareven. Ze zijn met Georges uitgegaan, ik weet niet waarheen. Juist 1 Ik wou je net vertellen, dat ik de victoria in de avenue des Champs- Elysees had gezien. Ik heb den graaf en de gravin nog gewenkt, maar ze za gen mij niet. En en Carmen mum verkeeren. Eventueel optredende verschillen mag men m.i. dan ook gerust toeschrijven aan de Kalimeststoffen De indeeling van alle proefvelden is niet gelyk, en evenmin de vorm waarin de fosforzuur- en stikstof toegediend zijn. Ook zijn er eenige velden bij. waar men dit voorjaar stalmest op heeft gebracht en daarnaast nog een kunstmestbemesting, met weer één perceel zonder Kali. Hoe een bepaald veld bemest is, vindt meri echter op bordjes, die er op geplaatst worden, terwijl ondergeteekende en de proefnemers daaromtrent, alsmede over eventueele andere inlichtingen, gaarne mede deeling verstrekken I De volgende proefvelden zijn aangelegd Werkendam H. Bogers, Kalverwaard. Voederbieten. Dassen (Hank) P. v. Drunen. Suikerbieten. Sleenwijk J. D. Ouwerkerk. Late Aardappelen. L. v. 't Sant Vroege Aardappelen. C. A. de Regt Suikerbieten. Nienwendijk (Kille) M. v. d. Stelt. Late Aardappelen. H. Versteeg. Late Aardappelen. Sleenwijk a d. Yijcie J. v. Ommeren. Late Aardappelen. Joh. Koek. Suikerbieten. Almkerk Abr. de Jong Late Aardappelen. H. Lagrouw Joh. v. Breugel Late Aardappelen. Wondrichem J. G. v. Hoven. Late Aardappelen. Babyloniënbroek D. de Graaf Duiveboonen. Veen M. Smits. Vroege Aardappelen. Giessen T. v. Vugt Vroege Aardappelen. D. Westerlaken. Late Aardappelen. P. v. Eeten Az. Andel Wed. M. Krielaard Vroege Aardap pelen. B. van Aridel. Late Aardappelen. Proefveld van de Andelsche Landbouw Cursus Late Aardappelen en Mangels 1 F. C. HUIJSER, Landbou wonder wijzer Woudrichera. o Ik heb niet opgemerkt of zij er bij was. Maar. Ja maar, ik was zoo ver van hen van daan. Des avonds vroeg mijnheer de Saint- Hyrieix aan zijn vrouw of zij Georges en Hélène niet verlaten had. Wel wat verwonderd over deze vraag antwoordde Carmen dat zij zich naar de markiezin de Mandas had laten brengen en dat zij het tweetal daarna verder had laten rijden. Op den terugweg hadden Georges en Hélène haar weer in het rijtuig genomen in de avenue Hoche, voor de deur van de hertogin de Belfontaine. Firmin had niet verder gevraagd en zich zelfs ver ontschuldigd over zijn nieuwsgierigheid. Op een anderen keer had Mariana ge zegd U was gister niet in den circus, wel Neen, ik had heel belangrijke stukken onder handen, een verdrag uit het jaar 1304 Mariana ging voort Carmen was er wel. Ja, ja, dat is een gril. Zij heeft tegen mij gezegd dat zij er heen zou gaan. Gaat u van avond naar de Comedie francai8e Misschien welik geef anders niet veel om treurspelen. Carmen gaat er heen, zij heeft het tegen mij gezegd. Dat weet ik. Dat is afgesproken met Kerlor. Er wordt een stuk gespeeld, waarin sprake is van Engeland, Het kan zijn dat ik er naar toe ga. Ik weet BUITENLAND. Utodeityke sprong uit een vliegtuig De 31-jarige vroegere oorlogsvlieger Arthur Gerst, die op het vliegterrein Schleissheim sprongen met een nieuw val scherm demonstreerde, is daarbij veron gelukt. Toen hij van een hoogte van 450 me ter zich met zijn parachnte vallen liet, bleef het valscherm aan het vliegtoestel haken. De gordel, waarmee Gerst aan het scherm bevestigd was, brak en de ongelukkige stortte ter aarde, waar zyn lichaam verbryzeld we.d. Proces Te Kaïro is het proces begonnen te gen 9 beklaagden beschuldigd van den moordaanslag op den vroegeren Sirdar, wjjlen generaal Lee Stack. In de recht bank hebben 3 Egyptische rechters zit ting. De bekloagden worden verdedigd door 10 advocaten. o Ontplof!ng In ccb arsenaal Een groote explosie vernielde het mili taire arsenaal te Moekden en bijna alle gebouwen in den omtrek van 1 K.M. Ongeveer 300 personen zijn daarbij om het leven gekomen. De oorzaak der ont ploffing is tot nu toe onbekend. o Weer eeu aanslag la den Paolschen corridor Volgens een bericht uit Warschau heeft men op de spoorlyn WarschauwDanzig 20 minuten voor het passeeren van een expresstrein een groot rotsblok gevonden, dat nog op het laatste oogenblik verwijderd kon worden. De daders zyn tot nu toe onbekend. tiraot* hitte i» Amerika Het midden Westen van de Vereenigde Staten is, volgens een telegram uit New- York, door een plotselinge hittegolf verrast, welke zich naar het Oosten dreigt uit te breiden. Te Chicago is de temperatuur reeds boven 100 graden Fahrenheit ge weest. In New-Jersey woedt een hevige bosch- brand over een breedte van meer dan 25 K M. De aanhoudende hitte maakt een be strijding van het vuur zeer zwaar. De groote luchtschiphal te Lakehurst, waar de voormalige Z. R. Ill nu *Los Angeles* werd ondergebracht, heeft ernstig gevaar geloopen, doch de wind keerde bijtijds. het nog niet zeker omdat ik eigenlijk liever mijn werk afmaak. En op een dag had Mariana, gebruik makende van de tegenwoordigheid van beide paren in het salon, gezegd Hoe gaat het toch met mijnheer d'Al- boize Hij moet nog altijd in Pourges zijn, had de Kerlor geantwoord. Dus u weet het ook niet had de Saint- Hyrieix gevraagd. Hij is toch een goede vriend van Vernier. Men moet wel haast gelooven, dat hij de Parij zenaars en de Parijzenaar- sters vergeet Denk je dat ook niet, Carmen Mevrouw de Saint-Hyrieix antwoord de niet. Georges en Hélène beminden elkan der nog altijd even vurig en toch was het hart van mevrouw de Kerlor aan hevige angsten ter prooi. De lieden uit Mexico hadden slechts weinig gestort na het vervallen van den eersten termijn, en voor den tweeden waren ze hunne verbintenissen in het geheel niet nagekomen. Georges had inlichtingen ingewonnen hij had vernomen dat die menschen rijk waren en dat, wanneer hij ze door de justitie van hun land liet vervolgen, men hen zou dwingen tot betalen. Maar hij moest naar Mexico gaan, en daar zelf voor zijn zaak opkomen, als men niet wilde dat de proceskosten de vijf honderdduizend francs, die men zou kun nen verkrijgen, opmaakten. Wordt vervolgd), NIEUWSBLAD vior let LsrI m Heisaei ei JUtmlcLuistrut 11 Is Bomielerwaard stillen spoedig de ergste hoqfdpijn win Prijs 60ct. Bij Apoth.en Drogisten, mm

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1