Derde Blad is. 4509, ïrijasg 12 Juni Heeren Mode-artikelen Firma JOH. DE MOL Werkmansgoederen Firma JOH. DE MOL voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. BEHOORENDE BIJ HET Nederlandsche Bond tot Bescherming van Zuigelingen. WAARSCHUWING! In de warme zomermaanden worden vele zuigelingen ernstig ziek. Deze ziekte treedt soms plotseling op en kenmerkt zich door braken en dunne ontlasting. Borstkinderen worden door deze ziekte veel minder dikwijls aangetast dan kinderen, die met de flesch gevoed worden. Als oorzaken voor het ontstaan dezer ziekte kennen wij 4. Oververhitting van het kind door te warme en te vast aangelegde kleeding en verblyf in een vertrek dat onvoldoend gelucht wordt. 2. Bederf der melk, die niet voldoende versch is en niet koel bewaard wordt. 3. Verontreiniging van het voedsel, doordat de fleschjes en speentjes niet zorg vuldig schoongemaakt en schoongehouden worden. 4. Ondoelmatige voeding van het kind, vooral overdadige voeding en onregelmatige toediening van het voedsel, Let wel 1 Nimmer is het doorkomen van tandjes oorzaak van deze ziekte I Hoe kan de moeder het optreden van deze ziekte zooveel mogelyk voorkomen la. Door het kind vooral op warme dagen te doen verblijven in een frissche kamer, die good gelucht wordt. Het raam of de deur aan de schaduwzijde flink open zetten 1 (ook 's nachts). lb. Door het kind op warme dagen luchtig te kleeden. Op heete dagen kan men den gezonden zuigeling slechts met een hemdje en een luier kleeden en hem met een lakentje dekken. Het hoofdje moet men koel houden en niet bedekken. Ouk doet men goed indien men den ge zonden zuigeling veel buiten brengt bij groote hitte op een koele, niet zonnige plek, 4 c. Door het kind dagelijks geheel te wasschen of liever nog te baden. 2. Door de melk te koopen bij een betrouwbare inrichting of melkboer. Het voedsel van den zuigeling moet direct na ontvangst der melk bereid worden^ zoo vlug mogelijk afgekoeld en in eene geslo ten pan op eene koele plaats bewaard worden. Men plaatse de melkpan direct op den keldervloer of anders in eene andere pan gevuld met koud water, dat meermalen per dag ververscht wordt. 3. Door de fleschjes en speentjes direct na ieder gebruik met heet water zorgvuldig te reinigen en in eene gesloten pan met zuiver leidingwater te bewaren. 4. Door het kind op de vastgestelde tydstippen nauwkeurig het voedsel te geven, dat door den dokter aangeraden is. Indien mén meer geeft of de flesch te spoedig na de vorige geeft, zoo stelt men het kind aan groot gevaar bloot. Indien ge uw kind thans aan de borst voedt, tracht dit dan voort te zetten gij doet dan het beste, wat gij voor uw kind kunt doen Geef uw kind nimmer een zoethouder of dotje, dat kan gevaarlijk zijn. Gebruik geen flesch met een lange slang, doch een met een korte speen. Wat moet de moeder doen, indien de zuigeling gaat braken of dunne ontlasting krijgt Ie. Geef hem dan direct op de tyd stippen, waarop hij anders zijn voedsel krygt, een fleschje rystewater, bereid volgens onderstaand voorschrift. 2. Verzuim niet daarna met het kindje op het eerstvolgend spreekuur van den dokter te komen om verder raad te ont vangen, want het kind mag niet langer dan één of twee dagen uitsluitend ryste water krijgen. 3e. Indien de ziekteteekenen niet na eenige uren wijken, roep dan spoedig de hulp van uw huisdokter in. Bereiding van Rystewater. Breng 4 eetlepel vooraf gewasschen ryst met 4 Liter (kan) water aan de kook in een open pannetje en laat het zoodanig koken, tot de helft van het water verkookt is (ongeveer 20 minuten). Giet het door een schoon zeefje. Wan neer het te veel verkookt is, vul het dan met gekookt water tot een halve Liter bij. Bewaar het afgekoelde rystewater in eeo gesloten pan of toegedekte pan. Petten, moderne ruiten en gabardine 155 165-175-185 Overhemden met boord en manchetten 225250 275—295 Dassen zelfbinder 36-50-60 Strikjes 45-50 60-65 Vergadering van den Raad der gemeente HEUSDEN, op Woensdag 10 Juni. Voorzitter: den Edel Achtbaren Heer H J. van Eggelen. Aanwezig alle leden. Omstreeks 8,15 uur opent de Voorzitter de vergadering en worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen, die onveranderd worden goedgekeurd. Hierna komt punt 2 van den agenda aan de orde, houdende verzoek van A. J. Bouman alhier, om vergunning voor het gebruik van grond nabij de voor malige Conservenfabriek. De Voorzitter zegt, dat adressant op dezen grond een scheepshelling wi bouwen. B. en W. stellen den Raac voor, den grond in gebruik af te staan tegen een betaling van f50 per jaar ingaande 1 Januari 1925. Na een paar vragen van de heeren Uhl en de Haan, wordt het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aan genomen. Punt 3 der agenda, voorstel van B en W. tot vaststelling eener nieuwe verordening op het beheer van den Vleeschkeuringsdienst. De Voorzitter leest de nieuwe veror dening voor en zegt, dat deze verordening volgens de bestaande voorschriften moe gewijzigd worden, doch dat zakelijke veranderingen er niet in voorkomen. Op verzoek van den heer de Haan zet de Voorzitter de veranderingen van de nieuwe en de oude verordening uiteen waarna de verordening met algemeene stemmen wordt vastgesteld. Punt 4 der agenda, Suppletoir-kohier der rioolbelasting. De Voorzitter deelt mede, dat is ge- bleken, dat twee personen op het vast gesteld kohier zijn vergeten, zoodat daar voor een suppletoir kohier moet worden opgemaakt. Met algemeene stemmen wordt dit vastgesteld. Punt 5 der agenda. Verzoek van het Bestuur der bijzondere scholen om voor schot op de gemeentelijke vergoeding overeenkomstig art. lül der Lager On derwijswet over 1925. De Voorzitter deelt mede dat gevraagd wordt een voorschot van 80 pCt. van het toe le kennen bedrag. B. en W. stellen voor de uitkeering vast te stellen op f6 per leerling en hierop een voorschot van f 4,80 uit de gemeentekas te verstrekken. Wordt aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Punt 5 der agenda. Wijziging der gemeentebegrooting over 1924. De Voorzitter deelt mede, dat de ge meente vergoeding moet betalen voor leerlingen die de Bijz. M.UL.O. elders bezoeken en dat het te betalen bedrag f 150 bedraagt, waarvoor geen post op de begrooting is uitgetrokken, zoodat deze er alsnog opgebracht moet worden. De heer De Mol vindt het een on billijke zaak dat men voor leerlingen die elders de M U.L.O. school bezoeken moet betalen, terwijl hier op de plaats een M U.L.O. school aanwezig is. De heer De Haan verkeerde in de meening dat deze uitkeering niet ver plichtend is. De Voorzitter zegt, dat de wet deze verplichting oplegt, waarna wordt beslo ten de gemeentebegrooting met de be treffende post aan te vullen. Na afwerking der agenda zegt de Voorzitter, dat er een bedrag ontvangen is van f1500 als koopsom voor twee schuren. B. en W. stellen den raad voor, deze gelden te beleggen. De heer De Haan vraagt of hiermede geen schuld kan worden afgelost, waarop de Voorzitter antwoordt dat zulks niet mag, waarna met algemeene stemmen het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Verder deelt de Voorzitter mede, dat B. en W. een circulaire hebben ontvan gen van de te houden tentoonstelling voor de Beiaardkunst te 's Hertogenbosch, waarin wordt verzocht om als lid toe te treden. De contributie bedraagt f25 per jaar. B. en W. stellen den raad voor daar hier geen klokkenist is, een bedrag van f 10 toe te kennen als bewijs van belang stelling. Aldus wordt besloten. Hierna volgt de vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer voor de plaat selijke inkomstenbelasting. B. en W. stellen den Raad voor het het vermenigvuldigingscijfer vast te stel len op Vj evenals het vorig jaar. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. Daar niemand meer het woord ver langt sluit de Voorzitter de vergadering. Openbare vergadering van den Raad der gemeente POEDEROIJEN, op Dinsdag 9 Juni 1925, des v.m. 11 uur. VoorzitterEdelAchtb. Heer S. van Dalen, Burgemeester. Tegenwoordig de leden P. W. Bok, A. J. H. Maas, Th. ten Hagen, M. van Ooijen, G. A. J. Bok en W. van der Sluis. Afwezig het lid G. C. Haasakker. 1. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergade ring worden gelezen. Op eene vraag van den Voorzitter of de leden op- of aanmerkingen op die notulen hebben, zegt de heer G. A. J. Bok dat daarin is vermeld dat van der Sluis de vorige maal heeft gevraagd of de leden er wel aan denken als het gemeentebestuur voor ongegronde klachten naar Arnhem moet reizen, de gemeente daardoor op kosten komt. Hij wenscht aan van der Sluis te vragen welke ongegronde klachten worden bedoeld. De Voorzitter zegt dat deze kwestie aan de juistheid der notulen niets afdoet, hetgeen de heer G. A. J. Bok toegeett. De notulen worden dus vastgesteld, waarna tusschen de leden Bok en van der Sluis nog een kleine schermutseling ontstaat. De Voorzitter doet mededeeling van de volgende ingekomen stukken 2. Bericht van G. ten Hagen, W. Groeneveld en W. Bok, dat zij hunne benoeming tot lid van het stembureau te Poederoijen, en van G. Opstelten 'tot dat te Aalst aannemen en berichten van G. D. van Os en J. van Westreenen, dat zij hunne benoeming tot Voorzitters van die bureaux, resp. te Aalst en Poe deroijen, niet aannemen. De Voorzitter zegt dat dus voor elk der etembureaux I en II een nieuwe Voorzitter moet benoemd worden. Worden benoemd de heer Joh. van der Ven voor bureau Poederoijen en A. J. H. Maas voor bureau Aalst. De heer Maas, ter vergadering aanwezig, neemt deze benoeming aan. Aan de orde 3. Verzoek van den heer W. Teeuw, onderwijzer aan de OL. school te Poe deroijen om eervol ontslag uit die be trekking met ingang van 1 Juli a.s. wegens zijne benoeming te Hardinxveld. De Voorzitter zegt dat de vacature niet meer vervuld kan worden, daar het aantal leerlingen te klein is, dus dat klassen-combinatie moet plaats hebben. In verband daarmede heeft het Hoofd der School er wel bezwaar tegen dat de heer Teeuw reeds over 14 dagen zou vertrekken. B. en W. willen hem echter toch zoo gauw mogelijk helpen en stelde voor het ontslag per 1 Augustus a.s. eervol te verleenen. Aldus wordt met algemeene stemmen besloten. Nog zijn ingekomen 4. Brief van Ged. Staten, waarbij in overweging wordt gegeven te bepalen, dat de in de vorige vergadering vastge stelde verordening op de heffing van opcenten op personeele belasting zal ingaan 1 Januari 1926, daar dit met 1 Januari 1925 niet meer kan. Aldus besloten. 5. Procesverbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt, dat alles in orde is bevonden. Aangenomen voor kennisgeving. 6. Brief van de Oudercommissie voor de O.L School te Aalst, waarin wordt medegedeeld, dat in de nabijheid der school eene heining staat langs het per ceel van den heer Sprong, waaraan prikkeldraad is bevestigd en dat de kinderen zich daaraan meermalen ver wonden. Van der Sluis. Het is een heining bestaande uit spanen, waartusschen prikkeldraad. De kinderen vallen er al spelende vaak tegen aan. Als in plaats van den draad door de gemeente een spar werd aangebracht, was al veel verbeterd. G. A. J. Bok. Sprong zal die heining er waarschijnlijk gezet hebben om de kinderen van zijn terrein te houden. Daar heeft hij m.i. gelijk in. Van Ooijen. Als de gemeente begint met kosten van verbetering voor hare rekening te nemen, ben ik bang dat hij e veel zal eischen en het nog verder zal willen afmaken met sparren. Voorzitter. Dat gaat natuurlijk niet. Het lijkt mij het beste te trachten in overleg met Sprong eenige verbetering ot stand te brengen. Laat die dan een jaar centen kosten. Het moet natuurlijk niet buitensporig worden. Wordt met algemeene stemmen goed gevonden. 7. Brief van dezelfde Commissie met verzoek te willen beschikbaar stellen een filter ten behoeve van het drink water in de school. Nadat enkele leden inlichtingen heb ben gevraagd over de wijze waarop in de drinkwaterbehoefte wordt voorzien, acht de vergadering het wenschelijk, dat een filter wordt aangebracht, opdat men dan meerdere zekerheid van zuiver water heeft, en met algemeene stemmen besloten dat deze zal worden aangekocht 8. Brief vaD Ged. Staten van Gelder land, houdende mededeeliug dat het raadsbesluit tot verhaal van 71/9 pCt. pensioensbijdragen op de ambtenaren, door hun College is goedgekeurd. 9. Door den Voorzitter wordt ter tafel gebracht een ontwerp-besluit tot verhooging van enkele posten van uit gaaf op de begrooting 1924, welke kun nen worden gedekt door andere posten, waarop overschot bestaat. Het ontwerp wordt met algemeene stemmen aangenomen. 10. Komt in behandeling een verzoek van Adr. van Zee om kwijtschelding van hondenbelasting, daar hij zijn hond al in Februari heeft opgeruimd. Wordt besloten kwijtschelding te ver leenen. De Voorzitter zegt dat ook zijn inge komen verzoeken van enkele ingezetenen, die een groot gezin hebben en vrijstelling vragen van de betaling van schoolgeld. Van Ooijen. Er zijn er wel die nogal moeten betalen. Bij mij is ook iemand geweest. Ik heb hem gezegd dat hij moet bewijzen, dat hij te hoog in de inkomstenbelasting is aangeslagen, dan wordt het schoolgeld vanzelf minder. We kunnen zonder de verordening te wijzigen toch aan zulke verzoeken niet voldoen. Van der Sluis. Ik vind voor sommige menschen het schoolgeld werkelijk hoog. Voorzitter. Ja, de menschen zijn rechtmatig volgens de verordening aan geslagen. Daar is niets tegen te doen, ai wil de wet gelooven dat het voor sommigen véél is. We zouden bij wijze van ondersteuning hun de helft kunnen restitueeren. Dit voorstel in stemming gebracht wordt aangenomen met 4 tegen 2 stem men. Tegen de heeren P. W. Bok en van Ooijen. De Voorzitter doet thans voorlezing van een ingekomen schriftelijk voorstel van wethouder Bok, waarin de wensche- lijkheid wordt uitgesproken, dat stappen worden gedaan om alhier vereeniging van gemeenten te verkrijgen, daar de financieele toestand der gemeente op gewone wijze niet is te verbeteren en de toekomst duister zal blijven. De Voorzitter heeft daarbij gevoegd een ontwerp-adres aan Heeren Gedepu teerde Staten dezer provincie, waarin de voornaamste motieven, die de vereeni ging met de gemeente Brakel wenschelijk maken, zijn neergelegd. Dit stuk wordt door den Voorzitter mede voorgelezen. Besloten wordt dat alle raadsleden hiervan een afschrift zullen ontvangen ter bestudeering, waarna een volgende maal deze zaak nader onder de oogen zal worden gezien. De vergadering wordt daarop door den Voorzitter gesloten. Manchesterbroeken 425 475 495 Pilobroeken 450—475 Grijze Jasjes 295—325 Grijze broeken 275 Werkmansboezeroenen 159 Blauwe Jassen en Broeken 295 Openbare vergadering van den Raad der gemeente WERKENDAM, op Maandag 8 Juni 1925 n m. 7 30 uur. Voorzitter: de EdelAchtb. Heer W. Beukenkamp. Secretaris de heer J. A. Timmermans. Afwezig de heer Baggerman. Te 7.45 uur opende de Voorzitter de vergadering. Aan de orde is 1. Mededeelingen. B. en W. deelen mede, naar aanlei ding van een gedane vraag in een vorige Raadsvergadering, dat de brandkraan die gedeeltelijk onder het hek zit aan de uitbreding, ten alle tijde gebruikt kan worden door het verbuigen van een ijzer. 2. Ingekomen stukken. a. Goedkeuring van een Raadsbesluit waarin besloten werd een tijdelijk geld- leening aan te gaan groot f 21.000.— 4V2 pot. b Goedkeuring door H.H. Ged. Sta ten tot verkoop van het huis bewoond door de heer Ridderhof, tevens hield dit schrijven de goedkeuring in om het Ge meentehuis aan den publieke dienst te onttrekken en het publiek te verkoopen. c. Goedkeuring van hetzelfde college, van een genomen Raadsbesluit waarin besloten werd tot aankoop van het huis bewoond door den heer notaris Paap. d. Goedkeuring van H.H. Ged. Sta ten tot onderhandschen verkoop van de hoornen in het Laantje. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. e. Schrijven van Ged. Staten waarin zij verzoeken eenige wijzigingen te bren gen in de overeenkomst gesloten met de Ned. Bank. Deze wijzigingen, zullen wordt aange bracht. 3) Aanbieding verslag van den toe stand der gemeente over 1924. Dit stuk ligt ter inzage. 4. Aanbieding verslag bedoeld in art. 58 der Woningwet over 1924. Dit Btuk ligt eveneens ter visie. 5. Vaststelling heffingspercentage plaatselijke inkomstenbelasting belas tingjaar 1925/26. Van den Inspecteur der Dir. Bel. zijn inlichtingen verkregen. B. en W. meende echter dat er een vergissing was begaan, daardoor kan het percentage eigenlijk nog niet definitief vastgesteld worden. Zij stellen evenwel voor met het oog op de korte tijd die zij nog hebben, het percentage vast te stellen op 2 pCt. Mocht later blijken dat dit niet voldoende is dan kan het percentage altijd nog verhoogd worden. Het voorstel wordt goedgekeurd. 6. Wijziging gemeentebegrooting dienst 1924. De wijzigingen zijn van administratie ven aard en worden goedgekeurd. 7. Wijziging begrooting waterleiding bedrijf dienst 1924 Deze wijzigingen worden eveneens goedgekeurd. 8. Ontwerp besluit tot het in erfpacht nemen van den grond waarop de school in den Biesbosch gevestigd is. Ter bespreking hiervan gaat de Raad over in geheime vergadering. Na heropening deelt de Voorzitter mede dat de erfpachtcanon door een Minister is teruggebracht van f 64.op f 30.-. B. en W. stellen den Raad voor nog maals een rekest aan den Minister te wenden waarin verzocht zal worden de canon terug te brengen tot f9.50 zooals tot nu toe betaald werd. Dit voorstel wordt goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede dat in een vorige Raadsvergadering besloten was een tijdelijke geldleening aan te gaan. B. en W. zijn er deze week evenwel in geslaagd een definitieve leening te sluiten bij het Burgerlijk Pensioenfonds in den Haag. De rente bedraagt 5 pCt., de koers 97 pCt. Het geleende bedrag moet in 21 jaar worden afgelost. De Voorzitter verzocht intrekking van bet Raadsbesluit d.d. 28 April j.l. waar in besloten werd een tijdelijke leening aan te gaan. Dit besluit wordt ingetrokken. Rondvraag. De heer van Wijk. Er zijn hier wo ningen, die in een minder goede toestand verkeeren. Ik bedoel op het oogenblik eenige woningen in de kade. De Ge zondheidscommissie heeft er al eens over geschreven naar de gemeente. Ik wou het college van B. ee W. verzoeken, dat als de Gezondheidscommissie eens een wenk in die richting geeft, daar dan spoe dig een antwoord te geven. Volgens Vooorzitter maakt de Gezond heidscommissie zich wel wat gemakke lijk van die dingen af. De heer de Boon. Wie moet voor het onderhoud van de woningen aan de uit breiding zorgen, de gemeente of de Wo- ningbouwvereen. De woningen moeten noodig geverfd worden. Het ruwe hout komt overal door. Volgens Voorzitter zal ieder jaar een gedeelte van het geheele complex huizen geverfd worden. Dan verzoekt de heer de Boon de brandkraan onder aan den Nieuwe weg in orde te laten maken daar deze al een paar dagen lekt. Wethouder Bogers heeft er al met den architect over gesproken, volgens deze sluit dit van zelf weer. De Voorzitter zegt toe den architect te willen opdragen om het lekken te verhelpen. Vervolgens deelt de Voorzitter mede dat volgens den heer Bogers het puin voor de verbetering van den veerstoep is aangekomen en dat daar ook eerst daags mee zal begonnen worden. Daar niemand meer het woord ver langt sluit de Voorzitter de vergadering en gaat de Raad over in zitting met gesloten denren. Aardappeldag voor Westelijk Noord Brabant. Door samenwerking van de Zaadtelers- vereeniging van den N. C. B. met de Centrale Commissie voor keuring van ge wassen van de Noord-Brabantsche Maat schappij van Landbouw zal op 30 Juni a.s., waarschijnlyk te Dinteloord, een »aardappe!dag« voor Westelijk Noord- Brabant gehouden worden. Dergelyke «aardappeldagenc zijn in andere deelen van ons land, waar de aardappelteelt van beteekenis, de Streek, de Hoeksche Waard, reed3 eerder gehoudeö, en uitstekend geslaagd. De bedoeling is door Kicnw^lad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 9