Gevoe- Chineesche bevolking in Sjanghai en de beweging schynt ook reeds naar elders te zyn overgeslagen een ernstige opwin ding beeft meester gemaakt, die tegen de vreemdelingen over het algemeen is gericht. De buiteniandscbe mogendheden hebben terstond den ernst van den toestand in gezien en er zyn dan ook reeds troepen geland ter handhaving van de orde en ter bescherming van leven en eigendom. Ver dere oorlogsschepen schynen onderweg te zyn, om op alle gebeurlijkheden voorbereid te zyn. In de stad Sjanghai hebben al bloedige botsingen plaats gehad tusschen Chineesche oproermakers, by wie zich de studenten hebben aangesloten, en de buitenlandsche troepen, alsmede de vrywilligers uit de buitenlandsche soncessies. De Chineesche regeering harerzyds heeft verzet aange- teekend tegen het optreden der buitenlanders, die volgens haar niet door den beugel kan. Bovendien nemen de demonstraties tegen de vreemdelingen in verschillende steden voortdurend in ernst toe, zoodat de toe stand inderdaad gespannen mag worden genoemd vooral schynt de beweging te ?yn gericht tegen de Japanners en de Engelschen algemeen wordt dan ook geëischt, dat de Britsche politie te Sjang hai zai worden afgeschaft, de Engelsche hoofdcommissaris van politie wegens moord zal worden vervolgd, dat Engeland ver ontschuldigingen zal aanbieden, dat schade vergoeding zal worden betaald aan de nabestaanden der slachtoffers, dat alle buitenlandsche concessies en pachtgebieden worden teruggegeven enz. Kortom, men streeft er naar zich zoover mogelyk te bevrijden van alle buitenlandsche invloeden en bemoeiingen. Onmogelyk is echter te voorzien, waartoe de in het leven geroepen opwinding zal leiden blijkens sommige berichten worden ernstige gevechten in de nabjje toekomst voorzien, alsmede een herhaling van den bokseropstand. BINNENLAND. Knaapje verdronken Zondagmiddag om 3 uur riep de schip per van het vaartuig «Jong Gezellen*, liggende in de Wilhelmina-haven te Schie dam naby de N.V. Schieveem, zyn kinde ren om te komen eten. Zyn 5-jarige zoon tje, Cornelis Wilting kwam echter, niet opdagen en daar de portier van het ter rein hem niet had zien passeeren, werd het ergste gevreesd. Onraiddellyk werd de Schiedamsche po li.ie gewaarschuwd, die ter plaatse ging dreggen. Na eenigen tjjd werd het lykje van den jongen opgehaald. Dr. Elsevier- Dom stelde den dood vast. De smart der beide ouders was diep aangrjjpend. iet icilongeluk op de laas Zondagmiddag halfzes is door personeal van de Stoomboot-Maatschappij «Middel- hamis* in de Maas nabij Schiedam aan getroffen het lykje van den 11-jarigen P. J. F. Snijers, het vierde slachtoffer van het zeilongeluk op de Maas van Zondag 24 Mei. Thans zyn alle vier de lyken ge vonden. Door de Schiedamsche politie is het lykje naar de Algemeene Begraafplaats vervoerd, waar het door de moeder herkend is. De lijken der beide knaapjes zyn op de R.-K. begraafplaats te Schiedam ter aarde besteld, waarbij de mede-scholieren aan hun gestorven kameraadjes mee de laatste eer bewezen. In het ruim doodgevallen By het vertrek van Rotterdam naar zee van het Duitsche s.s. «Ruth Kayser* is ter hoogte van boei 75 de 19-jarige licht matroos W. F. P. Hiibenthal, uit Born- Pomnaeren, by het dichtleggen der luiken in het 9 Meter diepe ruim gevallen. Met een ernstige schedelbreuk is hy per «Poli- tie III* naar het bureau der Rivierpolitie in de Parkhaven gebracht en vandaar ver voerd naar het Ziekenhuis aan den Cool- singel. Bij aankomst aldaar bleek hy even wel reeds te zyn overleden. [Het eskader naar de Oostzee Woensdagmiddag is te Nieuwediep het eskader gevormd dat een oefenings- en vlagvertoonreis naar de Oostzee gaat onder nemen. De commando-vlag van schout-by-nacht K. F. Sluys, chef van den Marinestaf, die het bevel over het eskader zal voeren, is gescheschen op Hr. Ms. Heemskerck, welke bodem dus 't Admiraalschip van het es kader zal zyn. -—O— iood gevallen Een zoontje van den heer C. Meyer te Den Bommel had het ongeluk uit een wagentje te vallen. Het ventje was on- middeljjk dood. Vadermoord la Ben laag Woensdagavond heeft zich in het per ceel Constant Rebecqueplein 21 te Den Haag, een drama afgepeeld. Het gerucht wilde, dat er een moord was gepleegd. In afwachting van resul taten van het politioneel onderzoek ver namen we van buren, dat er in het gezin van C. H. P. van Bommel, wonende in genoemd perceel, herhaaldelyk huiselijke onaangenaamheden voorvielen, waarvan het feit, dat Van B. dikwerf misbruik maakte van sterken drank niet vreemd was. Nadat er dien middag reeds twist was geweest, was 's avonds de 15-jarige zoon thuis gekomen, juist terwyl er opnieuw oneenigheid was ontstaan tusschen vader en moeder. Volgens de buren moet de zoon de moe der toen hebben toegeroepen te vluchten, omdat er anders ongelukken zouden ge beuren. De vader moet daarop den zoon hebben beetgegrepen. Buren hadden gezien, dat de knaap door zyn vader in den uitbouw was geduwd. De lezingen liepen verder uiteen, of de zoon toen den vader met een zaag gedood zou hebben, of dat deze daarin by de worsteling zou zyn gevallen. In elk geval was de vader weldra een Ijjk. De zoon wordt door buren geschetst als een goede zoon. De vader, die bouwkundige heet te zyn, zou, volgens buren, thans geen bezigheden meer hebben. Hoe het zy, vast te komen te staan bljjkens het onderzoek der politie, dat inder daad de zoon dcor den vader is beetge grepen, en een worsteling is gevolgd. De zoon greep toen het eerste het beste voor werp, dat onder zyn bereik lag, een schrobzaagje, kort geleden door den vader gekocht, en weerde zyn vader daarmede af. De scherpe punt van het zaagje drong den vader in het hart. Het lyk is in beslag genomen. De zoon is naar het hoofd bureau van politie vervoerd. De moeder, die in overspannen toestand verkeerde, werd door den Eerste Hulp dienst naar den Centralen Post en vandaar naar familie gebracht. Den geheelen avond stond er een dichte menigte naby de woning, waar het fami liedrama is voorgevallen. Beseeming van een Secretaris te Amelde a.d. Lek Men schryft uit Ameide a.d. Lek De aanbeveling waaruit tot secretaris dezer gemeente is benoemd, bestond uit 1. C. W. Luyendyk, burgemeester. 2. N. Streefkerk, manufacturier. De benoeming geschiedde met 4 stem men 3 stemmen werden uitgebracht op den heer C. Haspels, gedipiomeerd adjunct commies ter secretarie der gemeente Zwjjn- drecht. Een der Raadsleden motiveerde zijn stem buiten de aanbeveling te zullen uit brengen, n.l. omdat de heer H. in alle op zichten verreweg de geschikste was om als secretaris te fungeeren. Het ware dan ook zeer te wenschen, dat Heeren Ged. Staten eerst eens een grondig onderzoek naar de ware toestanden alhier instelden alvorens de Kroon te ad- viseeren deze benoeming goed te keuren, te meer omdat in 't geheel geeu sollicitan ten zijn opgeroepen. Onze gemeente is al zwaar genoeg ge troffen! Wat zal 't nu nog worden met de te vervullen gemeente ontvangers vacature Het O. M. by de rechtbank te 's Her- tegenbosch heeft 3 jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis geëischt tegen J. v. d. H., 50 jaar, ge pensioneerd O.-I. militair te Geffen, thans gedetineerd, terzake dat hy op 19 April te Geffen den wachtmeester der mare- chaussée H. Zeegers van het leven heeft willen berooven met een mes. De wacht meester wist te ontkomen, Beklaagde was dronken. Uitspraak 10 Juni, Voor de justitie te Middelburg is voor geleid de 62-jarige J. S., hoofd van de openbare school te Ellemeet, verdacht van het plegen van ontuchtige handelingen met minderjarige meisjes. Hy zou zulks reeds verscheidene jaren gedaan hebben. Na het verhoor door den rechter-com- missaris afgenomen is de verdachte naar het Huis van Bewaring overgebracht. o Aanrtydlig Een Amsterdamsche auto met zes per sonen heeft Zaterdagavond te Amersfoort den koetsier S. op het Stationsplein aan gereden. S. viel op straat en werd met zware hersenschudding per ziekenauto naar het ziekenhuis vervoerd. Zyn toestand is zeer ernstig. Verdreakea Het 7-jarig zoontje van v. de Ende is in de Nieuwe Haven te Vlaardingen geval len. In bewusteloozen toestand werd de jongen uit het water gehaald, en is in het Ziekenhuis overleden. Afgebreid Te Doornspyk zyn eer. drietal boeren woningen in de buurtschap Hulsbeek, met schuren en bybehooren tot den grond toe afgebrand. Inboedels en landbouwwerk tuigen gingen geheel verloren, terwyl 4 varkens, een schaap en een aantal kippen in de vlammen omkwamen. De woningen waren bewoond door de gezinnen E. Holstege, J. P. van Heel en G. Lokhorst Pzn. Van allen waren huis en inboedel verzekerd. Vermoedeljjke oor zaak is onvoorzichtigheid van kinderen, die met lucifers speelden. Aote-engelok By het Duitsche grensplaatsje Anholt is Zondagavond een vreeselyk auto-ongeluk gebeurd, dat twee menschenlevens heeft gekost. De koopman Hagenbeek uit Wezel, die met vrouw en twee kinderen een auto tocht uit Wezel had gemaakt, nam by Anholt een korten draai, tengevolge waar van hy met groote vaart tegen een boom reed. De auto slingerde terug en kwam in een diepe sloot terecht. Zyn vrouw was direct dood, terwyl de man zulke zware inwendige kneuzingen had bekomen, dat hy spoedig overleed. De kinderen en chauffeur bleven ongedeerd. De auto was geheel vernield. De Pinksterdrukte Het totale vervoer op alle Haagsche tramlynen (Delft en Leiden inbegrepen), heeft bedragen op den len Pinksterdag 235.000 passagiers en op den 2en Pink sterdag 339.000, gedurende beide dagen dus ongeveer 574.000 passagiers. De ljjn naar Wassenaar en Leiden ver voerde gedurende beide dagen 47.500 en die naar Delft 29.500 passagiers. Prettige rlssehers Tweeden Pinksterdag kreeg te Nieuwer- Amstel een gezelschap visschers, dat te veel aan Bacchus geofferd had, ruzie over het betaalde gelag. De penningmeester, die beschuldigd werd te veel in rekening te hebben gebracht, werd hard gevallen en het duurde niet lang, of er ontstond een formeele vechtparty, waarbjj de hengel stokken als wapen werden gebruikt. Een hunner kreeg daarbjj een vischhaak in het oog. Toen werd de vechtparty gestaakt. De getroffene zal echter het oog moeten missen. De Ken. Familie in Zwitserland Verwelkoming te Luzern. De Kon. familie is in den besten wel stand te Luzern aangekomen. Aan het station waren ter begroeting drie leden van den kantonalen raad van Nidwalden, de voorzitter van de verkeersvereeniging te Luzern en de voorzitter van de stoom bootmaatschappij Luzern. Deze maatschap pij heeft haar groote stoomboot Wilhelm Teil ter beschikking van de Kon. fa milie gesteld. De salon van deze st om- boot was met vele zeldzame rozen en plan ten versierd. De Koningin liet eenige personen aan zich voorstellen. lige zweren, steenpuisten, open beenen en alle mogeljjke wonden, stooten of schrammen, dauw-, baard en ringworm fijt, likdoorns, en wratten geneest de wereld beroemde Oprechte Win- attmer Zalf. Verkrygbaar by Apoth. Drog. en vele Winkeliers. ■■HUHHIIiaaMBl PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. In aansluiting van ons bericht van j.l. Woensdag, berichten wy, dat de «Fanfare der H. Familie* de bljjde mededeeling ontving, dat haar nog was toegekend de 2e Eereprjjs, zynde zilveren medaille van Z. K. H. Prins Hendrik. Tevens ontving zy de uitnoodiging deel te nemen aan het festival op Zondag 7 Juni a.s. om dan de prjjzen feesteljjk in ontvangst te komen nemen. De kranige vereen, met haar bekwame directeur be haalde op dit concours een eerste prjjs met 324 punten, 2e Eereprys en Direc- teursprjjs. Aan de uitnoodiging om deel te nemen aan het a.s. Zondag te houden festival en tevens op feesteljjke wjjze de pryzen in ontvangst te komen nemen, heeft de fanfare besloten gevolg te geven en zal zy zich a.s. Zondagmiddag per tram van 12.43 daarheen begeven. De kiezers, die op 1 Juli a.s. wegens afwezigheid niet aan de stemming voor leden der Tweede Kamer der Staten- Generaal kunnen deelnemen, worden op merkzaam gemaakt, dat zy tenminste 14 dagen vóór den dag der stemming, in dit geval derhalve vóór 16 Juni a.s. ter gem.- secretarie kunnen kennis geven in welke gemeente zij aan de stemming wenschen deel te nemen. 9 Door een onzer musici worden ernstige pogingen aangewend tot oprichting van een mannenkoor, in het R. K. Pa tronaatsgebouw. De heer G. G. Carpajj, hoofd der R. K. Jongensschool, herdacht heden den dag, waarop hy voor 25 jaar by 't onder- wjjs kwam. Hoewel hy deze gebeurtenis hoogstens in den familiekring wilde her denken, ontbrak het hem niet aan blyken van belangstelling. Met ingang van 31 Mei zal voor interlocale telefoongesprekken, waarvan de kantoren van aanvraag en bestemming 15 K M. of minder van elkander verwjjderd zyn f 0,20 (voor dringende gesprekken f0,60) verschuldigd zyn. In het 15 K.M. rayon van het kantoor Heusden liggen de kantoren en stations Almkerk, Ammerzoden, Andel, Baard wijk, Besoyen, Brakel, Bruchem, Drongelen, Drunen, Dussen, Dongensche Vaart, Eethen, Elshout, Empel, Engelen, Gameren, Gen- deren, 's Grevelduin-Capelle, Haaften, Haarsteeg, Hedel, Hellouw, Helvoirt, 's Hertogenbosch, Herwynen, Hurwenen (veer), Kaatsheuvel, Kedichem, Kerkdriel, Loon op Zand, Meeuwen, Nederhemert, Nieuwkujjk, Nieuwaal, Oudendijk, Ryswijk (N.-Br.), Sprang, Tiel, Udenhout, Veen, Velddriel, Vlymen, Vrjjhoeve-Capelle, Vught, Vuren, Waalwyk, Waardenburg, Wasijik, Wjjk en Aalburg, Woudrichem, Zaltbommel, Zuilichem. Tengevolge van het verkeerd uit weken van een jeugdig wielrjjder, reed de chauffeur B. uit Aalburg met zijn motorrywiel tegen de afrastering van de groote brug. Het ongeval liep betrekkelijk goed af. De chauffeur B. bracht het er zonder letsel af, alleen de afrastering van de brug en het motorrijwiel beliepen eenige schade. Almkerk. Tot DirleJteur van de fanfare «Nooit Gedachte alhier is benoemd de heer J. K. Koekkoek. Dossen. Mochten wy gepasseerde week melden dat de ring «Altenac van Herv. Jong. Ver. in de Herv. Kerk alhier eene vergadering zou houden op 10 Juni a.s., thans is besloten dit op 17 Juni a.s. te doen plaats hebben. Capelle. In de plaats van den heer Jansen, stationschef te Capelle-Nieuwevaart, die werd overgeplaatst naar Echteld, is op genoemd station werkzaam gesteld de heer Wegman uit Venlo. Een dezer dagen kwam de zoon van A. R. aan den winterdjjk dermate te vallen, dat geneeskundige hulp van Dr. Kohier ingeroepen moest worden. Deze achtte directe overbrenging naar het zie kenhuis te Raamsdonkveer noodzakelyk. Deze week had de heer J. R. uit '8 Bosch, terwyl hy met zyn auto in de Oude straat wilde draaien, het ongeluk met dit voertuig te water te geraken. Met behulp van vereende krachten van verschillende personen werd de wagen weer op het droge gebracht. De berjjder met inzittenden kwamen gelukkig met den schrik vrij. Gelukkig was de materieele schade ook niet zoo groot. Bjj de werkzaamheden op de tuin- derjj kreeg J. v. D, bjj ongeluk met de steel van een hark een duw tegen het oog, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, welke door Dr. Köhler werd verleend. Genderen. Ds. Rjjnenberg, predikant bjj de Ned. Herv. Gemeente alhier, heeft voor het beroep naar Ernst bedankt. Bjj het z.g. reppen tengevolge van tochtigheid, brak een melkkoe van den veehouder H. Schreuder een poot. Het dier moest worden afgemaakt. 9 Sleenwijk, Dinsdagavond trad in de openbare school voor den Vrjjheidsbond, afd. Sleeuwijk, op de heer ridder van Rappard, lid van de Tweede Kamer. Zjjn boeiende rede werd met spannenden aan dacht door alle aanwezigen gevolgd. De begaafde spreker bepaalde zich er toe om er op te wjjzen, wat de kamerfractie van de vrjjheidsbond in de laatste zittingsperiode mede tot stand heeft helpen brengen of getracht heeft tot stand te brengen. Op het hulppostkantoor alhier wer den in de afgeloopen maand 34 telegrammen behandeld en 221 gesprekken gevoerd. Voor de Rijkspostspaarbank werden inge legd f 343.90 en terugbetaald f 280,92. Veen. Donderdagavond kwam in ver band met het te houden festival of 2 en 3 September a.s. het bestuur der Oranje- vereeDiging ter vergadering bjjeen, in be ginsel werd besloten het jaarlijks kinder feest op een van bovengenoemde dagen te houden, voor verdere bespreking werd besloten eene algemeene ledenvergadering te houden op Donderdag 11 Juni a.s., n.m. 8 uur in de O. L. School. Door de gemengde zangvereeniging T.O.G.I.D.O. alhier, werd besloten dezen zomer nog deel te nemen aan de groot nationaal concoursen te Ammerzoden en Molenaarsgraaf. O Woensdagmorgen had de nieuwe dienstbode van den heer S. alhier het ongeluk op de eerste melkreis die zjj maakte, nabij de «Vlaas* met hond en kar in een diepen moddersloot te rjjden. Na dat een en ander door vereende krachten wederom op het droge was gebracht en genoemde dienstbode zich van droge kleeren had voorzien kon de reis opnieuw worden aangevangen, Tengevolge der laatsten regen zjjn de aardappelen zoodanig in groei toege nomen dat we zonder tegenloop over 2 k 3 weken reeds van de nieuwe kunnen profiteeren. De oude aardappelen zijn zoo goed als opgeruimd en laat de kwaliteit hiervan veel te wenschen over. Tot Notabel bjj de Ned. Herv. Kerk is benoemd de heer G. Vos Jz. Op Woensdag 10 Juni a.sdes n.m. 7 uur, hoopt Ds. van Oord uit Ophèusden, voor de Geref. Gem. op te treden. De collecte voor den Gewapenden dienst heeft dit jaar f5.19, opgebracht. 9 Met genoegen mogen we melden dat onze vroegere dorpsgenoot, de heer B. Schmitz, aan de Universiteit te Amster dam is geslaagd voor het le gedeelte van het arts-examen. Wijk. Vergadering van den Gemeente raad van Wjjk c.a. op Woensdag, den 40 Juni 1925, des namiddags, ten 6.30 ure. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken. 2. Vastelling verordening op het be heer van het G.E B. 3. Vastelling van de Rekening van het Burgerljjk Armbestuur over 1924. 4. Intrekking erfpacht van W. Bouman. 5. Goedkeuring der gehouden verpach ting. 6. Wjjziging der gemeente begrootirig en van het G.E.B. over 1924. Woensdagavond kwam den Land bouwer G. Versteeg tot de onaangename ontdekking dat een zijner vette kalveren dood in het hok lag. De arbeider 't L. uit Veen werd Maandagavond nabjj den scheeptimmer- werf aangereden door een luxe-auto hij werd tegen den grond geworpen en werd bewusteloos naar huis vervoerd. Gelukkig was de toestand van dien aard, dat geen gevaar aanwezig was. Aan 't hoofd liep hjj een lichte verwonding op. Zaterdagmiddag terwyl de Electricien B. uit Andel aan de uitbreiding van het G. E. B. alhier bezig was werd ten gevolge van een misverstand stroom op het net gezet. Wonder boven wonder kwam B. met den schrik vrjj. Waspik. Bjj een vechtparty werd ze kere S. zoodanig met een hout bewerkt, dat hjj zich onder geneeskundige behande ling moest stellen. Procesverbaal werd opgemaakt. Werkendam. De Zaterdag j.l. gehouden voetbalmatch te Gorinchem, tusschen A.D.O. en W.V.V. eindigde met 6—0, in het voordeel van eerstgemelde vereeniging. Tot predikant bjj de Chr. Geref. Kerk alhier, is beroepen Ds. Beidemast te Rotterdam. 2e Pinksterdag hield onze voetbal- vereeniging W.V.V. 1 op haar eigen terrein aan den Sleeuwjjkschen djjk een match tegen S.V.V. van Hardinxveld. De eind stand was 2—1 in het voordeel van de Hardinxveidsche vereeniging. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie)* Mynheer de Redacteur 1 Nogmaals kom ik U een plaatsje ver zoeken in Uw blad, waarvoor bjj voorbaat mjjn dank. Tot mijn spjjt voel ik my genoodzaakt om nog eens een antwoord te geven op het betoog van den heer Van Herpt Raadslid onzer gemeente. Vooreerst had ik niet kunnen denken dat ik zoo'n ant woord zou ontvangen van iemand die de belangen onzer gemeente en de gemeente naren moet behartigen. Als de heer Van Herpt goed heeft gelezen, dan zal hjj ge zien hebben dat ik handelde in mjjne hoedanigheid als voorzitter der Harmonie. Maar wat zie ik nu. Nu wordt ik aan gevallen in mjjn persoon. Neen, nog meer, T

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 2