Eerste Blad C.DE KEMP S. D. LANKBUYZEN Go's BANK RAAMSDONKSVEER. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4507. Vrijdag 5 Juni 1925, De Vroedvrouwenschool te Heerlen. FKUILLRTOII. „Het Kasteel van Kerlor". '-AND VAN ALTENA Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Engstraat HEISDEN. T BOONSTRA. Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. In een adres van April 1925 vraagt het Bestuur der Roomsch-Katholieke Vereeniging,,De kweekschool voor vroed vrouwen" te Heerlen aan de Provinciale Staten van Noordbrabant om voor 1925 niet zooals vorige jaren eene subsidie van f2000, maar eene van f8000 uit de provinciale kas te mogen ontvangen. In hun advies op dit adres geven Gede puteerde Staten als hun meeniDg te kennen, dat zij in de lijn van vroeger genomen beslissingen meenen te handelen door de Staten in overweging te geven f 2000 te verleenen. En dit advies nu achten wij in verband met het vroeger in de 2e Kamer verhandelde in zake een verzoek van voornoemd Bestuur om subsidie uit 's Rijks kas, te vroeg uit gebracht. Hieromtrent willen we een en ander zeggen, maar vooral zij gemeld, dat hetgeen we gaan zeggen geenszins gebaseerd is op politieke overwegingen, maar alleen op utiliteitsmotieven. Men herinnert zich dat de Tweede Kamer ongeveer een maand of vijf ge leden zich met groote meerderheid ver klaard heeft tegen een post op de be grooting van Arbeid, Handel en Nijver heid van f80.000 ten behoeve van de Vroedvrouwenschool te Heerlen, zulks omdat de Kamer de noodzakelijkheid van V deze uitgaaf in twijfel trok, zoolang niet de levensvatbaarheid van de school was aangetoond. Verlangd werd een speciaal onderzoek door eene daartoe in te stellen commissie naar de financieels gestiê van de school en de noodzakelijkheid van die school uit medisch en sociaal oogpunt. Nadat eerst een ministerieele crisis gedreigd had. is de Minister, n 1. Minister Aalberse ten slotte aangebleven en heeft hij in uitzicht gesteld, dat het bedoelde onderzoek alsnog zou worden ingesteld en de Kamer van het resultaat daarvan op de hoogte zou worden gebracht. Onlangs echter heeft de Minister bij suppletoire begrooting de f 80,000 opnieuw aangevraagd, zonder dat de Kamer iets van den uitslag van het onderzoek te hooren kreeg en 't was dus niet te verwonderen dat in het Voorloopig Verslag over deze suppletoire begrooting door zeer vele leden werd betoogd dat zulks toch niet aanging en dat aanneming van den post in strijd zou zijn met de waardigheid van de Kamer. Immers 135 Het geschil liep over een mijn van looderts, die de geassocieerden van wij len den markies de Penhoet aan de na bestaanden teruggaven. Zij hadden aan geboden deze mijn te ontginnen of er weer eigenaars van te worden door het betalen van een half millioea francs in vier termijnen. Hélène was nog jong toen haar vader over deze zaak gesproken had, maar enkele bijzonderheden waren haar toch bijgebleven. Zij herinnerde zich dat de markies zich bezig hield met de werktuigen die voor de ontginning noodig waren. Voor al had op het meisje een diepen indruk gemaakt de zeer aanzienlijke hydraulische kracht, waarmee een machine gedreven werd door het water uit een rivier daar dichtbij. Georges had des morgens de laatste inlichtingen ontvangen, die hij met koorts achtig ongeduld afwachtte. Hij verdiepte zich in een overpein zing die een half uur duurde, daarna werd zijn blik vaster, hij stond op en zijn gezicht lag een uitdrukking van mannelijke wilskracht. Hij riep uit Ik ga er heen I Zijn besluit was genomen niets zou hem van plan doen veranderen. vroeg de Minister juist het omgekeerde van wat de Kamer had gewild. Niettegenstaande de groote oppositie in de afdeelingen heeft de Minister zijn ontwerp niet ingetrokken, doch het in openbare zitting doen behandelen. En wat zien we nu gebeuren Dat het rapport der commissie, met bovenbedoeld onderzoek belast, (welke commissie be stond uit de heeren Dr. N. M Josephus Jitta, prof. dr. P. C. T. van der Hoeven en dr. L. Heyermars) bij de openbare behandeling in de Kamer als 't ware uit de lucht kwam gevallen, nadat de Kamer er om gevraagd had. Het rapport is voor de Vroedvrouwen school meer dan ongunstig en nu is het juist zoo bevreemdend, dat de Minister, die natuurlijk reeds eerder kennis droeg van den inhoud van het rapport, juist nog kort vóór het sluiten van de zitting met zijn voorstel heeft durven komen. Het rapport zelf hebben we niet ge lezen, maar enkele punten ervan kennen we uit den mond van eenige sprekers in de Tweede Kamer. Zoo staat in het rapport dat de grootsche niet op de realiteit berustende opzet van de school de kiem voor de mislukking bevatte. Verder wordt opgemerkt dat de directeur niet bezadigd optreedt naar buiten, met iedereen op gespannen voet staat en een bijzondere expansiezucht vertoont. Voorts zegt het rapport dat de opzet der school te groot en de ligging zeer ongunstig is, terwijl ook wordt gezegd, dat de school niet goed kan zijn, wijl de leerlingen te weinig practise^ ervaring opdoen, het geen zijn oorzaak vindt in de omstan digheid dat het Mijnwerkersfonds en het St. Jozefziekenhuis een contract hebben gesloten inzake opname van kraamvrou wen, hetwelk tot 1941 loopt. Met korte woorden zegt het rapport ons dus „de school kan niet opleiden tot vroedvrouw en heeft geen bestaans mogelijkheid" en die gronden zouden naar onze meening al meer dan voldoende hebben moeten zijn om den Minister te verhinderen aan de Kamer voor te stellen gelden toe te staan voor de Heer- lensche Vroedvrouwenschool. Maar wat doet nu de Kamer? De gevraagde f80.000 halveert zij en staat f40.000 toe. En dit nu kunnen we ons niet begrijpen op grond van het uitge brachte, voor de Vroedvrouwenschool vernietigende rapport. Om zuivere uti liteitsmotieven kunnen we de voorstem mers niet peilen en we betreuren de gevallen beslissing. Zeker kan eene Katholieke Vroedvrouwenschool in het bij uitstek Katholieke deel des lands op hare plaats zijn, maar dan moet het Hij giDg heen om vrouw en kind te omhelzen. Lieve Hélène, begon hij, ik heb een besluit genomen Ik ga er heen. Mevrouw de Kerlor werd erg bleek en haar stem bleef in haar keel steken. Wij gaan samen, bracht zij eindelijk uit. Neen, Hélène, ik ga alleen. Georges 1 Mijn afwezigheid zal van korten duur zijn. Dat komt er niet op aan 1 Ik wil jou en onzen zoon niet aan buiten gewone vermoeienissen blootstel len. Maar jij dan Ik vervul mijn plicht. De mijne is je overal te volgen. Maar jouw plicht is de gezondheid van Jean de Kerlor niet in gevaar te brengen. Zij keek hem hijgende en ontsteld aanwel zag zij de vruchteloosheid harer pogingen in maar zij wilde tot het einde toe strijden. Blijf! smeekte zij. Dat kan ik niet. Ik moet aan ons kind het geld teruggeven, dat ik me heb laten ontnemen. Kun je dat geld dan niet in Frankrijk terugkrijgen Dat geld behoort aan Jean I Ik wil bet terughebben. Georges, mijn vriend, je denkt niet aan 't verdriet, dat je me zult veroor zaken, Je zult je toch niet verzetten tegen eene goede school zijn met levensvat baarheid. Even als wij, wisten Gedeputeerde Staten zeer goed dat van 's Rijkswege een onderzoek werd ingesteld naar den toestand der Heerlensche school en dat de resultaten van dat onderzoek bekend zouden worden. En daarom is het ons niet recht duidelijk, waarom Gedepu teerde Staten met het uitbrengen van hun advies op de aan de Staten van Noordbrabant gerichte aanvraag om subsidie uit de provinciale fondsen, niet hebben gewacht tot de winterzitting. Thans toch wordt door hen een gunstig advies uitgebracht op eene aanvraag om financieelen steun voor eene inrichting, van welke het nut en de noodzakelijk heid van bestaan nog allerminst bewezen is. Van de 60 leerlingen der school zijn er 14 uit Noordbrabant Vergissen we ons niet dan heeft de school een 3-jarigen cursus, zoodat uit Noordbrabant 4 I 5 leerlingen per jaar gediplomeerd worden. En nu vragen wij of dat resultaat der school met f 2000 per jaar voor Noord brabant niet te duur wordt gekocht? Van harte hopen we dat de Staten kunnen besluiten om de behandeling der subsidieaanvrage van de Vroedvrou wenschool te Heerlen aan te houden tot de Winterzitting en Gedeputeerde Staten uit te noodigen de aanvrage nog eens te overwegen en dan aan de hand van het rapport van meergenoemde Rijkscommissie, welks inhoud hun niet bekend was bij het opstellen van hun thans uitgebracht advies aan de Staten, hetwelk gedateerd is 6 Mei 1925 Ernstig dient nagegaan te worden of het nut der Heerlensche school inderdaad op weegt tegen het financieel offer, dat van Noordbrabant wordt gevraagd. Mogen we ten slotte nog opmerken, dat van de 60 leerlingen er o.a. 7 uit Noordholland, 6 uit Overijsel en 6 uit Gelderland komen en deze provinciën geen cent subsidieëren, welke omstan digheid met betrekking tot Noordbrabant de vraag wettigt„Is het dan toch wel noodig dat de provincie Noordbra bant de Vroedvrouwenschool te Heerlen steunt met een jaarlijksch bedrag van f2000 GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Ruime keuze in FANTASIE- enTROUWRINGEN. Eigen Reparatie-inrichting. de gebiedende noodzakelijkheid? Georges, hernam Hélène, die nog maar niet wilde inzien, dat zijn besluit on herroepelijk was, begrijp je dan niet, in welk opzicht ik zal lijden? Dat begrijp ik, lieve vrouw. Hij omarmde haar en antwoordde met veranderde stem Ja, wij zullen beiden ongelukkig zijn, maar het moet Ik heb al te lang gedraald. Als ik me niet liet verteede ren, uit vrees voor je tranen, dan zou ik de reis al gemaakt hebben, dan zou ik al geslaagd en terug zijn. Ons kind zou zijn fortuin terughebben. Dan zou den wij slechts de middelen hebben te zoeken, om het vruchtbaar te maken. Het zal zoolang duren, dat ik je niet zien zal I Ik smeek je, Hélène I wees sterk 1 Geef me een uitgebreide volmacht. Het moet 1 Wat moet er van mij worden Blijft Fanfan dan niet bij je? Wie van ons beiden zal het eenzaamst zijn? Dat is waar 1 Als ik ginds ben, in wie weet, wat voor een afgelegen streek, zul jij hier zijn. Je hebt je zoon om je te troosten. En ik heb niets I Dat is juist een rede om niet te gaan. Ik vertrek over twee dagen. Neem ons mee. Neen. Je weet niet, arme vrouw, aan welke gevaren ik u beiden zou bloot stellen Het klimaat van Mexico is moordend En jij gaat er heen. Het is mijn eerste reis niet. TELEFOON No. 15 AGENTSCHAP VAN DE AMSTEEDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden a Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. BOT Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Zaterdags in JUNI, JULI en AUGUSTUS gesloten wegens beursvacantie. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne DE DIRECTIE BUITENLANDSCH OVERZICHT De Belgische regeeringscrisis is nog steeds niet opgelost. Thans heeft de Katholiek Poullet de door de koning ver strekte opdracht om een nieuw Belgisch kabinet te vormen aanvaard. Aan journalisten gaf Poullet te kennen dat de eerste taak der nieuwe regeering zal zijn het evenwicht der begrooting te herstellen. Het nieuwe kabinet zal echter, naar hy verklaarde, tevens democratische hervormingen trachten te verwerkelijken. Bovendien gaf Poullet te kennen, dat hij de medewerking zal tiachten te verkrijgen van personen, die tot de drie traditioneele partijen de Katholieken, de socialisten en liberalen derhalve behooren. Ofschoon de meeningen over de mogelijk heid, dat de liberalen enkele ministersposten het zouden er twee zyn zullen aan vaarden, uiteenloopen, kan reeds nu worden gezegd, dat zoowel een deel der socialisten als de reactionaire Katholieken gaarne zouden zien, dat ook de liberalen mede deregeerings- verantwoordefijkheid droegen. Niet dat ze de liberalen zulke aardige sympathieke lui vinden, doch andere overwegingen spelen in dezen een rol. De Waalsche socialisten zijn anti-Vlaamsch gezind en zij vreezen, dat de regeering in te Vlaamsch vaarwater zou geraken, wanneer een Katholiek- socialistische combinatie, waarin de Vlaamsch- gezinde Christen-democraten een niet Bij jou, schijnt het mij toe, zal ik niets te duchten hebben. Ik wil niet hebben dat de schaduw van een gevaar je bedreigt. Weet je dan niet dat de gele koorts vreeselijk is en in een paar uur den dood van een Europeaan kan kan veroorzaken Al neem ik aan dat je het tot een plicht rekent het gevaar te trotseeren, dan zou het een misdaad zijn Jean de Kerlor er aan bloot te stellen. Mijn God 1 En bovendien, zal ik, naar ik meen, genoodzaakt zijn veel heen en weer te trekken. Ik zal je dus wel in een vreemde stad moeten laten waar je ge heel en al eenzaam bent Neen, ik wil er niet aan denken. En bovendien zal mijn alwezigheid slechts enkele weken duren. O, Georges, ik ben wanhopig Je moet toch maar weer moet vatten Je wilt toch niet dat ik met een be droefd hart vertrek? Ik reken er niet alleen op dat je je moed gebruikt, maar dat je mijn handelingen goedkeurt, mij troost, woorden tegen mij zegt, waarvan de herinnering mij zal bijblij ven zelfs in de benardste omstandigheden. Georges I De jonge vrouw keek haren man hij gende aan alsof zij er een voorgevoel van had dat door die verwijdering al hun geluk ineen zou vallen. Zij slaakte een zucht die op een snik geleekwanhopig drukte zij hare han den tegen het hoofdmaar toch wilde zij geen tranen storten. Lieve Hélène, riep Georges uit, op onbelangrijke rol zouden spelen, werd ver werkelijkt. Vandaar dat zy gaarne zouden rekenen op de liberale hulptroepen. De conservatieve Katholieken hunnerzijds zouden gaarne een paar liberalen deel zien uitmaken van het nieuwe kabinet, omdat de positie der socialisten daardoor zou worden verzwakt en aan de regeering over het algemeen iets van zijn democratische karakter ontnemen. Het interessante geval doet zich dus nu voor, dat een deel der socialisten de kapitalistische en een deel der Katholieken de anti clericale liberalen voor de verwerkelijking hunner doeleinden rioodig hebben. Volgens de laatste berich ten willen de liberalen echter niet aan een ministerie deelnemen, niettegenstaande deze weigering lydt het geen twijfel of er komt een coaltie tusschen de Katholieken en Socialisten tot stand en wordt er een regeering gevormd, dat een stevigen parle mentairen grondslag heeft. De laatste dagen hebben voortdurend relletjes plaats gehad te Sjanghai, waar het Chiieesche personeel in de Japansche textielfabrieken het werk heeft neergelegd. Volgens sommige berichten, hebben de bolsjewisten de hand in een en ander en zou het aan de communistische agitatie zijrr te danken dat de staking aanleiding heeft gegeven tot allerlei onregelmatigheden. Hoe het ook zij, men krijgt hoe langer hoe meer deu indruk, dat zich van de teederen toon, ik wist dat ik alles voor je was, en toch is de liefde grooterdan ik het mij had voorgesteld Ik bemin je nu ook nog meer Als ik terug ben zullen wij voor altijd bij eikaar blij ven, Dan zullen wij nooit nooit meer van elkaar scheiden. Ditmaal was Hélène overwonnen. Georges hernam, op overredenden toon. Fanfan blijft je nog over En Car men en haar man zijn er toch ook nog Ja, mompelde zij, alleen jij zult ver bannen zijn. Nu is het mogelijk dat de Saint-Hy- rieix gedwongen is te vertrekken Het is misschein niet aardig van mij om dat te wenschen maar ik hoop dat hij pas een post als gezant heeft als ik terug ben. Zeg het maar niet tegen dien goeden Firmin. Als hij Frankrijk verliet, zou ik op je wachten in het kasteel van Kerlor. Georges zuchtte. Ach, was moeder nog maar in Parijs I Dan zou je op nog meer genegenheid kunnen rekenen. Maar de goede vrouw heeft het beter in Bretagne. En boven dien zou hij meenen dat het voor jou een groote opoffering was om met je zoon, bij haar te komen. Blijf dus maar liever in Parijs Dat is in elk geval beter. Ik zal je gehoorzamen, vriend. Carmen en de Saint-Hyrieix waren pijnlijk verrast toen Georges hun ver telde dat hij binnenkort op reis ging. De Saint-Hyrieix wilde nog bezwaren maken, maar die waren zonder gevolg. (Wordt vervolgd). NIEUWSBLAD ?oor liet Lui m Heusdea en AlteiaJeLangstriat en Bnielcrwiari

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1