Eerste Blad ERBGHUUR-BAEHT, Heusden S. D. LANKHUYZEN Co's BANK RAAMSDONKSVF.ER. öTdëIüëmp land van altena UitgaveFirma L. J. VEERMAN, Heugden. Na 4509. Vrijdag 12 Juni 1925. FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor". Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Zij, die zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Jidi verschijnende nummers GRATIS T. BOONSTRA. Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt ƒ4.40. Afzonderlijk» nummers 6 cent. Advertentiën van 4 6 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 4 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Werkloosheidbestrijding in Noordbrabant en de zalm* visscherij te Woudrichem. .In het najaar van 1924 heelt er tusechen Gedeputeerde Staten van Noordbrabant en het Departement van BinneDlandsche Zaken en Landbouw overleg plaats ge had in zake de toekenning van provin ciaal subsidie tot een maximum bedrag van f200,000 ten behoeve van door ge meenten en waterschappen bij wijze van werkverruiming tot bestrijding van werk loosheid uit te voeren werken van al gemeen nut of provinciaal belang. De Regeering heeft alstoen haar standpunt doen kennen, hetwelk zij inneemt ten opzichte van door die lichamen aan Haar gerichte aanvragen van gelijke strekking. Daarbij bleek, dat de Regeering bij Hare beslissing omtrent de toekenning van subsidie, die aanvragen pleegt te toetsen aan de volgende criteria a. dat de omvang der plaatselijke werkloosheid het verleenen eener bij drage wettigt; b. dat de voorgestelde objecten zich er toe leenen in werkverschaffing te wor- den uitgevoerd; c. dat de financieele positie der be trokken gemeente van zoodanigen aard is, dat toekenning is gemotiveerd. Deze eischen nu heeft de provincie Noordbrabant bij subsidie aanvragen voor werkverruiming ook tot de hare gemaakt, omdat naar de meening der Staten die eischen naar aard en strekking den juis- ten toetssteen vormen voor de toeken ning van subsidie en omdat voorts door overneming van die eischen de provincie wordt ontslagen van de verplichting tot het instellen van een vaak omvangrijk onderzoek naar de verschillende factoren, welke het bedrag moeten bepalen, dat voor de vaststelling van de hoegrootheid van het subsidie als basis kan worden genomen. Door overneming der regeerings eischen werd dus de tot nog toe gestelde eisch 137 Men begrijpt hoe de vrouw van den beeldhouwer ontstelde, toen ze die paar- len op den grond zag rollen. Eindelijk herademde Marianahet halssnoer was weer in zijn geheel. Ik dacht het wel, zei Paul, voordien prijs kon het niet stevig zijn. Je hebt dom gehandeld om al die dingen te koo- pen. Zij antwoordde op onbeschaamden toon Ja maar, ik hecht eraan Jij hebt het mij immers gegeven Dat spreek ik tegen Jij hebt het gekocht. Het is waar dat ik het geld er voor gegeven heb. Ik schaam me eigenlijk dat ik die valsche paarlen nog niet heb kunnen vervangen. Mariana reeg ze voorzichtig aan en scheen niet te hooren wat Paul zeide. De afstammelinge van de mulattin Aurore was letterlijk betooverd. Haar oogen fonkelden als de diamanten die Silverstein haar beloofd had. Hélène en Carmen, die zoo trotsch waren op haar kostbaarheden, konden nu niet meer met haar achternicht wed- ij veren. Paul Vernier wreef zich het voorhoofd het voorval met het halssnoer had hem warm gemaakt. Wij zijn er met den schrik afgekomen, dat de werken, ten behoeve van welke het subsidie werd verleend, moesten zijn van algemeen nut of van provinciaal belang, los gelaten. Om nu bij onze omgeving te blijven werd dojr het Gemeentebestuur van Woudrichem ten vorigen jare aan de provincie een subsidie gevraagd in de kosten van aanleg van werken ten be hoeve van de zalmviBscherij, geraamd op f2600. Gedeputeerde Staten etelden aan de Staten voor, om op die aanvraag afwijzend te beschikken, omdat die wer ken niet zouden worden ter hand ge nomen om door de uitvoering daarvan eene werkverruiming te scheppen, doch in de verwachting, dat na den aanleg eene opleving van de zalmvisscherij zou ontstaan, zoodat door toekenning van provinciaal subsidie geldelijke steun zou worden verleend tot ontwikkeling van een economisch bedrijf, los van de heer- schende crisiswerkloosheid. De Statenleden uit onze streek, Mr. C. W. van Ommeren en J. W. Gulden, konden zich met het afwijzend advies van Gedeputeerde Staten, ten aanzien van Woudrichem's aanvrage, niet ver eenigen en hebben ter zake in de Staten vergadering als volgt gesproken Het lid Mr. van Ommeren wijst er op, dat Gedeputeerde Staten voorstellen, het verzoek van Wondrichem om een bijdrage in de kosten van aanleg van werken, ten behoeve van de zalmvis scherij, geraamd op f2600, te wijzen van de hand, omdat die werken niet worden ter hand genomen om door de uitvoering daarvan een werkverruiming te scheppen, doch in de verwachting, dat na aanleg eene opleving van de zalmvisscherij zal ontstaan, zoodat door toekenning van subsidie geldelijke steun zal worden verleend tot ontwikkeling van een economisch bedrijf, los van de heerschende werkloosheid; Spreker geeft toe, dat die aanvrage goeddeels is gedaan, om de werkloosheid onder de visschers te bestrijden, die geen crisiswerkloosheid is. maar een periodiek terugkeerende Zuivere Vruchtenwijnen (Fruit Mixture Works) Diverse smaken. Zéér verfrisschend. f 0 70 per flesch. Witte Port en Roode Port met Vruchtenwijn f 0.80 per flesch. Orogistery, Wittebroodstr. 52. zei hij. Hoe kun je toch zooveel waardè hechten aan die prullen? Ik wil dat je in het vervolg niet zooveel drukte meer zult maken. Ik zal je een echt halssnoer geven. Ik hoop dat dat dan steviger is. Mariana had het halssnoer vastgemaakt zij keek in den spiegel en vond dat die paarlen goed stonden bij de kleur van haar huid Ja ging Paul voort, ik zal aan Silver stein vragen om het adres van zijn ju welier. Omdat we zooveel geld verdie nen wil ik me eens royaal toonen. Mariana beefde bijna onmerkbaar even als daar straks keek ze haar man aan die reeds in zijn geest het bedrag zijner toekomstige winsten uitrëke^de. Maar, hernam Paul, ik ben een prac- tisch man ik heb je allereerst een hor loge met brillanten beloofd daar moet ik dus mee beginnen. Te laat, hernam mevrouw Vernier met schelle stem Doe mijn secretaire eens open. De kunstenaar gehoorzaamde zeer verbluft. Zijn verbazing was op haar toppunt toen hij een horloge met ketting zag. Ik droom, stotteide de kunstenaar. Je begrijpt wel, waarde vriend, riep zij uit, dat ik het mij in het hoofd heb gezet je te noodzaken je beloften te houden. Maar ik wil juist Op die manier hoef ik je geen ver wijten te maken en dus moet je vol daan zijn. Dat komt er niet op aan, ik zou liever... werkloosheid. Woudrichem moet groo- tendeels bestaan van de visschers, en de tijd, dat de visscherij met weinig succes wordt uitgeoefend, wordt elk jaar langer. Intusschen, nu toch wordt af geweken van den gewonen regel, dat slechts subsidie wordt verleend voor de bestrijding van crisiswerkloosheid, zou spreker het niet zoo erg vinden, wanneer aan het verzoek van Woudrichem werd tegemoet gekomen. Wanneer men daar zou zien een opleving van de visscherij, waardoor dit stadje in beteren doen kwam, zou dit voor Noordbrabant toch niet van gewicht ontbloot zijn, en men zou op deze wijze een goed werk verrichten. Geld is er niet. Het plaatsje is arm. Er moet iets geschieden. Er is zeer groote werkloosheid. Zou het nu zoo erg zijn, wanneer van provinciewege iets werd gedaan voor de zalmvisscherij Deze tak van nijverheid verdient toch wel steun van overheidswege. (Wordt vervolgd). BUITHNLANDSCH OVERZICHT Onmiddellijk 'nadat de officieele tekst van het Fransch-Engelsche accoord inzake de veiligheid van Frankrijk bekend is geworden, en Briand eri Chamberlain zich voor 't oog der wereld vertoonden, alsof ze 't nooit ergens oneens over waren ge weest, zijn er twee Duitsche bladen geweest die er twijfel over hebben uitgesproken, of er werkelijk van een accoord sprake was. Die bladen, o.m. was het de soc. dem Vorwürts, waren blijkbaar beter ingelicht dan het overige deel van de Duitsche pers, en blijken nu achteraf zelfs tot op zekere hoogte juist te zijn geïnfor meerd. Want de journalisten, die gister avond op het Engelsche ministerie van Buitenlaiidsche Zaken op bezoek zijn ge weest, en daar, zooals te doen gebruikelijk de noodige vragen hebben gesteld, hebben ervaren, dat de officieuze Engelsche opvat ting van de zaak op enkele punten prin cipieel afwykt van de officieele Fransche lezing. Het gaat over de zeer belangrijke kwestie, of Engeland al dan uiet met zijn geheele militaire macht de oostgrens van Frankrijk zal garandeeren. Men zal zich herinneren, dat ten vorige jare deze zaak ook op het tapijt kwam bij de Volken- bondsvergadering. De Volkenbond had goede hoop, dat Engeland al zijn strijd krachten te zijner beschikking zou stellen, maar later bleek, dat de Britsche regeering daarvan niemendal wilde weten. Nu dan weer hetzelfde geval, alleen met dit verschil Waarover beklaaag ge je Dit is geen namaak. Het merk staat er op. Het is verbazend I Maar dan moet je toch erg gespaard hebben. Mijn hemel, je weet toch wel dat ook in dit geval juist het begin moeilijk is. Ik zou gaan gelooven. Zooals ik je zooeven al verteld heb, ben ik een uitstekende huisvrouw ge worden. Dan verwonder ik me er niet meer over dat je aan de mogelijkheid denkt om het kasteel der Sainclairs weer op te bouwen. Toch wil ik niet hebben dat je bijge dachten hebt. Ik ben door een toeval in bezit gekomen van dat horloge met dien ketting. Hoe dan? Het is een gelegenheidskoopje I Ah zoo, een gelegenheidskoopje 1 her baalde Paul die geen verklaring zocht voor de feiten, maar die zich al begon te wennen aan die woorden, die vrou wen zoo graag gebruiken om zich te rechtvaardigen. Het geld is goed gebruikt, antwoordde Mariana, een vaste uitdrukking van Sil verstein gebruikende. Maar, ging Paul op ongerusten toon voort, als je er zelf voor zorgt dat je wenschen vervuld worden, kan ik ze niet meer verwezenlijken. De kamenier was binnengekomen me- i vrouw Vernier maakte een veel betee- kenend gebaar dat haar man weg kon gaan. De arme Paul die overbluft was, had nog vèel dingen aan zijn vrouw te vra- TELEFOON No. 15 AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden a Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Zaterdags in JUNI, JULI en AUGUSTUS gesloten wegens beursvacantie. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne DE DIRECTIE dat nu Frankrijk een beroep doet op de Britsche weermacht. En Havas seint de wereld door, dat Engeland met heel zijn weermacht de Fransche Rijngrenzen zal garandesren. Aanstonds heeft men in het buitenland daarin een inconsequentie gevoeld, en vandaar wellicht ook de twijfel van de enkele Duitsche bladen. Thans blijkt dan ook, uit de Engelsche verklaring, dat Brittanië zoowel tegenover Frankrijk en België als tegenover Duitschland, wel die verplichting op zich neemt, evenwel met deze zeer belangryke restictie, dat die garantie geheel zal blyven binnen het kader van het Statuut van den Volkenbond. Inderdaad een zeer belangrijke reserve, waardoor ook nu van Engelsche zijde ge poogd wordt de veiligheidskwestie tot Volkenbondsbemoeiïng te maken. Bovendien is een dergelijke bepaling, gemaakt, blijk baar geheel vrijwillig, door een groote mogendheid bij onderhandelingen met een geallieerde, van groot belang voor het prestige van den Volkenbond. Maar in ieder Eng straat REISDEK. GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Ruime keuze in FANTASIE- enTROUWRINGEN. Eigen Reparatie-inrichting. geval zal er In de Fransche pers kabaal over komen. wel gen, maar in zijn verwarden geest ver drongen allerlei gedachten zich. Op het oogenblik dat hij de kamer zijner vrouw wilde verlaten, riep zij hem terug. Daar hij meende dat zijn vrouw we der vriendelijk tegenover hem gestemd was, verweet hij zich reeds dat hij boos was geworden over den wel wat ironi- schen toon van Marianahij keerde dus haastig terug en kwam met een glim lach op de lippen op het verleidelijke wezen toe, dat hem nog nooit schooner toegeschenen was. Je bent toch niet boos, riep zij uit, dat ik op een zachte manier je eenigs- zins lui-natuur geweld aangedaan heb? Je moet er in 't vervolg vlugger bij we zen als je er op staat mijn wenschen te verwezenlijken. Hij glimlachte en hoewel Mariana hem voor de leus afweerde, zoende hij haar hals. Welnu, zei hij, een deftigen toon aan nemende om haar voor den gek te hou den, vindt u niet dat men in Parijs veel geld moet verdienen? Dat is waar, erkende zij. En verwijt u me nog dat ik u niet gewaarschuwd heb, op een oogenblik dat ik u niet verschrikt wilde maken Zij zweeg. Ik wist wel, ging hij voort, dat we zouden slagen door te werken. Heb ik je daarin soms niet geholpen riep zij uit, eensklaps levendig wordend. Hij had geen tijd om te antwoorden. Is het niet door het huwelijk dat je gesloten hebt, gekomen dat al de vrien- Met een haastige spoed, die ieders aan dacht heeft getrokken, is plotseling Painlevé, Frankrijk's minister-president en tegelijker tijd minister van oorlog, naar Afrika ge reisd. Van het Noord Afrikaansche krijs- tooneel zyn den laatsten tyd alarmeerende berichten gekomen, maar meer nog dan die wyst dit overhaaste vertrek van Pain levé op een krittiek moment, waarop de oorlogvoering tegen de Riffs is gekomen. Men rekent in Frankrijk dan ook op een nieuw algemeen offensief van Abd-el-Krim, dat binnen enkele dagen zou beginnen, en ditmaal tot doel zou hebben Fez. de hoofdstad van Marokko. De Marokkaansche leider, die zich door zijn jongste successen tegen Frankryk en Spanje nieuwe hulpkrachten zag toevloeien, zou voor dezen krachtigen aanval al zijn reservetroepen tegen de hoofdstad geconcentreerd hebben. Volgens een bericht in de New York Herald heeft hij zelfs verklaard, dat hy voor het einde van deze maand in het bezit van de stad hoopte te zijn. Men ziet blijkbaar in Parijs dezen aanval met eenige bezorgdheid tege moet. den mijner famillie je de hand toege stoken hebben Heb ik niet door je onverschilligheid te prikkelen, je smaak in het werk doen krijgen Mariana wond zich hoe langer hoe meer op, maar nu viel Paul haar in de rede. Wat ben je nu mooi I riep hij uit, als een waar kunstenaar die plotseling iets schoons ontdekt Zij ging voort. Wat was je toen ik je tegenkwam? Een arm kunstenaar, mijn waarde, niet meer en nier minder. Ik heb je heele opvoeding weer opnieuw moeten begin nen. Dat was geen makkelijk werkje. Toch twijfelde ik niet aan het welslagen mijner pogingen. Je bent aanbindelijk 1 zei hij, slechts de everweldigende schoonheid van Mari ana ziende, die vooral in dit oogenblik goed uitkwam. Vindt je? zei ze met een betooveren- den gimlach. Annie kwam binnen, Mariana hield haren man tegen die al te openhartig wilde zijn. Paul antwoordde met ingehouden stem Ja, jij hebt me gemaakt tot wat ik 1 ben. Ik heb nooit getracht je invloed te miskennen. Door jou heb ik me al een goeden j naam verworven en zal ik de grootste overwinningen behalen Ik bezwijk tel kens voor je bekoorlijkheid, sedert je mij den eersten glimlach hebt toegezon den. Ben je tevreden? Beschuldig je er mij nog van dat ik je geen recht laat wedervaren? (Wordt vervolgd). trasten iielervaar

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1